Suikerrecord. Het Nationale Huwelijksgeschenk Wrak voor IJmuiden is van de SCH. 179. Het Beiokatiikste 54e Jaargang No. 16371' Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 4 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Been re Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantóre van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 4 November. Herkiezing van Roosevelt? Het schijnt vrijwel zeker dat de president der Vereenigde Staten, Franklin Roosevelt, voor een nieuwe ambtstermijn van vier jaar gekozen zal worden. Weliswaar had men van morgen pas 8 ]/2 millioen van de 55 millioen stemmen kunnen vaststellen, waarvan onge veer 5 Vz millioen op den democraat Roosevelt en 3 millioen op zijn republikeinsehen tegen- candidaat Landon, maar reeds bleek een zoo danig succes voor den president in staten, waarin hem juist weinig kans gegeven was, dat de totale uitslag toen al niet twijfelachtig meer scheen. In Amerika zelf is men blijkbaar volkomen overtuigd van Roosevelts overwin ning, zelfs wordt daar een nog grootere meer derheid voor hem verwacht dan in 1932. Sterk valt ook op dat in den staat Kansas, welks gouverneur Landon is, Roosevelt de meerder heid heeft behaald. Merkwaardig is eigenlijk dat men dit aan duidt als „de presidentsverkiezing", want dat is het niet. Volgens de Amerikaansche grond wet worden nu nog pas de kiesmannen geko zen, die in het begin van het volgende jaar den president zullen hebben aan te wijzen. Het is ovei'igens geen halve maatregel, de invulling van zoo'n Amerikaansch stembiljet. Immers, tegelijkertijd wordt beslist over het presidentschap, de gouverneursposten in de achtenveertig staten, de samenstelling van Senaat en Congres en aantal hooge recïiters- posten. Reeds is bekend dat de (democraten elf nieuwe zetels in den Senaat hebben veroverd d-ie hun, g'evoegd bij de 47 die zij reeds bezit ten een totaal van 58 geven en dus de meer derheid in dit hooge college, dat 98 leden telt. Voor het Huis van Afgevaardigden (het Con gres) waren tot op dat moment 101 democra ten en slechts 7 republikeinen gekozen, zoodat een ware „landslide" ten voordeele van Roo sevelt schijnt plaats te hebben. De president der Vereenigde Staten wordt vaak aangeduid als de machtigste heerscher ter wereld. Dit moge vooral in dezen tijd een Europeaan, gewend zich blind te staren op min of meer ge-rlichtmakende -machthebbers in zijn eigen werelddeel, wat vreemd in de ooren .klinkenhet is niettemin erg nuttig eens aan de waarheid herinnerd te worden. Niet alleen is de president .van de Vereenigde Staten, die behoudens zijn verplichtingen te genover Senaat en Congres zeer groote be voegdheden bezit, het staatshoofd van 120 millioen Amerikanen en zijn de'48 staten ge zamenlijk veel en veel grooter- dan Europa, maar bovendien beheerschen zij een zeer groot deel van den wereldhandel en is hun land het rij-kste grondstoffengebied ter wereld. President Roosevelt is in 1932 onder uiter mate moeilijke omstandigheden aan het. be wind gekomen. Hij heeft toen een welvaarts- politiek ingeluid en doorgezet die velen in het oude Europa met ontzetting heeft vervuld vanwege haar risico's, zich voornamelijk uitend in een enorme verhooging van de staatsschuld. Roosevelt heeft methodes toege past die voor een klein land als het onze een voudig ondenkbaar zouden zijn, omdat ons buitenlandsche crediet ze niet zou -kunnen en willen verwerken. Zijn beleid te vergelijken met dat van een Nederlandsche regeering heeft dan ook geen zin: een grootmacht als de V. S. kan middelen toepassen die. voor een kleinen staat zelfmoord zouden beteekenen. Toch stuitte hij ook in eigen land aanvankelijk op machtigen tegenstand. Het bleek evenwel dat zijn inzicht in de capaciteiten van zijn volk en vooral in de Amerikaansche psychologie volkomen juist waren, zoodat in het algemeen gesproken de Vereenigde Staten tot een hoog welvaarts-peil zijn teruggekeerd onder het bewind van dezen durver, wiens breede blik en machtige energie hem inderdaad gestempeld hebben tot een groot, begaafd en buitengewoon energiek staatsman. De historie zal hem ongetwijfeld in de rij der Amerikaansche presidenten een bijzondere plaats toekennen. Hij behoort tot de meest markante figuren, die deze mach tige