Si voor den- -kantonrechterJ m de iKiuuuicl fxGit qcuJicfil tfeJiliüotjd Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT fok 1/touw stUtijfl. DO X DERDAG 29 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Bali, „de tuin der Goden". Lezing voor de Kon. Vereen. Oost en West. Woensdagavond sprak de heer J. C. Lamster waarnemend directeur van de afdeeling Vol kenkunde van het Koloniaal Instituut te Am sterdam, voor de afd. Haarlem en omstreken van de Kon. Vereen. Oost en West over „Bali" De voorzitter, de heer P. L. van Bueren leg de er in zijn openingswoord den nadruk op, dat de Vereen. Oost en West niet alleen be doelt te zijn een vereeniging van oud-Indisch- gasten, doch ook wel degelijk den belangstel lenden buitenstaander voor haar werk tracht te interesseeren. Zij richtte zich daartoe o.a. tot 't onderwijzend personeel en de leerlingen der hoogste klassen van de middelbare scho len. doch het resultaat was tot nu toe gering. Spr. wekte de leden op, het werk van de ver eeniging in hun kennissenkring te propagee- ren. Hierna was het woord aan den heer Lam ster voor zijn lezing over Bali: Bali heeft een oppervlakte, die ongeveer ge lijk is aan die van Noord-Brabant, wat naar Indische begrippen klein genoemd mag wor den. Doch de bevolking is zeer dicht en telt ongeveer 1.500.000 zielen. Het is een blijmoedig, kunstzinnig volk, zooals Bali zelf een schoon en rijk eiland is, dat door de bewoners meest al „de tuin der Goden" genoemd wordt. Een land van schoonheid en geluk. De bodem is zeer vruchtbaar, en de plantengroei is dan ook weelderig. Prachtige oude bouwwerken gaan in deze vegetatie schuil en verleenen aan het landschap een bijzonder accent. De beschaving der Baliërs, die zeer oud is. loopt voor een groot deel parallel met die van de Javanen. Dit komt niet alleen in de bouw werken tot uiting, doch ook in het feit, dat reeds in de 10de eeuw een nauwe band tus- schen de Balineesche en Javaansche vorsten huizen bestond. Deze was zelfs zoo sterk, dat de opschriften op de Balineesche tempels in het Javaansch gesteld waren. De bevolking wordt voor 93.5 pCt. door de lagere klassen, de £gn. Wang Ksamen ge vormd. De overige 6.5 vormen een streng af gescheiden kaste, de Triwangsa, die echter ook weer in drie scherp gescheiden groepen ver deeld wordt, n.l. de Brahmana, de Rsatrya en de Wesya. Spr. gaat op de verschillen tusschen deze kasten wat dieper in, en vergelijkt deze met het Boeddhisme in Britsch-Indië. Ook hier zijn de tegenstellingen scherp, en de kasten vormen een scherp afgescheiden klasse. Na de pauze vertelde de heer Lamster nog iets over den tempelbouw der Balineezen. Aan de hand van fraaie lichtbeelden demonstreer de hij, hoe zich uit de oude Javaansche Hin doetempel de Balineesche poort heeft ont wikkeld. Doch was de oude tempel, hoewel versierd, sober en strak van lijn, de Balinee sche tempelpoort heeft een uitbundigheid van versiering, die voortvloeit uit het antropo- morphe verlangen om het den Goden zoo aan genaam mogelijk te maken. SYNAGOGEDIENSTEN. Nederl. Israel. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 4.30 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.19 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw Lange Wijngaardstraat 14. Alle overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. SOIRé-DANSANTE „THE HARLEM KINGS". De Dansband „The Harlem Kings" zal Za terdagavond 31 October in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een soirée-dansante geven, waaraan attracties verbonden zijn. