Anegang - Haarlem rahnejekkers „WEERBERICHT Radio Gramofoon Specialist DONDERDAG 5 NOVEMBER 193(5 H A 'A R E E M'S DAGBEÏD 2 De Vulpendokter. Vakkundige reparatiën aan alle merken. Vlug, goed en billijk. OSh-dcuOunia ZIJLSTRAAT 90 HAARLEM - TEL. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Kantwerk uit allerlei landen en tijden. Interessante tentoonstelling in Teyler's Museum. De Nedex-landsche Vereeniging „Het Kantsalet" houdt dezer dagen (tot Zaterdagmiddag a.s.) in het Teyler's Museum aan het Spaarne een tentoon stelling van kantwerken. In chronologische volgorde zijn verschillen de fraaie kantsoorten in vitrines geëxposeerd. De oudste exemplaren dateeren uit het einde van de 16de eeuw. Het zijn Italiaansc'he kan ten, die vervaardigd zijn volgens het principe van de binnenbewerking,, zooals die op 16de eeuwsche schilderijen te zien is. Zeldzaam zijn een tweetal voorspelddoeken uit de Katholieke kerk, één uit het Aartsbis schoppelijk Museum te Utrecht en één uit particulier bezit. De Fransche kantkunst, die uit de Italiaan- sche is voortgevloeid, vertoont veel meer sym metrie dan haar voorganster. Floraalmotieven zijn het meest vertegenwoordigd. Figuraal- motieven komen in Nederlandsch bezit name lijk niet veel voor. Tragiek en wondermooie kanten, vervaar digd te Sedan, Argentan, AlenQon, Bunano. Mechelen, Valenciennes, Milaan of in Vlaan deren zijn op deze tentoonstelling te bewon deren. Er zijn kanten, kragen en jabots uit onzen roemruchten tijd van Rembrandt en van Dyck. die herinneringen oproepen aan onvergetelijke schilderijen. Merkwaardig is het feit, dat de Belgische kantkunst dikwijls motieven uit de geschiede nis vertoont. Zoo zijn hier kleeden aanwezig, die de symbolische dieren van de geallieerden uitbeelden: den Gallischen haan, den Vlaam- schen leeuw en den Russischen beer. Degenen, die de kantkunst bewonderen en eigenlijk allen, die belangstelling hebben voor de kantwerkkunst in het algemeen, hebben een unieke gelegenheid op deze tentoonstel ling de fraaiste staaltjes van kantwerk te be wonderen. De mooiste exemplaren uit het be zit van Nederlandsche particulieren en .musea zijn hier verzameld. Het is een wonder, hoe de producten van deze reeds lang gestorven kunstenaars uit ver schillende landen het oog boeien. Het is een aesthetisch genot langs de vitrines en stands van deze expositie te wandelen. De tee re en precieuze kantwerken 2 uit lang vervlogen tijden bieden stof tot overdenking te over, nog afgezien van bewondering voor het technisch kunnen dier kunstenaars. Men ziet, bij het aanschouwen van deze kanten, de Italiaansche schoonen voor zich, die zich tooiden met dit gracieuze weefsel, of de strenge Hollandsche re genten uit de 17de eeuw, die over hun kanten kragen met een open oog de wereld inkeken en die met hun han den overwelfd door kanten lubben, de ganzepen hanteerden. Bovendien spreekt uit vele der tentoongestelde kanten de ziel van den kxipstenaar. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of velen zullen van de gelegenheid om zooveel schoons te zien gebruik maken. De tentoonstelling zal er zeker toe bij dra gen, de interesse voor de kanbkunst, die in ons land niet bijster groot is, te stimuleeren. JUBILEUM FRANKEN. Zooals wij reeds gisteren berichtten, werd gis termiddag van 35 uur een receptie gehou den ter gelegenheid van het honderdjarig be staan van Franken's schoenenmagazijn. Hier van maakten vele oude en trouwe klanten ge bruik om den tegenwoordigen eigenaar, een kleinzoon van den oprichter, den heer K. Bakker te complimenteeren. O.a. gaven mevr. Roëll, de wethouders W. J. B. van