BRECHCOKES? DRUPSTEEN'S Kolenhandel .WEERBERICHT VRIJDAG 6 NOVEMBER 19.16 HAARLEM'S D A G B E "A D 2 Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Lezing Dr. A. B. van Deinsc. Voor tie leden der afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging hield dr. A. B van Deïnse uit Rotterdam een lezing over het onderwerp .,De fossiele waivisschen van ons land". Staring noemde in zijn boek ..De bodem van Nederland" (1855—18601 twee soorten waivischachtige dieren die in ons land aange troffen werden, doch veronderstelde al. dat er meer soorten zouden zijn en inderdaad is men thans, door determinatie, reeds geko men tot een aantal van 30 soorten. De vindplaatsen in ons land zijn de groeven in de streek Groenlo. Eibergen. Neede, in de bcven-miocene lagen. Er moet in den bodem nog belangrijk meer te vinden zijn, doch dit alles ligt helaas te diep verscholen onder de diluviale laag. Een compleet, gaaf walvischskelet wordt in ons land nimmer aangetroffen, omdat, onder den druk van de groote ijslaag die in den ijs tijd ons land bedekte, alles werd ineen geperst terwijl daarna, toen het ijs smolt, bovendien alles nog weer door elkaar gespoeld werd. Wat dat betreft, is men in Antwerpen heel wat ge lukkiger, Deze plek lag aan de grens zoowel van de kust van de Miocene zee, als, later, van de Pliocene kust en hier' worden dan ook complete skeletten in groote hoeveelheden aangetroffen. Dr. v. D. roemde het werk van de Luc (1778) een Zwitser die als voorlezer van de Koningin van Engeland, zijn vrijen tijd ge bruikte voor het maken van reizen, waarbij hij o.a. Twickel, waar toen de Twickelsche vaart gegraven werd, bezocht. Over de daar door hem aangetroffen walvisch-beenderen heeft hi; in zijn reisbrieven aan de Koningin van Engeland belangrijke mededeelingen gedaan. Deze brievan zijn verzameld en uit gegeven. In hetzelfde jaar zijn in Twickel ook door den Nederlander Martinet dergelijke vondsten gedaan. Daarna kwam Staring met zijn belangrijk werk ..De bodem van Neder land". terwijl de Bosquet, apotheker in Zuid- Limburg, in de miocene lagen van Zuid-Lim burg fossielen heeft gevonden. Helaas zijn diens authentieke stukken en materiaal alle naar Brussel verkocht. Dr van Deinse besprak hierop enkele der ln Nederland gevonden soorten en toonde daarbij eenige wervels welke zijn gevon den. De na de pauze vertoonde lichtbeelden gaven hiervan verschillende fraaie foto's, ook o.a. van de gehoorbeentjes welke, door hun zeer verschillenden vorm. een zoo be langrijke rol spelen bij het moeüijke werk van het determineeren. De enthousiaste voordracht van dr. v. Dein- se heeft de belangstelling van de aanwezigen voor dit voor velen nieuwe onderwerp zeer zeker opgewekt of versterkt. VEILINGEN. Donderdagavond zijn in het Notarishuis te Haarlem geveild: No. 1 Huis Tetterodestraat 85. Kooper R. K. Berends q.q. f 4800. No. 2 Huis. met voortdurend recht van erf pacht op den bijbehoorenden grond, Dubbele Buurt 57. Kooper H. M. Verdel q.q. f 3000. Nos. 3 en 4. Heerenhuizen Heerenweg 156 en 158. kooper Glasx q.q. f 15.170. No. 5 Heerenhuis Spaarnzichtlaan 17. Koo per J. BrunstorY f 5000 q.q. No. 6 Huis Korte Heerenstraat 19. Kooper M. P, v. d. Mouwland f 2110 INTIEME KUNSTAVOND. Zaterdag a.s. -zal in de muziekzaal van het café-restaurant Brinkmann, Groote Markt, een avond van vroolijke intieme kunst worden gegeven. Hieraan verieenen medewerking: Edith Klaverweijden, interna tionale chansons, aan den vleugel Gerard Hengeveld. Voorts werken mede: ..The Twinklink