AMSTERDAMSCHE BEURS IAAT/TE BERICHTEN Vicks prijsverlaging 1000 gid. uitgeloofd! VICKS ófmaaM êchj/! ffdpeiUep VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBESD 8 Regeering antwoordt de Kamer Stabilisatie van den gulden thans nog onzeker geacht. Noodzakelijkheid van aanpassing blijft. Verschenen is de memorie van antwoord in zake hoofdstuk I van de rijksbegrooting voor 1937. Hieraan wordt het volgende ontleend: Met hartelijke instemming heeft de re geering kennis genomen van de woorden, door zeer vele leden aan de verloving van Prinses Juliana gewijd. Inderdaad heeft de hulde, bij deze gelegenheid aan de Koninklijke familie gebracht, aan diegenen onder ons volk. die daaraan nog behoefte moeten gehad hebben, wel overtuigend moeten doen blijken, dat ons volk zich onder het huidig staatsbestel een volkomen eenheid gevoelt. De meening van zeer vele leden, dat de be grooting en de daarbij behoorende millioe- nennota thans bezwaarlijk kunnen dienen als grondslag voor een gedachtenwisseling over het huidige en toekomstige financieel en eco nomisch beleid, wordt door de regeering ten volle ondergaan. Zoo is de grondslag waar op de raming van een aantal middelen is opgetrokken, sedert de wijziging van den monetairen toestand ten eenenmale verval len. Voorts zullen ondex-scheidene uitgaven, met name die, welke in meerdere of mindere mate onmiddellijk of middellijk worden be ïnvloed door de prijzen van buitenlandsche grondstoffen, of materialen, een geheel ander beeld gaan vertoonen. Men weet thans wel, dat de tegenwoordige cijfers op menig punt onjuist zullen blijken, doch er betere cijfers voor in de plaats stel len zal eerst mogelijk zijn, wanneer gedurende een aantal maanden de noodige ervaring on der den gewijzigden toestand zal zijn opge daan. De regeering zal. zoodra zij over de noodige gegevens daarvoor beschikt, door de indiening van suppletoire begrootingen de vereischte correcties aanbrengen. Zij moet echter aan stonds als haar vrees uitspreken, dat daar van in het huidige zittingsjaar wel niet veel meer zal komen, daar niet is te verwachten, dat vóór de indiening der begrooting voor het dienstjaar 1938 voldoende gegevens ten dienste zullen staan, om weer een op reëele grondslagen opgetrokken raming samen te stellen. Al blijft de noodzakelijkheid van aanpassing aan de gewijzigde omstandigheden bestaan, nu die aanpassing ook wel eens gezocht zal moeten worden in een andere windstreek van het kompas, nu zullen de bezwaren er tegen wel minder luid gehoord worden. En dit te meer, nu de door velen als beter aangeprezen vorm van aanpassing, d.i. aanpassing door depreciatie van den gulden, verkregen is. Nu door het uiteenvallen van het goudblok voor Nederland onvermijdelijk het besluit tot loslating van den gouden standaard moest volgen, zal de regeering onder de gewijzigde omstandigheden zooveel als maar mogelijk is, eventueele voordeelen. welke de nieuwe situa tie in zich bergt, tot ontwikkeling brengen en de nadeelen zooveel mogelijk elimineeren. Het Is naar het oordeel der regeering volstrekt zeker, dat de politiek van aanpassing, welke in het verleden gevolgd werd, de positie van Nederland onder de nieuwe omstandigheden zal blijken te hebben versterkt. Wat betreft de meening der leden, als zou het verlaten van den gouden standaard een halve maatregel blij ken te zijn, wanneer de gulden niet wordt vastgehaakt aan dollar of pond, handhaaft de regeering haar reeks eerder uitgesproken standpunt, dat het onder de huidige omstandigheden ontijdig moet worden geacht, indien de gulden