De tragedie van een eenzame vrouw. Olympisch wandelen. Het fie?(iH$eijkste 54e Jaargang No. 16374 Verschijnt dagelijks, heKalve "op Zon- en Feestdagen Zaterdag 7 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72ï4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer J 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 3 Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -. Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 November. De Heksenketel. In den heksenketel van de buitenlandsche politiek der groote mogendheden raast het door. Krasse redevoeringen van den Duit- schen minister generaal Goering en den nieuwen Duitschen gezant in Londen von Rib- bentrop zijn gevolgd door een nog veel kras ser betoog van den Italiaanschen dictator Mussolini, waarin hij de as RomeBerlijn aanwees als „de spil waarom Europa thans gaat draaien" en Engeland min of meer uit daagde ten aanzien van de Middellandsche Zee. Daarop volgde een betoog van den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken. Eden, waarin deze verklaarde dat de vrede in Europa van Engeland afhangt, dat de Middellandsche Zee voor dit land de voor naamste verkeersader blijft en dat Engeland den Volkenbond wil versterken. Hij voegde daaraan het een en ander toe over de voor uitzichten der vijf mogendheden-conferentie. De opvattingen der betrokken landen zijn thans bekend, bestudeerd en vergeleken, zei Eden. Ofschoon de verschillen ontzaglijk groot zijn, kan men ze niet als onoverkomelijk be schouwen en Engeland zal alles doen om succes te bereiken. Deze opsomming klinkt niet bemoedigend, maar de ongeruste lezer van al die kracht dadige Europeesche machts-taal doet goed te bedenken, dat dergelijke redevoeringen steeds voor „het forum der publieke opinie", vooral voor het eigen volk, worden afgestoken. In Italië en Duitschland staan er gemeenlijk geweldige volksmassaas bij te juichen, wier enthousiasme door den redenaar gestimuleerd moet worden. In Engeland, is dat niet het geval als een minister een prineipieele ver klaring aflegt, hetgeen zijn uitingen uiteraard rustiger doet zijn. Overigens richt ook Eden zich tot het volk. In een gansch andere sfeer doet hij dat op kalmeerende wijze en uit de hoop op een toenaderingnadat hij eerst Mussolini's handschoen heeft opgenomen, hetgeen van den representant van het Brit- sche wereldrijk, dat zich thans ook al met groote snelheid bewapent, moeillijk anders te wachten was. Het geheel wekt dus een indruk van groote spanning in Europa, waarbij men nochtans niet moet vergeten dat de af stand tusschen woorden en daden tusschen machtsspreuken en geweldpleging, nog altijd groot is en dat men die woorden dus vooral niet te letterlijk moet opnemen. De soep wordt niet zoo heet gegeten als zij gekookt wordt. In de binnenkamers der di plomatie en der staatslieden wordt heusch wel in andere termen beraadslaagd. Er zij ook aan herinnerd, dat wij in de laatste ja ren al zooveel van die geweldige redevoerin gen te hooren hebben gekregen, dat zij tel kens geaccompagneerd zijn met onheilsvoor spellingen op korten termijn en dat uit al dat alarm nog steeds geen Europeesche oorlog is voortgekomen. De voorspellingen op korten termijn zijn allemaal onzin gebleken; de alarmisten heb ben telkens weer ongelijk gekregen. In wer kelijkheid veranderen redevoeringen aan den bestaanden toestand hoe slecht die nu ook al sinds jaren in Europa is heele- maal niets, en de telkens weer opgezweepte resp. verontruste menigten vergeten die be- toogen merkwaardig-snel. Wie uwer weet nog wat Hitler in 1934 tegen Europa zei, Hitler in 1935, Baldwin een half jaar gele den? Vermoedelijk niemand. Ook zijn er nog andere grootmachten, vooral niet minder machtig, buiten Europa. De wereld bestaat niet uit Europa, en de maohtig-betoogende staatslieden in dit kleine werelddeel hebben met dat feit geducht reke ning te houden. Wij zijn er even aan her innerd door twee berichten van deze week: de herkiezing van president Roosevelt met een enorme meerderheid in een staat, die groo- ter is dan heel Europa en sterker dan eenige Europeesche mogendheid, en de geruchten omtrent een