IBIS SHAG d! H.D.« VERTELLING DobbelmamT lekker... man! Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT ^^eauwseUtifft.. DOM DERDAG 5 NOVEMBER 193(5 H A A R E E M'S DAGBEAÖ STADSNIEUWS De burgeroorlog in Spanje. Rede van den heer H. Sneevliet. Op uitnoodiging van de besturen van het P. A. S. en de R. S. A. P., afdeeling Haarlem, sprak het Tweede-Kamer- en Statenlid H. Sneevliet Woensdagavond in het gebouw van den Protestantenbond over den burgeroorlog in Spanje. De bijeenkomst werd geopend door den heer P. Kaper, die mededeelde, dat het geboden was. dat de revolutionairen hun solidariteit zullen moeten betuigen jegens de revolutio nairen in Spanje. De heer Sneevliet begon zijn rede met er aan te herinneren, dat op 7 November voor de 19e maal de Russische revolutie feestelijk zal worden herdacht. Deze revolutie was het eerste voorbeeld van den strijd tusschen kapi talisme en arbeid, waarbij de onderliggende klasse er in geslaagd is, de heerschappij van het kapitalisme te vernietigen. Veel is in die 19 jaren gebeurd; er moesten voor de arbei ders vele nederlagen worden geboekt als een gevolg o.a. van den invloed van het fascisme. Het kapitalisme zal nog liever zijn macht overgeven aan de fascisten dan het te laten aankomen op een sociale omwenteling. Er zou dan ook ter gelegenheid van dezen 19den verjaardag weinig aanleiding tot vreugdebe toon bestaan ware het niet dat we juist in dit jaar den zwaren strijd van de arbeiders en boeren in Spanje hebben zien losbranden. Dit is een politiek gebeuren dat in het centrum van aller belangstelling bestaat zooals sinds 1917 bij geen andere gebeurtenis het geval is geweest. Het is duidelijk geworden dat de kracht van het proletariaat onverbreekbaar en onvernietigbaar is. Nu al drie maanden lang voeren de arbeiders in Spanje een strijd op leven en dood tegen de generaals die de macht willen veroveren. De heer Sneevliet schetste het lot van de arme Spaansche boerenbevolking die al zoo veel jaren lang gebukt gaat onder de uitbuiting van het grootgrondbezit waarin dit volgens spreker gesteund wordt door de kerk. De boe renbevolking leeft in geestelijke verwaarloo- zing en grenzenlooze armoede en is eiken dag getuige van het weelderig leven der groot grondbezitters. De industrie in Spanje dat 22 millioen inwoners telt is achterlijk vergele ken bij die van Rusland. Het centrum van de Spaansche industrie ligt in Catalonië maar zij heeft in deze drie maanden van burger oorlog geen kans gezien kanonnen en vlieg machines voor de arbeiders te maken. De Spaansche arbeiders hebben nu echter het zwaard getrokken om zich van de overweldi gers te ontdoen. Het West-Europeesche prole tariaat zal meer leeren van de huidige ge beurtenissen ln Spanje dan van de Russische revolutie. Toen koning Alfonso en zijn vrien den in 1931 de vlucht moesten nemen hebben zij vele schatten meegenomen. Het was niet slim van de bevolking om dit toe te laten. In dit opzicht was het Russische volk slimmer. Alfonso's macht is ontworteld maar de smart over het verlies van de kroon heeft hem niet gebroken. De monarchie in Spanje heeft zich zelf overleefd; zij is als een rotte appel van den boom gevallen. Spanje is daarna een re publiek geworden maar de toestand van "net proletariaat werd er niet beter op. Het kon dan ook niet uitblijven dat de arbeiders in verzet kwameri. Dit kwam vooral uit in Cata lonië en Asturië waar de mijnwerkers de macht in handen namen. De regeering zond er toen vreemdelingenlegioenen heen; het werd een ontzettend bloedbad. Aan de zijde der arbeiders