Indigestie Rijtijdenwet toch aangenomen. Lasten en lusten van een monument. Kreymborg Leed jarenlang aan VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S D A G B E A D 3 Over Basedowsche ziekte, nieuwlichterij en kunst. Het is een uitdaging aan ieder normaal denkend en voelend mensch. Dit is geen beeldhouwkunst meer in den waren zin van het woord, dit is steen geworden waanzin, niets meer en niets minderDr. Kalf is zonder eenigen twijfel een bijzonder knap man, maar hij heeft ons toch wel iets te laag aangeslagen toen hij bij de indertijd gehouden voordracht probeerde ons te imponeeren met een paar verheerlijkende tiraden en met een paar plaat jes van kunstwerken, waarmee dit monument niet de minste verwantschap vertoont. Wij hebben toen draagzuilen met kapiteelen ge zien, waarin ook koppen verwerkt waren. Wij hebben een Louis Quinze tuinornament met een vrouwenbuste er op gezien. Maar wat ik had willen zien is de kop van een Romein- schen keizer of van een Renaissancevorst, uit wiens ooren twee andere koppen zonder eenig organisch verband voortspruiten en aan wiens hals, ook weer zonder eenig organisch verband, een pasgeboren baby hangt. Dat kon dr. Kalf ook niet vertoonen om de eenvoudige reden, dat men in vroeger tijden met het publiek nog niet den spot dreef. En als ik den heer Kalf hoor uitleggen, dat het afgekapte hoofd met het mistroostige, bloedarmoedige vrou wengezicht zonder haar, maar met de oogen van iemand, die Basedowsche ziekte in den ergsten graad heeft de hemelsche machten vertegenwoordigt en de meneer ter rechter zijde met het schippersbaardje zonder eind (het begint bij den hals van Toorop en het eindigt ergens bij een bundel bliksemschich ten) de aardsche machten, dan ben ik bijna geneigd den heer Kalf te vragen of hij ernstig meent, wat hij zegt en waar hij ons voor houdt." Ziet hier hoe in den gemeenteraad van 's Gravenhage gesproken is over het Toorop- monument. De woorden die ik hierboven letter lijk uit het officieele gemeenteraadsverslag heb overgeschreven, en die op zichzelve zeker niet ongeestig zijn, zijn gesproken door mr. dr. W. Westerman, voorzitter van de Nationaal - Herstellers in den raad en zij geven weer, wat een gedeelte der bevolking denkt over het door John Radecker vervaardigde Toorop- monument, ofwat het er van zou denken, wanneer 't het gezien had. Ik kon deze heele zaak hier niet voor U ophalen. Dat zou mij te ver voeren. Maar zéér in het kort komt het hierop neer dat een Comité dit monument aan de gemeente wilde aanbieden, na het villapark Zorgvliet, aan de kruising van twee veelbewandelde wegen. Nu was er een gedeelte van den raad (en van de bevolking) dat dit monument zóó leelijk althans zóó onbegrijpelijk vond, dat het meende dat het maar rustig moest blijven staan in den museumtuin waar het voorloo- pig geplaatst is. Maar dit wenschte het Co mité niet, vandaar de cindelooze debatten in den raad. Vandaar oök dat dr. Jan Kalf,, den directeur van 's Rijks Monumentenzorg een college voor den raad over dit beeldhouwwerk heeft gegeven en vandaar dat deze zaak een brandende geworden is, die van veel wijder strekking is dan men op het eerste gezicht ge neigd zou zijn te denken. Geen haar op mijn hoofd dat er aan denkt hier den principieelen kant van de zaak te belichten! De Muzen mogen mij behoeden om een oordeel te formuleeren over de vraag, of een gemeenteraad wel competent is in za ken van kunstkritiek; of de door Zorgvliet wandelende menigte dien smaak bezit, die den raad den plicht op legt in zaken van beeldende kunst haar naar de oogen te zien en teii slotte: of een monument, niet alleen vervaardigd ter eere van een groot kunste naar, doch toch óók bestemd om de herinne ring aan diens persoon en werk voor de me nigte van nu èn van de toekomst levendig te houden, al dan niet tot het schoonheidsge- gevoel van die menigte moet spreken, al thans dit niet kwetsen zal. Ge gevoelt wel dat hier tal van voetangels en klemmen liggen. De grootste en hache- lijkste dier voetangels is voor mij deze: dat niemand nu beoordeelen kan wat later mooi of leelijk