Contract-opzegging te IJmuiden? Winterbad. Eenvoudiger Gemeente administratie. Bevolkings-mutaties in Heemslede. Hei Mati^hie 54e Jaargang No. 16378 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 12 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE EOURENSs CO STEK MAATSCHAPPIJ VOOK COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65. franco p. post 0.72y2. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendapleii» 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels J 1.75, elke regel meer T 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 1 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-. Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 30.- - Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.- Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Zeelieden wenschen meer loon. Wegens duurder levens onderhoud. Naar wij vernemen bestaat er on der de zeevisschers in de trawl-vis- scherij weinig- animo om op de voor waarden van het oude contract te blijven varen. Hiermede is verklaard, waarom tot nu toe geen overeen stemming tusschen de reeders en de organisatiebesturen over een nieuw contract is bereikt. De zeelieden achten de thans gel dende loonvoorwaarden ten eenen male onvoldoende, des te meer, om dat door de waardevermindering van den gulden oliegoed en andere zaken, onmisbaar voor het uitoefenen van hun werk, veel duurder zijn gewor den. Voor „Haarlem's Bloei" De gemeente geeft ƒ5000 subsidie per jaar. Het voorstel van B. en W. van Haarlem om 5000 subsidie per jaar te geven aan het co mité „Haarlem's Bloei" werd door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Zooals men weet is dit comité opgericht om te ijveren voor het aantrekkelijk maken van de stad voor inwoner en vreemdeling. Het is de bedoeling dat van particuliere zijde voor dit doel 10.000 per jaar bijeengebracht zal worden. De Haarlemsche Reiniging. Wordt gemoderniseerd. De raad van Haarlem heeft Woensdagmid dag de voorstellen van B. en W. aangenomen tot moderniseering van de Reiniging. Gelei delijk zal worden overgegaan tot de invoering van uniforme vuilnisemmers die vervoerd worden met speciale auto's. Op den duur wordt daardoor een besparing van 20.000 per jaar verkregen. Het personeel dat aan de Reiniging over compleet wordt, krijgt pensioen. Er zijn name lijk verschillende arbeiders die 65 jaar worden, terwijl eenige 60 jarigen zich vrijwillig voor keuring opgaven om aanspraak te maken op vervroegd pensioen. Voor deze reoganisatie worden aangeschaft: in 1936: 4 rol trommel-auto's benevens 8000 emmers voor 37.600. in 1937: 2 roltrommel-auto's en 16.000 em mers. in 1938 en 1939: elk jaar 2 roltrommel-auto's met 8000 emmers. in 1940: l roltrommel-auto voor uitbreiding en reserve. Ten behoeve van de straatreinigingsdienst zullen in 1939 aangeschaft worden 2 zelfop- nemende veegauto's van 18.000, 1 auto voor kolklediging voor 13.500 en 6 carriers voor het vegen met de hand voor 2.190. Uitbreiding van het Haarlemsche Politiebureau. Aankoop van drie belendende perceelen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den ikoop bekrachtigd van eenige perceelen die aan het politiebureau in de Smedestraat grenzen voor den prijs van f 18.800. Het zijn het groote winkelpand in de Smedestraat, waarin vroeger een meubelmagazijn geves tigd was en twee kleinere huizen in de Lange Wij ngaairdstraat. De dienst van de politie is in den laatsten tijd sterk uitgebreid, waardoor behoefte aan ruimte bestaat. Voorloopig wordt alleen de winkel in gebruik genomen. Die zal door een zeer eenvoudige verandering voor den betrok ken dienst bruikbaar gemaakt worden. MOTORRIJDER AANGEREDEN. Woensdagavond acht uur slipte een 20-jarige motorrijder over het gladde