H.D.< Tegen Saneering m het bloembollenbedrijf. H VERTELLING Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Anti-Saneeringsvereeniging in principe opgericht. In een onder leiding van den heer W. Murk, van Hillegom, Maandagmiddag in café-restaurant Brinkmann gehouden ver gadering belegd door het Anti-Saneerings Comité in het bloembollenbedrijf, spraken de heeren Dr. M. D, D ij t, J. de Brabander, K. J. G r u 11 e m a n s en P. C. de Zeeuw over 't onderwerp „De noodzakelijkheid van de onmiddellijke opheffing der bestaande sa neringsmaatregelen; bespreking van de middelen om hiertoe te komen". De voorzitter zeide in zijn inleiding, dat op organisatorische wijze en nog inten siever dan voorheen, tegen de „rampzalige saneringsmaatregelen" moet worden opge komen. Rede Dr. D ij t. Het eerst voerde Dr. M. D. D ij t het woord. Spr. wees er op. dat de saneeringspolitiek een onderdeel is van een stelsel van défai- tistische maatregelen, dat ingevoerd is door een groep van pessimisten, die voor de in standhouding van het vak niet meer durven vechten. Men ontwapent Nederland in den economischen oorlog volkomen; men gaat onmiddellijk op de vlucht, wanneer een bui- tenlandsche concurrent met de wenkbrau wen fronst. Daarbij is gekomen het verraad van de vakgenooten met buitenlandsche cul- tuurbelangen, die de Nederlandsche kwee kers in den rug hebben laten aanvallen door hun eigen regeering. Iedere teeltbeperking bij ons, heeft bij de gesaneerde producten tot gevolg gehad: uit breiding in het buitenland en in Nederland: werkloosheid, toenemende armoede. Voor de toekomst beteekent dit: groote versterking van de buitenlandsche concurrenten, ver zwakking van de eigen bedrijven. Men heeft zich in 1933 laten verleiden door het lokaas van de 6 millioen gulden, die men tenslotte toch niet kreeg. Terwille van een vermeend direct voordeel, offert men de ge- heele toekomst van de bedrijven op. De maatregelen waren mede een gevolg van de futlooze rentenierspolitiek van het Neder landsche volk. dat de rente vooropstelt en het bedrijf ten gronde laat gaan. waardoor tenslotte de rente ook niet tot zijn recht komt. Spr. lichtte dit met eenige .voorbeel den toe. In zijn strijd tegen de saneering heeft het A.S.C. van het begin af op de funeste gevol gen gewezen. Helaas vergeefs. Bij de regee ring klopten wij steeds aan een doovemans- deur. Onze argumenten werden nimmer weerleed. Men zeide in Den Haag zich te zul- len richten naar de meerderheid. Ook dit is echter onjuist gebleken. Nu de Regeering dus noch naar argumenten, noch naar meerder heidsuitslagen handelt, is de vraag: „Wat nu"? Hierop moet de vergadering een ant woord geven. Wenscht men steeds lager te zinken en te ontaarden tot slaven van een groepje machtswellustelingen, die met „een zweep" werken, (zooate uit een stuk in de bloembollenkweekerso"*'anen blijkt) of wenscht men als vrije Hollander baas te zijn op eigen erf? Indien men het laatste .wenscht wat God geve. laat men er dan ook rond en met de meeste beslistheid voor uit komen. De toekomst van ons land hangt er van af. De heer de Brabander aan het woord. De heer J. de Brabander, uit Hillegom, de tweede spreker, merkte op, dat de sanee ring alle energie gedood heeft. Men hield den kweekers zes millioen voor, maar zij hebben ze nooit gehad. Men deed beloften, maar gaf nooit zwart op wit. De kweekers worden aan het lijntje gehouden; er is afbraak en ont wrichting van het vak. De teelt is onrustba rend ingekrompen en de werkloosheid ver groot. Er worden maatregelen genomen, waarvan men niet weet, hoe ze uit te leg- gen. Hoe kan nu een vak van duizenden kwee kers zich