CUM CRANO SAUS Pachtwet in eerste lezing aangenomen, MEUWSEN VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HAARÏE M'S D A G B E A D 3 (bijdrage tot het vraagstuk van het huiswerklooze week-end) In Engeland willen ze het huiswerklooze Week-end invoeren op de scholen. En in Haar lem's Dagblad heb ik de meening rectoris gymnasii daarover gelezen. Zoo heeft ieder zijn meening en al is de mijne zeker minder gezaghebbend dan die van rector Spoelder, daar gaat-ie.. desondanks..: Wat een verslapping en verweekelijking, wat een allernaarst modernisme, dat den jeugdi gen rakkers naar de oogen ziet en hen daar door minder weerbaar maakt voor den feilen strijd om het brood, die hen wacht. Daar had je in ónzen tijd eens om moeten komen! In onzen mooien, gulden tijd, toen het Nor- foikpakje ons om de schouders gleed en wij parmantig met onze matrozenpet (en later zoowaar 'n deukhoedje) het gymnasium be traden. Toen wij werkten, werkten, werkten. Van half negen tot half één. Van twee tot vier. En dan nog een gezellig huiswerk-complexje van zeven tot elf. Dat was nog 's wat! Hebben we véél geleerd in dien tijd! hébben we er iets aan gehad voor ons verdere leven! Hoe vaak heb ik ik zeg U bij voorbaat, mijnheer de rector, ik was niet op het Haar lem s c h gymnasium hoe vaak heb ik dien arbeid niet gezegend, dat ilc zóó maar inééns, midden in het theehuis Regina (reginae, regi- nae, reginam, regina, reginae, reginorum, re- ginis) den aoristus van peitho (wat is peitho ook weer? En trouwens, wat is aoristus ook nog maar?) kon opzeggen! Hoevele néé niet materieele, maar innig i d e e 1 e voordeelen heb ik gehad in mijn leven van de meetkundige plaatsen, logarith- men en den omtrek van den cirkel! Hoe goed was het, dat wij als jongens reeds tien regels Plato per uur leerden vertalen, en dan zóó paedagogisch, dat wij van de Plato nische wijsbegeerte maar dan ook geen letter begrepen (wat trouwens ook niet te pas komt wanneer je zeventien bent dat was juist zoo goed gezien!) En om dan twintig verzen Homerus op een gymnasialen achternamiddag de zomersche boomkruinen wiegend boven de half-mat- glazen ramen, die ik nóóit vergeten zal uit elkaar te puzzelen en weer in mekaar te pas sen, tot je dan eindelijk na twee uur wist wat er stond; teneinde de schoonheid en de sfeer jawèl, de schoonheid en de sfeer! der klassieken te leeren bevroeden, een schoon heid, die je natuurlijk niet uit een goede, vlot-leesbare vertaling zoudt hebben kunnen puren (man, o Vosmaer, wat hebt ge mij dik wijls door mijn vijftig verzen huiswerk Home rus heen geholpen, opdat ik des te eerder met Miesje van den bakker over de stadswallen zou kunnen wandelen En dan de moderne letterkunde. Daar ben ik in thuis als geen ander, 't Verguldavondje van Hildebrand en het Kalotje van Potgieter en nóg citeer ik wel eens aan de koffietafel tot stichting van mijn gaaike, tusschen boter- hammenworst en chocolade-hagelslag dóór; Zij nam hem in haer' arm De middernacht was warm En guuckte lusje op lusje. De koude Maen wert heet. De herder kreeg een kusje. Hij klaagde van geen leet Waarna ik dan weer ijskoude boterham- menworst ga eten. En heb ik onlangs niet -na het bezoeken van een politieke vergadering, dank zij mijn naarstig-verrichte huiswerk in de gymna siumjaren, mijn gezelschap al zeg ik het zelf: zéér ter snede, kunnen vergasten op een toe passelijk .liedeken van Bontekoe: 't Is alleman om poen te idoen! Geef op, en 'k zal je sparen. Ja, zoo van nacht een Spaansch galjoen In 't zog jou volkjen na mogt spoên. Niet klappen van je varen Of wil je dat ik tuig: ,,'t was ruig; 't Had hair tot op de tanden". Zoo gun mij 't scheeren met de duig; 't Volkt tart. .me al met hoezee-gejuich; Goê reis naar de Oosterlanden! Ziet ge, zulke staaltjes van algemeene ont wikkeling kan hij vertoonen slechts hij die