Uit den Spaanschen broederkrijg. DONDERDAG S NOVEMBER 1936 HAAELE M'S DAGEtSD 9 Minister Oud over „Nationale Staatkunde". Parlementaire stelsel op vertrouwen gebaseerd, niet op vrees. Voor de Vrijzinnig-Democratische kiesver- eeniging te 's Gravenhage heeft de minister van financiën, mr. P. J. Oud, Woensdagavond in „Pulchri Studio" aldaar, een voordracht gehouden over „Nationale staatkunde". Spr. wees op de groote beteekenis van het staatsbestel, zooals wij dat in Nederland heb ben en de groote waarde van de parlemen taire democratie. Hij trad in een historische beschouwing, om te doen zien, hoe ons staats bestel is gegroeid zooals het nu is. Nederland was altijd het land der vrijheid en der ver draagzaamheid. Hem, die klaagt over 'n minder hoog peil der debatten in onze openbare col leges. verwijst spr. naar Thorbecke die het lage peil beschreef, waarop de discussie stond in de gemeenteraden van zijn tijd, die niet in het openbaar bijeenkwamen. De groote beteekenis van het parlementaire stelsel is, dat het gezag gedragen wordt door vertrouwen en niet door vrees, dat, wanneer er een oogenblik geen evenwicht zou zijn tusschen volk en regeering, dit evenwicht kan worden hersteld zonder schokken, revolutie of bur geroorlog. Regeering en Kamer zijn in de parlemen taire monarchie twee zelfstandige machten, aangewezen op samenwerking. Nooit kan er op die manier een kloof ontstaan tusschen regeering en volk, omdat bij oneenigheid tusschen parlement en regeering een van beide zal moeten wijken, wanneer een be roep .op de kiezers wordt gedaan. Partijvor ming is een der hoogste goederen van een volk, zij beteekent het recht zich te organi- seeren met gelijkgezinden, al is er op dit punt misbruik. Dit misbruik tast de goede zaak zelf niet aan. Stel daar nu tegenover wat zij voor voor deden bieden, die een ander staatsbestel wil len. Wie zegt, dat men zal moeten kiezen tus schen communisme en nationaal-socialisme, stelt de zaak volkomen fout voor, omdat de keuze niet bestaat. In wezen zijn commu nisten en nationaal-socialisten hetzelfde. Daarbij is het communisme nog wat eerlijker Een dergelijk stelsel is voor Nederland volko men onbruikbaar. Eerste eiseh van nationale staatkunde is het, het parlementaire stelsel te behouden, waarbij de politieke partijen zich de noodige zelfbeperking hebben op te leggen. Het is volkomen te begrijpen, dat men in dezen moeilijken tijd critiek heeft. Maar daarom werke men nog niet samen nxett groepen, die het vertrouwen willen opzeggen aan de regeering, zonder dat de voorwaarden aan wezig zijn om een regeering te vormen, welke meer het vertrouwen kan bezitten. Wat in den aanstaanden zomer zal moeten gebeux-en is voor allen nog een gesloten boek. Maar naar sprekers inzien zal de zaak zoo staan, dat noodig zal zijn samenwerking van allen, die van goeden wille zijn. Uitgesloten zal slechts dienen te worden degene, die zichzelf bij voorbaat uitsluit. Samengewerkt dient dus te worden om te voeren een echt Nederlandsche politiek. Sigarenwinkeliers hebben klachten. In een demonstratieve vergadering geuit Er zijn vele wenschen. In de groote zaal van den dierentuin is Woensdagmiddag een drukbezochte demonstra tieve vergadering van alle belanghebbenden bij het tabaiksvak gehouden, welke was ge- oi'ganiseerd door den Nedei'landschen Bond van Sigarenwinkeliers-Vereenigingen. De voorzitter van dien bond, de heer L. P. Jongejans, heette in het bijzonder welkom de Tweede Kamerleden mevr. mr. BakkerNort en Van der Putt, zoomede den vice-vooi-zitter der Haagsche Kamer van Koophandel den heer Krop veld. Wij wenschen, zeide spreker, dat het sigaren- ver koopbedrijf voor wat den detailhandel be treft, uitsluitend in handen van de sigaren winkeliers blijve, dat een verbod van levering van sigaren, sigaretten en tabak door fabri kanten rechtstreeks aan particulieren worde ingesteld. Dat de verkoop van sigaren e. d. in