H.D.* J remolda DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 HAARDE M'S DAGBLAD VOOR DEN- -POLITIERECHTER Ruziemakende Haarlemmers. Vandaag hadden we een lijstje ruziemakers. Een was er, die, toen hij half dronken op zijn fiets over den weg laveerde, door een agent werd aangehouden, die dergelijke kunstver richtingen ontoelaatbaar achtte en den kunst rijder meenam. Deze vond dat een inbreuk op zijn burgerrecht en meende zijn ongenoegen niet beter te kunnen uiten dan door den agent uit te schelden voor kaffer en kinkel. Hij was dus blijkbaar van meening, dat de agent niet op de hoogte van zijn tijd was en vond het dronken op een fiets rijden den aller - modernsten vorm van wielersport. Ongelukkig voor hem stond hij alleen in die meening, of 't moet dan zijn, dat het een familieopvatting is, want de politierechter wist te vertellen, dat broers van verdachte soort gelijke bewijzen van wellevendheid hebben gegeven. Dit, gevoegd bij de houding van ver dachte. die nu wel niet onbeleefd was. maar toch ook niet berouwvol, maakte, dat de rech ter in 't vooruitzicht stelde, dat bij een vol gende verschijning gevangenisstraf zou wor den opgelegd. Nu bleef 't nog bij geldboete, maar een gevoelige: f 30. nog f 5 meer dan de officier had geëischt. Een ander burger had ook heel onvriende lijk tegen een agent gesproken, wat hij wel niet onkende, maar hij zei, dat 't eigenlijk bij ongeluk was gebeurd, zooals een kanarie uit een kooitje kan ontglippen, als men 't deurtje opent. Hij had namelijk alleen maar leelijk gedacht, maar zonder opzet waren die ge dachten in woorden over zijn lippen gekomen. En hoe kwam het nu, dat hij hardop zoo lee lijk dacht? Omdat de agent een fiets zonder rijwielplaatje in beslag had genomen, welke fiets door zijn zoontje bereden werd en toe behoorde aan zijn baas. Zooals iemand op 't zien van zoo'n ramp kan uitroepen: „Potz- tausend!" of iets dergelijks, zoo was hem een woord ontglipt,- maar tegen den agent was 't niet direct gericht. .Tegen de musschen in den boom dan?" vroeg de rechter. Neen, dat ook niet. De agent had geconstateerd, dat de pijl rechtstreeks op hem was afgeschoten en de man, die moest bedenken: „Is eens een woord de lippen uit, Het keert er niet weer in" zag zijn hardop denken bestraft met f 10 boete, conform den eisch. Een derde Haarlemmer had het niet met de politie aan den stok gehad maar met zijn familie en denkende, dat een derde met zijn familiezaken eigenlijk niets te maken heeft, was hij niet verschenen. Verstandig is dat nooit, want nu had de rechter alleen maar het betrokken familielid te hooren en wat die zwaeer vertelde was niet mooi. Die zei name lijk. dat toen op een nacht om één uur alles bij hem in diepe rust was, hij werd wakker gebeld. Verschrikt naar de deur gaande, want men denkt op zoo'n tijdstip aan brand, in braak, plotseling sterfgeval of dergelijk on heil, zag hij zijn zwager buiten staan, die, op de vraag wat er aan de hand was, zei, dat hij eens kwam praten. Hij wou een of ander ge schil opgehelderd hebben. De bewoner had te veel slaap en te weinig lust om geschillen te bespreken en verzocht den ander op een meer voegzaam spreekuur terug te komen, maar zoo iiet die zich niet afschepen. Hij kon blijk baar geen rust vinden voor het belangrijke familiegeschil was besproken en toen hem de deur niet geopend werd, schoof hij een raam op en kroop er door. Zwager en schoonzuster trachtten dit