StomjloQdS (teeuw VROOMDRf ESMANN SOLISTEN-CONCERT VEILING Grote Ossetongen f 1.75 per stuk PEPER'S Vlees Paleis KROCHT 12 Een Ulster die bij uitstek ge schikt is voor ons klimaat vindt GR. HOUTSTRAAT 36 HET TOONEEL. DE BOER-VAN RIJK-ENSEMBLE OM DE RONDE TAFEL. Hefc oeroep van tooneelspeler of tooneel- speelster is in Nederland wel bijzonder zwaar. „Reizende komedianten" zijn ze feitelijk al len. Vandaag spelen ze in Groningen, mor gen in Den Helder, overmorgen in Eindhoven en zoo trekken ze het heele land door om hun kunst te brengen. Vroeger was dit reizen en trekken reeds vermoeiend, maar men bleef tenminste des avonds in de stad waar men gespeeld had. Sinds de „uitvinding" van de autobus is dat alles anders geworden. Nu keeren de acteurs en actrices, wanneer ze tenminste niet al te ver van honk zijn, nog denzelfden nacht naar Amsterdam of Den Haag terug en het is geen zeldzaamheid, dat zij om 2 uur 's nachts soms nog later thuis komen. Voor krach tige, jonge menschen is zoo'n leven reeds afmattend, hoe moet het dat dan wel zijn voor een vrouw van 83 jaar! Want als het nu enkel bij het reizen en trekken bleef, maar men vergete niet, dat er ook nog moet worden gerepeteerd, dat nieuwe rollen moe ten worden geleerd en wat hoofdzaak is eiken avond moeten worden gespeeld. En wat dit beteekent voor een mevrouw de Boer-van Rijk, die altijd hoofdrollen vervult en dus feitelijk van het begin tot het eind der voorstelling op de planken staat, behoef ik hier niet eens te zeggen Waarlijk, wan neer men dit alles bedenkt, moet men zeg gen: mevrouw de Boer-van Rijk is een phe- n om een, een wonder van levenskracht, zoo als ook Louis Bouwmeester eenmaal was. Nog altijd is zij de ziel van haar gezelschap, is zij de spil waar alles om draait, precies zooals Lady Madehurst in het tooneelspel „Om de ronde Tafel", dat gisteren in onzen StadS' schouwburg werd gegeven, dit is in haar fa milie. Dit tooneelspel is zooals ik reeds schreef na de eerste voorstelling te Amster dam van hetzelfde soort als de meeste stukken, waarin mevrouw De Boer de laat ste jaren optreedt. Het had evenals het door Jaap van der Poll indertijd voor haar geschreven jubileumstuk ook „Levens avond" kunnen heeten. Mevrouw de Boer kan in de rol van Lady Madehurst alle hartelijk heid. liefde, tact en fijnen humor geven, waar over zij beschikt en zij heeft daarvan zoo veel, dat het ons weinig hindert, dat zij dit stuk van Engeland naar het hartje van ons land, naar Amsterdam transponeert.. Het verwonderde ons, dat onze Stads schouwburg gisteren niet voller was. Mevrouw de Boer heeft het is herhaaldelijk geble ken in Haarlem toch heel veel vrienden en bewonderaars. Waar waren die gisteren, nu zij in een nieuwe en dankbare rol optrad, ge bleven? Zij die er waren, hebben de 83-jarige actrice hartelijk gehuldigd en zich dankbaar getoond, voor wat zij ook in dit Engelsche familiestuk weer presteert. J. B. SCHUIL. MUZIEK in de Doopsgezinde Kerk. De altzangeres mevrouw C. A. Stroink. de violist Fr. Althuizen en de organist dei- Doopsgezinde Kerk Jacob Bijster, werkten Donderdagavond samen voor een concert ten bate van het Steunfonds voor Huisvesting van Ouden van Dagen der Haarl. Doopsgez. Gemeente. De titel is lang, maar het doel is sympathiek, als elk ander, waarmee verzach ting van menschelijk leed beoogd wordt. En wie zijn krachten in dienst daarvan stelt, ver dient evenzeer sympathie. Het was daarom verheugend dat het kerkgebouw zoo goed be zet was. Naar aanleiding van het onlangs gegeven concert in de Groote Kerk, waar Jacob Bijs ter