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 30 OCT. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: 8.05 Parijs Radio, Gymnastiek 8.20 Gramofoonmuz. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuws berichten. Waterstandsberichten 9.20 Nacht- gesang der Arbeit 11.20 Parijs Radio. Popu lair concert d. h. Orchestre National 11.50 Causerie voor boeren. 12.05 Causerie voor Is raëlieten 12.35 Vervolg concert mmv. Herny Jóssy. zang. 1.05 Brussel VI. Populair concert olv. Karei Walpot, 1.20 Gesproken dagblad van het NIR 1.30 Omroeporkest olv. Paul Ga- son 1.50 Gramofoonmuziek. 2.25 Diversen 2.55 Parijs Radio. Gramofoonmuziek 3.50 André Rousseaux: Le tricentenaire de Bouleau 405 Emilienne Chardon: En marge de l'actualité 4.20 Kamermuziek mmv. Blaaskwintet v. h. Orchestre National. 5.20 Keulen. Programma van Leipzig. 6 20 Concert. 7.30 Leipzig. Die grosse Sehnsucht, een gevarieerd programma 8.50 Straatsburg. Der fidele Bauer van Leo Fall. 10.50 Weenen. Het Bert Silving kwartet. Progr. 4: 8.Brussel VI. Gymnastiek 8.20 Tijdsein Gramofoonmuziek 8.3Ö Kroniek van den dag 8.40 Gramofoonpl. 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.Gramofoonmuziek 9.20 Diversen. 10.35 London Regional Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijdsein van Green wich, Weerbericht. 11.05 Orgelconcert door Reginald Dixon. 11.50 Het Rusland Square en New Victoria orkest. 12.50 Erix Eadon, le viool, Eric Watson, 2e viool, Laurice Scott, altviool, Alan Morton, cello en F. H. Sbera, piano. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.05 BBC Northern orkest olv. Crawford MacNair 3.05 Piano-recital door Dorothy Mogbredge 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Droitwich. Orgelcon cert door Frederic Baycon 7.20 Sir Walford Davies: Music and the ordinary listener 7.50 BBC dansorkest olv. Henry Hall 8.20 The Ken tucky Minstrels 9.20 Diversen. 10.45 London Regional. Roy Fox en zijn orkest. Progr. 5: 8.00—7.— Diversen. 7.— Eiigen gramofoonplatenconcert: Beroemde Zang- solisten. 1. Funiculi, funicula, Bruna Dragoni met orkest. 2. Vilja Lied, Richard Tauber; 3. Was kann so schön sein. Gitta Alpar; 4. II Bacio. Bruna Dragoni met orkest; 5. Forna a Sorreinto, Alfred Piccaver; 6. Dort wo die Walder grühn, Gitta Alpar; 7. Wien, du Stadt meiner Traume. Richard Tauber; 8. Bajazzo, Heinrich Schlussnuss; S. Di-Te, Alfred Pic caver: 10. Der Frühling nahet mit Brausen. Emmy Bettendorf met orkest; 11. Tu, ca nun Chiagne. Tenor met orkest; 12. Ich sing mein Lied. Jan Ki,epura; 13. Ein Maskenball. Hein rich Schlussnuss; 14. Im Prater blühn wieder die Baume. Rich. Tauber; 15. Lolita. Tenor met orkest; 16 Schlösser die im Monde lie- gen. Richard Tauber; 17. Mein Herz ruft im mer nur nach dir, Jan Kiepura. 8.00—12.00 Diversen. Wapens in huis? Eenigen tijd geledenwerd door een twee tal jongens ingebroken bij een inwoner van Bennebroek. Hierbij werden, volgens zeggen van deze twee jeugdige inbrekers, twee re volvers gestolen. Van deze twee wapens, die door de politie in beslag genomen waren, functionneerde er één. Degene, die hiervan de eigenaar zou zijn. ontkende ten stelligste deze voorwerpen bezeten te hebben, ja zelfs zeze ooit te hebben gezien. Verdacht van het in huis hebben van vuur wapens, zonder vergunning stond hij heden morgen terecht voor den kantonrechter, Mr. Bijl de Vroe. Gehoord werden de beide jon gens, die thans gedetineerd zijn in het op voedingsgesticht te