wel te beletten door den indrin ger terug te duwen, maar deze beet in letter lijken zin van zich af. zoodat de zwager een knauw in de duim kreeg en met zijn vrouw retireerde. Toen gleed de ander in de voor kamer en schiep nieuwe familieconflicten door een tafeltje stuk te slaan. Zijn familieleden vluchtten in pyjama naar de buren, die den bijterigen zwager overmeesterden. De officier vond dat heel erg en aangezien de bijter er niet was om iets tot zijn verde diging aan te voeren, kreeg hij tiet volle pond: 14 dagen gevangenisstraf was de eisch, dien de rechter toewèes. Verdorven Jeugd. 't Was een jongen van 18 jaar, die terecht stond en dat was een ondeugende knaap. Zijn ouders hadden al veel met hem te stel len gehad en hadden zich al eens tot den officier gewend met de vraag of hij niet in een opvoedingsgesticht geplaatst kon wor den. Nergens hield hij het langer dan een paar dagen uit. maar het toppunt was toch wel, dat hij, toen hij in een zaak van electri- sche artikelen werk had gekregen, hij er nog geen paar uur was, of hij stal kwitanties en ging die innen. Hij was daar gekomen op aanbeveling van een vriendje, dat er werkte, welk vriendje al niet veel beter was. want die stal radio lampen bij zijn patroon en sleepte nog een anderen jongen, die er ook werkte mee. welke laatste jongen naar 't schijnt, meer een zwakkeling dan een deugniet was. De twee gingen met de radiolampen naar iemand, die in tweedehandsch goederen handelt en daar verkochten zij ze voor f 1 per stuk. De jongens stonden terecht voor diefstal, de opkooper voor heling. De laatste beweer de, dat de jongens bij hem gekomen waren met de mededeeling, dat zij radiotoestellen repareerden en bij vervanging van lampen de oude mochten houden: -voor zoover deze nog bruikbaar waren, wilden zij ze verkoo- pen. Hij had toen. zei hij, aan de jongens gevraagd of het eerlijk werk was. want zoo niet. dan zou hij van den koop geen melding in zijn register maken. Die vraag stelde hij om er achter te komen, of de lampen al dan niet gestolen waren: hadden ce jongens ge zegd: „we hebben ze gestolen", dan zou hij niet gekocht hebben. Den politierechter kwam dit verhaal niet waarschijnlijk voor en de opkooper zei. dat het ook onwaarschijnlijk leek, maar toch was het zoo. De jongens verklaarden echter heel an ders; ze zouden wel degelijk gezegd hebben, dat ze de lampen gestolen hadden, toen zij ze verkochten en daarop zou de man ge zegd hebben, dat hij ze niet in zijn register zou zetten. Eindelijk gaf de opkooper toe, dat heel op 't laatst, toen de diefstallen ontdekt waren, de jongens hem dat waren komen vertellen, maar toen hij had reeds gekocht, na dien tijd niet meer. De officier eischte tegen den opkooper 4 maanden gevangenisstraf en de rechter vroeg of verdachte wat te zeggen had. Ja, hij had wat te zeggen, maar hij zei het niet. De politierechter vond het een ernstig ge val van heling, waarvoor slechts onvoor waardelijke gevangenisstraf kon worden op- geleed. Met. het oog op het niet ongunstig verleden werd de straf echter bepaald op 3 maanden. Over de jongens zullen nog nadere rap porten worden ingewonnen. FR ANSCH VLIEGER VOOR SOLOVLUCHT NAAR TOKIO GESTART.. PARIJS. 