Kleuterorkest. Nijmegen's commissaris staat terecht. Hel deüutgeijkste 54e Jaargang No. 16376 Verschijnt dagelijlfs. behalve op Zon- èn Feestdagerï Dinsdag 10 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ YOOK COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. f 0.65, franco p. post f 0.7254 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclame® 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-. Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.- Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 November. Cor, Piet en den Pijn. Deze titel doet u natuurlijk meteen be vroeden waar ik heen wil. Naar de Rotter- damsehe Zesdaagsche! Voor de Rotterdammers, bezield als zij plegen te zijn met concurrentïelust jegens Amsterdam, moet het een machtige voldoe ning zijn dat zij deze attractie thans ook ver overd hebben. Jarenlang scheen het alsof alleen Amsterdam goed genoeg was voor zes dagen fietsen in een badkuip, met al de zwie rige vrijgevigheid, daaraan verbonden. De indruk werd gewekt alsof alleen de 750.000 Amsterdammers o"er voldoende reserve-in- crisistijd beschikten om achteloos een reeks guldens voor een logeplaats neer te tellen, om bij herhaling 25 pop of een mand cham pagne uit te loven voor de enkele seconden opwinding van een extra sprint. Dit konden de 600.000 Rotterdammers niet op zich laten zitten en zij hebben het dan ook niet gedaan. Hun Zesdaagsche is er. Of het pre ?s verder zal doorwerken blijft de vraag. Onze derde stad, bevolkt door 450.000 Hagenaars, kenmerkt zich nu eenmaal door speciale opvattingen die zich bezwaarlijk met dez-e soort glorie vereenigen. Ik kan mij de Haègsche Zesdaègsche niet goed voor stellen. Eer society in de residentie zich warm maakt voor Cor, Piet en den Pijn al is de eerstgenoemde dan ook zelf Hage naar moet er nóg meer veranderen in onze cultuur-ontwikkeling dan er reeds ver anderd is. En de vierde stad des lands (Utrecht, 160.000) alsmede de vijfde (Haar lem, 130.000) zijn te klein van bevolkings totaal voor dit grootsche vermaak. Zij mis sen er ook moet ik „helaas" zeggen? de gebouwen voor. Zij kunnen de badkuip niet bergen. Wij hebben verschillende groepeeringen van nationale helden-van-den-spierbundel. Ik zal ze niet opsommen. Daar Is bovendien nog de heldinnen-groep Rie-Willy-Tini-Nida. Ik verwijt mij wel eens dat ik in mijn sterk- begrensde bewondering voor deze heroën niet genoeg met mijn tijd meeleef. Ook niet In mijn geringen geestdrift voor Cor Wals, 1 Piet van Kempen en Jan Pijnenburg. Waar om, als ik in een snelheid van 18 K.M. per uur over een afstand van 3 K.M. naar kan toor fiets, ontwaakt nimmer in mij de eer zucht, tweeënzeventig uur te willen fietsen met een gemiddelde snelheid van 30 K.M., daarbij af en toe mijn gang opvoerend tot het dubbele? Dit is een gebrek aan bewondering, dat wellicht laakbaar mag heeten'. Maar éen troost rest. Het ontbreekt mij niet aan ver wondering. Over de nationale helden-groep Cor-Piet-Pijn heb ik mij altijd verbaasd, veel meer zelfs dan over Rie-Willy-Tini-Nida of Halle-Bakhuys-Smit of over de hardloopers, wier prestaties alle dichter bij het bevat tingsvermogen van den eenvoudigen leek lig gen. Terwijl ik dit schrijf fietsen Cor-Piet-Pijn en hun tegenstanders. Straks wordt het gezet en gedrukt en ik ben met ander werk bezig. Cor-Piet-Pijn fietsen. De bezorgers brengen de krant bij u thuis, u leest ditzij fietsen. U en ik scharen ons temidden van onze ge zinnen aan den disch. Zij fietsen. Wij gaan naar een schouwburg, of een concert, of een bioscoop, of ontvangen vriendenbezoek, of pijnigen onze vage schoolherinneringen af om onze kinderen in hun Tien- of Elfjaarsche (den strijd om het einddiploma) te helpen. Zij fietsen. Wij gaan te ruste. Cor-Piet-Pijn en de rest snellen voort, op him blinkende karretjes, als maar in kringetjes. Wel lossen ze elkaar af, maar het is alleen om in enkele uren slaap of in wat haastig genuttigd voedsel nieuwe krachten te verzamelen voor het dolle rond tollen in de badkuip. Hoe is dit mogelijk? Hoe kan het mensche- lijk brein een dergelijke schromelijke veron achtzaming dulden?telkens