Heemstede als woonplaats. Olifantenplaag. Het tkêangeiikste 54e Jaargang No. 16377 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 11 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBUOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post /3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.7254 UITGAVE LOURENS CUSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 o Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132, 12713 Administratie: 10724, 14325 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 11.75, elke regel meer t 0.35 Reclames /0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 30.-, idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.- Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, November. Ter Herinnering. Het is vandaag achttien jaar geleden dat door het sluiten van den wapenstilstand een einde kwam aan de bloedigste slachting die de wereldgeschiedenis kent. Sinds jaren weten wij, waartoe die onzinnige strijd heeft geleid. Hij heeft voorgoed het bewijs geleverd, dat met een Europeeschen oorlog niets meer te winnen is, voor geen enkel land dat er aan deel neemt. Al de z.g. overwinnaars in de vier jarige slachting zijn op den duur verliezers gebleken, evenals de verslagen Centrale mo gendheden. Enorme offers aan menschenle- vens en aan menschelijk levensgeluk zijn ge bracht voor niets. De leuzen, waaronder de strijd werd ge voerd zijn buitendien niet bewaarheid. Het was geen „War to end war"geen oorlog om den oorlog te beëindigen. Zelfs nu, acht tien jaar nadat het laatste schot werd gelost, is de nawerking van deze wilde verdwazing nog zoo groot, dat Europa nog niet in de verte is teruggekeerd tot de welvaart en rust van 1914. Integendeel: het is zoowel in cultureelen als in materiëelen zin steeds armer geworden. Het is van onderlingen haat vervuld, leeft in hevige spanning en in voortdurende onzeker heid of niet een nieuwe hel zal losbreken en bewapent zich tot in het onwaarschijnlijke toe. Het eenige dat blijkbaar weerhoudt van een nieuwe slachting is angst voor eikaars strijdmiddelen. Want, nietwaar, als men een luchtvloot naar de weerlooze bevolkingscentra van een ander land zendt om die met gassen, bacteriën en brandbommen uit te moorden, kan men er zeker van zijn, dat even later de eigen bevolkingscentra op dezelfde wijze be stookt zullen worden. Niettemin smijt Europa milliarden weg voor improductieve uitgaven aan bewapening, die het derhalve voortdurend verarmen^ De economisch sterkere Vereenigde Staten profiteeren daarvan op de wereldmarkt en het imperialistische Japan wacht zijn tijd af. In 1914 begon een Europeesch zelfvernie- tigings-proces, dat zich na 1918 in minder he- vigen vorm, namelijk in economischen zin al leen, is blijven voortzetten. Komt men niet tot internationale laat ons liever maar zeg gen: tot Europeesche overeenkomsten, waarbij aan den sloopenden bewapeningswed strijd een einde wordt gemaakt, dan zal Europa voortgaan zich uit te putten. Het is een vreemde tijd. En dit zal een vreemde dag zijnniet zoozeer in de lan den die buiten de slachting zijn gebleven als bij de ex-belligerenten. Men zal daar namelijk allerlei wapenstilstands-herdenkingen hou den bij de tallooze monumenten voor de ge vallenen van 1914-1918. Millioenen krachtige jonge menschen, vormend de bloem en de toe komst van die vele naties, zijn bezweken on der leuzen die onwaar zijn gebleken. Hun offer heeft geen betere wereld geschapen, heeft hun vaderlanden niet gediend, heeft den oorlog niet uitgeroeid. Als