Nobelprijs. EENVOUDIG ARBEIDER MILLI0NAIR. Hei BekutQtijkste 54e Jaargang No. 16380 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- er Feestdagen Zaterdag 14 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.12'A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 1 0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -. Verlies Duim 75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 November. De Strijd in Spanje. Merkwaardigerwijze schijnt er een wijzi ging in den strijd om Madrid te zijn inge treden. Het aanvallende leger van generaal Franco heeft kennelijk gedurende de afge- loopen week geen vorderingen gemaakt, er is op dit oogenblik geen sprake meer van een snelle verovering van de stad en de opper bevelhebber der witten heeft de ontstellen de aankondiging gedaan, dat hij Madrid desnoods „wijk voor wijk verwoesten zal". Een dergelijk vernietigingsproces zou na tuurlijk langen tijd in beslag nemen, te lan ger omdat gebleken is, dat beide partijen maar over een zeer beperkt aantal vliegtui gen beschikken. Een stad die 900.000 inwoners kan herbergen, van wie blijkbaar, het groot ste deel bereid is zich tot het uiterste in de gebouwen verschansd te verdedigen, zullen Franco's onderbevelhebbers, de generaals Mola en Varela, niet in enkele weken kun nen vernietigen. Met dat al opent de aankondiging van Franco een gruwelijk perspectief, niet alleen vanwege het groot aantal noncombattanten, waaronder natuurlijk tallooze vrouwen en kinderen, die slachtoffer van den dolzinnigen burgeroorlog worden maar ook om de bedrei ging van zulk een stad, herbergend zoovele kunstschatten en om het doodbloeden van Spanje zelf. Een der voormannen van de Spaansche universitaire kern, de Madariaga, heeft gezegd, dat het een generatie zou du ren dertig jaar dus eer Spanje zich van deze ramp zou hebben hersteld. Dit schijnt een matige taxatie, als de strijd zulke vor men gaat aannemen als thans. Logisch moet men daaruit wel afleiden dat voor de buiten- landsche machten, die zich ter eene of ter an dere zijde voor den burgeroorlog interesseer en, In deze ontwrichte natie toch inderdaad geen bondgenoot van eenige beteekenis te vinden zal zijn. Spanje's koloniaal bezit zal wellicht de grootste attractie worden en „belooft" in de toekomst allerlei nieuwe complicaties op te leveren, vooral omdat de bevolking dezer ko loniën zelf ook niet onverschillig tegenover den loop van zaken kan blijven. Zooals iedere oorlog is ook weer deze Spaansche burgerstrijd een treffend voorbeeld hoe de mensch, in massa's voortgedreven terwille van verschil lende bestuurs-ideologieën in dit geval aan weerszijden een gansche verwarde collectie het korte menschenleven verknoeien kan en de toekomst van zijn kinderen bederven. Wie dan ook tenslotte als overwinnaar uit dit on zinnige bloedbad te voorschijn moge treden, hij zal een verarmd, uitgeput, verbitterd en gedemoraliseerd volk moeten leideneen volk dat een groot deel van zijn krachtigste en- beste elementen verloren zal hebben en dat een belangrijk deel van de staatszorg aan zijn verminkten en krankzinnigen zal moeten wij den. Gebleken is dat vele honderden jonge bui tenlanders van allerlei nationaliteit aan beide zijden meevechten. De meesten hunner doen dit klaarblijkelijk niet uit politieke overtuï- gfing men is trouwens zelden bereid zijn leven vrijwillig in de waagschaal te stellen voor de politieke conflicten in een vreemd land maar uit een soort „zucht naar avontuur". Ik heb dezer dagen een aanbie ding afgeslagen van een tiental oorlogsschet- sen van een jongen Hollander, die vier maan den met de „milizia", dus aan regeeringszijde, had meegevochten. Blijkbaar had hij die zijde gekozen omdat het hem daar „interessanter leek". Men pleegt tegenwoordig aan te nemen dat niemand voor den