16 November fA.N.P.i André Japy is te middernacht met een Caudron-Re- nault te Le Bourbet- opgestegen voor een solo-vlucht naar Tokio. Hij hoopt heden middag Damas te bereiken. (Adv. Ingez. MedJ GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie, Smedestraat. Uitsluitend tussehen 11 en 13 uur). Handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat. Autosleutel, Halderman, Oranje boomstraat 63. Beursje, v. Oldemark, Cecilia- steeg 44rd. Bril, Koster, Rozenprieelstraat 31. Deksel van melkbus, Kort, Korte Poellaan 14. Etui met tabakspijp, Hendriks, Korte Heeren straat 15ra, Hondenhalsband, Hulskamp. Zon nebloemstraat 28. Damesarmbandhorloge, Hoepermans, Duinoordstraat 63, Heres, H. v. Aiphenstraat 7. Regenjas, v. d. Pol, Spaarn- danxscheweg 702. Slagermessen, Wesselman, Waalstraat 8. Alpinomuts, Veringa, Bleeken- bergstraat 15 of 25. Portemonnaie met inhoud, v. d. Veldt, v. 't Hoffstraat 304, Luijken, Lom bokstraat 2 Heemstede, Politiebureau Smede straat, Kok, Leiclscheplein 37, v. Warmerdam. Brouwersplein 6. Regenpijpen, v. d. Burg, Jansstraat 52. Pakje, inh. Borstrok, Bronk- horst, Harmenjansstraat 22. Damesparapluie, Cohen, Gen. Cronjéstraat 89. Vulpotlood: Po litiebureau Smedestraat. Rijwielplaatje, Koper, Preangerstraat 41, de Heus,- Langendijkstraat 10rd., Politiebureau Smedestraat, Zijlstra, Hendr. Roozenlaan 39, Politiebureau Smede straat, Handgraaf, Helmbrekers teeg lOrd (na 1 uur 's middags). Sleutel van auto, Halder man, Oranjeboomstraat 63. Tasch met in houd, Hoppen brouwer, Gen. Jouberstraat 26, Politiebureau Smedestraat, Kuntze, Dr. Leïjd- straat 26, v. Soest, Kieverlaan 36, Hommes, Hofdijkplein 21. Vulpotlood, Kok, Lindenstraat 39. Poppenwagen, Schuchart, Bakkumstraat 12. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men van apothekersadsistent: mej. D. M. Adama te Haarlem. Voor het getuigschrift spreekonderwijs van de Vereeniging voor logopaedie en phoniatrie is geslaagd mej. W. A. Voorthuyzen te Haar lem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 18 NOV. 1936. Programma I: Hilversum I (Huizen). Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.05 Parijs Radio. Gym nastiek. 8.20 idem. Gramofoonmuziek. 8.50 Diversen. 9.20 Keulen.. Vierde Symphonie in Es gr. t. van Ant, Bruckner. 10.30 idèm. Junge Deutsche Erzahlfcunst.. 10.50 Deutschl. sender. Concert m.m.v. het omroep-kamer- koor, het Duitsche Oratoriumkoor, het omroeporkest o.l.v. Hans Georg Görner. 11.20 Keulen. Concert door het Landes-simfonie- orchestre Saarpfalz o.l.v. Schmeisser. 12.20 Keulen. Gelukvvenschen. 12,25 idem. Vervolg- concert. 1,20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N.LR.. 1,30 idem. Dansmu ziek o.l.v. Stan Brenders. 1,50 idem. Gramo foonmuziek. 2,20 Diversen. 2,50 Parijs Radio. Concert o.l.v. Henri Tomasi m.m.v. René Ché- décal. 4..20 Keulen. Programma van de Deutschl. sender (Otto Dobrindt) 5.20 London Regional. Gramofoonmuziek. 5.35 Fransch Brussel. Gramofoonmuziek. 6.20 London Re gional. BBC Schotsch orkest o.l.v. Ian Whyte. 6.45 Weenen, La Bohème, opera van Puccini. Uitzending uit de Weensche Staatsopera. 9.15 idem. Het omroeporkest o.l.v. J. Holzer. 9.30 idem. Berichten. Weerbericht. 9.40 Vervolg concert. 10.20 idem. Berichten. 10.30 idem. Vervolg concert. 11.05 idem. Gramofoonmu ziek. Programma IV: 8.Vlaamsch Brussel. Gymnastiekles. 8..20 idem. Tijdsein, Gramo foonmuziek. 8.30 idem. Kroniek van den d? g. 8.40 idem. Gramofoonmuziek. 8.45 idem. Ge sproken dagblad van het N.I.R. 9.00 idem. Gramofoonnruziek. 9.20 Diversen. 10..35 Droit- wich. Korte Godsdienstoefening. 10.50 idem. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 idem. Orgelconcert door Quentin Maclean. 