gevonden kan worden. Wij weten toch allemaal wel dat zij, die door ons als genieën der beeldende kunst, van muziek en wetenschap en litteratuur beschouwd wor den, in den eigen tijd niet als zoodanig er kend zijn? Ge kent toch, in dit verband, de tragedies van Rembrandt, v*n Van Gogh. van Mahler en óók vanMozart. Elke nieuwlichter was in den eigen tijd een ketter. (Wat nog niet wil zeggen dat elke nieuwlich ter later als een genie werd beschouwd, of dat iedere niet-nieuwlichter door het nage slacht als een domkop is aangezien!) Is er nu nog iemand die Hercules Seghers, den schilder, in vele opzichten voorganger van Rembrandt, niet bewondert? En wat ver telt Samuel van Hoogstraten in zijn in 1678 verschenen ..Inlevding tot de Hooge Schoole der schilderkunst van hem en van de appre ciatie die zijn tijdgenooten voor zijn werk hadden? Ziethier: „Niemant wilde zyn werken in zvn leven aanzien: de plaetdrukkers brochten zijn printen met manden vol by de Vettewariers (dat zijn de zuivehvinkels uit dien tijd), om bo ter en zeep in te doen. en 't geraekte meest al tot peperhuisjes. Eindelijk vertoonde hv een plaet, als zijn uiter ste proefstuk, aan een kunstkooper tot Amsterdam veylende dezelve voor klein geldt, maer wat was 't? De koopman klaegde. dat zyn werken geen waer en waren, en ontzach zich bijna 't Koper te betalen, zoodat den ellendigen Hercules ongetroost met syn plaet na huis most. en nadat hy eenige weynige printen daeraf ge drukt hadden, sneed hy dezelve aan stukken, zeggende, dat er nog liefheb bers komen zouden, die vlermael meer voor één afdruk geven zouden als hy voor de geheele plaet begeert hadde, gelyk ook gebeurt is, want yder print is naderhant met zestien dueaten betaelt geweest, en noch gelukkich die ze krygen kon, maer den armen Hercules had' er niets van te bet, want schoon hy zyn hemden en de lakens van syn bedde verschil- derde of verdrukte, hy bleef in d' uiterste armoede met syn gansche gezin, zoodat zyn bedroefde vrouwe eindelyk klaegde. dat al wat er van lynwaet geweest was verschildert of verprint was". Ziet. zóó werd de door ons als groote en machtig schilder beschouwde Hercules Se ghers door zijn tijdgenooten gewaardeerd! En in zulk licht moeten wü het Haagsche gemeenteraadsdebat over John Radecker be zien. Het is interessant genoe? om er eens over na te denken Deze kwestie gaat verre Uit boven de zaak zelve, waarvan ik anders in een te Haarlem gelezen dagblad zeker geen melding zou maken. Doch dit is in wezen geen Haagsche kwestie, maar een die een beetje in verband staat met de „raadselen der eeuwigheid", die nooit of te nimmer één mensch zal kunnen doorgronden. Nooit zal iemand kunnen zeggen wie „gelijk" gehad hebben: de elf leden die zich, onder aan voering van mr. Westerman tegen de plaat sing van het monument hebben verklaard, of de rest die er voor gezorgd heeft dat het na lange en onvruchtbare debatten toch in Zorgvliet zal prijken. Is dit Toorop-monument looze en aanstel lerige, geforceerde en gewilde nieuwlichterij, zucht tot kostet wat het kost „modern" zijn? De heer Westerman had den euvelen moed dit te veronderstellen toen hij uitriep: „ik ben overtuigd dat Radecker een groot kun stenaar is, maar ik ben er eveneens van overtuigd, dat hij het zelf in zijn ziel niet mooi vindt". Maar Toorop's dochter Charley, zelve kun stenares van erkende bekwaamheid, naar haar oordeel over Radeckers werk gevraagd, heeft geantwoord: „er is weer eens flink gescholden op het werk van een kunstenaar door een officieelen raad; dit is méér gebeurd. John Radecker heeft met alle zorg en toewijding maandenlang aan dit monument gewerkt. Wat er uit voortkwam, is natuurlijk zijn „ver beelding" van Toorop en daarin zie ik het sterkste den vroegeren Toorop, den tragischen en strijdenden". En zij heeft óók gezegd: „laten wij hopen dat het monument de plaats krijgt, die het toekomt en op den duur, de bewondering. De tijd zal moeten leeren, wie Jan Toorop beter begrepen heeft: de of ficieele raad of de kunstenaar John Ra decker". Zoo heb ik nu eenige zijden van een in het geheel niet onbelangrijke