oorlog voelt. Ik zou den menschen, die dit zoo gladjes aannemen, willen vragen wat zij dan eigenlijk denken van de beweegredenen van deze honderden vrijwilli gers. Vaderlandsliefde is bij dergelijke vreem delingen, die er geen been in zien maar wat te gaan meeschieten en medemenschen om zeep te helpen, toch wel volstrekt uitgesloten. Welk motief drijft hen dan eigenlijk? Het spijt mij, dat ik geen ander kan vinden dan lust in oorlog, vernietigingsdrang en het treft dat zooveel menschen dit blijkbaar onder de be titeling „avonturier" nog wel aanvaardbaar vinden ook. Natuurlijk verspelen deze lieden hun nationaliteit door in een vreemd leger dienst te nemen. Het is goed dus even over deze verschijnselen na te denken en zich af te vragen of inderdaad „iedereen tegen oorlog is" als er bovendien nog zooveel menschen zijn die zooiets tolereeren ook. R. P. VERGIFTIGINGEN TE HERZOGENRATH. In een klooster te Herzogenrath, dat een liefdadigheidsinrichting is, een weeshuis, waar ook ouden van dagen verpleegd worden, zijn deze week een aantal personen na het eten van gehakt onwel geworden. Twee oude lieden zijn aan de gevolgen overleden. Uit het onder zoek is gebleken, dat bij de bereiding van het gehakt eendeneieren zijn gebruikt, die al be trekkelijk oud waren. (De Nederlandsche professor P. Debye, hoogleer-aar te Berlijn, heeft den Nobelprijs voor Schei kunde gewonnen.) Wij zijn er lang al aan gewend, Dat Nederlanders prijzen winnen, Hun namen, iedereen bekend, Schieten ons met gemak te binnen Of zij nu Senff of Kagchelland, Van Vliet of Mastenbroek ook heeten, Zoo dikwijls staan zij in de krant. Dat je hun naam niet zult vergeten. Maar eensklaps komt een nieuwe naam, Als winnaar van een prijs naar voren, De drager van een grooten faam, Van wien ik voor het- eerst moest hooren. De Nobelprijs voor de Chemie Is dezer dagen toegewezen Aan onzen landgenoot Debye, U hebt het in de krant gelezen Ik zal me niet in dit verband, In vergelijkingen begeven, Al liggen die dan voor de hand Ik laat ze nu maar ongeschreven. 'k Wil dien professor te Berlijn, Alleen mijn diep respect betuigen, Door stil. en daarmee in zijn lijn, Te zijner eer het hoofd te buigen. P. GASUS. HET NIEUWE BOEK |0 VAN AMMERS KüLLER leverbaar bii de de sans-culotten (1792-1795) Boekh. v. CITTERT Zn. SjTÜ (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche Gemeente- personeel. Een verlaging van wachtgelden. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem bij het Georganiseerd Overleg een voorstel aanhangig gemaakt tot verlaging van wachtgelden die de gemeente aan personeel uitkeert dat voor den pensioen-gerechtigden leeftijd den gemeentedienst heeft verlaten. Zooals men weet zijn verleden jaar de jaarwedden van het gemeentepersoneel ver laagd. Het is nu de bedoeling om de wacht gelden die gebaseerd zijn op de oude hoogere salarissen en loonen in overeenstemming te brengen met de thans bestaande bepalin gen. Mannenkoor „Die Spaerne- Sanghers". Het concert van 18 November. Het concert van bovengenoemd mannen koor zal plaats hebben op Woensdag 18 No vember a.s. Het programma vermeldt mee- rendeels noviteiten en wel vóór de pauze Oude Volksliederen van Lieven Duvosel en in het tweede deel werken van Caplet, Verdi, Délibes en Fr. Riga. Een afwisselend pro gramma. te zingen door het Mannenkoor, het Haarlemsch Vrouwenkoor, dat weder zijn medewerking verleent, en beide koren als ge mengd koor. Een mooi en afwisselend pro gramma dat door zijn stijlvolle samenstel ling en zijn gezonde climax niet zal nalaten den goeden naam van dirigent en koren te bevestigen. Het vorstelijk huwelijk. De route van den koninklijken stoet. 