IBISSHAG Uit laarlem's Gemeenteraad. D O V EKE vKr' 12 NOVEMBER 1936 HAAKEE M'S DAGBLAD f 5000 subsidie voor Haarlem's Bloei". De Reiniging wordt gemoderniseerd. Discussies over den erfpachtscanon. loensdagmiddag vergaderde de gemeente led van Haarlem. voorzitter: Burgemeester C. Maarschalk Mededeelingen en ingekomen stukken. De heer Peper (communist) drong aan op een spoedig praeadvies van B. en W. op het adres van de bewoners van de Van Keulen straat. Intusschen kan de overlast der mug gen in een dichtbij gelegen sloot tegengegaan worden met het storten van een laagje olie. De heer Rein a Ida (S.D.A.P.), wethouder, zei dat B. en W. reeds tot toepassing van dit hulpmiddeltje besloten hebben. Voorts heeft de directeur van O. W. machtiging naar een definitieve oplossing te zoeken. Mevrouw Maarschall (S.D.A.P.) pleitte voor inwilliging van een verzoek van bewoners der Brouwersvaart om de bestrating te ver beteren. Er zijn kuilen die 40 c.M. diep zijn. Verbetering is zeer noodig en moet spoedig uitgevoerd worden. De kademuur verkeert ook in slechten toestand. Klachten bij Openbare Werken hebben niet geholpen. De heer Visser (C.-H.) sloot zioh aan bij de vorige spreekster wat de klachten betreft. Herstel kan niet wachten tot 1937. De weg is een der slechtste uit de reheele gemeente. Als het niet oP normale wijze kan, moet het maar in werkverschaffing gebeuren. De heer Castricum (R.-K.was tegen uitvoering van het werk in werkverschaffing. De heer Visser: de roode lap De heer R e i n a 1 d a (S. D. A. P.) wethou der. zei dat B. en W. overtuigd zijn dat er verbetering moet komen. Ook andere straten moeten verbeterd worden. B. en W. zullen op korten termijn onderzoeken of het mogelijk is de bestrating in enkele straten te verbete ren. Omtrent 't denkbeeld van den heer Visser wat werkverschaffing betreft, herinneren B. en W. eraan, dat Haarlem, evenals andere groote gemeenten, bezwaar er tegen hebben, om zulke onderhoudswerken in werkverschaffing uit te voeren. Intusschen worden wat deze quaestie betreft, de onderhandelingen met den minister voortgezet. Enkele hamerstukken. Goedgekeurd wordt de balans van de Coöp Woningbouwvereeniging voor Gemeenteperso- neel G, A. en die van "de Haarlemsche Stich ting voor Woningverbetering. Goedgekeurd wordt de rekening enz. van den Keuringsdienst van Waren voor het ge bied Haarlem over het tijdvak van 1 Januari tot en met 29 Februari 1936. Goedgekeurd worden de voorstellen tot ver koop van grond aan: P. J. Voorneveld, Van Oosten de Bruynstraat: H. Mulder. Van Oos ten de Bruynstraat; N.V. Vondelkwartier. P. C. Hooftstraat, en A. van der Laan de Vries er J. de Vos. De heer Visser had bezwaar tegen den bouw van 16 precies gelijke woningen op een rij. De Schoonheidscommissie heeft dit ontwerp goedgekeurd, maar kunnen B. en W. nog niet aandringen op eenige variatie? De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, zei, dat het hier een moeilijke zaak betreft. Van hoogerhand is thans moeilijk meer in te grijpen. Spreker is evenwel nog bereid met den bouwer te spreken. Goedgekeurd wordt het voorstel tot toeken ning van een uitkeering aan de garderobiste van het Gemeentelijk Concerteebouw. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening (sluiting van de fotografische ateliers op Zondag, Nieuwjaarsdag en eersten Kerstdag). Reorganisatie vuilnisophaaldienst. B. en W. stellen voor over te gaan tot gelei delijke reorganisatie van den vuilnisophaal dienst der Gemeentereiniging, waardoor een bevparing van pl.m. f 20.000 per jaar kan wor den verkregen. Zooals onze lezers weten is het de bedoeling aan te schaffen: in 1936: vier roltrommelauto's, benevens 8000 emmers, voor een totaal-bedrag van f37.600: in 1937 twee roltrommel-auto's, benevens 16.000 emmers: in elk der jaren 1938 en 1939 twee roltrommel auto's met 8000 emmers en in 1940 één rol- trommel-auto (voor uitbreiding en reserve). De heer Castricum (r.