maar weer, zes dagen en zes nachten aan een stuk? Hoe kan het bestaan dit is een bloempje zes- daagsch Nederlandsch en ik moest voorzich tiger zijn, want Charivarius is hersteld en weer op het oorlogspad dat bij geen dier kringetjesdraaiers ooit de gedachte rijst: „Ik lijk wel mal, ik schei ermee uit" en hij daar gevolg aan geeft bovendien, ongeacht de con tractbreuk, de ruzie met directie en partner en de dreigende veroordeeling door den ci- vielen rechter? Ik wou dat zooiets eindelijk eens gebeurde. Het zou een ware cultuurschok voor de mo derne beschaving zijn. Ik wou dat er een zijn karretje bij neersmeet, den megaphoon van den rondenteller of zoo Iemand greep en de 25 pop- en champagne-uitlovers plus de ove rige krijschers op de tribunes toeriep: „Ik draai niet langer! Ik verdraai het. Het leven is mij hier te mooi voor. Stik allemaal!"... ofschoon dit laatste misschien als beleediging van een volksgroep zou kunnen gelden. Ik zou het toch billijken. (Te Parijs is een orkest gevormd van bewaarschoolkleuters van twee tot vijf jaar, waarvan reeds ■per radio een concert is uitge- gezonden.) Kleine Jan loopt schril te fluiten, Dat het trilt in alle ruiten, Terwijl Kees met zijn trompet, Heel het huis op stelten zet. Pietje slaat een dof gerommel Uit zijn pas verworven trommel, Mientje toetert scherp en lang Door de kamers en de gang. Vader kan 't niet meer verduren, Wil ze naar bewaarschool sturen. Moeder sluit er zich bij aan En de muzikanten gaan Kleine Jan krijgt een viooltje Op het muzikale schooltje, Keesje wordt met zijn trompet Ergens achteraan gezet, Vlak naast Piet den trommelslager, Zijn geluid klinkt nu wat lager, Mientje wordt een nieuw succes, Want ze krijgt piano-les. Thuis is het nu stil geworden, In 't bewaarschooltje heerscht orde, Alle kind'ren doen hun best. Want er groeit een echt orkest Iemand wist het te ontdekken, Wacht, dat zou sensatie wekken, Als het uitgezonden werd, Kleuter radio concert. 't Werd, dat viel niet te verhindren, Een orkest van wonderkind'ren, In 't programma kwam 't portret Van. klein Keesje, met trompet. Haast een prentje van het schooltje, (Inzet) Jan met zijn viooltje, Mien bij haar pianoles Pietje, trommelend voor zes.... Zie, ik kan het diep betreuren. Dat het zoo nu moest gebeuren, Kleuters gun ik graag hun spel, Want de ernst komt toch al snel. Laat ze jong wat noten leeren, Maar niet, drie jaar oud, studeeren, Ernstig, op de soort muziek, Passend voor een groot publiek. Het zou wel zoo aardig wezen, Als, met meer begrip in dezen, Hen, voor roem van dezen aard, De bewaarschool hadbewaard. Schouwburg Jansweg. De toestand van het faillissement van de exploitanten. LEESGENOT Een Bril van K E I P. GROOTE HOUTSTRAAT, naast Luxor. (Adv. Ingez. Med.) Dat iets dergelijks nog nooit gebeurd is ver wonderd mij telkens weer. Het stelt mij ook teleur. Eln ik zou den man die het deed veel moediger vinden dan „ouwe Piet", die nu al veertig is en die doorreed met een gescheurde lip en een verrekte spier nadat-ie uit de bocht was gevallen. Daar rijden ze nou maar door. Waarom denken ze niet eens even? R. P. Geruchten om aartshertog Otto houden aan. Restauratie der Habsburgers in Hongarije? De geruchten omtrent een verloving van aartshertog Otto van Habsburg met prinses Maria van Savoye, de dochter van den koning van Italië, houden in de Italiaansche hoofd stad aan. Naar verluidt zal de kwestie be handeld worden op de conferentie der Donau- mogend heden te Weenen op wapenstilstands dag. Volgens de geruchten zou het huwe lijk gevolgd worden door de restaura tie van aartshertog Otto als koning van Hongarije, evenwel niet als ko ning van Oostenrijk. Officieele instanties te Rome weigeren ver klaringen af te leggen of commentaar te geven op de berichten betreffende deze kwestie. Tot dusverre had men de restauratie altijd „een niet-actueel probleem" genoemd, terwijl de geruchten over genoemd huwelijk reeds zijn tegengesproken. Olifantenplaag in Benkoelen. BENKOELEN, 10 November (Aneta)In enkele streken in het binnenland ondervindt men overlast van kudden olifanten. Zoo wer den in de Doesoen Saekarami verschillende