voorbereidend hooger onderwijs genoten heeft en wie zou daarvan kunnen genieten, die zijn avonden en week-ends niet aan huis werk hadde besteed? Zou ik kunnen meepraten over Thackeray. Erc-kman-Chatrian, Hooft, den 30-jarigen oorlog, den gelijkzijdigen driehoek, de stel ling van Pythagoras (die mij nog zoo dik wijls te pas en van nut is geweest), het feit dat Gallia divisa est in partes tres, dat Philemon en Baucis zoo dol op elkaar waren, in tegenstelling met de Schieringers en Vet- koopers, dat de hoornbloem èigenlijk Cera- stium Arvense heet, dat Freiherr von Cha- misso een dichter was, doch 's-Gravesande iets met een emmertje uitstaande had, even als trouwens de theorie van vraag en aan bod (toegelicht door prof. mr. dr. I.B.Cohen) dat Alcibiades iets met een hondje te- maken had. Europa met een stier, Leda met een zwaan, Hannibal met olifanten. Cicero met een steentje. Damocles met een zwaard, Cor nelia met parels. Caesar met dobbelsteenen, het Capitool met ganzen. Siegfried met een drank, dat en dit kan altijd te pas komen Ti Dèta K-aieis, Krommuoon Osphraino- mai de Grieksche vertaling is voor: „wat huilt gij toch? Wel, ik ruik uien", dat Neen, duizenden wetenswaardigheden, waarvan tenminste zeven mij na mijn eind examen te pas zijn gekomen, heb ik geleerd. En zou ik die óóit geleerd hebben, wanneer ik niet mijn week-ends had besteed aan het maken van mijn huiswerk? Desneen Laten wij derhalve met verontwaardiging die nieuwerwetsche, slappe-tinus-methode der Britten van ons werpen. Ne quid detrimenti capiat juventutem (opdat niet iets van onheil de jeugd zal grijpen) Caveant consules! (opdat de consuls wa ken. Vrij vertaald: laten de consuls op hun hoede zijn). E. ELI AS. Alumnus Gymnasii Silvae Ducis. Meisje door auto overreden en gedood. Donderdagmiddag omstreeks half drie is in de Fuchsiastraat te 's-Gravenhage een meisje dat met haar autoped plotseling van het trot toir af den rijweg opging, door een passeeren- de vrachtauto overreden. Het meisje, de 9- jarige W. Z uit de Goudenregenstraat aldaar is met inwendige kneuzingen naar het Roode Kruis ziekenhuis vervoerd, waar het kind bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Nederlandsch Clearing- instituut. Het Nederlandsch Clearinginstituut maakt bekend, dat, voor zoover Nederlandsche debi teuren hun in Reichsmark luidende verplich tingen, welke den 28sten dan -wel den 29sten September tot vervaldag hadden, nog niet mochten hebben voldaan, stortingen daarte gen tot den koers van den 26sten September slechts kunnen worden aanvaard, indien de ze alsnog onverwijld plaats vinden. Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat de Deutsche Verrechnungskasse, zooals sinds den aanvang der clearing met Duitschland gebruikelijk, bij uitbetaling van alle stortingen hier te lande, dus ook bij uitbetaling van vorenbedoelde stor tingen, de gestorte guldensbedragen omrekent tot den officieelen koers van den dag van uit betaling te Berlijn. De vergadering van Dageraad". ,De Vragen van den heer Moltmaker. Het Eerste Kamerlid de heer Moltmaker heeft de volgende vragen aan den minister van Justitie gesteld: 1. heeft de minister kennis genomen van het in de dagbladen opgenomen verslag van een op 26 October 1.1. te Utrecht gehouden verga dering, belegd door de vereeniging „De Dage raad", waarin een groep fascisten ten getale van 40 a 50 man het oirbaar heeft geacht de orde te verstoren o.a. door te werpen met eiex-en en door de aanwezigen te slaan of te dreigen met van spijkers voorziene stokken, met gummiknuppels en met scherp gepunte ijzeren staven? 2. is den minister voorts bekend, dat de po litie, toen de ordeverstoorders ten slotte uit de vergadering waren verdwenen en de rust er vrijwel was teruggekeerd, voortzetting van de bijeenkomst heeft verboden? 