-k.) meende dat deze voordracht met gemengde gevoelens ontvangen zal zijn. Gesloten vuilnisemmers hebben veel voordeelen. Er moet evenwel ge vreesd worden, dat deze moderniseering op den duur tot vermindering van personeel zal moeten leiden. Op dit oogenbïik za] evenwel geen personeel ontslagen worden. De direc teur heeft in een brief aap B. en W. geschre ven, dat de bewoners in de toekomst ver plicht zullen moeten worden de emmers aan den kant van het trottoir te zetten. Dit is evenwel in smalle straten niet toe te passen. Verder wil de directeur de werklieden vroe ger naar huls sturen als zij eerder klaar zijn, maar daaraan zijn bezwaren verbonden. Het gevolg zal zijn, dat zwak personeel zal wor den opgejaagd om toch zoo snel mogelijk te werken. Dit leidt tot een uitbuitsysteem. De mensch wordt tot een machine verlaagd. De heer van Engelen (K.D.P.) vroeg hoe het gaan zal met de betaling der nieuwe em mers als de eens kosteloos gegeven emmers versleten zijn. De heer van Kessel (r.k.) herinnerde er aan dat vroeger niet twee-, maar driemaal vuil in de week werd opgehaald. Het gevolg van die vermindering is geweest, dat de vuil nisophalers niets meer deden dan het reinigen der straten waar ze kwamen. In verschillende straten is het aanzien dei- straten er niet op vooruitgegaan. Nu moet de veegdienst op zich zelf worden uitgebreid. Al de klachten die nu aangewend worden als argumenten voor de reorganisatie, zijn in beginsel een gevolg van het feit, dat er niet drie maar slechts twee maal vuil wordt op gehaald. Het zou beter zijn als er meer menschen en minder machines werden te werk gesteld. Al worden de menschen die aan de reiniging overcompleet zullen worden (19 in totaal) nu elders te werk gesteld, het zou toch beter zijn om in dezen tijd van werkloosheid niet over te gaan tot deze reorganisatie. Besparing van de reorganisatie verwacht spreker niet. Laten B en W liever weer driemaal in de week vuil op laten halen. Spreker had dit in een motie belichaamd. De heer Meyers (s.d.a.p.) herinnerde er aan, dat een der wethouders onlangs gezegd 1 heeft: „we leven in een krankzinnigen tijd". Daaraan heeft spreker gedacht toen hij dit voorstel van B. en W. las. Op den duur kan N3 van het aantal arbeiders ontslagen wor den. Intusschen gaat het niet aan zich te verzetten tegen mechanisatie. Maar toch is 't een feit. dat. als wij een woonschepenhaven tje in werkverschaffing graven, gebruiken wij geen machines, maar alleen schoppen. Gemeentebedrijven moeten evenwel kunnen concurreeren met het particuliere bedrijf. De heer de Braai (A.R.) was het niet eens met het betoog van den heer van Kessel. Het is niet meer dan redelijk, dat de directeur met zijn tijd meegaat. Haarlem is andere gemeen ten niet voor. Wat hier gaat gebeuren wordt reeds eenigen tijd in Amsterdam en Gronin gen toegepast. In de practijk verdient het nieuwe systeem alle lof. Bovendien brengt het bezuiniging. (Tot zoover opgenomen in een deel onzer vorige oplaag). De heer van Kessel wil blijkbaar de klok achteruit zetten Voor een afzakkersysteem behoeft de heer Castricum niet bang te zijn. In den Haag be staat hetzelfde systeem van werken, het be trokken personeel is er mee tevreden. Bij de coöperaties bestaat ook zoo'n wijksysteem. Als er 5 uur voor een wijk staat en de werkman is in 