thans reeds op een zeker goudpeil zou worden gestabiliseerd, terwijl hetzelfde geldt ten aanzien van het vasthaken aan een nog zwevende buitenlandsche valuta. De regeering acht het gewenscht, voorloopig over de noodige bewegingsvrijheid te blij ven beschikken. Men zie voorts niet voorbij; dat een te sterke daling van de waarde onzer munteenheid zonder eenigen twijfel zou leiden tot een politiek van alge- meene loonsverhoogingen en opvoering van lasten, waardoor de rendabiliteit van het bedrijfsleven in hoogst on gunstige mate zou worden beïnvloed. Het verwijt, dat de regeering belangrijk betere resultaten zou hebben kunnen ver krijgen, indien zij maar een constructieve wel vaart-politiek, een op stimuleering der bin- nenlandsche conjunctuur gerichte politiek, zou hebben gevoerd, moet, nu het gemaakt werd, worden teruggewezen. Gevolgen van het prijsgeven van den gouden standaard. De regeering is van meening, dat het nog te vroeg is om een oordeel te vormen over de gevolgen van het prijsgeven van den gouden standaard. Er kunnen de re geering heeft dit nooit ontkend voor deelen uit voortvloeien waarbij echter veel afhangt van de houding van het buitenland Er zullen nadeelen uit voortvloeien, waarvan de beteekenis echter thans nog niet kan wor den bepaald, het zal nog wel enkele maanden duren, alvorens men een voorloopige balans zal kunnen opmaken. Tot nu toe is van ver ruiming van het goederenverkeer nog zeer weinig gebleken. Goudwaarde van den gulden wordt niet opgeschroefd. De half uitgesproken gedachte, dat de re geering den gulden in het buitenlandscht verkeer zoo hoog mogelijk opgeschroefd zou willen zien, is te eenenmale onjuist. Nederland kocht den laatsten tijd veel buitenlandsche fondsen, maar omgekeerd kocht het buitenland in dien zelfden tijd ook Nederlandsche aandeelen en zelfs obligaties. Er zal nog eenigen tijd noodig zijn, alvorens de natuurlijke omstandigheden zijn terugge keerd. In dien tusschentijd is de zaak van het egalisatiefonds om groote schommelingen te verhoeden en zeker niet op de goudwaarde van den gulden op te schroeven. Er is dan ook niets van dien aard geschied. Overigens kan met voldoening worden ge constateerd, dat de koers van den gulden over het geheel tegenover den dollar (goud) merk waardig weinig fluctueert. Voorkoming van groote schommelingen j daargelaten, blijft de regeering van meenin» dat eik kunstmatig ingrijpen afkeuring ver- I dient en dat de gulden zijn eigen niveau moet vinden. Als dat gevonden is, kan men hem de facto vastzetten, in afwachting eener internationale stabilisatie. Invloed van de monetaire maatregelen op het bedrijfsleven. In hoeverre de gewijzigde monetaire om standigheden invloed ten goede zullen uit oefenen op den bloei van het bedrijfsleven valt nu nog niet te zeggen. Voor enkele in dustrieën heeft de depreciatie van den gulden een duurder worden van hetzelfde buiten- landsch fabrikaat ten gevolge gehad, waar door deze industrieën op de binnenlandsche markt haar afzet konden vergrooten. Ook werd voor sommigen de export gemakkelijker Daartegenover staat, dat vermindering van den industrieelen invoer uit clearinglanden vermoedelijk een ongunstigen invloed op een deel van onzen export naar die landen zal uit oefenen. Ook zal men moeten afwachten, of nieuw verweer tegen den Nederlandschen uitvoer uitblijft. Daarnaast mag echter de verwach ting worden uitgesproken, dat de psvchoi sche werking van de depreciatie van den gulden allicht niet zonder uitwerking op den onder nemingsgeest en dus op de binnenlandsche conjunctuur zal