dit alles laten welgevallen. Omdat het vak wordt geleid door een groepje van handige zakenlui, die in de eerste plaats hun eigen belangen behartigen en dan pas den ken aan de belangen der vakgenooten. Maar dit moet uit zijn: het vak mag niet langer „a la Zwanenburg" geregeerd worden. (Ap plaus). De kopstukken der saneering. de groote firma's dus. zijn er eerder mede op de hoog te. wat de toekomst zal brengen, dan de an dere vakgenooten. Zij werden niet de dupe der teeltbeperking. De teelt der vroege tulpen is door de sa- neeringsmaatregelen volstrekt niet loonen- der gemaakt De laatste saneeringsjaren gaven een cultuuraehteruitgang van 1130 H.A. De teelt der hyacinthen is zóó inge krompen dat daarvoor open minimumprij zen weer noodig zijn en zij weldra geheel verdwijnen zal. Met de narcissen is het niet beter gesteld. Dat de uitvoer door de sanee ring grooter zou geworden zijn. is geheel on juist. De gebrachte offers zijn voor niets ge weest. De saneering is èen helsch afmaak- systeem, schitterend gecamoufleerd als „or dening". Hoe krijgen wij. vroeg spr., onze vrijheid terug? Dat kan alleen, doordat er een einde komt aan de regeering van den enkeling. Tegen het kleine groepje in het vak. dat de teugels in handen meent te hebben, moet eensgezind opgetrokken worden. Dat de vakgenooten zich nu niet langer zand in de dogen laten strooien! Iedere kweeker weer baas op eigen erf, want sanee ring is armoede! Toespraak K. J. Grullemans. De heer Grullemans, uit Lisse, be toogde. dat onderaardsch gewroet het vak dreigt te splitsen. Het is een strijd tusschen den L.T.B. en de Alg. Vereeniging. Wij moe ten terug, aldus spr.. naar een krachtige, on geschonden Algemeene Vereeniging. i Een stem: Er moet een nieuwe vereeniging opgericht worden! Gxmllemans: Daarover spreken wij straks. Inleiding P. C. de Zeeuw, De heer P. C, de Zeeuw, uit Haarlem mermeer. als laatste spreker, betoogde dat de resultaten van de saneering voor de vakge nooten van dien aard zijn geweest dat de kweekers even goed in het vrije bedrijf de moeilijkheden het hoofd hadden kunnen bieden. En wat is er bereikt? Dat de Nederland sche bloembol nu in het buitenland wordt geteeld. De cultuur, eertijds een monopolie van Nederland, is overgebracht naar Duitsch land. Engeland en de Scandinavische lan- den. De financiering van de actie Hierna werd behandeld de financiering van de te voeren actie. Het bestuur stelde voor. dat ieder der aan geslotenen bij het comité een minimumbij- f drage van f 1 zal bijdragen; de meergegoeden tusschen f 2.50 en f5 en de bestuursleden elk f 10. Hiermede betuigde de vergadering instem ming. De secretaris, .dr. Dij], deelde mede, dat de tot heden gevoerde actie f 1200 heeft gekost, bijeengebracht uit groote en kleinen onge regelde bijdragen. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze sprak de voorzitter nog eerst zijn voldoening uit over de groote opkomst. Gedachten wisseling. Bij de gelegenheid tot het stellen van vragen, maakte de heer van Reisen de opmerking dat de saneering in den eersten tijd toch ook haar goede zijde heeft gehad, maar nu is het tijd dat de saneering gesaneerd wordt. Spr. zeide verder, dat er zorg voor moet worden gedra gen, dat alle politiek buiten de vereeniging wordt gehouden, Niet alleen de L.T.B. wenscht oneenigheid te stichten er zijn ook andere groepen die dit doen. De heer Grulleman s zeide naar aan leiding hiervan, dat hij alleen had willen op komen tegen versnippering van de Alg. Ver. eeniging. Hij had niets kwaads willen zeggen van eenige groep. De voorzitter wees er nog op, dat niemand de Alg. Vereen, mag afvallen. Deze moet het