Madrid roept vrijwilligers op. Thijs IJs krijgt een huisgenoot VRIJDAG 30 OCTOBER 1936 HAAKLE M'S DAGBCAD Largo Caballero acht het uur van afrekening gekomen. Regeeringsfroepen zetten een offensief in. Donderdag heeft een aantal regee- ringsvllegtuigen boven Madrid roode ballons uitgeworpen, die op enkele meters boven den grond strooibiljet ten verspreidden, waarin de bevolking opgeroepen werd vrijwillig dienst te nemen voor den grooten slag om Madrid. De commandanten van gevechtseenheden hebben gisteren bij het aanbreken van den dag voor hun troepen een. dagorder voorge lezen, welke onderteekend is door Largo Ca ballero én den volgenden inhoud heeft: „Aan alle strijdkrachten van het centrale leger. De fascistische bonden hebben tenge volge van hun moeizamen opmarsch naar Madrid hun energie verloren en hun krachten uitgeput. Het uur is dus gekomen hun een doodelijken slag toe te brengen. Terwijl de verraders doodbloeden en hun gevechtsdoelmatigheid verliezen, hebben onze troepen een grootere samenhang verworven en zien zij hun gelederen aangroeien. Onze aanvallende kracht wordt steeds grooter. Op het oogenblik hebben wij eindelijk een geweldige gemechaniseerde bewapening tot onzee beschikking. Wij hebben tanks en een machtig vliegwapen. Tanks en vliegtuigen zijn onontbeerlijke wapenen voor het verslaan van den vijand, maar zijn niet voldoende voor een zegevierend offensief. Gij moet uw revolution- nalren wil in hun dienst stellen. Deze gemechaniseerde krachten moeten ge volgd worden door de infanterie. Na de voorbereiding door de luchtstrijd krachten moeten de doelstellingen door u be reikt worden na krachtige infanterie-aan- vallen. Gij moogt nooit een eenmaal heroverde stel ling weer afstaan. De infanterie moet alles vernietigen, wat zal overblijven van opstandige colonnes, teneinde zich meester te maken van hun waoenen- Luistert, kameraden. Vandaag, 29 October bij het aanbreken van den dag, zul len onze artillerie en pantsertreinen het vuur op den vijand openen. Onmiddellijk daarop zullen onze luchtstrijd krachten verschijnen, bommen werpen en den vijand met mltrailleurvuur najagen. Na den luchtaanval zullen tanks zich op den vijand werpen op de meest kwetsbare zijde en paniek zaaien in zijn gelederen. Dan zal het uur komen voor alle strijders om van hun commandanten het bevel tot het offensief te ontvangen, - zich vurig in den strijd te werpen, den vijand aan te vallen en hem te vernietigen. De verraders van hun vaderland, die een klein contingent troepen met behulp van leugens naar den dood leiden, zullen een afstraffing van het volk krijgen. Onze vrouwen, onze zusters en onze kin deren, die hun slachtoffers zouden zijn ge weest, zullen spoedig gered worden, dank zij de kracht onzer wapenen. Voorwaarts kin deren van het volk, arbeiders!" Spaansche regeering publi ceert wreedheden der 'opstan delingen. De leiding van het rechtscollege te Madrid heeft een document uitgewerkt, waarin de opstandelingen van groote wreedheden wor den beticht. Dit document is, volgens Reuter, door de Spaansche ambassade te Londen gepubli ceerd. Het vermeldt, dat de opstandelingen in de door hen bezette gebieden stelselmatig alle arbeiders, die in het bezit zijn van lid maatschapskaarten van vakvereenigingen zouden doodschieten. Te Sevilla zouden zij meer dan 9000 arbei ders en boeren hebben gefusilleerd, terwijl te El Carpio bij Cordova 200 arbeiders gedwon gen zouden zijn geworden een grooten kuil te graven, waarna zij werden gefusilleerd. Hun familieleden werden bij den kuil ontbo den en eveneens gefusilleerd. Ook vrouwen zouden door de opstandelin gen zijn mishandeld Offensief der regeerings- troepen. Blijkéns berichten uit Madrid zijn de re- geeringstroepen