kwestie voor u be licht en ik wacht mij wel er een oordeel over uit te spreken. Ik mis ten dezen de on bescheidenheid van de sprekers in den ge meenteraad en de, men noeme het moed, ofaanmatiging van den heer Westerman, om den beeldhouwer van niet meer of min der dan artistieke onbetrouwbaarheid te be tichten. De tijd zal leeren of het monument ooit door iedereen als een kunstwerk zal worden ge zien. Maar wij, tijdgenooten-stervelingen zul len dien tijd niet meemaken. En, onder ons gezegd, zal dan het oordeel wél doorslaggevend zijn? Ik heb zoo'n flauw en droevig vermoeden dat de meeste men- schen, die nü Vincent en Mahler en Vondel mooi vinden, onaantastbaar-mooi, elkaar wel wat napraten en eigenlijk nóg geen respecta bel oordeel daarover hebben. Ik was dezer dagen op de Jeroen Bosch ten toonstelling in Rotterdam. Wanneer u voor die meesterwerken de op merkingen en formuleeringen-van-ontroering gehoord had, die dames en heeren van heinde en verre naar deze expositie gekomen, over Bosch en zijn werk ten beste gaven de haren waren u ten berge gerezen. En ik durf met den directeur van het Frans Hals-museum een weddenschap aangaan dat hij, wanneer zijn mooiste Hals in een Haar- lemschen kunsthandel in een étalage werd neergezet, niet twee op de duizend voorbij gangers hem als origineele Hals zouden ontdekken. De Haagsche gemeenteraadsleden die ronduit gezegd hebben dat zij Radeckers Toorop-buste leelijk vinden, zijn in ieder ge val nog respectabeler dan de snobs die mee- loopen. zonder te weten waarom, met de „of ficieele" kunstbeoordeeling. Beide groepen zijn daartoe incompetent, evenals E. ELIAS. De onbewaakte blijft dooden eischen Thanes weer een vrachtauto verpletterd. Donderdagmiddag heeft de onbe waakte overweg wederom een slacht offer geëischt. Toen de ongeveer 40-jarige S. Hes, uit Amsterdam met zijn vrachtauto geladen met fruit den onbewaakten overweg bij den Nieuwlandschen Polder wilde oversteken, werd hij gegrepen door den electrischen trein, die om 2.06 uur van Hoek van Holland naar Rotterdam vertrekt. De bestuurder van de auto werd op slag gedood, terwijl de heer L. Sprin ger, eveneens uit Amsterdam, die naast den heer Hes zat, licht werd gewond. De auto is geheel vernield. De kwestie van dubbele inkomstenbelasting. Vragen over de Britsch-Nederlandsche overeenkomst in het Lagerhuis. Een der leden van 't Engelsche Lagerhuis heeft de vraag gesteld, of de Britsch-Neder landsche overeenkomst betreffende dubbele belastingen ook van gelding is voor de Neder- •landsche koloniën en, zoo niet. of maatrege len getroffen kunnen worden om een derge lijke uitbreiding te bereiken. Colville antwoordde, volgens Reuter, na mens de regeering: „Ik neem aan. dat de vraag betrekking heeft op de onlangs door Engeland en Nederland gesloten overeen komst tot het wederzijdsch voorkomen van het heffen van dubbele inkomstenbelasting. Deze overeenkomst geldt niet voor de Ne- derlandsche koloniën en bezittingen. Op het tweede deel van de vraag kan ik antwoorden, dat over de mogelijkheid van het onderhan delen over dergelijke vraagstukken met bui tenlandsche mogendheden naar omstandig heden wordt beslist." Prins Bernhard bij minister Colijn. Later ook een bezoek aan minister Van Schaik. Gistermiddag heeft Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld een bezoek gebracht aan den minister-president dr. H. Colijn. De Prins arriveerde enkele minuten voor drie uur in een hofauto voor het departement van Ko loniën, in gezelschap van zijn secretaris, jhr. Ir. Röell. Z.D.H. werd bij den ingang van het departement ontvangen door den secretaris generaal, jhr. mr. O. E. W. Six, die den Prins naar boven geleidde. Minister Colijn ontving Prins Bernhard in zijn werkkamer. Bij het onderhoud tusschen den Prins en den minister-president was geen der andere heeren aanwezig. Het bezoek van den prins aan het depar tement van koloniën was allengs in de stad bekend geworden. Toen de prins om 3 uur arriveerde, kon dit nog vrijwel onopgemerkt geschieden, doch na een half uur stond reeds een dichte menschenmenigte op het Plein, om het oogenblik, dat de Prins het ministerie zou verlaten, af te wachten. Het onderhoud duurde tot even over half vijf, waarna Prins Bernhard zich naar het departement van Justitie begaf. Het onderhoud, dat de prins met minister Van Schaik had, duurde ongeveer een half uur en was om 5 uur geëindigd. (Adv. Ingez. MedJ K. L. M. bestelt nog meer Douglas-vliegtuigen. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. de order aan deDouglasfabrieken, die on langs gegeven werd, thans uitge breid door nog drie nieuwe D.C. 3- toestellen er bij te bestellen, zoodat in totaal binnen afzienbaren tijd de K.L.M. over elf van deze toestellen zal beschikken. De proeven met de „Ibis" hebben de K.L.M. buitengewoon be vredigd, zoodat men besloot de vloot van de D.C. 3-machines uit te breiden. Tandheelkundig Instituut te Utrecht. Regeering stelt een onderzoek naar het gebeurde in. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Vries-Bruins in verband met het gebeur de op de tandheelkundige kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft de minis ter van onderwijs geantwoord, dat hij naar de jongste gebeurtenissen in het tandheel kundig instituut te Utrecht terstond, nadat hem hierover geruchten bereikten, een on derzoek heeft ingesteld. Hierbij is gebleken, dat de in verschillende dagbladen gegeven voorstelling van zaken niet juist is Met name heeft een staking on der de studenten niet plaats gevonden Voor het overige had de minister de zaak reeds in onderzoek, het resultaat daarvan zal te zijner tijd worden medegedeeld. EERSTE KAMER. Met 33 tegen 10 stemmen. DEN HAAG Donderdag. Vanmiddag om 1 uur zorgde Graaf d'An- sembourg (nat. soc.) voor een voorgerecht in de Eerste Kamer, toen hij een motie ter tafel bracht, waarin werd aangedrongen op wijziging van het Reglement van Orde t.o.v. de wijze van het 't woord vragen en het doen aanteekenen. dat men als „tegen" beschouwd wenscht te worden. In een zeer langzaam, o zoo plechtig tempo las de voorzitter de motie nog eens voor om vervolgens voor te stellen haar te doen drukken en ronddeelen en haar dan op 'n nader te bepalen dag te behandelen. De heer de Vlugt (ar.) achtte een dergelijken gang van zaken overbodig, nu dank zij 's hee ren de Vos v. Steenwijk's statige voordracht werkelijk iedereen precies kon overzien wat de motie inhield. Zoo dacht de heele Kamer er over, met uitzondering der beide nationaal- socialisten; ook de President stemde tegen zijn eigen voorstel, een wel heel zonderlinge figuur. Nadat Prof. v. Embden (v.d.) on middellijk in behandeling nemen der motie had bepleit, lichtte de nat.-soc. fractie-leider haar nog kortelijks toe. En terstond hierna verwierp de Senaat de motie met 372; al leen de nat.-socialisten lieten het „voor" hoo- ren. -Aanleiding tot z'n motie had de heer d'Ansembourg gevonden in de volgens hem aanwezige omstandigheid, dat meer dan eens de President reeds afhamert, wanneer nog iemand zich verheft om 't woord of stemming te vragen, wat hij dan niet ziet; Voor zoover dit euvel zich inderdaad mocht voordoen kan men het heel wat eenvoudiger voorkomen dan met behulp van een wijziging van het R. v. O.: men heeft immers alle gelegenheid zich tijdig in te schrijven op 't sprekerslijstje. Na dit voorspel ging het debat over de wet i.z. bescherming tegen oververmoeidheid van chauffeurs verder. Thans liep het gunstiger voor den Minis ter dan gisteren, want twee katholieken, de heer Nivard, die ze er aan herinnerde, dat ook de spoorwegwet zoo veel ter rege ling aan algemeene bestuursmaatregelen overlaat, en Mr. Sasse v. IJsselt spra ken zich voor het ontwerp uit. Laatstgenoem de verklaarde in de overdracht (delegatie) van verordenende bevoegdheid aan de uit voerende macht geen bezwaar te zien In- tusschen drong hij er bij de Regeering op aan. bij de uitvoering der wet rekening te houden met de geopperde bezwaren. Nu. daar kon hij en konden ook anderen, die soortgelijke wenschen kenbaar hadden gemaakt van op aan. Aldus toch viel zoowel uit de redevoering van Minister Slingenberg als uit die van zijn ambtgenoot van Lidth de Jeude op te