Haarlems nieuwe Bouwmeester. Opening van de Erasmus-Tentoonstelling. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1936 HA'AREE M'S DA'GBE'AD 7 Geen vorstelijke auto's door Haarlem. Ir. G. Friedhoff benoemd tot Hoofdingenieur van Openbare Werken te Haarlem. Op het laatste oogenblik werd de route gewijzigd. Haarlem wachtte zijn Koningin. Het feit. dat Hare Majesteit een bezoek aan IJmui- den zou brengen, had de veronderstelling doen ontstaan, dat de tocht dan wel door Haarlem zou gaan. En inderdaad, de op ge lijke afstanden geplaatste politieposten, we zen erop. dat er wat aan de hand was. Wat dat „wat" wel zou zijn, daarover bestond wei nig twijfel. Zoo had zich langs de trottoirs, en wel voornamelijk langs den Schoterweg een aanzienlijk aantal belangstellenden ver zameld. die stonden te wachten op de aan komst van de Koninklijke auto's. Wel was er officieel niets bekend van dit bezoek, doch de Haarlemsche burgerij vond dit onofficieeïe bezoek-in-vogelvlucht even belangrijk. Edoch, het zou anders gaan. Het werd later en later, maar er kwamen maar geen vorste lijke wagens. Men trappelde van ongeduld en koude voeten en keek verlangend uit. doch onder de vele auto's, die langs kwamen was geen hofauto te zien. Toen kwam er eindelijk een bericht, een teleurstellend bericht zelfs. Een automobilist vertelde aan de politieautoriteiten, dat Hare Majesteit de route had laten wijzigen, bij Halfweg was afgeslagen en den betonweg naar Velsen opgezocht had. „Hè. wat jammer!" De teleurstelling was algemeen. Een paar agenten bestegen hun fiets en reden de route af. Zij schudden het hoofd tegen de kijkers en men begreep het al. Teleurgesteld gingen allen huns weegs. Een enkele wilde den moed niet opgeven en bleef. De rest ging naar huis, teleurgesteld. De werkzaamheden voor de nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg zijn in vollen gang. Men is thans bezig met het betonstorten voor den bouw van de aula. Redevoeringen van Wethouder A. G. Boes en Dr. J. D. Bierens de Haan. Uitspraken van de Rechtbank. Inbraak. In den nacht van 21 op 22 April werd in gebroken in 'n villa aan de Catslaan te Bloe- mendaal. Er werden eenige zilveren en gou den voorwerpen en kleedingstukken ont vreemd. De dader van deze inbraak bleek te zijn een verpleegde uit het psychopathenasyl te Avereest. die tijdens zijn Paaschverlof in Bloemendaal zijn slag had geslagen. De officier van justitie eischte tegen dezen man, die reeds dertig veroordeelingen achter den rug had, een gevangensstraf van een jaar. Mr. L. Ali Cohen, die verdachte verdedigde, pleitte wederom opneming in het psychopa thenasyl, waartegen de verdachte zelf zich echter verzette. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den man tot één jaar gevan genisstraf Was de automobilist „normaal"? Een ruim dertigjarige Haarlemmer was oo een mooien zomeravond verbaliseerd, omdat hij een auto bestuurd had. terwijl hij daar door gebruik van te veel sterken drank niet toe in staat moest worden geacht. De kan tonrechter had den man deswege veroor deeld tot 7 dagen hechtenis, hoewel hij ont kende en ook eenige getuigen, die in zijn ge zelschap waren geweest, verklaarden, dat verdachte geheel normaal was geweest. In hooger beroep eischte de officier beves tiging van het vonnis van dén kantonrechter. Verdachte 's raadsman, mr. W. de Rijke, pleitte vrijspraak. Door de rechtbank werd hij vrijgesproken. Dreigende ex-verloofde. Een 23-jarige bakker, wiens verloving was verbroken en die van zijn vroeger meisje nog eenige voorwerpen wilde terughebben, be gaf zich op den 8sten Juni per auto naar het huis van zijn voormalige schoon ouders- in-spe, waar hij werd te woord gestaan door den vader. Er ontstond een woordenwisseling en tenslotte haalde de bakker een groot mes te voorschijn, waarmee hij den vader be dreigde. De officier eischte tegen hem. toen hij zich hiervoor voor de rechtbank te verantwoor den had, een voorwaardelijke boete van f 100 (subs. 30 dagen) en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proef tijd van drie jaar. De rechtbank heden uitspraak doende, ver oordeelde den bakker tot f 50 