Th« fcf? DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 71 Het capitulantenstelsel. Functies voor capitulanten. Het capitulantenreglement 1935 en het capitulantenbesluit 1936 verplichteno.ade gemeentebesturen, militairen en gewezen mi litairen, genoemd in het reglement 1935, in door de gemeente aan te wijzen betrekkingen in vasten dienst der gemeente te plaatsen. Er is een ontwerp-verandering door B. en W. opgemaakt, tot aanwijzing van functies, welke met uitsluiting van andere gegadigden, slechts kunnen worden vervuld door capitulanten. Deze ontwerp-verandering zal in een de volgende week te houden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd over leg worden behandeld. Volgens art. 2 van dit ontwerp zijn de volgende functies, bestemd om met uitsluiting van anderen door capitulanten te worden ver vuld: adjunct-klerk; bij de bedrijven; be diende; bewaarder aan een instelling voor la ger onderwijs; portier; opnemer-incasseerder; aspirant,-teekenaar; aankomend arbeider met routine of vakkennis; arbeider; straatveger; lantaarnpoetser; wegwerker; brugwachter; urinoirreiniger; motorschipper. Voor sommigen dezer functies wordt een zekere vakbekwaamheid of bijzondere kennis veréischt, waaraan capitulanten moeten vol doen om een aanstelling in vasten dienst te kunnen verkrijgen. Die eischen worden door B. en W. aan den capitulantenraad medegedeeld, terwijl in elk geval de eischen moeten voldoen aan de voor waarden m het Ambtenarenreglement 1934 gesteld. Deze capitulantenverordening zal in wer king treden op 9 December 1936. Het zal na dien datum daarom zelden meer voorkomen, dat niet-capitulanten in een der genoemde betrekkingen kunnen worden aan gesteld. „Oud-Haarlem" in de Kleine Houtstraat. Reclamecampagne van 20 November tot 7 December. Feest bij de Bo-Bar-Kei. Gezellige cabaret-avond. Gisteravond hield de Winkeliersvereeniging „Bo-bar-kei" een feestavond in het gebouw van den Haarlemsehen Kegelbond. De voor- zitter, de heer Jac. van Maris wil in de eerste plaats de klanten een hartelijk woord van welkom toeroepen. Hij hoopt, dat de prettigen band, welke gegroeid is tusschen klanten en winkeliers, nog lang mag blijven bestaan, daar dit toch beide partijen ten goede komt. Doch ook de aanwezige leden wenscht, spr. een ge- zelligen avond toe. Tenslotte wil hij de leden danken voor de medewerking welke het be stuur bij het organiseeren van de winkelweek van hen heeft mogen ondervinden. Hierna is het woord aan Johnny Rovo en Wiesje RovoKoolhoven, die samen een vlot cabaret-pi-ogramma afwerken. Aardige liedjes, afgewisseld door een puntige dialoog en gees tige anecdotes, een programma, dat door het publiek, blijkens het herhaald applaus zeer gewaardeerd wordt. Luidkeels worden de re freintjes meegezongen en als de „Zandvoort- sche Visschers" onder leiding van Engel Paap met hun vroolijke muziek aan het bod komen, wordt de stemming zoo mogelijk nog gezelli ger. De vreugde stijgt echter ten top, als Wiesje evenlater de zaal in gaat, op zoek nar den passenden echtgenoot, dien ze in haar liedje heeft bezongen. Doch ook Johnny Rovo be wijst, dat hij ook zonder zijn partner het publiek weet te boeien. Een lach en een traan, ernst en luim, een beschaafd cabaret-pro gramma, dat op vlotte en geestige wijze ge lanceerd, het publiek op uitstekende wijze bezig houdt. Een gezellig bal onder leidmg van den heer R. van den Berg, waarbij de muzikale mede werking eveneens door de Zandvoortsche Visschers wordt verzorgd, besluit dezen ge slaagden avond. De Kleine Houtstraat Vereeniging N.Z. (van Anegang tot .Ged. Oude Gracht) zal evenals vorig jaar bij wijze van reclame haar straat wederom doen veranderen in „Oud-Haerlem Dit zal geschieden van 20 November tot 7 December a.s.. Zooveel mogelijk zullen er per- ceelen in Oud-Hollandsche stijl te zien zijn, terwijl aan beide zijden der straat een poort