zij konden opstaan en spreken, zouden zij zeggen: „Waartoe is ons leven genomen? Wat hebt gij van die hel, waarin wij bezweken zijn, geleerd? Niets! Waar is het nieuwe Europa, dat gij op de puinhoopen zoudt bouwen? Waar zijn het Recht en de veiligheid voor de kleine naties, indertijd zoo geestdriftig verheerlijkt?" En er zou geen ander antwoord zijn dan zwijgende schaamte. Want de beloften van Versailles zijn niet vervuld, de beloften van ocarno zijn niet vervuld, het streven van de ontwapeningsconferentie is doelloos geble ken en degenen die nu nog de toekomst na streven die in de schoone leuzen van eertijds vervat was, worden voor malle idealisten uit gemaakt niet alleen, maar zelfs met de min derwaardigste verdachtmakingen bejegend. Als de plechtige herdenkingen bij de oor logsmonumenten even zoovele uitingen van schaamte zouden zijn schaamte over het geen men gedaan heeft met de nalatenschap van de millioenen slachtoffers van de Groote Slachting dan zou deze elfde November een keerpunt kunnen beteekenen. Maar dat zal hij zeker niet zijn. Europa zal dezen dag vie ren met wapengekletter. Daarom zal het een zeer vreemde dag zijn. Natuurlijk zullen de vredesorganisaties hun best doen om een opbouwenden invloed uit te oefenen. Er is nog altijd gelegenheid voor. Er is nog' steeds geen nieuwe oorlog, die Europa voor goed ten gronde zou richten. Er is nog een kans om hem te voorkomen. Tijd winnen is alles geworden: de tijd vermag veel te hee- len, wellicht zelfs den bewapenings-waanzin die Europa bevangen heeft. Maar dat zal al leen gelukken als meer menschen gaan besef fen, werkelijk en diep beseffen, hoe de Euro peesche internationale anarchie hun toekomst en die van hun kinderen bedreigt, hoe boven alles Europeesche toenadering moet nage streefd worden. Ik kan er slechts toe opwek ken, naar die stem der Rede te luisteren. R. P. Jongetje onder groentenwagen geraakt Doodelijk ongeluk in de Oranjestraat. In de Oranjestraat is hedenmorgen te omstreeks kwart voor twaalf een zevenjarig jongetje door een nood lottig ongeval om het leven gekomen. Het knaapje, een zoontje uit het gezin Bok, dat voor zijn ouderlijke woning in de Oranje straat 173 aan het spelen was, klom op een gegeven oogenblik op de kar van een aard appelenhandelaar, die juist passeerde, nadat hij zijn klanten in de straat bediend had. Het jongetje viel van den zijkant van den wagen af en raakte onder de wielen, zonder dat de voerman iets bemerkt had van het voorval, dat dan ook uitsluitend aan kinderlijke on voorzichtigheid geweten moet worden. Eén der wielen van den wagen ging over het hoofdje van het kind heen. dat op slag dood was. Het werd in de ouderlijke woning binnen gedragen en later door Mathot naar een der ziekenhuizen vervoerd. De droevige gebeurtenis verwekte, zooals te begrijpen valt, in de buurt groote consternatie. Voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Vierde verantwoording van bij ons blad ingekomen giften. N. N. f 10.J. H. Sch. f2.50: N. N. f3.—; Mej. de V. f0,50; C. P. F. f 1,R. d. V. f0.50; N N. fl,C. E. M. f 1,50; G. B. J. S. f2.50; Fam. W. B. te Heemstede f2,50; H. v. A. fl; v. d. M. f 0,50; v. M.—M. f0,50: Fam. J. f3.—; A. A. f 1 25; Fam. P. f 1,—B. f 1A. v. E. te H'stede f5.—: M. V. f 1,E. d. G. H. f 0,50; Uit Carl a's Potje f 0.50; J. K. f 0,50; Da- mse S. f 3,50; M. B. f 1.—: Mej. A. M. T. f 1,—; M. S. f 0,25; Mevr. W. f0.25: Mevr. C. v C. f 1.50; W. B. fl,—B. B. f 1,—L. K. v. G. f2.— fam. v. d.K.