Three", de Hollandsohe Revel lers. aan den vleugel Jack Miller. Voor dezen avond blijkt veel belangstelling te bestaan. Voorpag. Bij griep of zware verkoudheid zal Karsote U onmiddellijk verlichting geven! Karsote (een nieuwe wetenschappelijke uit vinding) is een machtig bacteriën-doodend middel, dat eenvoudig en zeer prettig in het gebruik is. Door laboratorium-proeven is aan getoond, dat Karsote-damp de griep- en ver- koudheid-veroorzakende bacteriën in minder dan 10 minuten volkomen vernietigt. U sprenkelt eenige druppels Karsote op Uw zakdoek en snuift de anti-septische dampen diep op. Bij iedere in ademing worden deze zui verende dampen tot in de meest afgelegen deeltjes van Uw ademhalings organen gebracht, waai de bacteriën opgespoord en vernietigd worden. In minder dan geen tijd is nu Uw zware verkoudheid verdwenen! Om griep en verkoudheid te voorkomen is het raadzaam steeds Karsote bij U te hebben, ten einde bij ieder gevaar voor infectie direct de Karsote-damp te hulp te roepen. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.90 per flacon (zakformaat) en 1.35 per flacon <2 x de kleine maat), omzet belasting inbegrepen. (Adv. Inqez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 6 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Bouwmeester-revue „Lachende Komedianten" met Buziau, enz. 8 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Nieuw programma. Luxor Sound Theater: „Paarlenroof", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Ave Maria", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; „lm Sonnenschein", 7 en 9.15 uur, Rembrandt Theater: „Gelukskinderen" 2.30 7 en 9.15 uur. Cabaret der Onbekenden, Raaks 1—3: Op treden van amateurs. 8 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Een Mid- zomernachtsdroom", door de Amst. Tooneel- vereeniging. 7.30 uur. Palace Filmac: 11-5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Telefoon 12157—28504 (Adv. Ingez. Med.) De depreciatie van den gulden. Rustige tendenz ter Voorbeurs. Onze financieele medewerker telefoneerde ons hedenmiddag: Men krijgt de laatste dagen den indruk, dat- de effectenbuers te Amsterdam niet zoozeer beïnvloed wordt door de wisselkoersen als eenigen tijd geleden het geval was, maar dat thans omgekeerd de beweging op de fondsen- markt de richting der wisselkoersen bepaald. De vorige week scheen het buitenland door groote fondsenaankoopen te Amsterdam den gulden te stimuleeren. De laatste dagen ech ter zijn er vele Engelsche fondsen transacties te Amsterdam afgewikkeld, tengevolge waar van de gulden weer flauwer is. Gisteren werden te Amsterdam omvangrijke winstnemingen door de beurs verwerkt en zonder koersdaling van beteekenis opgenomen. Ook heden voorbeurs bleek voor dollars en ponden weer meer vraag te bestaan, vooral het pond was hooger, f 9,10y2 na f 9,09/A, de dollar liep van f 1,86 tot f 1,86 3/4 op. Na het scherpe koersavance der laatste dagen was de tendenz heden voorbeurs zoowel voor Ameri kanen als voor locale waarden tamelijk rustig. New Yor-lc kwam hooger af, maar men was hierop gisteren te Amsterdam reeds vooruit- geloopen. In verband, met een nieuwe ver hooging van den Amerikaanschen koperprijs lagen Anaconda en Kennicott weer vaster. Overigens bleven Amerikanen op vorige koer sen. Op de locale markt zoekt men thans de achterblijvers uit. waarvan A. K. U.'s vandaag van 45 3/4 tot 481/4 opliepen. Voorts waren Philips wat hooger 282—285, Unilever 176 als gisteren, Koninklijken 413 an 411, H. V. A. 436 als gisteren. Kolonialen Bank een paar pun ten hooger op 81;/,, Scheepvaart Unie 96, Hol land Amerika Lijn 113. De rubberprijs te Londen was 8.3/8 d. DE DEPRECIATIE VAN DEN GULDEN depree. deprec Dollar te A'dam Pond te A'dam in proc. in proc. 5 Nov. f 1.86 1/4 21.1 9.09 3/4 f 13. 