's-GRAVENHAGE, 14 November. Bekend wordt gemaakt, dat op 7 Januari 1937, den huwelijksdag van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld. de koninklijke stoet de onder staande route zal volgen: Van het paleis Noordeinde langs het Noordeinde. de Heulstraat. den Kneuterdijk, den Vijverdam, het Buitenhof (rechtsom), de Gravenstraat, de dagelijksche Groen markt. naar den hoofdingang van het stad huis tegenover de Nieuwstraat. Vervolgens van dienzelfden hoofdingang rechtstreeks naar den ingang van de Groote of St. Jacobskerk, gelegen tegenover de kantoren van het dagblad „De Residentie bode" aan de Riviervischmarkt. Tenslotte van dezen ingang der kerk langs de Riviervischmarkt, de Torenstraat, de Bil- derdijkstraat, de Vondelstraat, de Eland straat, het Piet Heinplein (rechtsom), de Anna Paulownastraat, de Laan Copes van Cattenburch, het Nassauplein, de Java- straat. de Alexanderstraat, het Plein 1813 (rechtsom), het verdere gedeelte van de Alexanderstraat, de Parkstraat, de Oranje straat en de Paleisstraat terug naar het pa leis Noordeinde. Bij de bepaling van deze route is in het belang van het publiek rekening gehouden met de wenschelijkheid smalle verkeerswe- sen en waterkanten te vermijden, terwijl de niet-bebouwde ruimten aan de Torenstraat en de Vondelstraat en ook het Alexanderveld de gelegenheid bieden tot het plaatsen van ruime tribunes, die aan het verkeer en de opstelling van het publiek niet in den weg staan. De totale route is ongeveer 5 K.M. lang. WORDT De rijke tante uit Amerika. Fantastische geschiedenis te Beverwijk. Op een wijze, die aan een roman of aan een van de bekende Amerikaan- sche blijspelen doet denken, heeft de Fortuin dezer dagen een ingezetene begunstigd door hem plotseling van eenvoudig arbeider in een conserven- fabriek tot millionnair te bombar deeren. Reeds langer dan vier jaren werkte in de conservenfabriek van Gebr. Duyn. alhier, een Duitsch arbeider. K. genaamd. Deze man verscheen Vrijdagmorgen ten kantore van den directeur om hem verlof te vragen on middellijk naar Duitschland te kunnen ver trekken, omdat hij deelgenoot geworden was in een erfenis van 18 millioen dollar, die een tante van hem in Amerika had nagelaten. Hij zou in deze erfenis aandeel hebben voor een bedrag van 3!/2 millioen gulden. Hij staafde zijn bewering met de noodige bewijs stukken en hij beschikte reeds over veel geld dat zijn advocaat hem reeds als voorschot had toegezonden. De heer Duyn, die over de mededeelingen van zijn arbeider min of meer verbijsterd was en die nog altijd niet kan be grijpen, dat Fortuna in zijn fabriek een begunstigde had uitgekozen, kon moeilijk an ders doen dan het verzoek van den man in te willigen. De geluksvogel is gisteren onmiddellijk naar Duitschland vertrokken om de zaak met zijn advocaten te regelen. Hij heeft echter be loofd binnen 14 dagen naar Beverwijk terug te zullen komen om hier f»rde op zijn zaken te stellen en zijn patroon nader omtrent een en ander in te lichten. Zijn overhaast vertrek onttrok hem tevens aan de nasporingen van degenen, die omtrent deze gelukkige gebeur tenis wel eens iets naders wilden weten. Het fantastische verhaal deed de ronde op de groentemarkt en de tuinders en kooplieden hielder. zich geruimen tijd meer met het ver haal van den millionnair bezig dan met het verhandelen van de producten, die zij had den aangevoerd. Wij laadden gisteravond nog een onder houd met den heer Duyn, die de „schrik" nog steeds niet te boven was. Hij kon ons nog slechts mededeelen, dat deze erfenis-zaak ook reeds eenige jaren geleden aan de orde is geweest. De schat kon toen niet worden ver deeld. omdat naar enkele erfgenamen nog nasporingen moesten worden verricht. Hoe wel de heer Duyn. evenals ieder ander aan vankelijk twijfelde aan de waarheid van dit fantastische verhaal, moest hij aan den an deren kant toch wel in de waarheid geloo- ven. in de eerste plaats omdat hij zijn arbei der had leeren kennen als een eerlijk en geloofwaardig mensch en vervolgens, omdat de stukken, die werden overgelegd, twijfel uit gesloten lieten. Abessynië spoedig geheel in Italiaansch bezit? Daarna zouden Engeland, Frankrijk en Amerika tot erkenning overgaan. LONDEN. 