café's worde beperkt en dat het bedrijf van den grossier en den winkelier in den sigaren- handel streng gescheiden worde. De heer L. van Berkel, voorzitter van de Haarlemsche Sigarenwiixkelïersvereeniging en bestuurslid van den Bond, sprak daarna over „De wet op de Vestigingseischen en de orde ning in het tabaksvak". Spreker zette uiteen, dat het bedrijf van de slgax-enwinkeliers in een keurslijf van knel lende wettelijke banden is gekomen. Wij on derschrijven aldus spreker doel van het wetsoxitwerp op de vestigingseischen. Maar de drie artikelen, waaruit dit ontwerp bestaat, hebben voor de sigarenwinkeliers niets te be- teekenen. Er zijn in ons land 100.000 tabaks vergunninghouders. d.i. een op 80 inwoners. In 1935 was de totale omzet 127 millioen gul den, zoodat per vergunninghouder f 1270 werd omgezet. Wil men alleen de sigarenwinkeliers rekenen, dan komt men tot 28000 en tot een omzet per winkelier van nog geen f 5000, waarvan 20 pet. dat is dus f 1000 als winst (het wiixkeliersinkomen) mag worden beschouwd. Spreker constateerde, dat er een overbezetting is in het sigarenwinkelierstoedrijf exx dat een stopzetting van de afgifte van nieuwe tabaks- vergunningen voor den tijd van minstens 5 ja rexi noodig is. Daarnaast is noodig een or dening van het sigarenwinkeldersbedrijf, in den geest als te Aixisterdanx vaxx gemeentewege is ondernomen. De volgende spreker, de heer F. L. van der Leeuw, te 's Gravenhage, directeur van het bureau vaxi den Koninklijken Nedex-landschen Middenstandsbond, bepleitte de noodzakelijk heid, vaxx eexx spoedige herziening der tabaks wet. De heer Joh. Waterman, te Gx-oningen, 2e secretaris-penningmeester van den bond, be handelde het onderwerp „de automaat en de verkoop van tabaksartikelen in café's". Noodig zijn: een absoluut bijvulverbod voor automatenhouders, een absoluut verbond van verkoop van alle tabaksartikelen in café's en dergelijke en tenslotte een snelle, aan licht vaardige verlangens vaxx de sigarenwinkeliex's legeixxoetkonxende, wetswijziging. Texxslotte werden eeix aaxxtal moties aaxxge- nomeix, waarin de wexxschexx der vergadering zijn vervat. De democratie verdedigd. Groote demonstratie te Amsterdam Woensdagavond is te Axxxsterdam in de Apollo-hal door de Nederlandsche beweging voor „Eenheid Door Democratie" een nationale demonstratie gehouden. De groote zaal was tot de laatste plaats bezet. Als eerste spreker trad op de heer H. D. Louwes, lid der Tweede Kamer over: „Boe renstand en democratie". Eexx oude volkswijs heid zegt. zei spr., dat men dikwijls gestraft wordt aan dat lid. waarmede mexx het meest zondigde. Geldt dit ook niet eenigermate voor de verhouding: democratie en boerenstand? Mexx moet hier natuurlijk goed onderscheiden Fouten, misstanden, privileges, onrechtvaar dige toestanden, en huxx tegendeel, die onder een bepaalden staatsvorm voorkomen worden dikwijls aaxx deix staatsvorm toegeschreven terwijl zij in werkelijkheid ook oxxder een ander bestel voorkwamen of zullen voort duren. Om een voorbeeld te noenxen: de positie nu vaxx den boerenstaxxd op het terrein der eco- xxonxie, der openbare meening en der politiek was en is een heel verschillende in Duitsch- land en in Nederland. De Duitsche boeren stand gexxoot voor en onder het keizerlijk re giem en dat der republiek zoowel als onder het huidige meer achting en ondervond heel wat meer economische hulp dan de Nederland sche. En geen verandering vaxx regiem zal den Nederland.c"hen boerexxstand op zijn juiste plaats brpr'ven, maar alleen de juist toege paste selfV p over vele jaren. En toch hoort men nu steeds weer de goede positie, die de boerenstand nu in Duitschland geniet toe kennen aan het nationaal-socialistische re giem en wordt de democratische regeerings- vorm in Nederland geheel belast met wat onze xxatioxxale boerenstand ontbeert. Zie hier een der oorzaken, dat er in boe- renkringen bij velen het besef leeft, dat wij om betere toestanden te krijgen een anderen staatsvorm ïxxoeten hebben, die van het natio naal-socialisme met als primaire figuur de leider exx eexx andere maatschappij vorm: die der corporatieve gedachte. Als mexx zich goed rekenschap geeft van wat de N.SB.