De Erasmus-tentoonstelling. PHrrrëfn <S. H. OORD Q.'tft&arttmfta .N Nog geen nieuws omtrent de SCHJ 79. Radio Gramofoon Specialist HOLLAND-NOORWEGEN 13046 ^WEERBERICHT VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HAAREK M'S D A G B E A D 2 Het spec, adres voor alle 1e kl. merken VULPENNEN en VULPOTLOODEN is ZIJLSTRAAT 90 HAARLEM TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Het gala-concert der H. O. V. In de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Eduard Flipse. Zooals bekend, zal het eerste gala-concert tier H.O.V., tevens eerste ledenconcert der Dinsdagavond-serie, onder leiding staan van Eduard Flipse, den energieken leider van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest. Flipse heeft dit orkest geheel van den grond af op gebouwd. terwijl hij tevens de oprichter is van het Rotterdamsch Philharmonisch Koor, dat eveneens Dinsdagavond naar Haarlem zal komen en dan zal medewerken aan de uit voering van het bekende werk ,i'Evocation' van Alb. Roussel. Met dit werk heeft Flipse voor korten tijd een groot succes behaald, toen hij de uitvoe ring daarvan leidde in Amsterdam met het Concertgebouw-orkest. Voor dezen winter heeft Flipse een uitnoodiging, met zijn koor dit werk in Parijs uit te voeren. Flipse dirigeerde verscheidene malen het Concertgebouw-Orkest en leidde verder or kesten te Parijs, Düsseldorf en Antwerpen. Voor dezen winter heeft Flipse nog uitnoodi- gingen, om in Warschau, Helsingsfors en Boedapest te dirigeeren. 35-JARIG BESTAAN BOND VAN SLAGERS GEZELLEN. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van den Nederlandschen Bond van Arbei ders in de slagers- en aanverwante bedrij ven zal door de af deeling Haarlem op Maan dag 2 November in het gebouw Rosenhaghe een feestavond worden belegd. De feestrede zal worden uitgesproken door den heer P. M. van Noorden, voorzitter van het hoofdbe stuur der jubileerende organisatie. Verder zal medewerking verleend worden door het trio „The Lucky Match" en Willem van Iependaal. SOLLICITATIE RIJKSVELDWACHTER. De Commissaris van Politie verzoekt ons ter kennis van belanghebbenden te brengen, dat in verband met het inmiddels in werking getreden Capltulanten-reglement in 1936 geen onderzoek rrieer zal worden gehouden naar de geschiktheid van sollicitanten voor de betrekking van Rijksveldwachter. In ver band hiermede zullen verzoeken ook reeds ingediende om tot dit onderzoek te worden toegelaten, niet in behandeling kunnen wor den genomen. Omtrent een mogelijk in 1937 te houden onderzoek zal tijdig mededeeling worden gedaan. kunt U nog profiteeren van onzen GROOTEN VOORRAAD VAKKLEEDING EN ONDER GOEDEREN 'egen Lage Prijzen SPECIAALZAAK VA K If t E DING MA8A?yN PA AJtl AAA STEEG 1. TEL: 11141 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 30 OCTOBER Gem. Concertgebouw: Optreden van de „Wiener Sangerknaben", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Luxor Sound Theaier: Drie harten op een ijsschots, met Robert Montgomery, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Onder twee vlaggen, met Claudette Colbert, 2'.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Verzwegen zonde, met Kay Francis, 2.30. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De geliefde Vagebond, met Maurice Chevalier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. ZATERDAG 31 OCTOBER Stadsschouwburg. WilsonspleinFritz Hirsch Operette ..Sissy" The Harlem Kings, Gebouw Kegelbond, Tempeliersstraat: Soirée dansante. Indische Vereeniging, gebouw „Dreefzicht": Feestavond rijsttafel 58 uur, dansavond 8.