6 Nov. v.beurs f 1.86 3/4 21.5 9.10y2 f 18.2 WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 9.08 3/4. Berlijn 74.85. Parijs 8.61 1 4. Brussel 31.41 1/2. New-York 1.861/16. JUBILEUM BLOEMENTENTOONSTELLING TE AALSMEER. H. M. de Koningin beschermvrouwe. De tentoonstellingscommissie heeft be richt ontvangen van den particulier-secreta ris der Koningin, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd het beschermvrouwschap der jubileumbloemententoonstelling „Lente in Januari", welke te Aalsmeer zal worden ge houden, te aanvaarden. DE HAARLEMSCHE TOONEELCLUB. De Haarlemsche Tooneelclub zal haar eerstt jubileumvoorstelling ter herdenking van haar 25-jarig bestaan geven op Zater dag 28 November. Op dien avond zal o.a. worden opgevoerd „Z a r e" de bekende paro die van Dr. Nolst Trenité, waarmee de H.T.C. in het begin van haar bestaan ook buiten Haarlem zoo veel succes heeft gehad. Men verzocht ons mede te deelen, dat de plaatsbespreking voor dezen avond zal plaats hebben op 25 November, AANRIJDING. Dinsdagavond werd de 45-jarige schoen maker J. T. uit Haarlem in Vogelenzang aangereden door een bestelauto. De oorzaak van deze botsing was, dat T. aan de linker zijde van den weg fietste. T, werd tegen den grond geslingerd."Hij moest vervoerd worden naar de Mariastichting te Haarlem, waar men een ernstige hersenschudding constateerde. Zijn toestand was hedenmorgen nog steeds ernstig. Het rijwiel werd geheel vernield. De automobilist raakte na de botsing de macht 'over het stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot terecht kwam. Distributie versche zeevisch. Voorloopig geen uitschakeling van plaatselijke handelaren. De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen bericht, dat hij voornemens is in den loop van de week van 1521 November een aanvang te maken met de distributie van versche zeevisch aan werk- loozen en armlastigen. De minister wijst erop dat deze distributie het karakter draagt van een facultatieve verstrekking afhankelijk n.l. van den aanvoer en het prijs-niveau aan den afslag, zoodat uiteraard niet kan worden ge garandeerd of en voor welk kwantum in eenige week levering op de ingezonden aan vragen zal kunnen plaats vinden. In tegen stelling tot hetgeen aanvankelijk was gesteld ten aanzien van een contractueele afneming van de voor distributie in aanmerking komen de hoeveelheden en soorten aan den afslag te IJmuiden, is het meer gewenscht gebleken het departement los van eenige verplichte af te nemen hoeveelheid als gewoon kooper in de markt te doen optreden, zoodat alleen die partijen visch zullen worden aagekocht, die wat prijs en kwaliteit betreft voldoen aan cle gestelde eischen. In aanmerking voor de distributie van ver sche zeevisch komen alle werkloozen, die on dersteund worden ingevolge de uit het Werk- loosheidssubsidiefonds gesubsidieerde steun regeling, of bij een uit dat fonds gesubsidieer de werkverschaffing zijn te werk gesteld, be nevens alle armlastigen in den zin der Armen wet. Aan gezinnen tot en met 4 personen kan 2 k.g. visch per week, aan gezinnen, bestaande uit meer dan 4 personen kan 4 k.g. visch per week worden verstrekt. Indien in eenige week niet ten volle aan aanvragen voor alle boven vermelde personen kan