tvj>ïvn& mwj 1I1ICHTIN VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HAAR E E M'S D A G B E 'A' D 8 Wintersportavond van de N. R. V. De Zwitsersche skileeraar Hermann Steuri aan het woord. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging had gisteravond een blonden zoon van liet Zwitsersche hooggebergte als gast in haar midden. Dit was de jeugdige Hermann Steuri, uit Grindelwald, skileeraar, skilooper en berggids van groote bekendheid, winnaar van verscheidene internationale prij zen en lid van het Zwitsersche nationale team bij de jaarüjksche F.I.S. wedstrijden. Steuri vormde de hoofdschotel van het welvoorziene wintersportmenu, dat het bestuur der Haar- lemsche afdeeling de in grooten getale aan wezige leden en introducé's dezen avond voor zette. Men kan van Steuri zeggen, dat hij kwam, zag en overwon, want ofschoon zijn causerie maar kort was, heeft hij met zijn een voudig optreden en duidelijke wijze van ver tellen ongetwijfeld aller harten gewonnen en het zijne bijgedragen tot de propaganda van de zeer schoone skisport. De voorzitter, de heer J. G. Kraan, sprak aan het begin van den avond een inleidend woord, waarna de Zwitsersche gast het podium besteeg. Steuri vertelde allereerst het een en ander van de vele uiteenloopende systemen, die aan vankelijk bij het onderricht in de skisport be stonden. Zwitserland bezat in die dagen reeds tal van skischolen en haast evenzooveel „tech nieken", waardoor begrijpelijkerwijze een minder gewenschte toestand ontstond Dat werd dan ook spoedig door de heeren leeraren ingezien, conferenties werden gehouden met het doel tot een eenheid 'in het onderricht te komen, doch vooreerst leverden deze loffelijke pogingen weinig resultaat op. Niettemin werd in deze richting doorgewerkt en tenslotte is de gewenschte uniformiteit toch tot stand gekomen. Achthonderd leeraren van scholen uit alle deelen van het land stelden tezamen een eenheidstheorie op, die als „het" systeem aanvaard werd. Thans wordt dan ook overal in Zwitserland in dezelfde techniek onder wezen." Steuri beschreef vervolgens in groote lij nen den cursus „voor beginners", waai'bij hij zich een paar ski's onderbond en het ge sprokene aldus aanschouwelijk voorstelde. Hij legde uit, hoezeer het evenwicht bij het skiioopen van bojang is en welke belangrijke functies de heupen en de knieën daarbij te vervullen hebben. Hij beschreef het „vallen en opstaan", het draaien, het remmen, het klimmen en het dalen en verklaarde zijn aandachtig gehoor, wat precies een „Tele- iriark" en wat een „Kristiani" is. Skiioopen is een sport, die ge vrij gauw leert", conclu deerde de heer Steuri, „en na vijf of zes da gen zult ge al heel veel plezier van de lessen beleven". In aansluiting hierop hield de algemeene voorzitter de heer J. Panman, als lid van de wintersportcommissie een vroolijk babbeltje over zijn ervaringen in de skisport. Spreker schetste op vermakelijke wijze de wederwaardigheden, die de beginner bij zijn eerste schuchtere pogingen op de ski's op doet. Er zijn er, die zich op den tweeden dag al „niet wel" voelen en op het appèl ontbre ken, maar wie aan het eind van de eerste les, na de vele minder aangename ondervindin gen op de sneeuwschaats, halsstarrig van meening blijft „het toch te zullen leeren", die is uit het goede hout gesneden. „Wie moedig is heeft de skisport na een week te pakken endie is verloren voor de zomer- ya can tie", aldus de heer Panman. De leden van den N.R.V. wintereursus de monstreerden vervolgens