11,35 idem. Gramofoonmuziek. 11.50 Londen Regional. Serge Krish en zijn orkest. 12,50 Droitwïch. Gramofoonmuziek „Kings of Jazz" iüüi Eenzame ouden Toen de oude Willem Doormans tegen etens tijd, moe van zijn werk op het drukke han delskantoor. waar hij de bescheiden functie van klerk vervulde, thuis kwam. bemerkte hij reeds in de gang waar hij even vertoefde om zijn jas weg te hangen, dat er iets bijzon ders gebeurd was. Uit de keuken hoorde hij ten zacht neuriën komen.. Dadelijk daarop kwam Marie, zijn vrouw, naar voren met een gezicht, waarop men vreugde kon lezen. „Willem, raad eens", juichte ze, terwijl ze haar handen achter haar rug verborgen hield. En dan het groote nieuws, niet langer voor zich kunnende houden, riep ze, terwijl ze een brief, versierd met vele vreemde post zegels, opgewonden naar hem toestak: ./Van •Jan. een~brief van onzen jongen". „Eindelijk," zuchtte Doormans, terwijl zijn zorgelijk gelaat als bij tooverslag opklaarde. Samen lazen ze den brief in de kleine huis kamer. Eindelijk zou Jan, hun eenige zoon na vele lange maanden van afwezigheid weer in de ouderlijke wonine terugkeeren. „En over een maand kan hij al hier zijn", zuchtte moeder Doormans, dolgelukkig. Dien avond zaten beide oudjes nog lang aan ie tafel en beiden dachten ze aan de jaren, dis voorbij gevlogen waren. Jaren van kom mer en ellende, maar ook van stille vreugde hadden ze gekend.. Ze dachten aan den tijd toen Willem Doormans nog slechts jongste I,20 idem. Het Birminghams Hippodrome. Or kest o.l.v. Harry Pell. 2.20 Londen Regional. Het BBC Welsh Orkest o.l.v. Idris Lewis. 3.20 idem. „Far and near". 3.35 idem. George F. Al lison geeft een oogget-uigeverslag van de tweede helft van de voetbalwedstrijd Enge landIerland. 4.20 Droitwich. Vesper in de St.-Pauls Cathedraal. 5.10 idem. Het John Mac Arthur Kwintet. 5.35 idem. BBC-Dansor- kest o.l.v. Henry Hall. 6.20 Diversen. 7.00 Droit wich. BBC-koor o.l.v. Trevor Harvey. 7.35 idem Fred Hartley met zijn Novelty kwintet en Brian Lawrance. 8.20 Londen Regional. Zi- geunermuziek, gr. platen: 8.35 Droitwich. Concert in de Queens Hali, London door het BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Adrian Boult. 9.25 idem. Weer- en nieuwsberichten. 9.45 idem Voortzetting van het concert. 10.30 idem. Het Leslie Bridgewater Kwintet. 11,20 idem. Harry Evans en zijn orkest. Progr. V: 8.007.00. 7.00 Eigen gram of oon- platenconcert: Verzoekprogramma. 1. Rhein- lander Potpourri. Blaasorkest. 2. L'étoïle d'amour, Lucienne Boyer. 3. It's my mother's birthday to-day. Joe Petersen. 4. Sailor Be ware. Bing Crosby. 5. I've got got a feelin you're foolin'. Conni Boswell. 6. Die ganze Welt dreht sich um Liebe. Martha Eggerth. 7. Liza. A1 Jolson. 8. A. Portrait of a Lady. Joe Pe terson. 9. Erst eine Walzernacht. Martha Eg- tersen. 10. J'ai rèvé de t'aimer. Lucienne Boyer. II. One sweet kiss. A1 Johnson. 12. My heart and I. Bing Crosby. 13. Eiri. Stern fallt vom Himmel. Joseph Schmidt. 14. You are my lucky star. Conni Boswell. 15. Schau mich an, sei mir gut. Martha Eggerth. 16. Mandulinata di Napoli. Joseph Schmidt. 17. Ich bin heut' so froh. Martha Eggerth. 