ladangs (droge rijstvelden) vernield. Agen ten van de veldpolitie zijn naar- die streek vertrokken om de olifanten te verjagen. De curator in het faillissement van de ex ploitanten van den Schouwburg Jansweg J. A. Kaart Sr. en M. H. W. Muller stelt ons het volgende verslag over den toestand van dit faillissement ter beschikking. Het faillissement van den Schouwburg Jansweg die reeds lang in slechte financieeele omstan digheden verkeerde, is dan in Mei 1936 werke lijk gekomen, hetgeen tenslotte tengevolge heeft, dat deze bij de Haarlemmers steeds ge waardeerde inrichting na ongeveer drie kwart eeuw als zoodanig verdwijnt. De oorzaak van dit faillissement is niet zoo zeer gelegen in het verminderd bezoek van den schouwburg als wel in de relatief veel te hooge vaste lasten, met name de huur en de hooge belastingen, welke twee posten bijna de helft van het exploitatiebudget waren gaan vormen. Speciaal moet ook het feit gememoreerd worden, dat door dit faillissement, dat bij een lagere huur en een lagere belastingdruk niet had behoeven in te treden, een vrij groot ge tal personen werkloos is geworden, hoewel eigenlijk in Haarlem aan hun arbeid voor exploitatie van een schouwburg wel degelijk behoefte blijft bestaan naar mijn oordeel. De schulden der vennootschap bedroegen ten dage van het faillissement ongeveer f 23.500 waarvan ruim f 10.500 preferent. Door allerlei transacties, reclames en betalingen van boedelschuld zijn deze preferente schulden thans in zooverre verminderd, dat uit het faillissement nu niet meer dan ongeveer f 5.000 aan preferente schulden zal behoeven te wor den voldaan en dan de concurrente crediteu ren nog ongeveer f 15.000 te vorderen zullen hebben. Aangezien de activa der vennootschap, die niet meer dan f 1.500 bedroegen, thans niet meer dan de helft daarvan bedragen nu de boedelschuld betaald is, is uit dit faillissement slechts voor een enkelen preferenten crediteur een uitkeering te wachten. De verschillende schuldeischers der ven nootschap zijn echter eveneens gerechtigd in den boedel der individueele leden. De activa in den boedel van den heer Kaart Sr. zijn slechts f 300 waartegenover nog een grooter bedrag aan preferente schuld te zijnen laste. Uit dit faillisseme.it is dus vermoedelijk slechts een uitkeering voor een enkelen prefe renten crediteur te wachten. Tenslotte blijft er dan de boedel van den heer Muller. Het passief van dezen boedel be staat bijna uitsluitend uit de vorderingen der vennootschapscrediteuren. De activa zijn hier grooter. Hun waarde schat ik ongeveer op f 6.500, al kan ik voor dit bedrag niet instaan. Dit zou m.i. beteekenen, dat de preferente cre diteuren der vennootschap uit dit faillissement volledig verhaal kunnen vinden, voorzoover die preferentie strekt, terwijl er voor de concur rente crediteuren der vennootschap op den duur nog een uitkeering van ongeveer 10% te verwachten is. Ik moet:echter met nadruk zeggen op den duur, omdat het tot nu toe praktisch onmo gelijk is gebleken, om verschillende activa in dit faillissement te verzilveren. Mocht dit als nog in de komende maanden gelukken met een hypothecaire vordering, dan zal een eer ste uitdeeling gehouden worden, waarbij de preferente schuldeischers grootendeels betaald zullen kunnen worden. Verdere contante gelden zullen in dit fail lissement niet voor over een jaar verwacht kunnen worden, terwijl over de verdeeling van een onverdeelden boedel, waarin de heer Mul ler gerechtigd is en die eerst over drie jaar tot verdeeling komt, nog steeds geen definitieve regeling is getroffen. Na het opmaken van dit verslag zijn twee overeenkomsten getroffen, waardoor voor de preferente schuldeischers waarschijnlijk in Februari of Maart 1937 een uitkeering is te verwachten. Een accoord is in deze faillissementen niet aangeboden. N.S.B.-ZEGELS IN BESLAG GENOMEN. Bij een N.S.B.-sigarenwinkel in de Groote Houtstraat heeft de politie Maandag 10.500 N.SJ3.