3. Zoo ja. is Zijne Excellentie dan niet van meening. dat de overheid een herhaling van zoodanig gebeuren, waarbij de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van vergadering op ernstige wijze is aangetast, met alle geoorloof de middelen dient te vooi'komen? 4. Is Zijne Excellentie met name bereid, den onder hem ressorteerenden, met de politie be lasten functionarissen op te dragen afdoend op te treden tegen practijken als boven wer den beschreven en dewelke van de aldaar be doelde zijde steeds meer ingang dreigen te vinden, opdat het opzet dergenen, die beoogen de vrijheid van vergaderen illusoir te maken, worde verijdeld, en wil de minister de vervol ging van hen, die zich aan zoodanige ordever storing hebben schuldig gemaakt, zooveel mo gelijk bevorderen? Vier jaar tegen oud-notaris geëischt. Donderdag heeft de rechtbank te Den Bosch behandeld de zaak tegen een 59-jarigen vroe ger notaris aldaar, thans gedetineerd. Aan den oud-notaris was o.m. ten laste gelegd, dat hij in het jaar 1929 opzettelijk althans naar den schijn valsch heeft opge maakt. de eerste grosse van een acte van schuldbekentenis met hypotheekstelling, zulks ten behoeve van C. J. van V. ten laste van C. M. van H. Dit is geschied met 't oog dat stuk als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen ge bruiken, waardoor nadeel kon ontstaan. Voorts dat hij in het jaar 1929 opzettelijx op een gefingeerd borderel met inschrijving van hypothecair verband valsch de verkla ring heeft geplaatst, dat op 6 Mei 192-9 deel 465 nummer 153 is ingeschreven ten kantore der hypotheken en dat daarvoor een reent van f 1.40 was ontvangen, De borderel was geteekend: de bewaai'der A. Buning, welke handteekening eveneens valsch was. Verder is hem ten laste gelegd, dat hij zich ver schillende geldsbedragen wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het O.M. eischte 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Inschrijving van zware motor rijtuigen. Vereenvoudigde regeling met A- en B-wegen. De A. N. W. B. meldt ons: Met 1 November a.s. treden de nieuwe voor schriften betreffende de inschrijving van zwa re motorrijtuigen en aanhangwagens in wer king. Deze inschrijving berustte tot dusverre op de verdeeling van wegen in drie klassen. Na 1 November a.s. wordt deze regeling vereenvoudigd. Er zullen slechts twee klassen zijn (A en B wegen). De inschrijvlngsbewijzen zullen hiermede in overeenstemming gebracht worden en ook de aanduiding op de auto's zelf moet worden veranderd. De rechthoekige oranje-wit-blauwe borden zullen verdwijnen en in de plaats daarvan zullen in de toekomst alleen die auto's, welke niet op de B wegen mogen rijden (c.q. slechts met beperkte lading daarop toegelaten worden), voorzien moeten zijn van een rond bord, wit met rooden rand en in zwart de letter B (c.q. deze letter, bene vens het cijfer van den toegelaten wieldruk). Als gevolg van den geringen beschikbaren tijd tusschen de bekendmaking van de nieu we voorschriften en den datum van inwerking treding hiervan, zal het bureau voor de in schrijving van motorrijtuigen (Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gravenhage) niet in staat zijn vóór 1 November alle reeds ontvangen aanvragen om nieuwe inschrijvingen te be handelen. Buitendien zullen talrijke eigenaars van vrachtwagens enz. nog geen nieuwe in schrijving aangevraagd hebben. Voorloopïg zullen dus vele auto's nog met de rechthoekige oranje-wit-blauwe plaat blijven rijden en met het inschrijvingsbewijs volgens oud mo del. Ook de nieuwe indeeling van de wegen is nog niet tot stand gekomen en het zal nog wel eenigen tijd duren, voordat de B wegen voorzien zijn van de nieuwe borden (wit met rooden rand en de zwarte letter B, benevens toegelaten wieldruk als regei 2400 kg. en toegelaten breedte 2.10 M.) De A wegen krij gen geen afzonderlijke aanduiding. In