post hebben bekleed. In politieken zin zal natuurlijk de overwin ning der democraten in dezen tijd overal in de wereld een bijzonderen indruk maken, ter wijl vanzelf de vraag gesteld zal worden of Roosevelt's tweede periode, nu de binnenland- sche aangelegenheden minder zorg van hem zullen eischen dan in de eerste vier jaar het geval was, hem niet de gelegenheid zullen ge ven op internationaal gebied belangrijk werk te verrichten. Indien althans Europa terug keert in een toestand, waarin er weer eens mee te praten valt- en er op redelijke wijze con structieve arbeid mee kan worden verricht. In het Verre Oosten ziet een andere macht zwijgend, maar ongetwijfeld niet zonder leed vermaak, Europa's verdeeldheid en innerlijke verzwakking aanTerwijl die macht, Ja pan, vandaag de geweldige beteekenis en kracht van de Vereenigde Staten opnieuw zal beseffen. R. P. (De Friesch-Groningsche Coöpe ratieve Beetwortelsuikerfabriek te Groningen heeft de vorige week een record gevestigd door in 24 uur ruim vijf millioen K.G. suiker bieten geheel te verwerken.) 't Is wel goed om op te merken, Dat niet enkel in de sport, Soms een record na hard werken Glorierijk verbeterd wordt. In de suikerfabricage Blijkt dat men het ook wel kan. En een simpele passage In de krant getuigt ervan. Maar al is het een prestatie Van belang, het wekt toch niet, Zooals in de sport, sensatie, Want den meesten is 'teen biet. Als er tienden van seconden Van een „tijd" zijn afgerend, Wordt dat kolossaal gevonden En als heldenfeit erkend. Als een dag werk vijf millioenen Kilogrammen bieten kraakt, Spreekt men niet van kampioenen, Dat 's geen feit dat ophef maakt. En 't is toch niet kinderachtig, Ook al is het suikerwerk. Ik vind die prestatie prachtig, Vijf millioen is dat niet sterk? Geen medaille en geen ruiker Zooals men in sport het doet, Toch met zulk een massa suiker, Wordt ons 't leven zelf verzoet. P. GASUS. De werkloozenkassen. Inschrijving van nieuwe leden. Door den Minister van Sociale Zaken is aan ■de Hoofdbesturen van de organisaties met werkloozenkassen het volgend schrijven ge zonden: „Bij een eenig-en tijd geleden ingesteld on derzoek is mij gebleken, dat de meeste werk loozenkassen niet tot het lidmaatschap toe laten personen, die werkloos zijn, of op een werkverschaffing werken. Een klein aantal kassen deed dit echter wel en het is mij ge bleken, dat dit onder de huidige omstandig heden tot bezwaren van verschillende aard aanleiding geeft. In verband daarmede bepaal ik, dat van nu af geen personen meer tot de werkloozen kassen mogen worden toegelaten, die werkloos zijn, waaronder dan tevens moeten worden be grepen personen, die werkzaam zijn op werk verschaffingen. Het vorenstaande geldt uitsluitend ten aan zien van de toelating van nieuwe leden en niet voor hen, die uit een andere werkloozenkas, met behoud van rechten, rechtstreeks worden overgeschreven. Ik meen goed te doen er op te wijzen, dat het bovenstaande alleen geldt voor werkver schaffingen, dus niet voor werken, die b.v. met subsidie van het werkfonds worden uit gevoerd-. Ingeval van twijfel over de vraag of van werkverschaffing- moet worden gesproken kan men zich tot mij wenden onder mede- deeling van de noodzakelijke feitelijke ge gevens". GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar Franciscus van Kessel en Anna Maria Christina van KesselBekker, wonen de Dorreboomstraat 22, hoopt binnenkort zijn ;ouden huwelijksfeest te vieren. De bruidsda- ;en gaan op 10 November in. Ontslag aan gehuwde onder wijzeressen. Te Haarlem slechts 1 op de 8. In 1933 heeft de Haarlemsche gemeenteraad het besluit genomen ontslag te verleenen aan gehuwde onderwijzeressen. In aansluiting daarop werd -aan eenige onderwijzeressen in derdaad ontslag verleend, maar de betrokke nen gingen in hooger beroep met het resul taat dat het ontslag vernietigd werd. Bij het later vastgestelde ambtenaren-reglement werd het vroeger genomen raadsbesluit tot verleenen van ontslag aan gehuwden dan ook niet meer opgenomen. De gehuwden bleven dus in dienst. Nu is bij de Bezuinigingswet vastgesteld, dat de gemeenten met ingang van 1 Januari 1937 ontslag moeten verleenen aan gehuwde on derwijzeressen, tenzij de regeering in bijzon dere gevallen de bedoelde