het beroemde orgel bespeelde, heb ik ge releveerd; dat het orgel der Doopgez. Kerk geen instrument is, dat een kunstenaar als Jacob Bijster gelegenheid biedt om zijn ta lent ten volle te ontplooien. Noch de grootte, nóc.i de dispositie, nóch de technische eigen schappen van dit orgel zijn daarvoor toerei kend. En met de noch levendige herinnering aan Bijster's fameuze Bachvertolking in de Groote Kerk, kon het niet anders of ik moest door zijn voordracht van Bach's Toccata. Adagio er. Fuga eenigszins teleurgesteld wor den. De onvoldoende egaliseering der tong werken viel al in de eerste snelle passages der Toccata te bemerkenhet veel te laat aanspreken van het 16-voetspedaalregister werkte in het Adagio storend; voor een be hoorlijke stijging in Toccata, en Fuga ware een grooter aantal grondstemmen ge- wenscht. Mooi van klank was echter de con clusie van het Adagio, die door den organist zacht en als in een mystiek waas gehuld ge houden werd. Maar Bijster was aanvankelijk ook niet zóó op dreef als onlangs, toen geen enkele technische fout in zijn spel waar te nemen was. Ook leek me het tempo, waarin hij de Fuga nam. rijkelijk snel. „Eine Bach- fuge soli man nicht schnell spielen" zeide de groote Bach-kenner en -vertolker Albert Schweitzer me eens. Men kan over de juist heid van die uitspraak van meening verschil len; ik voor mij geloof dat Schweitzer geen ongelijk heeft en dat de door Griepenkerl een Roitsch voorgestelde metronome-aangiften in de Peters-uitgave stemmen daarmee overeen. Bijster's spel voldeed me in in de Sonata da Chiesa van Hendrik Andriessen. aan het einde van het concert, veel en veel meer. De reeks variaties op een eenvoudig thema, ge volgd door een toccata-achtig intermezzo en besloten door het thema zelf vormen samen een interre-ssant werk. dat ook op het kleine orgel behoorlijk tot zijn recht kwam. Mevrouw Stroink bezit een mooi getim- breerde en goed geschoolde altstem. Haar le vendig temperament uit zich het beste in het dramatische genre, of althans in die zangen, waar felle contrasten te geven zijn. Daar door maakte haar voordracht van het prach tige ..Les Yeux" van Louis Aubert wel den grootsten indruk. Ook de „Nocturne" van Franck zong ze treffend. Maar in het werkje van Schütz en de Aria's van Bach kon zij zich niet geven naar haar aard en die restrictie werkte in dit geval niet ten voor- deele: zij maakue dat de zang eenigszins mat klonk. Bij de aria „Jesus ist ein guter Hirt" werkte Fr. Althuizen mede voor de vertolking van de obiigaat-vioolpartij. Ook deze kunstenaar scheen in den aanvang nog te moeten accli- matiseeren. Althans klonk zijn vioolspel in de bekende A-dur-Sonate van Handel aan merkelijk mooier dan bij de Aria. en in zijn eisen Kerstnacht" was het zelfs van tijd tot tijd fascineerend. Eer. rijke melodiek paart zich in dit werkje aan subtiele harmonieën; ware de structuur ervan beknopter en over zichtelijker. dan zou het zeker ook bij een eerste auditie ten volle bevredigen. Bijster begeleidde bescheiden en correct. In de ..Nocturne" van Franck voldoet piano-be geleiding toch nog beter. Ds. Frerichs dankte de uitvoerenden voor de welwillendheid waarmee zij hun krachten be schikbaar hadden gesteld en voor het door hen geschonken kunstgenot. K. DE JONG. Jongeren en Democratie. Donderdag 29 October hield de Vrijz. Dem. Jongeren Organisatie een propaganda-avond in de H.K.B. De opzet van dezen avond was, leden en vooral niet-leden iets te vertellen over het doel en de werkwijze der V. D. J. O. Deze organisaie, aldus de spr., de heer