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 i minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen "s middags en des avonds Haarlem zal na Rotterdam en Gouda zijn Erasmus-tentoonstelling hebben in de z.g. Statenzaal van het Prin senhof. In passender omgeving dan in het gebouw waar vóór vele eeuwen de monniken leefden, waar nog klooster gangen, kloostertrap en eeuwenoude binnenplaats aan de Middeleeuwen doen terugdenken, in een biblioteek- gebouw, waar incunabelen en met prachtige miniaturen versierde oude handschriften van het verleden ge tuigen terwijl de moderne boekerij aan de wereld der toekomst helpt bouwen, een instelling, die dienares wil zijn van de geestesbeschaving en distribuante van geestesproducten uit heden en ver leden, in passender omgeving kan Erasmus moeilijk herdacht worden. Erasmus' persoonlijkheid, Erasmus! Geboren in 1466, leeft hij in de kentering der tijden, in de eeuw van de uit vinding der boekdrukkunst, wanneer het hu manisme steeds meer in de plaats treedt van de door Erasmus gehate scholastiek en de renaissance de Gothiek overwint en waarin Europa op theologisch, wijsgeerig, kunst- en natuurwetenschappelijk gebied zich losscheurt van de voorstellingen der Middeleeuwen. In dien tijd is Erasmus geworden het geeste lijk centrum van Europa, wiens kennis en oordeel de kringen van theologen, wijsgeeren, kunstenaars en staatslieden jarenlang be- invloeden en beneerschen, een man van een i voor zijn tijd enorme veelzijdigheid, vrijzin- nigheid en van een vooruitstrevendheid, die ver boven zijn eigen tijd verheven waren. I Is het wonder dat de wereld in dezen tijd van gebrokenheid en stukgeslagen idealen behoefte heeft aan de herdenking van iemand, in wien lang in vele landen, als in den schep per van een nieuwen tijd en als een vernieu wer van een voorbije wereld werd geloofd? Erasmus, die de richtlijnen aangeeft in de nieuwe geesteswereld, wier geboorte nabij is! Erasmus, in zijn levensopgang boven de kij vende partijen en toch een der hunnen. Erasmus in al zijn doen en laten een mensch, wien niets menschelijks vreemd is, die zich wereldburger voelt, waar hij ook op zijn voort durende reizen vertoeft en dan ook aan Zwingli in 1522 schrijft: Ego mundi cives esse cupio, communis omnium, vel peregrinus magis; ik wensch wereldburger te zijn, aller landgenoot, of liever, tegenover ieder vreem deling. Erasmus vol tegenstrijdigheden, de eeuwig rustelooze, die altijd den vrede, de verzoening en de bemiddeling predikt en altijd opnieuw gedwongen is te strijden tegen zijn vijanden op theologisch, staatkundig en humanitair ge bied. Een mensch, die van zijn 40e jaar af zich al moe voelt' van den levensstrijd en met zwak en ziek lichaam tot zijn laatste dagen gedwongen is aan dien strijd deel te nemen. Erasmus' kritiek op Kerk en Middeleeuwsehe theologie droegen niet weinig bij tot de ge boorte van het Protestantisme, maar als hij partij moet kiezen en de Protestanten hoop vol het oog op zijn leiderschap vestigen, dan verklaart hij zich steeds meer onomwonden voor de Katholieke Kerk en haar leer. Vredes apostel, fel bestrijder van den oorlog, tekst- kriticus van het Nieuwe Testament, man van nieuwe onvoedkundige ideeën, verdediger van de rechten der vrouw, strijder voor de „bonae litterae", bovenal moralist en man van fijnen smaak. En al zijn zielegrootheid verhindert niet, dat hij klein is in zijn verhouding tot vriend en vijand, dat hij zeldzaam wantrouwend is, dat hij tegelijk moedig en uiterst bang is. Daarom zijn er zooveel biografen van Eras mus, die hem steeds weer van een anderen kant belichten en zijn groote menschelijk- heid tegenover zijn menschelijke kleinheid en kleinburgerlijkheid naar believen kunnen uit spelen. Wat op de tentoonstelling te zien is. De tentoonstelling onzer Stadsbibliotheek geeft met haar expositiemateriaal wel zeer duidelijk blijk van de veelzijdigheid van Erasmus en van de tegenstrijdige uitingen zijns levens. De werken van Erasmus zijn verdeeld in 2 groote groepen: A. het oorspronkelijk werk. B. het door Erasmus uitgegeven werk van klassieke schrijvers en van Kerkvaders. Tot het oorspronkelijk werk behooren en kele eigenhandige brieven van Erasmus. Voorts is dit werk ingedeeld in: le. het jeugdwerk en het beginwerk van Erasmus als letterkun dige, 2e. het eerste humanistenwerk, 3e. poli tieke geschriften, 4e. uitgave en verklaring van het Nieuwe Testament. 