afwachting van de nieuwe indeeling zul len de 3e klasse wegen geacht worden B wegen te zijn. Hoewel dus de gebruikers van ingeschre ven motori-ij tuigen op de wegen voorloopig wellicht weinig of geen nieuwe aanduidingen zullen zien. is men verplicht te zorgen voor inschrijving volgens de nieuwe voorschriften. Weliswaar heeft het inschrijvingsbureau voor loopig nog de handen vol, maar aangezien het Motor- en Rijwielreglement en de beschikking geen overgangstermijn bepalen, zal men goed doen. in den loop van .de eerstvolgende maan den inschrijving volgens de nieuwe voorschrif ten te verzoeken. TWEEDE KAMER. Nog verschillende amendementen aanvaard. Me. O. A. Boon DEN HAAG Donderdag. Nadat de communist de Visser vergeefs gepi-obeex-d had den voor zijn groep uitge trokken spreektijd bij de a.s. algemeene be- grootingsdebatten van 40 minuten in eerste, en 15 minuten in tweede instantie, op respec tievelijk één uur en een half uur gebracht te krijgen kwamen we weer bij de pachtwet te- ï-eciht. Van de amendemen ten, die niet reeds tij dens de beraadslagin gen weer onder de tafel verdwenen, was vooral belangrijk het voorstel van den 'CH'H) uoXnJi raaiï om in art. 36, dat over opzegging van de pacht overeenkomst door den verpachter loopt, een bepaling op te nemen, waardoor de rechter een vordering tot nie tig vei*klaring van de opzegging moet afwijzen, als zij geschied blijkt te zijn, omdat de verpachter, die de over' eenkomst heeft aangegaan (of diens bloed, of aanverwanten in rechte lijn) het gepachte zelf in gebruik wil gaan nemen en destijds bij het sluiten van het contract een daartoe strekkend voorbehoud is opgenomen. De Minister zette o.m. uiteen, dat eigenlijk dit amendement niet noodig' was, omdat de wet aan den verpachter die vooruit ziet, dat het eens tot in eigen gebruik nemen zal komen, voldoende mogelijkheden laat, om dat te kun nen bereiken. Over andere wijzigingspogingen, die weer werden opgegeven, kan ik thans zwijgen. Ver meld zij alleen nog, dat Mr. Truyen z'n amen dement aldus aanvulde, dat de pacht tenmin ste 5 jaar geduurd moet hebben, eer de op zegging mag geschieden. Met alleen socialis ten en communisten tegen nam de Kamer dit amendement bij zitten en opstaan aan, ter wijl ze met even groote meerderheid het voor- stel-Hiemstra verwierp, waardoor het aantal gevallen, waarin opzegging van de pacht nul op het rekest zou opleveren, nog zou zijn uit gebreid. Het over het algemeen saaie pacht-debat leverde heden even 'n oogenblik van vreugde op. Voorzitter Aalberse deelde nl. op droog komieke wijze mede: „het woord is aan Ds. Kersten over art. 36". En nu moet men weten, dat deze afgevaardigde met zijn partij zoowel wakens als slapend steeds te velde plegen te trekken tegen art. 36 van de geloofsbelijdenis van de Dordtsche Synode! Vrij lang stond men stil bij art. 39, dat be trekking heeft op een opzegging van de pacht overeenkomst door den verpachter zonder dat dan rechterlijke vernietiging van de opzeg ging kan volgen. Deze „normale" opzegging wil het wetsont werp na elke 10 jaar pacht mogelijk maken, terwijl er dan nog tengevolge van allerlei in acht te nemen formaliteiten l'/2 jaar mee heen kunnen gaan. eer de pacht werkelijk een einde neemt. Nu wenschte de heer v. d. Heuvel te be reiken, dat die termijn zich, hoe dan ook, niet Prins Bernhard in Den Bosch. Escadron pantserwagens geïnspecteerd. Donderdag heeft Prins Bernhard een be zoek gebracht aan 's-Hertogenbosch, ter be zichtiging van het escadron pantserwagens aldaar, In gezelschap van zijn secretaris. Jhr. W. Röell, bereikte de Prins circa half elf per auto de grens der gemeente. Te Hintham werd de hooge bezoeker opgewacht door den com mandant van het escadron pantserwagens, ï-itmeester H. Wilbrennink, die hem begroet te. Daarna werd door de stad naar de Isa bella-kazerne