eenige oefeningen onder leiding van den heer Admiraal. Na de pauze werd een tweetal films ge draaid, waarvan de eerste de lessen van den heer Steuri op het doek bracht met den leeraar zelf in de „hoofdrol". Waar noodig voorzag de heer Steuri deze interessante rol prent van den noodigen mondelingen uitleg. De tweede film betrof de beoefening van de skisport in Karinthië. Nog zij vermeld, dat een kleine expositie van wintersportbenoodigdheden dezen pro- paganda-avond opluisterde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 31 OCTOBER 1936. Progr. I. Hilversum H. Progr. II. Hilversum I. Progr. III. 8.05 Parijs Radio, Gymnastiek. 8.0 Parijs Radio, Gramofoommuziek9.05 Keu len, Tijdsein. Nieuwsberichten, Waterstand- berichten. 9.20 Deutschl.sender, Pimpfe gestal ten ein Buch. 9.50 Deutschl.sender, Kindergar ten. 10.20 Keulen, Richard Heinemeyer Was ist los lm Sport? 11.20 Keulen, Buntes Wochenende 1.20 Brussel Vlaamsch, Gesproken dagblad v. h. N. I. R. 1.35 Keulen, Gramofoonmuziek. 2.35 Brussel Fransch, Populair concert. 3.20 Keulen, Concert m.m.v. het West-Duitoche kamer orkest o.l.v. Hermann Hagestedt. 5.20 Keulen, Programmanieuws5.25 Keulen, Populair con cert d. h. kamerkwintet. 6.20 Beromtmster, Klokgelui. 6.35 Weenen, Zuim goldenen Kipferl, een Weensohe Koffiehuisgeschiedenis. 9.20 Londen Regional, Het Eric Cundell kamer orkest. 10.20 Berlijn, Und morgen ist 's Sonn- tag. 11.20 Berlijn, Dansmuziek gr.pl. Progr. IV. 8.00 Brussel Vlaamsch, Gym nastiekles. 8.20 Brussel Vlaamsch, Tijdsein. Gramofoonmuziek. 8.30 Brussel Vlaamsch, Kroniek van de dag. 8.40 Brussel Vlaamsch, Gramofoonplaat. 8.45 Brussel Vlaamsch, Ge sproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Brussel Vlaamsch, Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional, Korte Godsdienstoefe ning. 10.50 Londen Regional, Tijdsein van Greenwich, Weerbericht. 11.05 Londen Regio nal, B.B.C. Northern orkest o.l.v. Alfred Bar ker. 1120 Droitwich, Orgelconcert door Fred. Bayco. 11.50 Droitwic-h, Shadiwick Strijkkwar tet. 12.50 Droitwich, Gramofoonmuziek. 1.20 Droitwich, Het Commodore Grand orkest o.l.v. Harry Davidson. 2.20 Droitwich. Visscherij- berichten. 2.25 Droitwich, Gramofoonmuziek. 3.20 Droitwich, Walter Collins met zijn En semble. 3.55 Droitwich, Het Karl Caylus En semble. 4.35 Droitwich, Eric Gillits leest uit: The Mill on the Floss van George Eliot. 4.50 Droitwich, Spencer Thomas, tenor en Louis Willoughy viool. 5.35 Droitwich, B.B.C. dans- orkest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 8.35 O' Donnell. 9.20 Droitwich Weer- en nieuwsbe- Droitwich, B.B.C. orkest o.l.v. B. Walton richten. 9.40 Droitwich. Music-Hall. 10.45 Londen Regional, Jack Jackson en zijn orkest in het Dorchester Hotel. Progr. 8.007.00 Diversen. 7,00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: lichte klassieke muziek. 1. Rondo van Mozart, Tossy Spiwakowsky. 2. Humoreske van Dvorak, Edith Lorand. 3. Avé Maria van Schubert, Tossy Spiwakowsky. 4. Czardas van Monti, Edith Lorand. 5. Der Schwan, George Boulanger. 6. Bagatelle Ouverture, Ilja Livschakoff. 7. Menuett van Paderewsky, Dajos Bela. 8. Elegie, George Boulanger. 9. Banditenstreiche, Symph. Orkest. 10. Standchen van Heykens, Dajos Bela. 11. Liebesfreud' van Kreisler Vasa Prihoda. 12. Serenade van TosseU-1, Dajos Bela. 13. Lie- besleld van Kreisler, Vasa Prihoda. 14. Polo naise van Chopin, Staatskapel van Berlijn. 15. Serenade van Moskowsky, Dajos Bela. 16. Hongaarsche dansen 5' en 6, Staatskapel van Berlijn. 