telde men 1400 dooden en 3000 gewonden. Duizenden en nog eens duizenden werden in de gevangenissen geworpen. Maar de eerste helft van 1936 werd in Spanje een fel bewogen tijd. De arbeiders wilden niet langer geduldig wachten op politieke hervor mingen Zij kregen een krachtiger zelfbewust zijn. Er kwam een krachtig bondgenootschap van arbeiders van allerlei richtingen dat een drachtig den economischen strijd heeft ontke tend. Overal braken enorme stakingen uit, waaraan arbeiders van alle mogelijke bedrij ven deelnamen. Het zijn de generaals ge weest, die toen ln den generalen staf de plan nen voor den burgeroorlog hebben voorbereid. Zij moeten zich van financieelen steun heb ben verzekerd, want ook een burgeroorlog is duur; die kan waarlijk niet van generaais- inkomens betaald worden. Die generaals heb ben volgens spreker steun van fascisten en R.K. politici in andere landen ontvangen. Het kapitalistisch stelsel in Spanje moet ten kos te van alles van den ondergang gered worden. Toen de manschappen van d£ „Zeven Provin ciën" uit proletarische overwegingen in Fe bruari 1933 hun manifestatie hielden, stond de heele Nederlandsche bourgeoisie vol ver ontwaardiging overeind. Die menschen moes ten zoo zwaar mogelijk gestraft worden, n.l. eerst met een torpedo en daarna met ontzet tend lange kerkerstraffen. Maar nu de gene raals in Spanje aan het muiten zijn geslagen, worden zij door diezelfde verontwaardigde ka pitalisten gesteund. Deze generaals hebben lang van te voren zich verzekerd van den steun van vele buitenlandsche financiers. Zij hebben hun begrooting zorgvuldig opgemaakt De voorbereiding zat goed" in elkaar. De gene raals hebben het vuur van den burgeroorlog ontstoken. Generaals, die stand hielden voor de wettige regeering, waren er maar weinig. De muitende generaals hebben bijna het ge- heele officierscorps voor zich gewonnen, op een enkele uitzondering in de lagere rangen na. De wettige regeering moest dan ook wel een paardenmiddel aangrijpen, namelijk be wapening van de arbeiders. De burgeroorlog zou al lang geëindigd zijn; de muitende gene raals zouden reeds lang naar andere gewes ten zijn overgegaan, als zij geen steun van el ders ontvingen. De wereldbourgeoisie vreest een roode Spaansche republiek, als de gene raals verslagen zouden worden. Als men nu echter door Catalonië reist, ontwaart men dat de arbeiders reeds het eigendomsrecht van het kapitalisme hebben opgeheven. Er leeft nu al in Catalonië een nieuwe orde. Het spoor wegbedrijf is daar in andere handen overge gaan. De ambtenaren aan het loket dragen het insigne van hun socialistische vakver- eeniglng op hun revers; ln de waggons vindt men aansporingen tot het personeel, om zich bij de arbeiders-militie aan te sluiten. De groot-kapitalisten in Spanje zijn reeds lang over de grenzen gevlucht en hebben hun mil- lioenen ln veiligheid gebracht Het industrie- en transportbedrijf en de landbouw zijn ge- syndicallseerd zooals men dat in Spanje noemt. De organisaties in Catalonië spelen een be langrijke rol in het economische leven. Ach ter de generaals, die probeeren de roode ar- beidersregeering te vernietigen, staan niet al leen de fascisten, maar ook vele groot-kapi talisten. niet alleen uit Frankrijk. Italië en Duitschland, maar ook uit Engeland. En de democratische regeeringen in Europa (Span je en Sovjet-Rusland incluis) hebben nu al eenlge maanden den ridder van de droevige figuur gespeeld. In plaats van te helpen, waar door de burgeroorlog in Spanje zoo lang duurt Mocht Madrid vallen, dan zal dit voor de Spaansche arbeiders natuurlijk een terugslag beteekenen, maar de revolutie in dat land zal er niet door tot stilstand gebracht worden. Door eenlge aanwezigen werden een paar vragen gesteld, die door den heer Sneevliet beantwoord werden. Hem werd voor zijn rede door den voorzitter dank gebracht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 6 NOV. Progr. 