4 V2 uur klaar, dan mag hij een half uur eerder naar huis. De heer Peper (communist) zei, dat het niet mogelijk is om verbetering van de tech niek van de hand te wijzen. De schadelijke ge volgen, werkloosheid, moeten evenwel verme den worden. Spreker stelde daartoe een motie voor om uit te spreken, dat B. en W. het finan- cieele voordeel dat een gevolg zal zijn van de mechanisatie, moeten aanwenden voor het drie maal ophalen van vuil. De heer Boekhoven (s.d.a.p.) heeft het nieuwe systeem in den Haag zien werken. Het gaat daar uitstekend. Ongetwijfeld zal de mo derniseering tot vermindering van personeel leiden, maar daarom mag het moderne, .dat beter is dan het tegenwoordige, niet tegen ge houden worden. In den Haag bestaat geen af zakkersysteem Het personeel in den Haag werkt graag bij de emmer-diensten. Gesloten vuilnisemmers zijn een groot voor deel voor de reinheid in een stad. De heer Schiphorst (r.k.) stond aan vankelijk aan den kant van den heer van Kes sel. maar bestudeering van de werking der machines ter plaatse, heeft hem gebracht tot het aanvaarden van het nieuwe systeem. Spreker gelooft niet, dat het nieuwe stelsel bezuiniging zal brengen. Verleden jaar zei de wethouder f 5000 uitgaaf is een opcent op de belastingen. Nu kost deze moderniseering f 20.000. dus 4 opcenten. Kan de wethouder dit met zijn verantwoordelijkheid dekken. De heer van der Wall (C.H.) vroeg in lichtingen over de besparing aan personeels uitgaven. Waar blijven de werklieden die over compleet worden? Spreker is tegen het voorstel van Kessel. De heer Visser (C.H.) meende, dat aan de motie van Kessel geen recht is wedervaren. Hij wil de klok niet terug-zetten, alleen vindt hij het nu niet den tijd om tot de moderni seering over te gaan. De zaak der reiniging is indertijd verslechterd door het verminderen van het aantal keeren vuil ophalen in de week. Misschien is er over 10 jaar wel een systeem om al het vuil uit de stad door buizen op te zuigen naar het terrein der reiniging. Alle ver betering is dus slechts betrekkelijk, ook die B. en W. nu willen invoeren Aanneming van dit voorstel van B. en W. zal in elk geval leiden tot vermindering van personeel. Laten wij liever alles laten zooals het nu is, maar weer driemaal vuil op laten halen. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) meende dat de heer van Kessel zijn motie moest splitsen. Ie een motie om voorloopig af te zien van de moderniseering en ten 2e een motie om weer drie maal in de week vuil op te halen. Overheidsbedrijven moeten met de moderne uitvindingen meegaan, anders kunnen zij den toets der vergelijking immers met particuliere bedrijven niet doorstaan. Als arbeiders overcompleet mochten worden bestaat te Haarlem een goede wachtgeld regeling. Bovendien brengt de aanschaffing van ma chines en bussen weer werkverruiming in fa brieken. De heer van Liemt (r.k.), wethouder zei, dat hij na het pleidooi van den heer Boek hoven niet veel meerheeft te zeggen. Door de moderniseering zal geen personeel afvloeien. Er zullen alleen 13 menschen met pensioen gaan, waaronder er weliswaar zijn die nog geen 65 jaar zijn, maar die hebben zich vrij willig voor een keuring aangemeld. Voor afjakeren van het personeel bestaat Voor afjakkeren van het personeel bestaat der, over het nieuwe systeem zeer tevreden. Alles gaat veel zindelijker en gemakkelijker. Als emmers na 10 jaar versleten zijn. wordt een nieuwe emmer gegeven. Als iemand evenwel een emmer wegmaakt, dan moet men natuurlijk zelf een nieuwe aanschaffen, zooals trouwens overal elders is bepaald. Groote gezinnen kunnen als het noodig is niet één