-zegels in beslag genomen op grond van vermoedelijke overtreding van art. 440 Wetboek van Strafrecht. Verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering. Hedenmiddag heeft de rechtbank te Arn hem de zaak behandeld tegen den gewezen commissaris van politie te Nijmegen, wiens arrestatie dezen zomer zooveel stof heeft doen opwaaien. De commissaris toch had in Nijme gen veler sympathie, hij had er uitstekend werk verricht en algemeen werd hij als een talentvol politieman beschouwd, van wien men verwachtte dat hij een groote carrière zou maken. Gedurende twee jaar was hij te Nijmegen werkzaam geweest; daarvoor in Den Haag. waar hij eveneens op den voor grond was getreden en van den toenmali- gen commissaris van politie den heer Van 't Sand belangrijke opdrachten kreeg te vervul len, die hem dikwijls naar het buitenland brachten. Toen v. d. M. op 2 Juli op last van den officier van justitie te Arnhem werd gearresteerd was zelfs zijn naaste omgeving volkomen overrompeld, 's Maandags tevoren was v. d. M. met ziekteverlof gegaan. Die week verscheen de controleur van financiën eenige malen op het politiebureau. Donderdag 2 Juli was deze functionaris vergezeld door het parket ui: Arnhem. Na een onderzoek en een kort verhoor werd bevel gegeven tot arresta tie van den commissaris. Een huiszoeking ii de woning van den gearresteerde wees uit hoe hopeloos zijn financieele toestand was. Nadien is er veel over deze zaak geschreven en gesproken en tal van geruchten deden de ronde. Steeds weer rees deze vraag: welke omstandigheden hebben den commissaris er toe geleid deze malversaties te plegen. Een vraag. die. hoewel de commissaris kort na zijn arrestatie een bekentenis heeft afgelegd, nog steeds niet is beantwoord. Aanvankelijk heette het dat hij een slachtoffer was van een brutale chantage. Van andere zijde echter kwamen andere berichten. Bij de huiszoeking werden schuld bekentenissen gevonden van vroegere supe rieuren van v. d. M.. waarin deze verklaar den groote bedragen aan hem schuldig te zijn. Zoo is er een gevonden, waarin de com missaris van politie te Den Haag. de heer H. B. Paré, verklaart van den inspecteur van po litie le klasse S. J. W. v. d. M. in leen te heb ben ontvangen f 7500. De heer Paré ontken' deze echter pertinent. Het eerst feit. waarvan de dagvaarding spreekt is dan ook deze valschheid in geschrifte, doch nog een aantal misdrijven van verduistering zijn hem even eens ten laste gelegd. De zaak schijnt aan "t rollen te zijn gekomen dooixlat de commissaris in gebreke bleef de termijnen, waarmede hij een groote schuld aan een dame in Den Haag moest voldoen, te betalen. Dat was in het begin van dit jaar. De advocaat dezer dame schreef een brief naar den burgemeester van Nijmegen over deze aangelegenheid. De commissaris werd ter verantwoording geroepen daarbij zegde deze toe de zaak binnen enkele dagen in orde te zullen maken. Dat geschiedde evenwel niet en zoo ging wederom een brief naar den bur gemeester gevolgd door een bedreiging met faillissement. Tegelijkertijd kwam een Duit- scher een bedrag van f 1000. dat namens hem aan den commissaris ter hand was gesteld als borgstelling, terug eischen. Toen werd de jus titie in dc zaak gemoeid en het onderzoek, dat deze vervolgens instelde leerde, dat de finan cieele toestand van den commissaris uiterst slecht was. Tal van andere feiten, welke men in de dagvaarding kan vinden, kwamen toen los. Enkele dagen na zijn arrestatie werd de commissaris op zijn eigen verzoek in staat van faillissement verklaard. Als raadsman kreeg hij toegewezen mr. P. D. M. Lem te Nijme gen die nog getracht heeft ontslag uit de preventieve hechtenis van v. d. M. te bewer ken, doch daar niet in is geslaagd. Aan den verd. is in de eerste plaats ten laste gelegd valschheid in geschrifte en voorts, dat hij in 1934, 1935 en 1936 te Nijmegen als ambtenaar, in hoedanigheid van commissaris van politie te Nijmegen, hulpofficier van jus titie, opzettelijk bedragen aan geld. welke hij in de bediening van zijn functie onder zich had, heeft verduisterd. Rotterdam heeft reeds zijn tienduizend schepen. Zaterdag is het tienduizendste schip voor Rotterdam bestemd gedurende den loop van dit jaar den Waterweg binnen gekomen. Dit is ruim een maand eerder dan het vorige jaar. toen het 10.000ste schip pas op 13 De cember verscheen. Het grooter aantal schepen is te danken aan een grooteren aanvoer van erts en grootere verschepingen van kolen te Rotterdam. 