asphalt van den Jamsewg, waardoor hij viel. Toen hij wilde op staan, werd hij aangereden door een hem ach terop rijdende auto. Hij werd tegen een stil staande auto gesmakt, met het gevolg dat hij een wond aan het hoofd kreeg. Door leden van den Ongevallendienst werd de jongeman ver bonden, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo werd vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Onmid dellijk levensgevaar bestaat er niet. Volgens getuigen heeft de bestuurder van de auto te hard gereden. De politie controleerde de rem men, die niet in orde bleken te wezen. De auto werd in beslag genomen. Er is proces-ve^aal opgemaakt. (Een Haagsche jongedame zwemt nog dagelijks in zee en is van plan dit den geheelen ivinter vol te houden.) Juffrouw, dit is een moedig plan, Bij 't denkbeeld ril ik er al van, Al zou men mij er goud voor schenken, Ik zou er zeker niet aan denken, Om 't u slechts één dag na te doen, Zelfs in dit nog vrij jong seizoen. 't Bedwing mijn hang naar 't zoute water, Tot zeker nog een half jaar later, Hoevelen durven het bestaan, Ijskoud met u in zee te gaan. Wij moeten u voorwaar beschouwen, Als koelste aller koele vrouwen, Dat u 't op dit moment nog doet. Beschouw ik als heldinnenmoed. Maar als het strakjes hard gaat vriezen, Zult u misschien het pleit verliezen, Zelfs voor den meest geharden mensch, Is toch aan alles nog een grens. Ronduit gezegd zou 't mij verblijden, Er is een tijd voor schaatsenrijden En een voor een zeewaardig bad, Den laatsten hebben wij gehad, Wij moeten ons nu niet verzetten Tegen de „vorstelijke" wetten, Waarmee de winter ons gebiedt Als ik regeer, dan zwemt men niet, Dan in de overdekte baden, Mejuffrouw, laat u nu toch raden En volg die wijze wetten op. Zet uw Spartaansche zwemplan stop. Maar 'k vrees, dat ik u niet kan remmen En dat u zegt: laat mij maar zwemmen, Aan het verlaten kille strand, Als eenige in Nederland. Ik durf al geen protest meer wagen, Maar wil u nog alleen maar vragen, Al lijkt het u misschien wat dom, U doet dit juffrouw, maar waarom? P. GASUS. School voor Buitengewoon L. O. De opvolger van L. Broekhuizen. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag tot hoofd van de Dr. Huët- school aan het Prinsen Bolwerk benoemd No. 2 van de voordracht van B. en W. den heer Sj. Bosma te Haarlem. (Als No. 1 stond de heer T. van der Beek te Hengelo) De heer Bosnia, die dus den heer L. Broek huizen, die het onderwijs met pensioen gaat verlaten, zal opvolgen, is thans 45 jaar. Hij begon zijn loopbaan bij het openbaar lager onderwijs te Drachten. Daarna werd hij be noemd te Akkrum en vervolgens bij het buitengewoon lager onderwijs te Amsterdam. Sedert" 16 December 1923 is hij werkzaam aan de Dr. Huëtschool. De heer Bosma was ook slojdleeraar aan de thans opgeheven Nutskweekschool voor Onderwijzeressen. Reorganisatie van de Duitsche regeering Grooter bevoegdheid van het militaire gezag. Instelling van een directorium onder voorzitterschap van Goering? PARIJS. 12 November (Reuter- A.N.P.) Madame Tabouis schrijft in „roeuvxe", dat over eenïgen tijd de regeering in Duitschland geheel gewij zigd zal worden op zoodanige wijze, dat alle actie van het rijk onderwor pen zal zijn aan het militaire gezag. Het ontwerp van deze wijziging zou als volgt, luiden Hitier bemoeit zich minder met de details van de uitoefening van het gezag. Hij zal zich meer „onzichtbaar" maken en meer op zijn villa in Berchtesgaden vertoeven. Wel zal hij kanselier blijven, doch de macht wordt uitge oefend door den vice-kanselier Goering. Goering zou voorzitter worden van een directorium, bestaande uit drie personen, n.l. Von Ribbentrop, Keppler en een derde, welke nog niet be kend is. De rijksdag zou ontbonden worden