Liemt en M. A. Reinalda. mr. Heerkens Thijssen en tallooze anderen blijk van hun belangstelling. V/AA Ron iOODT u WAAR araöie VAREN EN LOOPEN ALS U DEZELFDE KOFF/E 610 RiTSEHA KUNT KOOPEKI profteerï eeni! "nerf60on" melange ilvf.pj.pl JCdadAvt IA: c,r.houtstraat 159 tel: 101 Sb (Adv. Ingez. Med.) AGENDA JLH eden: DONDER» AG 5 NOVEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Ver. Schouwspelers: De Rozenkrans, 8.15 uur. Palace Filmac: 11^5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Luxor Sound Theater: Drie harten op een ijsschots, met Robert Montgomery, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Onder twee vlaggen, met Claudette Colbert, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: Verzwegen zonde, met Kay Francis, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: De geliefde Vagebond, met Maurice Chevalier, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. VRIJDAG 6 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester-revue „Lachende Komedianten" met Buziau, enz. 8 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Bioscopen. Nieuw programma. Bijzonder goed Bijzonder voordeelig (Adv. Ingez. Med.) RECHTBANK Zijn weldoeners bedrogen. Verduistering van geld, voor betaling- van rekeningen gegeven. Voor de Haarlemsche rechtbank stond hedenmorgen terecht een 29-jarige Haar lemmer verdacht van verduistetring. Hij was huisknecht geweest en had geld van zijn werkgever zelf gebruikt hoewel het hem was gegeven om rekeningen te betalen van leve ranciers. Aan de vrouw des huizes had hij kwitanties gegeven, doch deze had later ge merkt, dat deze valsch waren. De officier van justitie wees erop, dat deze verdachte reeds zeven maal eerder is ver oordeeld. Hij komt er nog goed af. als wij hem alleen maar deze vei-duistering ten laste ieggen en aan de oplichting, die ook in deze geschiedenis is verwikkeld, maar voorbij gaan. De verdediger. Mr. A. M. van der Sotrm. bestreed dat hier een dienstbetrekking be stond. Alle elementen, die tot een dergelijke betrekking behooren, ontbreken. In de dag vaarding wordt volgens pleiter deze dienst betrekking als een element van het ten laste gelegde aangegeven, niet als een ver zwarende omstandigheid. Daarom meent pleiter dat hier vrijspraak moet volgen. De eisch van den officier luidde een jaar gevangenisstraf. Kwitantie valsch onder teekend. Een 33-jarige kassier verhuisde, doch voor hij het huis betrok, ging hij er een kijkje nemen. In de gang vond hij daar een on- geteekende kwitantie van de Twentsche Bank. Dergelijke ongeteekende kwitanties worden wel bezorgd door de banken bij hun relaties. De verdachte heeft daarop de kwitantie ge- teekend en getracht hem te incasseeren bij de Twentsche Bank. Daar kreeg hij echter argwaan en is teruggegaan. De officier eischte drie maanden gevange nisstraf, overwegende, dat dit een ernstig feit is. Verdachte heeft niet alleen valschheid in geschrifte gepleegd, maar bovendien van het vervalschte geschrift gebruik gemaakt. Bovendien is verdaehte al eens eerder, toen voorwaardelijk veroordeeld. Die proeftijd is echter verstreken, maar goeden invloed schijnt het vonnis niet te hébben gehad. Verdachte zeide, niet te weten, wat hem had bezield. De uitspraak is over 14 dagen. De overweg bleef open. Daarop stond terecht een overwegwach ter der Nederlandsche Spoorwegen. Op 27 Juli was de overweg in den Spoorweg Haar lem. Zandvoort, bij BloemendaalOverveen, door verdachte open gelaten bij het naderen van een trein, waardoor gevaar voor het ver keer was ontstaan. Een agent van politie legde hier zijn ver klaringen af over de