wordt geplaatst, zooals die vroeger was. Voorts zal een leegstaand perceel tot Raadhuis wor den verbouwd, waarvan de voorgevel een imi tatie zal zijn van het Stadhuis op de Groote Markt. De verlichting van het geheel zal ge schieden door aan de luifels van de perceelen bevestigde antieke lantarens, hetgeen onge twijfeld een fantastischen aanblik zal op leveren. Een omroeper in Oud-Hollandsche kleederdracht zal Woensdag en Vrijdag a.s. de stad doorkruisen met bekkenslag, om de Haarlemsche bevolking mededeeling te doen, dat „Oud-Haerlem" weder is opgebouwd. Voor in het Raadhuis komt een hal voor ontvangst, daarachter is de Raadszaal gelegen, terwijl de groote kelder, welke zich in het perceel bevindt, als Raadskelder zal dienen. De bovenverdieping zal worden ingericht voor het tentoonstellen van allerlei producten van Nederlandsch fabrikaat, waarvoor vele fabri kanten hun medewerking reeds hebben toege zegd. Het Raadhuis is voor iederen bezoeker van „Oud-Haerlem" vrij toegankelijk. Voorts is aan deze reclame een étalage- wedstrijd verbonden voor de winkeliers onder ling. Hiervoor zullen als jury fungeeren de heeren Th. Hooy, H. C. Spr enger en B, W. Lasschuit. In dezen wedstrijd zal het niet zoozeer gaan om het maken van een extra étalage, doch in hoofdzaak zal rekening wor den gehouden met de verkoopbare étalage. Ge noemde jury zal bij de opening van „Oud- Haerlem" op Vrijdag 20 November a.s. in het Raadhuis den uitslag mededeelen en de prij zen uitreiken. Nagenoeg alle winkeliers in dit straatge deelte doen aan deze reclame mee. Het geheele werk zal wederom worden uit gevoerd door de firma Misset. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Den 24 November hoopt het echtpaar J. de Zeuw en Joh. Qorre, Leliestraat 19, den dag te herdenken dat zij voor vijftig jaar in den echt zijn verbonden. Beiden verheugen zich nog in een zeer goede gezondheid. De bruide gom is geen onbekende in Haarlem, daar hij zich voor vele vereenigingen verdienstelijk heeft gemaakt, in het bijzonder voor de ver eeniging tot het redden van drenkelingen. Eiken dag gaat hij er nog op uit om te con- (Adv. Ingez. Medj Zuster A. C. Stuut. In het Diaconessenhuis is in den ouderdom van 53 jaar overleden Zuster Alida Catha- rina Stuut, Diacones. Zij is 5 Juli 1883 te Nes op Ameland geboren. Negen-en-twintig jaar lang heeft Zuster Stuut, die in dit huis zeer geliefd was, haar werk gedaan. Ook was zij eenigen tijd werk zaam als wijkzuster te Rijnsburg. Niettegenstaande haar zwakke gezond heid heeft zij haar arbeid altijd met groote trouw vervuld. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 20 November, "des middags twaalf uur, op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Te elf uur wordt in de Kerk- zaal van het Diaconessenhuis een rouwdienst gehouden. COMITé VAN DRANKBESTRIJDENDE VEREENIGINGEN. Voor het Centraal Comité van Drankbe- strijdende vereenigingen te Haarlem zal de heer E. Couzijn, oud-diretceur der strafge vangenis te Haarlem, op Woensdag 18 No vember in het gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat, een lezing met lichtbeelden hou den over „Het gevangeniswezen". Op dezen avond wordt muzikale medewerking verleend door Jan Hesmerg, viool en Hans Hesmerg, piano, ARROND. RECHTBANK Installatie Mr. L. Vïiegenthart. Heden, Dinsdagmorgen had in de civieile zit ting van de Arr. Rechtbank de installatie plaats van Mr. L. Vïiegenthart als rechter aan de Rechtbank alhier. Nadat de Officier van Justitie, Mr. L. H. Roeters van Lennep, verzocht had tot de in stallatie over te gaan en de griffier het benoe mingsbesluit had voorgelezen, richtte de Pre sident der Rechtbank Mr. G. Sluis, zich tot Mr. L. Vïiegenthart met woorden van gelukwensch, daarbij dien wensch uitsprekende dat de nieuw benoemde rechter hier tot zijn voldoening zal werkzaam zijn. De installatie had plaats in tegenwoordig