13 November (A.N.P) Nu de be trekkingen tusschen Engeland en Italië ver beterd zijn, hoopt Italië zoo spoedig moge lijk geheel Abessynië in bezit te kunnen ne men. aldus meldt de Daily Telegraph uit Rome. Men is van meening, dat, wanneer dit eenmaal geschied is. Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten niet langer zullen aar zelen om de souvereiniteit van Italië over dat land te erkennen. Maarschalk Graziani, de onderkoning en opperbevelhebber, heeft een plan opgesteld voor de bezetting van alle gebieden, die nog onder het bewind der stamhoofden staan. De regentijd is geëindigd en hij is thans be zig met de uitvoering van zijn plan. Te Addis Abeba verklaart men. dat onder de inheemsche bevolking in het noorden orde en rust heerscht. De werkloosheid te Haarlem. Gaat het lichten Een week geleden wezen wij reeds op en kele hoopgevende verschijnselen op de Haar lemsche arbeidsmarkt, die na den val van den gulden geconstateerd kunnen worden. Het aantal werkloozen liep nog wel op een verschijnsel trouwens dat zich eiken winter voordeed maar in een veel langza mer tempo. Nu zijn wij in de afgeloopen week precies op hetzelfde aantal blijven staan, terwijl wij verleden jaar niet minder dan 118 werkloozen naar boven gingen. Op dit oogenblik zijn er nog 6629 werk loozen. Wij zijn nu nog 167 boven het aantal van verleden jaar, maar daarbij moet men bedenken, dat wij er in eind Februari 1936 1100 boven waren. De week 1419 November 1935 gaf een stij ging van 157 werkloozen. Als nu de komende week (1621 November) een daling van 10 brengt, zijn wij precies op hetzelfde aantal van verleden jaar. Dat keerpunt zou zeer belangrijk zijn, want dan is aan te nemen, dat de teruggang zich zal voortzetten. Ambulanceleden als gevangenen. Zij zullen over de Spaansche grens worden gezet. LONDEN. 13 November (Havas-A.N.P.) Het departement van buitenlandsche zaken heeft een telegram gezonden aan Sir D. M. Ste venson te Glasgow, die de organisator is geweest van de Schotsche ambulance, waar van twee leden. Boyd en Macmahon, kort geleden door de opstandelingen aan het front van Madrid gevangen zijn genomen. Het telegram luidt: „De autoriteiten van Burgos hebben den ambassadeur er van in kennis gesteld, dat Boyd en Macmahon op het oogenblik goed behandeld worden en in vrijheid zullen worden gesteld op een grens plaats, welke zij zelf zullen hebben geko zen". Het nationaal huldeblijk. Haarlem's aandeel. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het hier ter stede opgerichte Comité in zijn vergadering van 11 November j .1. uitvoerige besprekingen gehouden teneinde te komen tot een zoo nationaal mogelijk, d.w.z. tot een zoo algemeen mogelijk samenwerken van alle Ingezetenen. Om dit te bereiken is het vol gende besloten: 1. Het verspreiden in slechts beperkten om vang van circulaires, een en ander met het oog op de buitensporig hooge kosten, die centrale verspreiding zou meebengen. 2. Om ook de kleinere bedragen op een ge makkelijk en vlotte manier te kunnen innen, is het bestuur voornemens controleboekjes uit te geven, inhoudende kleine kwitanties ten bedrage van 10, 25 ct. of f 1. Het Comité roept voor een zoo ruim mogelijke ver spreiding hiervan de hulp in van ieder, die ervoor voelt mede een werkzaam aandeel te hebben aan het Nationaal geschenk voor onze geliefde Prinses. De adressen waar deze boek jes verkrijgbaar zijn, worden nader bekend gemaakt. 