worden voldaan, be- hooren de gesteunde of te werkgestelde werk loozen met de grootste gezinnen voor de ver strekking het eerst in aanmerking te komen, vervolgens die met de kleinere gezinnen en tenslotte de armlastigen, van welke laatsten wederom die met de grootste gezinnen voor gaan. De inkoopsprijs bedraagt f 0.18 per K.G. terwijl de verkoop aan de daarvoor in aan merking komende personen moet geschieden tegen f 0.20 per K.G. De distributie behoort rechtstreeks van gemeentewege te geschieden Plaatselijke vischhandelaren kunnen daarbij voorloopig niet worden ingeschakeld. De Bilt voorspelt Matigen tot krachtigen Zuidoostelijken tot Zuidwestelijken wind. betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, tijdelijk regen, aanvankelijk weinig verandering- in temperatuur, later iets kouder. BAROMETERSTAND Hoogste 762.3 m.M. te Wilna. Laagste 731.9 m.M. te Blacksod. De minima in het uitgestrekte gebied van lage luchtdruk in het Westen passeeren met een groote regelmaat, langs de Britsche eilan den en verdwijnen vervolgens over de Noor- sche zee naar de Poolzee. Geleidelijk echter verleggen de banen zich naar het Zuiden en komen de minima dus dichter in onze omgeving. De gebieden van hooge luchtdruk in het Oosten en Zuidwesten weken beide terug. Dat op den Oceaan schijnt zich ver naar het Noorden uit te strekken en zeer warm te zijn. De warme luchtstrooming uit het Zuidwesten dreef ir. Scandinavië de vorst tot het uiterste Noorden terug en bracht warmte in Finland. Op IJsland nam de vorst toe. Jan Mayen kwam weer boven het vriespunt. De regenval nam in de kustlanden toe, in het binnenland af. In de Alepn en de middelgebergten komt föhn tot ontwikkeling. Het naderend mini mum brengt regen langs de Westkust van Engeland. Het is te verwachten, dat dit minimum ook op de Noordzee winverheffing zal geven met regen en later weer ruiming en opklaring. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 749 m.M. Stand van gister 756 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 8.02 uur; n.m. 20.38 uur. Strand berijdbaar van 13.0018.30 uur. Paviljoen Brederode, bij de RUÏNE VAN BREDERODE en het TINHOLTHUIS. DEN GEHEELEN WINTER GEOPEND. CENTRAAL VERWARMD. PRIMA CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. (Adv. Ingez. Med.) De Haarlemsche Reiniging. Commissie van Bijstand op onderzoek. Heden Vrijdag, brengt de Commissie van Bij stand der Bedrijven (Gem. Reiniging) uit den Raad, die onder voorzitterschap staat van wethouder W, J. B. van Liemt, een be zoek aan den Haag, teneinde het vuilnis op halen en verwerken in oogenschouw te ne men. Dit bezoek staat in verband met het plan dat thans bij de Haarlemsche Reiniging in overweging is om ijzeren wisselemmers in te voeren „HAAR ANDERE MAN". Woensdag 25 November a.s. zal de Amster- damsche Reederijkerskamer „Pius", onder re gie van den heer W. Rademakers, in de Stads schouwburg een tooneel voorstelling geven voor de St. Theresiastichting. Opgevoerd wordt „Haar andere man", blijspel in drie be drijven door Lavry E. Johnson. NOVEMBER-ACTIE CHR. NAT. VAKVERBOND. In meer dan 200 plaatsen houdt de Chris telijke vakbeweging vergaderingen, ter be spreking van twee onderwerpen: „De nood van dezen tijd" en ,De eisch van ons be ginsel". Te Haarlem wordt deze bijeenkomst ge houden in het gebouw van den Protestanten bond, Jacobstraat, Dinsdag 10 November. LEZING OVER PAUL CLAUDEL. Op Vrijdag 13 November zal de Alliance Francaise in restaurant „De Kroon" een bij eenkomst houden, waar Claude