1 Het woord is aan.. Anonymus: Een man die toegeeft als hij ongelijk heeft is toijs. Een man die toegeeft als hij gelijk heeft is getrouiod. Bombardementen stichten brand in Madrid. Tankafdeelingen pogen den weg- vrij te maken. (Zie eerst pag. 4). Front voor Madrid, 10 November (Havas/ A. N. P.) De correspondent van Havas bij het hoofdkwartier der opstandelingen deelt mede, dat gisteren vijf bombardementsvliegtuigen van de rechtschen boven Madrid hebben ge vlogen, vooral boven de omgeving van de gas fabriek. Hier werden 15 lucht-torpedo's om laag geworpen en in de omgeving van de fa briek ontstonden hevige branden. Men gelooft, dat ook de gasfabriek is getroffen. Verder Verder wordt gemeld, dat de artillerie der op standelingen het Noorder-station heeft ver nield. De regeeringsrtoepen, die op het Casa del Campo verschanst liggen, zijn thans omsin geld. Men gelooft, dat zij het niet lang meer zullen kunnen houden. Hun stellingen worden door de luchtmacht der opstandelingen ge bombardeerd, dit bombardement beperkt zich evenwel tot- zekere strategische punten. Ondertusschen trachten de tank-afdeelingen den weg voor de infanterie te openen. Op een van de eerste loopgraven in de Toledowijk werd bij het verschijnen van de tanks de witte vlag geheschen. De opmarsch van de rechtsche rtoepen ge schiedt met de grootste voorzichtigheid, aan gezien het commando vreest, dat op vele plaatsen in de buitenwijken mijnen zijn ge legd. SEVILLA. 10 Nové (Havas—A.N.P.). In een rede voor de radio verklaarde gene raal Queipo de Llano gisterenavond, dat de echtsche troepen Madrid nog niet zijn bin nengedrongen, omdat het oogenblik hiervoor nog niet was gekomen. Volgens de mededee- lingen van den generaal bezetten de opstan delingen thans alle bruggen over de Manzana- res en hun front strekt zich uit vanaf de fontein San Antonio tot aan de brug Sego via en de voorstad Osera. Spreker voegde hieraan toe, dat de colonne der opstandelingen in het centrum den vijand aanzienlijke verliezen heeft toegebracht en een 150-tal gevangenen heeft gemaakt, de linker colonne nam 200 tegenstanders gevangen en deed 125 aanhangers der regeering sneuvelen en de rechter-colonne „zuivert" het terrein grondig. Verder deelde vannacht 1 uur de radioclub van Teneriffe mede, dat generaal Varela zijn opmarsch in Madrid voortzet. De tanks van de opstandelingen zijn de Calle de Toledo binnengedrongen en bereikten de Paseo Imperial. In het Noord-Westen zijn de tuinen van het Koninklijk Paleis, het Noorder-station, de Universiteitswijk, en de Landbouwschool door de opstandelingen bezet. Een luchtfoto van Madrid, met het voormalige Koninklijke Paleis. Op den achtergrond de Manzanares; van den linkeroever van deze rivier openden de troepen van generaal Franco het vuur op de stad. De strijd om Madrid duurt in alle hevigheid voort. pag. 4 Het Duitschc stoomschip „ïsis" is vermoede lijk met 39 opvarenden aan de Engclsche kust vergaan. pag. 4 Prof. dr. B. Schrieke: Het koloniale vraag stuk. pag. 3 De tijd van de wilde autobusdiensten voorbij? pag. 3 Dr. Hubrecht zal mr. Patijn als gezant te Rome opvolgen. pag 3 Te Harlingen vreest men, dat een Harling- sche boot is vergaan. pag. 3 Maandag is te Haarlem in principe besloten tot oprichting van een anti-sanceringsver- eeniging. pag. 6 De N. Z. H. R. M. bestaat morgen 111 jaar. pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Cor, Piet en den Pijn. J. B. Schuil: Madrid, Spanje's monumentale hoofdstad. pag. 4 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De Ned. Indische thee pag. 11 Van onzen Londensclic correspondent: Pre mière van de Rembrandt-film. J. H. de Bois: Tentoonstelling van Artk* Am sterdam. J. B. Schuil over Professor dr. Hiob Pratorius! t>ag 11 W. S.: Een zangerscarrière. pag. 7 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw Schrijft H. D. Vertelling: De knoop. De Burgerlijke Stand van Haarlem is opee nomen op pag. 9.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1