maken. Minister Slingenberg stipte allereerst aan. dat niemand in het debat tegen de sociale strekking van het wetsontwerp bedenkingen had ingebracht om vervolgens te verklaren, dat men bij het vaststellen van den alge- meenen bestuursmaatregel rekening zal hou den met de praktische ervaringen en de daar op gegronde adviezen van alle organisaties, die bij het autoverkeer op eenlgerlei wijze betrokken zijn. Hij herinnerde er aan. hoe de Tweede Ka mer dit ontwerp z.h.st. had aangenomen en vroea: of die tak der Staten-Generaal zich werkelijk wel liet bevoogden. Overigens was het dit alles aan het adres van de heeren. welke van het stelsel van wetgeven, gelijk m dit ontwerp huns inzien te bespeuren viel, niets wilden weten toch wel een zeer eigenaardige voogd (de uitvoerende macht) Diefstal te Schiedam nog niet opgehelderd. Man gearresteerd, doch later weer vrijgelaten. Op aanwijzing van een drietal personen is de politie te Zwolle, op verzoek van die te Schiedam, ertoe overgegaan te Zwolle een man te arresteeren zulks in verband met den dief stal van f 13.000 ten nadeele van een weduwe te Schiedam. Deze persoon is op transport gesteld naar Schiedam, waar hij Donderdagmiddag voor den commissaris van politie is geleid. Men heeft den man geconfronteerd met de weduwe en haar beide zonen, doch al dadelijk bleek, dat men hier niet met den dader te doen had. Bovendien heeft de man de politie een alibi verstrekt, waaruit is gebleken, dat hij niets met het gebeurde te maken heeft gehad. Bin nen een half uur stond hij dan ook weer bui ten het politiebureau. Economisch-T echnologische Instituten. Centrale oriënteering noodzakelijk. Dezer dagen heeft aan het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart onder lei- ling van den heer G. J. Teppema een tweede vergadering plaats gehad van de regionale economisch-technologische instituten met het centraal economisch-technologisch insti tuut. Van de belangrijkste punten, die uitvoerig werden besproken, kunnen worden genoemd: de organisatie van het exploratiewerk en daar mede samenhangende arbeidsverdeeling tus schen de regionale instituten en het centrale instituut, verbonden aan de afdeeling nijver heid; de samenwerking met den Rijksnijver- heidsdienst (nijverheidsconsulenten, proefsta tions e.d.); de financiering van de middel- groote en kleinindustrie en de mogelijkheid van medewerking van de instituten aan de in- dustrieele verdedigingsvoorbereiding. Zooals bekend, zijn thans instituten werk zaam te Maastricht (voor de provincie Lim burg), te Zwolle (voor de provincie Overijsel), te Rotterdam (voor de provincies Zuid-Hol land en Zeeland), te Haarlem (voor de pro vincie Noord-Holland), terwijl zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevin den instituten voor de provincies Gelderland. Noord-Brabant Groningen en Drente. Voor de provincie Friesland is een economisch- technologische commissie werkzaam. In de vergadering is de noodzakelijkheid van centrale orienteering nog eens duidelijk naar voren gekomen, eenerzijds ter voorkoming van doublures, anderzijds omdat het centrale instituut met behulp van zijn centrale uitge breide industrieele documentatie in de meeste gevallen reeds zonder nader onderzoek in staat is een voorloopig oordeel uit te spreken en daardoor dus een rationeele werkwijze wordt bevorderd die aan den z.g.n. pupil (het Parlement) een machtiging vroeg. In de Arbeidswet kon men deze aangele genheid niet goed regelen, want die beperkt zich tot „ondernemingen' en tot overheids bescherming. terwijl men hier met bescher ming der veiligheid te doen had. En als men nu klaagde over een te groote machtiging in dit ontwerp, dan moest men eens even acht slaan opde Arbeidswet. Verder vernam men o.a. nog, dat de gecri- tiseerde regeling met betrekking tot ..den verdachte", die eventueel tot zijn eigen na deel verplicht zal zijn een bekentenis te doen. ook reeds in de Arbeidswet, de veilig heidswet enz. voorkomt. De Minister van Waterstaat noemde de machtiging van de wet een ten allen tijde opzegbaar crediet. Met dat al deed hij de Mr. Drooaleever