Doetinchem. Beiden ver klaarden zij. dat ze de wapens gevonden had den bij verdachte in huis. De inbraak was geschied naar aanleiding van een geschil tusschen deze jongens en den zoon van ver dachte. Deze, een achterlijke jongen van zeventien jaar, zou van zijn twee kameraden twintig gulden gestolen hebben, welk bedrag overigens deel uitmaakte van een som van f 60, welke door de jongens ergens anders ge stolen was. Toen de jongen dit bedrag niet wilde teruggeven, besloten zijn twee kame raden, het zelf te gaan halen. Toen zij in het huis van hem, die thans terecht stond, geen geld vonden, hadden zij maar de vuurwapens medegenomen. De kantonrechter trok echter de verklarin gen van beide inbrekers in twijfel. Hij on dervroeg hen streng, of misschien wraakge voelens tegenover den zoon hen er toe bracht den vader te bezwaren. Zij ontkenden het ten stelligste, doch de verdachte hield vol, dat hij de wapens niet kende. Zijn zoon was een fan tast en het was niet onmogelijk dat hij de revolvers verborgen had. Maar hijzelf wist er niets van. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie meende, dat het bewijs geleverd was en vroeg f 12 of 6 dagen, doch de kantonrechter ging niet met hem mee en sprak verdachte vrij. Dronken achter het stuur: twee weken hechtenis •Eenigen tijd geleden werd een 24-jarige Haarlemmer aangehouden, omdat hij in be schonken toestand een auto bestuurd had en daarbij het verkeer op ernstige wijze in ge vaar bracht. Uit het verhoor bleek, dat de jongeman in de tweede versnelling als een razende den singel af was komen r'" "en. Een wielrijder, die 't voertuig had hoore 'ankomen. had ge meend, dat de brandweerauto naderde, dat was de indruk, welke het geluid van de auto maakte. Vlak achter den wielrijder botste de wagen tegen het trottoir, daarop schoot hij naar links den rijweg over en na een veel bewogen tocht kwam hij onder het viaduct met een bons tot stilstand. Bij het verhoor bleek nu, dat de jongeman een kwart fleschje voorburg in den wagen had, dat hij vrijwel leeggedronken had. Het kwam wel vast te staan, dat de jon geman niet zoo'n excessieve drankmisbruiker was ajs dit geval liet,yermqeden. Hij had met de auto wat gereden en'was van plan een bezoek te brengen, waarvoor hij het fleschje voorburg als' cadeautje had meegebracht. Onderweg had hij toen het fleschje zelf maar aangesproken. Hij had dien dag nog niets gegeten en dit had het gevolg gehad, dat hij dadelijk dronken was geworden. De raadsman, mr. Hoog, wees vooral op deze zijde van het geval. Het betrof hier vol gens zijn meening niet een gewone zaak van een feestganger, maar een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Daarom ver zocht pleiter een geldboete. De ambtenaar van het- O.M. meende echter dat het wen- schelijk was. de traditie van ernstige straffen voor dergelijke ernstige overtredingen te handhaven en vroeg 14 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om een mo torrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. Het vonnis was conform den eisch. JOODSCHE SOCIëTEIT „HAARLEM". Maandagavond 2 November a.s. zal Dr. Lo'ostein geneesheer-directeur van „Het Apel- dom-nsche Bosch" een lezing houden over Erfelijkheid en geestelijke volksgezondheid der Joden", voor de Joodsche Sociëteit Haar lem". Deze lezing heeft plaats in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt. Else ziet de wereld. Zelfs in dezen tijd kan het nog wel eens jebeuren. dat men een voordeeltje heeft. De loterijen spelen nog en