1: Hilversum n. Progr. 2; Hilversum I. Progr. 3: 8.05 Gymnastiek 8.20 Gramofoon- muziek. 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuwsberich ten. Waterstandberichten. 9.20 Programma van de Deutschlandsender 10.10 Deutschl.sen- der. Kindergarten 11.20 Radio Danmark. Har- lad Andersen's ensemble uit: Bellevue Strand Hotel 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Is raëlieten. 12.35 Gramofoonmuziek 1.05 Vlaamsch Brussel. Populair concert olv. Wal pot 1.20 Gesproken dagblad v. h. NIR 1.30 Sa lonorkest olv Walter Feron. 2.25 Diversen 2.55 Parijs Radio,. Gramofoonmuziek. 3.20 Keulen Freitags zwischen vier und sechs, gevarieerd program. 5.20 Populair concert. 6.50 Fransch Brussel. Pianospel door Oscar Delvigne 7.20 Leipzig Nieuwsberichten, 7.30 Populaire- en dansmuziek. 8.45 London Regional, Inleiding tot de vol gende uitzending. 8.50 Uitzending uit „The Royal Opera House", „Covent Garden": Het Dresdener Opera Gezelschap in „Ariadne auf Naxos", Dirigent: Rich. Strauss 9.30 Pauze 9.50 Voortzetting van „Ariadne auf Naxos" 11.20 Gramofoonmuziek. Progr. 4: Vlaamsch Brussel. Gymnastiek les 8 20 Tijdsein. Gramofoonmuziek 8.30 Kro niek van den dag 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9.Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen 10.35 London Re gional. Korte Godsdienstoefening 10.50 Tijd sein van Greenwich Weerbericht. 11.05 Or gelconcert door Sydney Gustard 11.50 Het Rutland Square en New Victoria Orkest olv. Norman Austin 12.50 Falkman met zijn Apa chen orkest en Ronald Hil. 1.35 Gramofoon muziek. 2.05 BBC Northern Orkest olv. Craw ford MacNair 3.05 Chopinrecital door Egerton Todmarsch 3.35 Gramofoonmuziek 4.20 Droit- wich. Weingartner. Het BBC Midland orkest olv. Leslie Heward 5.35 The Continentals met Camen del Rio 6.20 Diversen 6.45 Droitwich. Mrs Tobias Matthey, declamatie en Tobias Matthey. 7.20 Sir Walford Da vies: Music and the ordinary listener 7.50 London Regional. Carroll Gibbons met The Savoy Hotel Or- pheans 8.20 Droitwich. The white Coons con cert party van C. Denier Warren 9.20 Di versen 10.50 Droitwich. BBC orkest olv. Jo seph Lewis 11.35 Roy Fox en zijn orkest. Progr. 5: van 8.— v.m. 7.nam. Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert: Volks muziek uit andere landen. 1. Oh Rosalita, Linn Wilford Haw. Orkest 2. Hawaiian Star of love, Haw. Marimba Players. 3. Hawaiian Moon, Queenie David Kaili 4. Mauna Loa, Kanui Lula, 5. Hawaiian Stars are glea ming, Linn Wilford. 6. Hawaiian Reverie, Gino Bordin en zijn Hawaiians. 7. Uberall san d'Laden zua. Tiroler Kapel, 8. Bayerische Volkstanze. Boerenkapel. 9. Steyer Landler, Tiroler Kapel. 10. Kirchweih Schottisch, Boe renkapel 11. Tegernseeër Landler. Boerenka pel. 12. Auf zum Tanz, Tirolerkapel 13. Haus- hammer Schuhplattler, Tirolerkapel 14. In diana Skies, Queenie en David Kaili 15. My little grass Shack, Kanui en Lula 16. Venetian Kisses. Gino Bordin en zijn Hawaiians 17. Farewell to Thee, The Hawaiian Marimba Players, van 8— tot 12.— Diversen. 