heid van de leden der rechterlijke macht al hier, zeer vele leden der Balie en het personeel der Griffie. Na de installatie werd de zitting een oogen- blik geschorst, om den aanwezigen gelegen- troleeren of de reddingshaken op de bruggen a nog aanwezig zijn. Het zal hun dan ook on- heid te gêvèiV'met Mi" Vliëgenthart kenniste getwijfeld dien dag niet aan belangstelling maken ontbreken. Des avonds half negen zal de R.K. Harmonie St. Caecilia hun een serenade brengen. WISSELKOERSEN. Amsterdam. Londen 9.05 1/8 Berlijn 74.50 Parijs 8.60 3/4 Brussel 31.29 New-York 1.85 1/16 Nogmaals: de Ramplaan. „Belofte maakt schuld," zeggen de bewoners. Een bewoner van de Ramplaan schrijft ons, dat het volgens de meening van de belangheb benden nog niet zeker is, dat geen hoornen aan de Ramplaan zullen worden geplaatst. Destijds, zoo schrijft hij, hebben de bewo ners van het Oostelijke gedeelte van de Ramplaan hun toestëmmeng aan „Openbare Werken" tot het dempen van de sloot gege ven, onder andere onder voorwaarde, dat de boomen, die bij de uit te voeren werkzaam heden niet op hun plaats konden blijven staan, na afloop daarvan weer geplant zou den worden. Daartoe werden de boomen tij delijk op een aan de gemeente Haarlem behoo rend stuk grond bij de Elswoutslaan ge plaatst. Nu zou het toch in strijd met recht en billijkheid zijn, die overeenkomst zonder ineer te negeeren en een eens gemaakte ver bintenis te verbreken? De Directeur van Openbare Werken erkent dan ook volmondig, dat het weglaten der boomen in strijd is met zijn toezegging van 28 Januari 1936. hetgeen trouwens uit uw artikel blijkt. Het is dus duidelijk, dat het nog lang geen uitgemaakte zaak is, dat de boomen niet weer geplant worden. RUSLAND-AVOND. Op uitnoodiging van het comité tot be hartiging van de belangen der Russische Christenen voor Haarlem en omstreken hoopt Pastor Jack uit Wernigerode een lezing te houden op Maandagavond 23 November, in de Waalsche Kerk aan het Begijnhof te Haarlem over het onderwerp: ,De strijd van het atheïsme tegen de kerk". Ds. C. J. van Paassen en Ds. M. G. Blauw zullen een woord van inleiding en een slot woord spreken. Pastor Jack heeft jarenlang in Rusland gewoond en gewerkt. Na zijn vlucht uit dat land wijdt hij al zijn tijd aan de belangen der Russische Christenen, waardoor hij ook geheel op de hoogte blijft met de toestan den op geestelijk terrein in Rusland. VEREENIGING VAN KANARIEVRIENDEN. De Haarlemsche Vereeniging van Kanarie- vrienden ,,Ons Genoegen" zal op 5 en 6 De cember a.s. een tentoonstelling van zang- en kleurkanaries houden in het hotel café-rest, „Spoorzicht" aan het Stationsplein. Hieraan is verbonden een verloting, waarvan de prijzen zullen bestaan uit kanaries en luxe voorwer pen. Een deel dezer prijzen is geëtaleerd in de étalage van den heer Van Millingen, Gier straat no. 42. De opbrengst komt ten goede Ban de vogelbescherming.. MUZIEKAVOND VOOR EN DOOR BLINDEN. Propaganda-avond voor de blindenpenning. Heemstede Dinsdag. Door de vereeniging ten bate van de hulp verleen in a; aan blinden, gevestigd te Amster dam, is Maandagavond een muziekavond ge houden, in het lokaal van Christelijke Be langen, waaraan medewerkten, mej. A. Musch, sopraan,, mej. J. Beijer, alt, mej. A. W. en mej. M. van Pelt, viool en deheer Piet Meyer, allen menschen uit eigen kring. De voorzitter van het blindenwerk, de heer A. Boendermaker sprak een kort inleidend woord. Wij, en met ons die blinden, zijn gekomen om u, aldus spr. een beeld te geven van ons werk, ook op het gebied van kunst. Het muzikale gedeelte wordt dan aange vangen met de prelude voor piona van S. Rachmaninoff door den blinden pianist, den heer Piet Meijes die een uitbundig succes oogstte. Mej. Musch, sopraanzangeres zong allereerst, Jesu, wijs en wondermaohtig, Hoe schoon de morgendauwe en „de Maaier zingt" van Anth. v. d. Horst, en