als men maar geld jieeft om een heel of gedeeltelijk lot te koo- pen, is de kans wat te winnen even groot als vroeger. Else waagde zoo'ri kans, en won, Else had maar een klein salaris en het was een heele stap geweest-daarvan een lot te koopen. Trok je een niet, dan was je geld weg, geld waarvoor je zooveel nuttigs had kunnen koopen, Maar trok je ietsdan was je eindelijk eens in de gelegenheid iets onnuttigs te doen, dan kon je van je veertien dagen zomervacantie misschien ééns iets bij zonders maken. Bij tante op de Veluwe was 't mooi en prettig, maar na tien vacanties daar was er niet veel nieuws meer te bele ven. Else, achter haar schrijfmachine, droomde van de wereld zien, veertien dagen van steeds nieuwe indrukken, bergen, zeeën. musea, kerkenWie niet waagtElse durfde het avontuur aan en kocht een lot. Er viel een prijs op. grooter dan ze had durven hopen, een orijs. die de veertien- daagsche reis mogelijk maakte. De wereld zien! Iets nieuws beleven, met duizend nieu we indrukken terug komen! Het leek te mooi om waar te zijn. Op Else's kantoor hielp men plannen ma ken. De blonde, bescheiden Else stond op eens in het middelpunt van de belangstelling. Men was wel wat 'jaloersch over 't buitenkansje, maar pronkte toch- ook graag met eigen be- reisdheid. gaf raad met kennis van zaken. De heele wereld zou ie niet kunnen zien in veertien dagen, zelfs per vliegmachine zou je dan wel het- een en ander over moeten slaan, maar als je het een beetje handig aanlegde kon je toch ver komen. Een programma werd opgesteld, zooveel VOORTAAN ALLEEN SUNLIGHT ZEEP- GEEN NAMAAK MEER Nu Sunlight Zeep voordeliger is dan ooit, heelt het geen rin meer om zeep van on bekende herkomst te kopen I Twee dikke stukken Sunlight Zeep voor de ongekend lage prijs van 10 ets. betekent een voordeel van 36% en brengt Neerlands beste standaard- merk binnen het bereik van elke huisvrouw. Ondanks dit grote voordeel blijft elk Sunlight- pak toch voorzien van de bij alle huisvrouwen zozeer gewilde bons voor fraaie geschenken! Vraag dus alleen Sunlight Zeep in de nieuwe originele verpakking. Verzuim dus vooral in deze tijd niet van de alom bekende voordelen van Sunlight Zeep te profiteren. S18-092 H (Adv. Ingez. Med.) „I1ET CREMERNIEUWS". „Het Crememieuws" officieel orgaan van de Kon. Let.terl. Vereeniging „J. J. Cremer", maakt melding van de eerste wed strijd voorstelling van „Cremer" op Dins dag 3 November aanstaande in den Stads schouwburg. De vereenigde tooneelvereenigingen A.D.O. en D.V.S. te 's-Gravenhage zullen dan op voeren De dienstknecht in het huis", zeden spel in 5 bedrijven van Charles Rann Ken nedy. Na afloop is er bal in het gebouw van den Haarl. Kegelbond in de Tempeliersstraat, on der leiding van den heer H. Kwekkeboom. HAARLEM S TOONEEL. Opvoering te Alkmaar. Naar wij vernemen heeft de Vereeniging Haarlem's Tooneel eenuitnoodiging ontvan gen van de Tooneelvereeniging „Bilderdijk" te Alkmaar om daar ter stede een opvoering te geven van het blijspel „De weg naar het geluk" van A. A., Milne. Deze voorstelling zal plaats vinden op Don derdag 12 November a.s. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf - met garantle. PÜ'n- vai i J loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) mogelijk zien. in weinig tijd was het parool. Het programma kwam klaar en Else ging de wereld in, met belangstelling gevolgd door al de collega's. Men wist op den dag, bijna op het uur af, waar Else was. „Nu is ze daar, nu ziet ze dit". Men keek uit naar briefkaarten met uitingen van bewondering en uitroepteekens. Ze waren beloofd, maar ze kv/amen niet. Na een week begon men zich ongerust te maken, na tien dagen ging het werk er on der lijden. Wat was er met Else gebeurd? Men informeerde bij haar hospita, bij een vriendinNee. niemand had iets van Else gehoord. Een paar hotels in het buiten land waar Else zou overnachten werden op gebeld niemand wist daar wie Else Brand was. Hoe kwam men iets van haar te weten? De politie waarschuwen? Men sprak er den directeur over, maar die vond het beter nog even te wachten. Was Else's vacantie om en kwam ze niet op kantoor, dan was het vroeg je no eg om maatregelen te nemen; hij zag het zoo somber niet in. Else zou een anderen kant opgereisd zijn dan oorspronkelijk het plan was, en dat ze niet schreefNu, veel tijd tot schrijven zou ze niet hebben bij zulk reizen en trekken! Dus. wachten tot de veertien dagen om waren Zou Else terug komen dien Maandagmor gen? Ze waren er allemaal vroeg, wat heel bijzonder was, juist voor Maandag. En ja. hoor. klokslag negen uur, daar ver scheen Else, fleurig en stralend, met geen spoor van vermoeidheid na de veertiendaag- sche reis. Ze werd met vragen en verwijten bestormd. Waarom ze niet geschreven had. of ze soms heelemaal niet op reis geweest was, en dat ze zich niet erg dankbaar had betoond voor hun hulp. Else lachte. Ja. ze was wel op reis geweest, als ze nu eens even allemaal stil waren zou precies vertellen wat er gebeurd was. Ze had heusch de wereld gezien, ja. en nog veel beter dan ze gedacht had. En Else vertelde: Ze had het zoo heerlijk gevonden, dat haar wensch in vervulling zou gaan, een ideaal werkelijkheid zou worden. Maar hoe gaat het met Idealen op deze wereld? Ze zijn altijd JUBILEUM MGR. M. P. J. MöLLMANN. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, die, zooals wij reeds gemeld hebben, gisteren zijn 2o-jarig jubileum vierde als kanunnik van het Kathe draal Kapittel, heeft in den middag te zijnen huize aan den Zijlweg een receptie ge houden. Zeer vele katholieken kwamen den jubilaris gelukwenschen, o.a. oud-wethouder mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en wethouder W. J. B. van Liemt. Deputaties van Haarlemsche kloosterorden en van R. K. Vereenigingen. als de Haarl. R. K. Vrouwenbond, de R. K. Blin- denbond. de vereeniging van hoofden van Scholen in het bisdom Haarlem St. Cassia- nus, de R. K. Middenstandsvereeniging en de St. Mart-havereeniging, waren aanwezig. Mgr. Möllmann ontving tal van bloem stukken en schriftelijke en telegrafische .te- gelukwenschen. FEESTAVOND R--K. KOEK- EN BANKET BAKKERS. De afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers, Cacao-, Chocolade- en Suikerwerkers „St. Hubrecht", organiseert Zaterdagavond 31 Oc tober in het gebouw „St. Bavo" ter gelegen heid van het 41-jarig bestaan een feestavond. O.a. zullen de voordrachtkunstenaars Joe en Nelli zich met een hieuw repertoire doen hooren. PERSONALIA. Dr. A. IJ. v. d. Meulen, te Haarlem is tot lid gekozen van het genootschap voor natuur- genees- en heelkunde, afdeeling 2. VERGADERING KENNEMER FOTO KRING. Woensdag 4 November a.s. houdt de Ken- nemer Fotokring in de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg een vergadering, die om 8 uur zal aanvangen. De agenda vermeldt eerst de behandeling van enkele vereenigings aangelegenheden, waarna de heer J. J. Hens, voorzitter der A. A. F. V. een voordracht zal houden over „Retoucheeren". Tenslotte zal een