BRECHCOKES? DRUPSTEEN's Kolenhandel Haarlem's Bloei. Feiten en cijfers over Heemstede. Lederen Mantels HET AMERIKAANSCHE HUIS VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 8 RAAD, HEEMSTEDE Stemmen staken over voorgestelde Schoolgeldregeling. Art. 20a uit Reglement Maatschappelijk Hulpbetoon ingetrokken. Vergadering van den Raad der Gemeente, op Donderdagavond, onder leiding van den burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Afwezig wethouder Dr. Droog. Reglement Maatsch. Hulpbetoon B. en W. stellen voor, te voldoen aan den wensch van Ged. Staten, art. 20a uit het Re glement voor Maatsch. Hulpbetoon (in de vo rige raadsvergadering ingevoegd) te schrap pen. De heer von Mayenfeldt (A.R.) is van oordeel dat M. H. er recht op heeft, op de hoogte te worden gesteld van het standpunt van B. en W. en den Raad. Spr. heeft verno men, dat dit niet is geschied. M. H. heeft met de meening van den Raad wèl rekening ge houden in het speciale geval van den steun aan chauffeurs. M. H. heeft nooit inzage ge had van het rapport der commissie; het heeft alleen een summière mededeellng ontvangen van de conclusie der commissie. Toen is de steun aan de chauffeurs van de eene afdee- ling' naar de andere overgebracht. De Voorzitter zegt, dat dit alles niet, aan de orde is. Het gaat hier alleen om het intrekken van het door Ged. Staten gewraak te ingevoegde artikel 20a. Het rapport dei- commissie is inderdaad aan M. H. niet medegedeeld. Spr. meende, daartoe niet be voegd te zijn, omdat het hier een commissie ad hoc gold. De heer De Tello (S.D.A.P.) wil wachten op het praeadvies, dat B. en W. zullen uit brengen naar aanleiding van het voorstel- Disselkoen in de vorige vergadering. De heer van Mayenfeldt heeft blijkbaar inlichtingen gehad, die spr. niet gehad heeft. Spr. blijft aandringen op een praeadvies van B. en W. (Adv. Ingez. Med.) De steunregeling voor werk- loozen. Moeilijkheden bij de uitvoering? Men schrijft ons van arbeiderszijde: Nu de nieuwe steunregeling voor werk- loozcn te Heemstede, welke 12 October j.l. werd ingevoerd, eenige weken in werking is, blijkt het, dat eenige maatregelen moeilijk kunnen worden uitgevoerd. Wij hebben reeds gewezen op de ontstemming, welke deze week tot uiting kwam bij de eerste verstrek king van den brandstoffenbijslag, daar vele werkloozen die in vorige winters een bon voor een H.L. cokes ontvingen, nu de ver strekking in geld geschiedde, niet de waarde van 60 cent (namelijk de kostprijs voor den werklooze van ëen H.L. cokes aan de gasfa briek) ontvingen doch 50, 40 of ook wel 30 cent, al naar het ondersteuningsberlrag dat de werklooze ontvangt. Deze aangelegenheid is reeds bij de besturen van eenige vakbon den aanhangig gemaakt en deze zullen zich tot B. en W. of den Raad wenden. Een andere maatregel is de korting op het steunbedrag voor de verdiensten van uit wonende kinderen. Indien namelijk één of meer kinderen van een werklooze verdiensten heeft en hij woont niet bij zijn ouders in, dan wordt op het steunbedrag van den vader 1/5 der verdiensten van het kind gekort, daar men. aanneemt dat de vader zijn zoon of dochter, ook ai werkt deze niet te Heemstede, moet verplichten hem te ondersteunen. Het is dus zoo, dat te Heemstede de ouders worden verplicht, verhaal toe te passen op de kinde ren daar als de zoon of dochter absoluut weigert, den raad wordt gegeven, dat de vader dan maar een vordering bij den Kantonrech ter moet indienen. In andere steden en ook te Haarlem, is do regeling aldus, dat door Maatschappelijk Hulpbetoon, dus door een gemeentelijken dienst zelf, het verhaal op de uitwonende kin deren wordt toegepast en de ondervinding heeft geleerd, dat zelfs deze diensten, veelal wegens onwilligheid der kinderen, de uit spraak van den Kantonrechter moeten in