een offensief begonnen, dat hardnekkig wordt voortgezet. Men is in de hoofdstad van meening. dat thans het hoogtepunt in den burgeroorlog bereikt is. Het Ministerie van oorlog deelde gister avond mede. dat de regeeringstroepen aan het front bij de Taag een verrassenden aan val op de opstandelingen hebben onderno men. De regeeringstroepen hebben belang rijke terreinwinst behaald en door den ver rassenden aanval de opstandelingen genoopt in allerijl versterking van artilleristen en Marokkaansche cavalerie te vragen. De resultaten van dit onverwachte offen sief zijn nog niet bekend, althans niet in bij zonderheden, maar de regeeringscolonnes hebben reeds de dorpen Sesena, Velasco en Torre,ion de la Calzada bezet. Het offensief gaat voort en de operaties hebben een zeer bevredigend beloop. Volgens latere berichten werden nog meer dorpen bezet. Aan het ge- heele front heeft de artillerie actief mede gewerkt. De regeeringsvilegers, die zich in de laatste drie dagen in het bijzonder heb ben onderscheiden, hebben aan het front in de Sierra Avila en aan de Taag dertig vlieg tuigen der opstandelingen weggeschoten. Ook uit Asturië zijn volgens deze regeerings- meldingen zeer gunstige berichten ontvan gen. De regeeringstroepen zetten in de buurt van Oviedo hun opmarsch voort. Zij hebben den opstandelingen enorme verliezen be rokkend en een belangrijke hoeveelheid oor- logsmaterieel buit gemaakt. Wat de rechtschen melden. In een officieel comnruniqué van de op standelingen wordt medegedeeld, dat aan het front bij Teruel de regeeringstroepen de stellingen der rechtschen krachtig hebben aangevallen, doch zij werden met zware ver liezen afgeslagen. Bii het Escoriaal rukken de opstandelineen verder op, de vijand vlucht naar Madrid, achtervolgd door de vliegtuigen der opstan delingen. Een groot aantal manschappen dor regeeringstroepen hebben zich overgegeven Aan het front bij Torrejon en Seséna gin gen sterke afdeelingen regeeringstroepen tot Y den aanval over, gesteund door „veertij tanks van Russischen oorsprong, bestuurd door Sovjet-Russische militairen", aldus het communiqué der opstandelingen Zij tracht ten de linies der rechtschen te verbreken, zij werden evenwel afgeslagen. Verscheidene honderden sneuvelden en 13 tanks vielen in handen der rechtschen. Opnieuw bombardeerde de luchtmacht der opstandelingen de vliegvelden van Madrid. Aan het front van Guadalajara rukten de opstandelingen verder op. Engeland Eden verdedigt voor het Lager huis de non-interventie politiek De minister van buiten,landsche zaken, Eden, heeft de debatten in Ihet Lagerhuis over den Spaanschen burgeroorlog geopend me' een verklaring, waarin hij een historisch over zicht gaf van den politieken toestand sedert het uitbreken van den Spaanschen opstand. Het gerucht, zoo zeide Eden, dat de Fran- sche regeering het initiatief zou hebben ge nomen tot de niet-inmenging onder krachtigen druk van Britsche zijde is van iederen grond ontbloot. Wat de Russische beschuldigingen aan het adres van Portugal betreft, verklaarde spreker, dat men over geen enkele inlichting beschikte, die deze beschuldigingen zou kunnen steunen, ook de niet-inmengingscommtssie heeft geen enkele Russische beschuldiging kunnen on dersteunen. De niet-interventie-politiek was volgens Eden 'het best geschikt om den vrede in Europa te handhaven en heeft niet alleen tegen Spaansche regeering gefunctionneerd, zooals sommigen aanvoeren. Voortgaande zette Eden uiteen, dat de Engelsche regeering nauw contact zal blijven houden met de Fransche en hoopt, dat geza menlijk besluiten genomen zullen worden, aan gezien de twee democratische regeeringen een bijzonder verantwoordelijken rol te spelen heb ben. Tegenover de niet-inmenging