proefpro- jectie plaats hebben. mooier dan de werkelijkheid En dat besefte Else al toen ze haar reis aanvaarde: de we reld zien zou minder mooi zijn dan van de wereld droomen. Er was gedoe met koffers en kaartjes, gejaag om op tijd te komen, on rust van weer verder moeten. Je droeg je eigen onrustig en verlangend hart met je mee waar je ging en de wereld kon het niet vullen met rust en geluk. De wereld zien wat beteekende dat eigenlijk, wat verwacht te je er van? Aan het begin van de reis wist Else al, dat ze onbevredigd terug zou komen, wat er ook gebeuren zou en wat ze ook te zien zou krijgen. Maar het was anders geloo- pen, heel anders. En daarom stond ze hier, nu zoo stralend. Wat was er dan gebeurd? Een avontuur, iets héél bijzonders? Bijzonder? Och, nee, iets heel gewoons, maar altijd weer bijzonder, altijd weer een wonder voor wie het overkomt. Al den eersten dag had Else een familie ontmoet met wie haar ouders vroeger be vriend waren geweest. Vader, moeder, twee dochters en een zoon. "te zoon was iets ouder dan Else, de zoon wasNu ja, de zoon was het. Else was mee gereisd, waarheen? Dat wist ze niet precies, En wat ze allemaal gezien had? Ze gaf maar zeer vage aandui dingen, „Je moet noodig zeggen, dat je de wereld gezien hebt", zei de jongste bediende nuch ter. „je hebt natuurlijk niets anders gezien dan dien eenen man". Else knikte. „De manier om de wereld te zien", lachte ze. Maar verder ging haar ver haal niet. Verder was het iets voor haar zelf, voor haar en Max. Daar zweeg ze over. Hoe kon je uitleggen, dat er een moment was geweestwaar ook weer in de ber gen, in een boschdat je in een paar oogen de heele wereld had gezien, dat alles je toe leek te vloeienzoo'n vreemd mo ment waarin de wereld om je verdween en je vervulde tegelijk. De eenige manier om de wereld te zien. Else lachte en breidde de armen uit. „Hier heb ik de wereld. ..alles", zei ze. „Verliefde menschen zijn nu eenmaal gek", zei de jongste bediende. Na deze conclusie ging men aan het werk. de wereldreis van Else was privé zaak geworden. BEP OTTEN. I JUBILEUM MEJ. C. METZ. Men deelt ons mede, dat mej. C. Metz 1 November a.s. den dag herdenkt, waarop zij 25 jaar geleden bij de firma F. Wisbrun Liffmann A. Funke Zoon alhier, in dienst is getreden. Daar deze datum op Zondag valt, zal dit feit op Maandag worden gevierd. PERSONALLY. Aan-de Technische Hoogeschool te Delft is de heer M. P. Breedveld, te Hillegom, geslaagd voor het examen electrotechnisch ingenieur. OVER SPANJE. Op 4 November houden P.A.S. en R.S.A.P. een openbare vergadering in het gebouw van den Protestantenbond Jacobsstraat. Op deze vergadering zal spreken de heer H. Sneevliet, voorzitter van het N.A.S. en lid der Tweede Kamer, die pas is teruggekeerd uit Barcelona; hij zal een ooggetuigenverslag geven van den strijd der Spaansche arbeiders. In Amsterdam zijn reeds vergaderingen over dit onderwerp in de beide zalen van Bel- levue, welke goed bezocht waren. Radio-distributie Haarlem. De voordeeligste aanbieding van Radio-ont vangst-toestellen is tot op heden die van een gulden per week gedurende twee jaren. Na die twee jaren is de afbetaling geëindigd en komen er allicht andere kosten. Gedurende de afbetaling moet men ook stroom betalen, zoodat de totale kosten per week ongeveer een gulden en vijftig cent zullen bedragen. Radio-distributie kost twee kwartjes per week of twee gulden per maand, en is dus toch voordeeliger. Bovendien geeft radio-distributie onberispe lijke, storingsvrije