en vervangen door een senaat, be staande uit 200 door den Führer be noemde leden. Tenslotte zouden de prefecten meer direct aan het militair commando worden verbonden. Op deze wijze zou de Führer alle macht on der zijn geestelijke leiding houden en deze organisatie staat gelijk met de voor-mobili satie van de hulpbronnen van een geheel volk tot één geweldige poging. De Duitsche industrieelen zouden zich over deze maatregelen verontrusten, want zij weten zeer wel. dat de industrieën, welke niet tot den oorlog voorbereiden, onderdrukt zullen worden. Binnenkort komt een wetsontwerp. Minister De Wilde beantwoordt opmerkingen der Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord inzake het vijfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1937 Binnenlandsche Zaken ontleenen wij: Er is, naai- de minister meent, geen reden tot de bewering, dat de verhouding tusschen landsregeering en gemeentebesturen een be denkelijke wijziging zou hebben ondergaan. De regeering meent zich strikt te hebben be perkt tot die inmenging, welke de algemeene crisistoestand als noodzakelijk en onvermij delijk doet zien. Door verscheidene leden werd de opmerking gemaakt dat door de gewijzigde monetaire poli tiek de salarissen en loonen eventueel verhoogd zullen moeten worden. Terzake maakt de minister als zijn mee ning kenbaar, dat het aanbeveling zal verdie nen af te wachten, hoe de gewijzigde mone taire pclitiek zich zal ontwikkelen en meer in het bijzonder, welke invloed op de kosten van het levensonderhoud en daarmede ver band houdende factoren zal worden uitge oefend. Het verzoek om af te zien van nog aanhan gige voorstellen tot verlaging van salarissen en loonen kan door den minister niet worden ingewilligd. Met verschillende leden is hij van meening, dat zulks tot onbillijkheden zou lei den tegenover gemeenten, die tijdig tot verla ging van salarissen en loonen zijn overge gaan Luchtbeschermig. Bij vergelijking tusschen hetgeen in het buitenland en hetgeen in ons land op het gebied van luchtbescherming wordt gedaan, mogen niet uit het oog worden verloren de zeer verschillende omstandigheden, waarin andere landen, ook wat dit onderwerp be treft. verkeeren. Als maatstaf kan het bui tenland niet steeds dienen. Deze overweging brengt niet mede, dat de minister zou mee- nen, dat hier te lande met halve maatrege len kan worden volstaan. Het bedrag, dat beschikbaar kan worden gesteld, is inderdaad bescheiden, onder invloed als het staat van de algemeene noodzaak tot besparing op over heidsuitgaven. Toch moet het toereikend, worden geacht voor het stadium, waarin de voorzieningen op dit gebied thans verkeeren, nl. dat van organischen opbouw en eerste be paling van richtlijnen. Vereenvoudiging van de gemeente administratie. Een wetsontwerp, beoogende ver eenvoudiging van de gemeentelijke en de provinciale administratie, sa mengesteld op basis van voorstellen der commissie-Kooiman, kan binnen afzienbaren tijd tegemoet worden ge zien. Het ligt in de bedoeling van den minister, daarbij ook het vraagstuk der zekerheidstelling door ambtenaren te betrekken en een voorstel te doen tot eenvoudige regeling ter zake. De minister hoopt binnenkort een voorstel ter zake te kunnen doen verschijnen. Gedragingen van burgemeesters. Het is uiteraard niet mogelijk, op de vraag, of burgemeesters, die zich aan een grove verkeersovertreding schuldig maken, uit hun functie moeten worden ontheven, een categorisch antwoord te geven. Alles hangt van de omstandigheden van het concrete ge val en er moet steeds, gelijk eveneens in het voorloopig verslag, wordt betoogd, met voorzichtigheid worden opgetreden. Jaarlijks vertrekt Vit der inwoners. Waardoor ontstaat het groote „vrouwenoverschot". In