De belegering van Madrid. Storm op de kust. i. ---ar GELD EN LIEFDE Een der putten, waaruit de belegerden in het Alcazar te Toledo tijdens de hache lijke dagen van het beleg, zich drinkwater konden verschatten tr~ ar t - -*«,• wm§m De Are de Triomphe te Parijs wordt in gereedheid gebracht voor de plechtig heden bij de herdenking van den wapenstilstanddag. Groote ladders worden tegen het bouwwerk geplaatst voor het bevestigen der vlaggen en crêpe decoratie Als de Zuidwester-storm de kust beukt Een interessant snapshot aan de Zuider- pier te Hoek van Holland tijdens den storm van Maandag De sneltrein naar Bordeaux derailleerde op 50 K.M. afstand van de stad. Hoewel de materieele schade aanzienlijk was, kwam geen der reizigers bij dit ongeluk om het leven De nieuwe .Rotunden-brug" over het Donau-kanaal te Weenen is door den Oostenrijkschen Bonds president Miklas in tegenwoordigheid o.m. van Bondskanselier dr. Schuschnigg officieel geopend Na zijn bezoek aan de Fokkerfabrieken te Amsterdam verlaat Prins Bernhard het directiegebouw Links de heer G. C. Vattier Kraane De eerste foto van den aanval der nationalisten op de Spaansche hoofdstad Madrid. Artillerie bombardeert de stad vanuit een verdekte stelling nabij Getafe Nederlandsche journalisten interviewen prof. dr. Willem Mengelberg tijdens zijn verblijf te Berlijn voor het concerteeren met de Philharmonie FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. .(Nadruk verboden.) Deze Lord Cecil Douglas is het zwarte schaap van zijn familie en werd door haar verstooten. Kort geleden werd hij uit een voorname Londensche club wegens valsch spelen verwijderd en hij heeft verder een groot aantal schandalen veroorzaakt. Na dit alles werd hem het asphalt van Londen te heet onder de voeten, hij kwam hierheen, kreeg door zijn klinkenden naam toegang tot onze society en heeft jou als eerste slacht offer de eer waardig gekeurd van zijn boe venstreken! Hij heeft dat alles prachtig in elkaar gezet, jou zoogenaamd het leven ge red, maar in werkelijkheid het parelsnoer gestolen en wanneer mijn wantrouwen mij niet zoo uiterst voorzichtig had gemaakt, zou je er heel leelijk zijn ingevlogen. Maar de comedie is nu afgeloopen. Natuurlijk moet schandaal vermeden worden. De met de im migratie belaste autoriteiten hebben mij ge holpen en Lord Cecil Douglas is reeds aan boord van een stoomschip gebracht en zal op transport naar zijn vaderland worden ge steld". Franzi was diep terneergeslagen; zij legde de handen tegen haar gelaat en boog zich schreiend voorover. Als een troostend gebaa legde Henry zijn arm om haar schouders. „Je hebt niet vee] geluk met anderei Frances.Zou je je nu voortaan niet lieve' alleen aan mij houden? Het is werkelijk niet gemakkelijk de vrouw van den rijksten to an is im* Een enkel teeder woordje en Franzi zou haar man om den hals gevlogen zijn, zich aan zijn borst gedrukt en hem bewezen heb ben, hoe onmetelijk zij hem beminde. Maar dat teedere woordje bleef uit; haar hart ver viel in bitterheid en trots en in Henry's ge moed bleef de twijfel. Het kasteel aan zee. In Juni vierde Franzi haar verjaardag en zij ontving van haar echtgenoot een waar lijk vorstelijk geschenk. Garrick had na den dood van den laatsten Gould, dien in New port aan den Atlantische Oceaan gelegen kasteel gekocht en schonk het aan zijn vrouw in persoonlijk eigendom. Newport is de deftigste badplaats van Noord-Amerika, de milliardairs hebben daar hun villa's en er wordt streng tegen gewaakt, dat ongewenschte elementen in de omgeving bouwgrond koopen. Ook de hotels zijn daar zeer kieskeurig bij het toelaten van bezoekers Vraagt bijvoorbeeld een onbekende een kamer dan wordt geantwoord, dat alles be zet is; alleen de menschen die tot de be kende groote wereld behooren worden toege- aten. Het door Garrick gekochte kasteel was ge heel uit marmer in vroeg-renaissancestijl jpgetrokken en was twee verdiepingen hoog. Vóór had het een eigen strand met een bad hui en een bootenhuis naar achteren had het een groot park. met plantenkassen, stal len, garages, vliegtuighangar en een klein dierenpark. Het park was zoo uitgestrekt, dat men een uur noodig had om het door te wandelen. Het was een landgoed op zichzelf •net lommerrijke lanen, ruiterwegen. tennis- ïanen. golflinks, paviljoens en een uitkijk- oren van tachtig meter hoogte, met een lift ■t aan zijn hoogste platform. Vandaar kon men met een kijker New York en Boston zien liggen en kon men de oceaan- stoomers naar Europa tot Sandy Hook met het oog volgen Franzi stond door dit geschenk verbluft. En toch was haar vreugde gemengd. Zij wist dat dit geschenk door Henry met drie mil- lioen dollar gekocht was, of met meer dan twee honderd milliarden Oostenrijksche kro nen en zij dacht onwillekeurig aan haar vaderland, aan het arme Weenen en aan de daar heerschende werkloosheid, duurte, el lende en armoede zooals die voortdurend