of 30 dagen hechtenis en in de tweede plaats tot 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Aanrijding op den Heerenweg. Op 5 April van dit jaar had op den Heeren- wea bij Groenendaal te Heemstede een aan rijding plaats, waarbij een motorrijder zoo ernstig werd gewond, dat hij 15 weken in een ziekenhuis verpleegd is. Den autobestuurder werd veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel door schuld ten laste gelegd. Hij zou op onvoorzichtige en onverantwoordelijke wijze den weg zijn overgestoken, waardocr het on geluk gebeurd was De officier van justitie achtte de schuld van verd. bewezen en eischte een boete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. Mr. J. J. Pokma vroeg vrijspraak. Heden werd de autobestuurder door de rechtbank veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Nog niet afbetaalde schil- machine. Een groentenhandelaar te Amsterdam had op afbetaling een aardappelschilmachine ge kocht, deze gedeeltelijk afbetaald en toen zijn geheele zaak. de schilmachine incluis, verkocht aan een ander. Hij verzuimde ech ter er bij te vertellen, dat de machine nog niet geheel zijn eigendom was. Deswegen eischte de officier van justitie wegens verduistering een gevangenisstraf van drie maanden tegen hem. Zijn raadsman. Mr. B. Vrijdag, vroeg vrij spraak, subs, uiterste clementie. De rechtbank deed heden uitspraak en veroordeelde den verdachte tot twee maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Gisteravond werd de Erasmustentoonstel- ling, welke dezer dagen in de Statenzaal aan het Prinsenhof gehouden wordt, geopend met een inleiding over Erasmus, door dr. J. D. Bierens de Haan. Onder de aanwezigen merkten wij op jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud-burge meester van Haarlem, de wethouders A. G. Boes en M. A. Reinalda, dr. J. F. M. Sterck uit Aerdenhout en vele anderen. „Na Rotterdam en Gouda" aldus de heer Boes in zijn openingswoord, ..heeft ook Haar lem zijn Ei-asmustentoonstelling gekregen. Een tentoonstelling, die voor de andere niet hoeft onder te doen. Dat deze tentoonstelling tot stand is gekomen, is in de eerste plaats te danken aan de gulle en welwillende mede werking welke van alle zijden uit ons land werd verkregen. Aan hen, die tot het welsla gen van de tentoonstelling medewerkten, komt dan ook een hartelijk woord van dank toe." Vervolgens is het woord aan dr. J. D Bie rens de Haan: Er zijn in de wereldgeschiedenis personen, aldus spr., die niet alleen zichzelf zijn. doch die een symbolische beteekenis hebben, om dat zij een geheele strooming vertegenwoor digen. Erasmus heeft een rotsvast geloof in de rationeele wereldorde. Doch dan het woord rationeel niet opgevat in de 19e eeuwsche be teekenis van het woord, doch in een veel die pere zin. Erasmus ziet in de wereld een god delijke wijsheid en goedheid, welke in den mensch belichaamd is. Erasmus en Luther Om de figuur van Erasmus goed te begrij pen, mogen we die van Luther niet uit het oog verliezen. Beide zijn zij van zéér groote beteekenis voor hun tijdperk. Aanvankelijk was er samenwerking tusschen beiden. Eras mus' „Stultitiae Laus", zijn „Lof der zot heid", werd geschreven vóór de hervormingen van Luther. Luther zag in Erasmus, die in dit boek de misstanden van de kerk fel he kelde, een medestander. Toch waren deze beide figuren van een te verschillende geestelijke geaardheid, dat hun vriendschap van langen duur kon zijn. Wel dra kwam er dan ook een verwijdering tus schen hen, die zich uitte in een boekje dat Erasmus schreef „Over den vrijen wil". Deze vrijheid van wil is voor Erasmus de hoogste waarde. Hij ziet in den mensch een positief geestelijke waarde en streeft naar de verheffing van het Europeesche menschdom van zijn tijd. Luther daarentegen ontkent de redelijk heid van de wereld. Hij ziet den mensch als een zondig en ontaard wezen, dat slechts door de goddelijke genade gered kan worden. Erasmus als humanist. Hoewel Erasmus humanist was, is er toch een groot verschil tusschen hem en de Tta- lïaansche humanisten. Deze richtten zich slechts tot een kleine groep, van door hen uitverkorenen. Dante