een vorig artikel hebben wij doen zien, dat in demografisch opzicht Heemstede zoo wel wat geboorte als wat sterfte aangaat, op merkelijk afwijkt van de gemiddelden van Nederland en nog sterker van de gemiddelden der Nederlandsche gemeenten met een kleiner inwonertal dan 20 000, tot welke groep Heem stede behoort. Maar ook nog in ander opzicht springt Heemstede uit de band. Blijkens de cijfers der volkstelling van 1930 komen in genoemde groep van gemeenten op elke 1000 mannen 967 vrouwen voor. Dooreen genomen vertoo- nen deze gemeenten dus een z.g. mannen- overschot. Niet aldus Heemstede. In 1930 ston den tegenover 1000 mannen 1079 vrouwen: sedertdien is het vrouwenoverschot nog toe genomen, in 1934 was de verhouding 1000 tot 1087, thans 1000 tot 1103! Dit groote vrouwen overschot wordt nog sterker geaccentueerd doordat Heemstede twee groote inrichtingen telt, n.l. het Seminarie Hageveld en ,.Meer en Bosch", waar uitsluitend mannen worden op geleid en verpleegd en waar ook het geheele personeel uit mannen bestaat. Voor de gewone gemeen ten aren is het relatieve vrouwenover schot dus nog grooter dan uit bovenstaande cijfers valt af te leiden. Voor deze afwijking van den norm valt niet gemakkelijk een geheel afdoende verklaring te geven. De gemiddelde welstand der Heem- steedsche gezinnen, die voor een belangrijk percentage vrouwelijk inwonend personeel hebben, dat bovendien meestal niet uit Heem stede afkomstig is (Duitsche dienstmeisjes!) is in dit verband uiteraard een factor die mee telt, maar die toch niet voldoende lijkt om het geheele overschot te verklaren. Te meer niet, daar de relatieve stijging tijdens de jaren van economische depressie (die tot welstands vermindering en veelal tot personeelsinkrim ping leidden) hieraan zeker niet te wijten kan zijn. Anders dan in de gemeenten tot 20.000 inwo ners komt in de groep der groote steden (boven 100.000 zielen) een vrouwenoverschot voor. Dit pleegt geweten te worden aan een vrouwentrek van het platteland naar de groote steden, die haar oorzaak vindt in de grootere bewegingsvrijheid en de ruimere arbeidsmoge lijkheden, die de groote stad vooral aan de jongere vrouw kan bieden (industrie, waren huizen, lunchrooms, confectiemagazijnen, zie kenhuizen, kantoren enz.) In Heemstede zal voor het groeiend vrouwen-overschot evenwel naar andere motieven gezocht moeten worden. Ten slotte vragen nog de afzonderlijke cijfers omtrent vestiging en vertrek de aandacht, omdat niet alleen het bestaan van een jaar lij ksch vestigingsoverschot op zich zelf van belang is, maar ook de absolute en relatieve af- en toeneming dezer overschotten aanwij zingen kunnen inhouden omtrent de ontwikke ling, die voor de gemeente te verwachten valt. Een ontleding der vestigingsoverschotten kan zich beperken tot de laatste acht jaren; de daaraan voorafgande jaren kunnen buiten beschouwing blijven omdat de annexatie van 1927 in zekeren zin een geheel nieuwen toe stand schiep. De vestigingsoverschotten bedroegen van 1928 tot 1935 resp. 946, 691, 253, 333, 803, 494, 586 en 682 of, uitgedrukt in procenten der be volking op 1 Januari van elk jaar. 7,8 5,2 2.8 2,2 5,4 3,1 3,6 en 4%. De inzinking, die deze overschotten in 1930 e.v. te zien geven tegenover de voorgaande jaren kan een bevestiging inhouden van de meening, dat het doorwerken van de crisis den toevloed der forensen wat heeft vermin derd. De vestigingen bedragen in procenten der bevolking uitgedrukt, achtereenvolgens 21,8 18,3 17 2 14,8 17,3 14.8 15.4 en 14.9%. Het ver trek 14 13 14,4 12,5 11.8 11,7 11.8 10,9%. Oogen- schijnlijk wil dat dus zeggen, dat ieder jaar de bevolking met 1/7 tot. 1/5 zou toenemen, wanneer niet telkens 110 tot 1/7 der inwoners zou wegtrekken. Deze cijfers, ofschoon