8.00—12.00 Diversen. Vergadering van het Nationaal Jongeren Verbond. Jhr. W. M. de Brauw en de heer A. F. Haccou voeren het woord. Gisteravond heeft het Nationaal Jongeren Verbond in hotel De Leeuwerik een onder linge vergadering gehouden, waarvoor slechts geringe belangstelling bestond. De voorzitter, de heer P. A. J. van Kessel, opende de vergadering. Hij deelde mede, dat er voor nieuwe leden nog steeds gelegenheid bestaat kadercursussen te volgen. Vervolgens gaf hij onmiddellijk het woord aan J'hr. W.' M. de Brauw, algemeen secretaris van het Natio naal Jongeren Verbond. Spr. behandelde eerst het verleden van het N. J. V. In den tijd van de oprichting bestond er slechts een internationalistische jeugdbe weging, die de nationale waarden van ons volk negeerde. Stelselmatig werd in de jeugd beweging de weermacht ondermijnd. Overal werd propaganda gemaakt voor eenzijdige ontwapening. Ban reactie van de jeugd zelf bleef niet uit. Er kwamen jongeren, die inzagen dat de weermacht onmisbaar was en gedragen moest worden door de sympathie der natie. In Arn hem werd een comité van jongeren tegen eenzijdige ontwapening gesticht. Hieruit is het N. J. V. ontstaan. Het stelde zich ten doel propaganda te maken voor versterking van weermacht en gezag. Het was van meening, dat het nationale leven versterkt moest wor den De actie van het N. J. v.. in 1925 begon nen, heeft steeds doorgewerkt. Het incident van de Zeven Provinciën heeft een ommekeer gebracht in de gevoelens van velen. Tegenwoordig zijn er nog enkele kleine groepen, die niet nationalistisch willen zijn. Alle anderen verklaren, dat zij nationaal voe len. Spr. bestreed de oprechtheid van die gevoelens. Nog bij de aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk is liet geble ken, dat het comité den wensch van de prin ses, een jacht te ontvangen, wilde negeeren. Het N. J. V. is hierop uit het comité getre den, omdat dit in strijd is met zijn natio nale gedachte, die het overal naar voren wil brengen. Deze nationale gedachte houdt onherroepelijk een sociaal element in. Het N. J. V. wil nagaan, wat de cultuur beteekent voor de nationale gedachte en omgekeerd. In de toekomst zal het N. J. V. steeds blij ven strijden voor de verwezenlijking van deze nationale gedachte. Het zal trachten de jeugd te onttrekken aan de lauwheid en te brengen tot nationale geestdrift, aldus besloot Jhr. de Brauw zijn toespraak. Na de pauze was het woord aan den heer A. F. Haccou, oud-voorzitter der afdeeling Haarlem en oud-hoofdbestuurslid van het N. J. V. Na den oorlog werd hier te lande sterk be zuinigd op de defensie-uitgaven, aldus spr. Het N. J. V. verzette zich hiertegen, evenals tegen de actie der pacifistische vereenigin- gen. In. den tegenwoordigen tijd, waarin finan- cieele offers moeilijker te brengen zijn, moet de achterstand van onze weermacht in gehaald worden. Gelukkig is de moreele weerbaarheid van óns volk versterkt, zoo vervolgde spr., maar de matèrieele weerbaarheid is nog slecht. Het N. J. V. strijdt voor versterking van .deze laat ste. Êf -gullen hiervoor geldelijke offers ge bracht worden. Het N. J. V. is dankbaar, dat tegenwoordig wat gedaan wordt voor de materieele verbe tering van leger en vloot, al is het niet vol doende. Vooral op het gebied van de luchtaf weer moet nog veel gedaan worden. Er moet een kern gevormd worden van menschen, die de luchtafweerwapenen kunnen bedienen. Het zal bovendien noodzakelijk zijn, dat het jaarüjksche contingent van dienstplichtigen