8.0012.00 Diver- sen. „Kinderen hebben steeds honger" wanneer er Cremolda op de boterham is. De proef is al heet gemakkelijk te nemen: een flinke pot Cremolda kost maar 37'/2 ct. (plus statiegeld). En daar Cremolda zich dun laat uitsmeren, komt het goed koop in het gebruik. Cremolda is een bijzonder fijne crème van chocolade en verkrijgbaar in drie soorten: Vanille, Orange en Citroen. Neem eens een proef bijv. met Vanille. Ci w PUYVIS 1 „een crème van chocolade N V.T-DUYVlSJr.Koog aan do Zaan. (Adv. Ingez. MedJ klerk was. Veel idealen had hij nooit gehad, maar juist door zijn kalme bezadigdheid en stille werklust had hij zich een bescheiden vaste positie weten te verwerven. Zoo was zijn leven heengevloden, rustig, kalm, zonder schokkende gebeurtenissen. Even was waarin verandering opgetreden, toen hij Marie leerde kennen; dadelijke had hij zich aangetrokken gevoeld tot het lieve, stille wezentje, en niet lang daarna trouwden ze. Jaren van stil geluk volgden. Hoe vaak za ten ze later niet hand in hand in het schemer donker voor de wieg van hun grootste schat, hun eenigen zoon Jan. Plannen hadden ze gesmeed, groote plannen. Eén ding stond vast: hij zou later wat in het leven worden. Beiden zouden ze hard werken voor hun kind en dan later, als hij een man geworden zou zijn, zon hij bij hen blijven en hun levensavond ver lichten en opv rooi ij ken met zijn aanwezig heid. Hoe heel anders was het gegaan. Reeds op jeugdigen leeftijd openbaarde zich in het kind een vreemde drang, een zucht naar avon tuur, een zucht om te trekken naar vreemde, verre landen. Dat waren moeilijke, zware jaren geworden. Ze hadden het kind niet willen tegenhouden: hij had gevolg gegeven aan den drang in zijn bloed en was de wijde wereld ingegaan, de beide oudjes alleen achterlatend, alleen met de gedachte aan hun kind; dat ver van hen verwijderd over de zeeën zwalkte. Hun mooie droom was in flarden gescheurd. Zij waren stiller geworden, nog stiller dan zij reeds waren. Alleen de schaarsche brieven brachten eenige vreugde in het kleine huisje. Soms, na maanden afwezig geweest te zijn. keerde Jan terug in de ouderlijke woning en dan heerschte daar weer een blijde opge wekte stemming. De weinige weken die hun zoon thuis was, Hoe de moderne woning ingericht moet zijn. Lezing van den heer A. V. Hartogh voor de Huisvrouwen. „Hoe kan men huis en inrichting in over eenstemming brengen met zijn levensgewoon te?" was het onderwerp van een lezing, die de heer A. V. Hartogh gistermiddag voor dc afd. Haarlem van de Ned. Ver. van Huisvrou wen in de tuinzaal van het Concertgebouw heeft gehouden. De presidente, mevr. C. J. Cohen Tervaert- Koch, leidde den spreker in. De levensomstandigheden van den moder nen mensch zijn gewijzigd, zoo ving de heer Hartogh aan. Ook die van de huisvrouw. Zij heeft in dezen tijd minder personeel, is klei ner behuisd en leeft intensiever. Zij moet haar huis in overeenstemming met die nieuwe levensbehoeften inrichten. Daarbij moet zij niet schromen „modern" te zijn. Men moet zoo min mogelijk vreemd staan tegenover het nieuwe. Het gaat altijd zoo: eerst is iets modern, dan wordt het zoo algemeen, dat men het ordinair gaat noemen, vervolgens wordt het ouderwetsch, men vindt het gek en tenslotte weer mooi en romantisch. Natuurlijk is niet alles wat modern is. even mooi, zoo vervolgde spr. Men moet sorteeren: mooi bij mooi en leelijk bij leelijk. Zoo ook bij de woninginrichting. De eerste eisch is: weer alles uit uw woning, wat onrustig aan doet. Er heersche rust in kleur en in vorm. In de kamers moet alles staan wat noodig is: het moet niet te rommelig zijn. Spr. maakte onderscheid tussehen „positieve" meubelen: dat zfjn