onderwijzeressen in aanmerking laat komen voor de rijksvergoe ding van salaris aan de gemeenten. Haarlem heeft thans 8 gehuwde onderwijze ressen, waarvan er 4 werken bij het buiten gewoon onderwijs en 4 bij het lager onderwijs. Van de regeering is nu bericht ontvangen dat in 7 van de 8 gevallen de rijksuitkeering wordt toegestaan. Het gevolg is, dat door de gemeen te slechts aan 1 onderwijzeres bij het open baar lager onderwijs ontslag verleend zal worden. Voor de minister van onderwijs zijn beslis sing genomen heeft is vanwege het departe ment een onderzoek ingesteld naar de vraag of de betrokken gehuwde onderwijzeressen als kostwinsters waren aan te merken. In den loop van 1937 zal de minister opnieuw de 7 gevallen beoordeelen. want de nu genomen beslissing geldt alleen voor dat jaar. Het gemeentebestuur staat geheel buiten deze beslissing, want uit de woorden van de Bezuinigingswet is op te maken, dat de be slissing over de handhaving der gehuwde on derwijzeressen geheel bij den Minister ligt. De inschrijving. Wij wekken nog eens krachtig op tot het spoedig inzenden van bijdragen voor het Nationale Huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana. Ons is gebleken dat velen geneigd zijn tot wachten, ter wijl zij toch vast voornemens zijn bij te dragen. Waarom? Men kan de gewoonte, „het eerst eens aan te zien" zonder eenige reden overdrijven. Van sommigen hebben wij gehoord dat zij niet wisten wat zij nu eigenlijk geven moesten. Dat is toch heel eenvoudig: wat henzelf past. Nogmaals vestigen wij er de aandacht op dat juist het groote aantal der deel nemers aan het geschenk, het zijn bij zondere waarde zal verleenen, als uiting van het medeleven der natie bij het huwelijk van de Prinses. Aan onze bureaux in de Gi'oote Hout straat en op het Soendaplein en op ons gironummer (38810) zullen wij de bij dragen gaarne in ontvangst nemen. Op de gebruikelijke wijze en met de aan duiding die men zelf wenscht zullen wij ze in Haarlem's Dagblad verantwoorden. VIJFTIGJARIG HUWELIJKSFEEST Dinsdag ging het gouden echtpaar J. Schuur man—Aandenkerk zijn bruidsdagen in. Voor deze gelegenheid had zich uit de buren een commissie gevormd die had gezorgd, dat de woning, Oranjeboomstraat 1,46, werd versierd met een eerepoort en guirlandes. In den loop van den dag maakte deze commissie hare op wachting bij het bruidspaar en bood namens de buren een fraaie bloemenmand en een en veloppe met, inhoud aan. Verder ontving het bruidspaar een schat van bloemen. Welken weg zal de prinselijke huwelijksstoet volgen? Wellicht via het Binnenhof. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: Onlangs speelde zich op het Binnenhof een tafereeltje af. dat verband zou kunnen houden met plannen omtrent den weg, dien de vorste lijke stoet zal volgen bij de huwelijksplechtig heid op 12 Januari a.s. Een brikje van de Koninklijke stallen pas seerde n.l. eenige malen de poorten van het Binnenhof en dit, terwijl op dat rijtuigje een soort stellage was aangebracht. Naar wij hoor den had men aldus ongeveer de hoogte van de gouden koets bereikt. Deze proeven nu schij nen gediend te hebben om na te gaan, of en hoe deze statiekaros op den dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard, die dan naar en van de Kerk daarin gezeten zullen zijn, de poort zou kunnen door rijden. die van het Binnen- naar het Buiten hof leidt. Bij de opening van de Staten-Generaal gaat men n.l. altijd slechts een en dezelfde poort- onderdoor, n.l. die, welke de verbinding in de richting van het Plein vormt. De andere poort is thans gebleken te laag te zijn gelijk men vermoed had om er zonder be zwaren de gouden koets onder door te kunnen laten gaan. Toch is het zeer wel mogelijk, dat het blijkbaar opgekomen denkbeeld om den stoet van het Paleis te laten rijden over het Voorhout en den Vijverberg, dan het Binnenhof onder door en vervolgens via het Buitenhof kerkwaarts, verwezenlijkt zal wor den. Ten einde dat mogelijk te maken zou men tijdelijk de straat onder de te lage poort naar beneden moeten brengen, dus als het ware uithollen. Hiervoor zou ongetwijfeld zeer veel te zeggen zijn, indien dit zonder al te veel technische moeilijkheden te bereiken ware. Want als de stoet den zooeven geschetsten weg zou