3. Om ten slotte ieder in de gelegenheid te stellen zijn gave. hoe klein ook. te offeren stelt het bestuur zich voor op een nader aan te geven dag in December die de groote in zamelingsdag zal worden, op verschillende punten in het centrum der stad lokalen aan te wijzen waar stortingsbussen zullen staan. Tevens zal ieder dan in de gelegenheid wor den gesteld zijn handteekening te plaatsen in het later aan HJLK.KJH.H. aan te bieden album, ook indien storting reeds vroeger plaats had. Giftten kunnen gestort worden ten kan tore Guépin en Van der Vlugt, Spaarne 56. of op het gironummer No. 2292 van Guépin en van der Vlugt. Vrijdagavond in de pauze van het H.O.V.- concert, had in de foyer de huldiging van den heer G. Schmidt plaats. De heer Schmidt en zijn echt- genoote met het be stuur der H. O. V., so listen en den dirigent. Voor het verslag van onzen medewerker zie men pag. 5. Het woord is aan.... R. L. Stevenson: Als uw moraal u somber maakt, wees er dan van over tuigd, dat zij niet deugt. Naar de stratosfeer. Nieuwe ballontocht van prof. Piccard. ST,-CLOUD (Minnesota) De bekende stratosfeerballonvaarder dr. Jean Piccard, heeft medegedeeld, dat hij vandaag of mor gen hier met een ballon zal opstijgen om een tocht naar de statosfeer te maken. 1-Iij zal op dezen tocli vergezeld worden door prof. John Akerman van de Universiteit van Minnesota. Werkloosheid in groote gemeenten daalt. Hoopgevende cijfers. Vorig jaar een aanzienlijke stijging. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt in afwachting van het uitvoerige maandoverzicht nopens de werkloosheid in het geheele land reeds thans de vc-igende cijfers betreffende de aantallen geheel werk loozen, die op het einde van October bij de gemeentelijke, arbeidsbeurzen in de zeven ge meenten boven de 100000 inwoners als werk zoekenden waren ingeschreven. Amsterdam Rotterdam 's Gravenhage Utrecht Haarlem Groningen Eindhoven Aantal werkloozen einde Oct. 1936. Sept. 1936. 57.964 55.449 25 433 11.722 6.769 5.182 4.986 Totaal 163.745 167.505 Zooals uit bovenstaande cijfers blijkt, daalde het aantal werkloozen te Amsterdam (met 1867), Rotterdam (1221), 's Gravenhage (352), Utrecht (147), Groningen (177) en Eindhoven (141), terwijl het te Haarlem steeg (met 145); een totale vermindering in de zeven gemeenten dus van 3760. Opgemerkt zij, dat deze verminde ring meer beteekenis krijgt als men daartegenover stelt de stijging van het-aantal werkloozen in de overeen komstige maanden van 1935 met 4046 en van 1934 met 5598. De Spaansche regeeringstroepen hebben gis teren te Madrid een offensief ingezet. pag. 4 Volgens berichten uit Tokio is de kans groot, dat de ChineeschJapansche onderhande lingen worden afgebroken. pag. 4 Rumoerige vergadering in de Fransche Kamer pag 2 Dr. Colijn en Mr. Oud verdedigen het regec- ringsbeleid. Dag 3 Nationaal Herstel wil een leening voor ver sterking onzer defensie. Dae 3 Het aantal werkloozen is in de afgeloopc— week te Haarlem niet toegenomen. pag. 1 Bioscopen. pag. 8 ARTIKELEN ENZ. R. P.: De strijd in Spanje. pag. 1 Van onzen Brusselsehen correspondent: De Lof van Vrede en Vriendschap. pag. 4 Dr. M. Euwe: Schakers wier roem begint te tanen. pag. 6 Dr. W. G. N. van der Slcen: De Banff-Jasper- Highway. pag. 7 Jhr. dr. J. M. Mollerus: Van Monrovia naar huis. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire kantteekeningen. pag. 8 Financieele Kroniek: Het succes der Neder landsche Staatsleening. pag. 9 J. B. Schuil: Het zilveren jubileum van de H. T. C. pag. 5 J. B. Schuil: Cabaret Edwin. pag. 5 K. de Jong: Afscheidsconcert. pag. 5 Amy Groskamp-ten Have: Een vrouw schrijft pag. 2 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 7 P. v. d. Hem: Ezeltje «trekje.... pag. 3 H. D. Vertelling: Eens te vaak. pag. 13 Damrubriek. pag. 6 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 14.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1