was nog begrijpelijk voor het volk is dat thans nog doch Pe- trarca reeds niet meer. Toch is Erasmus geen volksman, wiens werk uit het volk zelf voortkomt- Hij is een wijsgeer, die zich echter naar het volk toe buigt. En al schrijft hij Latijn, we moeten niet vergeten, dat Latijn in zijn tijd, en dan vooral ook het kerklatijn, veel meer alge meen bekend was Erasmus' invloed was zeer groot, vooral ook in ons land. Verschillende misstanden ver dwenen, verdraagzaamheid en liefde voor de wetenschap zijn aan zijn invloed te dan ken. Doch niet alleen in ons land, doch ver over onze grenzen. Er is nog een ander verschilpunt tusschen Erasmus en de Italiaansche humanisten. De laats ten zien terug naar het Romeinsche Rijk - zooals Mussolini dat thans weer doet Doch Erasmus ziet vooruit en ziet een cultuur overeenkomstig de redelijkheid der wereld orde. Erasmus als pacifist. Erasmus is de eerste groote pacifist ge weest van Europa. Zijn geheele werk staat in het teeken van het pacifisme. Van hem is de uitspraak: „Oorlog is een liefhebberij van vorsten." De oorlog is een avontuur dat door hebzuchtige vorsten onder schoonklinkende, doch valsche leuzen ondernomen wordt. Hij formuleert dit alles in zijn „Querala pacis", zijn klacht van den vred&. De oorlog is zoet, voor wie hem niet ken nen. Doch in die oorlog komt de drift tot ver woesting boven, het irrationalisme, het ver zet tegen de wereldorde, komt tot uiting. Slechts met het woord mag en moet gestre den worden. Belangrijk was zijn benoeming tot raads heer van Karei V, die toen 16 jaar oud was. Naar aanleiding van deze benoeming schreef hij zijn boekje „Institutio princlpis christiani" een leerboek voor den vorst. Vergelijken we dit met het boek van Machiavelli dat vele jaren later verscheen, dan valt al onmiddellijk weer het Humanistische principe van Eras mus op. Volgens Machiavelli moet de vorst met alle middelen welke hem ten dienste staan, het zij eerlijke of ongeoorloofde, zijn macht handhaven. Voor Erasmus moet de vorst echter een geestelijk en zedelijk voor beeld zijn. het tegenbeeld van een tiran. Lof der Zotheid. Verreweg het bekendste werk van Erasmus ls zijn „Moriae encomium sive stultitude laus" waarin hij de lof der zotheid bezingt. Na een. verblijf in Italië, waar hij een beeld kreeg van het leven daar, besluit hij naar Engeland te gaan, waar juist de jonge en veelbelooven- de Henry VIII de troon heeft bestegen. Hier schrijft hij ten huize van zijn vriend Thomas Morus in enkele dagen zijn beroemde werk. De grondgedachte van dit werk is, dat de wereld niet kan bestaan zonder een element van dwaasheid. Op zijn tijd is een weinig dwaasheid onmisbaar. Wijsheid brengt aarze ling, dwaasheid spoort aan tot daden, goed of kwaad. Het hoogste geluk van den mensch ls het buiten zichzelve zijn, een goddelijke dwaasheid. Erasmus is een zwerver. Hij woont in ver schillende plaatsen in Holland, België, Frank rijk, Italië, Engeland en Zwitserland. Er is een uiterlijke onrust in hem, die niet met een innerlijke onrust gepaard gaat. Door zijn hu manisme voelt hij zich overal thuis. Zijn heele leven blijft Erasmus een strij der voor de humaniteitsgedachte, om welks behoud wij nu nog vechten. Er zijn in de we reld figuren, welke wij hooger stellen, zoo besluit dr. Bierens de Haan zijn rede, doch de figuur van Erasmus zal voor ons steeds de belichaming van de humaniteitsgedachte blijven Na afloop van deze rede begaven de ge- noodigden zich naar de Statenzaal, waar onder leiding van den heer P. V. de Wit de tentoongestelde werken bezichtigd werden. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 9—11 en 1—2, Dinsdags avonds 6.30—8.30. (Adv, lngcz. Med.) SYNAGOGEDIENSTEN NEDER. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath; Vrijdagavonddienst bij den Ingang van Sabbath te 4.15 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.08 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddienst te 7.