op zich zelf juist, geven geen zuiver beeld omdat een zéér groot percentage der mutaties veroor zaakt wordt door dienstmeisjes, die niet tot de vaste bevolking der gemeente gerekend Het woord is aan.... Lamartine: Burgeroorlogen laten niets dan graven over. kunnen worden. Wordt deze factor, voor zoo ver de beschikbare gegevens dit toelaten, uit geschakeld, dan geven de vestiging en hel vertrek toch altijd nog de volgende respec tabele percentages te zien: Vestiging in de jaren 1928—1935: 19 16 13,2 11,9 14,3 12,3 12 en 12,1%. Vertrek 11,3 10,7 10,4 9.6 8,9 9,2 8.4 en 8.2%, een jaarlijksche weg- vloeiïng van 1/12 tot 1.10 der geheele bevol king! Ontstellende verklaring van generaal Franco. -Madrid zal wijk voor wijk vernield worden.- (Zie ook pag. 4) LISSABON, 12 November (Reuter- A.X.P.) In een interview verklaar de generaal Franco: „Het bombarde ment van Madrid zal worden voort gezet tot de stad zich overgeeft. De stad zal wijk voor wijk worden ver nield, hoezeer ik dit ook betreur". De bijzondere correspondent van Havas bij het leger der opstandelingen deelt mede. dat het front thans schijnt te zijn vastgesteld op den rechteroever van de Manzanares, de lin kervleugel is tot de grens van de hoofdstad genaderd. De Manzanares schijnt de basis te moeten worden van verdere actie, welke vol gens de opstandelingen beslissend moet zijn. De operaties schijnen zich gisteren beperkt te hebben tot een druk op de vleugels, links om de stellingen te verbeteren en rechts om de versterkingen van den vijand aan den lin keroever van de Manzanares voor El Cerro en Los Angeles te vernietigen. Franco's broer in Italië Majoor Ramon Franco de broer van ge neraal Franco is vanmorgen met zijn echt- genoote en dochter aan boord van het s.s. „Vulcania" te Napels aangekomen. Hij verklaarde aan de pers o.a. dat restauratie in Spanje niet noodig was, de monarchie had steeds tweedracht opgewekt. Hij voegde hieraan toe, dat de „nationale regeering" eerst een militair karakter zal dragen en vervolgens volgens een corporatief systeem zal worden georganiseerd, zooals in Italië. Op de vraag naar het doel van zijn reis naar Italië antwoordde Franco: „Uw vraag is zeer indiscreet. Wij zijn in oorlog en we kunnen niets naders zeggen, noch omtrent onze gedragslijn, noch omtrent ons doel". Tenslotte zeide hij nog, dat hij veertien da gen in Italië zou blijven. De strijd om Madrid. Dag. 4 Oostenrijk erkent de verovering van Abes- synië; Hongarije zal spoedig volgen. x pag- 4 Een vliegramp in Italië kostte negen perso nen het leven. pag. 4 Verschillende sprekers in de Tweede Kamer bepleitten samenwerking op breede basis. pag 3 De toewijzing op de inschrijving nieuwe Staatsleening is gering. pag. 3 Het verslag van de Staten over de provinciale begrooting. pag. 2 Zullen de IJmuider zeelieden het contract opzeggen? pag. 1 Bevolkingsmutaties in Heemstede. oag. 1 De Haarlemsche Gemeenteraad staat f 5000 subsidie toe voor „Haarlem's Bloei". pag. 6 De Gemeentereiniging te Haarlem wordt ge moderniseerd. pag. 6 Kinderen demonstreeren voor den vrede. ARTIKELEN, ENZ. pag. 9 GRAAF CIANO TE WEENEN. De Italiaansche minister van Ou. i .dsche zaken tijdens zijn bezoek aan de Oostenrijksche bondskanselarij V. 1. n. r. staatssecretaris dr. Guido Schmidt, graaf Ciano en bondskanselier dr. Kurt von Schuschnigg. Prof. dr. B. Schrieke: Het Koloniale vraag stuk. pag 3 Jhr. dr. B. de .Tong van Beek en Donk: Zwit- sersche regeering neemt maatregelen tegen het Communisme. pag. 4 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 7 H. D. Vertelling: Truc. pag. 9 Voor de Vrouw Schaakrubriek. pag. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag V

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1