12VS-JARIG BESTAAN JUWELIERSZAAK I. KAN. Dezer dagen herdenkt bovengenoemde firma haar 12'/2-jarig bestaan. Bij avond zal het geheele pand Barteljorisstraat hoek Krocht electrisch verlicht zijn. „De Lichthoeve" te Santpoort. We ontvingen het November-nummer van „De Lichthoeve", het orgaan van het bekende Kindertehuis van dien naam aan de Kwee kerslaan te Santpoort. De directrice, Zuster J. Th Kuyck, schrijft als gewoonlijk een pak kende schets, thans getiteld: „De bittere strijd". De penningmeesteresse, Zuster A. Ver kerk. dankt de milde schenkers van babygoed en andere nuttige voorwerpen, die toegezon- der werden naar aanleiding van het S.O.S.- bericht in het vorig nummer. De directrice vertelt ook van het werk in het huis Hieruit blijkt, dat Zuster Tallien, het hoofd van de groote huishouding, tien jaar op „De Licht hoeve" werkzaam was. Dit is feestelijk gevierd. En op 18 December viert Zuster Greet haar 12'/2-jarig jubileum. Herinnerd wordt aan den bazar, die op Dinsdag 17, Woensdag 18 en Don derdag 19 November ten bate van deze stichting in het gebouw van den Haarl. Kegel bond aan de Tempeliersstraat te Haarlem wordt gehouden De kinderen zijn druk bezig met het ïnstudeeren van het schimmenspel, dat door Zuster Kujrck is samengesteld en dat op Woensdagmiddag en Donderdagavond zal worden vertoond. De administrateur doet ten slotte rekening en verantwoording van de ont vangen giften in geld en natura. De Diamanten hanger. Ze was m'n eenige mede-passagier in de derde klas-coupé. We zaten elk in een hoek tegenover elkaar, Soms deden we, of we naar buiten keken, maar we konden niets zien dan ons eigen spiegelbeeld, want het was buiten al donker. Het lampje'aan de zolde ring brandde flauw en onzeker. Het boek, waarin ik had willen lezen, lag gesloten naast me op de bank. Ik merkte, dat ze telkens, als tersluiks, naar me keek. Er scheen iets aan me te zijn, wat steeds weer haar aandacht trok. Plotse ling begreep ik wat dat was. Het moest de hanger zijn, dien ik droeg. Ik hield niet van dat siraad en droeg het alleen van tijd tot tijd uit een soort plichtsbesef, omdat een fa milielid het voor me uit Amerika had mee genomen. De groote namaak-diamant schit terde me al te uitdagend. Zij kon er haar oogen niet afhouden. Zou ze denken, dat de steen echt was? Dan moest hij wel veel waard zijn. Zelf zag ze er sjovel uit in haar veelgedragen wintermantel. Ze leek nog heel jong. maar ze had een ouden trek om den mond. Ik vond het bijna pijnlijk worden, dat sta ren naar m'n hanger, die zoo brutaal fon kelde in het zwakke licht. Ik zette m'n kraag VOOR DE PlüR Kees neys/ Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. (Adv. Ingez. Med.) Het bietenvervoer en de campagne te Halfweg. Zal de 125.000.000 K.G. bereikt worden? Hoewel door den zwaren regenval en de zooveel ongerief veroorzakende drassigheid der landerijen het rooien en vervoeren der bieten vertraging ondervindt, zijn de voor raden. die uit verschillende richtingen per vrachtauto of vaartuig worden aangevoerd, nog zoo belangrijk, dat er aan de suikerfa briek te Halfweg nog dezelfde groote bedrij vigheid heerscht. Door de aanmerkelijk verbeterde capaci teit van de fabriek die met volle kracht draait kan er dag en nacht met het drie- ploegenstelsel met het verwerken der bieten thans heel wat worden gepresteerd. Reeds werd het enorme quantum van ongeveer 14.000.000 K.G. per week bereikt. Bij een ver der regelmatig verloop van de campagne, zal deze vermoedelijk in de eerste week van December haar beslag krijgen, en ongeveer 9 weken geduurd hebben. Aangenomen dat een en ander juist is. dan zak aan het einde van de campagne het quantum verwerkte bieten zeker niet minder dan 125.000.000 