staat als eenige andere keuze toe te staan, dat aan beide partijen wapens geleverd worden. De Britsche regeering is van meening, dat dit tot verwarring, internationale verwijten en misschien tot den oorlog zou kunnen leiden. Voor zoover de Engelsche regeering betreft, zij blijft haar politiek tiouw. Namens de arbeidersoppositie voerde Green wood het woord. Hij handhaafde de opvatting, dat de Spaansche opstand eensamenzwering was, die zorgvuldig was voorbereid en door buitenlandsche mogendheden geholpen was. Het gaat hier zijn inziens niet om een strijd tusschen het fascisme en het communisme. De niet-inmengingsovereenkomst is ernstig schonden en de opstandelingen hebben meer wapenen kunnen krijgen dan de Spaansche regeering. Spreker verwondert er zich over, dat de regeering hier het zwijgen toe doet. De leider der liberale oppositie, Sinclair, die vervolgens het woord voerde, zeide, dat geen enkel land naar aanleiding van de Spaansche gebeurtenissen oorlog wil voeren. Spreker re kent er echter op, dat de Britsche regeering energiek zal optreden om diegenen in toom te houden, die van twee kanten brandstof in de vlammen werpen. Sinclair wil geen verlaten van de non-interventiepolitiek; hij vreest ech_ ter, dat een succes der opstandelingen weder om een triomf voor de fascisten en een duister voorbeeken voor den vrede in Europa zal zijn. Elliot wordt minister voor Schotland. De minister van landbouw, Walter Elliot, is tot minister voor Schotland benoemd, als opvolger van den onlangs overleden Collins. Elliot wordt opgevolgd door den financieelen secretaris der schatkist, Morrison. Amerika. Laatste ronde der verkiezings campagne. De laatste ronde der verkiezingscampagne is Donderdag ingegaan. Zoowel Roosevelt als Landon trachten zich de overwinning te ver zekeren in de staten New York en Pennsyl vania- Ofschoon de staat New York gewoonlijk voor de republikeinen is, is men over het algemeen van meening, dat Roosevelt het in dezen staat zal winnen, waardoor zoo goed als zeker de overwinning aan Landon zal ontgaan. Zaterdagavond zal Roosevelt in Madison Square Garden de laatste rede in deze ver kiezingscampagne uitspreken. Wallstreet sluit thans weddenschap pen af op de overwinning van Roose velt, die 3 tegen 1 noteeren. Ook wordt 9 tegen 5 afgesloten tegen Landon, waaruit blijkt, dat men deze minder kans op de overwinning geeft dan zijn tegenstander. BuitscMamd Josef Wagner rijkscommissaris voor de prijsvorming. Rijkskanselier Hitier heeft Josef Wagner, „Oberpraesident" en gouwleider, benoemd tot rijkscommissaris voor de prijsvorming. Kamer spreekt haar ver trouwen in de regeering uit. De Kamer heeft met 126 tegen 42 stemmen en 10 onthoudingen een motie van vertrou wen in de regeering aangenomen, die was ingediend naar aanleiding van de interpella ties over de buitenlandsche politiek en de rede van den koning. Frankrijk Charles Maurras in arrest. De royalistische leider Charles Maurras is gistermiddag bij het verlaten van een restau rant gearresteerd, nadat het hof van cassatie had beslist, dat zijn beroep tegen het vonnis, waarbij hij wegens uitlokking tot moord tot elf maanden gevangenisstraf was veroordeeld, ongegrond was. Maurras werd onmiddellijk haar de gevangenis overgebracht. Deze arrestatie heeft naar Reuter meldt een zekere opwinding bij de aanhangers der „Action Francaise" veroorzaakt. Men ver wachtte ni. dat den leider der royalisten een uitstel van acht dagen zou zijn verleend, aan het eind van welke termijn hij zich zelf zou hebben aangemeld. De hoofdredacteur der „Action Francaise", Pujo heeft in zijn bureau tegenover persver tegenwoordigers verklaard, dat Maurras, die steeds de verantwoordelijkheid heeft genomen voor zijn geschriften