D. J. A. Geluk, voorzitter van het hoofd bestuur, stelt zich op vrijzinnig-democrati sche basis. Men meent wel eens dat jongeren zich niet met politiek moeten inlaten. Doch dit is niet juist. De jongeren moeten zich voorbereiden op hun taak als staatsburger, waar zij immers eens als stemgerechtigd i staatsburger over het wel en wee van het land zullen moeten beslissen. Spr. haalt een uitspraak aan van prof Josephus Jitta, die eens gezegd heeft: „De democratie is de gelijkheid van alle indivi duen in ethisch opzicht". Deze democratische gedachte is in ons volk gegroeid. Reeds de volkstammen, dien in het begin onzer jaartelling ons land bevolkten, hadden 'n „Raad van Ouden", die een zuiver democratisch lichaam was. De democratie beteekent niet: ongebonden vrijheid. De vrijheid in een democratische staat is gebonden aan de wetten, die de samenleving stelt. Doch de vrijheid van geest ós onbeperkt, dat eischt de mentaliteit van ons volk trouwens. Er zijn in de vorige eeuw twee stroomingen ontstaan, die de vrijheid van geest voorstaan. Het zijn het liberalisme en het socialisme. Daar tusschen in staat de vrijzinnig-demo cratische gedachte, waarin van beide stroo mingen veel is terug te vinden. De vrijzinnig-democratie is voorstandster van de corporatieve gedachte, welke al heel oud is. Het corporatieve stelsel heeft ten doel samenwerking van deskundigen op een be paald economisch terrein. Ook van andere zijde wordt deze gedachte gepropageerd en met name in Italië werd zij toegepast. Doch de resultaten beantwoordden niet aan de verwachtingen. Doch de vrijz. dem. willen een corporatie in engeren zin. Als voorbeeld daarvan noemt spr. de oud-Hollandsche waterschap. In dit verband blijkt de corporatieve gedachte heel goed voor verwezenlijking vatbaar. Op internationaal terrein heerscht nog volkomen anarchie. Reeds Hugo de Groot heeft samenwerking tusschen de staten be pleit, doch juist in de laatste jaren wordt die samenwerking steeds losser. Verdragen worden waardeloos, contracten worden ver broken en wanneer dit zoo door zou gaan, zou het volgens spr. het einde van onze Wes- tersche cultuur beteekenen Er moet een macht komen ,die boven1 de staten staat. Deze gedachten zijn vastgelegd in een be ginselverklaring van de V.D.J.O., welke echter niet met een partijprogram verward moet worden. De V.D.J.O. wil de jongeren doordringen van de groote waarde der democratie. Zij tracht ditt te bereiken door het houden van lezingen, landdagen, congressen en kampen, het uitgeven van een orgaan e.d. Tot slot van den avond had een geanimeer de gedachtenwisseling plaats. VEREENIGING ONDERLING GENOEGEN. Na den zoo geslaagden Jubileumavond van den directeur, den heer J. Post, heeft het bestuur thans een filmmiddag voorbereid die gehouden wordt op Zondag 22 November a.s. n de Gemeentelijke Concertzaal aan de Lange Begijnestraat. Op Zondag 29 November wordt in dezelfde zaal het 28ste Sint Nicolaasfeest der Vereeniging gehouden. Aan dit feest wordt medewerking verleend door Neerlandsch Jeugd Ensemble, dat de Hollandsche kinder klucht in 3 bedrijven „Jan Oliebol" zal op voeren, welke klucht speciaal voor deze ge- gelegenheid is geschreven door den leider van het ensemble, den heer Emil de Wandeler. UITKEERING PROV. AANDEEL OPBRENGST MOTORRIJTUIGEN- EN RIJWIEL BELASTING OVER 1935. De uitkeering uit het provinciale aandeel in de opbrengst van de motorrijtuigen- en rijwlaibelastmg over het jaar 1935,, welke wordt berekend naar het bedrag, dat door de betrokken gemeenten, lichamen of per sonen voor het onderhoud van de wegen werd uitgegeven, is als volgt vastgesteld: Gemeente Beverwijk (voormalige gemeente Beverwijk) f 1.000. Gemeente Beverwijk voormalige gemeente W. aan Zee en Duin 8.600. Gemeente Bloemendaal 35.450. Bloemendalerpolder .100. Gemeente Castricum 7.250. Gemeente Haarlem 180.300. Haarlemmermeerpolder 10.500. Gemeente Heemstede 31.650. Erven van der Vliet 2.650. Gemeente Zandvoort 14.800 Het totale bedrag der uitkeeringen voor de provincie Noord-Holland bedraagt f 468.200. R.