K.G. bedragen. Verschillende wegen in Haarlemmermeer en vooral ook de IJweg nabij den Spaarn- wouderweg en Halfweg hebben door het zoo sterk toegenomen vervoer der bieten per vrachtauto zware proeven te doorstaan. Sommige gedeelten zien er leelijk toegetakeld uit en leveren reeds gevaar voor het verkeer op. Het blijkt nog steeds noodzakelijk te zijn dat door de daartoe bevoegde ambtenaren streng toezicht wordt gehouden op te zwaar met bieten beladen vrachtauto's. Het aantal bekeuringen dienaangaande is nog stijgen de. Ook is het de politie,heel spoedig bekend geworden dat sommige 'bestuurders zich wil den vrijwaren voor een bekeuring door het maken van een grooten omweg, zoodat thans op verschillende punten een oogje in 't zeil wordt gehouden. EEN „ZESDAAGSCHE" VAN DE SPEELTUIN- VEREENIGINGEN, In de week van 23 tot 28 November zal de Haarlemsche Speeltuinfederatie een „zes- daagsche" organiseeren, een zesdaagschen verkoop van oliebollen n.l. ten bate van de ge zamenlijke Haarlemsche speeltuinen. De financieele toestand van die Speeltuinen vraagt dringend verbetering en men hoopt, dat de opbrengst der oliebollen hierin eenigs- zins zal voorzien. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 uanaf QC met garantie, pijn- vanar j jj- 1oos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim wat op, zoodat de fonkeling doofde. Ik nam m'n boek en trachtte te lezen. Toen sprak ze me aan. „Het hinderde u, dat ik zoo naar uw han- gor keek?" Ik zag op. Ze had een kleur gekregen. ,.U dacht misschien, dat de steen echt was?" ,.Ik had het u eigenlijk willen vragen „Maar waarom stelt u daar zooveel belang in?" „Dat zal ik u zeggen", antwoordde ze en ze schoof wat naar voren, alsof ze me iets vertrouwelijks had mee te deelen. „Of wilt u het liever niet hooren?" „Vertel het me gerust", zei ik. Maar zoo iets doe je natuurlijk niet bij een vreemde, al loopt ook plotseling je hart vol met mede lijden. „Ik was op kantoor in Amsterdam. Ik ver diende weinig en we hadden het thuis niet breed. Maar ik had een rijke vriendin, die ik bewonderde en benijdde. Of ze veel voor me voelde, weet ik niet. Maar ze inviteerde me nog al eens. Dat waren altijd hoogtepun ten in m'n leven, al voelde ik ook. dat ik nooit echt heelemaal mee zou kunnen doen. Op 'n keer zou er ergens een feestje zijn. Ik had er een nieuwe jurk voor gekocht. En toen zei Emmy zoo heette m'n vriendin dat ik wel een van haar kettingen mocht leenen om er op te dragen. Ik koos een han ger uit. Hij leek op die u daar aan heeft Den heelen avond moest ik er aan denken en ik voelde telkens of ik hem nog had. Maar toen lk laat in den nacht thuis kwam. was ik haar kwijt. Ik heb geen ooe dicht gedaan en was den volgenden morgen vroeg al op informatie uit. Nergens hadden ze Iets ge vonden. Na een week vroeg Emmy me haar VOOR DEN- -KANTON RECHTER Aanrijding op de Parklaan. Op den eersten October vond een muziek leeraar te Haarlem zijn auto beschadigd op straat staan. Erger zelfs, hij hoorde, hoe de wagen werd aangereden. Het geschiedde op de Parklaan, waar de eigenaar van den mis handelden wagen zich in één der huizen be vond. Op een gegeven oogenblik hoorde men een knal, waarop de gastheer uitriep: „Daar gaat je auto". „Eerst had ik het niet willen gelooven, maar we liepen naar buiten en toen zagen we het al gauw", vertelde de muziekleeraar zelf. De tree plank en het spatbord waren er af gereden. Om den hoek verdween op dat oogenblik juist de auto, die vermoedelijk deze ravage had veroorzaakt. Dadelijk snelde de gasthee rvan den mu ziekleeraar den