toedracht van het geval. Pas toen de trein er langs kwam en reeds nagenoeg stil stond, liet verdachte de hoo rnen neer. Natuurlijk had het incident dat gelukkig zonder ongelukken 'was afgeloopen, groote ontsteltenis veroorzaakt. De overwegwachter zelf vertelde daarop, dat hij van de komst geen bericht had ge kregen. Het was een extra trein, die uit de richting Zandvoort moest komen. Verdachte had te veel op het uitrijsein van den trein naar Zandvoort gekeken. Nu stond de toestemmingshandle op veilig. Dit meest, omdat anders het uitrijsein voor den sneltrein niet verzet kon worden. Maar daardoor kon men ook den trein uit de andere richting doorlaten. Hij erkent, dat het een fout is, maar wijst er op, dat er geen bei- signaal is. om hem te waarschuwen. De wach ters moeten het daar maar zien. Wel worden zij drie minuten te voren gewaarschuwd. Als deskundige werd gehoord een verkeers- inspecteur der N. S., die de toedracht van het geval nader toelichtte. Hij meende, dat het een oogenblik van onoplettendheid van verd. geweest is. Er is geen aanleiding gevonden den man van zijn taak te ontheffen. De officier van justitie, requisitoir nemend achtte bewezen, dat door de handelwijze van verd. gevaar op den spoorweg is ontstaan. Verdachte staat echter gunstig bekend bij de N.S. Spr. eischte een geldboete van f 30, subs. 20 dagen. Verdachte's raadsman, Mr. H. J. B. Was- lander, gaf toe, dat ver. zich aan het ten laste gelegde verzuim heeft schuldig ge maakt. Verder sloot spr. zich aan bij het re quisitoir van den officier. Hij vroeg de uiter ste clementie voor zijn cliënt. Uitspraak over 14 dagen. 't koud af nat Haten van „de Sftoacnesiad'' NIEUWE SLAGERIJ AAN DEN ZIJLWEG. Hedenmiddag wordt een modern ingerichte slagerij geopend op den hoek van den Zijl- weg- en de Hoof manstraat. De winkel ziet er bijzonder hygiënisch verzorgd uit. Er zijn zeer practisch ingerichte koelkasten. De toonbanken en de étalages zijn van wit marmer, hetgeen een vroolijken indruk maakt. Deze buurt begint langzamerhand haar eigen winkels te krijgen. Een slagerij als deze nieuwe zaak van den heer G. de Vries, die ook reeds eenige slagerswinkels in Aalsmeer bezit, zal zeer zeker in een behoefte voor zien en ongetwijfeld zal de eigenaar succes hebben met zijn onderneming. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer P. C. Adrian, wonende te Overveen. directeur van de Nederlandsche Stoomvaartmaatschapoij „Oceaan" N.V., te Amsterdam. De Bilt voorspelt: Matigen, wellicht tijdelijk toenemenden Zuidelijken tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, tijde lijk regen, aanvankelijk weinig veran dering in temperatuur, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 767.1 m.M. te Krakau. Laagste 741.5 m.M. te Stornoway. Het gebied van hooge luchtdruk in het Oosten nam nog iets in beteekenis toe en breidde zich naar het Noorden uit. Het gebied van lage luchtdruk in het Westen krijgt op nieuw versterking der depressiekemen ten Zuiden van Groenland. Een diep minimum dat langs den 58sten breedtegraad uit het Westen genaderd is, ligt thans dicht bij Schotland en zal vermoedelijk wel weer langs de Noorsche kust naar de Poolzee trekken. Over het geheele Westen en ook over Centraal- Europa bewegen zich met matige snelheden warme en zeer vochtige luchtmassa's van Zuidwest naar Noordoost. De wolkenmassa's die reeds op enkele honderden meters begin nen, reiken, blijkens de vliegtuigwaarnemin gen, tot boven 3000 meter. Hier en daar komen snelle strookvormige gebieden van opklaring voor. Nagenoeg alle stations melden geringe tot matige hoeveelheden regen, slechts enkele maken melding van regenval van 10 of meer m.M Aan de Noordzij de van de as van het lagedrukgebied waaien arctische winden, die echter op IJsland nog nauwelijks vorst brengen Voorloopig is nog weinig verandering in den weerstoestand te wachten en blijft het weer het spmbere en betrokken karakter be houden. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stand van gister 759 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag v.m. 7.00 uur; ri.m. 19.27 uur. Strand berijdbaar van 12.0017.30 uur. Vrijdag v.m. 8.02 uur; n.m. 20.38 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.30 uur. Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) De depreciatie van den gulden. Hausse op de fondsenmarkt duurt voort. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmiddag: Terwijl de Nederlandsche gulden gisteren tegenover dollar en pond iets achter was, liep heden ter voorbeurs vooral de pon- denkoers weer op, n.l. 9.09V2, de dollar tot 1 1.86, welke hoogtepunten vrijwel behouden konden blijven. De bewegingen op de wissel markt worden eenigermate op den achter grond gedrongen door de haussebeweging op de de fondsenmarkt, die onverminderd aan houdt. Een. flauwere gulden is uiteraard voor de hausse een nieuwe prikkel en ook heden voorbeurs zijn de leidende fondsen weer belangrijk gestegen. KVA kwamen van 427 op 443, Amsterdam Rubber van 270 op 278., Koninklijke van 407 op 413, Scheepvaart Unie bereikten vrijwel den parikoers. Een uitbarsing van kooplust viel in den hoek der Amerikanen waar te nemen. New- York reageerde op de herkiezing van Roose velt met een rustig avance, maar Amsterdam ijlt met zevenmijlslaarzen vooruit, Steel shares, die uit New-York 58 3/4 afkwamen, werden heden voorbeurs voor 60 3/4 verhan deld. Bethlehem Steel liep van 53 3/4 tot 56 3/4 op, Anaconda van 38 1/2 tot 411/4, enz. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN deprec. deprec. Dollar te A'dam Pond te A'dam in proc. in proc. 4 Nov. v.beurs f 1.85 3/8 20.7 9.05 3/4 f 17.7 5 Nov. v.beurs f 1.86 21 9.09 1/2 f 17.9 NAT. SOC. BEWEGING Op Donderdag 12 Nov. a.s, zal in de Gem. Concertzaal een openbare vergadering van de N. S. B. gehouden worden. Als spr. zullen optreden ir. A. A. Mussert uit Utrecht en de heer G. van Duyl, met resp. als onderwerp „De Gave Gulden" en „Indië". JAARVERSLAG VOLKSTUINVERF.ENIGING „ONS BUITEN". Wij ontvingen het Jaarverslag over het tijdvak 19351936 van de Volkstuinvereeni- ging „Ons Buiten", waaraan we het volgen de ontleenen: Ook „Ons Buiten" had met de crisis te kam pen, doch naast sombere herinneringen, zijn er enkele lichtpunten. Het aantal leden is gestegen van 130 op 1 Oct. '35 tot 160 op 1 Oct. '36. Het tuincomplex heeft in het afgeloopen jaar een belangrijke uitbreiding ondergaan. Niet minder dan 44 tuinen wei-den aan het bestaande terrein toegevoegd. De begrooting voor 1936—1937 sluit op een totaal van f 2731. Verlaging voorwaarden erfpacht gevraagd. Afwijzend praeadvies van B. en W. In de vergadering van den Haarlemschen Gemeenteraad van 22 April diende de heer M. L. A. Klein een motie in. waarbij B. en W. uitgenoodigd werden, de algemeene voor waarden. waaronder de gemeente gronden in erfpacht uitgeeft in voor de pachters gunsti- geri zin te herzien. In 1934 deed dr. M. Meyers het voorstel, dat B. en Wbij het doen van een voorstel tot erfpachtsuitgifte, de rente voor de in erf pacht uit te geven gronden zouden bepalen op 4'/2 pet. (De rente van de aan de Woning- bouwvereeniging St. Bavo uit te geven gron den 5 pet. achtte de heer Meyers te hoog) B. en W. hebben nu op beide voorstellen af wijzend