Fortuyn (libbevredigende toe zegging, dat hetgeen in den algemeenen maatregel van bestuur komt te staan, zoo dra dat mogelijk is in wetsvorm zal worden gegoten. Deze bewind man betoogde nog, dat de bepaling betreffende mogelijkheid tot be perking van te lange diensttijden mede op heerrijders moet slaan, omdat men zoo gauw van chauffeur een heerrijder kan worden en omgekeerd. De grondbeginselen van het ontwerp, zoo trachtte deze Minister nog eens aan te toonen zijn volkomen logisch en daarom aanvaard baar, eenige opzet tot bevoordeeling van de spoorwegen moest men er heusch niet ach ter zoeken. Wat de heerrijders betreft had men. ai te voorbarig, reeds het rijmpje gemaakt: ..Vier uur getuft, een half uur gepit, Zie hier het standpunt van v. Lidth". Dichtung und wahrheid dekken elkaar ech ter ook hier niet. Met de geuite wenschen zal de Regeering rekening houden en ook zal zij slechts tot geleidelijke invoering van de nader te maken regelingen overgaan. Bovendien zal de ont worpen bepaling van de rijduur nog verrui ming ondergaan. Deze toezeggingen mochten sommige af gevaardigden van oppositie afhouden, 3 Anti- Revolutionnaire, evenveel Christelijk-Histo- rischen en 4 Katholieken stemden tegen het wetsvoorstel, dat bij 33 senatoren steun ont moette en er dus tenslotte glad doorging. Waarna de voorzitter de vergadering nog vroeg in den middag kon sluiten. E. v. R. Dit is de wonderlijke geschiedenis van een man, die jaren lang geleden had aan branderige pijnen in maag en slokdarm en nu plotseling van zijn pijnen werd bevrijd. „Als apotheker kan ik U feliciteeren met de uit nemende samenstelling der Digestif Rcnnie Pastilles. Ik was sinds jaren een slachtoffer van spijsverterings- stoornissen en overtollig maagzuur. Digestif Rcnnie is tot nu toe het eenige middel dat mij werkelijk ver lichting gebracht heeft en wat voor mij nog van veel grooter belang is. deze beterschap is tot nu toe onveranderd gebleven." D. E. N. te L. Deze pastilles bevatten zuur-ncutraliscercndc en absorbeerende bestanddcclen, waardoor het over tollig maagzuur, dat bijna steeds de oorzaak van spijsverteringsstoornissen is, wordt weggenomen. Wanneer dit overtollig maagzuur er niet meer is, kan indigestie niet meer optreden. Bovendien be vatten Digestif Rennie Pastilles bestanddeelen, die overmatig gas in de maag wegnemen en fermenten, die de spijsvertering krachtig bevorderen. Digestif Rennie Pastilles zijn prettig en s. gemakkelijk te nemen. Iedere pastille is apart verpakt. Digestif Rcnnie Pastilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten d 35 cent per pakje en 1.05 per groot pak, om zetbelasting inbegrepen. Imp. Rowntrce Handels Mij.. Hecrcngr. 209, A'dara. (Adv. Ingez. Med.) De Tweede Kamer volgende week bijeen. De Tweede Kamer komt a.s. Dinsdag bijeen om een begin te maken met de behandeling van-de begrooting. Woensdag 11 dezer 's mor gens zal de Kamer in de afdeelingen onder zoeken de wetsontwerpen tot goedkeuring van het huwelijke van Prinses Juliana en tot natu ralisatie van Prins Bernhard. Nieuwe burgemeester van Assendelft. Bij Kon besluit van 3 November 1936 is met ingang van 16 November 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Assendelft: de heer J. de Boer. De r.ieuwe burgemeester is een zooi. van den vroegeren burgemeester van Assendelft, den heer J. J. de Boer, die onlangs is overle den en van 1918 af het ambt van burge meester bekleed heeft. Ook de grootvader van den thans benoemden burgemeester, wij len het bekende oud-kamerlid K. de Boer Czn., was burgemeester van Assen delft, en we! van 1879 tot 1918. Het is dus thans het derc geslacht van de familie De Boer dat In Assendelft tot het burgemeestersambt benoemd is. CHAUFFEUR BIJ AANRIJDING GEDOOD. Donderdagavond omstreeks negen uur is de 24-parige G. V. uit Etten. chauffeur by de firma Loman te Breda, bij het laden van emballage op den weg van Teteringen naar Oosterhout door een vrachtwagen van de fir ma van Biggelaar uit Breda overreden. De on gelukkige die gehuwd was. overleed spoedig.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5