centrum blijven voor de vakgenooten. De heer M o o i m a n stelde de vraag of 'n afzonderlijke anti-saneeringsvereeniging kan worden opgericht. De voorzitter antwoordde dat de Alg. Vereen, niet verzwakt mag worden. Wij mogen aldus spr., de Alg. Vereen, niet verlaten tenzij wij er toe zouden worden gedwongen. De heer Van Reisen meende dat toch wel een afzonderlijke anti-saneeringsvereeni- ging kan worden opgericht. De heer Grullemans zette uiteen, dat hiervoor nog geen aanleiding bestaat. Een vereeniging zal zeer veel geld kosten. Spr. was er al zeer tevreden mee, dat blijkens de groote opkomst op deze vergadering, men het Comité niet alléén laat staan in haar actie. De voorzitter sloot zich hiezbij aan. Maar het comtié zal diligent blijven. De heer Bakker (lid comité) betoogde, dati als de vergadering een vereeniging wenschte, het comité zal zorgen dat er een vereeniging komt. Maar daar is veel geld voor noodig. Voorts adviseerde spr., in het Hoofdbestuur, dat nu voor 4/5 uit saneerings- gezïnde menschen bestaat, anti-saneerders te brengen. Spr. noemde in dit verband de na men van de heeren De Zeeuw en De Braban der. De heer De Zeeuw zeide, dat als ge zorgd wordt dat de op te richten vereeniging duizenden leden zal tellen, het Comité voor de oprichting zal zorgen. De voorzittei kon zich hierbij aan sluiten. Wanneer blijkt, dat zeer vele leden zich opgeven, zal hij in de toekomst willen medewerken tot stichting van een anti-sa- neerdersvereeniging. De heer Mooiman wilde daartoe dade lijk overgaan. De heer De Zeeuw zeide. dat op de vol gende vergadering een vereeniging kan wor den opgericht, als dan middelerwijl duidelijk is gebleken, dat op een zeer groot aantal leden kan worden gerekend. De heer van R e i se n stelde voor, in prin cipe te besluiten tot de oprichting. Dit voorstel werd bij zitten en opstaan met overgroote meerderheid aangenomen. Met een opwekkend woord sloot de voor zitter de vergadering. VROOLIJKE INTIEME KUNST. Op Vrijdagavond 13 November a.s. zal in den Stadsschouwburg te Haarlem een popu laire voorstelling gegeven worden van Vroo- lijke Intieme Kunst Medewerkenden zijn: Marijke van Tooren, Edwin Gubbins, Doorenbos. Amsy Moïna, Louis van Dommelen, Madeleine Dubos, Carl Tobi, Jaap Groot, Jan Uiterwijk en het Orchestre Bal Musette. Het programma zal omvatten: het na tionale en internationale lied, dansen, praatjes sketches, de Parijsche Straatzangers, een- acters en „Een reis om de wereld" in beeld en toon. NED. CHRISTEN VROUWENBOND. De tweede winterlezing in dit seizoen, uit gaande van de afd. Haarlem en Omstreken van den Nederl. Christen-Vrouwenbond, zal gehouden worden op Donderdagavond 19 No vember a.s., in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht no. 164. Als spreker zal optreden: Dr. W. G. Harren- stein, te Santpoort, met het onderwerp: „De Bergrede, toegepast op den tegenwoordigen tijd". De Knoop. „Als ik me nou maar kon herinneren, waar die knoop voor dient?" Meneer Bliek keek bij deze woorden vra gend naar een knoop, die in een punt van zijn zakdoek prijkte. Neen. zijn agenda, het kleine opschrijfboekje, dat zijn gebrekkig geheugen steeds te hulp moest komen, ver telde hem ook al niets. En toch moest er iets zijn. Niemand legt knoopen in zijn zak doek ter versiering, of om hem kleiner te ma ken. Het had kunnen zijn dat meneer Bliek er zijn zakgeld in geknoopt had. Als hij een kleine jongen was geweest, met een kiel of buisje aan, met slechts twee zakken om een heele schat van touwtjes, messen, knoopen, stukjes krijt en drop in te bergen, dan zou hij misschien Onderzocht hebben, of deze knoop misschien zijn zeven