gepraeadviseerd. Over de motie-Klein zeggen zij o.a.: De motie van den heer Klein geeft niet weer, hetgeen de heer Klein blijkbaar bedoelt. Hij toch wil, als wij zijn toelichting goed le zen, niet alleen door het stellen van gunsti ger voorwaarden de uitgifte van gx-onden in erfpacht in de toekomst bevorderen, maar bovendien en wellicht bovenal de lasten voor de bestaande erfpachtei-s verminderen. Dit nu wordt niet bereikt met herziening van de Algemeene Voorwaarden, waaronder de ge meente gronden in erfpacht uitgeeft in voor de pachters gunstigen zin. De bepaling van den canon gaat buiten de „Algemeene Voor waarden" om. Wij zullen ons dus bepalen tot de beant woording van de vi-aag of de canon der loo- pende erfpachtcontracten behoort te wor den herzien. De bezwaren zijn niet zoozeer dat de ca non in objectieven zin gezien te hoog is, maar veeleer, dat de gewijzigde omstan- digheder een vei-laging van den canon ge- wenscht, ja noodzakelijk maken. Belaixghebbenden merken op, dat de econo mische toestand enorm is gewijzigd; alles is in prijs gedaald; ook de ei*fpachtscanon dient aan die verlaging te worden aangepast. Anderen meenen, dat xtu de rente waartegen de gemeente kan leenen, zooveel lager is ge worden, ook nu de canon met in achtneming van een lager rentepercentage moet woi'den be i'ekend. Vooral echter woi-dt het volgende aan gevoerd. Toen de woningnood in Haarlem groot was en verschillende personen geen huis kenden huren, werd door de gemeente het bouwen zooveel mogelijk aangemoedigd en in de hand gewerk; „eigen grond" was toen xtagenoeg niet te krijgen, zoodat men wel ver plicht was gx-ond in erfpacht te nemen; het is niet billijk deze ei-fpachters blijvend te la ten lijden onder de gevolgexx van dien wo ningnood. Wij zullen deze argumenten thans afzon derlijk overwegen en nagaan of zij tot het beoogde doel moeten leiden. Wij beginnen met het laatste, over het bouw-en op erf- pachtsgrond in den tijd dat er woningnood was. De stelling, dat „eigen grond" nagenoeg niet was te krijgen, zoodat men dus wel ge dwongen was op ei-fpachtsgronden te bou wen, is onjuist. Nimmer, ook niet in den tijd van den woningnood, heeft in Haar lem het stelsel gegolden, de gronden uit sluitend in erfpacht uit te geven. Slaan we de raadsnotulen der jaren 1919 tot en met 1925 op, dan vinden wij daar de uitgifte van gronden in erfpacht aan Woningbouwvereeni- gingen buiten beschouwixig latende even veel.'besluiten tot vex-koop als tot uitgifte in erfpacht van gronden. Nog zou het argu ment waarde missen, omdat lang niet alle bouwterreinen eigendom der gemeente wa- •en. De particuliere bouwgrond-exploitatie vas en is nog zeer belangrijk, vaak zelfs overwegend. Dat de Overheid het bouwen aanmoedigde is juist. Maar niet door gronden in erfpacht uit te geven. Het stelsel van uitgifte in erf pacht is ingevoerd in het belang der gemeen te. De aanmoediging geschiedde door het vex-- sti-ekken van bouwpremies, vaak tot aan- ziexilijke bedragen. De erfpachter klaagt nu over den z.i. te h00gen canon, die de waarde van zijn eigen dom drukt. Voor verschillende van die per- ceelen werd indertijd een bouwpremie ver leend. Iemand echter, die in denzelfden tijd een bestaand perceel voor een onder de tegenwoordige omstandigheden gezien zéér hoogen prijs kocht, ontving geen bouw premie en ook hij zag sindsdien de waarde van zijn pex-ceel enorm dalen. Toch zal men het heel natuurlijk vinden, dat hij er desondanks niet over denkt van den vorigen eigenaar een gedeelte van de door hem des tijds betaalde koopsom terug te vorderen. Om vcx-enstaande redenen achten wij het