-L. f 2,50:P.A. N. f2,50; P. H. f 100,F. P. f 2,50; B. Overveen f 5,j. P. G. f 5,—; J. H. M. f 2,—; C. G. S. de V. f 8,—; W. f 2,van Mej. A. v. S. ontvingen wij een broche, vervaardigd van een gedenkpenning, die is uitgegeven ter gelegenheid van de in huldiging van H. M. de Koningin Wilhelmina in 1898. Deze penning is voor den meestbieden de te koop. P. S. Het kwartje van 1826 is ook nog te koop. VEREENIGING „GELOOF EN WETENSCHAP" Het bestuur der Vereeniging „Geloof en We tenschap" voor Haarlem en omstreken heeft de leden uitgenoodigd tot bijwoning van de derde bijeenkomst in dit seizoen. Op deze bij eenkomst in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. op Vrijdagavond 13 November a.s. zal prof. Léopold Levaux, uit Luik een Voordracht houden over „Dostoievsky, prophéte de la révolution, annonciateur de la résurrection." De Ramplaan. Er komen geen boomen in de trottoirs. Ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, zond aan de bewoners van de Ramplaan den volgenden brief: In antwoord op uw brief van 19 October deel ik u mede: Bij het maken van het plan der verbetering van de Ramplaan lag het in de bedoeling de verbreede laan van een dubbele rij boomen te voorzien. Het was der halve in den geest van het project, toen ik aan de bewoners van de Oostzijde van de Ramplaan mededeelde, dat na herziening wederom een beplanting zou worden aange bracht. Het algemeen aspect, hetwelk tijdens en na de uitvoering van het werk is ontstaan, heeft mij evenwel van dit voornemen doen terug komen. De Ramplaan, zooals deze thans is, is eenig in haar soort in onze ge meente. De rechte weg wordt aan de einden afgesloten door een zeer mooie beplanting. Het op meer plaatsen in de voortuinen voor komende hooge geboomte geeft een mooi as pect aan het straatprof iel ."dat met de diepe voortuinen een zeer geslaagde ruimtewer king heeft. Belangrijke punten als het kerkgebouw aan de zuidzijde en de verbreeding ter plaat se van de kruising met de Rollandslaan ko men nu volledig tot hur. recht. Het een met. het ander heeft een aspect doen ontstaan, waarvan stedenbouwkundig gezien, een bij zondere bekoring uitgaat. Het karakteris tieke beeld, dat de Ramplaan voorheen ver toonde, blijkt na de wijziging vervangen in zijn door een ander karakteristiek beeld, waarbij eveneens schoonheid van bijzondere orde L" ontstaan. Een boombeplanting in de trottoirs zal den aanblik radicaal wijzigen. De gezichtskring wordt beperkt, de fraaie begrenzingen ver dwijnen, de gunstige werking van wegprofiel en voortuinen gaat verloren. Daar het hier een bijzonder algemeen be lang betroft. heb ik na gepleegd overleg met den directeur van den dienst van den Hout en de Plantsoenen, die mijn zienswijze deelt, met dezen besloten de voorloopig verwijder de boombeplanting niet meer in de trottoirs aan te brengen. Nederhand is mij gebleken dat dit in strijd is met de toezegging die ik deed in mijn brief dd. 23 Januari 1933 Ik vlei mij met de hoop dat. waar de gevallen beslissing gebaseerd is on het algemeen be lang. diègeren der bewoners, welke een an- dere meer.ne zijn toegedaan mijn ziens wijze kunnen billijken en het schoone in den tegenwoordigen toestand alsnog zullen in zien. Voor forensenrenteniers en gepensionneerden. Dat Heemstede in de laatste kwarteeuw het karakter heeft gekregen van een forensenge meente, maar tevens van vestigingsplaats voor hen, die zich uit het zaken- of het ambtelijk leven hebben teruggetrokken, is algemeen bekend. Er behoeft dan ook geen statistisch materiaal te worden aangedragen om daar voor het bewijs te leveren. Toch is