dropcenten van oma en zijn dubbeltje in de week van vader bevatte. Maar meneer Bliek was een volwas sen ma,n, een man in zaken, zij het in kleine zaken. Neen, er was wat met dien knoop. Maar wat? Meneer Bliek liep in gedachten. Hij had het kantoor achter zich en liep in de rich ting van de tram. Maar ondertusschen hield deze groote vraag hem bezig, wat is er met dien knoop? Meneer Bliek liep in gedachten. Hij was zoo diep verzonken in de bespiegelingen omtrent de mogelijke meaedeelingen, die die knoop Tegen oorlog en fascisme. Een Haarlemsche afdeeling opgericht. Maandagavond hield het Wereld Vrouwen Comité tegen oorlog en fascisme een bijeen komst in „De Nijverheid", waar mevrouw B Bulsing-van Besouw sprak over: „Verstand en gevoel tegenover den oorlog", en mej. B. Otten over: „Opvoeden tot Vrede". Lida Polak declameerde. Wij geven uit de rede van mevrouw Buising het volgende weer: Aan alle kanten tracht men ons enthou siasme te dooven door ons op het hopelooze te wijzen en ons voor te houden, dat het toch anders zal gaan. wat wij ook doen. Het gevoel is de stuwkracht, die aan alles leven geeft. Niet alleen de militairisten, doch ook veel pacifisten noemen ons droomers en idealis ten. Zij allen eischen het verstand voor zich op. Maar houdt dan niet alle verstand op, waar de. oorlog begint? Op de kleinste inci denten wordt een oorlog verklaard, ja. wan neer er geen incidenten zijn, schept men ze. Erkent het boek van De Bond dit niet? Is daarbij nog van logica te spreken? Doch onze meening is niet alleen die van lafaards, maar ook van legeraanvoerders. Heeft niet Napo leon gezegd: Als mijn soldaten gaan denken, is de slag verloren. Men moet immers erken nen, dat er voor logica geen plaats is. Eien ra zernij, een koorts grijpt de volken als de oor logsbazuin klinkt, en voor helder denken is geen plaats. Daarom zijn wij niet beschaamd, als men ons warhoofden en utopisten noemt. Want wij weten, dat niet wij, maar zij in verstand te kort schieten. Maar is het dan, omdat men een actie der vrouwen vreest, dat men tracht ons belache lijk te maken? Weet men misschien, dat iets, wat door vrouwen wordt ter hand genomen, wordt doorgezet tot het einde? Doch helaas! onze idee dringt niet zoo gemakkelijk door tot de vrouwen. Ware het anders, dan zou den geen vrouwen lid worden van fascisti sche organisaties, van afweerorganisaties. Als vrouwen allen geloofden in wat wij gelooven zouden zij den dictator belet hebben, wapens uit te deelen. Meermalen hebben de vrouwen het verlos sende woord gesproken. Misschien zullen zij het nu ook doen. Houdt uw lampen helder en wacht, tot wij de zegen mogen brengen aan allen! Daarop droeg Lida Polak twee vertaalde gedichten voor van Kurt Tucholsky, en ver der een gedicht van Erich Kersner. Vervolgens sprak Bep Otten. Honderd maal per dag verkondigt men, dat wij op een vulkaan leven. Is er dan nog reden om aan een andere, betere opvoeding te denken? Er zijn om ons heen stalen wanden, op dringende legers en vooral het geloof in den oorlog. Elk mensch maakt de wereld zooals zij is en zoolang de mensch niet anders wordt, be hoeven wij geen redding te hopen. Doch als wij den mensch niet veranderen, zal er ook niets veranderen en dit is een argument, zóó sterk, dat wij dan zelfs besluiten kunnen op dien vulkaan aan opvoeding, aan het uit roeien van den wortel van het oorlogskwaad, te denken. Een voorname plaats moest hierbij de op voeding van de kinderen innemen, waarbij wij er allereerst aan moeten denken, hen te ontwikkelen tot denkende wezens en hun een juist besef van de geschiedenis bij te brengen. Dan zullen wij hun en onszelf moeten leeren lief te hebben en niet te haten. Aan het einde van den avond werd beslo ten tot de oprichting van een afdeeling Haarlem van het Wereldcomité. Lida Polak had aanvankelijk willen voor dragen het gedicht: „Aan een Duitschen Ar beidersjongen" van Erhard Wlnzer, doch de burgemeester had het raadzaam geoordeeld, het uitspreken daarvan te verbieden om een in het gedicht voorkomende passage die het huidige Duitschland critiseert. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf 35- BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) 'lIlllllllllllllllllllllillillM aan hem over behoorde te brengen en noch tans niet bracht, dat hij de tramhalte voorbij liep. Ja. hij liep verder en verder en was reeds halverwege tusschen twee haltes in, toen het luid gebel van een slagersjongen hem deed opschrikken en er hem aan herinnerde, dat hij midden op den rijweg liep. Meteen keek hij om en zag, hoe de tram, die hem naar zijn huis had moeten brengen, juist aanzette en de vorige halte verliet. Meneer Bliek schx-ok. Als hij die tram niet haalde moest hij een kwartier wachten. Een kwartier is een heele tijd voor een man in za ken, die den geheelen dag gewerkt heeft. Dus besloot meneer Bliek op dien dag van stoeren arbeid nog maar een laatste krachteinspan- ning te voegen. Meneer Bliek klemde zijxx paraplu onder zijn arm en zette het op een loopen. Meneer Bliek rende, maar de tramhaltes staan ver van- elkaar en het was dus ook in derdaad wenschelijk, dat meneer Bliek ren de. Wenschelijk uit een oogpunt van tram- halen. Deze overdreven haast was echter niet het mixxst naar den zin van een volijverigen aredale-teiTier, die zich mateloos ergerde aan dien rennenden meneer en besloot, dat er wat aan de hand moest zijn, De aredale meende, dat alles, was er aan de hand was, zijn speciale aandacht verdiende en dus zette hij het eveneens op een loopen. met nog veel meer effect dan meneer Bliek. En zoo kwam het dat de aredale meneer Bliek in minder dan geen tijd had ingehaald. Toen hij daar echter vlak achter die bewegende beenen liep. kreeg hij plotseling eeix vreemde ingeving. Wie zal zeggen, langs welke kron kelwegen een honden verstand tot zijn con clusies komt? Wie? Meneer Bliek! Want in minder dan geen tijd had de aredale zijn messcherpe tanden gezet in de linker kuit van meneer Bliek. Tentoonstelling J. J. Doeser. Georganiseerd door het Ned. Kunstverbond. Zaterdagmiddag had in de bovenzaal van kunsthandel Reeker aan den Wagenweg, de opening plaats van de tentoonstelling van werken door J. J. Doeser. Omstreeks kwart voor drie werden de aanwezigen toegespro ken door den voorzitter vaix de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Kunstverbond. Jhr. F..Teding van Berkhout. Spr. bracht dank aan de firma Reekers, voor het beschikbaar stellen van het mooie tentoonstellingslokaal en aan den in haar dienst en in dienst van de kunst onvermoei- baren vertegenwoordiger dier firma te Haar lem, den heer Leffelaar. Dit is n.l. de eerste tentoonstelling, zei spr., die door ons werd georganiseerd van het werk van één kunstenaar, in dit geval van J. J. Doeser. Het ïs een experiment. Ik hoop, dat het een grootsch experiment en voor den schilder een geslaagd experiment zal blijken te zijn. Want aan Doeser is de genade geschonken van een groot en zuiver talent van een groot- sche visie op de natuur op God's schepping en op de geestelijke waarden waaraan hij (moge het zijn voor velen) en zoo pregnante uitdruk king hebt weten te verleexxen. Mag ik u hierbij nog even wijzen op het uigestrekte veld dat dit werk beslaat. Van het grootsche, direct in de natuur ge observeerde