André Puget zal spreken over: „Paul Claudel, poète et auteur dramalique". FILMKUNST. Tropisch Tourisme. In Rembrandt wordt Zondagmorgen een Amerikaansche film over Nederlandsch Indië vertoond. Het is misschien wat kinderlijk chauvinisme, als wij merken, dat het een ple zierige sensatie is, dat men in Amerika een dergelijke film heeft gemaakt over onze ko loniën, door Multatuli destijds genoemd „een gordel van smaragd, die zich slingert om den evenaar". „Glimpses of Netheland India" is de titel van een reisfilm die in Europa begint en dan langs Sumatra, Java naar Bali gaat. De film begint met een paar I-Iollandsche liedjes en eindigt met het Wilhelmus en tusschen die twee muziekstukken vertoont zij ons de schoon heden van Indië. Wij kenden ze misschien reeds, en dan is ons het weerzien aangenaam. Misschien ook kenden wij ze nog niet en dan is het zien van deze film zooveel te beter, want iedere vernauwing van het contact tus schen ons en de koloniën is van belang voor onzen geestelijken horizon. De gebruiken der inlanders, hun kunst en kunstnijverheid, waarbij natuurlijk de Boeroe- boedoer en het batikken niet ontbreken, wor den ons vertoond. Begrafennlssen met dat wonderlijke ritueel, krijgsdansen trekken voorbij aan ons oog. Bali heeft in deze film een eereplaats. De schoonheid van het volk en zijn gebruiken worden uitvoeriger dan het van het verdere deel van Indië het geval is. behandeld. Er bestaat tegenwoordig voor Indië groote belangstelling. Ook daarom ls het verschijnen van deze film op dit oogenblik verheugend.. Het toont ons de oprechte belangstelling voor ons Indië. die blijkbaar ook ginds, ver over de zeeën bestaat. De film zal worden toegelicht door den heer Petit, secretaris der Vereeniging „Oost en West". Principieel andere regeerings- politiek? Financiering crisisuitgaven. Voorloopig Verslag Werklooshcidssubsidie- fonds-1937. Aan het voorloopig verslag inzake de be grooting van het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1937 wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden merkten op, dat in de beschouwingen, die in de nota betreffende den toestand van 's rijks financiën zijn gewijd aan de financiën van het werkloosheidssubsidie fonds en aan de maatregelen, welke de regee ring te dien aanzien noodzakelijk acht, wel wordt medegedeeld, dat en waarom de regee ring voornemens is de bedragen voor bijzon dere bijdragen aan de gemeenten en voor den onderstand aan gemeenten te beperken, maar niet, hoe die beperkingen zullen geschieden. Gaarne zou men daarom inlichtingen ont vangen omtrent de wijze, waarop die beper kingen zullen worden toegepast. Vele andere leden verklaarden, ernstige be zwaren te hebben tegen de voorgenomen ver schuiving van uitgaven van het rijk naar de gemeenten. Zij wezen er op, dat de in de rege ling van de gewone bijdragen gebrachte wijzi gingen, waarbij wordt uitgegaan van 90 pet. van de uitgaven voor steunverleening en werkverschaffing over het tijdvak 1 Juli 1935 30 Juni 1936, en waarbij bepaald wordt, dat over het bedrag, waarmede die 90 pet. worden overtroffen, slechts de helft van het percen tage zal worden toegekend, voor vele gemeen ten indien de werkloosheid er niet belang rijk mocht verminderen zeer nadeelig zul len zijn en te nadeeliger naarmate de werk loosheidslasten stijgen. Bovendien wil de re geering, hoewel te voorzien valt, dat een groot aantal gemeenten genoodzaakt zal zijn een extra bijdrage aan te vragen en derhalve het voor extra bijdragen benoodigde totale bedrag