blijken. Gevaren, die onze staatsinstellingen bedreigen Dat waakzaamheid geboden blijft tegen over de gevaren, die onze staatsinstellingen bedreigen, is ook het oordeel der regeering. Twee bewegingen openbaren zich, die funda menteel tot een zelfde uitkomst leiden moe ten. n.l. dat de geestelijke en staatkundige vrijheid der ingezetenen zoo noodig het veld moeten ruimen voor de bereiking van de door die richtingen voorgestane staatkundige maatschappelijk-economische idealen. Het gewone verschijnsel doet zich daarbij voor, dat de groei van een dier twee rich tingen automatisch een groei van de andere in het leven roept. Daarom is het verstandig beleid, zonder het eigen beginsel van staatkundige en geestelij ke vrijheid op te offeren, er voor te zorgen, dat het optreden dezer richtingen binnen zekere grenzen wordt gehouden. Onderwijs Dat de bij Kon. besluit van 11 Februari 1936 ingestelde Staatscommissie nog niet met haar rapport is gereed gekomen, moet uitsluitend worden toegeschreven aan het feit, dat de behandeling van de haar opgedragen taak heeft geleid tot velerlei onderzoekingen tot breedvoerige gedachtenwisselingen, die meer tijd hebben gevorderd dan aanvankelijk werd verwacht. Intusschen meent de regeering gegronde re den te hebben om te verwachten dat de com missie binnenkort tot overeenstemming zal komen. Landsverdediging De door de regeering in den laatsten tijd genomen belangrijke maatregelen op het stuk van de landsverdediging wijzen er op, dat zij een open oog heeft voor de veranderde om standigheden in de wereld. Ook is zij van meening, dat verdere versterking niet zal zijn te ontgaan. Zij meent echter, dat tot voorzie ningen, die zullen leiden tot een ingrijpende verzwaring der personeellasten, niet zal mo gen worden overgegaan dan nadat bij verkiezingen van een duidelijke instemming van het land zal zijn gebleken, De regeering treft zoodanige voorbereidingen, dat het de verkiezingen optredend kabinet in staat zal zijn op zeer korten termijn een beslissing te nemen. Nog wordt medegedeeld, dat bij het depar tement van binnenlandsche zaken in verge vorderd stadium van voorbereiding is een wet telijke regeling, o.m. beoogende met betrek king tot de ondersteuning van schippers tot een billijker verdeeling te komen van de thans op bepaalde gemeenten drukkende uit gaven. BEGRAFENIS LOUIS J. VREUGDE. Hedenmiddag om 1 uur werd op de Alge- meene Begraafplaats te Heemstede het stof felijk overschot ter aarde besteld van den beeldhouwer Louis J. Vreugde, die te 's-Gra- venhage is overleden. Een kleine schare fa milieleden en vrienden had zich op het kerkhof verzameld. Aan het graf werd niet gesproken. Wrakstukken aan de Deensche kust KOPENHAGEN. 6 November (D.N.B./A.N.P.) Gedurende de laatste dagen zijn aan de West kust van Jutland verscheidene wrakstukken aangespoeld, afkomstig van de vijf visschers- schepen uit Esbjerg, welke sedert de stormen va'-> de vorige week worden vermist, zoodat wel vaststaat, dat deze vijf schepen zijn ver gaan. Een zesde vaartuig, dat met 21 man aan boord is uitgevaren, wordt nog vermist. Men vreest evenwel, dat ook dit schip met man en muis is vergaan. Amerika's parlement. NEW YORK, 6 November (Reuter,'A.N.P.) De definitieve uitslag van de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en den Senaat is thans bekend. De senaat is als volgt samengesteld75 democraten, 17 rupubükei- nen. 2 labour. 1 progressist en 1 onafhankelijke. Het Huis van Afgevaardigden telt 334 demo craten, 89 republikeinen, 7 progressisten en 5 leden van de Labourpartij. HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 32. TEL. 13440. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND VICKS VAPORUB de vermaarde verkoudheidszalf is tijdelijk sterk in prijs verlaagd. Groote pot nu slechts 00 ct. (bevattend de dubbele hoeveelheid van het vroe gere 85 ets. potje). VICKS HOESTBONBONS nu 25 ct. (inplaats van 35 ct.) om te weten te komen, waarom de meeste menschen Vicks VapoRub voor verkoudheid gebruiken. om hen die Vicks nog niet kennen aan te moedigen dit middel bij verkoudheid, keel pijn. hoest, etc. te benutten. De beste antwoorden 30 woorden worden gehonoreerd met totaal duizend gulden. Inzendingen moeten geschieden op formulierendie gratis bij Apothe kers en Drogisten voor eiken koopcr van Vicks verkrijgbaar zijn. W VapoRub Groote Pot (dubb. hoeveelheid) tijdelijk 90 ets. (inplaats 1.25) (Adv. Ingez. Med.) SANTPOORT OVERLAST VAN VENTERS. Het gebeurt nog al eens, dat inwoners die van venters niets koopen of bedelaars niets geven door dezen onaangenaam worden beje gend, ja, soms zelfs overlast wordt aange daan. Door de vereeniging „Santpoorts Bloei" werd een en ander onder aandacht van den commissaris van politie gebracht. Tevens werd gewezen op de toeneming van het aantal in braken in ons dorp. Bevolkingsonderzoek in de drooggelegde Zuiderzee polders. Officieele oprichtingsvergadering te Hoofddorp. Donderdagmiddag had ten raadhuize Hoofddorp in de gemeente Haarlemn meer de officieele biieenkomst nlaate met doel, sius ten overstaan van notaris C. F. J. Hein de stichting voor het bevolkingsonderzoek de drooggelegde Zuiderzeepolders. HAARLEM, 6 November. Ondertrouwd 6 November: P. J. Zedel en J. G, M. Kuijper. Bevallen 3 November: J. C. BrouwerMei man, d.; 5 November: C. J. v. d. MeerSchol ten, d.; A. M. Roosen—Hock, d.; J. K. Bor—v. Eijken, z.; 6 November: E. F. GerbersAlberti, G. E. Philippov. d. Weegh, z.; C. Haver kortWiering, z.; J. Catsv. d. Bom, d. Overleden 4 November: J. J. Weissman, 76 j., Wilhelminastraat; II. C. de Koning—Du- vergé, 67 j., Tv.ijnderslaan: 5 November: K. Jordaan, 33 j., Hazepa terslaan; J. Smit, 24 j., Gen. Bothastraat; M. L. FennemaLammens, 63 j., Berkheydestraat. nomen door den heer P. Visser, chef der af- deeling Kunsten en Wetenschappen als ver tegenwoordiger van den minister van Onder wijs, de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland jhr. mr. dr. A. Röell en den burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer mr. A. Slob. De burgemeester heette de stichters en autoriteiten in de raadzaal welkom. Spr. zeide o.m.: Bijzonder sympathiek is mij de gedachte, dat u hebt willen besluiten, de notarieele akte waarbij deze merkwaardige instelling zal worden gevestigd, te doen verlijden in de ver gaderzaal van dit raadhuis en wel ten over staan van den hoogbejaarden notaris C. F. J. Heinsius, die gedui-ende zeer vele jaren met de ontwikkeling van deze gemeente heeft meegeleefd. De drooglegging van de Haarlemmermeer Is geweest een schitterend bewijs van wat menschelijk vernuft en technische kennis oud-Hollandsche durf en energie wist te be reiken. Maar ook de verdere ontwikkeling der ge meente draagt een eigen stempel en ik kan mij heel goed voorstellen, dat de heer H. N. ter Veen,, toen hij in de mobilisatiejaren in dezen polder is komen wonen er aardigheid in heeft gekregen bijzondere studie te maken van de ontwikkeling van deze gemeente, met dit gevolg dat deze studie aanleiding is ge weest tot het schrijven van een proefschrift, hetwelk groote bekendheid heeft gevonden. Het lijkt mij, dat de landbouwcultuur