nemen, zou daardoor het geheel een veel waardiger karakter krijgen en zou hij zich voortbewegen over een inderdaad Koninklijken weg. Over een weg, die in zeke ren zin ook een symbolische beteekenis heeft, aangezien men dan immers een zoo historisch terrein als het Binnenhof zou passeeren, waar het hart der. natie klopt, doordat daar ons Parlement gezeteld is. Uit een ideëel oogpunt zou er dus reeds alles voor te zeggen zijn, wanneer de huwelijksstoet langs dien weg zou gaan, terwijl er bovendien nog dit prak tische voordeel aan verbonden is. dat aldus een veel grootere menschenmassa de blijde tocht zal kunnen aanschouwen. KONINKLIJKE FAMILIE TE IJMUlDEN De menschenmassa bij de Noordersluis, die getuige was van het vertrek van de Hooge Bezoekers. Het woord is aan.... Vauvenargues: Onze betrouwbaarste be schermers zijn onze talenten. Aan alle twijfel is een einde gekomen. Onderdeelen herkend. Er behoeft nu niet meer aan te worden getwijfeld: het wrak, dat thans reeds een week voor IJmuiden drijft, is afkomstig van den logger SCH 179. De scheepsrampen die ver leden week in de nabijheid van onze haven zijn geschied, hebben aan ne gentien kloeke Scheveningsche vis- schers, bijna allen menschen in den bloei van het leven, daaronder tal van vaders van groote gezinnen, het leven gekost. In Scheveningen moet men het al eerder hebben geweten en het is ons een raadsel, dat men er niet eerder toe is overgegaan be kend te maken wat men al wist. Verleden week reeds heeft men bij het wrak onder deelen opgevischt, die het merk ,,187'' droe gen. Ons zei dit niets, maar dengenen, die de geschiedenis van den logger SCH 179 ken den. moet dit al genoeg gezegd hebben. Gisteren zijn vier Scheveningers met de jol van de loodsboot en in gezelschap van den commissaris van het loodswezen naar het wrak geroeid. De Scheveningers, waar onder zich een broer van den schipper van de SCH. 179 bevond, hebben het een en an der boven water gehaald. Fax ook nu weer ontmoette men deelen, die het merk „187" droegen. De broer van den schipper bracht de ontknooping van het drama.... Lijk van een slachtoffer aangespoeld Inmiddels is het lijk, dat gistermorgen op het Noorderstrand aanspoelde, geïdentifi ceerd.-Het is gebleken te zijn van Z. Taal, een der opvarenden van den logger SCH 179. Het is naar de algemeene begraafplaats over gebracht en zou heden naar Scheveningen worden vervoerd, waar het aan den schoot der aarde zal worden toevertrouwd. Bij het iwrak, dat zich nog op 400 M. van de brulboei bevindt, zal een lichtboei wor den gelegd, ter waarschuwing voor de scheep vaart. De SCH. 68. De duiker D. Sperling heeft reeds eenige malen bij den in de buitenhaven gezonken logger gedoken. Het is gebleken, dat het ach terschip zich reeds heeft ingegraven; het voorschip daarentegen staat omhoog. Door dat de vleet rondom het schip vastzit was het duiken somtijds zeer moeilijk, terwijl de duiker er voor moest oppassen niet in het netwerk verward te raken. Heden worden, twee bokken van de bergingsmaatschappij verwacht. De bedoeling is trossen onder het schip door te halen om het daaraan met be hulp van de bokken op te hijschen. Blijkt de romp onbeschadigd te zijn. dan hoopt men den logger door hem leeg te pompen, drij vende te krijgen. De Koningin, de Prinses en de Prins worden verwelkomd door een der vlagofficieren. Geheel rechts burgemeester Kwint. Roosevelt schijnt bij de verkiezing voor het presidentschap der Vereenigde Staten een zeer groote meerderheid te zullen behalen. pag. 4 Het Oostenrijksche kabinet heeft een aantal wijzigingen ondergaan. oag. 4 De strijd om Madrid zou thans in beslissend stadium geraakt zijn. Dag. 4 Een wetsontwerp tot naturalisatie van Prins Bernhard is ingediend. Das 3 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana. Dag 3 Er zijn nog geen voorrangswegen aangewezen pag. 3 Philips heeft zeer veel orders. pag. 3 De koninklijke Familie te IJmuiden. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Verkiezing van Roosevelt? Dag. 1 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. oag 3 J. B. Schuil: De eerste wedstrijdavond van Cremer. oag. 9 K. de Jong: Galaconcert der H. O. V. pag 9 H. D. Vertelling: Jaloezie. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1