Russisch-Japansche toenadering. Conclusie? Europa komt steed's meer in de werkelijke noodzaak, te letten op zijn eigen zaak .Als geheel. In zooverre is minister Eden's opmerking over niet-overkomelijke geschillen te verklaren. Wij leven op een vulkaan. Maar gelukkig rookt hij steeds alleen nog maar. Er is geen uitbarsting. R. P, Zaanlandsche Bank N.V. Surséance voor l'/s jaar verleend. In de hedenmorgen gehouden vergadering van crediteuren der Zaanlandsche Bank N.V. met de schuldenaren en den bewindvoerder hebben crediteuren zich met algemeene stem men vereenigd met verleening van surseance van betaling aan genoemde N.V. voor den tijd van, X1/2 jaar, Spaansche regeering heeff Madrid verlaten. Naar Valencia vertrokken. LONDEN, 7 Nov. (Reuter-A.N.P.) Volgens een bericht, dat hedenoch tend in buitenlandsche diplomatieke kringen te Londen is ontvangen, heeft "de Spaansche regeering Ma drid verlaten en is zij naar Valencia vertrokken. Alleen de commissaris voor oorlog is te Madrid gebleven. Ordening Taxibedrijf. Een conferentie. Hedenmorgen 11 uur werd in het Stadhuis onder leiding van wethouder Reinalda een conferentie gehouden van belanghebbenden om tot ordening van het taxibedrijf te Haar lem te komen. Ontzettende vervuiling van haar woning. Wat op het Begijnhof ontdekt werd. Wat moet er om zijn gegaan in het gemoed van die eenzame vrouw, die meer dan 25 jaren een bovenhuis aan het Begijnhof heeft bewoond en daar in een toestand van vervui ling verkeerde, die aan het ongeloof lijke grenst! Nog geen veertig jaar was zij, toen zij de woning betrok, Voor dien tijd had zij met nog volkomen helderverstand schoolkinde ren onderwezen. Zij was namelijk onderwij zeres. Zij legde dit ambt neer, want daar zij eenige huizen bezat, kon zij uit de opbrengst daarvan gemakkelijk leven: zij was immers maar alleen. 64 was zij, toen nu eenige dagen geleden, ingegrepen werd. En het was hoog noodig! Haar huisje was in dier mate vervuild dat het geen verblijf voor een menschelijk wezen genoemd kon worden. De justitie heeft toen ingegrepen. De vrouw werd naar het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort overge bracht. Er werd een bewindvoerder aange steld. die eventueele financieele aangelegen heden zou kunnen regelen, en het huis werd „uitgemest". In den letterlijken zin des woords „uitgemest", want uit haar woonka mer werd het vuil met groote schoppen weg gehaald. Het was daar aangegroeid tot een eenige decimeters dikke laag. Het regenwa ter liep ongehinderd de kamer binnen, het restje van wat eens behang geweest was, hing in vellen van de muren, de spinneweb- ben hingen van het plafond en in alle hoe ken. In deze ontzettende omgeving leefde deze vrouw: hier at zij, sliep zij, huisde zij. met als eenig gezelschap de ratten, die hier een rijke voorraadschuur vonden. Pakhuis van bezittingen. Dat het niet aan haar financieele omstan digheden heeft gelegen, dat haar woning zoo vervuild was, blijkt wel hieruit, dat in de „salon" op de eerste verdieping een pakhuis van allerlei voorwerpen was ingericht. De buren wisten te vertellen, dat zij bijna lede ren avond met een pakje onder haar arm thuis kwam. De eene keer was het een vaasje, dan weer een gebruiksvoorwerp, een snuiste rijtje. Ja zelfs een bontjas, waaraan nog een prijskaartje van f 49 hing, zwierf ergens tus schen alle vuil en rommel in. Alle beschik bare ruimte gebruikte zij om haar inkoopen op te slaan. Zelfs op de trappen, die toch al smal waren, stapelde zij haar bezittingen op, zoodat er nog slechts een klein paadje open was, waarlangs zij naar boven kon loopen. Geld schijnt er echter niet in huis geweest te zijn, het is althans tot nu toe niet gevon den; wel enkele effecten, voor het meeren- deel waardeloos en enkele koopacten van huizen. Ook herinneringen aan haar vroegere be trekking lagen temidden van het vuil en den afval, een stapel blauwe schoolschriften, een paar gymnastiekschoenen (zij had ook de acte voor lichamelijke opvoeding). Kortom, de toestand, waarin de wo ning van deze zielige vrouw verkeerde, was eenvoudig ten hemel schreiend Het is tenslotte een geluk dat aan deze tragedie een einde is