-boer, die er over heeft gedacht, van de corporatieve xxxaatschappij denkt, dan is dat naar sprekers gevoel ongeveer het volgexxde: in de landbouwcorporatie bepaalt hij zelf het beleid. b. de landbouwcorporatie bepaalt het land bouwbeleid der regeering. Beide verwachtingen zullexx niet vexrvuld worden. Een stelsel, dat de burgers niet in staat acht door het uitbrengen van hun stem mee te bepalen hoe staat, px-oviixcie en ge meente zullen wordexx bestuurd kan deze vrij heid moeilijk laten aan de corporaties, ja zelfs aan gewone vereenigingen. Spr. eindigde met de aansporing, dat de Nedei'landsche boex-enstand niet kleingeloovjg moet zijn t.o.v. de democratie, de toekomst van een welgeordende volksinvloed. Kleinge- loovigheid in de toekomst van den boerenstand bij een voortzetting onzer traditioneele regee- ringsvorm is in diepste wezen kleingeloovig- heid in eigen kracht. Wie in zichzelf gelooft, gelooft ook ixx anderen, exx vertrouwt ook op de eigen kracht met en naast andere bevol kingsgroepen eigexx recht te verkrijgen en te bevestigen. Boerenstaxxd van Nederland: blijf u zelf, en handhaaf uwe burgerrechtexx. De volgexxde spreker, Ds. W. Banning, be handelde het oxxderwerp: „Democratie als eisch van xnenschelijkheld". Democratie ziet de maatschappij als eexx zedelijk organisme, dat het geestelijk wezexx des menschen. zijxx bestemming tot vrijheid heeft te dienen. Daarom stelt zij voor het maatschappelijk leven haar eischen van menschelijkheid, vornxt zij een openbare moraal waarin drie kenmerken wezenlijk zijn: le onderlinge waarachtigheid en opexxbaar- heid. 2e goede trouw. 3e eerbied voor den nxedemensch, deze eischen gelden niet alleen voor den partij, geloof- of volksgenoot, maai bedden algemeen te gelden,.Dictatuur en absolutisme zijxx zedelijke gevaren ixx de eer ste plaats, omdat zij de gexxoemde eischexx prixxcipieel (en practisch) verwerpen. Demo cratie eischt het goed functioneerexx van een opeixbare xxxeexxing ter wille der waarheid, het volk wil zichzelf opvoeden tot verant woordelijkheid. Het is dwaasheid te mee- nen, dat democratie en sterk gezag elkaar uitsluiten. Mr. J. J. R. Schmal sprak vervolgens over .Christendom en democratie". De tijden, aldus spreker, zijxx zwaar, xxa- tionaal en internationaal. Ons werelddeel staat op den tweesprong. Democratie of dic tatuur, welke van deze twee wegexx zal men iixslaan? Wat Nederland betreft, hebben wij aan een nieuwe keuze geen behoefte. Wij hebbexx ixx ons land nog vasten grond onder de voetexx: onze beproefde staatsinstellingen leenen zich blijkens de ervaring van bijkans een eeuw wel degelijk voor de verwezenlijking vaxx het geen oxxs gemeenschappelijk willen en wer- ken nastreeft. De politieke democratie was. is exx kan nog meer wox'den eexx leei'school. waarin al meer volksgroepen leeren zichzelf te zijxx en zich als deel van het geheel te doen gelden. Tenslotte voerde het woord dr. H. Faber met het onderwerp „Onze Stx-ijd". Deze avoxxd, zei spr., is eexx getuigenis. Hier hebben niet enkele individuen voor zichezelf. maar hier heeft het Nederlandsche volk door vertegenwoordigers van verschillexxde voiks- gx-oepen heexx getuigd van zijn geloof in de democratie exx van zijxx wil om aan de toe komst te boixwen. De vergadering werd besloten met het zin- gexx vaxx ons volkslied. Verstoren van geoorloofde openbare vergaderingen. Er zal streng worden opgetreden. De regeeriixgspersdiexxst meldt: In verband met het feit, dat de laatste weken eexxige malen geoorloofde openbare vergaderingen nxet voox-bedachte rade zijxx gestoox-d, wordt het volgende ter algemeene kennis gebracht. Het