-K. BROODSLIJTERSBOND „ED. POPPE". Op Dinsdag 3 November houdt de R.-K. Broodslij tersbond ,.Ed. Poppe" een vergade ring in „St Bavo". Dezen avond zullen ver scheidene sprekers de nieuwe saneerings- maatregelen voor het bakkersbedrijf behan delen. BAZAR. Het bazarcomité uit Wijk II der Ned. Herv. Gem. houdt een bazar met attracties ten bate van het Wijkzuster- en Ziekenfonds op 3 4 en 5 November a.s. in het Wijkhuis, Leid- schestraat 20. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en cein turen, Nummerboek: Politiebureau Smede straat. Hond; De Boer. v. Wickevoort Cromme- linstraat 18, Wikke Pleiadenstraat 53 en v. d. Akker, Platanenlaan 34. Hamer: Deuling, Prin- sessestraat 60. Kat: Groenendaal, Koningin neweg 2. Verfkwasten: Veenhof, Pepijnstraat 21. Oorbel: Politiebureau Smedestraat. Porte- monnaie met inhoud: Koedijk, Schoterbosch- straat 9. Boer. Eikenstraat 55, Krijnen, Oran jeboomstraat 174, Radsma, Da Costastraat 23. Jongenspet: Selhorst, Westergracht 13. Rij wielplaatje: Bos. Floresstraat 44 en Mulder, Ursulastraat 10B. Ring met sleutels: Theil, Anthoniestr. 10A rood. Gymn schoen: Politie bureau Smedestraat Tasch: Berkhof Zoete- straat 32. Actentasch met inhoud: De Vente. Spiegelstraat 9. Dekzeilvan Kampen. Schip Hendrika, Zijlvest t/o H.B.S. ZANDVOORT BAD wegens opheffing v. d. goed onderh. inventaris van Hotel-Pens. Gompertz de Beer, Gr. Krocht 13. Zandvoort. op Dinsd. 3 Nov. 10 u., o.a. partij hotelzilver, eiken rest.stoelen, rie ten fauteuils, ledikanten m. toe- beh., partij kapok matrassen, nachtkasten, linnenkasten, wollen dekens, bedspreien, lopers, vaste wastafels m. opzet, hotel porce- lein, keukengerei, div. linnengoed enz. Bezichtiging Zondag 1 en Maand. 3 Nov. 105 uur. Deurw Erbrink. Taxateur J. Waterman 3 pond Carbonade 0.9S 2y2 pd. Runderlappen 0.9S 2 pond Riblappen 0.98 2 pond Rosbief1.08 2 pond Kalfsfricand. 1.08 2 pond Varkensfric.... 1.08 Kalfslappen p. pond... 0.45 Kalfsgehakt per pond 0.40 Gehakt half om p. pd. 0.35 Poulet per pond 0.38 Dik Niervet bij vleesch per pond 0.42 Rolpens per pond0.60 Rauwe Rookworst p.p. 0.45 Gebraden Varkensfric. per ons 0.15 y2 pond Rookworst 0.1 S 1/2 p. Haagsche Lever- worst 0.18 VOOR RECLAME: 2 pond gehakt, half om half, y2 pond vet 0.75 Zonder kruiden, dus vers gedraaid t. o. de Henia. Echr Hollandsch weer de laatste dagenecht weer voor een heer lijke warme Ulster. - U kunt er niet meer buiten. U in Magazijn Nederland. Komt U zoo'n Ulster eens passen, U voelt direct hoe prettig en warm deze iseen jas met coupe en degelijk van kwaliteit. U koopt nog altijd voor de oude prijzen. Dames mantel van prachtige Wafel - velours of Chenille, met royale Lam Shawl- kraag, geheel op zijde in div. kleu ren, maten 38-46 Dames mantel prima Chenille met staande bi- berette of Seal kraag. Moderne 5-knoop garn.: in marine, wijnrood, groen en bruin, geheel op zijde, maten 38-46 Dames mantel van pr. Velours, moderne revers- kraagmetbreede biberefte of Seal garneering in div. kleuren, geheel op zijde, maten 38-46

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 15