gemaakt. Het huisje op het stille Begijnhof staat daar nu met zijn kale, vuile en deels ge barsten en gebroken ruiten. Werklieden zijn bezig met het onsmakelijke werk de woning te reinigen. Buurtbewoners blijven in groepjes voor het huis staan kijken en bespreken de trieste historie van deze vrouw. Een men schelijk treurspel in hun midden, waarvan jaren en jaren niemand iets gemerkt heeft... Een eenzaam vrouwenleven, dat in verschrik kelijke omstandigheden verliep, en waarin eindelijk door de maatschappij is ingegrepen. Het einde van deze tragedie is verplaatst naai de inlichting te Santpoort..., Dr. Euwe 's eerste artikel 1^ e tegenwoordige schaak wereldkampioen dr. M. Euwe pu bliceert heden in ons blad zijn eerste artikel van de onlangs aan gekondigde reeks. Het is ons reeds gebleken dat men van tal van zijden met belangstelling afwacht, hoe deze nieuwe rubriek van ons blad er uit zal zien. Welnu, men leze de eerste rubriek en.men zal tevreden zijn Benefice-concert H. O. V. Voor een 83-jarigen musicus. Het Bestuur der H. O. V. schrijft ons: Zeven-en-veertig jaar geleden, in April 1889, was er bij de Haarlemsche Orkestvereeniging een vacature voor de plaats van fluitist. Be noemd werd de heer Schmidt, toen een man van 36 jaar, in de volle kracht van zijn leven en van zijn kunstenaarsschap. Musici kwamen en gingen, maar Schmidt bleef op zijn post. G. F. C. H. Schmidt. Ze ven-en -vee r tdg jaren lang, zorgen en te genspoed, ja zelfs ziekte ten spijt heeft hij ernstig en eenvoudig, als iets van zelfspre- kends, zijn plicht gedaan, dag aan dag, zonder ooit een concert, ja zelfs zonder ooit een repe titie te verzuimen. Tot zulk een unieke plichtsbetrachting en toewijding is alleen een mensch in staat, die bezield en gedragen wordt door een alles over- heerschende liefde voor zijn kunst, een mensch voor wien leven en werken synoniem zijn. Zulk een mensch moet het oogenblik van afstand doen, het afscheid nemen van zijn levensvervulling, wel onoverkomelijk zwaar vallen. En toch is ook voor den heer Schmidt dat oogenblik thans eindelijk gekomen. Schmidt is nu 83 jaar oud en op dezen leef tijd, waarop anaderen, gelukkiger dan hij, reeds lang genieten van een onberzorgden ouden dag, wordt hij bedreigd door de bitter ste armoede; want behalve zoo nu en dan eenig copiëerwerk heeft hij geen enkele bron van inkomsten meer. Schmidt heeft volgehouden tot ver boven de normale leeftijdgrens, volgehouden uit werklust, ja, maar ook uit dringende noodza kelijkheid. Nog altijd moet hij een gezin on derhouden, bestaande uit hemzelf, zijn vrouw en een zoon. Niets ware de Haarlemsche Orkestvereeni ging liever geweest dan haar trouwsten mede werker als dank voor zijn voorbeeldige toe wijding tenminste een vredigen levensavond te verzekeren in den vorm van een pensioen. Zij is daartoe echter, tengevolge van den groo- ten financieelen nood waarin zij verkeert, helaas niet in staat. En nu Schmidt dan, na 47 dienstjaren, gedwongen door de onvermijde lijke gebreken van den hoogen ouderdom, zijn werk neer moet leggen, wacht hem en zijn gezin slechts nijpend gebrek. Dit mag niet gebeuren! Wij willen trachten hem deze moreele en materieele ellende te be sparen. Er is geld noodig. Tot dit doel heeft zich een comité gevormd, waarvan Mr. M. Van Toulon van der Koog het voorzitterschap heeft aanvaard en waarvan verder deel uit maken de dames: Mevr. A. A. G. Land en mej. A. D. J. de Jos- selin de Jong en de heeren: G. van An del, Mr. A. Beets, Eduaxd van Beinum, Th. Bergman, J. M. Broekmeyer, S. W. de Clercq, Nico Ger- harz, Ph. A. Mees, L. C. W. Naessens, J. H. van Oosten. C. Overbeek, Robert Peereboom, E. Schoorl, Frits Schuurman, J. C. Tadema, Jhr. F. Ted in g van Berkhout, Mr. W. E. Baron van Till en J. Voet. De H. O. V. zal ondèr leiding van Frits Schuurman op Vrijdag 13 November a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal ten bate van den heer Schmidt een Benefice-concert geven, waaraan de volgende solisten hun belangeloo- ze medewerking zullen verleenen: Onze gevierde stadgenoote, de altzangeres Annie Woud; de violist Frans Vonk, ex-con certmeester der H. O. V.; de violoncellist Ca- rel van Leeuwen Boonkamp, ex-solocellist der H. O. V. en de Haarlemsche pianiste Maria de Jong. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt f 1 alles inbegrepen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den administrateur der H. O. V. Jhr. D. E. (Een 27-jarige Duitscher is deze week uit Berlijn vertrokken om, te voet gaandeop tijd voor den aanvang der Olympische Spelen, in Tokio te zijn.) Straks als er, in veertig, vier jaar na Berlijn, Olympische Spelen in Tokio zijn, Dan zullen de toeschouwers, alom vandaan, Wel weder in drommen naar Tokio gaan. Al kost het aan tijd en aan geld ook een boel, Een offer lijkt nimmer te groot voor dit doel. Men reist dan per vliegtuig, per boot, en misschien, Zal men dan zelfs diensten van Zeppelins zien, Er zal weer gedrang zijn in naam van de sport, Die jaar in jaar uit maar belangrijker wordt. Dan worden weer tiende-seconden geteld En als wereldschokkende feiten vermeld, De kracht is een factor in menig geval, Maar sportroem berust toch op snelheid vooral. En zie, nu vertrok deze week uit Berlijn, Een man, die op tijd in Japan wilde zijn, Hij gaat het maar loopen, heel kalm en bedaard, Al heeft dat dan nog zooveel „voeten in d' aard". Wanneer hij volhardt, lijkt zijn taak niet te zwaar Met vierduizend (ruim) kilometer per jaar. De sport zit dien man blijkbaar wel in het bloed, Hij volgt het Olympische spel op den voet En als het in Tokio weer is gedaan, Dan kan hij te voet weer naar Helsingfors gaan. Om daar na weer vier jaar aanwezig to zijn Voor 't zien van het volgend Olympisch festijn. Hier is dan de man, die de snelheid vereert, Wanneer zij door anderen wordt gepresteerd, Maar zelf gaat hij voetje voor voetje zijn gang En hij komt er ook wel, al duurt het wat lang Laat andren maar rennen, hij houdt van de rust, Een sportfilosoof, ook al zij 't onbewust. P. GASUS. E. Dibbefcs, Vondelkade 2, Heemstede, Tel. 26859 en bij de firma Alphenaar, muziekhan del, Kruisweg 49, Tel. 11532. bij H.H. Luyken, Ridderstraat 25 a rd. Tel. 11277 en bij den voorzitter der H. O. V., Houtplein 8, Tel. 12049. Giro 142822, bij wien ook gaarne bij dragen, hoe gering ook, zullen worden inge wacht. Voornoemd Comité en de H. O. V. spreken de hoop uit, dat op 13 November een stampvolle zaal den heer Schmidt moge huldigen voor de onschatbare verdiensten, welke hij zich jegens het Haarlemsche muziekleven heeft ver worven! Het huwelijk van Prinses Juliana. Wordt voltrokken door burgemeester De Monchy. 's-GRAVENHAGE, 7 November. Naar ons thans officieel wordt medegedeeld zal het burgerlijk huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard op 7 Januari a.s. ten Raad- huize voltrokken worden door den burgemees ter der residentie mr. S. J. R. dé Monchy. Inzameling van giften voor het. Nationale Geschenk door het Haarlemsche Comité. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat thans ook te Haarlem een dames comité is gevormd voor de aanbieding van het Nationaal Huwelijksgeschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Gelder' kunnen worden gestort ten kantore van de Firma Guépin en Van der Vlugt, Spaarne 56, alhier of op het postgironummer 2292 dier Firma onder vermelding: „Ten be hoeve van het Haarlemsch Comité nationaal huwelijksgeschenk.' Wij voldoen gaarne aan het verzoek om de burgerij op te wekken thans bijdragen aan dit comité te zenden. Ook aan onze bureaux blijven wij nog gel den in ontvangst nemen om die aan het co mité door te zenden. Een feestdag te Haarlem. Naar wij vernemen zal de Vereeniging „Ko ninginnedag" te Haarlem het initiatief nemen ook te Haarlem een feestdag te organiseeren op 7 Januari 1937, den dag waarop Prinses Juliana en Prins Bernhard in het huwelijk treden. De plannen daarvoor worden door verschil lende comité's uitgewerkt, waarna ze de vol gende week nader besproken zullen worden. Het Middelbaar Onderwijs. Het aantal leerlingen (uit de stad en van buiten) op de 5 openbare scholen voor Mid delbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs te Haarlem is, vergeleken bij verleden jaar, aldus: 1 Oct. 1935 1 Oct. 1936 Stad Buiten Stad Buiten Gymnasium 