en zijn arrestaties zonder protest aanvaard, zijn vrienden verzoekt kalm te blijven Tsjeclho-Slowakije Nauwere samenwerking der Kleine Entente als gevolg der besprekingen? Na de Woensdag tusschen koning Carol en president Benesj te Praag gehouden algemeene gedachtenwisseling, is men gisteren overge gaan tot een bespreking van kwesties, welke in het bijzonder Tsjecho-Slowakije, Roemenië en de Kleine Entente betreffen. Krofta en Antonesco. de ministers van bui tenlandsche zaken, hebben zich eveneens.met elkander onderhouden. De staatshoofden en staatslieden zijn voldaan over de besprekingen, aangezien zij -r- aldus een Reuterbericht het in -alle aangelegenheden geheel eens zijn, zoowel ten aanzien van de te volgen methoden als wat het doel. betreft. Koning Carol zou den wensch hebben uit gesproken, dat de werkelijke eenheid dei- Kleine Entente op nog duidelijker wijze naar voren -moet komen. •Men verwacht derhalve, dat de drie landen in de volgende maanden een politiek zullen voeren, welke door minister-president Hodza een „politiek van integrale solidariteit" is ge noemd. Onrust in West-Abessynië. Ras Imroe door Galla's vastgehouden? Berichten uit Gambela aan de grens van den Soedan bevestigen aldus Stefanï, dat Ras Imroe er niet in geslaagd is naar Oegan da, waar hij zich mocht vestigen, te vluchten. Terwijl hij in gezelschap van den Britschen consul Erskine naar Oeganda op weg was, is hij gevangen genomen door krijgers van de Gallas tam, die hem zullen vasthouden, totdat- hij de achterstallige soldij betaald zal heb ben. Verder heeft minister Eden in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat in de Westelijke, nog niet door de Italianen bezette provinciën van Abessynië een oorlog is uitgebroken tus schen de Galla's en de Amhara's. 2 VANDALISME IN DE VEREENIGDE STATEN NEW-YORK, 23 October. (A.N.P.) Uit Ferriday in Louisiana wordt gemeld, dat in Louisiana en Arkansas twee spoorbruggen door brand zijn vernield, zoodat het treinver keer tusschen Jonesville. Ferriday, en Vidalia verbroken is. Men vermoedt, dat de bruggen in brand gestoken zijn. Reeds eerder zijn soortgelijke daden van vandalisme voorgeko men. Wijziging van den dienstplicht in België. Ontwerp aan de Kamerleden uitgereikt. BRUSSEL, 29 October. (Reuter A.N.P.) Gisteravond is het ontwerp tot wijziging van de wet op den militairen dienstplicht aan de Kamerleden uitgereikt. Volgens dit ontwerp zou de diensttijd voor de regimenten wielrijders, de Ardennen-ja- gers en het reserve-kader worden vastgesteld op 13 maanden, terwijl de overige dienst plichtigen 12 maanden zouden dienen. Ver der zou een speciaal vrijwilligers-corps in het leven worden geroepen, bestemd voor ze kere eenheden, welke noodzakelijk zijn voor de voortdurende bewaking. Het normale contingent bedraagt 44.000 man. dat gewoonlijk wordt teruggebracht tot 41.000. Volgens het ontwerp zullen maatre gelen worden genomen om deze verminde ring te voorkomen. Overgangsmaatregelen zullen worden ge nomen. om te zorgen, dat een voldoende ge wapende macht beschikbaar is tot de nieuwe wet in werking treedt. IT 7 komen tot rust, kal- UW Z,enuwen meeren en worden daar bij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) De automobielindustrie in de Vereenigde Staten van Amerika Enkele jaren geleden heb ik gelegenheid ge had de geweldige automobielfabrieken van Ford in Detroit te kunnen bezichtigen. Daar heb ik met eigen oogen den beroemden „loo penden band" zien werken en duidelijker dan ooit kunnen vaststellen, dat men van vele ar beiders slechts „menschelijke machines" heeft kunnen maken. Dat neemt niet weg, dat men toch bewondering kan hebben voor de wijze, waarop dit grootbedrijf is georganiseerd. De ongunst der