wagen achterna, die met ma tige snelheid den Kruisweg afreed en op het Stationsplein parkeerde. Het was een two- seater, waarin drie personen gezeten waren. De bestuurder bleek in het begin heelemaal niet zoo erg toeschietelijk. Hij wist niets van een aanrijding af, zei hij. Maar zij.n naam en adres had hij toch maai' opgegeven. Het ging er nu maar om, of hij zoo onbe hoorlijk, om het niet erger uit te drukken, was opgetreden, omdat hij geen lust had, de schade te betalen, dan wel omdat hij een slok te veel op had. Er was nog een getuige. Die woonde een eind_ je verderop. Voor zijn deux had op dien dag een auto gestaan. Hij had luid hooren toete ren en was gaan kijken. De man, die nu als verdachte terecht stond, had hem toen gezegd, dat hij die auto moest weg halen, omdat ze er niet door konden, wat niet juist bleek. Met veel moeite was de auto daarop gepasseerd en deze getuige had zich dadelijk afgevraagd, of dit wel goed kon gaan. Hij had namelijk bij den bestuurder een stevige dranklucht ge merkt. Een oogenblik later had hij gezien dat de two-seater tegen de bewuste auto op reed. Verdachte stond nu terecht voor het ver- ooi-zaken van de aanrijding en voor het in dronken toestand besturen van een auto. Van het laatste kwam niet veel terecht dus vroeg de ambtenaar maar vrijspraak. Voor het an dere requireerde hij f 50 of 20 dagen. Het vonnis was conform. AANBESTEDING. Voor het verbouwen van de wasscherij „Kle verpark" aan de Santpoorterstraat 4149, ar chitect de heer H. G. Scholten, werd inge schreven als volgt: H. J. v. d. Aardweg f6787; J. F. Meegdes f7240; G. Sprengers f7496; C. G. Waleveld f7587; G. Verweij en v. Heerden f7730; J. Portegies f7750; E. J. Lubbers f7790; J. v. d. Putten f7895; Gebr. Sanders f7950; J. W. Lui ten f7990; W. H. Revers f8000; H. J. Oppen kamp f 8090; J. W. de Keijzer f8100; Gebr. de Vries f8638; J. Brevoord f8645; J. Hoenson f8740; F. Philips f8760; A. J. Timmers f8903; M. Ebbing f9350. f 100.— VOOR ONDEUGDELIJKE OLIE. Twee weken geleden stond voor het kan tongerecht een 47-jarige Haarlemsche han delaar terecht, die ondeugdelijke olie voor inwendig gebruik had verkocht als „boter- olie". De eisch luidde toen f i00 of 10 dagen. Het vonnis was f 100 of 20 dagen, waar mee de verdachte verklaarde, geen genoe gen te nemen. JUBILEA BIJ DE R. V. S. Op 13 en 20 November a.s. zullen de hee- ren M. G. R. van Eeden en J. Faase, beiden incasseerders te Haarlem van de N. V. Rot- terdamsche Verzekerings Sociëteiten. (R.S.V.), den dag herdenken, waarop zij vóór 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst traden. Leert zwemmen De heer A. J. Meijerink schrijft ons: Er verdrinken elk jaar nog ongeveer 675 personen in ons waterrijke land en als was dit cijfer vroeger veel hooger, toch kan het getal van 675 naar omlaag, als maar meer menschen de zwemkunst voldoende machtig waren. De overdekte inrichtingen in onze stad en omgeving zijn veilig, mooi en goed, maar de abonnementen zijn, door de hooge on- kosten-rekening, voor velen te hoog. Het be drag is, om Ineens te voldoen, te groot. In enkele plaatsen van ons land neemt men de proef met een spaarsysteem om de moei lijkheid van voldoen ineens, te ondervangen. Zegels ten bedrage van 5 en 10 cent worden verkrijgbaar gesteld; deze worden geplakt op een kaart en met kleine beetjes komt het ver- eischte bedrag bijeen. Verjaardagen en her- lnneringsdagen kunnen gebruikt worden voor het schenken van enkele zegels gelijk. Zulk een spaarsysteem kan bijdragen om het be zoek aan de inrichtingen te doen toenemen. Een