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur Zondag 's avonds te 7 uur. Andere avonden te 7.15 uur. De diensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Ge meentegebouw. Lange Wijngaardstraat 14 Alle overige diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. Belangstellenden en genoodigden bezichtigen onder leiding van den heer P. V. de Wit de tentoonstelling in de Statenzaal. Ir. G, Friedhoff. B. en W. van Haarlem hebben tot Bouwkundig Hoofdingenieur van Openbare Werken benoemd Ir. G. Friedhoff te Amsterdam. Wij zijn overtuigd, dat deze keuze met al- gemeene -instemming begroet zal worden. Ir. Friedhoff die dus de plaats gaat innemen van wijlen Ir. P. F. de Bordes is in den Nedeflandschen Architectenkring een be kende figuur. Hij heeft ijverig en onverpoosd gewerkt en is er dank zij die energie die de hem geschonken groote gaven tot volle ont plooiïng bracht gekomen. Hij heeft zich door zijn prestaties een uitstekenden naam als ontwerper en bouwer veroverd. De Haar lemmers kennen hem en hij kent Haarlem. Toen dan ook eenige weken geleden aan en kele ingewijden bekend werd, dat Ir. Fried hoff onder de sollicitanten was, stond met een vast, dat hij een der ernstigste candi- daten was. Ieder zal overtuigd zijn. dat het gemeentebestuur ook de directeur van Openbare Werken Ir. M. H. Maas die hem heeft voorgedragen er in geslaagd is voor deze zeer belangrijke functie den meest-ge- schikten, den aangewezen man te vinden. De heer Friedhoff ls thans 44 jaar. De hoofdmomenten uit zijn leven zijn als volgt samen te vatten: Na de H.B.S. te Rotterdam doorloopen te hebben studeerde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in Januari 1919 voor bouwkundig ingenieur slaagde. Na die studie volbracht te hebben droeg hij eenigen tijd de uniform als reser ve-officier bij de Genie. Daarop was hij 3V2 jaar bij het rijk als architect werkzaam. Bij de Landsgebouwendienst werkte hij eenigen tijd samen met Ir. de Bordes. Na de de reor ganisatie van dezen dienst werden de jonge ren ontslagen. In 1922 kwam Ir. Friedhoff naar Haarlem als leeraar aan de M.T.S. Van 19271929 was hij hier tevens ver bonden aan Openbare Werken, waar hij, on- i der directie van wijlen Ir. L. C Dumont, voor Haarlem zeer belangrijke uitbreidingsplan nen (noodig geworden door de vergrooting van het grondgebied na de annexatie) ont' wierp. Het was een groote ondei*scheiding voor Ir. Friedhoff bekr-oond te worden in de prijsvraag voor een nieuw stadhuis te En schedé. Kort daarop werd hij ook bekroond in de prijsvraag voor éen groot Diaconie- wéeshuis te Amsterdam. De uitvoering van die groote werken noodzaakten hem ontslag te nemen bij de gemeente Haarlem en de M.T.S. Later werd ook d'e eerepalm in den prijskamp voor het van Heutszmonument aan hem uitgereikt. Het nieuwe Raadhuis te Enschedé. De uitvoering van deze belangrijke werken hebben Ir Friedhoff allerwege veel lof be zorgd. De regeering erkende zijn verdiensten als scherpziend kunstenaar na den bouw van het Enschedcsche stadhuis door zijn benoe- mining tot ridder in de Oranje-Nassau orde. orde. Dat de heer Friedhoff zoo dikwijls succes had bij het deelnemen aan prijsvraag is een bewijs dat hij over groote bekwaamheden beschikt, die zijn werk doen uitblinken boven dat van vele vakgenooten. Behalve die een gevolg waren van de prijs vragen kreeg de heer Friedhoff nog vele an dere opdrachten. Ook als bouwer van land huizen presteerde hij veel goeds. Wij geven hier een foto van het aardige landhuisje dat hij voor het Haarlemsche raadslid den heer D.' J. A. Westerveld in de Buitenrustlaan ont wierp. Openbare Werken te Haarlem belastte hem met het ontwerp voor de aula die thans op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierde- weg in Haarlem-Noord verrijst. Op dit oogen blik heeft Ir. Friedhoff ook nog onder han den don bouw van een kerk in Amsterdam voor Christian Science en de restauratie van tiet oude kerkje in Wijk aan Zee De heer Friedhoff is lid van den B. N. A. Verder maakte hij deel uit van de Amster- damsche en Haarlemsch Schoonheidscom missie. Hier is hij voorzitter van de gevelcom missie. Het is de bedoeling dat de heer Friedhoff met 1 December te Haarlem in functie zal treden. Hij heeft evenwel de toestemming van B. en W. gekregen om de werken die hij thans onder handen