aangevoerde argument niet zoodanig, dat het tot canon-verlaging moet leiden. „Alles is in prijs gedaald, dus moet ook de erfpachtscanon worden vex-laagd". Hierbij sluit aan de opmex-king, dat de gemeente te gemakkelijker tot verlaging kan overgaan, nu de rente waartegen zij leent, zooveel lager is geworden. Onjuist is de meening, dat de grondprijzen belangrijk zijn gedaald. Van de in erfpacht- uitgegeven gronden kan in het algemeen wor den gezegd, dat de ligging der gronden sedert de xxitgifte relatief beter is geworden, door de na dat tijdstip vexxier gaande bebouwing. De opbrengst van die gronden zou in het al gemeen op dit oogenblik niet minder zijn, dan op het oogenblik der efpachlsuitgifte. Daarin kan dei-halve geen grond tot verlaging van dexx canon worden gevonden. Het rentepercentage is inderdaad gedaald. Toch is het altijd eenigszins hooger dan uit het rexitecijfer blijkt, omdat daarin niet tot uitdrukking komt eventueel disagio, provisie, zegel- en drukkosten, kosten van administra tie. enz. Zou nu om de rentedaling de canon moeten wox'den verlaagd dan zou het evenzeer redelijk zijn bij stijging van den rentevoet den canon te verhoogen. De verlaging zou dus slechts tijdelijk zijn en de canon „schomme lend". Het behoeft wel geen betoog, dat dit voor de meeste erfpachters nadeelige gevol gen zou hebben. Tenslotte maken B. en W. nog de opmer king, dat de vraag van canon vexiaging zuiver gesteld, alleen maar kan gelden voor de erf- pachtsgronden. die op dit oogenblik nog in het bezit zijn van de oorspronkelijke erf pachters. Is nadien het erfpachtsrecht ver kocht. dan is bij de bepaling van de koopsom met de hoegrootheid van den canon x-ekening gehouden. De erfpachter heeft eventueel zoo veel minder voor zijn perceel gekregen en de canon levert geen bezwaar meef op voor een exploitatie, zooals de kooper die zich voorstel de" Vexiaging van den canon zou voor deze koopers een ongemotiveerd voordeel betee- kexxen en daarom in alle opzichten zijn mis plaatst. Gelet op het vorenstaande adviseeren B. en W. het voorstel van den heer Klein niet aan te nemen Over het voorstel van den heer Meijers hebben B en W reeds vroeger o.m. het vol gende gezegd: De rexit-e van 5 pet. bij de berekening van o U'llo Groote Houtstr. 108-Tel. 13046 Speciale inrichting voor levering en verhuur van Geluids-, Microfoon- en Gramofoonversterker installaties. Vraagt ons offerte (Adv. Ingez. Med.) den canon voor aan Woningbouwvereenigin- gen ln erfpacht uit te geven gronden, wordt te hoog geacht en in overweging wordt gege ven de rente daarbij te stellen op 4y2 pet.. Waarschijnlijk is dit vooi-stel een gevolg van het feit, dat in den laatsten tijd de gemeen te leende tegen een rente van 4 pet. Is deze veronderstelling juist, dan wijzen wij er op, dat bij het leeneix tegen 4 pet. de gemeente door allerlei factoren disagio, provisie, ze gel- drukkosten, provisie, voor couponbe talingen, enz. in werkelijkheid meer be taalt. Bovendien mag ïxiet uit het oog worden vei-loren, dat de erfpachtsuitgave geschiedt voor 50 jaren. Wijziging van de door de ge meente te betalexi rente tijdens den duur van den erfpachtstermijn is dei-halve niet uitge sloten. Om deze redenen is een rente van 5 pet. voor de bei-ekening van een erfpachts canon zeker niet hoog te noemen. Vei-der is de efpachtscanon voor de meeste gronden uitgegeven aan Woningbouwvereni gingen, reeds thans laag gesteld, zoodat op die gronden jaarlijks verlies wordt gele den. B. en W. voegen hier thans nog aan toe, dat er in den toestand een zoodanige wijziging Is gekomen, dat thans verlaging nog minder ge- wenscht is dan toen. Zij geven dus in ovei*weging, ook het voor stel van den heer Meijers niet aan te nemen. TERAARDEBESTELLING J. V. d. AAR. Hedenmorgen had op het R.