zwemabonnement, goed gebruikt, is een goedkoope veiligheidsmaatregel tegen den smartelijken verdrinkingsdood. Het zwem men bevordert tevens de volksgezondheid en verhoogt de volksveiligheid. eigendom terug en ik had het nog steeds niet. Ik had haar alles moeten vertellen. Maar ik was bang, dat ze boos zou zijn. En als ze niet meer vriendin met me zijn wou, had ik eigenlijk niets meer in m'n leven, vond ik. Toen ben ik alle juwelierswinkels afgeloopen, om te zien of er nergens zoo'n hanger te koop was. Ik vond er eindelijk een. maar ik schrok van den prijs. Ik zou geld moeten leenen. Maar Emmy had al voor de tweede maal om haar hanger gevraagd. Het kon niet langer wachten. Toen nam ik geld uit de kas van de zaak. Ik had het stilletjes weer terug willen brengen, zoodra ik ergens geld geleend had. Zoo gauw zouden ze het niet merken. Maar door een toeval werd het tekort den volgenden dag al ontdekt. Ik be kende alles. De chef ontsloeg me op staan- den voet. Ik mocht nog blij zijn, dat hij er verder geen werd van maakte. Wel moest ik natuurlijk alles teruggeven. Na lang zoe ken vond ik een nieuwe baan, ergens in de provincie. En van m'n salaris heb ik in twee jaar m'n schuld afbetaald" Ze zweeg en zuchtte. Ik zocht naar een be moedigend woord. Maar ze vertelde al weer verder. „En weet u wat het ergste was? Het was allemaal niet noodlg geweest Een paar we ken geleden ontmoette ik Emmy in Amster dam. Ze hield me staande op straat en vroeg hoe het me ging. Van de geheele ge schiedenis had ik haar nooi iets verteld. Al leen wist ze, dat ik ontslagen was en ergens anders weer werk had gevonden. Ze droeg den hanger. Ik moest er onwillekeurig naar kijken. Ze volgde m'n blik en zei: ja. hij Ls mooi. hè? Niemand wil gelooven. dat hij niet echt is". BETTY GRANT. vergeten en vergeten is twéé zei de slim merd en hij „vergat" zijn schulden te betalen maar hij vergat geenszins om diegenen van wie hij iets te vorderen had te manen. Met dat vergeten is het een rare geschie denis: Er zijn dingen die wij tot iederen prijs zou den willen onthouden, maar het is altijd als of juist precies die dingen ons ontglippen. De klank van een stem, de blik van een dierbaar jubelend oogenpaar de herinnering aan een kort moment van vreugde en verwachting is voor sommige vrouwen het eenig aandeel dat zij ooit zullen hebben in het geluk. En als dan het leven voortschrijdt en haar met leege handen laat staan, dan komt er soms een dag dat zij ook het schamele deel aan een lieve herinnering niet meer bezitten zij hebben vergeten omdat iedere herinne ring sterft bij gebrek aan voedsel. Wij zouden zoo graag willen onthouden, maar wij kunnen niet en zoo heel vaak zou den wij alles willen geven om maar te kunnen vergeten en dan juist dan schijnt het beeld, dat wij willen vergeten, met een onverwoest bare hardnekkigheid in ons geheugen ge grift Wij kunnen onszelf heel wat verdriet bezor gen met die onmacht om te vergeten en te onthouden en dat is erg maar oneindig erger is het wanneer wij anderen leed berok kenen door onze beloften aan hen te verge ten. Ik zal een paar kousjes voor je pop meebren gen, beloven wij het kleine poppen moedertje en lang voordat wij thuiskomen staat de kleu ter voor het raam en kijkt uit of de beloofde kousjes er nog niet aankomen. Wat zal de pop er mooi mee uitzien met heusche kousjes aan En dan kom ik thuis en breng een in de haast gekochte reep chocolade mee. Voor die kousjes had ik geen tijd, jok ik. We hebben het glad vergeten en dachten er pas weer aan toen we vlak bij huis waren. Zondag