roepen. Niet altijd geschiedt de weigering uit absoluten onwil om de ouders te helpen; het gebeurt ook, dat de zoon of dochter door zijn of haar aanstaand huwelijk, of om an dere redenen, geen geldelijke bijdrage kan af staan. Indien nu een zoon te Amsterdam werk zaam is en daar f 10 verdient, dan wordt van den vader te Heemstede, indien die on dersteuning ontvangt f 2 van zijn steun bedrag ingehouden en moet de vader maar zien dat hij die twee gulden wekelijks van zijn zoon los krijgt en, als de zoon weigert maar een procedure tegen hem beginnen. Deze regeling is onhoudbaar en het kan niet anders of hier zullen de moeilijkheden, die zich trouwens nu al in het begin voordoen, niet- uitblijven. Trouwens in de geheele steunregeling, zoo als deze door den Raad der gemeente Heem stede 24 September van dit jaar werd aan genomen, wordt omtrent de hierboven om schreven inhouding niets gezegd. In art. 8 wordt over de verschillende minderingen, die het gevolg zijn van verdiensten van den on dersteunde en van de leden van diens gezin, gesproken, maar het kan niet anders, of de uitwonende kinderen vallen hier niet onder, trouwens voor hen wordt ook geen gezins ledenbijslag ontvangen. 1-Iet is ons bekend dat werkloozen die als gevolg van deze berekening een steunvermin dering kregen, zich tot raadsleden hebben gewend, zoodat deze aangelegenheid nog wei- een nader punt van bespreking zal uitmaken Tot zoover dit ons gezonden stuk. naar aan leiding waarvan wij informeerden ten Raad- huize te Heemstede. Wij vernamen daarbij het volgende. Het verhaal wordt tot nog toe alleen toe gepast bij uitwonende dienstboden; voor a'lr andere gevallen moet nog een onderzoek plaats hebben, waarbij met omstandigheden rekening moet worden gehouden. In andere steden bijv. te Haarlem, moge de regeling anders zijn en dit moge doelma tiger en wenschelijk wezen, het is de vraag, of er een rechtsgrond voor bestaat. Te Heem stede meent men. dat dit niet het ger is en daarom laat men daar de ouders zeif het verhaal toepassen. zooals de heer Disselkoen dat voorgesteld heeft. Besloten wordt, dat M. H. inzage zal krij gen van het rapport der commissie ad hoe. Ook besluit de Raad, op voorstel van-B. en W., het gewraakte ingevoegde artikel in te trekken. Nieuwe schoolgeldregeling; B. en W. bieden den Raad een nieuwe school geldregeling ter vaststelling aan. De heer Van U n e n (V.B.) zegt dat B. en W. aan de financieele commissie hadden moe ten mededeelen, dat hier niet alleen sprake was van een technische herziening, maar ook van een verhooging. En moet er dan verhoo ging komen, dan moet die progressief zijn en niet verhaald worden op bepaalde categorieën zooals B. en W. nu voorstellen. De heer Disselkoen (S.D.A.P.) spreekt namens de minderheid der financieele com missie. Het is volstrekt niet onjuist, dat het schoolgeld voor enkele categorieën zou wor den verhoogd. En dan vergete men niet, dat hier quaestie is van een geheel nieuwe rege ling. De vraag is nu maar: keurt de Raad die nieuwe regeling goed? De heer Van der Erf (R.K.) vindt dat er geen lijn in het voorstel zit. De een krijgt ver laging, de ander verhooging. De heer R ij k e s (V.B.) ziet wel iets goeds in het voorstel, omdat er ook de tijdelijke be woners van Heemstede onder vallen. Maar de hóógste groepen worden te veel verhoogd, wel met 25 pCt. Dit is niet in het belang der ge meente. De Voorzitter wijst er op, dat er wel eens mag uitgekeken worden naar meer mid delen voor de gemeente, al is dit niet het doel geweest van de voorgestelde regeling. De heer Van ünen (V.B.) wil die midde lenversterking niet halen van die menschen. die al financieele zorgen genoeg hebben, m. a. w.: niet van gezinnen met kinderen. Spr. vraagt, tegemoet te komen aan de be zwaren tegen deze voordracht. De heer Voors (C.H.) heeft ook bezwaar •tegen de niet-stelselmatigheid in de door B. en W. voorgestelde tabellen. De heer Disselkoen (S.D.A.P-.) heeft de opvatting, dat de voorgestelde schaal logisch en goed is. Er zit wel degelijk progressie in en verbetering zal niet gemakkelijk zijn. Ook met deze re -ling zal Heemstede een bijzonder lage schoolgeldregeling houden. Zelfs de men schen met 10.000 inkomen zullen nog niet betalen wat het onderwijs kost. En versterking der middelen ls te Heemste de zeer zeker noodig. De heer Rijkes (V.B.) vraagt waarom dit dan niet in het betrokken raadstuk tot uiting is gekomen. De Voorzitter merkt op, dat toch niet van te voren kon gezegd worden: zóóveel zal de regeling meer moeten opbrengen. Over het voorstel van B. en W. staken de stemmen. In de volgende vergadering wordt dus weer gestemd. Rooien van boomen B, en W. stellen voor te rooien 18 zieke iepen op verschillende plaatsen in de gemeente, 3 beuken aan de zuidzijde van de Kerklaan, 10 kastanjeboomen aan de Zuidzijde van de Wil lem v. d. Veldekade en van één eik voor per ceel Crayenestersingel 59. De heeren Audretsch (Vrijz.) en Rij kes (V.B.) zijn tegen het rooien van de boomen aan de v. d. Veldekade. Dat de tuinen daar geen licht en lucht krijgen, komt door dat er hoog opgaand geboomte staat in die tuinen zelf. De heer Voors (C.H.) zegt dat de kruinen van de kastanjeboomen het Noorderlicht on derscheppen. Zijn de boomen weg, dan is er van de voortuinen nog wel iets te maken. Nu is de v. d. Veldekade somber. De heer Audretsch (Vrijz.) stelt voor, de boomen aan de Van de Veldekade te laten staan. Dit voorstel wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt nu z. h s. aangenomen Benoeming controleerend geneesheer Tot opvolger van Dr. M. Colenbrander als controleerend gemeente-arts wordt benoemd voor den tijd van 2 jaar Dr. J. J. van Luin. Eén stem wordt uitgebracht op Dr. G. H. Mul der. Agentschap der Arbeidsbemiddeling Aan de orde komt de voorziening in eenige vacatures in de Commissie van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Op voorstel van den heer Disselkoen gaat de Raad in geheime zitting. Na heropening van de zitting wordt dade lijk tot stemming overgegaan. Benoemd worden in de vacature D. F. de Wilde de heer C. L. Kwak en in de vacature J. C.' Behage de heer J. L. van der Mey. De periodiek aftredende leden J. H. M. Peeper- korn en P. Vorst worden herbenoemd. Woningen Hecmstede's Belang' Bij de rondvraag vraagt de heer K r o m- hout (C.D.U.) of het B. en W. bekend is, dat een der woningen van Heemstede's Belang in gebruik is gegeven als schilderswerkplaats. Dit zal het aanzien van de huizen nog minder verhogen dan dat zij voor arbeiderswoning zouden worden bestemd. De Voorzitter merkt op, dat dit B. en W. niet bekend is en zegt onderzoek toe. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voorstellen betreffende: aanvaarding van strookjes grond aan de Oostzijde van den Binnenweg en aan de Westzijde van den Heerenweg bij de Kerk laan; verkoop van grond gelegen langs de Heemsteedsche Dreef en langs den Heeren weg; aanvullend subsidie voor de Commissie inzake huishoudelijke voorlichting; voorloo- pige vaststelling gemeenterekening .en be- drijfsrekeningen over 1935. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekersassistent de heer P. Schotsman te Heemstede. EEN GOUDEN JUBILEUM OP MEER EN BOSCH. Morgen, 31 October, zal het 50 jaar gele den zijn dat in „Meer en Bosch" werd opge dicht de Chr Iong-slinesverfiénlainWaar :"Ms wf-onl ""biedt, de H" ?r Zijn een" Meer en Bosch was toen nog een beschei den inrichting, alleen nog maar een be- Telefoon 12157—28504 (Adv. Ingez. Med.) scheiden heerenhuis, ingericht voor epilep tische jongens, later ook voor mannen die door deze ziekte waren aangetast, Onder hen waren eenige jonge mannen, die in huize Bethel in Bielefeld (Duitsch- land) verpleegd geweest waren. Daar hadden zij reeds als Hollanders iri den vreemde een clubje gevormd. Hier waren zij geen vreem delingen, maar hun club misten zij, vooral in de langen winteravonden. Bij den toen- maligen directeur Ds. Creutzberg vonden zij den noodigen steun om tot het stichten van een clubje over te gaan, en op 31 October 1886 vond de stichtingsvergadering plaats, met in totaal 8 leden. Nu telt de vereeniging 86 leden. Er is reden tot dankbaarheid en feest vreugde, en die zal er wezen, ook al is de viering dan in zeer intiemen kring. Zaterdagavond zal er een intieme feest avond plaats hebben in het Boschhuis, met de overige bewoners van de inrichting. Zondagavond is er in het kerkgebouw „Irene" een gewijde kerkdienst, waarbij het woord zullen voeren de heer Duivendak, zen deling, de heer C J. Oostenrijk, voorzitter der vereeniging en de heer C. Fabel, algemeen secretaris van het Nederlandsch Jongelings verbond. Donderdagavond is er een feestavond, mede voor de bewoners der inrichting. BLOEMENDAAL JUBILEUM VAN DE BRANDWEER Heden is het 12V2 jaar geleden, dat de Bloe- mendaalsche Vrijwillige Brandweer officieel werd opgericht. De commandant, de heer J. Meeuwig, mocht bij deze gelegenheid hedenmorgen reeds ver schillende schriftelijke felicitaties ontvan gen van leden en brandweercommandanten in de omliggende plaatsen. De viering heeft vandaag nog niet plaats. Alleen wordt vanavond een algemeene verga dering gehouden, waarin aan het jubileum herinnerd zal worden. Dinsdag a.s. zal in- Hotel Roozendaal, te Overveen, den leden en hun dames een caba retavond worden aangeboden. DIEFSTAL. Donderdag is aangehouden de 18-jarige A. B. F. S., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een achteras met wielen van een auto, die behoorde aan H. B. uit Santpoort. De diefstal werd gepleegd op een terrein van do firma van Hooff aan den Schaepman- laan te Bloemendaal. Na aan het politiebureau te Overveen ge hoord te zijn, is de man op vrije voeten ge steld. Over bloei en groei. In het thans verschenen verslag der gemeente Heemstede over 1935 vinden wij verschillende interessante bijzonderheden. Toeneming der bevolking. De bevolking van Heemstede vermeerderde in 1935 van 17097 to-t .17870, een stijging dus 'van 773. Er vestigden zich 2541 personen terwijl er 1859 vertrokken. Dat leverde dus alleen reeds een overschot van 682, waaruit dus wel bij ver nieuwing blijkt dat Heemstede als forensen plaats blijft trekken. Het percentage der bevolkingsaanwas was na het jaar der annexatie: 1928: 8.27, 1929: 6.22; 1930: 2.61; 1931: 3.29; 1932: 6.18; 1933: 3.98; 1934: 4.04; 1935: 4.33. Er zijn dus wel jaren geweest, dat Heem stede sterker in bevolking vooruitging, dan in 1935, toch was de stijging in 1935 hooger dan in 1933 en 1934. Na de annexatie daalde het inwoner-aantal van 16.827 tot 12.179. Nu telt Heemstede 1000 inwoners meer dan voor de annexatie. Dit jaar werden 244 kinderen geboren, ter wijl 153 ingezetenen overleden. 127 huwelijken werden gesloten, 4 echtschei dingen werden ingeschreven. Jubileerende raadsleden, In 1937 jubileeren éenige raadsleden. Het zijn wel geen officeel. erkende jubilea, maar toch is het belangrijk genoeg om de data vast te leggen. De nestor Dr. E. A. M. Droog, wet houder, zal 25 Juni 1937 30 jaar lid van den raad zijn. Jhr. A. van de Poll, wethouder, werd 13 Juli 1917 voor. het eerst gekozen. Dit is dus in 1937 20 jaar geleden. De heer S. Rijkes is op 2 Juli 1937 10 jaar lid van den raad. De vermindering van de rijksuitkeering. Gewezen wordt op de vermindering van de rijksuitkeering aan dëgemeente. Over 1934/ 1935 werd aan de gemeente uitgekeerd f 98.979,34, Volgens de nieuwe berekening be^ droeg de uitkeering voor 1935/1936 slechts f 31.407,38. Een verschil dus van f 67.571,96. Dit verschil wordt in 10 jaar geheel ingehou den. Over 1935/1936 ontving de gemeente nog een garantieuitkeering van 9/10 van dit ver schil," dus f 60.814,76. Over 1936/1937 gaat er dus weer 1/10 af, of f6,757.20. De schuldenlast. De schuldenlast der gemeente bedroeg op 1 Jan. 1935 f 5,237.750 of f 306 per inwoner. Op het tijdstip der annexatie in 1927 was het bedrag f 5.294.650 of f 315 per inwoner. Over 1933 was het bedrag per inwoner f 328. Branden. 