5e. De strijd met Luther, 6e. de samenspraken, 7e. de brie ven, 8e. De godsdienstige en zedekundige verhandelingen. 9e. de latere humanistische en opvoedkundige geschriften. 't Gaat natuurlijk niet aan, de talrijke Latijnsche Hollandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche uitgaven, die onder de verschil lende genoemde groepen vallen, hier te noe men, maar nog minder mogen wij over alle zwijgen. Tot de geschriften, die wij niet mogen voor bijgaan, behoort „De contemptu mundi epistola", de brief, waarin Erasmus de ver achting voor de wereld en den lof van het kloosterleven beschrijft, maar welken lof hij in een slothoofd weer herroept. In de „Anti- barbari" verdedigt hij de bonae litterae tegen haar versmaders. Het eerste groote werk van Erasmus is de Adagia, een verzameling van meer dan 800 spreekwijzen en gezegden uit de schrijvers der Oudheid, die in 1536 in het sterfjaar van Erasmus is gegroeid tot 5151 adagia. „Moriae encomium sive stultitide laus", „De lof der zotheid" is wel Erasmus beroemdste werk, een van de weinige boeken, die nog ge lezen worden. De dwaasheid wordt hier voor gesteld als de beweegkracht van alle leven en de hoogste dwaasheid is ekstase. Dit be roemde werk is door Erasmus zelf als scherts bedoeld en door hem met geringschatting be schouwd. Over de opvoeding van den vorst schrijft Erasmus de „Institutio principis christiani" en draagt dit werk op aan Karei V. Tegen den oorlog geeft Erasmus uit zijn „Bellum", waarin hij den oorlogzuchtige den oorlog voorstelt als „dulce inexpertis" „alleen zoet voor degenen, die den oorlog niet ken nen". Het 2e anti-oorlogswerk, de „Querala pacis" „De Vrede's klacht" schreef Erasmus na zijn benoeming tot raad van Karei V. Zelfs den Paus Julius II maant Erasmus tot vrede en verwijt hem zijn oorlogszucht. Voor een nieuwe uitgave van het Nieuwe Testament wijdde Erasmus zich aan de stu die van het Grieksch om den Griekschen tekst te kunnen onderzoeken. Enkele jaren daarna geeft hij zijn .Pa raphrases" uit op de boeken van het Nieuwe Testament. De kritiek op zijn Nieuw Testa- mentischen arbeid beantwoord Erasmus met de „Apologiae", waarin hij zich fel keert tegen tal van theologen van zijn tijd. die hij ten rechte en soms ten onrechte als zijn bit terste vijanden beschouwt, in het bijzonder den Engelschman Edward Lee. De laatste twintig jaren van Erasmus' leven worden vergiftigd door de steeds feller wor dende strijd tusschen de aanhangers der Katholieke Kerk en haar bestrijders. Erasmus schrijft verhandeling na verhan deling over theologische kwesties en na ja renlange weigering om tegen Luther partij te kiezen, geeft hij uit „De libero arbitrio dia tribe" „Verhandeling over den vrijen wil" die door Luther beantwoord wordt met „De servo arbitrio", „Over den slaafschen wil". Naast „De lof der zotheid" is aan deze ge neratie nog zeer bekend ,,De samenspraken", „Colloquia" het meest gedrukte, gelezen en veroordeelde werk van Erasmus. Ongelooflijk veel brieven heeft Erasmus geschreven en veel daarvan is bewaard in zijn „Epistolae", het beroemde Deventer brie venboek. dat minuten van Erasmus' brieven en enkele door Erasmus zelf geschreven noti ties bevat, zal op de tentoonstelling aanwezig- zijn Erasmus' zedekundige geschriften. Tot de vrome en zedekundige geschriften behooren nog „De immensa Dei misericordia" „Over de oneindige barmhartigheid Gods", „Lingua", een zedekundige verhandeling over de macht der menschelijke tong en vooral .De praeparatione ad morte", „Over de voorberei ding tot den dood" verschenen in 1534. dus 2 jaar vóór Erasmus stierf. Van de opvoedkun dige werken zij ten slotte nog genoemd „De peris ir.stituendis" en „De civilitate morum puerilium", een werkje, dat in het Hollandsch van 1530 vertaald werd onder den titel „Goe de manieriücke seden". Na de brieven en boeken zien wij op de tentoonstelling tal van portretten van Eras