het inte ressant om na te gaan op hoe markante wijze de demografie van Heemstede deze ontwikke ling bevestigt, terwijl een ontleding en be schouwing der bevolkingscijfers bovendien toestaat, conclusies te trekken, die voor een verdere ontwikkeling van Heemstede nuttig kunnen zijn. De snelle groei van het Heemsteedsche zie lental voert in de eerste plaats tot een uitzon derlijk lage „verdubbelingsperiode" d.i.'t aan tal jaren, waarin een land, stad of dorp zijn of haar bevolking ziet verdubbelen. Volgens recente becijferingen bedraagt deze „verdub- belingsperiode" voor Nederland 48 jaar, voor Heemstede zal zij slechts ruim 20 jaar beloo- pen. Deze snelle verdubbeling van het zielental is toe te schrijven aan een z.g. vestigings-over schot 'gunstig verschil van vestiging boven vertrek) en allerminst aan een geboorte overschot (gunstig verschil van geboorten bo ven overlijden). Want het geboortecijfer is in Heemstede ongewoon laag. Zou Heemste- de's zielental alleen door het geboorte-over schot moeten toenemen wat voor tal van andere gemeenten inderdaad geldt en ook voor het geheele land hoofdoorzaak is dan zou de ..verdubbelingsperiode" vèr bij de gemiddelde voor Nederland achter liggen en pl.m. 125 jaar bedragen. Over 1933 en 1934 bedroeg het geboortecij fer voor Nederland resp. 20,8 en 20,7 per 1000 inwoners. Bovendien ligt ten plattelande het geboortecijfer boven dat der groote ste den. dientengevolge ook boven het gemid delde van het geheele land. Over 1933 en '34 bedroeg het in de gemeenten van 500020.000 inwoners. in de groep dus, waartoe ook Heemstede behoort 23,21 resp. 22.90 per 1000 inwoners; in Heemstede slechts 15.33 resp. 15.78 en in 1935 zelfs 14.27 per 1000 inwoners. In deze cijfers weerspiegelt zich zonder twij fel het feit, dat vele renteniers en gepen sionneerden, d.w.z. oudere menschen, die op het geboortecijfer geen invloed meer oefenen, zich in Heemstede vestigen. De geringe geboorten vinden wij terug in een kleine schoolbevolking. Op een zielental van pl.m. 18.500 inwoners telden de open bare en bijzondere scholen van Heemstede in September j.l. 1997 leerlingen, d.i. 108 per 1000 inwoners, terwijl Haarlem in dezelfde maand op zijn lagere scholen 131 leerlingen per 1000 inwoners kon tellen. Deze cijfers mo gen dan al niet een volkomen zuiver beeld ge ven. (eenerzijds gaan niet alle Heemsteed sche kinderen in Heemstede ter school, ander zijds gaan op de Heemsteedsche scholen niet uitsluitend Heemsteedsche kinderen) als symptoom van de aangegeven bevolkingssa menstelling hebben deze cijfers ongetwijfeld hun waarde. Véél opmerkelijker worden echter de cij fers over de relatieve sterkte der schoolbe volking. wanneer wij deze over een reeks van jaren beschouwen. Sedert 1929 geven deze cijfers nl. een voortdurende daling te zien: zij bedroegen resp. 138. 135. 121, 116, 114, 113 en 108 per 1000 inwoners. De daling over 1932 en 1933 zou ten deele verklaard kunnen wor den uit de verhoogyig van den toelatingsleef tijd tot de scholen, één der onderwïjsbezuini- gingen. De constante daling evenwel over het geheele tijdvak 1929-1936 toont aan, dat an dere oorzaken hier een domineerende rol spe len. Deze cijfers zijn een aanwijzing voor een karakter-verandering der gemeente. Blijkbaar neemt, wellicht als uitvloeisel van de economische depressie, de relatieve beteekenis van de forensenfactor af en wordt Heemstede in veel sterker mate dan voorheen een vestigingsoord voor renteniers, gepensionneerden e.d. Dit komt op eigenaardige wijze ook tot uit drukking in de sterftecijfers. Ondanks den hoogen gemiddelden welstand en de hy- giënisch-gunstige verhoudingen is het sterfte cijfer in Heemstede hóóg. ligt het beduidend boven het gemiddelde van Nederland. Voor het geheele land immers waren de sterftecijfers over 1930, 1932 en 1934 resp. 9.09. 