verhoogd wordt, aldus spr. De eerste oefen tijd van 5VZ maand moet verlengd worden, omdat deze periode absoluut ontoereikend is. De herhalingsoefeningen, vooral van het re servekader, moeten uitgebreid worden. De industrieele en economische oorlogs voorbereiding dient veel beter georganiseerd te worden, aldus de heer Haccou, opdat er in het land voldoende voorraden van de eerste levensbehoeften aanweizg zijn. Deze organi satie is in andere landen veel en veel degelij ker. Tenslotte bepleitte spr. een versterking' van de vloot, teneinde de overzeesche gewes ten te kunnen verdedigen. De voorzittei* sloot hierna de vergadering. BEJAARDE MAN DOOR TRAM AANGEREDEN. In de Noorder Amstellaan bij de Slinger- beekstraat te Amsterdam, wilde een 68-jarige man den Rijweg oversteken, toen hij plotse ling een auto zag naderen. Hij liep achteruit, met het noodlottige gevolg, dat hij door een wagen van lijn 25 werd aangereden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzin gen is de man naar het Ned. Israel. Zieken huis aan de Keizersgracht overgebracht. Waarom ik niet meer schaak. Het was druilerig herfstweer, 'n vies mot regentje sloeg in m'n gezicht toen ik met een nijdige bons de deur van kantoor achter me dichtsloeg. Wel allemachtig, nou nog zulk weer ook, ik voelde weer die ellendige drift in me opkomen waarvoor de dokter me zeó gewaarschuwd had. „Hou je toch kalm, kerel, je wordt nog ziek op zoo'n manier". Jawel, kalm houden, houdt U zich maar 'ns kalm als juist je grootste order, die het verlies van het laatste jaar haast gedekt had, op het laatste moment afgesprongen is. En enkel en alleen omdat die misselijke Gerrits natuurlijk weer 'n paar procent meer korting heeft gegeven, waar die vent van leeft, nou ja geen wonder ook als je met 'n rijke vrouw getrouwd bent! Maar nee dat was eigenlijk niet mooi gedacht ik zou mijn vrouwtje voor geen geld willen missen, hè gelukkig, alleen de gedachte aan haar kalmeerde me wat. „Wat zie je bleek, vent, heb je weer moei lijkheden met zaken?" „Ach ja die beroerde Gerrits heeft de order van den Vereenigden Houthandel gekregen." „Nu ja, pieker maar niet, dat geeft allemaal toch niets, laten we maar gaan eten dat zal je wel opknappen enna het eten heb ik nog 'n verrassing voor je." En inderdaad de uitstekende maaltijd en (Adv. ingez. Med.) MAJOOR HEINHUIS VAN HET LEGER DES HEILS OVERLEDEN. Ten huize van haar vader is alhier overleden Majoor Heinhuis, die 37 jaar officier van het Leger des Heils is geweest. Thans was zij werkzaam te Almelo. A.s. Zaterdag zal de begrafenis plaats heb ben onder leiding van den chef-secretaris ■kolonel A. C. Beekuis. V.m. 9.45 uur uitvaart dienst. Te 12 uur teraardebestelling op de be graafplaats te Heemstede. Des avonds 8 uur zal een gedenkdienst plaats hebben onder lei ding van Brigadier De Jong. In de Legerzaal aan de SchagoheMraat. Ook Zondag worden aldaar bijzondere diensten geleid door Majoor en mevrouw Kolder, waarin zangkoor en mu ziekkorps medewerking zullen verleenen. VERGADERING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Er wordt een vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken gehouden op Dinsdag 3 No vember a.s. des avonds te 8 uur in het ge bouw der Kamer, Nassauplein. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. den Minister van Sociale Zaken betr. retributie Warenwet. (21-9-36). b. den Minister van Sociale Zaken betr. distributie zeevisch. (Telegram 3-10-36 en brief 17-10-36). 5. Vaststelling periodieke subsidies 1937. 