204 105 195 128 H. B. S. A 346 61 342 71 le H. B. S. B 223 131 213 146 2e H. B. S. B 272 49 270 50 Meisjes H. B. S. 184 83 191 84 Totaal 1229 429 1211 479 Uit deze optelling blijkt dus, dat het aan tal leerlingen uit Haarlem iets verminderde, terwijl het aantal leerlingen van buiten zeer belangrijk toenam. In October van 1935 was het percentage der buitenleerlingen 25,27, tegen in October 1936 28.34. Voor de gemeentefinanciën is dit voordee- lig, want de buitenleerlingen betalen den kostenden prijs van het onderwijs. Het woord is aan.... Swift: Goede vormen zijn de kunst om de menschen, met wie loij in aanraking komen, op hun gemak te stellen. Doodelijk ongeval bij de Hoogovens. Gisteren is op het Hoogovenbedrijf een ernstig ongeluk geschiedt, waarbij een arbei der, de 36-jarige benzoldistillateur W. C. de Boer, wonende in de Watervlietstraat te Vel- sen-Noord. om het leven is gekomen. Deze is in de bijproductenfabriek door benzoldampen bedwelmd geraakt. Zoodra men hem zag liggen werd hij naar buiten gedragen, waar de verbandmeester en de reddingsbrigade de eerste hulp verleenden, terwijl ook Dr. Buller spoedig aanwezig was. Door kunstmatige ademhaling werd ge poogd. de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen helaas niet mocht baten. Het slachtoffer was secretaris van de af- deeling IJmuiden van den Algem. Nederl. Metaalbewerkersbond en sedert korten tijd voorzitter van de Coöperatieve Woningbouw- vereeniging „Wijkeroog". Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Voor de Stille Armen. De Administratie van ons blad heeft in de laatste weken een aantal giften ontvangen voor de Stille Armen. De milde gevers en geefsters herinnerden zich ongetwijfeld onze Inschrijving van het vorig jaar en meldden zich ook thans weder aan, ondanks het feit, dat wij over een nieuwe inzameling voor dit jaar nog niets gepubliceerd hebben. In deze omstandigheden stellen wij er prijs op, mede te deelen, dat wij deze aangelegenheid reeds geregeld hebben en in December weder met een inzamelingsactie zullen aanvangen voor een Kerstgave aan de Stille Armen. Evenals het vorig jaar zal onze inzameling plaats vin den op initiatief van den Armenraad te Haarlem. De ons reeds gezonden bijdragen houden wij derhalve tot de opening dezer actie aan. Zijn er lezers die nu reeds hun giften willen inzenden dan zullen wij die natuurlijk gaarne In ontvangst nemen, zoowel aan onze bureaux als op ons gironummer (38810) met bij voeging: Voor de Stille Armen. Wij verzekeren dat het aantal ge vallen van stille armoede sinds ver leden jaar nog geenszins verminderd is (ongeveer 600 gezinnen werden toen verblijd met een Kerstgave in hun nood) en dat voor dit doel dus nog evenzeer uw steun behoefd wordt en welbesteed is. De strijd voor Madrid zou thans in beslis send stadium geraakt zijn. pas. 4 De laatste stemmencijfers bij de Amerikaan- sche verkiezingen. pag. 4 Wijziging in de Lager Onderwijswet. pag. 4 B. en W. van Haarlem willen vijfduizend gulden beschikbaar stellen voor „Haarlem's Bloei". pag. 2 Op den huwelijksdag van de Prinses zal een feestdag te Haarlem georganiseerd worden. pag. 1 De Spaansche regeering heeft Madrid ver laten. pag. 1 Een hausse-roes op de Amsterdamsche beurs pag. 9 Bioscopen. pag. 8 t ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Heksenketel. pag. 1 R. P.: Een Hondenleven: Finale. pag. 3 Sir Austen Chamberlain: Engeland en Duitschland. pag. 4 Prof. dr. B. Schrieke: Het Koloniale vraag stuk. Pag. 3 Van onzen Londenschen correspondent: De Anglo Batavian Society bijeen. pag. 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: „Indian Days at Banff". pag. 7 Van onzen Weenschen correspondent: Her inneringen aan Johann Strauss. pag. 7 Amy Groskamp-tcn Have: Een vrouw schrijft pag. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. pag. 8 J. B. Schuil over de Bouwmcester-revue. pag. 15 Dr. Euwe: Fine imponeert Aljechin. pag. 6 P. v. d. Hem: Roosevelt's overwinning (523-8) pag. 3 H. D. Vertelling. „Voorbij de bocht" door J. P. Baljé. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 13, t

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1