geschetst werden in de Weensche bladen, waarop zij geabonneerd was. Bovendien zou Henry haar nu nog meer uit den weg gaan en zou zij hem, wanneer zij maandenlang in Newport woonde, nog veel zeldzamer zien en de verwijdering nog veel grooter worden. Inderdaad drong Henry er op aan, dat zijn vrouw, die de groote hitte van New York niet goed kon verdragen, dadelijk naar New port zou gaan» Hijzelf zou 's Zate 'lags den vliegtocht van een uur naar Newport maken en dan tot 's Maandags vroeg bij haar blij ven. Maar alreeds op den eersten Zaterdag kon hij zijn belofte niet nakomen, doordat de zaken hem dat verhinderden. Hij kwam eerst op Zondag en vloog nog denzelfden avond met Fred weer terug naar New York. In haar trots gekrenkt, berusttte Franzi Goed! als hij dan heelemaal geen tijd voor haar had, als dan zijn liefde voor haar niet groot genoeg was, om hem van die hartstoch telijke jacht naar den dollar af te houden zou zij zich noodgedwongen in haar lot schik ken, op dezelfde wijze als alle andere Ameri kaan sche vrouwen. Dus stortte Franzi zich in het volle, bruisende Newportsche leven speel de golf en bridge, gaf feesten en bezocht die van anderen, alleen maar om haar innerlijke leegheid te vullen. Fatty iedereen noemde hem nu zoo benutte ook door de week iederen vrijen middag om per auto of per vlieguig naar Newport te komen. Hij voelde dat dit huwe lijk niet zoo gelukkig was als het wel zijn kon en hij betreurde het innerlijk ten zeerste, de kleine Weensche de rol van een dame der groote wereld te zien spelen, waarvoor lij hoe genaamd niet geschikt was. Hij wist dat zijn aanwezigheid haar goed deed en boven dien was het Dora, die hem geweldig aantrok. Zóó zelfs, dat hij er meer en meer aan be gon te denken, zijn gemakkelijke vrijgezel- lenleven te beëindigen en Dora tot zijn vrouw te maken. Op den vierden Juli van elk jaar wordt in Amerika het feit van de onafhankelijk heidsverklaring der Noord-Amerikaansche re publieken met alle pracht en praal herdacht. Zoowel kinderen als volwassenen, rijken en armen vieren dit feest op luidruchtige wijze. Van 's middags tot laat in den nacht wordt in alle straten vuurwerk afgestoken en wor den onophoudelijk vreugdeschoten gelost; de kinderen sleepen al wat maar brandbaar is bij elkaar, om er vreugdevuurtjes mee te stoken. De brandweer, de reddingsbrigades en de politie hebben de handen vol en een ■stad als New York moet kapitalen uitgeven )m alle in het asphalt gebrande gaten weer e laten herstellen. In het voorname en deftige Newport gaat bet echter minder luidruchtig en minder ge vaarlijk toe. Hier stelt men zich tevreden met het geven van groote particuliere feesten. Het grootste feest vond ditmaal op het kasteel van "Garrick plaats. Gevolg gevend aan een plotselinge opwelling, had Garrick besloten sen partij te organiseeren. zooals zelfs mil jardairs maar zelden aanrichten. Driehonderd personen werden uitgenoodigd /ier muziekkorpsen en de beroemdste Itali- aansche vuurwerkmaker waren geëngageerd en de uit New York ontboden Fransche koks moesten een souper van achttien gerechten gereedmaken. In een goede bul, had Garrick tegen zijn •rouw gezegd: „Aan het tuinfeest in Weenen heb ik mijn vrouw te danken en nu moet een Ameri- kaansch tuinfeest je een jaar later aan den dag herinneren, waarop de anne poppen- naaister den schoonheidsprijs tod". Franzi ontving zwijgend den kus dien Gar rick haar op het voorhoofd drukte, en lachte flauwtjes. Eens in een oogenblik van ernstige toena dering had Henry haar beloofd, in den zomer met haar naar Weenen te reizen. Sedert was daar echter niet meer over gesproken. Hoe veel aangenamer ware haar deze reis ge weest dan dit feest, dat zooveel van haar zenuwen vergde en vele duizenden^zou kosten Maar zij durfde niet tegen te spreken; voort durend voelde zij zich tegenover Henry als een klein kina, dat geen eigen meening mag hebben, Onwillekeurig moest zij aan den vriend uit haar jeugd, den armen Weenschen schilder Rolf Hörmann denken. Met hoeveel toewij ding en onbaatzuchtigheid had de jongen haar bemind, bewonderd en aangebeden. Voor hem was ze geen klein meisje geweest, maar een heilige, een godin, één woord van haar en hij zou uit het raam gesprongen zijn en zijn werk in den steek hebben ge laten, om desnoods sneeuw te gaan schepper) Maar Henry? Ja, hij had haar lief op zijn eigen manier en alleen wanneer hij den tijd er voor had. Hij beminde zijn beroep en zijn successen en daarnaast ook haar. Zij echter beminde niet den opschik dien hij haar verschafte, noch den fabelachtigen rijkdom, die haar schuw maakte, noch de feesten, waarop zij altijd een vreemdeling bleef, maar alleen hem: hemzelf. Dat wil zeggen, zij zou alleen hem beminnen, wanneer hij het wilde en wanneer hij tusschen hen beiden geen scheidsmuur opbouwde, waar zij niet over heen konden komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9