tijden heeft ook de Ford-fabrie ken niet onaangeroerd gelaten. De productie is eenige jaren geleden sterk gedaald, het aantal arbeidskrachten verminderde, de sta tistieken bevestigen een en ander Allengs is daarin verbetering gekomen. Kortgeleden ver scheen een officieele publicatie van de Ame- rikaansche organisatie van Amerikaansche automobielfabrikanten, waarin de ontwikke lingsgang van het geheele bedrijf is uiteenge zet en de cijfers zijn vermeld over 1935, ter wijl de tusschen haakjes geplaatste cijfers die over 1934 zijn. Zoo blijkt het in de Amerikaan sche automobielindustrie geïnvesteerde kapi taal 1274 millioen dollar te bedragen en het aantal tewerkgestelden 439.000 (273.000). Dit getal employés van 1935 bedroeg 98 procent van het aantal in 1929 in deze bedrijven te werkgestelden, terwijl de productie 74 procent bedroeg van die in 1929, als gevolg van de be perking van den arbeidstijd. De uitbetaalde loonen en salarissen waren 657 millioen dol lar, of per hoofd circa 1500 dollar, terwijl het aantal indirect en direct tewerkgestelden op 6 millioen (5 millioen) wordt geschat. De be- teekenis dezer industrie is goed af te leiden uit de afname van verschillende producten, welke zij noodig heeft. Zoo blijkt, dat van het totaal-verbruik van staal niet minder dan 24.8 pCt. (21 pCt.) op rekening moet worden geschreven van de Amerikaansche automobiel industrie, van smeed-ijzer 54 pCt. (57 pCt.) ruw-ijzer 19 pCt, (13 pCt.), koper 20 pCt. (18 pCt.), zink 16.1 (12.2 pCt.). rubber 80 pCt. (75 pCt.), leder 31 pCt. (40 pCt.), benzine pCt. (89 pCt.) enz. In 1935 werden 3.388.000 personen- 732.000 vrachtwagens gefabriceerd, in totaal dus 4.120.000 automobielen, tegenover 2.271.000 personen- en 599.000 vrachtwagens, of in to taal 2.870.000 wagens in 1934. De productie is dus van 1934 op 1935 met bijna 50 procent verhoogd. Stelt men echter tegenover deze productiecijfers, dat van 1929, toen in totaal 5.622.000 wagens werden afgeleverd, dan blijkt dat bij dit recordcijfer de achterstand thans nog zeer beduidend is. De Amerikaansche automobielen-uitvoer staat onder de verschil lende exportindustrieën in dit land op de eer ste plaats. In 1935 bedroeg deze export 508.000 (427.000) wagens, tegenover 998.000 in het recordjaar 1929. De belangrijkste afzetgebie den waren voor personenwagens de Unie van Zuid-Afrika en voor vrachtwagens Japan. Bij den wereldhandel in vrachtwagens volgden in belangrijkheid op de Vereenigde Staten van Amerika achtereenvolgens: Gr. Britannië, Duïtschland, Frankrijk. Italië en Oostenrijk. De doorsneeprijs van een personen-wagen bedroeg in 1927 circa 860 dollar en daalde in 1936 tot 600 dollar. Laatstgenoemde prijs i: echter hooger dan in 1933, toen deze 560 dol lar bedroeg. Terwijl het percentage der goed- koopere automobielen, die van minder dan 500 dollar, in de laatste drie jaren van 80 op 52.7 procent daalde, steeg het percentage der aangemaakte automobielen van 500 tot 700 dollar van 15 op 43 procent. Wat de duurdere wagens betreft kan worden opgemerkt, dat 20 tot 30 procent van alle aangemaakte auto mobielen in vroeger jaréri .een waarde pér wagen hadden van boven de 750 dollar, terwijl in de laatste drie jaren dit percentage met circa 5 is verminderd. Het percentage gesloten wagens bedroeg in 1935 niet minder dan 99.5 procent van het totaal, tegenover 98.8 procent in 1934. Van de gesloten wagens was slechts 16 procent voorzien van een carrosserie, wel ke geopend kan worden. Vooral het genoemde percentage van 99.5 trekt de aandacht, omdat in 1920 slechts 17 en in 1925 slechts 56 procent van het totaal aan gesloten wagens werd af geleverd. Van het aantal in gebruik zijnde personen-wagens (22.5 millioen) waren er 3 millioen (13.5 