en geschilderde duinlandschap tot de visionnaire wintersche berglandschap- pexi die onze kunstenaar slechts in den geest heeft mogen aanschouwen, van de kleuren pracht van de onmiddellijk geobserveerde bloemen tot de grootschheid van bloemen die als een scheppingswonder worden, van den wanhoopsdroom van een vrouw die de met zich zelve worstelende meixschheid in haar bitterste oogenblikken schijnt voor te stellen, tot de verklaardheid van den Man der Smarte op den Zweetdoek vaxx de Heilige Veronica, ik hoop dat dit alles tot uw hart gesproken heeft. En om nu even uit hooger sferen af te da len, ik hoop ook dat gij behoefte zult voelen iets van dit wex-k in uw bezit te hebben, zoodat het van dag tot dag tot u zal spreken. Want behalve moreele belangstelling en steun der medemensehen, heeft de kunst ook den materieelen steun van de tijdgenooten noodig. Belegt dan iets van uwe middelen ook in kunstproducten van uw tijd, en indien uwe middelen daartoe niet toereikend zijn en ook als zij er wel toereikend voor zijn, wordt dan lid van het Kunstverbond. Hierna verklaarde spr. de tentoonstelling geopend. Na een hartelijk applaus, bracht de heer Doeser dank aan het Kunstverbond, aan de firma Reeker en aan den heer Teding van Berkhout, wiens sympathieke toespraak hem diep getroffen had. Onder de kunstvrienden, die van deze in tieme plechtigheid getuigen waren, merkten we op den directeur van het Frans Hals Museum, den heer G. D. Gratama, den heer A. D. Huysman, Jhr. Mr. B. W. F. van Riems dijk, alsmede den kunstschilder Oscar Mexxdlik. CHRISTELIJK JEUGDWERK Wijdingsavond. Zondag 15 November a.s. hopen de plaatse lijke afdeelingen van de Haarl. Chr. Jeugd- centrale een bijeenkomst te houden in de Nieuwe Kerk te Haarlem, ten einde de Ge bedsweek, uitgeschreven door de Wereldbonds- besturen van de Y.W.C.C. en Y.M.C.A. geza menlijk te besluiten. Deze bonden zijn reeds sedert hun oprich ting gewoon telken jare in November een gebedsweek te houdexx, waax-aan door alle lan delijke en plaatselijke vereenigingen wordt deelgenomen. Meer dan zeven millioen jonge mannen en vrouwen in 58 landen der ge- heele wereld worden daardoor in deze Gebeds week vereengid. De Wereldbond van C.J.M.V.'s is reeds in 1853 opgericht, hij is de oudste jeugdbeweging ter wereld, bovendien de eex-ste jeugd-organisatie die zich internationaal ver bonden heeft. De Wereldbond vaxx Jonge Vrouwen is van iets lateren datum. Op dezen Wijdingsavond zullen als spre kers optreden mevr. T. ten Boom-Van Veen te Hilversum, Ds. J. Wildschut, Ned. Herv. Predikant te IJmuiden-Oost; de leiding van dien avond berust, bij Dr. M. van der Voet, Ned. Hex-v. Predikant te Haax-lem-Noord. Muzikale medewerking wordt verleend door het Noorderkerkkoor en door den heer H. W. Hofmeester. De liturgie is aan de kerk verkrijg baar. OPMERKINGEN VAN LEZERS OORLOGSSPEELGOED. Een lezer, die zich teekent „een anti-revo- lutionnair", begrijpt niet, dat er in dezen tijd en nu het St. Nicolaasfeest in aantocht is, nog oorlogsspeelgoed verkocht wordt. Was St. Ni- colaas nog in ons midden, zoo zegt inzender hij zou het zeker niet goedkeuren. Met ver ontwaardiging heeft deze lezer gezien, dat in een onzer winkelstraten een etalage vol werd gezet met ooxlogsspeelgoed. iii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;ii!iiii!iiiiii]iin iWlli Plof! Meneer Bliek viel, van schrik en verras sing langs uit op den grond. Even lag hij be duusd, toen sloeg hij zijn oogen op en biikte recht in het grijnzende gelaat van den aredale. En toen, op dit historische moment school, er door de gedachte van meneer Bliek een idee. Een wonderlijk idee, maar