gereden. Lang.s den weg stond een dichte menigte, waaronder vele klassen schoolkinderen, die den Prins hartelijk toejuichte. Op het achter het hoofdgebouw van de Isa- bellakazerne gelegen excercitie-terrein stond het escadron pantserwagens in volledige uit rusting opgesteld, Nadat het escadron den Prins was gepresenteerd, inspecteerde hij het. Vervolgens gaf de Prins den wensch te ken- ne, ook het inwendige van de pantserwa gens te mogen aanschouwen. Na zich in een overall gestoken te hebben, bezichtigde de Prins onder leiding van Ritmeester Wilbren nink een in de exei-citieloods geplaatsten wa gen. Vervolgens nam de Prins in een der pant serwagen- plaats en reed met een colonne naar de Vughterheide, waar demonstraties werden gegeven. Op de boulevard van den IJzeren Man heeft de prins zelf een pantser wagen bestuurd en diverse ondei'deelen be diend. Op de heide werden demonstraties gege ven in het leggen van rupsbanden om de wielen, 't nemen van slooten en het vuren uit mitrailleurs en 4 c.M. kanonnen. De Prins legde voor alles wat hem werd getoond, groo te belangstelling aan den dag. Alvorens naar de kazerne werd teruggekeerd, werd nog een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde garage, waarin de pantserwagens zullen wor den ondergebracht. Te ruim een uur was het bezoek beëin digd en begaf Prins Bernhard zich naar het paleis van den Commissaris der Koningin, •jhr. mr. dr. A. B. M. van Rijckevorssel, waar hij de lunch gebruikte. In den loop van den middag is de Prins naar Eindhoven vertrokken, waar hij heden de Philipsfabrieken zou bezichtigen. 40 JAAR GEMEENTETELEFOON TE AMSTERDAM. Een bedrijf, dat zich in den loop der jai-en aan de snelle ontwikkeling van de techniek volkomen heeft aangepast en dat op den modernsten leest geschoeid tot ver over de landsgrenzen de bewondering heeft van op dit terrein deskundigen: de Amstei'damsche gemeentetelefoon, zal 1 November as. veertig jaren bestaan. In verband hiermede zal in de Militiezaal aan den Singel een tentoonstelling worden georganiseerd, dü1 een belangwekkend en inte ressant overzicht zal geven van de ontwikke ling van het gemeentelijk telefoonbedrijf, welke tentoonstelling Maandagmiddag a.s. zal worden geopend. over meer dan 10 jaar zou uitstrekken, ter wijl Mr. Ver voorn zelfs inperking tot 6 jaar bepleitte. Nadat de Minister de beide amendementen onaannemelijk had ver klaard, werden ze ingetixtkken. waarop de Kamer art. 39 aannam met alleen de com munisten tegen. Bij zitten en opstaan verwierpen de dames en heeren een amendement-Boon (lib.) om ten aanzien van pachtprocedures ook nog cassatie mogelijk te maken. Met den Mi nister vond men 't blijkbaar welletjes, dat het ontwei-p wat eerst niet het geval was geweest beroep van uitspraken van de pachtkamers op het Hof te Arnhem toelaat. Een nieuw sucecs daarentegen boekte de heer v. d. Heuvel (a.-r.) Met 5034 kreeg hij gedaan, dat aan de erkende pachtbureaux nu mede wordt opgedragen het ontwerpen van pachtovereenkomsten en het geven van adviezen in zaken van pacht, taken die het wetsvoorstel voor de pachtkamer (kanton rechter plus deskundige assistenten) gereser veerd had. Nog wat gepraat en succeslooze amendee- ringspogingen en toen behoorde eindelijk de behandeling van dit ontwerp tot het ver leden. Na een formeele tweede lezing zal de eindstemming op 10 November wor den gehouden. E. v. R. De hoed die U zoekt, ligt HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32. TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.) Centrale Tandheelkuncfge Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) Prijsverhooging van fruit. Vragen van den heer Vos. Het Tweede Kameidid de heer Vos heeft aan den minister van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de prijs van verschillende fruitsoorten dei-mate geste gen