procent) van een radio-instal latie voorzien. Wanneer men de gefabriceerde vrachtauto mobielen rubriceert naar de nuttige last en de gegevens over de laatste zeven jaren met elkander vergelijkt, dan blijkt dat het percen tage van een tweetal bijzondere types in die periode sterk gestegen is. Het zijn de wagens met een zeer geringe nuttige last (tot 3/4 ton) en die met een zeer groote nuttige last (5 ton en hooger). Van groot belang zijn ook de gegevens over het z.g. inruilen. Van de in 1929 verkochte wa gens werd ongeveer 60 procent geleverd in ruil voor een reeds in het bezit van den betrok kene zijnde automobiel, terwijl 40 procent verkocht werd aan personen of ondernemingen die tot op dat oogenblik nog geen automobiel bezaten. In 1930 bedroeg het aantal inruil auto's 98 procent en in 1931 en 1932 zelfs 100 procent. Deze stijging was natuurlijk een ge ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING De muisjes schijnen het verschrikkelijk druk te hebben. Onvermoeid zwoegen zij met hun vrachtjes voort en zelfs de aanwezigheid van onze twee vriendjes kan hen niet van de wijs brengen. Als Thijs en Sim eenigszins van hun verbazing bekomen zijn besluiten ze heel voorzichtig dien vreemden optocht te volgen. Zoo komen zij terecht, bij den paardenstal, waar de beide muisjes halt houden. De appel en het blaadje worden naast elkaar op den grond gezet en de diertjes laten Thijs en Sim met den maaltijd alleen. „Kijk," zegt Sim, „een appel, een glas, wat melk, een kaasje. Het ziet er allemaal even lekker uit. Voor wie zou dat bestemd zijn?" Ze gaan naast het paard zitten .in afwachting van de komende dingen. volg van de economische omstandigheden. Reeds de cijfers over de volgende jaren too- nen in dat opzicht een verbetering. Het per centage inruïlwagens was in 1933 tot 97 terug- geloopen, daalde in 1934 tot 82 en bedroeg in 1935 ongeveer 66. Dat beteekent dus, dat in 1935 ongeveer één derde gedeelte van alle ver kochte wagens geleverd werd aan hen, die tot dusverre nog geen automobiel bezaten. De levensduur van een auto is de laatste zeven jaren van 7 tot ruim 8 jaren verhoogd. Eener zijds heeft daarbij de economische crisis een rol gespeeld en anderzijds het zuiniger ge bruik. Het benzine-verbruik in de Vereenigde Staten van Amerika bedroeg in 1935 niet min der dan 17,6 milliard gallons (1 Am. gallon is 3,78 Liter). Interessant zijn de gegevens om trent het vervoer per trein en dat per auto. Het vervoer met vrachtwagens is in Amerika beduidend kleiner dan dat per spoor. Indien dit auto-vervoer automatisch naar het spoor wegbedrijf overgeheveld kan worden, zou het verkeersvolume van laatstgenoemd bedrijf slechts met 10 procent behoeven te stijgen. Het belangrijkste transport voor vrachtauto mobielen is. dat van levensmiddelen en le vend vee. Het personenvervoer per auto is een zware concurrent voor het spoorwegbedrijf. Algemeen verwacht men een verdere uit breiding van deze hoogst belangrijke Amerir kaansche industrie, waarbij een geringe in- tensiveering van het bedrijfsleven haar in vloed direct zal doen gelden. MOLLERUS Nobelprijs voor geneeskunde. Verdeeld tusschen Engelschman e Oostenrijker. De Nobelprijs voor medicijnen en Physio- logie wordt dit jaar, naar Reuter uit Stock holm verneemt, verdeeld tusschen den En- gelschen geleerde Henry Hallet Dale en den Oostenrijkschen professor Loewi uit Graz. DE LOODSCOMMISSARIS TE MAASSLUIS VEROORDEELD De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dagmiddag uitspraak gedaan in de zaak te gen den gewezen loodscommissaris te Maas sluis, A. S. Aan S. was ten laste gelegd ver duistering van loodsgelden, toebehoorende aan den staat en van twee bedragen, resp. van 500 en 300, welke hem door de