6. Subsidie-aanvragen: a. Nationaal Fonds voor Bijzondere Noo-. den. 's-Gravenhage. b. Wereld Jamboree 1937, Vogelenzang. c. Centrale Aalsmeerscbe Veiling, Aals meer. d. Nederlandsche Vereeniging v. Zeelieden, Amsterdam. 7. Concept sehrijVen Bureau aan Béver- wijksche Middenstands Centrale, inzake ves tiging filiaal grootbedrijf. 8. Concept sehiijven Bureau aan Tweede Kamer der Staterr .Generaal, inzake wijzi ging Zegelwet. 9. Concept schrijven Bureau aan Burge meester en Wethouders van Haarlem, inzake verlichting hoofdverkeerswegen. 10. Verslag der Contact Commissie v. d. Levensmiddelenvoorziening over 1935 met afschrift brieven aan en van Burgemeester en Wethouders van Haarlem van 8 en 26 October 1936. 11. Kort verslag.-van het verhandelde in de op 13 October gehouden 1ste vergadering van het bestuur der Stichting Borgs tellings - fonds voor Kennemerland. 12. Rondvraag. 13. Besloten zitting. voor het bieeken éev waadt, voor Het Ketntgen 5n de keuken,voor het verwijderen van vlekken j (p&m bleekt WITTER voor V8JF wasschen 16 ct I indelsond. ..Emka" Apeldoorn (Adv Ingez. Med.) haar vroolijk gesnap knapten me weer heele- maal op, zoodat ik weldra Gerrits vergat en met 'n behagelijke zucht en m'n pijp achter de krant dook. Maar helaas, lang zou dit niet duren „Mannie!" „Ja, kindje?" „Je hebt nog niet eens gevraagd wat de verrassing is." Nu moet u weten dat m'n vrouw altijd vol met verrassingen zit en al Uw verschrikkelijke veronderstellingen over nieuwe hoedjes etc. ten spij t, werkelijk aardige verrassingen. Zoodat ik me dan nu ook al weer op iets pret tigs voorbereidde. „Eh laat 'ns kijken je hebt kans gezien om nog één keer 'n fleschje wijn op de pof te krijgen?" „O, neen, was het maar waar!" „Toe zeg 't, dan maar want m'n hoofd staat er heusch niet naar om nog verder te raden." „Als je dan niet zoo bromt." En meteen stond ze op om terug te keeren met een lang werpig pakje. „Hier maak het zelf maar open." „Maar vrouwke hoe heb je dat kunnen koopen, 'n schaakspel, juist waar ik altijd zoo naar verlangd heb." (Eigenaardig dat zelfs de meest geblaseerde menschen altijd met zoo'n stereotiep zinnetje 'n cadeautje in ontvangst nemen!) Hè ik zou nu wel willen beginnen, als Jules volgende week langs komt heb je geen kinderen aan ons." ,Maar wat belet je eigenlijk om nu 'n par tijtje te doen. ik weet zeker dat het een kal meerenden invloed op je zal hebben, om je hersenen nu eens op iets anders te concen- treeren." ..Ja, maar je wilt toch niet zeggen dat jij óók „Wel laten we dan maar beginnen, apropos, I van wien heb jij het eigenlijk geleerd!" „Door de radio van Dr. Euwe". ARROND. RECHTBANK BELASTINGONTDUIKING. HAARLEM Donderdag. Hedenmorgen stond voor de Haarlem- sche Rechtbank een 46-jarige inwoner van Zaandam terecht wegens belasting ontdui king. In Mei van dit jaar had hij als zijn in komen een bedrag van f 3500 opgegeven, terwijl dit moest bedragen tusschen de f 6060 en f 5300. De inspecteur van de directe belastingen deelde mede dat bij de huiszoeking, die bij verdachte was gedaan, een volkomen onbruik baar kasboek was gewonden. Pas na her haald aandringen had verdachte een volledige boekhouding te voorschijn gehaald. Verdachte had er zich mee verweerd dat de aangifte was voorbereid door zijn boek houder en dat hij haar slechts had overge schreven. De inspecteur der belastingen had naar zijn zeggen inderdaad den indruk dat deze boekhouder de geheele administratie deed. De boekhouder ontkende echter perti