aanmerkelijk zal stijgen, dit bedrag tot 7,5 millioen gulden beperken. Vele gemeenten zul len dus voor een ongedekt begrootingstekort over het jaar 1937 komen te staan. Zij zullen dan gebruik kunnen maken en veelal feitelijk moeten maken, van de door de regeering ge boden gelegenheid om 3 pet. rente dragende voorschotten te ontvangen. Terwijl tot dus verre de regeering het standpunt innam, dat crisisuitgaven niet uit buitengewoon mogen worden gefinancierd, brengt zij thans een prin. cipieele wijziging in haar standpunt en wor den nu de gemeenten, mede ten gevolge van de verlaging der gewone bijdragen gedwongen een vroeger door de regeering veroordeelde financieringspolitiek te volgen. Het zou naar de meening van deze leden, rationeeler en bil lijker geweest zijn, de lasten, die voortvloeien uit een crisis, welke het geheele land teistert, ook door het rijk te doen dragen, en om, in dien deze kosten niet ten laste van het werk loosheidssubsidiefonds kunnen worden ge bracht en daarvoor evenmin een bedrag op de rijksbegroo ting kan worden uitgetrokken, thans, nu de regeering het bestrijden van deze uitgaven uit buitengewoon blijkbaar niet meer principieel verwerpelijk acht, hiervoor den kapitaaldienst van het rijk aan te spreken. „DE EENHOORN" GERESTAUREERD. Zaterdagmiddag zal bij de gerestau- reerdë'molen „De Eenhoorn" een kleine plech tigheid plaats vinden. De vereenigingen die het hunne tot de restauratie van den molen bijdroegen, zullen vertegenwoordigd zijn, ter wijl mi'. P. G. van Tienhoven, voorzitter van de vereeniging „De Hollandsche Molen" het woord zal voeren. AERDENHOUT „De Vrijheidsbond" vergadert Inzet van dei verkiezingspropaganda. De afd. Heemstede van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" hield Donderdag avond een openbare vergadering in Boeken- roode, waar de heer J. W. T. Slichting, eco noom aan het Hoogovenbedrijf te Velsen een rede hield over: „De economische Politiek na de monetaire maatregelen". Spreker werd ingeleid door den voorzitter der afdeeling, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, die zeide dat de avond bedoeld was als inleiding tot de campagne voor de ver kiezingen van het volgend jaar. maar dat dit onderwerp gekozen was. omdat er nog tijd genoeg is voor een directe verkiezings actie. 1 De heer Slichting begint met een opmerking van cultureelen aard. De maatregelen der Regeering zijn van groot belang voor het cultureel welzijn van ons land. Ons land telt veel politieke partijen en daarnaast kwamen nu de voor- en tegen standers van den gouden standaard, wat een strijd ontketende, die zóó fel was, dat zelfs in wetenschappelijke vereenigingen de materie met de grootste omzichtigheid moest worden behandeld. Dit is nu goddank afgehandeld, zegt spr. en dat is voor ons land van groote cultureele waarde. De economische voordeelen van de devalu atie zien wij reeds. De opheffing van prijsdis- pariteit laat reeds haar goede uitwerking zien. De Ineenschrompeling van het bedrijfsleven, waar de rentabiliteit verloren is gegaan kan nu ophouden nu er verhoooging van prijzen is gekomen. Wij zien reeds dat kapitaal, dat zich hard nekkig terugtrok, weer uit de schuilhoeken te voorschijn komt. Hierdoor komt opleving, en meer werk, wat o.a. al duidelijk ls in de klee- dingindustrie. Wij moeten deze voordeelen niet tegengaan zegt spreker door elke redelijke prijs- verhooging te belemmeren. Er zullen prijzen verhoogd moeten worden en als de regeering dit tegenhoudt drukt dit de goede gevolgen. De