GELD EN LIEFDE Ministerieel bezoek op Schiphol. r FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 13) Hij kwam terug en deelde mede, dat dien zelfden avond in het pavk aan de Rohrerhütte een groot zomeravondfeest zou worden ge geven, waaraan een schoonheidswedstrijd ver bonden was. De mooiste onder de aanwezige dames zou een platina armbandhorloge be zet met diamanten krijgen, de tweede prijs- winster een gouden taschje, enz. Natuurlijk besloot Fred het feest te be zoeken. Misschien vond hij daar wat hij zocht. En al was het dan niet voor Garrick, dan toch zeer zeker voor zich zelf. En weer zuchtte Fred diep: „Arme Henry jij wacht met spanning in New-York op de beste en mooiste vrouw ter wereld en ik nu, ik neem nu eenmaal ook met op één na de knapste en iets minder dan de beste, genoegen". Het was een heerlijke, zachte, door een volle maan verlichte zomeravond, de weilan den rondom de Rohrerhütte straalden in het licht van groote electrische booglampen, rijen lampions slingerden zich van boom tot boom. een vroolijke opgewekte menschenmenigte bewoog zich in het restaurant en over de boschwegen, muziek, gelach, gezang en vroolijk gefluister vervulden de lucht en Fred deed deze vroolijkheid bepaald goed, in ver gelijking met het oorverdoovende lawaai van een volksfeest in New York. Het publiek was in den waren zin van het woord gemengd. Gefortuneerde heeren dronken met hun da mes onder de boomen en in de daarvoor in gerichte tenten champagne en wijn; burger- menschen amuseerden zich bij groote potten bier niet minder; bankdirecteuren beant woordden joviaal den groet hunner employés, tooneelsterren, beroemde schrijvers, schilders, diplomaten en studenten, kortom alle Ween- sche volksklassen waren vertegenwoordigd. Die schoonheidswedstrijd leek Fred geen zuivere koffie. Het kwam niet zoozeer op de schoonheid dan wel op de financiën aan. Wie de meeste stembiljetten bezat, kreeg den eersten prijs. Maar die biljetten waren te koop. Er waren er tienduizend in 't geheel verkrijgbaar. Een mismaakte, die dus vijf duizend en één coupons gekocht had, zou de eerepalm worden toegekend. Edoch het geheel was zóó schitterend georganiseerd en de stemming liet zóó weinig te wenschen over, dat Fred dit kleine zwen- deltje ten slotte maar over het hoofd zag. De schoonheidswedstrijd. Tegen twaalf uur zou de telling der bil jetten plaats hebben en precies om midder nacht zou de schoonheidskoningin op het podium verschijnen en onder luide fanfares haar eereprijs uit handen van het comité in ontvangst nemen. Reeds lang vóórdien wist men, wie de gelukkige zou zijn. Een dochter van een melk boer uit Wahring, het type van de zooge naamde „fesehe", maar niet bepaald mooie Weensche, was met haar geheelen aanhang, ouders, personeel en vereerders verschenen en allen wedijverden in den aankoop van biljetten, zoodat juffrouw Kathi al spoedig een heel mandje met stembliefjes gevuld had. Fred Holme had zijn dienaar Gaston, die bijna evengoed Duitsch als Fransch sprak, meegenomen en deze handige knaap aan wien werkelijk een goede detective verloren was gegaan, was al spoedig achter de geschie denis van juffrouw Kathi gekomen. Haar vader had door melkvervalsching en-gros en door een reeks van overtredingen der wetten op den melkhandel, tijdens den oorlog een aardig vermogen bijeen vergaard, zoodat hij thans de gelukkige eigenaar was van een groote boerenhofstede in het echttiende dis trict. Bovendien had hij een broer die hoofd ambtenaar was en zoo slaagde hij er dan in, dank zij deze en andere connecties, alle bouwverordeningen ten spijt, te midden van de villawijk, waarin zijn boerderij lag, een machinaal bedrijf op te richten, een hoogen schoorsteen op het gebouw te zetten en met rook en roet de heele omgeving te bederven. Dringende protesten der wanhopige om wonenden hadden geen enkel resultaat. Zij stieten op een onwrikbaren muur van bevoor rechting; de buren moesten zich het leven laten vergallen, dat opdat de melkvervalscher zijn bezit zou kunnen vermeerderen. En nu zou zijn dochter tot schoonheids koningin worden uitgeroepen, een onderschei ding, die haar evenmin toekwam als een raaf den naam zangvogel. Fred lachte hartelijk, toen Gaston hem dit verhaal van zijn nasporingen deed en hij dacht de heele wereld: is toch comedie. Of het nu dollars betreft of kronen als het zoo te pas komt maakt men uit recht onrecht en uit een vette gans een paradpsvogel. Terwijl Fatty zich met deze, niet bepaald hartverheffende, maar toch wel juiste be schouwing bezig hield, ging hem een jong paar voorbij.' En Fatty onderbrak zijn over peinzing, sperde oogen en mond open en staarde het meisje bewonderend aan. Iets liefelijkers meende hij nog niet te hebben gezien. Dit meisje scheen den bak- vischleeftijd nauwelijks voorbij te zijn: uit het rose, ovale gezichtje keken diepblauwe groote oogen dwepend de wereld in, het slanke figuurtje viel in het effen, witte jurkje waar over een zijden doek was gedrapeerd, nog meer op, en het kort geknipte haar was van een lichtend en toch weer mat goudblond zooals dat slechts één op de millioen blon