nent, dat hij die verkeerde opgave zou heb ben klaargemaakt. Bij de huiszoeking had verdachte, toen hij eindelijk zijn boekhouding had vertoond, ge zegd dat zijn boekhouder hem had aange raden zijn boeken weg te houden. Tenslotte had verdachte wel toegegeven „dat hij ge luisterd had naar den boozen geest". De boekhouder werd daarop verhoord. Se dert 1931 heeft hij voor verdachte de ge heele boekhouding gevoerd. Met dit verhopr kwam echter heel wat meer aan het licht. Deze boek houder had indertijd ten nadeele van verdachte verduistering gepleegd. Tusschen hen tweeën kwam toen een overeenkomst tot stand. De boek houder werd ontslagen maar zou zwijgen over de zaak; zijn werkgever zou de verduistering niet aan geven. De prijs voor het stilzwijgen van den boek houder was f 100. De verdachte had toen echter toch de ver duistering medegedeeld aan den bond, waar in zijn boekhouder was georganiseerd. Als antwoord hierop had toen de boekhouder de belastinginspectie van de valsehe aangifte in kenis gesteld. Een deskundige, die gehoord werd, gaf als zijn meening te kennen, dat de verdachte meer geloofde, zijn opgave ,,zoo voordeelig mogelijk" te hebben gedaan en niet wist, dat de opgaaf strafbaar was. De tegenwoordige boekhouder van ver dachte verklaarde, hoe 'het contract tusschen verdachte en zijn vorigen boekhouder tot stand gekomen was. De boekhouder had er om gevraagd. Over belasting was in zijn bijzijn niet gesproken. Het ging hier alleen over vertrouwelijke mede deelingen over de firma. De boekhouder wist veel van de zaak af en het was beter, dat hij daar niet over zou spreken. Verdachte blijft volhouden dat hij niet wist, dat hij iets strafbaars gedaan had. De officier van Justitie sprak als zijn mee ning uit, dat verdachte wel degelijk van,deze affaire geweten heeft. De laatste aangifte is wel degelijk door den verdachte ingevuld. Doch men moet den boekhouder wel beschou wen als den auctor intellectualis, den aan stichter. Dat is iets-wat vaak. voorkomt. Be trouwbaar lijkt deze niet, maar. de voorstel ling, dat hij de belasting opgaaf opzettelijk zoo heeft gemaakt, om een wapen tegen ver dachte te hebben, is overdreven. Tenslotte is verdachte verantwoordelijk. Dit betreft echter niet de strafmaat. Ik meen, dat de invloed van den boekhouder sterk was. Daarmee wil ik rekening houden. Ik vraag een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar, plus een geld boete van f 150. De verdediger, mr. de Vrieze releveert het verleden van verdachte en wijst er op, dat deze man dooi* zijn opleiding niet alles nor maal verwerkt. Hem is niet zooveel bij te brengen. Voor die menschen is een inkomen dat, wat men uitgeven kan. Deze man kan niet lezen of schrijven. Dat legt een zware ver antwoordelijkheid op den boekhouder. Dat vertrouwen was misplaatst. Opzet kan men hier niet aannemen. „Hij had het moeten begrijpen, want iedereen kan het begrijpen". Zeker, maar hij is niet ieder een. Hij is een onvolwaardige. Zijn eenige fout is, dat hij den verkeerde gekozen heeft. Daarom geloof ik, dat verdachte moet wor den vrijgesproken. Mocht de rechtbank niet met mij meegaan, dan verzoek ik u de dooi den officier voorgestelde straf op te leggen. Uitspraak over 14 dagen. ELFDE CONCERT „DIE SPAERNE SANGHERS". Het elfde concert van het Mannenkoor „Die Spaerne Sanghers" met medewerkini, van het Haarlemsch Vrouwenkoor zal plaats hebben op Woensdagavond 18 November in de Gemeentelijke Concertzaal. „Door de radio, door de radio, wie leert er nu schaken