verwachtingen moeten evenwel niet te hoog gespannen zijn. In de eerste plaats staat de winter voor de deur en is stijging van werkloosheid dan een regelmatig verschijnsel. Noodig is expansie van werkgelegenheid en dit moest door de regeering worden aange moedigd. Voorgenomen wei-ken moeten wor den uitgevoerd. Na 1929 zijn er door de overheid bijna geen werken uitgevoerd en ook buitenslands merkt men dit op na de hoogconjunctuur. Spr. vindt dit onjuist. De idee is wel modern maar groote werken in den depressietijd tem peren de conjunctuurgolven: de depressie wordt, er door verminderd, de hausse er door verzwakt. Een dergelijke politiek is daarom een poli tiek van welvaart. Ook om andere redenen is het noodzakelijk, dat een goede economische politiek wordt ge voerd en spr. maakt de opmerking, dat de heden weinig leiding is gegeven. Men meent wel. dat er nu een einde kan komen aan aller lei steunmaatregelen, maar men moet niet te optimistisch zijn. Handelsbelemmeringen zul len opgeheven kunnen worden, die voortkwa men uit prijsdispariteit. maar er zijn vele andere dingen als structuurveranderingen, die in ons land en daar bulten hebben plaats gegrepen. Een feit is. dat wij daardoor voor vele goe deren niet meer de gewilde leveranciers zijn van vroeger. Om spanningen op te vangen en te tem peren zijn handelspolitieke maatregelen ge nomen. Wij moeten vele bedrijfstakken heele- maal omstellen en daarvoor is tijd noodig. Verder is de internationale handelsbeweging totaal veranderd. De economie is niet meer een vraag, wie het goedkoopst kan leveren, maar veeleer van werkgelegenheid Uitvoerig schetst spreker de economische ontwikkeling der vorige eeuw, hoe crises elkaar opvolgden: hoe door een snel tempo van uitvindingen, door een steeds vooruit gaande techniek, door bevolkingsvermeerde ring hausse periodes mogelijk waren. Hoe nu aan die expansie een einde is gekomen, hoe de ondernemers door kartelvorming de vrije concurrentie, die vaak moordend was, tracht ten te bezweren. Hoe een streven ontstond om de binnen- landsche markt te beschermen. Dit is geen onzin, zegt spr. Meer en meer zal de regeering leiding moeten geven. Alleen moet de verantwoordelijkheid der leiders niet worden aangetast; dit alleen kweekt karakters. Monopolies moet men zoo noodig remmen, maar soms ook stimuleeren. Het bedrijfsleven eischt zekerheid. Om te zorgen dat de autarkie niet te ver gaat, kunnen handelsverdragen dienen en besprekingen, die leiden, tot coördonatie van het nationaal geordende bedrijfsleven. Spr. denkt hierbij aan een Commissie van economen met uitsluiting van politici, die dogmatisch zijn. Tot slot toonde spr. aan. dat economische politiek dienstbaar is aan de welvaart, dus aan de cultuur en politieke storingen voor komt. Bestudeering dezer feiten en zoo noodig zelfcorrectie zijn daarvoor noodig. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. BLOEMEN DAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Wits, Joh. Verhulstweg 6, een paar donkerbruine motorhandschoenen; Van der Velde, Zijlweg 304 Haarlem, een vulpenhouder; Yetsenga, Adr. Stoopplein 25, een vulpenhouder; J. Boos- man, Bloemendaalscheweg 263, een autoslinger Kraetzer. Zandvoorterpad 4, een vulpenhouder S. M. HRenaud, Sterreboschlaan 3, een man telceintuur; Van Apeldoorn, Raadhuis een vulpenhouder; Duivestein, Boschlaan 37, een beige dameshandschoen; R. Stoffer, Bosch en Duinlaan 12, een zijden sjaal. J. Jansen Hen driks, Van Twiskplein 3 Haarlem, een ge wicht; Bouwmeester, Dr. D. Bakkerlaan 