maar twee emmers krijgen. De em mers van 33 L. blijken in de practijk vol doende te zijn voor gewone gezinnen. Het nieuwe systeem wordt geleidelijk in gevoerd om eerst de qude vuilnis-auto's op te gebruiken. De Haarlemsche straten zijn minder pro per dan in vroegere jaren, maar dat komt doordat door de bezuiniging ook de veeg dienst is ingekrompen. Nu zullen evenwel nieuwe veegmachines aangeschaft worden om aan dit euvel tegemoet te komen. De uitvoering van den nieuwen dienst zal in de dienstcommissie van de reiniging be sproken worden. De heer Roodenburg (c.-h.)wethou der. zei dat de kosten van de reiniging voor 1937 met f 15.000 verlaagd zullen worden. Er zit dus wel bezuiniging in het nieuwe systeem Het betoog van den heer Van Kessel gaat dus niet op. De heer Klein Schiphorst heeft ook de gewone en de kapitaalsuitgaven ver ward, De machines worden op den kapitaal- dienst verrekend. Na korte replieken werd tot stemming overgegaan. De motie-Van Kessel (r.-k.) om thans niet over te gaan tot moderniseering van de Rei niging, maar weer drie keer in de week vuil op te halen, werd verworpen met 36 tegen 3 stemmen. De motie-Peper (communist) om wel te moderniseeren maar tevens driemaal vuil op te halen kreeg 4 stemmen voor. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 2 stemmen tegen. Reorganisatie Straatreiniffinvs^ienst. Door B. en W. wordt voorgesteld, ten behoeve van de reorganisatie van den straatreinigings- VOOR DE PlüR bobbel mom n lekker... man! Kent U de Ibis-pijp? Zoo niet, vraagt Uw winkelier. (Adv. Ingez. Med.) dienst der gemeentereiniging in 1937 aan te schaffen twee zelf-opnemende veeg-auto's voor f 18.000; één auto voor het ledigen van kolken voor f 13.500 en zes carriers voor het vegen met de hand voor f2190; in totaal der halve voor f 33.690. De heer Peper (communist) gaf in over weging aan de jeugdige arbeiders die op de carriers zullen rijden olie-kleeding te geven. De heer van Liemt (r.-k.)wethouder, zei dat B. en W. dit zullen overwegen. Het voorstel van B. en W. werd zonder stemming aangenomen. Openbaar Slachthuis. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis en voor de keuring- van vee en vleesch. De heer Van Kessel (r.-k.) bestreed het voorstel. De gemeente heeft een strop ge had door de koelruimte van het Slachthuis te veel op te voeren, Nu wil men die strop weg- werken door de tarieven te verhoogen. De heer Van Liemt (r.-k.) zei, dat het slagersbedrijf niet zwaarder belast zal wor den. De organisaties zijn met deze nieuwe tarieven accoord gegaan. Het koelhuis wordt veel te weinig gebruikt en dat is in het na deel der volksgezondheid. Daarom wordt nu getracht doornieuwe tarieven het gebruik van het koelhuis te bevorderen. De raad ging daarop accoord met het voor stel van B. en W. Gelden voor Haarlem's Bloei. Aan de orde wordt gesteld het door ons reeds gepubliceerde voorstel van B. en W. tot be schikbaarstelling van f 5000 voor het Comité Haarlem's Bloei.. De heer Van Te tering (r.-k.) was vol daan over het voorstel jVan B. en W. Geluk kig is er een wending gekomen in de opvat ting van den raad, die vroeger weinig ge voelde voor bevordering van Vreemdelingen verkeer. Er is ook wat dit betreft een fris- sche wind in het college van B. en W. gaan waaien. De plannen die uit de burgerij ge rezen zijn worden algemeen gesteund. Zoo is te hopen, dat wij den achterstand die in onze gemeente op 't gebied van het Vreemde lingenverkeer bestaat, zullen inhalen. Het Comité moét en zal natuurlijk bij het organiseeren van feesten de gevoelens van de burgerij ontzien. Door de nu verkregen samenwerking kan veel goeds bereikt worden voor de stad en de burgerij. De heer Albrecht (s.d.a.p.constateer de ook dat er een nieuwe wind is gaan waaien. Nog kort geleden werden verschil lende goede voorstellen der soc.