meubelen, die men „zien" kan en „negatieve", die men „haast niet zien" kan. Zoo zijn stalen meubelen negatief: zij moe ten dan ook uitsluitend in combinatie met houten toegepast worden. In een kleine ka mer zal men meer met „negatieve" meubelen werken dan in een groote. teneinde de illusie van ruimte te geven. Men bezit soms leelijke meubelen, erfstuk ken b.v., die men toch niet weg wil of kan doen. Spr. raadde aan deze te plaatsen tegen een druk behang en mooie meubelen alleen tegen een rustig behang. Overigens hield hij een pleidooi voor oude meubelen en oud da- meshandwerk, waaraan herinneringen ver bonden zijn. Men houde die in eere, zoo zeide hij. In de kamer moet de heer des huizes een plaatsje hebben, waar hij aan zijn schrijf bureau kan werken. Ook voor de kinderen richte men een hoekje van de kamer in. Ten slotte besprak de heer Hartogh de taak van de huisvrouw, wanneer zij gasten heeft. Zij behoort o.a. te zorgen voor een prettige en gezellige logeerkamer. Een serie lantaarnplaatjes verduidelijkte de woorden van den spreker. Hoe de ideale, moderne keuken ingericht moet zijn, op welke wijze de leasten zijn in te deelen, hoe men aan elke woning een persoonlijk cachet kan geven, dat alles en nog veel meer hoor den en zagen de aanwezige dames, die onge twijfeld de vele goede raadgevingen en prac- tische aanwijzingen van den heer Hartogh ter harte zullen nemen. Ook uit de vragen, die na de lezing gesteld werden, bleek de interesse, waarmee men alles gevolgd had. faettlftomscUiitt.. MIDDEL-EEUWSCHE KOORWERKEN. Woensdagavond 18 November, zal in café- rest. Burgers, Frans HalsDlein, de oprichtings vergadering plaats hebben van een nieuw ge mengd koor. Het doel van deze vereeniging zal zijn, het beoefenen der Middel-Eeuwsche Koormuziek. Het koor komt onder leiding te staan van den heer Joh. van 't Vlie. Op deze vergadering zal in overleg met de toe te treden leden de repe titieavond bepaald worden. JAARVERSLAG WIJKVERPLEGING. Verschenen is het jaarverslag van de wijk verpleging van den Nederlandschen Protestan tenbond, afd. Haarlem, loopende van 1 Octo ber 1935 tot 30 September 1936. De secretaresse, mevr. J. M. Verwey, memo reert in dit verslag de twintigjarige werkzaam heid van zuster Cool in de wijk, waarin zij al haar liefde, haar ijver en trouw aan de patiënten heeft gegeven. In het afgeloopen jaar bracht zij 4622 huis bezoeken (vorig jaar 4729). Vijf patiënten waren in poliklinische behan deling'. Twee en twintig patiënten overleden. Tijdens de vacantie van de zuster nam zuster De Bloeme het wenk waar. Zij bracht in Augus tus 312 en in September 290 bezoeken. Zuster Cool begon het nieuwe vereenigings- jaar met 22 patiënten, waarvan 10, die alleen een wekelïjksche verzorging ontvingen. 195 verplegingsartikelen leende de zuster uit. Aan de commissie werd als tweede secreta resse toegevoegd mej. A. Ferf. In Juni werd een ledenvergadering gehou den, wettelijk noodig, om een verlenging van de Kon. goedkeuring te krijgen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllillll leefden de oudjes weer geheel op. Haastig ging Doormans 's avonds naar huis om toch maar weer gauw bij zijn jongen te zijn. Ook deze was altijd dolblij, wanneer het huisge zin weer vereenigd was. Hoe vertroetelde hij zijn ouders en hoe genoten deze van zijn verhalen, vol van voor hen onbekende din gen. Hoe leefden ze met hem mee. als hij hun vertelde van zijn ontberingen, zijn