70, een hoedje; Vogel, Dr. D. Bakkerlaan 67 een poesje; aan het bureau te Overveen: een fietstaschje met gereedschap; een Lipssleutel een grijze dameshandschoen, een huissleutel, een roode ceintuur; aan de politiepost Aer- denhout, een actentasch; een dameshand schoen, een bril. Gevonden .en terug te bekomen bij: D. van Haaster, Zilkerweg 19, Vogelenzang, een weeg schaal; H. Zwertbroek, Hospeslaan 7, Haar lem, een leeren schakelriem; H. Brunis, Ken- nemerweg 13, Bloemendaal, een klein hondje; D. Schild, Dichmanstraat 23, Haarlem, een pet; P. Salm, Hofje van Stoel 10, Bloemendaal, een jongenspet; W. Korstjens, Prins Hendrik laan 120, Overveen, een R.K. kerkboekje; A. Rampa, Zuidertuindorplaan 14, Haarlem, een paar rubber overschoenen; Lindeman, Denijs van Hullenlaan 31, Haarlem, een damesarm- bandhorloge; aan den politiepost te Aerden- hout, een witte jas; aan het bureau van poli tie Overveen, een repenpijp; een imitatie Lipssleutel; een nummerbord van auto G 70487; een paar dameshandschoenen; een rij- wielbelastingmerk; een sjaal; een kinder beursje met inhoud; een rijwielbelastingmerk; een blauwe en een bruine wollen handschoen; een bruine klut; een tompouce; aan den po litiepost Aerdenhout, een rood beursje met inhoud. HEEMSTEDE JUBILEUM CHR. J ON GEMANNEN VEREENI GING MEER EN BOSCH. Donderdagavond werd de viering van het gouden jubileum der Chr. Jongemannenver- eeniging voortgezet. Het gebouw Irene was geheel gevuld met patiënten en genoodigden. De patiënten, leden der vereeniging gaven een uitvoering, waarvan de aanwezigen volop hebben genoten. Na het gezamenlijk zingen van „Van U zijn alle dingen, van U, o God, alleen", en een kort welkomstwoord van den voorzitter, volgde als eerste nummer van het programma„Verslag van den secretaris" in dichtvorm gemaakt, en waarin „de wonderlamp" een groote rol speelde. Ook „De beroemde pillen", tooneel- spel in 2 bedrijven waarin vooral de rol van de knecht zeer goed vertolkt werd, gaf den talrijken aanwezigen een genotvol uurtje. „Misdeeld", tooneelspel in 2 bedrijven, door E. H. Duin was een stuk van paedagogische strekking. Als slot een aardig tableau, voorstellende de beteekenis van het werk der vereeniging. Tijdens de pauze voerde nog even het woord de heer Fallentin, voorzitter van het Ned. Jon gelingsverbond Voor ons als hoofdbestuurders, aldus spr. is het een verheugende gebeurtenis, een jubi leum van een vereeniging mee te maken. Naast de felicitatie en den wensch dat God in de ko mende nieuwe periode het werk der Vereeni ging zal zegenen, overhandigde spr. namens het bondsbestuur een plaquette, voorstellende het bondsgebouw. met als onderschrift uit Rom. I „Ik schaam mij het Evangelie van Christus niet". Verzocht werd, deze plaquette een plaatsje te geven in het Vereenigings- lokaal. Na afloop van de uitvoering sprak de voor zitter Br. Oostenrijk, dankwoorden tot allen die hadden bijgedragen tot het slagen van dezen feestavond, in het bijzonder Br. Hem mes die de leiding heeft gehad voor het in- studeeren der stukken. Hem 'werd een boek aangeboden. Aan het slot voerde nog het woord dr. Lede- boer. Het is geweest een indrukwekkende feestviering, aldus dr. Ledeboer, met een ;roote afwisseling. De naam „Waar liefde woont gebiedt de Heer Zijn zegen" is in deze dagen in toepassing gebracht Spr. besloot, met den wensch, dat deze kernspreuk niet enkel de leuze zal zijn voor de-vereeniging, maar voor alle bewoners van Meer en Bosch,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2