8.99 8.40 per 1000 inwoners. In Heemstede echter resp. 9.98, 9,86. 9.44. In deze reeks ligt Heemstede's sterftecijfer niet alleen in absoluten zin boven het rijksgemiddelde, maar in relatieven zin komt het er steeds verder boven te liggen. Hiermede is ook in overeen stemming, dat de sterftecijfers voor kanker, hersenbloedingen en hartaandoeningen, kort om voor ouderdomsziekten, in Heemstede aanmerkelijk hooger liggen dan de gemiddel den voor Nederland. Fascistisch complot in Rusland? Groot aantal arrestaties te Moskou. MOSKOU. 10 November (Reuter-A.N.P.) Van officieele zijde wordt bevestigd, dat een groot aantal personen o.m. Duitschers. Oosten rijkers, Zweden en Polen' zijn gearresteerd in verband met een groot complot, dat ten doel had in Sovjet-Rusland het fascisme te organiseeren. (In het district Benkoelen op Sumatra heerscht een olifanten- plaag, waardoor een aantal droge rijstvelden is vernield De plaaggeest heeft op onze aarde Door alle eeuwen heen bestaan, Alleen verschilt hij vaak in waarde En neemt diverse vormen aan. De rimboe kent weer andre plagen. Dan, neem maar eens, een afsluitdijk, Slechts in den last van het verjagen, Zijn ze wel ongeveer gelijk. Wanneer een kudde olifanten 't District Benkoelen binnenstapt En, zwaar van poot, de jonge planten Van droge rijstvelden vertrapt; Dan kunnen wij 't niet tragisch voelen, Wij lezen 't koeltjes in de krant. Wij zijn zoo ver weg van Benkoelen En van een wilden olifant. Wij hebben onze eigen zorgen En raken pas weer flink op stang, Wanneer ons op een kwaden morgen Een muggenplaag dreigt van belang. Als dan de Oost leest, hoe wij klagen, Denkt het: dat oude moederland. Dat nou ook niets meer kan verdragen. Maakt van een mug een olifant. Er 's omgekeerd geen Nederlander, Die thans in opwinding geraakt. Ten aanzien van de plaag van d" ander, Wordt d'olifant tot mug gemaakt. Het is nu eenmaal zoo met menschen, 't Is niet een vraag van groot of klein. De zaak bepaalt zich tot het wenschen, Dat je niet zelf geplaagd wilt zijn. P. GASUS. Een jaar in Nijenrodezaak geëischt. De procureur-generaal bij het Am- sterdamsche Hof. mr. J. Versteeg heeft Dinsdagmiddag zijn requisitoir in de Nijenrode-zaak gehouden en tegen O. een jaar gevangenisstraf ge- eischt met aftrek van voorarrest. De proc.-generaal zeide, dat dit proces wordt beheerscht door de figuren van O. en K. Hun verklaringen staan lijnrecht tegen over elkaar. O. zegt K. is de dief. Maar is het aannemelijk, dat K„ die volkomen court d'argent is, voor zulke enorme be dragen aanminiaturen en schilde rijen zal stelen? O. zelf immers zegt, dat zijn kunstvoorwerpen moeilijk verkoopbaar zijn. En dan gestolen miniaturen en schilde rijen; er is daar in Amsterdam waarlijk geen markt voor. Wat zegt W.: „K. heeft gezegd, dat het ge- stolene moest verdwijnen". Daartegenover stellen de verdedigers de verklaring van BI.: „Goed moest onbeschadigd blijven" maar op dien ongeschonden toestand is heel weinig nadruk gelegd. K. heeft tegenover W. van het begin af gesproken over de com binatie o.