dines heeft. Fatty maakte rechtsomkeert en achter volgde het paar. Waarachtig, dit was het mooiste meisje, dat hij ooit gezien had. En er ging van deze blonde, jonge schoonheid een sfeer van beminnelijkheid, bevalligheid en kuischheid uit, waardoor iedereen bleef staan om haar vol aandacht na te oogen! Zij scheen arm te zijn. Met kennersblik monsterde Fred haar van onder tot boven. Geen ring, geen halskettinkje, geen armband als opschik. Het witte japonnetje was van de goedkoopste soort, evenals de lakpumps aan de kleine, smalle voetjes. Fred bleef in het gedrang heel dicht ach ter het meisje en den knappen, maar even eens zeer armelijk gekleeden jongeman aan haar zijde en hoorde plotseling eenige woor den, die zijn warme belangstelling' opwek ten. Het meisje keek haar metgezel guitig van terzijde aan en zei: „Zeg Rolf, we hadden de worst eigenlijk niet zoo gauw moeten opeten. Ik heb een ge weldigen honger, weet je". „Ja kind, ik ook, maar ik heb geen cent op zak. Wat moeten we daar nu tegen doen?" Franzi lachte luidkeels. „Niks malle jongen; een beetje vasten zal ons niet schaden. Ik heb nog wel wat, maar ik zou toch niet graag al m'n geld uitgeven; morgen komt er ook nog een dag". Fred was ontroerd door den eenvoud van dit meisje, maar hij was tevens ontstemd. Verdraaid, dacht hij, nu vind ik eindelijk een meisje, dat zoo mooi is als Venus, wan neer de schijn niet bedriegt ook braaf en goed. maar nu blijkt ze al een vereerder te hebben, die bovendien nog een zeer knappe jongeman is. Wat moet ik nu doen? Onder zijn duiven schieten? Dat zou een gemeene streek zijn! Maar reeds het volgende oogenblik begon hij te twijfelen aan de juistheid van deze op vatting. De jongeman, dien zij Rolf noemde, zei: ,Het arme kind heeft honger en ik kan haar liet eens iets te eten aanbieden" en daarbij '.egde hij zijn arm om Franzi's schouders en rok haar liefkozend naar zich toe. Maar Franzi rukte zich heftig los. „Laat dat toch, Rolf! De menschen kijken ons allemaal aan. Of wil je, dat ze ons voor een verliefd paar houden, hoewel we dat heelemaal niet zijn! Als je niet wilt, dat ik boos word. moet je trachten te wennen aan de gedachte, dat je niet meer voor me kunt zijn dan een broer". Fatty's hart sprong op van vreugde. En hij besloot het paar niet meer uit het oog te verliezen. Op het eigenlijke feestterrein ontstond be weging. Een heer betrad het podium en brul de door een megafoon: „Over een kwartier begint de telling der coupons. De dames, die een behoorlijk aantal coupons hebben, gelieven aan hier te komen om die te laten tellen". De rijke dochter van den melkboer baande zich met van opwinding vuurroode wangen een weg door de menigte en zwaaide, zeker van haar overwinning, met haar mandje, dat tot den rand met roode stembriefjes was ge vuld. Fred, die achter het knappe meisje stond, hoorde, hoe haar metgezel woedend brom de: „Die gans daar krijgt den prijs en jij, die de mooiste bent, moet straks met leege han den naar huis. Dat noemt men rechtvaar digheid!" Het antwoord hoorde Fred niet, want zijn gedachten werden opeens door iets anders afgeleid. Hij pakte Gaston, die 'naast hem stond, bij den arm. duwde hem een pak dollarbiljetten in de hand en riep hem toe: „Loop vlug alle kiosken af en koop alle nog verkrijgbare stembiljetten op. Het komt er niet op aan hoeveei. duizend, tienduizend, honderdduizend! Ik moet alles hebben wat over is". Gaston stond heel eventjes paf. keek naar het blonde meisje, zag hoe Fred haar met zijn oogen bijna verslond en begreep. Hij baande zich met moeite een weg door al het volk, dat zich nu om de tribune begon te ver dringen. (Wordt vervolgd). Prins Bernhard (x) bracht Woensdag een bezoek aan de Rotterdamsche haven en aan verschillende groote industrie- bedrijven in de Maasstad Belgische en Luxemburgsche leiders van het toeristenwezen, die de reis mogelijkheden naar Nederland onderzoeken, waren Woensdag te den Haag de gast van den A.N.W.B. V.l.n.r.P. Duchaine (België), Edo Bergsma (voorz. van den A.N.W.B.), J. R. Snouck Henkemans (namens het Haagsche gemeentebestuur) en Andre Wolff (Luxemburg) Jhr. dr. Ch. H. de Stuers, wetenschap pelijk assistent bij het Rijksmuseum te Amsterdam, is benoemd tot conser vator aan dit museum Prof. dr. B. J. O. Schrieke te den Haag, die voorgesteld is voor de benoeming tot buitengewoon hoogleeraar in de Koloniale Volkenkunde aan de Amster- damsche universiteit De Groote1 of St. Jacobskerk te den Haag, waarin het huwelijk van H K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden in gezegend Het groote viaduct te Overschie in den rijksweg Rotterdam—den Haag wordt Zaterdag zonder officieele plechtigheid voor het snelverkeer open gesteld De bedrijvigheid op het eiland Tholen in verband met de mosselenvangst is thans groot. De gevangen mosselen worden eerst -gezaaid", n.l. in een bepaald water geworpen, om na enkele dagen weder te worden opgehaald (boven); onder: een delicatesse Woensdag maakte minister jhr. ir. Van Lidth de Jeude een proefvlucht mee met de nieuwe Douglas DC 3, de -Ibis"

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9