11 keer werd de brandweer gealarmeerd, het was gelukkig niet voor ernstige branden. Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand der bevolking was goed. Er kwamen slechts 7 gevallen van be smettelijke ziekten voor, alleen roodvonk. In 1932 werden geconstateerd 15 gevallen van riiphterie, 44 van roodvonk en 1 van typhus. Het sterftecijfer was 71 op de 10.000 inwoners, voor het geheele land was dit over 1934 84.2. Verkeersongevallen. In 1935 kwamen 93 verkeersongevallen voor; 79 werden veroorzaakt door fouten van be stuurders van vervoermiddelen. Bij de ongeval len vielen 6 dooden, terwijl 32 personen ge kwetst werden. Hoe de grond verdeeld is. De oppervlakte der gemeente is 945 H.A., 61 A. Daaronder zijn 140 H.A. blijvend grasland, 249 H.A. tuingrond, 150 H.A. bosch, 140.5 H.A. gebouwen en lustplaatsen. Onderwijs. De kosten voor het onderwijs werden voor 1935 geraamd op f216.959. Het aantal leerlingen bedroeg in totaal 2469, als volgt verdeeld: Openbaar onderwijs lager onderwijs: 691, uitgebreid lager on derwijs 176. Bijzonder onderwijs: Protestantsche Scholen: lager onderwijs 426. uitgebreid lager onderwijs 88. R.-K. scholen: lager onderwijs 903, uitge breid lager onderwijs 185. Het percentage der toeneming was: open baar onderwijs 3.58, Protestantsche scholen 3.6, R.-K. Scholen 5.22. Industrie en bedrijf. In fabrieken en werkplaatsen te Heemste de werkten 126 mannen, 128 vrouwen, 14 jon gens en 28 meisjes. Daarbij komen nog 93 mannen en 4 vrou wen aan de Amsterdamsche Wat°r'ciding en 5 mannen aan het gem. electriciteits-, gas- en waterleidingbedrijf. Verder werkten in winkels en kleinbedrij ven nog 171 mannen, 314 vrouwen, 49 jon gens en 2 meisjes. PERSONALIA. Te Delft behaalde onze stadgenoot, de heer M. P. Breed veld, het diploma voor electro- techniseh ingenieur. BINNENBRAND BOVEN EEN VISCHWINKEL. Hedenmorgen even over half twaalf werd de brandweer gealarmeerd voor een binnen brandje in de Doelstraat. In het bovenhuis van perceel 28 op den hoek van de Lange Annastraat, waar de vischhan- del van den heer T. Horst is gevestigd, waren eenige kasten in brand geraakt, waarschijnlijk door de hitte van een schoorsteen, De brand weer, die terstond aanwezig was, legde geen slang uit om den vischwinkel te sparen, maar bluschte het vuur met een paar emmers water. Een paar kasten, een stoel en een bloementafeltje zijn verbrand. De verf van het houtwerk in de kamer liep schade op. De brandweer kon na een half uur weer inrukken en de vele belangstellenden, die van alle kanten in deze volkrijke buurt toestroom den, maar die door de politie op een afstand werden gehouden, verspreidden zich weer. UITGEBREIDE SORTEERING DAMES 16.90 - 19.50 - 22.50 - 24.90 - 29.75 REGENPIJPEN EN HANDSCHOENEN 24 BARTELJORISSTRAAT 24 TELEF. 13439 JACK MORRIS. (Adv. Ingez. Med.) /CUEEP/ LTJÜNEENj HALCYON LIJN. Flensburg, 28 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Stad Haarlem, 28 v. Rott. te Dubrovnik. Stad Zaandam, 28 v. Norrkoping n. Lulea. Rozenburg, 28 van Malta naar HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 27 v. Philadelphia n. Rott. HOLLANDBRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (thuisr.) 29 van Bordeaux. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk, 29 van Rott te Brisbane. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 29 van Mombaassa. Springfontein, 29 v. Hamburg n. Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 29 v. Hamburg te Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 30 (5 v.m.) te IJmui- den verw. Amstelland (thuisr.) 28 van Bahia. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Bennekom, 28 van Amst. te Callao. Boskoop, 29 van Chili te Amst. Ganymedes, 28 v. Salonika n. Izmir. Iris, 28 van Belize n. Pto. Cortes. Juno, 28 v. Alicante te Carthagena. Nereus, Amst. n. Kopenhgen, 29 van IJmui- den. Odysseus, 29 v. Kopenhgen te Aarhuus. Vesta, 24 v. Rott. te Carthagena. Vulcanus, 28 v. Lissabon n. Amst. Bodegraven, 27 van Corral n. San Antonio. Costa Rica, 27 v. Kingston (Ja) n. Pt. Limon Ariadne, 29 van Danzig te Kopenhagen. Titus, 29 v. Lipari n. Amst. Calypso, 28 v. Hamburg n. Amst. Saturnus, 28 v. Catania n. Amst. Irene, 29 v. Kopenhagen te Gdynia. ROTTERDAMSCHE LLOYD Kota Nopan (thuisreis) 29 van Marseille. Sibajak (uitr.) 29 te Southampton. Garoet (thuisr.) pass. 29 Gibraltar. Sitoebondo (uitr.) 29 te Southampton. ROTTERDAM -ZUID AMERIKA LIJN Alchiba, 29 v. Hamburg te Schiedam. STOOMVAART MIJ NEDERLAND fawali, 29 v. Hamburg n, Amsterdam. Palau Laut (uitr.) 29 van Suez. Poelau Bras, 29 van Batavia te Amst STOOMVAART MIJ OCEAAN. Atreus, Rott. n. Japan 29 v. .Singapore Deucalion, 27 v Kobe n Rott CHINA JAVA MAK" AFRIKA LIJN Rantanpandjang. 27 v. Batavia n. P, Natal Bontekoe„ 28 van Shanghai n. Cebu. Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem zijn thans op de hoogte van de in zichten der ingestelde Commissie voor de be vordering van den bloei van Haarlem en van het plan tot stichting van het Comité Haar lem's Bloei. In de betrekkelijk uitvoerige uiteenzetting, welke reeds wereldkundig is gemaakt, troffen mij in het bijzonder de navolgende passages; „Tengevolge van allerlei oorzaken dreigt Haarlem als plaats van vreem delingenverkeer eerlang geheel te zul len verdwijnen. Het lijdt geen twijfel, dat onder die oorzaken ook vermeld moet worden' het gemis aan voldoende effectieve propaganda, zonder dat daarvoor aan de V.V.V. een verwijt mag worden gemaakt. Indien men de beschikking heeft over een centraal bureau, een alles zins geschikte kracht en de noodige geldmiddelen, kan de propaganda veel doelmatiger worden en kan, daar Haarlem zeer zeker niet gespeend is van hoedanigheden, die den vreemde ling plegen te trekken, een herstel van het vroeger zeer aanzienlijke vreemde lingenverkeer tot zekere hoogte wor den verwacht". Over het eerste g'^elte zou ik het een en ander willen opmerken, omdat daarin de Ver eeniging Voor Vreemdelingenverkeer wordt genoemd, waarvan ik nog altijd een der mede leiders ben. Onze V.V.V. heeft onvoldoende effectieve propaganda kunnen maken, omdat haar daartoe de middelen ontbreken. Daar mede is het belangrijkste gedeelte van dit moeilijke probleem in enkele woorden geschil derd. Toch moet men niet uit het oog verlie zen, dat er ook nog andere ja, zelfs vele oorzaken zijn, die het vreemdelingenbezoek aan Haarlem ongunstig beïnvloeden. Inder daad: aan Haarlem. Want de Spaarnestad neemt een zeer afzonderlijke positie in. Onze stad ligt tusschen Amsterdam en Den Haag, het aantal hoofdverbindingswegen is vermeer derd, grootendeels om Haarlem heen en be denkt men daarbij, dat de methode van reizen sterk is veranderd, dan zijn daarmede een aan tal oorzaken aangegeven, waardoor Haarlem in 't bijzonder gedupeerd is. Het heeft geen of weinig practisch nut daarover uitsluitend met elkander te gaan praten, elkander meer of minder op te winden, want Haarlem blijft tusschen Amsterdam en Den Haag liggen, het moderne verkeer kunnen wij in zijn ontwikke ling niet tegen houden en vraagt om snelver- •keerswegen