-K. K. toonde ook na dei inbraak niet de minste belangstelling voor het gesto len goed. De „dragers" zouden direct f 1000 krijgen en na de uitbetaling van de verzekeringssom f 8000. Waar zou hij na zoo'n pertinente afspraak op tijd f 8000 vandaan halen? Hebt gij ooit gehoord dat de dief in het huis van den bestolene chantage gaat. ple gen? Pas na zeven weken begon K. aldus verdachte met zijn „chantage". Hij zou hiermede veel eerder zijn begonnen wanneer hij de f 8000 had moeten fourneeren. 't Is dan ook uitgesloten, dat K. eenig be lang bij de goederen had. Wat was dan K.'s motief? Wilde hij de belooning. die door de verzekering zou worden uitgeloofd, krijgen? Doch ook van die f 10.000 heeft hij niets ge kregen. Ik meen, dat ik van de voorstelling die ver dachte O. van de zaak geeft, mag afstappen De proc.-generaal ging dan uitvoerig op den financieelen toestand van verd. O in, welke naar zijn oordeel zeer slecht was korten tijd voor de inbraak. Het banksaldo liep steeds terug. K. deed zijn intrede op Nijenrode en met K. kwam de duivel de poorten door. Wat fluisterde die duivel: „Gij hebt nog verzekeringen tegen brand, tegen inbraak: de hoogst denkbare prijzen krijgt u, wanneer u uw goederen laat stelen". Verdachte wankeldeeen diep- duistere nacht viel over Nijenrode. De duivel had zijn werk gedaan. De proc.-generaal bestreed de meening dat O. door K. zou zijn gechanteerd. Na het „schuldig" over verdachte te heb ben uitgesproken, behandelde het O.M. nog eenige door de verdediging opgeworpen juri dische bezwaren tegen de dagvaarding. „Justitia, geblinddoekt, zooals zij in ons land gelukkig nog is, spreekt recht zonder aanzien des persoons", aldus mr. Versteeg. „Zij weet juist te wegen. In de eene schaal: het mis drijf in zijn volle zwaarte, in de andere schaal: alles wat door verd. is geleden sedert 1932: een gefolterd geweten, een jaar voorarrest, geschokte gezondheid en straks uw onteerend oordeel. De schalen hangen in evenwicht, het is genoeg. Ik eisch schuldigverklaring aan oplichting, vernietiging van het vrijspekend vonnis en veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest" (ook een jaar). Verdachte O. barstte in snikken uit en riep: „Ik ben onschuldig, geheel onschuldig". Direct hierop was het woord aan de ver dediging. Mr. Muller Massis voerde het eerst het woord. Hij ving zijn pleidooi aan met de bespreking van de getuigenverklaring, aan vangende met die van den getuige K.~ De verdediger vond m bet gebeurd- zeer vele dingen, die ten gunste van verd. O. pleiten. De verdediger brak zijn uitvoerig pleidooi ten slotte af om het Donderdag te vervolgen. Nederland kan weer exporteeren. De secretaris-generaal van de Nederland- sche jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft op een vraag van den „Westdeutsche pressedienst" naar zijn meening omtrent de economische positie van Nederland een ver klaring afgelegd, waarin hij o.m. zegt: Over de te verwachten uitwerking van de valu tamaatregelen der Nederlandsche regeering op de economische positie van Nederland, en in het bijzonder op den buitenlandschen han del van Nederland, valt thans nog moeilijk iets te zeggen. Daarvoor zijn de Nederlandsche handelsbelangen in te groote mate van het buitenland afhankelijk. De internationale vraagstukken worden helaas nog al te zeer op onverwachte wijze door invloeden van velerlei aard doorkruist, zoodat zelfs voor de naaste toekomst de vooruitzichten in het duister liggen. Het devaluatievraagstuk nam den laatsten tijd in Nederland hoe langer hoe meer den vorm aan van een strijdvraag, die met onge wone heftigheid werd besproken en zelfs naar politiek terrein werd verplaatst. Daar de mate der prijsverhoogingen voor een belangrijk deel afhankelijk