heeft te voltooien. Daarna mag hij geen particuliere opdrachten meer aan vaarden. In het vervolg zal de heer Friedhoff dus de leiding hebben van de bouwkundige afdeeling van Openbare Werken. Evenals zijn voorganger Ir. de Bordes zal hij de leiding hebben van het werk der Schoonheidscom missie voor zoover dit aan het bureau gebon den is. Ongetwijfeld zullen velen het jammer vin den, dat de benoeming van den heer Fried hoff gekomen is na de prijsvraag voor den bouw van den nieuwen vleugel van het Haar lemsche Stadhuis. Maar in de naaste toe komst zal er toch veel belangrijk werk voor Ir. Friedhoff aan Openbare Werken te ver richten zijn. Binnenkort zal, om iets te noe men, een nieuwe school in Haarlem-Noord ge bouwd worden. Voorts is er door wethouder Reinalda in den raad reeds op gewezen, dat er nog belangrijk werk te verrichten is aan de uitbreidingsplannen. Al zijn die plannen in hoofdlijnen reeds jaren geleden ontworpen, in de practijk blijkt het herhaaldelijk noodig daarin wijzigingen te brengen in verband met de gewijzigde toestanden. Het is van veel beteekenis, dat de verdere afwerking dezer uitbreidingsplannen nu in handen komt van den man die ze ook in eersten aanleg heeft ontworpen. Landhuisje aan de Buitenrustlaan te Haarlem Ir. Friedhoff het blijkt ook uit deze op somming van de belangrijkste momenten uit zijn leven is een veelzijdig en begaafd archi tect. Hij is aanhangervan den modernen tijd, zonder evenwel in het ultra te vervallen. Als men met dezen enthousiasten, levendigen en werkgragen kunstenaar spreekt en hem wil scharen onder de moderne kunstenaars, komt zijn bescheidenheid in verzet. „Of ik een kun stenaar ben, weet ik niet, daarover moet het nageslacht over een eeuw oordeelen". Wij verwachten van de benoeming van den heer Friedhoff voor Haarlem veel goeds. De nieuwe werkkring die hem wacht lokt hem sterk aan en hij heeft ongetwijfeld de capa citeiten om op die plaats belangrijk werk te verrichten. In een gesprek dat wij met hem hadden, stelden wij de vraag: „Waarom geeft u het vrije beroep prijs voor het ambtelijke werk?" Het antwoord was: Niet alleen omdat het, be roep van architect in dezen tijd vol onzeker heden is, maar ook omdat Haarlem mij trekt. Ik heb steeds van Haarlem gehouden en ik zal mij gelukkig voelen als ik er weer wonen en werken kan. KOHIER STRAATBELASTING EN PRECARIORECHTEN. B. en W. stellen voor. het 5e gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der pre cariorechten dezer gemeente, belastingjaar 1936, vast te stellen tot een totaal bedrag van 33.698,77. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Dezer dagen sprak onze stadgenoot de heer A. J. Meijerink te Amsterdam op verzoek van „de Watervrienden" over de onderwer pen: Hulp aan drenkelingen uit het binnen water en uit de zee. Ongeveer 200 dames en heeren waren onder zijn gehoor. De spreker werd onmiddellijk na afloop verzocht nog maals een spreekbeurt te komen vervullen. Op verzoek werd ook te Urk een voordracht gehouden, naar aanleiding van een voorge komen verdrinkingsongeval. Ds. Doornbos sprak het openings- en het dankgebed uit. De loco-burgemeester, vele raadsleden, dr. Vonk, en een honderdtal Ur- kers waren aanwezig. Geen enkel reddingsmiddel bevindt zich op het eiland. De burgemeester heeft zijn medewerking toegezegd om te trachten ver betering aan te brengen in den bestaanden toestand. Voor deze week staat een voor dracht te Soest op de agenda. BAZAR VAN HET COMITé „WINTERHULP". Nu de winter weer voor de deur staat, maakt het comité „Winterhulp" zich weer op, 0111 de behulpzame hand te bieden. Om hiertoe in staat te zijn, organiseert het comité op 6. 7, 8 en 9 November a.s. wederom een grooten bazar in gebouw „St. Bavo". De allernieuwste attracties en amusementen zijn daar aanwezig. Door het bezoeken van dezen bazar verschaft men zich eenige uren van vermaak, waarbij dan tevens medege werkt wordt tot leniging van den nood in de meest behoeftige gezinnen. De aanvraag om hulp wordt steeds grooter en noodgedwongen moet in vele gevallen af wijzend beschikt worden.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11