moeilijk heden, de gevaren, waaraan het zeemansleven is blootgesteld.. En wat deed het hun goed te hooren. hoe groot soms zijn verlangen was naar huis, naar zijn ouders. En ze konden maar niet begrijpen, dat hij toch weer wegging, weg naar onbestemde plaatsen, weg om toch weer op die woeste, onbarmhartige, maar vaak ook wonderschoo- ne zee te zijn. Deze laatste reis maakte hij op een kleine vrachtboot in de wilde vaart. Bijna een vol jaar was hij reeds weg. maar zijn laatste :brief meldde, dat hij op de thuisreis was. Nog slechts luttele weken en dan zouden ze weer vereenigd zijn. De dagen, die nu volgden, leefden ze in een ongeduldige spanning En daar plotseling, als een donderslag aan heldere hemel, kwam het bericht. dat de vrachtboot vergaan was. Niemand van de op varenden was gered geworden. Verslagen hadden ze geluisterd naar dit droeve bericht, het nog niet volkomen beseffend. Eerst langzamerhand drong de wreede waar heid tot hen door en beiden gingen gebukt onder den zwaren slag, die hen getroffen had. Vaak, als ze 's avonds onder het lamplicht aan tafel zaten, haalde moeder Doormans het vergeelde pakje brieven te voorschijn. En lang zaten ze dan tezamen en hielden teeder in hun banden deze kostbare brieven, als eenige herinnering aan den zoon. die als zoo velen zijn graf gevonden had in de onbe stendige zee. Teleurstellingen. Gevraagd Een portie frissche wind om muizenissen te verjagen en een koude waterstraal om de nuchterheid te helpen bevorderen. Aanb. met prijsopgave aan het Bureau van dit blad. Teleurstellingen zijn precies als flinke ver koudheden: niemand onzer ontkomt er aan. Beiden sloopen tijdelijk onze energie en werkkracht. Van tijd tot tijd worden wij er allemaal door geplaagd en lang niet altijd weten wij door wiens toedoen ons dit wordt aangedaan. On verwachts overvalt zooiets ons! Wij voelen ons rampzalig en ellendig. De tranen loopen ons over het gezicht en het liefste zouden wij maar diep onder de dekens kruipen en van niets meer weten. Voor onze huisgenooten zijn wij ongeniet baar. Letterlijk niets' vermag onze belangstelling te wekken en wie lang in onze nabijheid ver toeft wordt aangestoken. De goede raadgevingen van hen die het wel met ons meenen slaan wij in den wind en hun hartelijk bedoelde troost beantwoorden wij met een onveranderlijk: jij moest maar eens zooiets hebben..dan zou je wel Van hetgeen een ander in een dergelijk ge val zou doen of laten, daarvan hebben wij meestal geen flauw besef, maar dat doet er. niet toe. Wij zeggen het toch, want onbewust mis gunnen wij onze medemensch altijd het ge spaard blijven van onze persoonlijke ram pen. Bij teleurstellingen zoowel als bij verkoud heden zijn het diegenen, dich zich gehard heb ben. die er het beste afkomen. Tegen ver koudheden kunnen wij ons harden door mid del van frissche lucht en koud water, maar hoe moet men zich tegen teleurstellingen har den? Levensmoed en levensdurf, die regelrecht uit het hart komen en ons uitheffen boven de bekommernissen van het dagelij ksche leven, zijn prachtige afweermiddelen tegen alle groote en kleine teleurstellingen maar hoe moet liet nu met diegenen onder ons, die geen levensmoed geen levensdurf bezitten.? De weifelaars en twijfelaars, de kleinmoe- digen met het bange hart? Hoe kunnen zij zich wapenen tegen de teleurstellingen, die ook hun niet gespaard zullen worden? Kunnen zij zich ook harden? En hoe moe ten zij dat aanleggen? Is