een rotsvast idee. Dat was het! Hij moest kattebrood hebben. Die knoop in zijn zakdoek, dat be- teekende brood voor Mimi! Meneer Bliek krabbelde op. Hij xlchtte zijn wankele schreden naar eexi kruidenier en kocht kattebrood. Met het gezicht van een Archimedes na het bad stapte hij een kwar tier later op de tram, onder zijn arm een pak geklemd, een pak brood voor Mimi, de lieve ling van zijn vrouw. Meneer Bliek stapte uit de tram. Hij stapte veerkrachtig, opgewekt naar zijn huis toe, stak de sleutel in het slot en trad binnen. Daar op den drempel van de kamer stond zijn vrouw, een glimlach om den mond. Triom fantelijk hield meneer Bliek het pakje om hoog en zei: „Ja, ik heb er om gedacht". En meneer Bliek glimlachte om het verrukte gezicht van zijn vrouw en bedacht zich, dat vrouwen toch met een kleinigheid tevreden zijxx. Mevrouw snelde ïxaar bixxixeix en haar vin gers rukten reeds aan het touwtje dat strak om 't pakje gesnoerd was. Eixoxxdertusschen ontdeed meneer zich rustig van zijn jas, zijxx hoed en plantte zijn paraplu in den stan daard. Doch op dat oogenblik weerklonk uit de kamer een kreet en toen meneer binnen snelde. vond hij zijn vrouw snikkend op eeix steel, voor haar het geopende pak katte brood. Even stoxxd meneer Bliek verstomd, toen viel zijn oog op den kalender. Met een schok bedacht hij: 22 October. O, hemel de verjaar dag van mijn vrouw! Vrouwen zonder conversafie. Het schijnt ongeloofelijk, maar er zijn meer vrouwen die niets-hebben-om-over-te-praten dan wij vermoeden. Het zijn lang niet altijd de domsten onder ons, noch de saaisten. Er zijn vrouwen, die ervoor bedanken om altijd over het huishouden, het dienstbodenvraag- stuk of de kinderkwaaltjes te spreken: vrou wen die eveneexxs weigeren om over anderen te spreken, wat meestal synoniem is met kwaad spreken! Wanneer dezeulken geen groote fantasie, noch een levendig temperament bezitten, dan komt het veelvuldig voor dat zij heimelijk zuchten: ik heb niets om over te praten! Vooral bij lang getrouwde paren, die in den loop der jaren vrijwel ieder onderwerp binnen hun bereik hebbexx aangeroerd en uitgeput, komt zooiets voor. Een van de eerste ver schijnselen is, dat een getrouwd paar voort durend gasten- om zich heen wil zien, tenein de een „gezelligen avond" te hebben. Men heeft elkander immers niets meer te vertellen! Het is merkwaardig hoe men steeds de „om standigheden" 'bij de hand heeft om als ex cuus te dienen. Kan men dat niet helpen? Ja zeker. Men kan dat zelfs verhelpen! Gebeuren er niet iederen dag dozijnen bij zondere en opmerkingswaardige dingen, die ieder op zichzelf stof geven voor conversatie? Wie verbiedt ons die gebeurlijkheden bijeen te zamelen, er over te lezexx exx datgene, wat we niet weten of begrijpen, aan te vullen? De natuur is een voortdurende wisselwerking met een constant evenwicht. Met het leven is het al precies eender. Wanneer wij niet bereid zijxx te geven, wordt ons ook xxiets geschonken. Wat wij dan geven moeten? Oxxx te beginnexx: een goeden wil en voorts inspanning, geduld, energie en nog zoo'n paar dingen van dat zelfde soort. Wanneer een getrouwde vrouw bemerkt dat zij niets weet om over te praten, dan wordt het hoog tijd, dat zij zich op weg begeeft om iets te zoeken dat de moeite waard is" Iedere eerlijke inspanning is de moeite waard en als we met hart en ziel werken om iets te bereiken, dan moeten we er over spre ken, dan geraken we van het eeix in het an der en we komen tot de ontdekking, dat er met een, maar dat er tientallen interessante dingen zyn, waarvan we kunnen leeren of nen1Tnl8ichtenanderen °P °nZe beUrt weer kun' AMY GROSKAMP—TEN HAVE N.