-dem. fractie afgewezen omdat er geen geld was. Dit ar gument schijnt nu zijn kracht verloren te hebben. Wat nu voorgevallen is kan den soc.-democraten niet enthousiast stemmen. Toch zitten er goede dingen in het initiatief dat Haarlem's Bloei wil nemen. Waarom is de H.O.V. niet gemoeid in de voorbesprekin gen met het Comité? Hoe zal de bestaansvorm van het Comité worden. Willen B. en W. er een stichting van maken? De heer de Braai (A.R.) wil Haarlem's bloei niet- tegenwerken, maar hij vreest toch voor enkele maatregelen die het comité wil nemen. Het comité kan wel dingen op Zondag organiseeren die zijn sympathie niet heb ben. De heer Blankevoort (V.B.) had be zwaar tegen het precedent dat de raad gaat scheppen. Als- nu f 5000 voor dit doel wordt gegeven, zullen anderen daarin aanleiding vinden om aanvallen op de gemeentekas te doen. In verband met den financieelen toe stand der gemeente moet 't schip bij het wal letje gehouden worden. Daarom is het beter niet de geheel f 5000 in eens te geven, maar bij gedeelten, al naar de plannen tot uitvoe ring komen. Uit de burgerij zal zeker niet de f 10.000 komen die het comité vereischt. Spreker diende een voorstel in om de stem ming over het voorstel van B. en W. aan te houden tot het comité met meer concrete nlannen kan komen. De heer Van Liemt (r.k.), wethouder, zei dat uitgaat. In alle kringen der ourgerij verwacht men veel van het werken van het comité. Maar zonder geld geen Zwitsers. „Vreemdelingenverkeer" heeft in vroeger jaren niet genoeg kunnen werken omdat er geen geld was. Bij den goeden wil die er nu is, kan er wat goeds voor Haarlem bereikt worden. De zaak kan niet uitgesteld worden, want dan komt alles weer in gevaar. Er zal een uitgebreide commissie door B. en W. benoemd worden (ongeveer 40 perso nen) waarin alle richtingen vertegenwoor digd zijn. De heer de Braai kan gerust zijn wat de feestplannen van het comité betreft. De heer Roodenburg (C.H.'), wethouder zei, dat B. en W. niet van gedachten zijn veranderd. Nog is de uiterste zuinigheid noodig. Maar deze f 5000 zijn te beschouwen als brandstof voor de gasfabriek, die geld in de la zullen brengen. De heer Bijvoet (r.k.) wilde geen roet in het eten gooien, maar hij vreesde dat de heeren van Tetering en Roodenburg te opti mistisch zijn geweest. Alleen zou spreker willen vragen: heeft de burgerij al geld toe- gezegd? Hoe moeten die f 10.000 door de in gezetenen bijeengebracht worden? Op brengst van inzamelingen vallen steeds tegen. Als die f 10.000 er niet komen komt de geheele zaak in gevaar en dan is inmiddels ook de vereeniging „Vreemdelingenverkeer'" verdwe nen. Als B. en W. eenige garantie kunnen geven gaat spreker met de plannen gaarne mee. De heer Castricum (r.k.) zei dat veel zal afhangen van den persoon die leiding zal geven aan Haarlem's Bloei. De raad is voor loopig verplicht om het initiatief te steunen De heer Visser (C..H) vroeg zich af of het niet goed zou zijn met de uitvoering van het besluit van den raad te wachten tot er toezeggingen uit de burgerij zijn gekomen. Dan kunnen de plannen ook wat nader uit werkt zijn. De heer Van Tetering (r.k.): de ge meente moet voorgaan, dan komt de burgerij ook. De heer Reinalda (s.d.a.p.) zei dat de twee hoofdfactoren van het gemeentebeleid in de naaste toekomst moeten zijn: de inge zetenen die men hneeft te houden en te trachten nieuwe ingezetenen te krijgen. (Ge roep: zeer juist. Daarom