klankoverbrenging van onovertroffen kwaliteit. NIEUWE GRACHT 5 TELEFOON 10010 (Adv. Ingez. Med.) Bijna. We stapten tegelijk uit de tram. In geen maanden had ik hem gezien. Ik wist, dat hij nadat hij was ontslagen, onaf gebroken had gesolliciteerd en steeds zonder succes. Hoe gaat het hoe gaat het? Blij je te zienloop een eindje mee op, dan praten we wat bij. Zijn begroeting was stralend en vroolijk als altijd. Hij vatte mij onder den arm en loodste mij behendig door het verkeer. Weldra waren 'wij aangeland op een rus tige gracht. En vertel nu eens hoe maken jullie het? Hoe is het- met je man en de jongens? en je gaat verhuizen heb ik gehoord? Zijn warme, levendige belangstelling deed mij goed. Hij rustte niet voor hij weer van alles nauw keurig op de hoogte was. En jij vroeg ik tenslotte heb jij alweer iets gevonden? O, ja, klonk het opgewekt bijna.... ik ben met iets bezig Maa: de laatste maal dat ik je sprak was je toch ook met iets bezig wat was dat ook alweer? Je zou je interesseeren in een nieu we zaakhet was toen bijna voor mekaar is dat niets geworden? Nee nee och nee dat was toch niets, sprak hij ontwijkend. En dit wordt dit wel wat? O, ja, vast en zeker! Hij was vol goeden moed. Hij was zóó zeker van zijn succes dat ik mij niet weerhouden kon te zeggen: je kunt toch nooit wetenmaar hij wuifde al mijn bezwaren weg. Die zaak kwam in orde vast als een huis. En hoe gaat het met je verzekeringsagent schap, heb je daar nogal succes mee? Ja, dat gaat wel ik heb een pr.achtige post een mooie post nee werkelijk iets buiten gewoons. Wat heerlijk voor je verdien je er veel aan? Als het er van komt en óf I En je zeiik heb een post. Ja, dat wil zeggenhet is zoo goed als zeker Maar dan heb je hem toch nog niet! Nou zoo goed alsik heb hem bijna..,. Op den hoek van de gracht namen we af scheid. Ik was bijna op een reederijkantoor geko men vertelde hij nog. En waarom is dat niet doorgegaan? Tja, ze hebben op het laatste oogenblik iemand anders genomenmaar ik heb het toch bijna gehad Peinzend liep ik naar huis. Bijnaer zijn-menschen wier gansche le ven draait om dat eene woord. Bijna hebben ze altijd succes gehad.... bijna lukt hun iedere onderneming bijnaal leen maar nooit één enkele keer heelemaal! Zij zijn als een hardlooper, die het opgeeft in het gezicht van den eindpaal. Zij begon- nen vol moed. Zij vlogen zoo voortvarend vooruit en toen alles goed leek te gaan verslapte hun energie toen verminderde hun inspanning en ten slotte faalde hun pogen. Bijna werden zij gekozen en toch nam men een ander. Bijna brachten zij iets tot een goed einde maar op het eind ging het toch weer ver keerd. En dat was hun geen waarschu wing. Bijna haalden zij een diploma. Bijna kweten zij zich van een opdracht en de som totaal van hun levensbalans zal uit eindelijk zijn: een tekort over de gansche linie. De Franschen zeggen het zoo aardig: een joede bedoeling is een ladder, die te kort is: M.a.w. met een goede bedoeling alleen red den wij het niet; een goede bedoeling is bij lange na niet genoeg! Op het resultaat komt het aan en dat is wat de bij na-menschen met hun eeuwig en altijd falen over het hoofd zien. Bijna heeft geen waarde. Bijna telt niet mee als de rekening wordt opgemaakt. Bijna is een illusie die in rook vervloog. Slechts de harde nuchtere feiten van hetgeen iemand op eenigerlei gebied daadwerkelijk heeft bereikt bepalen zijn succes in het le ven. AMY GROSKAMP TEN HAVE.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10