-K. Kerkhof aan den Glippex-weg te Heemstede de teraar debestelling plaats van het stoffelijk over schot van den heer J. v. d. Aai-, terreinknecht van R.C.H. Dat hij vele vrienden heeft gekre gen, bleek bij deze plechtigheid. Te 9 uur had in de R.-K. kerk aan het Val kenburgerplein de H. Mis van Requiem plaats. De belangstelling was heel groot. Aanwezig wai-en het volledige bestuur en vele leden van R.C.H., alsmede het dagelijksch bestuur van de commissie „Heemsteedsche Sportparken" en personeel van de sportter reinen. Na afloop van deze plechtigheid ging de rouwstoet via Wilhelminaplein, Meerweg en Meer en Boschlaan langs de terreinen van R.C.H. Hier hhigen de vlaggen halfstok. Eerst werd voor d.en ingang vaxi de Sport parken liait gehouden, waar die heer Ver spoor, bestuurslid van de commissie, een bloemstuk, aan de baar hechtte. Voor dexx ingang van het R.C.H.-teiTein had zich inmiddels opgesteld het R.C.H.-be- stuur exx vele leden. Hier hechtte dé voorzitter van R.C.H., de heer H. Scheen, een krans aan de haar, waar na bestuur en leden zioh achter den stoet aansloten. Nadat in de kapel de weleerw. heer kap. Kooxjmans de gebruikelijke plechtigheden had verricht, werd de kist grafwaarts gedra gen. Aan de groeve werd, zooals gebruikelijk, niet gesproken. Namens de weduwe en de kindex-en daxikte een zwager van den ovex*ledene voor de groo te belangstelling, ook tijdens de ziekte ge toond. RIJWIELDIEYEN AANGEHOUDEN. Door de politie is Woensdag alhier aange houden een 18-jarige jongen uit Haarlem, ver dacht van diefstal van een fiets. Hij bekende, zich hieraan te hebben schuldig gemaakt en tevens drie rijwielplaatjes te hebben gestolen. De fiets en de plaatjes had hij verkocht; ze zijn in beslag genomen. De jongen is in ver zekerde bewaiïxig gesteld. Woensdagavond heeft de Haax-lemsche po litie ook een 43-jarige zeeman aangehouden, die eveneens van diefstal van een flets ver dacht werd. Bij onderzoek bleek, dat hij dit rijwiel Woensdagavond van een bewoner van den Rijksstraatweg gestolexi had. Bovendien bleek, dat hij ook nog in het Algemeen Politie blad gesignaleex-d stond voor het ondergaan van een maand gevangen issti-af. De man is opgesloten. HILLECOM ERNSTIG ONGELUK. Woensdagavond kwam op de Leidschevaart te Hillegom een wielrijder in botsing met een bestel-auto. .De wielrijder, die links van dexi weg reed, trachtte vlak voor de achter hem uit de richting Noordwij kerhout komende auto nog den weg over te steken. De chauf feur probeerde door scherp naar linies uit te halen een aanrijding te voortkomen, doch deze poging mislukte. De man bleef bewusteloos op den grond liggen; hij kreeg ernstige wonden aan hoofd en armen. Dr. Versluys verleende de eerste hulp en -achtte onmiddellijke over brenging naar de Mariastichting te Haarlem noodzakelijk. Des avonds laat was het slacht offer nog buiten bewustzijn, maar vanmorgen is het terug gekeerd. De bestel-auto kwam in de naast den weg liggende sloot terecht; de chauffeur kwam er ongedeerd af. De politie stelt een onderzoek in. BENNEBROEK COMITé NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK. In de opgave, welke een dezer dagen over de samenstelling van het comité, hetwelk in Bennebroek gelden zal inzamelen voor het Nationaal Huwelijksgeschenk, is vergeten te vermelden, dat Ds. J. Andree, geestelijk ver zorger der stichting „Vogelenzang", daarin ook zitting heeft genomen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2