willen B. en W. het initiatief dat nu uit de burgerij gekomen is. van ganscher harte steunen. De gemeente moet daarom dadelijk het geld op tafel bren gen. Maar er moet nog meer gedaan worden om de aantrekkelijkheid van de gemeente te be vorderen. Op onderwijs gebied moet Haarlem nummer één blijven. De heer Van Liemt (R.K.) wethouder, zei, dat uit de stukken voldoende gebleken is welke plannen het comité heeft. Gemeente bestuur en burgerij moeten in deze samenwer ken. Dan is pas wat goeds te bereiken. Voor de f 10.000 uit de burgerij zal een stevige actie noodig zijn. Particulieren en vereenigingen moeten er hun schouders onder zetten. Uitstel van beslissing is niet mogelijk, want anders kan „Vreemdelingenverkeer" niet voor 1 Jan. 1937 liquideeren. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) wilde de tweede helft van de subsidie van f 5000 slechts geven als uit de burgerij voldoende blijken van belangstelling zijn gekomen. De heer Wolzak (A.R.) vond het finan cieel beleid van den heer Roodenburg in deze quaestie niet voorzichtig. Komt de actie van ..Haarlem's Bloei" ook niet gedeeltelijk ten goede aan de buitengemeenten die zich geen financieele 'offers getroosten? De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, was er van overtuigd, dat in 1937 nog niet de volle f 10.000 uit de burgerij zal komen. Zooiets moet groeien. Daarom hebben B. en W. ge zegd, dat zij voor 1938 alleen de f 5000 willen geven als zeker is, dat voor dat jaar de f 10.000 uit de burgers komen. B. en W. geven evenwel op 1 Januari f 5000 aan het comité. Als er geen voldoende sympathie uit de burgerij komt. wordt het volle bedrag der gemeente niet gege ven. De heer Noordhoff wilde de f 5000 be schikbaar stellen „onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden". De heer Van Liemt: B. en W. nemen dit amendement over, waarna de heer Blankevoort zijn voorstel introk. Het voorstel van B. en W. werd daarop met algemeene stemmen aangenomen. De erfpachtscanon. In behandeling komt de oude motie van den heer Klein (R.K.) inzake de herziening van de algemeene voorwaarden voor uitgifte van gronden in erfpacht. B. en W. stellen voor, de motie van den heer Klein niet aan te nemen en ook niet het voor stel van den heer Me ij. er s (S. D. A. P.) om de rente van 5 pet, voor de in erfpacht uit te geven gronden aan de Woningbouwvereeniging „St. Bavo" te ver lagen tot 4j/2 pet. De heer Wolzak (A.R.) deelde mede, dat de heer Klein door heeschheid moeilijk kon spreken. Spreker wilde evenwel eenige opmerkingen over het praeadvies van B. en W. maken. Jaren geleden is er nog al op erfpachtsgron- den gebouwd. In dien tijd was het moeilijk hypotheek te krijgen, daarom namen velen hun toevlucht tot de erfpacht. De rentestan daard was toen hoog, de gemeente moest dus ook een hoogen canon berekenen. Sedert de rente evenwel gezakt is, is ook de lust om op erfpachtsgrond te bouwen verminderd, feite lijk is die nu geheel verdwenen. Maar het gevolg is, dat nog vele ingezete nen zitten met de moeilijkheid dat zij hooge canons moeten betalen, terwijl de gemeente nu geld tegen lagere rente heeft opgenomen. Het is billijk, dat die canon nu door de ge meente verlaagd wordt. De gemeente kreeg een voordeel, maar de bouwer op erfpachts grond houdt het nadeel. De gemeente is een harde huisheer. De gemeente zou elke 10 of 15 jaar een nieuwen canon kunnen vaststel len, liggende tusschen een minimum van 4 en een maximum van 6 pet. Als de rentestan daard in de toekomst weer zal stijgen, kan de gemeente na 15 jaar den canon weer naar bil lijkheid verhoogen. Het is onbillijk dat een gemeente