gaan we samen met de Mec cano spelen, beloven wij onze oudste en als eindelijk de lang verbeide Zondag aanbreekt gaan we met kennissen uit met de auto. Vanavondbeloven we haastig en 's avonds bedenken we met schrik dat er bridge-gasten komen. En als „vergoeding" wordt dan gauw een snoeperij of een bios coopkaartje geschonken. Wij hebben een kind teleurgesteld en wij hebben nog iets ergers gedaan: wij hebben een slecht voorbeeld gegeven en wij hebben de kiem van onbetrouwbaarheid gezaaid in een jong ontvankelijk hart. Ik zal je dat grappige boek sturenbelo ven wij den zieke en ik zal een lekker scho teltje voor je klaarmaken hoor en we komen eens heel gauw terug.... En dan gaan wij weg en wij vergeten het boek en het schoteltje wij vergeten de heele zieke er is zooveel dat onze aan dacht in beslag neemt wij hebben het zoo druk wij waren het héusch van plan echt waar maar. wij stelden het uit en .ju toen is het vergeten. En dan worden wij er pas aan herinnerd als het te laat is. Och, dat heb ik vergetendat geldt voor zoo menigeen als een excuus. Want zoo redeneeren zij, ik zeg toch dat ik het heb vergetenals ik het nu met opzet had nagelaten dan zou het reuze onaar dig van me zijn maar als je iets vergeet daar kan je niets aan doen. Natuurlijk kunnen wij er iets aan doen! Er zijn massa's dingen die wij niet vergeten omdatwij er zoo van vervuld zijn. Als wij dus onze beloften vergeten dan komt dat omdat zij ons niet bezighouden. Het kan ons niet voldoende schelen omdat ons eigenbelang een grootere plaats inneemt in ons denken dan het belang van anderen. En als het welzijn, het geluk en de kleine vreugden die wij in staat zijn anderen te schenken, ons niet zooveel kunnen schelen dat wij ervan vervuld zijn, evenzeer vervuld als van onze eigen persoonlijke aangelegen heden, dan zijn wij op een verkeerden weg. Dan moeten wij zoo spoedig mogelijk terug. En daar is maar eén weg: de weg door het dal der onbaatzuchtigheid langs de smalle paden, aan het einde waarvan ons in velerlei gedaante steeds hetzelfde wacht: het belang van anderen. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Ijecovifol levertraan weten- I schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bii apothekers en drogisten óf 075 p.fjacon (Adv. Ingez. Med.) EEN CURSUS MET FILMVERTOONING EN EEN INTERESSANTE LEZING. Namens het bestuur van de Volksuniversi teit schrijft men ons: Maandagavond 9 November begint de heer Verkruysen zijn cursus over: „België en Luxemburg", waarbij mooie lantaarnplaatjes en films vertoond zullen worden. Het is de be doeling, in zeven avonden een beeld te geven van de prachtige oud-Vlaamsche kunst, waar toe in de eerste plaats de belangrijke kunst centra besproken zullen worden. Maar ook de kleinere plaatsen, die in het bijzonder door haar bekoorlijke stadsgezichten boeien, komen aan de beurt. Bovendien voert de leergang naar de prachtige Ardennen, waar eenige schitterende tochten gemaakt zullen worden. Een cursus dus vol afwisseling van kunst en natuur, verlevendigd last not least door het plastische woord van den bekwamen docent. Vermelden wij ook nog even, dat Zaterdag 14 November een enkele lezing plaats vindt van den Haagschen Hoofdinspecteur van Po litie Th. M. Lucas over „Chantage en eenige recherche-ervaringen". In aanmerking geno men het enerme succes dat verleden jaar de lezingen van den heer van Ledden Hulsebosch hadden, vermoeden wij. dat ook de avond van den heer Lucas zeer veel belangstellenden zal trekken

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10