door de radio! Engelsch leeren door de radio, breien door de radio, koken door de radio en ik wil het allemaal gelooven, maar schaken, nee laat ik nou maar wachten tot Jules komt." „Ik wed met je om alles wat je wilt dat ik win." „Nou goed, om 'n flesch wijn?" „Ha, ha ik ben benieuwd waar je 't geld vandaan moet halen." Eerlijk gezegd had ik het idee dat het spel letje binnen 'n kwartiertje afgeloopen zou zijn, maarhet kwam héél anders uit- Het werd 9, 10, 11 uur en nog steeds wist ze aan al mijn aanvallen het hoofd te bieden- Ik wond me hoe langer hoe meer op, daar schaakte je nu bijna twintig jaar en kon je nog niet eens winnen van 'n beginnelinge die 'n paar radio- lessen gevolgd had, al waren die dan ook van Dr. Euwe! Mijn vrouw die wel zag hoe ik me opwond had al 'n paar maal remise voorgesteld, wat ik echter nijdig weigerde, Stel je voor, remise, bespottelijk gewoon, het was al erg genoeg dat het zoo lang duurde! Eindelijk, eindelijk dan toch meende ik den beslissenden zet gevonden te hebben, juist die koningin daar, dan stond haar koning mat! Hè 'hè, ik wilde juist met 'n voldaan gevoel weer 'n sigaar opsteken, maar wat was dat. stond mijn eigen koning nou matik voelde alles om me heen wegzinken, het eeni ge wat ik me nog herinner is. dat ik het schaakbord met de stukken door de kamer smeet Toen ik weer bijkwam lag ik in ..mijn bed en stond de dokter .met 'n ernstig gezicht naar me te kijken. ,Ja, beste vriend, begin nooit tegen dr.; Euwe, zelfs niet al heeft ie maar floor de radio gespeeld!" Ik schaak niet meer! B. K. 1 Eiken ochtend verstijfde vingers. Hulpbehoevend door rheumatische pijn. De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheu matische pijn in handen, knieën en voeten. Het was zoo erg, dat ik een stok moest gebrui ken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij het opstaan waren mijn vingers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den Taad opvolgde om Kruschen Salto te probeeren. Nadat één flacon gebruikt was toonde zich reeds aanmerkelijke verbetering; voordat ik de tweede flacon ophad, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeggen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kruschen Salts direct aan, zoodra wij van iemand weten dat hij aaii rheuma- tiek lijdt". Rheumatischepijnen en kwalen als spit, ischias, jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur, een der afvalstof fen van liet organisme moet uit. het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zouten, waaruit Kruschen Salto is samengesteld, bevorderen sterk en op ge heel natuurlijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke afvalstof fen, als urinezuur e.d., zacht en volkomen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele ge zondheidstoestand verbeteren. Uw le venslust, weerstand en energie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruschen Salto is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, f 0.70 en f 1,60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv. ingez. Med.) OUDERAVOND SCHOOL 34. Aan school 34 werd Woensdag de gebruike lijke ouderavond gehouden. De heer Hoek hield een inleiding over Es peranto. Na een uitvoerig betoog drong spreker er met warmte op aan, dat alle aanwezigen zou den medewerken het Esperanto als verplicht leervak aan het leerplan der lagere school toe gevoegd te krijgen. Na deze lezing werd het huishoudelijk ge-' deelte afgewerkt. Wegens het aftreden van de commissieleden de heeren H. A. Booms en