opzettelijk storen vaxx een geoorloofde openbare vergadering door het verwekken van wanorde of het maken vaxx gedruisch is een misdrijf. Het wordt ingevolge art. 144 vaxx het wet boek van strafrecht gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste f 60. In aan verwante gevallen kunnen bovexxdien nog aanzienlijk zwaai-dere straffen worden op gelegd. De regeering acht storixxgen, als hebbexx plaats gehad, ontoelaatbaar. Zij heeft de betrokken organen van justitie en politie op dracht verleend in eventueel nog volgende ge vallen met de grootste gestrengheid op te treden en zich waarbij vaxx alle in aaxxmer- king komende middelen te bedienen. (Is reeds in een gx-oot deel van onze vorige oplage opgenomen.) Terug van het front. Enthousiaste ontvangst van verlofgangers. Vliegtuigen veroorzaken sensatie. (Speciale correspondentie). Er is vandaag welhaast steeds iets aan de hand. maar vanmorgen, toen ik naar de stad kwam, leek 't toch. dat er iets heel bijzon ders moest zijn, want lange rijen trams en auto's stonden te wachten, tot een dichte mexxschenmassa den weg vrij zou laten. Op gewekte muziek en luide bijvalskreten en jawel, daar hadden we 't. Een groote troep soldatexx was juist terug gekomen van een der fronten om eens een oogenblik rust te hebben en werd door de heele bevolking feestelijk en tevens allei'hartelijkst begroet, 't Was den mannen aaxx te zien, wat ze had- deix doorgemaakt misschien kwam 't ook wel van het langdurig verblijf in de opexx lucht, dag en nacht, exx vaxx de stoppelbaar den op de zwartbruine gezichtexx, maar afge jakkerd en öp zagen de meestexx er uit exx men gunt ze van harte een 14 -dagen thuis om wat op huxx verhaal te kom exx exx dexx vreeselijkexx trek vaxx erxxst weer kwijt te raken, die spreekt van de verschrikking, waarixx deze menschexx moeten hebben ge leefd. Roerende scènes speelden zich af bij het weerzien van de verschillende familiele den, waarbij naar Spaaxxsch gebruik ook de mannen elkaar onxarixxen eix kussen; en tra gisch was 't te zien, hoe vrouwen in onbe- heersctoten angst zich een weg door de me nigte baanden en aaxx iedereeix naar zoon of man yi'oegen, vaxx wien in lang xxiet werd gehoord,'om dan helaas te moeten vernemen, dat men ook bij de soldaten niets van hem wist. Ja, er is ontzaglijk leed vandaag ix haast iedere Spaansche familie. De burger- ooi-log vraagt steeds meer maxxxxen vaxx beide kaxxten en in de algemeene wanorde, welke zulk een binxxenlaixdsche strijd, die een land als in tweeën snijdt, met zich brengt hoort men vaak in maanden niets van de zijnen. Dagelijks staan de bladen vol met vragen om inlichtingen omtrent familieleden, waar van men opgeeft waar ze 't laatst waren en wanneer, en de buitenstaander, die deze uit gebreide rubriek, welke alle bladen hebbexx, doorziet, voelt haast steeds weer, dat de arme vrouw of moeder wel tevergeefs moet vra genMaar de „Ixxternationale" mikte mij uit mijn mijmering en ik zie. hoe de me nigte. zonder uitzondering, terwijl de mu ziek klinkt, de beide vuisten omhoog steekt. Een korte toespraak nog en de soldaten dee- len zich in groepjes, welke direct met vra gen bestormd worden. Grappig, hoe de vraag naar het eten veelal overweegt. Kregen jelui genoeg en wat was 't alle dagen? is de eer ste vraag van vele vrouwen en moeders. En de soldaat telt op: Maandag: erwtensoep, Dinsdagenz. Maar plotseling schrikt de menigte op heel laag snorren vliegtuigen boven het stadsdeel! Men stuift uiteen naar de huizen, doch gelukkig is er geen nood, want duide lijk ziet men ï-oode strepen en vlaggen op de machines, die dus van de regeering zijn en het ,;salut" klinkt dezerzijds den vliegers te gemoet, welke ten antwooi-d dus ook alweer de vuisten ballen. Ik vraag me af, hoe ge makkelijk hier misleiding moet zijn en waar 't tenslotte voor dient, dat al die wachtposten aan de wegen ieder oogenblik de auto's aan houden, als men uit de