is, dat het voor een groot deel der bur gerij uitermate moeilijk is gewoi-den, zich een voldoende hoeveelheid van dit belangrijke volksvoedsel aan te schaffen? Is de minister niet van oordeel, dat de hooge lasten, die op het van uit het buiten land ingevoerde fniit drukken, voor een groot gedeelte de schuid dragen van bovengenoem- den misstand? Is de minister bereid, teneinde vei'betering van het genoemde euvel te verkrijgen, te ovenvegen de monopolieheffing op fruit in te trekken? Beleediging van bevriend staatshoofd. Hoofdredacteur van „Het Volk" tot 150. boete veroordeeld. De arrondissementsrechtbank te Amster dam, heeft Donderdag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van „Het Volk", den heer J. F. Ankersmit. die terecht heeft gestaan wegens eenvoudige be leediging van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland en vei-dachte veroordeeld tot een geldboete van f 150. subs. 15 dagen hechtenis. De officier van justitie had f 250, subs. 25 dagen gevorderd. Het betrof hier een plaat, die in „Het Volk" van 15 Februari jl. verschenen was en waarop Hitler was af gebeeld bij de begrafenis van den in Zwitser land vermoorden agent der nat.-socialisten Gustloff. plechtig verklarend temidden van zijn S A.-troepen: „Wij brave Nazi's hebben nog nimmer een politiek tegenstander ver moord". Op de prent zag men voor den re denaar de grafzerken van Rathenau, Ertz- berger en Rhöm. Door het O.M. werd een vervolging inge steld wegens „opzettelijke beleediging, het hoofd van den Duitschen staat aangedaan door met opzet, om de eer of goeden naam van den rijkspresident aan te randen, hem af te beelden in zwerende houding, staande voor een troep geüniformeerde S.A.- of S.S.- mannen met misdadige, althans uiterst on gunstige gelaatstrekken, zijnde aan gelaat en houding van den rijkspresident een bij uit stek onbetrouwbare expressie gegeven. Aldus zou kennelijk tot uitdrukking zijn gebracht, dat Hit-Ier een meineed althans in elk geval een plechtige verklaring opzettelijk in strijd met de waarheid had afgelegd en dat hij zich omgaf met misdadigers, althans met uiterst ongunstige individuen". De rechtbank achtte de opzettelijke beleediging bewezen. Wel hebben de verd. en zijn raadsman be toogd dat de plaat niet beleedigend is. dat het slechte eer. caricatuur betreft- en dat Hitler is afgebeeld als hoofd van de partij en niet als staatshoofd, doch de rechtbank kan dit verweer niet deelen. De plaat werd mede met het oog op het onderschrift be leedigend geacht voor Hitier. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 30 October: In een bijeenkomst van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd met leed wezen kennis genomen van een schrij ven van den geachten voorzitter, den heer A. L. Dyserinck, waarin hij van de Kamer in die betrekking afscheid neemt. Sedert 1852 aan haar verbonden, wordt zijn aftreden als een onherstelbaar ver lies voor de Kamer beschouwd. Ook het besluit van den heer C. J. Smits, een der oudste leden van dit college, om deze zijn betrekking neder te leggen, werd door de Kamer met leedwezen ver nomen. Het lukte wel, maar Er kwam toch een ongeluk van. Bij den onbewaakten overweg op den Bter- renkamp te Emmen is Donderdagavond een ongeluk gebeurd, waarbij de bakker G. D. uit Emmererfscheidenveen ernstig wei'd ge wond. Toen de trein uit de richting Zwolle, welke om 17.18 uur te Emmen aankomt, den over weg naderde, kwam D. met zijn motorbak fiets van de Angelsloërdijk. Hij heeft blijk baar gedacht vóór den trein te kunnen pas- seeren, hetgeen hem ook inderdaad gelukte, hoewel hij rakelings voor de locomotief den overweg over ging. Hij moet van de omstan digheid, dat hij op het nippertje aan de botsing ontkwam zoo geschrokken zijn, dat hij van zijn rijwiel viel en bewusteloos op straat bleef liggen. De motorfiets sloeg door 'n tuinhek tegen de pui van een nabijstaande woning en kwam daar tot stilstand. Dr. Van Zanten, die spoedig ter plaatse was. constateerde, dat D. zware inwendige kneuzingen en een nierbloeding had gekre sen. Hij werd bij nabijwonenaen binnenge dragen en mag niet verder vervoerd worden. Auto rijdt trottoir op. Twee slachtoffers. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier is in de Sportlaan te 's-Gravenhage een groote vrachtwagen, welke moest uitwijken voor een fietser, die uit de Zwaluwlaan kwam, het trotttoir opgereden, met het gevolg, dat een aldaar wandelende dame, mevrouw van W. uit de Goudsblocmlaan en haar dochtertje werden aangereden. Beide slachtoffers zijn naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. Het meisje had slechte enkele kneuzingen en ontvellingen op- geloopen. doch de moeder was er erger aan toe. Zij verkeerde gisteravond nog steeds in bewusteloozen toestand, zoodat zij vermoede lijk een zware hersenschudding heeft opgeloo- pen. De verhoogde theeprijzen. Detailprijzen zullen niet weer verhoogd worden. In aansluiting op het bericht in zake de goedkeuring van regeerings- wege der verhoogde theeprijzen kan nog woi'den gemeld, dat het hier be treft de reeds plaats gehad hebben de verhooging van 10 ct. per pond. De detailprijzen zullen dus niet weder verhoogd worden. (A.N.P.) Het drama te Venlo. Politie moet nog steeds gissen naar wat gebeurd is. Na een dag van ijverig speuren meent men nader te zijn gekomen bij de ontknooping van het drama, dat zich Woensdagavond in het gezin van dr. G. te Venlo heeft afge speeld. Uit het verhoor van de dienstbode is ge bleken, dat dr. G. tijdens het avondeten drie maal naar den kelder is gegaan onder voor wendsel naar den stookketel der centrale verwarming te gaan kijken. Dr. G. zou hier bij nogal nerveus zijn geweest, terwijl het zweet op zijn gelaat stond. Bij een onderzoek in dezen ketel lieeft de politie nu een reageerbuisje gevonden. Ver moed wordt thans, dat dr. G, zijn 76-jarige schoonmoeder uit den weg heeft willen rui meren haar daartoe een hoeveelheid vergift in het eten heeft toegediend. Hieruit zou het hevige braken van de vrouw en haar kermen onmiddellijk na het gebruik van het avondeten verklaard worden. Voorts komt het verdacht voor dat dr. G. toen het dienstmeisje werd uitgezonden om den dokter te halen, dit meisje, toen zij op weg was naar den dokter, heeft teruggehaald, voorgevende, dat het zoo erg niet was met de oude vrouw, doch eerst een half uur la ter. op aandrang van zijn echtgenoote, er mee instemde, dat de dokter zou worden ge haald. Gedurende de enkele minuten, dat het dienstmeisje afwezig was om den huisdokter, die in de nabijheid woont, te halen, heeft zich het vreeselijke drama voltrokken. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat de echtgenoote van dr. G. het vermoeden heeft geuit, dat haar moeder ver giftigd was en dr. G., zijn daad ontdekt zien de. zichzelf en zijn gezin uit den weg heeft willen ruimen. Ook is bet niet onmogelijk, dat dr. G. er zich ongerust over heeft ge maakt, dat de huisdokter weldra zijn mis drijf zou ontdekken en hij toen in een vlaag van waanzin de dn ad heeft gepleegd. Na de vondst van het reageerbuisje, dat volledige overeen komst vertoont met die welke op de R H H.S.. waar dr. G. als leeraar in de scheikunde werkzaam was. worden ge bruikt. hebber, doktoren en politie-autoritei- ten een onderzoek in de scheikundekamer van genoemde onderwijsinstelling ingesteld. Naar den aard van het vergift, hetwelk mogelijk kan zijn gebruikt, wordt thans door deskun digen gezocht, waartoe verschillende voor werpen en etensresten in beslag zijn geno men. De toestand van de schoonmoeder, die bij het drama door een schot werd gewond, is nog steeds ernstig.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5