mus en zijn vrienden, zijn drukkers en en kele beroemde tijdgenooten. Een prachtig uitgevoerd bronzen beeldje, voor deze gelegenheid afgestaan door jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem, een copie van het Erasmus' standbeeld te Rotterdam, trekt de aandacht en leidt even van de zware Latijn sche folianten af. Honderden eeuwenoude drukken en gloed nieuwe uitgaven van dezen tijd, ook belang rijke tijdschrift-artikelen vinden hun plaats op de tentoonstelling en naast het werk van Erasmus. liggen de talrijke boeken van Eras mus' biografen van wie we hier slechts enke len noemen: Allan, Huizinga, Molkenboer, de Ligt, Pineau, Zweig. Ook de talrijke voor drachten over Erasmus in 1936 gehouden, ontbreken niet. En naast boeken en portret ten vindt men verschillende penningen, inge zonden o.a. door de Kon. Fabrieken van Be- :er. De groote medewerking van verschillende bibliotheken en Erasmusbewonderaars onder vonden, maakte een .belangrijke tentoon stelling, als in Haarlem, zal worden gehou den, mogelijk. Daar Erasmus nog na 4 eeuwen voor zeer velen onzer een wonderrijke figuur is, wiens „Opera omnia" ons met stille verbazing en eerbied vervult, zal de herdenking van zijn len en streven voor onze oude Stads-Biblio- theek zeker tal van stadgenooten brengen naar de Statenzaal van het Prinsenhof. P. V. DE WIT. Ook een scheepsramp bij Egmond. Even plotseling als hij is opgekomen, is de hevige storm, die twee dagen onafgebroken onze kust geteisterd heeft, leed zaaide in vele gezinnen en vele schepen op zee havende, weer geluwd. Het was gisteren vooral in den mid dag. prachtig weer en dit heeft velen er toe gedreven, een wandeling te maken op een der pieren, wat Woensdag nog geheel onmogelijk was. daar reeds dicht bij het strand de golven over de onwrikbare havenhoofden sloegen. Deze belangstelling gold in hoofdzaak het wraak van de SCH 68, waarvan thans, nu het water in de buitenhaven kalmer is geworden, de mast duidelijk zichtbaar is. Naar wij vernemen, hebben assuradeuren reeds een overeenkomst gesloten met van der Tak's Berging Mij. om het wrak van den log ger op te ruimen Op verschillende plaatsen in de buitenha vens spoelen voortdurend houten onderdee- len aan; o.a. zijn aangespoeld een giek en een aantal luiken. Ze werden door de vinders nabij de Zuidersluis aan den wal gebracht en zijn ter beschikking gesteld van de strandvonderij. Nog een scheepsramp bij de kust? De ter vissc'herij stoomende trawler Beatrice IJM 118 heeft gerapporteerd ter hoogte van Castricum, 1 mijl in zee een wrak te zijn gepasseerd, waarvan de masten boven water uitsteken. Daar het wrak gevaarlijk ligt voor de uit. en thuis stoomende visscherssche- pen, zijn deze gewaarschuwd. De sleep- boot Nestor van Bureau Wijsmuller is gisteren tegen den avond uitgevaren om een onderzoek in te stellen. Te Egmond aan Zee is voorts een reddings boei aangespoeld, waarop de letters L. T. 263 Concord stonden vermeld. Uit de letters L. T. zou men kunnen opma ken, dat het hier een Engelsch bootje betreft uit de visschersplaats Lowestoft. De „Nestor" is gisteravond tegen negen uur onverrichterzake in de haven teruggekeerd. Heden zou een nieuw onderzoek worden inge steld, terwijl ook de reddingsboot van Egmond aan Zee zou uitvaren. Nog steeds geen zekerheid om trent het wrak bij de brulboei. Men heeft nog steeds niet vast kun nen stellen van welk schip het wrak afkomstig is, dat reeds eenige dagen voor IJmuiden drijft. De loodsboot heeft een nader onderzoek naar de ligging ingesteld en hiervoor opge geven 400 M. Z.O. ten O. van de licht- brulboei, dus tusschen deze boei en het Zuiderstrand. Men heeft geconstateerd, dat aan den mast een deel van een schip vastzit, terwijl men ook netten heeft zien drijven, zoodat het wel vast staat, dat hier een visschersvaartuig verongelukt is. Hedenmorgen zou door den rijkshavendienst een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld. Een deskundige van de reederij Frank