lucht er zóó komen kan. Ze loopen een enkele maal er ook zelf wel eens in, deze vaak zoo onixoodig het pu bliek lastigvallende posten zoo de vorige week,, toen ze in de buurt een wagen aan gehouden hadden en verkeerde aanmerkin gen maakten op de papieren van de inzitten den, die eerst na heel veel pourparlers per missie kregen om door te rijden. Nu draai den echter de rollen plotseling om: de men schen in de auto bleken de leiders te zijn van een van de oppermachtige arbeidersver- eenigingen uit de hoofdstad, die nu op hun beurt eens nauwkeurig inzage wenschtexx van de legitimatie der wachters, die heelemaal xxiet in orde bleken, zoo zelfs dat er nxaar heel weinig aan scheelde, of ze waren mede- gexxomen Door tusschenkomst van derden, die voor de joixgemexxschen instoxxden. kwam 't xxiet zoover, nxaar toch werdexx alle bijzon derheden nauwkeurig genoteerd exx de zaak schijnt niet met eexx sisser te zullen afloo- pen Natuuxiijk kan men 't slechts loven, dat op deze wachters enz. toezicht wordt ge oefend. De bevolking heeft 't al lastig ge noeg met de telkens „uit voorzichtigheid" afkomende maatregelen, die ons omroepertje bekexxd maakt. Na 10 1/2 uur 's avonds is 't nu ook in ons dorp. zoo goed als in de groote steden, streng verboden nog op straat te konxen en auto's mogen zelfs na 7 uur al xxiet meer rijden. En van morgen wex'd omgeroepen, dat de menschexx toch xxiet teveel schi'ikken moestexx als soms van nacht de kerkklokken geluid zouden worden; men verwachtte vijandige vliegtuigen en 't zou „alleen" beteekenen, dat de mannen te zamen moesten komen, onxdat er nu gevaar uit zee of uit de lucht dreigde. Erg geruststellend klonk het geheel niet en ik hoor onzen omroeper wel zoo graag roxxdzeggen, dat er mooie zeevisch aange voerd is of zoo iets, wat hij ook wel doet. Maar wat den dreigexxden luchtaanval be treft. als menigeen van onze visschers, die al gexxoeg met den oorlog te doexx hebbexx gehad, meer gedacht heeft aan een schuil plaats in de bergen roxxdom dan aan wat ook, dan zou me dit niet al te zeer verwonde ren. In ieder geval wordt voorspeld, dat we vannacht niet veel rust zullen hebben exx ge raden wordt maar vóór de huizen te gaan zitten, om bij maan- exx sterrenlicht naar zee en lucht uit te kijken. Maar 't wil er bij mij toch nog niet in. dat de oorlogsmachines van geweldige afmeting, die ik de laatste dagen op groote hoogte hier in de lucht zag. er voor zouden moeten dienen om bomxxxen op oxxs vreedzame dorpje te gooien 't ware ook nog vrij doelloos bovendien. C. B. INBREKERS TOT VIER JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 3 November. Het gerechts hof wees vandaag arrest in de strafzaak tegen B. en J. v. d. W„ verdacht van inbraak in het Rembrandttheater, waar in den xxacht van 24 op 25 November van het vorige jaar twee brandkasten zijn opengebroken en de in houd gestolexx. De rechtbank had beide manixen veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Het Hof, arrest wijzend, veroor deelde beide verdachten wegens diefstal in vereeniging tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden vooran-est. Het tweetal had zijn onschuld volgehou den. De tocht der Koninklijke Familie met de „De Ruyter". Prachtig weer op zee. Het weer dat de dag tevoren veel te wen schen had overgelaten en ook 's oc'ntexxds voor oefexxixxgen, zooais die op het program ma stonden minder geschikt was, knapte gis- tereix na het vertrek uit IJmuiden van Hr. Ms. De Ruyter met zijn hooge gasten aan boord op Bij het begin van den tocht bezichtigde de Koninklijke familie het schip: voor in de volksverblijvcn werd begonnen en daar van daan ging xxxen de dekken rond. Prinses Ju liana toonde veel belangstelling voor de zeer ruime ziekenboeg exx stelde vele vx-agen om trent inrichting en werking van de verschil lende instrumentexx. zooals die bij uitoefe ning van den medischen dienst aan boord van schepen worden