die zelf 4 pet. betaalt, haar erfpachters 6 pet. laat be talen. De heer Meijers (S. D. A. P.) zei, dat hij twee jaar op het praeadvies op zijn motie heeft moeten wachten. De heer Wolzak heeft er nu veel meer bijge haald dan in de moties Klein en Meyers be oogd werd. Spreker is door dit prae-advies van B. en W. overtuigd, waardoor hij zij motie intrekt. Maar dat wil niet zeggen, dat hij met een nieuw voorstel zal komen als er weer grond aan een bouwvereeniging in erfpacht zal worden gegeven, want het is heel iets anders een bestaand contract te wijzigen dan een nieuw contract op lagere basis te slui ten. Een zwevende canon zooals de heer Wolzak nu wil, is niet gewenseht. De heer Roodenburg (C.H.), wethouder, zei dat er veel verschil is tusschen een erf pachtscanon en een wisselende rente voor ge- mecnteleeningen. Iemand die een erfpachts overeenkomst aangaat, weet dat hij voor 75 jaar aan den canon vastzit. Voor een wisse lenden canon gevoelt spreker niets, want dat zal ook het sluiten van hypotheken bemoei lijken. De eigenaren die in den loop der tijden bij een hooge rente gebouwd hebben, leden ook kapitaals verliezen. Billijkheidshalve zou de ge meente dan ook die verliezen moeten ver goeden. De een heeft verloren op huizen, de ander op effecten, elk moet zijn verliezen zelf dra gen. Inmiddels is de meerderheid der huizen op erfpacht gebouwd van eigenaar veranderd. De verkooper heeft de strop gehad en nu zou de nieuwe eigenaar van het huis op erfpacht een onverdiend voordeeltje krijgen? Dat gaat toch niet. Bovendien kan de rente weer oploo- pen. Misschien wordt het in 1937 ook 'weer 6 pCt. Wat de gulden betreft leven wij in een on- zekeren tijd. Iedereen is overtuigd, dat op den duur verschillende artikelen duurder zullen worden. En ook de huizen Daardoor ver meerdert dus het kapitaal der huiseigenaren van perceelen op erfpachtsgrond. Vooral nu de gulden zweeft mag de ge meente geen risico op zich nemen door den erfpachtscanon te verlagen. De heer Reinalda (S.D.A.P.), wethouder, had met genoegen de erkenning van den heer Wolzak gehoord, dat indertijd de gronden op billijke wijze door de gemeente in erfpacht zijn uitgegeven. Over de erfpachtspolitiek der gemeente loopen onjuiste geruchten. Het is niet waar, dat de gemeente de meeste bouwgronden in haar bezit heeft. Integendeel de particuliere exploitanten hebben den mees ten grond. En zwevende canon zou ernstige bezwaren opleveren. Als er f 2000 grond onder een huis ligt, zou de daling van de rente op de geldmarkt met 1 pet. slechts een vermindering beteekenen van f 20 van de erfpachtsrechten. De heer Wolzak (A.R.) zei bij de replieken, dat er een tijd geweest is, dat de gemeente niet graag grond verkocht, maar bijna dwong tot erfpacht. Aan die tactiek is pas een einde gekomen toen de raad een motie daartegen had aangenomen. Spreker handhaafde zijn denkbeeld van een wisselende canon en diende een desbetreffend voorstel in. Het percentage is dan te stellen op 46 pet. met een looptijd van 10 jaar. Hypo theekgevers zullen dan wel met een canon van 6 pet. rekening houden. De gemeente was indertijd redelijk toen zij een hoogen canon vaststelde, nu moet de ge meente evenwel ook redelijk blijven De heer Bij voet (rk.) vond hc .aagstuk van den zwevenden canon van zooveel ge wicht, dat het moeilijk is nu plotseling een be slissing daarover te nemen. Er rijzen vele vra gen over de toepassing van dat beginsel. Spre ker stelde voor om voorloopig het voorstel Wolzak aan te houden, opdat B. en W. er praeadvies over zouden kunnen uitbrengen. De voorzitter: B. en W. zijn bereid het voorstel Wolzak