er voor hen geen. middel dat hen behoedt tegen de gevolgen der onvermijdelijke teleurstellingen des levens? Wel wis en zeker. Het middel is precies hetzelfdeeen frissche wind die alle muizenis sen verdrijft (de kern die daarna nog over blijft is meestal wel- overkomelijk!) en een koude waterstraal van onvervalsche nuchter heid om het vuur van al te hoog gespannen verwachtingen te blusschen en de sensatielust die de kiem is van zwartgalligheid, te dooven. Die frissche wind is de stroom van belang rijke gebeurtenissen van onzen- hedendaag- schen tijd, waarvoor wij ons slechts hebben open te stellen om onze persoonlijke teleur stellingen te zien verbleeken tot onheilen van het tweede en derde plan en van de nuchter heid is in ons allen de kiem aanwezig, als kenmerk van ons stoer ras, waarmede wij maar willen zeggen, dat het middel vlak voor de hand voor het grijpen ligt. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. UIT DE STAATSCOURANT BURGEMEESTERS BENOEMINGEN. Bij K. B. is met ingang van 1 December 1936 benoemd tot burgemeester der gemeente Borsselen G. A. Bax. De heer Bax werd 25 Maart 1911 te Ridder kerk geboren. Hij is thans ambtenaar bij het departement van binnenlandsche zaken en woont te Wassenaar. Bij K.B. met ingang van 15 November 1936 is benoemd tot burgemeester der gem. Cal- lantsoog G. D. Rehorst. De heer Rehorst werd 22 September 1902 in Berkenwoude geboren. Hij is thans ge meentesecretaris en ontvanger der gemeente Westzaan. JULIO BAGHY OVER ESPERANTO LITERATUUR Men schrijft ons: Zaterdagavond heeft de beroemde Hongaar- sche auteur Julio Baghy in de zaal van „Zang en Vriendschap" een aandachtig auditorium drie uur lang weten te boeien door een buiten gewoon belangrijke lezing over esperanto-lite- ratuur. Na op keurige wijze te zijn ingeleid door een blinden esperantist, ving spreker zijn betoog aan met eenige uitermate interessante uiteen zettingen over het ontstaan der verschillende talen. Spreker deed dit op zulk een plastische wijze dat een en ander wel zeer plausibel klonk. Volgens spreker zijn er eigenlijk drie soorten talen, n.l. de zuiver natuurlijke, pri mitieve, de nationale en de zuiver willekeurige taal. Esperanto moet niet tot de laatste gere kend worden. Zamenhof heeft reeds bestaan de elementen uit 8 talen op logische, moderne wijze aangewend, Vandaar dat Esperanto een levende taal kon worden, vandaar dat er in deze taal een literatuur van duizende boek werken kon ontstaan. Na de pauze las de auteur, die vele romans geschreven heeft, uit zijn gedichten-bundel „Preter la vivo". Het was waarlijk ontroerend dit te mogen meemaken! Welk een taal, welk een voordracht! We wisten niet dat deze taal zoo schoon, zoo welluidend, zoo muzikaal was! Ten slotte verraste de spreker ons niet min der op eenige meesterlijk uitgebeelde typen van esperantisten, die hij wel eens ontmoet had. Het was waarlijk frappant wat deze kun stenaar met de simpele midden van stem, ge baar en muziek wist te bereiken. Een en ander bracht het publiek tot ware uitbarstingen van vroolijkheid. De spreker had ook een kleine tentoonstel ling van Eperanto-boekwerken ingericht. Van de gelegenheid om deze boeken te bestellen werd druk gebruik gemaakt. Nadat de voorzitter van het comité den spreker voor zijn boeiende voordracht bedankt had gingen de aanwezigen om pijn. 11 uur kennelijk voldaan huiswaarts.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10