Vrolijk, waartoe de haringlogger SOH 179 behoort zal meegaan, om te trachten vast te stellen, of de vrees, dat het wrak van dezen logger is, ge grond is. Aangezien er op een der onderdeelen een merk is gezien, neemt men aan, dat het onderzoek wel resultaat zal opleveren en dat aan de angstige onzekerheid spoedig een einde zal komen. Geen resultaat door den mist. Hedenmorgen 9 uur is de „Breeveertien", een dienstboot van de N.V. A. Volker's Maat schappij tot het uitvoeren van openbare werken alhier voor dit doel door de firma be langeloos daartoe beschikbaar gesteld van IJmuiden uitgevaren om een onderzoek in te stellen naar het wrak, dat gedurende eenige dagen voor IJmuiden ronddrijft. Ook zou men ter plaatse een waarschuwingsboei uitleggen, omdat het wrak in het vaarwater ligt, gevaarlijk voor de scheepvaart. Aan boord van de „Breeveertien" bevon den zich de heer J. Seyffert, havenmeester van het Noordzeekanaal, A. van Wijngaarden van de firma Volker en G. Blok, employé van de reederij Frank Vrolijk, aan welke reederij de logger SCH 179 toebehoort, waarvan men vreest, dat het wrak afkomstig is. Het werd echter een vergeefsche reis, door dat de mist het uitzicht zoozeer belemmerde, dat men slechts een paar honderd meter ver kon zien. Een half uur na het verlaten van de haven moest de brulboei, in de nabij heid waarvan het wrak gesignaleerd was, zichtbaar zijn. Ofschoon de „Breeveertien" een klein uur lang bleef rondvaren, leverde het onderzoek geen resultaat op. Men vond noch de boei, noch het wrak en onverrichter zake is de „Breeveertien" daarom terugge keerd. K. L. M. verkoopt Fokkers. Na den verkoop den laatsten tijd van eenige Fokkervliegtuigen zullen thans weer twee driemotorige Fokkers van de K.L.M. van eigenaar verwisselen. Nu zijn het de Havik en de Duif, beide F 12-toestellen, die heden naar Engeland zullen gaan, waar de Crilley Air ways ze aan hun vloot zullen toevoegen. In totaal bezit de K.L.M. thans nog tien Fokkervliegtuigen hier te lande en twee in Curacao. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 9.03V2. Berlijn 74.35. Parijs 8.59 1/4. Brussel 31.16^. New York 1.84 Groote Houtstr. 108 -Tel. 13046 HEBT U RADIO?? Is Uw Toestel in orde voor de goede ontvangst v. d. Wedstrijd?? Zoo niet - bel dan Wij rorgen voor alles! OH (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidwestelijken tot Zui delijken wind, nevelig tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenigen regen, aanvankelijk zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 774.2'm.M. te Toulouse. Laagste 732.6 m.M. te Jan Mayen. De depressie bij IJsland trok Noordoost- waarts, verder in het Westen naderde een vol gende. De hooge drukking heeft zich verder over het vasteland uitgebreid en herstelde zich in het Zuidwesten op den Oceaan. In Zuid-Frankrijk en Zuidwest-Duitschland heeft de heldere nacht de temperatuur hier en daar tot onder het vriespunt doen dalen. Het is daar windstil en op vele plaatsen mistig, maar in de bovenlucht helder en droog. De Britsche eilanden kwamen verder onder invloed van de depressie, bij meest matige Zuidwester winden is de lucht bedekt en hier en daar valt motregen. Aan de Noorsche kust waait een Zuidwesterstorm met regenbuien, ook Zweden heeft bij minder wind op vele plaatsen regen en in het Noorden sneeuw. In Oost-Duitschland waait nog een matige Noor der wind onder invloed van een aftrekkende secundaire die in Weenen 60 m.M. regen bracht en nu nog daar en in Polen regen brengt. Voorloopig is vast weer met een matigen Zuidwesterwind en af en toe eenige regen te wachten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 765 m-M. Stand van gister 767 m.M. Neiging; Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 2.17 uur; n-m. 14.37 uur. Strand berijdbaar van 7.1512.30 uur. Zaterdag v.m. 3.02 uur; n.m. 15.19 uur. Strand berijdbaar van 8.0013.15 uur. AMSTERDAM ROTTERDAM UTRECHT

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2