-Z. HOLLANDSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ, De vervoersopbrengsten gedurende de maand October (ongecontroleerd) bedroe gen in 1936 f 239.028 en in October 1935: f 242,200. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 11 NOVEMBER. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.05 Parijs Radio. Gym nastiek. 8.20 idem Gramofoonmuziek. 9.05 Keulen. Tijdsein, Nieuwsberichten, Water- standberichten. 9.20 Diversen. 11,20 Radio Dananark. Uurslag en klokkenspel van de Raadhuistoren. Harald Andei-son's ensemble uit Bellevue Standhotel. 12.20 Vlaamsch Brus sel Gramofoonmuziek. 12,50 idem. Populair concert o.l.v. Karei Walpot. 1.20 idem. Ge sproken dagblad van het N. I. R. 1.30 idem. Sa lonorkest o.l.v. Walter Feron. 1.50 idem. Gra mofoonmuziek. 2.50 Parijs Radio, Concert o.l.v. Henri Tomasi. 4.20 Fransch Brussel. Gramo foonmuziek. 4.35 idem. Kamermuziek door een instrumentaal trio uit Verviers. 5.20 Keulen. Concert m.m.v. Tilly Steinkrüger (alt). 5.50 Parijs Radio. Concert door het kamerorkest van de Pasdeloup-coxxcex-ten o.l.v. M. Cloez. 6.20 London Regional. B. B. C. Dansox-kest o. I. v. Henry Holl. 6.55 Weeixen. Aboxxnements- concert door het Gesellschaft der Musik- freunde Ravag, oLv. Oswald Kabasta. 9.05 Weenen. Blaasmuziek door de Alte Deutsch- meisterkapelle o. 1. v. Julius Hermann. 9.30 Weenen. Nieuwsberichten. Weerverwachting. 9.40 Weenen. Vervolg Blaasmuziek. 10.35 Wee nen. Nieuwsberichten. 10.45 Weenen Jetzt wird's Gemütlich. Programma IV: Vlaamsch Brussel. Gvm- nastiek les 8.—. 8.20 idem. Tijdsein. Gra mofoonmuziek. 8.30 idem. Kroniek van den dag. 8.40 idem. Gramofoonplaat. 8.45 idem. Gesproken dagblad van het N. I. R. 9.— idem. Gramofoonmuziek. 9.30 Diversen. 10.35 Droit- wich. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 10.45 idem. Herdenkingsdienst bij ae Ceno- thaph. Whitehall. 11.20 idem. Stilte. Ter over denking gedurende de stilte: In remem brance of those, who made the great sacrifice. II.30 idem. Gx-oet aan de dooden.. 11,50 Lon don Regional. Sex-ge Krish en zijn orkest. 12,50 Dróitwich. Gramofoonmuziek, 1.20 Bir mingham Hippodi-ome orkest o.l.v. Harry Pell. 2,20 Londen Regional. B.B.C. Wels orkest o.l.v. Mansel Thomas. 3.20 Dróitwich. Het Hanwell orkest o.l.v. J. C. Dysoxx. 3,50 idem. Pianoreci tal door Fred. Stone. 4.20 idem. Vesper ixx St,-Paul's Gathedraal. 5.10 idem. Het John Mac Arthur Kwintet. 5.35 idem. Alvin Saxoix met zijn dansorkest. 6.20 Diversen. 7.00 Dróit wich. Orgelcoixcert door André Marchal. 7.20 idem, BBC-oi-kest o.l.v. Constaxxt Lambert. 8.20 idem. The Royal Albex-t Hall. Festival of Em pire and Remembrance. 9,30 idem. BBC Syrn- phonie orkest o.l.v. Adrian Boult. 10,05 Di- versexx. 10.20. Vlaamsch Brussel, Gesproken dagblad van het N. I. R. 10.30 Fransch Brus sel. Dansmuziek o.l.v. Stan Brexxders. 11,20 idem. Gramofoonmuziek. Programma 5 vaxx 8.v.m. tot 7.nam. Diversen. 7.nam. Eigeix Gramofoonplaten- concert: Vroolijke Avond. 1. Stai*s and Stri pes for ever. Royal Guards Band. 2. Voor waartsMarsch. Kees Pruis. 3. Vaste ver- keerirg, Willy Derby. 4. Waarom, kleixxe vrouw. Bob Scholte.. 5. Klaxxge um Johann Strauss. Hja Livschakoff. 6. Het Steegje. Willy Derby. 7. Radetzky Marsch. Groot Orkest. 8. In de Petoet. Willy Derby. 9. Basin Street, Mills Brothers. 10. Matascha. Bob Scholte, 11. Bloemen, bloemen. Willy Derby. 12. Torgauer Marsen. Groot Orkest. 13. Cheek to Ob eek. Harry Roy. 14. Black Eyed Susan Brown. Mills Brothers. 15. The Piccolina, Hairy Roy. 16. Washington Gray Marsch, Royal Guards. Van 8.00 tot 12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10