gebruikt. Prins Bernard legde zeer veel ixxteresse aan den dag voor de technische deelen van het schip: in de machinekamer liet de Prins zich uitvoerig op de hoogte stellen', ook Prinses Juliana kwam er naderhand eexx kijkje nemen. De Koninklijke gasten gebiuiikten de lunch in het verblijf van den commands»^»- ^tus schen werd het schip in gereedheid gebracht voor de schietoefeningen, welke des middags zouden wordexx gehouden. Op een gegeven oogexxblik weerklonk het alarm. De posten werdexx geheel bezet, de waterdichte deuren gesloten. Het doel was een schijf, welke door de sleepboot Utrecht wordt gesleept. De Ko ninklijke gasten verschenen op de brug en evexx later werden de projectielen afgevuurd, Na exxkele salvo's bezweek de kleine schijf reeds: een der masten was door midden ge schoten. Nauwelijks waren- de schoten gelost of Hr. Ms. De Ruyter hulde de schijf iix eexx nevelgordijn, dat de schijf weldra aan het oog onttrok. Tegelijk weerklonken de salvo's van de luchtafweer-nxitrailleurs. Ondertusschen werd de vliegtuigkatapult in gereedheid gebracht voor het wegschie ten van het aan boord meegevoerde vliegtuig: De vlieger stelde de verschillende handles in de katapult werd uitgedraaid, even draaide de motor op vol toerental. Een wenk met een waarschuwingsvlag, een handle werd overgehaald en in een oogwenk had het vlieg tuig de katapult verlaten. Na een grooten cirkel om den kruiser te hebbexx beschreven, verdween het ixx de verte. De Koningin volgde dit ook voor vele opvarenden geheel nieuwe schouwspel met zeer veel belangstelling op de navigatie-commandobrug. Prinses Juliaxxa en Prins Bernard op het dichter bij het vliegtuit gelegen mitrailleurdek, Snel draaide daarna de kruiser het Schul- pengat, de voornaamste verbinding van het Marsdiep met de Noordzee in. Toen de Koninklijke Familie den kruiser verlaten had, werden 35 saluutschoten ge lost. Bij aankomst in den Helder werden de vorstelijke personen hartelijk toegejuicht exx onder gejubel van de menigte reed nxen naar het station. Op de terugreis was aan ver schillende stations, welke gepasseerd wer den. veel publiek aanwezig. Op den vastgestelden tijd, om 5.42 uur. reed de trein onder de overkapping van 't Hol- landsche spoorstation te 's Gravenhage bin nen. Voor de Koninklijke wachtkamer op het eerste^ perron, was de looper uitgelegd. En kele tientallen belangstellenden, door eenige agenten op een afstand gehouden, waren van de aankomst van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard getuige. De stationschef de heer J. A. Breekpot leidde het hooge gezelschap naar de wacht kamer, onder hoera-geroep van de belang stellenden. Enkele oogenblikken later verlieten de Ko ningin en het prinselijk paar het stations gebouw om zich naar het paleis Noordeinde te begeven. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 De werkgelegenheid in onze Scheepvaartindustrie. Nog lang geen hoogtepunt bereikt. De belangrijke opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij aan onderscheidene Nederlandsche scheepswerven tot het bouwen van tankschepen is voor ons aanleiding ge weest, een bezoek te brengen aan een der grootste scheepsbouwmaatschappijen in ons .and, de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij. Wij vonden de directie vanwege de dezer dagen verstrekte opdracht van de Shell-groeo in een prettige stemming en zij was terstond bereid ons een kijkje te gunnen in het bedrijf om zoodoende een indruk te krijgen van den stand van zaken in dezen voor talrijke andere industrieën zoo belangrijke tak van nijver heid in ons land. Onze totaalindruk was. dat er de omstan digheden in aanmei'king genomen, op het oogenblik vrij veel te doen is in onze scheeps- bouwïndustrie, nxaar dat er zelfs op de druk ste momenten van een werken op normale ca paciteiten geen sprake is. De directie van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij be vestigde onzen indruk. Zoo had zij in normale omstandigheden omstreeks 5500 menschen aan het- werk, terwijl dit aantal nu 3000 bedraagt. Dit is intusschen toch weer een aanmerkelijke vooruitgang, vergeleken bij eenige jaren terug. In de diepste depressie kon aan niet meer dan 1500 man arbeid gegeven worden. Op onze vraag of de opdracht van de Bataaf sche van veel invloed zal zijn op de werkgele genheid, ook in de metaalindustrie, werd ge antwoord, dat, hoewel zij zeer verheugd is en erkentelijk jegens de opdrachtgeefster, men den invloed niet moet overschatten, die hier door zal worden uitgeoefend op de werkloos heid, waaivnede wij te kampen hebben, aange zien het hier normale aanvullingen betreft voor de tankvloot van de Bataafsche. Wij brachten tenslotte het gesprek op den invloed der devaluatie van den gulden op dit bedrijf. De directie bleek daarvan geen over- dreven optimistische verwachtingen te hebben. Op het oogenblik zijn weinig bestellingen on- derhanden, hetgeen mede oorzaak vindt in de onzekere maand, die achter ons ligt en waar in prijsbepaling uiterst moeilijk was. De groo te tanker voor de Bataafsche is'voor den nieuwbouw de eerste bestelling sinds Januari. Bovendien dient men te bedenken, dat het be langrijkste onderdeel van het schip, het staal, geheel uit het buitenland komt. Het voornaam ste materiaal is dus duurder geworden. Na tuurlijk staat hiertegenover een betere con- currentienxogelijkheid op de wereldmarkt, al thans zoolang de loonen niet stijgen. De om standigheid, of de bestellingen uit het buiten land nu ruimer zullen gaan toevloeien, aldus verklaarde de directie tenslotte, hangt groo- tendeels af van maatregelen, die het buiten land eventueel weer zal treffen, om nu zichzelf de concurrentiemogeljjkheld niet kleiner te maken. 5 November UIT DEN GEMEENTERAAD. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. om de begraafplaats te ver- grooten. Het- kwam B. en W. het beste voor 2.09.40 Heet., behoorende by de boerderij „Het Torentje", voor dit doel te bestemmen. De heer 't Hooft had hiertegen be zwaar, omdat men dan nog meer in de onmiddellijke nabijheid komt van de oefenplaats der tamboers, die nu reeds zoo hinderlijk zijn. De heer Huet achtte het voorgestelde niet aannemelijk. De nieuwe plannen betreffende de verbetering van het ver keer tusschen Noord- en Zuid-Haarlem voorspellen een grooten bloei voor het Noordelijk gedeelte, waar beter dan aan eene der overige zijden van de stad bodem voor bouwterrein geschikt is. Reeds hebben B. en W. met het oog daarop een plan ingediend. Om deze reden is het niet wenschelijk, de be graafplaats aldaar te bestendigen. De grond van „het Torentje" wordt daaren boven later van hooge waarde. De uit breiding is op ziclx2elve te klein en zal nauwelijks voor 15 jaren voldoende zijn. Gaarne zou de spreker daarom zien, dat B. en W. nog eens nagingen, ook elders, b.v. bij Overveen, een nieuwe begraaf plaats zou zijn in te richten. Op 16 November zeevisch voor werkloozen? Het plan heeft bestaan in verschillende dee len van ons land op 9 November a.s. met de verstrekking van zeevisch aan werkloozen te beginnen. De voorbereidende maarregelen, welke hiervoor geti-offen moesten worden, hebben evenwel zooveel tijd in beslag geno men, dat men volgende week niet gereed kan zijn. Naar „Het Volk" verneemt, zal thans vermoedelijk eerst 16 November nxet de dis tributie kunnen worden begonnen. EXPLOITANTEN VAN GEBOUWD ONROE REND GOED VRAGEN VERLAGING VAN LASTEN. De Nederlandsche bond van huis- en grond eigenaren en bouwondernemers heeft een adres aan den ministerraad gezonlen, waarin den ministeiTaad verzocht wordt ten spoe digste met daartoe noodzakelijke maatregelen te bevorderen, dat: a. de op onroerend goed drukkende over- ixeidslasten worden verlaagd. b. het voordeel van de voor schuldbrieven dalende rente aan hypothecaire debiteuren wordt doorgegeven. c. de