P. Sluis werden ge kozen de heeren Woning en Wijkhuizen. Het hoofd der school de heer Leguit sprak tot de scheidende commissieleden woorden van waardeering en dank voor het vele werk dat zij als commissieleden hebben verricht. TENTOONSTELLING VAN OUDE KANT WERKEN. De Eerste Nederlandsche Vereeniging „Het Kantsalet", welke vereeniging te Amsterdam haar zetel heeft, en zich tot doel gestéld heeft belangstelling voor kant. wakker te roepen, heeft het plan opgevat, een tentoonstelling te houden in Teyler's Museum, op 5, 6 en 7 November. Deze expositie belooft zéér aan trekkelijk te. .worden;vele fraaie, oude kan ten uit bezit vaii particulieren, zullèh daar worden tentoongesteld. De opening zal plaats hebben Donderdag 5 November te 2 uur, gevolgd doof een cau serie met lichtbeelden van mevr. van der MeulenNulle. Moge dit voor vele dames aanleiding wezen dien middag aanwezig te zijn. Er zal geen entrée geheven worden en er is geen verkoop aan deze tentoonstelling ver bonden. LEGER DES HEILS HAARLEM-NOORD. Het maatschappelijk werk van het Leger des Heils, heeft krachtens zijn grooten-om vang, een departement te Amsterdam, waar een groot aantal officieren en employés werk zaam is. Uit deze personen heeft men een zang koor gevormd met het doel, buiten de kan tooruren, geheel belangeloos inrichtingen, gevangenissen en corpsafdeelingen te bezoe ken en dan liederen ten gehoore te brengen. Dit geschoolde zangkoor zal a.s. Zondag morgen van 10 uur tot 7.30 uur 's avonds in de Leger des Heilszaal. Ceramstraat 4, liederen zingen. De leiding der samenkom sten is in handen van lt. kolonel J. P. Rawie, secretaris van het L. d. H. Maatschappelijk Werk in Nederland. De kolonel die reeds vele jaren „legerdienst" heeft, heeft behalve in Nederland, ook eenige jaren in Ned. Oost-Indië gearbeid en daar de belangrijke positie van algemeen secretaris vervuld. Hij deed daar vele rijke ervaringen op betreffende het zendingswerk. Lof f 0,14—f 0,26 per K.G. Tomaten f 0,10f 0,20 per K.G. Snijtooonen f 0,20f 0,24 per K.G.' Heereboonen f 0,26f 0,32 per K.G. Andijvie f 0,10f 0,25 per kist Spinazie f 0,25f 0,50 per kist Postelein f 0,15f 0,50 per kist Boerekool f 0,12f 0,30 per kist Groenekool f 0,15f 0,25 per kist Gelekool f 0,40f 0,55 per kist Sla f 0,15f 0,50 per kist Wortelen f 0,03f 0(05 per bos Prei f 0,02f 0,10 per bos Selderie f 0,02——f 0,05 per bos Peterselie f 0,02f 0,08 per bos Roode kool f 0,03f 0,05 per stuk Bloemkool f 0,06f 0,10 per stuk KnoLselderie f 0,03f 0,06 per stuk Spruiten f 1,50f 2 per zak. MARKTBERICHTEN VAN BARNEVELD. Pluimveemarkt. Oude kippen 3085 cent. Oude kippen per K.G. 20—28 cent. Oude ha nen 4075 cent. Jonge hanen 3075 cent. Jonge hanen per K.G. 40—50 c. N.H. Blauwen per K.G. 50—60 cent. Jonge hennen f 1f 1.50. Duiven per paar 20—30 cent. Tamme eenden 20—45 cent. Wilde eenden (in jachttijd) 30— 40 cent. Ganzen f 1.20—f 1.80. Kalkoenen per K.G. 40—50 cent. Tamme konijnen f 0.75— f 1.25. Wilde konijnen 35—45 c. Hazen in jacht tijd) f 1—f 2. Fazanten (in jachttijd f 0.75— f 1. Aanvoer 24.200: handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren f 6—f 6.10. Gemeng de eieren f 6.10f 6.25. Bruine eieren f 6.25— f 6.50. Eendén f 3—f 3.50. Aanvoer 880.000, handel vlug. Veemarkt. Dr. zengen f 30—f 40. Schrammen f 15f 19. Biggen f 8f 13. Zware varkens 18—20 ceto. per pond. Zouters 18—20 ets. per pond. Vette kalveren 1225 ets. per pond. Nuchtere kalveren f 5—f 6. Handel traag.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10