firma Hudig en Pieters en den directeur van de han delsinrichtingen Poortershaven als waarborg voor de betaling van loodsgelden ter hand waren gesteld. De rechtbank heeft deze drie gevallen van verduistering in dienstbetrekking bewezen verklaard en S. veroordeeld tot het ondergaan van een gevangenisstraf van negen maanden (met aftrek van voorarrest) waarvan vier maanden voorwaardelijk onder bijzondere voorwaarden. DRAISM-VAN-VALKENBURQ'S-: c A /iLEV ^Zacht/van smaak -PRÜsroct (Adv. Ingez, Med.) RAfciC. IT^—Tl PROGRAMMA ZATERDAG 31 OCTOBER. HILVERSUMI, 1875 M. KRO-Uitzending'. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 1.15 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Jeugd- halfuur. 2.30 Vervolg KRO-Melodisten. 3.00 Kinderuur. 4.05 Gram.pl. 4.30 De KRO-Melo disten (vervolg). 5.15 Gram.pl. 5.30 Esperanto- nieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaatljes. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gra- mofoonpl. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens de R.K. Artsenvereen. 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten. ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 Gram.pl. 9.00 KRO-Orkest. 9.30 Gram.pl. 9.45 Vervolg KRO-orkest. 10.00 Inleiding Esperanto-cursus. 10.10 KRO-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 Filmpraatje. 10.5012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgelspel, Radio-tooneel en gram.pl. 12.001.45 en 2.00 Gram.pl. 2.30 Verkeers- praatje. 2.45 Dansmuziek. 3.15 Schaakles. 3.35 Rotterd. Philh. Orkest m.m.v. solisten. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 Gram.pl. 7.30 Groningsehe uitzending. 8.00 Herh. SOS-3e- richten. 8.03 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 Dansmuziek. 8.50 Toespraak. 9.00 Cabaret-uit zending. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA- Groot-orkest. 11.00 Berichten. 11.0512.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 31. 11.20 Orgelspel. 12.50 Gram.pl. 1.20 Commo dore Grand-orkest. 2.25 Gram.pl. 3.20 Walter Collins' orkest. 3.55 Carl Caylus Players. 4.35 Voordracht. 4.50 Zang en viool. 5.35 Dansmu ziek. 6.20 Berichten. 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsche causerie. 7.05 Dansmuziek. 7.50 Radio journaal. 8.20 Voordracht. 8,35 Het BBC- orkest, 9,20 Berichten. 9.40 Variété-program ma. 10.40 Het New Georgian Trio. 11.20 Voor dracht, 11.35—12.20 Dansmuziek (Om 11.50 Be richten) RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11,20 Nat. Orkest. 2.50 Ga-am.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 en 6.50 Gra- mofoonpl. 8.20 Zang en viool. 9.05 Opera-uit zending. 10.3512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Militair orkest en Th. Hollinger's kapel. 1.35 Gram.pl. 3.20 West- Duitsch Kamerorkest en solisten. 5.25 Omroep- kwintet. 7.30 Omroepkleinorkest en solisten. 9.5011.20 Vroolijk programma m.m.v. solis ten, orkest en saxofoonkwartet. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.30 Om roeporkest, 1.50 Orgelspel. 2,50 Gram.pl. 3.35 Klein-orkest. 4.35 Gram.pl. 5.00 Piano-recital. Hierna Dansmuziek. 6.20 Salon-orkest. 7.20 Zang. 8.20 Operette-uitzending. Hierna Gra- mofoonpl. 11.3512.280 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lon-orkest. 1.50 Gram.pl. 2.20 Kiein-orkest. 3.20 Ed. Loiseau's orkest. 5.35 Kamermuziek. 6.05 Zang. 6.35 Kamermuziek. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Reportage. 9.50 OmroeDorkest. 10.30 Dans muziek. 11.20—12.20 Gram.pl. DEUTSCHE ANDSENDEK. 1571 M. 7.30 Populair walsenconcert uit Breslau m. m. v. orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Viola en piano. 10.05 Weerbericht. 10.20—12.15 Dansmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6