kantom-echter in de crislshypotheek- aflossingswet 1936 de bevoegdheid krijgt een renteverlaging te decreteeren met even tueel behoud al naar de omstandigheden van een zekere periodieke aflossing. Bevolkingsonderzoek in de Zuiderzeepolders. Bijzonderheden over de plannen der stichting. x c-nfo1 zal ten raad-huize te Hoofd dorp ae sticntingsvergadering worden gehou den van de „stichting voor het bevolkingson derzoek in de drooggelegde Zuiderzeepolders", welke instelling in het leven is geroepen door de Zuidei-zeevereeniging, waarvan voorzitter is prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde aan de gemeente uni versiteit te Amsterdam, zoomede door de direc tie van den Wieringermeerpolder en een groot aantal wetenschappelijk gevormde persoon lijkheden, o.w. verscheidene hoogleeraren, Met betrekking tot deze stichting mochten wij van prof. Ter Veen en van mejuf- frouw ar. L. Kaiser, lector in de experiinien- teele phonetiek aan de Amsterdanxsche Uni versiteit, resp. in lxun kwaliteit van algemeen voorzitter en secretaresse van de stichting, een aaxxtal bijzonderheden vernemen, waaruit wij in de eerste plaats aanstippen, dat de in stelling haar doel in hoofdzaak ziet in het doen verzamelen en bestudeeren van gegevens over de bevolking der kolonisatiegebieden van de drooggelegde Zuiderzeepolders, gegevens be treffende anthropologic, psychologie, dialec tologie, erfelijkheidsleer, phonetiek, landhuis houdkunde, folklore, sociographie, rechtswe tenschap, sociale hygiene en andere factoren. Waar de nog droog te leggen polders een gebied van 200.000 H.A. omvatten, springt de groote beteekenis van het kunnen beschikken over de uitkomsten van wetenschappelijke on derzoekingen voor het vaststellen van de sociale politiek in deze nog ongecultiveerde gebieden wel zeer duidelijk naar voren en zoo is het alleszins begrijpelijk, dat de overheid, voor welke het van groot belang is, te weten hoe een bevolkingsgroep zich ontwikkelt, in hooge mate sympathiek staat tegenover deze pogingen. Voor de wetensclxapsmenschen vormt zoo'n afgesloten polderbevolking, uit alle uithoeken van het land bij elkaar geplaatst, een sociaal laboratorium, waarin allerlei vraagstukken van wetenschappelijken aard onderzocht kunnen worden, o.a. wat betx-eft de vraag of menschen, die in een nieuw milieu geplaatst worden, anthropologisch veranderen en ook of het elders geconstateerde samengaan van geeste lijke en lichamelijke veranderingen ook bij een kolonisatie als de onderhavige valt waar te nemen. In de stichting is zooals reeds medege deeld ingeschakeld de directie van de Wie- ringermeerpolder en reeds zijn voor het on derzoek verschillende secties gevormd. Penningmeester van de stichting is de heer L. de Bruin, secretaris van de Wieringer- meerdirectie. Zetel te Amsterdam. De zetel van de stichting zal gevestigd wor den te Amsterdam en wel mits de gemeen teraad dit goedkeurt in een gedeelte van de voormalige Dufayschool in de Dufaystraat, hoek De Lairessestraat. De stichting hoopt, dat, waar met haar doel einden een landsbeland wordt gediend, de re- geering bereid zal zijn, het bedrag van een halve ton, zonder hetwelk een practische uit voering van de plannen niet verwezenlijkt kan worden, ter beschikking tc stellen. Voor de uitwerking van de plannen zijn jonge werkers noodig, die den polder ingaan en gegevens verzamelen. Reeds zijn daar èenigen werkzaam, die bij hun arbeid de sympathie en den steun hebben van de polderbewoners, zoodat in de practijk reeds gebleken is, dat er weinig weerstanden te overwinnen zijn. Er ligt op dit gebied een terrein open voor werklooze intellectueelen en de stichting meent dan ook te mogen ver wachten. dat de regeering bereid zal zijn de betaling der honoraria voor den arbeid van deze menschen, met inschakeling van lxet z.g. algemeene werkplan, op zich te nemen. I

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13