in de Haarlemmermeer ook mede daarom op zoo hoog peil .is gekomen, omdat veehouders en akkerbouwers uit verschillende provincies ieder hun eigen methode, hun eigen inzicht en traditie; hun eigen landbouwwerktuigen mee brachten, zoodat de een van den ander iets kon afkijken en overnemen. Zoo zijn de groote boerderijen in Haar lemmermeer in zekeren zin geworden tot een model-boederij in het groot. Er wordt wel eens gezegd, dat de droogleg- ;ing van een gedeelte van de Zuiderzee een reusachtig werk is geweest, hetwelk van in woner en~ buitenlander groote bewondering verdient en ons met diep ontzag moet vervul len; dat de Wïeringermeerpolder met zijn imponeerenden afsluitdijk een titanenwerk is door onze kundige ingenieurs verricht. Ik wil met dien lof instemmen, maar toch is het voor mijn gevoel alsof hetgeen honderd jaar geleden hier werd aangepakt en tot uit voering gebracht veel en veel moeilijker is geweest en nog meer bewondering verdient, imdat toen de ontwikkeling van de techniek nog zoo klein was en de ringvaart over een lengte van 70 kilometer en de Hoofdvaart over ee*- lengte van 21 kilometer en de ove rige afvoerkanalen en tochten werden opge- hoofd en gegraven door arbeiders met krui wagens en schop en in vele andere opzichten als bijv. de administratieregeling grooter pres tatie werd gevraagd van denkvermogen en arbeidskracht dan in onzen tijd het geval is.. Spreker gaf hierna het woord aan prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam, die een rede hield over het doel en streven van de wetenschappelijke in- telling waarvan de vorming noodig werd eacht voor de verbinding met de buitenwe reld en de zetel na verkregen goedkeuring van het gemeentebestuur van Amsterdam aldaar zal bevestigd worden in een gedeelte van de voormalige Dufayschool in de Dufay- straat hoek de Lairessestraat. Ten overstaan van den te Hoofddorp resi- deerende notaris Heinsius werd daarna de stichtingsakte gepasseerd en door de ver schillende personen geteekend. De Commissaris der Koningin dankte voor de eervolle uitnoodiging om in het curatorium zitiing te nemen en hoopte dat de groote ver wachtingen, welke de stichters van deze in stelling koesteren zullen mogen worden ver wezenlijkt. De heer Visser prees de goede bedoeling van de stichters om langs vredclievenden weg mee te werken aan een goede ontwikkeling van de Zuiderzeepolders en beloofde dat op voort- durenden steun van de regeering kan worden gerekend. Kon. Holl. Lloyd. Saldo verlies over 1935 2.265.731. Aan het verslag van de directie van den Koninklijken Hollandschen Lloyd over het boekjaar 1935, ontleenen wij het volgen de: Het passagiersschip „Gelria" en de vracht schepen „Gaasterland" en „Maasland" wer den verkocht, alsmede <en nog in het bezit van de maatschappij zijnd perceel, gelegen aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. De netto opbrengst dezer activa werd grooten- deels aan de Maatschappij ter Behartiging van de Nationale Scheepvaartbelangen N.V. (Benas), in mindering van haar hypothecaire vordering, afgedragen. Alhoewel niet tot het boekjaar 1935 be hoorende, willen wij hierbij vermelden, dat de laatste twee passagiersschepen t.w. het ss. ..Flandria" en het s.s. ..Zeelandia", in 1936 werden verkocht. Het realiseeren van voren- vermelde activa bracht een niet onaanzien lijk kapitaalverlies met zich mede. Wat overigens het bedrijf zelve betreft, zij vermeld, dat met de thans nog in het bezit der maatschappij zijnde zes vrachtschepen een geregelde veertiendaagsche vrachtdienst naar Brazilië en Argentinië en