later weer op de agenda te plaatsen als eerst door het college praeadvies is uitgebracht. Daarna ging de raad over tot een zitting met gesloten deuren. Aankoop van perceelen naast het Politiebureau In de heropende openbare zitting besloot de raad den koop van een perceel in de Smede- straat naast het politiebureau en twee per ceelen in de Lange Wijngaardstraat voor f 18.800 te bekrachtigen. Benoemingen De heer A. de Vries wordt benoemd tot tij delijk leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium; de heer Th. A. van Wester hoven wordt benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Han delsonderwijs; de heeren N. J. Coevoet te Brunssum en K. May te Hoogwoud worden benoemd tot hoofden resp. van school 33 (Ka- rolingenstraat) en van school 44 (Weltevre denplein); de heer Sj. Bosma te Haarlem (no. 2 van de voordracht) wordt benoemd tot hoofd der Dr. Huëtschool aan het Prinsen Bolwerk. Gezondheids- en voedings toestand der werkloozen. De heer Noordhoff (S.D.A.P.) heeft verlof gevraagd, de navolgende vragen te mo gen richten tot B. en W.: Hebben B. en W. kennis genomen van het interview, hetwelk Dr. R. N. M. Eykel. hoofd inspecteur van de Volksgezondheid en voor zitter van de ministerieele commissie inzake den gezondheids- en voedingsstand van de werkloozen, heeft verleend aan den Par- lementsverslaggever van „Het Volk" bij welke gelegenheid bedoelde voorzitter heeft mede gedeeld, dat het door deze commissie in te stellen onderzoek zich voornamelijk tot het platteland zal uitstrekken? Zijn B. en W. bereid er zich bij bedoelde commissie van te overtuigen.dat zij in haar werkzaamheid inderdaad voornamelijk het platteland zal betrekken? Achten B. en W. het in dat geval niet ge wenseht zelf een onderzoek in de gemeente Haarlem te doen instellen, waarop in de ver gadering van den Gemeenteraad van 27 Mei 1.1. reeds is aangedrongen? De heer Noordhoff drong alsnog aan om in contact met bedoelde commissie te treden. De voorzitter: dat zeggen B. en W. toe. De heer Noordhoff: en de raad hoort dan het resultaat. De voorzitter: ja. Om 6.45 uur werd daarop de zitting gesloten. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez Med.) Het extra-uitvoerrecht op Indische producten. Verschillende vrijstellingen. Het extra-uitvoerrecht op Ned. Indische producten, waaromtrent een voorstel bij den Volksraad is ingediend, bedraagt 2 pet. van de waarde en wordt gedurende ten hoogste 15 maanden geheven. Het kan binnen dien ter mijn voor alle, dan wel voor bepaalde goede ren worden afgeschaft. Geheele of gedeeltelijke teruggaaf van het recht kan worden verleend, indien wordt aan getoond, dat, in verband met eenige voor 8 November 1936 gesloten overeenkomst, de hef fing tot grove onbillijkheid heeft geleid. Van heffing van het uitvoerrecht zijn uit gezonderd de passagiersgoederen, de consu laire goederen, de tot wederuitvoer bestemde importgoederen, zomede de per pakket- of brievenpost uitgevoerde goederen (uitgezon derd kinine). Bovendien vallen onder het uitvoerrecht niet de volgende groepen van goederen: zooi en ander leer, nootmuskaat, witte peper, ge pelde rijst, harsen hout, houtwerk (w.o. triplexkisten)koffie, gambir, aetherische oliën, suiker, Javatabak in bladen, gekorven tabak, vlechtmaterialen (w.o. bamboe en rot ting, vlechtwerk, niet anders genoemde plant aardige voortbrengselen en fabrikaten, nijver heidsproducten van verschillenden aard (w.o. blik-, houtsnij-, ijzer-, schildpad- koper-," touw-, en zinkwerk), buitenlandsche voort brengselen, zoomede geaffineerd goud en zil ver.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10