is van de mate van de uiteindelijke waardevermindering van den gulden, vormen het vertrouwen in den gulden en de gunstige omstandigheden, waar onder de valutamaatregelen der regeering zich voltrokken men behoeft slechts te wij zen op den grooten goudvoorraad van de Ne derlandsche Bank een gunstigen factor voor een rustige en kalme beoordeeling van de naaste toekomst. De regeering heeft reeds maatregelen geno men om de prijsverhoogingen zooveel mogelijk te com pensee ren. Voor den Nedeiiandschen handel met het buitenland blijft het een punt van het grootste belang in hoeverre het moge lijk zal zijn. de stijging der kosten van levens onderhoud binnen bepaalde grenzen te houden en de reeds tot stand gekomen daling van den rentevoet te bevorderen. In het algemeen beoordeelt de zakenwereld de toekomstige ontwikkling van den economi schen toestand met een gematigd optimisme. Wat onzen buitenlandschen handel betreft, is tusschen de Nederlandsche loonen en het niveau van het wereldloon reeds een zoodanige verhouding ontstaan, dat de mogelijkheid is geschapen, dat Nederland op de wereldmarkt beter kan concurreeren. Het voortdurend krachtiger wordende Inter nationale streven naar geleidelijke afschaffing van handelsbeperkingen en opheffing van ta riefmuren wordt in Nederland toegejuicht en bevorderd. De Nederlandsche regeering heeft reeds verschillende contigenteeringen in ver band met de valutamaatregelen opgeheven. In de exportindustrie kan reeds een grootere bedrijvigheid geconstateerd worden. Zoo zijn betrekkingen aangeknoopt met landen, waar Nederlandsche goederen geheel van de markt verdwenen waren, en met landen, waar onze producten in verband met den hoogen koers van den gulden geen afzetgebied konden vinden. Coöperatie „Vooruitgang". Dividenden 5 en 3 Dinsdag j.l. hield de Ledenraad van boven genoemde coöperatie in het gebouw „De Cen trale" zijn jaarvergadering. De jaarverslagen en het bestuursbeleid wer den met algemeene stemmen goedgekeurd. De overschotverdeeling werd als volgt vast gesteld: brood 5 pCt., kruidenierswaren 3 pCt., terugbetaling op brandstoffen 0.35 per H.L. Aan de leden zal bij de dividend-uitkeering tevens worden gerestitueerd een gedeelte van het inleggeld. dat door de Statutenwijziging teruggebracht is van 15 op 6. Dit beteekent voor velen een terugbetaling van 9. De Ledenraad getuigde van zijn bijzondere voldoening over het feit, dat het de bedrijfs leiding gelukt was, niettegenstaande de zeer verlaagde broodprijzen, toch nog een over schot van 5 pCt. te kweeken. De aftredende bestuursleden de heeren Westerveld en Klay werden bij acclamatie herkozen, evenals de aftredende commissaris de heer Maarschalk De strijd om Madrid gaat in alle heftigheid voort. pag. 4 België verbiedt de reerutcering voor Spanje. pag. 4 Minister Inskip over de Britsche defensie politiek. pag. 4 De 3 pet. Staatslccning is ver overtcckend. pag. 3 Tegen den Nijmeegsclien politiecommissaris is vier jaar gevangenisstraf geëischt. pag 3 Het Prinselijke paar zal na het huwelijk zijn intrek op het paleis Soestdijk nemen. pag 3 De Tweede Kamer is met de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting be gonnen. pag. 3 Een voetbalelftal-prijsvraag. Pag. 1 pag. 2 ARTIKELENENZ. R. P.: Ter herinnering. J. B. Schuil: Varia, IJmuiden. K. de Jong: Hugo Wolf-avond. J. H. de Bois: Worden de Goya's en dp Valez- ques'en bedreigd? pag. 2 J. H. de Bois; Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertaling: Ontvoerd. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1