terug wordt onderhouden. Omtrent de voortzetting van de verbinding AmsterdamOostkust van Zuid-Amerika zijn nog steeds onderhandelingen gaande. Eerst zoodra de regeering t-e dien aanzien haar de finitief standpunt heeft bepaald, zal het ons mogelijk zijn nadere mededeelingen te doen omtrent het lot der vennootschap. Dat hier bij voor aandeelhouders nog verwachtingen mogen worden gekoesterd, moet als buiten gesloten worden geacht. De winst- en verliesrekening staat: Debet voor: saldo A. P. f 771.296 in terest rekening f 105.874 (172.720) bedrijfsreke ning f 592.293 (2.230.519), reserve voor loopen- de verplichtingen, verhooging f 10.784 (575.043), speciale reserve (tegen deelnemin. gen enz.) f 300.000 verlies op verkoop stoomschepen f 479.984 (26.979), verlies op verkoop perceel Prins Hendrikkade 34 f 4.867 en Credit voor: saldo verlies f f 2.265.731 (771.296). (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN BESOMMINGEN. Trawlers: Zeeleeuw IJm. 29 65 manden f 1590. Versche haring. K.W, 65 f 1080, K.W. 55 f 1180. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.30f 1. Tongen per kilo f 1.25f 0.78 Middelschol per 50 kilo f 23 Zetschol per 50 kilo f 22 Kléine schol per 50 kilo f 22—f 6 Schar per 50 kilo f 4.50f 2.40 Kleine gullen per 50 kilo f 10f 9 Wijting per 50 kilo f 5.50f 1.60. Versche haring per kist f 5.60f 4.55. VORIGE KOERS KOERS VAN HEDEN pl.m. 1.30 pl.m 1.45 pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 100'/* 4 pCt. id. 1933 II 4 pCt. Nederl. Indië 100** - - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND. 51/2 pet. Duitschlandl930 21** (Youngleening) 2154 Youngleening (met ver- 23*4-% 2354 BANK-INSTELLINGEN. 157 Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert van 170*4 Koloniale Bank 79H 81 82 !Ned. Ind. Handelsbank 139*4 Rotterd. Bank 137*4 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie.. 45*4 48*4 48% 475* v. Berkels Patent 59*4 - Calvé Delft Cert 91 I4 90*4 90*4 91 Ned. Ford ex 40 afst. t45 249*a 248 Philips Gloeil.Gem.Bezit 283*4 278 279*4 17654 175*4 1753 175 TABAKKEN. Deli Batavia 259*4 255 257 Deli Maatschappij 326 325 325 323-321 SenembaTi 278 284 28154 280 SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie 96 146 92*4 Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd.. 89 89*4 91 89 Maatschappij Nederland 85 86 Holland—Amerika lijn 110 118 128 122 PETROLEUM. 410 414 414 313-312*j 311*4 Perlak Petr 88*4 - 93% Shell Union 21% 20% 21- 213/, 20*-% 21 Continental Oil 29 28% - Tidewater 15*4 15% 15*4—*4 15*4 6/« CULTUUR MAATSCH. H. V. A 435-4 6 442 443 - Java Cultuur 161 168 162 Ned. Ind. Suiker Unie 130*4 139 136 - 137*4 Vorstenlanden 35*4 36*4 - - INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel 93/* - 9% 9 lOVe Anaconda 41%-% 41ty* 41*4 41* Bethleh Steel :8*-% 56 55*4 55% Cities Service 3% •-'*4 3% - Gew. Steel 59* U. S. Steel 60 59* Kennec Copper 48l/* 47* 47*4 47*4 Radio Corp. 8*4 - RUBBERS. Amsterd. Rubber 270 265*4 266*4 266 265*4 Deli Bat. Rubber 147*4 145 Indische Rubber 169*4 168 167 168 Kendeng Lemboe 205 - 203*4 Serbadjadi 125 - - 121 Rotterdam Tapanoeli 65 «4 - - Bandar Rubber 193 191 191 192 Preanger Rubber 8Z Java Caoutch '37** - 135 Sumatra Rubber 224 225 - - - AMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific 34*4 Wabash Railroad 2V> 2% 2% 2% Union Pacific 105 - Chic Milwaukee Missouri Kansas Texas 5% - 5* 5s/a MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 183*4 Redjang Lebong 271 Billiton n 500 - - - PROLONGATIE. - - - -

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14