om de dichtbebouwde centra heen, tei'wijl ook in de wijze, waarop men zich wenscht te verplaatsen, maar weinig vei*- andering te brengen is. Men aanvaarde deze feiten liever en pakke het probleem van het vreemdelingenbezoek op andere wijze aan. Intensieve en permanente propaganda kan het verloren terrein doen herwinnen. Het par ticulier initiatief heeft grootendeels gefaald. Daadwerkelijke medewerking van de Overheid is noodig. De behartiging dezer materie is een stadsbelang van de eerste orde. De zorg voor de vreemdelingenindustrie dient door de Overheid tezamen met de particuliere organen ter hand te worden genomen. Haarlem staat in dat opzicht niet alleen. Schier overal wordt in ons land eenzelfde gedragslijn gevolgd. Het bekende rapport- Krayenhoff, de pogingen, welke in Amster dam en vele andere plaatsen worden gedaan en de belangstelling, welke ook van regee- ringszijde wordt getoond, zijn even zoovele symptomen, dat men geneigd is andere wegen te gaan bewandelen. In het tweede gedeelte der geciteerde pas sages wordt één der middelen aangegeven om het beoogde doel te bereiken: een centraal bureau met een alleszins geschikte kracht en de noodige geldmiddelen. De tijd is voorbij, dat de leiding voor het .vreemdelingenverkeer in een stad van eenigen omvang blijvend op gedragen kan worden aan amateurs, aan per sonen dus, die, óf in het zakenleven, óf uit anderen hoofde een enkel uur per dag be schikbaar hebben. Die arbeid vraagt de ge heele persoon. Weinigen zijn geschikt dit moeilijke werk naar behooren te vervullen. Dat moge oningewijden vreemd in de ooren klinken; toch 'is het zoo. De leider van het centraal bureau moet bij een groote mate van zelfstandigheid begrijpen, dat hij de alge meene richtlijnen heeft te volgen, die worden uitgestippeld door een centraal bestuur. Hij dient daarbij zelf te beoordeelen, hoe ver hij kan gaan. Een fraai opgestelde instructie kan daarbij maar ten deele hulp bieden. Naast eigen initiatief is kennis der moderne talen een vereischte. Dat daarbij een ruime algemeene ontwikkeling niet mag ontbreken spreekt" van zelf. Zijn eigen-ik beheerscht zijn dienende positie. Want het centrale bureau is vóór alles een service-centrum. Een ieder, die inlich tingen wenscht moet er zich op zijn gemak voelen en dient het gevoel te krijgen, dat hij een gaarne geziene gast is, Wenscht men dat te bereiken, dan zal men dezen leider een behoorlijk salaris moeten aanbieden en hem de beschikking moeten geven over een lokali teit, die zich voor het ontvangen van touristen leent, en over het noodige materiaal. De benoodigde gelden dienen zeker niet alleen van overheidswege te komen. Terecht mag van die zijde verwacht worden, dat de stad in haar geheel de noodige belangstelling toont. Geen platonische liefdesverklaringen, daarvan kan het bureau niet bestaan; neen: klinkende munt. De minimum bijdrage zou men gevoegelijk zeer laag kunnen stellen. Voor niemand moet het een bezwaar zijn tot het nieuwe orgaan toe te treden. Velen, zoo mogelijk allen, moeten medewerken Alleen langs dien weg kan de noodige belangstelling gewekt worden. Maar die medewerking be hoort ook te bestaan in hulpverleening bij de uitvoering der verschillende plannen, die de aantrekkelijkheid van Haarlem zullen ver- hoogen. De aan Burgemeester en Wethouders voor gelegde denkbeelden dragen het karakter van breedheid. De gedachte opbouw van het nieuwe apparaat beoogt iets te scheppen voor jaren. Juist daarom was het noodig alle on derdeden nauwkeurig te bestudeeren. Eerst diende een fundament ontworpen te worden, hetwelk een krachtig gebouw kan dragen. Ik ben er van overtuigd, dat men daarin is ge slaagd Haarlem zal ongetwijfeld de vruch ten van kunnen plukken. MOLLERUS.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14