mej. Beyes, alt, „de Jaargetijden" van B. Grevecoeur. Ook zongen deze dames „Herfst" en „Maantje" van Hen- drika van Tusschenbroek voor sopraan en alt. De dames van Pelt wisten hun gehoor te boeien met de Sonate voor 2 violen van A. Corelli. Ook in het tweede gedeelte van den avond traden allen nog eens op, n.l. met Claic de lune van Claude Debussy voor piano, Lente gedachte van Piet Meyer voor sopraan, „Sa rabande" van J. S. Bach, en „Menuet" van W. A. Mozart beiden voor viool, „Twee oudjes" van F. Brands Buys voor alt. „Harmonie" van Piet Meyer voor sopraan en alt. Nadat het muzikale programma beëindigd was, kregen de aanwezigen het werk der blin den te zien door de projectie van lantaarn plaatjes. De propagandist, de heer L. Guntlich lichtte deze toe. Men kreeg een indruk van den toestand vóór 70 jaar, toen de blinde nog moest bede len, tot thans, nu hij met handenarbeid de kost kan verdienen, door borstels te maken, matten te vlechten, stoelen te matten, enz. Een belangrijk werk is ook het lèeren van Brailleschrift, van zoo hooge waarde voor den blinde, maar dit alles kost zeer veel, vandaar de propaganda voor de blindenpenning, waar van men al door kleine bijdragen lid kan worden. Spr. wekte op, lid te worden van de vereeni ging, die zich ten doel stelt alle gezindten te helpen, ook al staat zij op een Christelijk OPMERKINGEN VAN LEZERS LICHTSIGNALEN VÓÓR 10 UUR GEVAARLIJK? Eén onzer lezers vestigt er de aandacht op, dat vele automobilisten reeds vóór den daar voor gestelden tijd (des avonds 10 uur) ge luidssignalen nalaten en uitsluitend lichttee- kens geven. Inzender acht dit gevaarlijk, daar men dan nog niet op die lichten let en ook het verkeer op dien tijd nog te druk is. Zoo had hij gezien hoe Zaterdagavond om streeks zes uur tal van auto's in de Jans straat de Ridderstraat passeerden, zonder geluidssignalen te geven, wat aanleiding gaf tot gevaarlijke situaties. Onze lezer hoopt dat de politie op deze moeilijkheden zal letten. Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12644 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN 911 en 12, Dinsdags avonds 6.308.30. (Adv. Ingez. Med.) jM** MAKKT ||gg| FLÏIlim PURMERENDER MARKTBERICHT (Dinsdag) PURMEREND, 17 November 1936. Boter aanv. 739 1,451,47 per Kilo. Weiboter 1,311,41 per Kilo. Runderen, totaal 540 stuks. Vette koeien 350 3862 per Kilo, matig. Gelde koeien 140 80160 per stuk, matig. Melk koeien 31 110215 pe rstuk, matig. Stieren 19 34—45 per Kilo, matig. Paarden 3 60130 per stuk, stug. Vette kalveren 83 2550 per Kilo, stug. Nuchtere kalveren voor de slacht 278 512 per stuk, matig Nuchtere kalveren voor de fok 1015 per stuk, matig. Vette varkens voor de slacht 340 3840 per Kilo, matig. Magere var kens 50 14,20 per stuk, stug. Biggen 390 8—11 per stuk, matig. Schapen 1329 1025 per stuk, matig. Bokken 64 415 per stuk. Kipeieren 4,755,25 per 100 st. Eendeieren 2,90 per 10 st. Piepkuikens 0,550.675 per Kilo. Oude kip pen en hanen 0,30—0,45 per Kilo. Konijnen 0,401,75 per stuk. Eenden 0,200,40 per stuk. Duiven 0,40 per paar. AMSTERDAMS OHE VEEMARKT. Amsterdam, 16 November 1936.' Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 450 Vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 58—62, 2e kw. 58—56, 3e kw. 4448 per K.G. slachtgewicht. 68 Melk- en Kalfkoeien. Per stuk f 175-^ f 220. 83 Vette Kalveren: le kw. niet gen. 2e kw. 4652, 3e kw. 4044 per K.G. levend ge wicht. 33 Nuchtere kalveren per stuk f 7f 10. 100 Schapen per stuk f 18f 23 549 Valkens, wegende van 90110 K.G. 5051 per K.G. Slachtgewicht. Een enkele boven de noteering. Zware varkens 4950 per K.G. slachtge wicht. Vette varkens 4949 per K.G. slachtge wicht. 11 Paarden f 70f 100 per stuk. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Runderen matigen aanvoer, handel kalm en prijshoudend, voor mindere kwaliteiten hooger Vette kalveren weinig aanvoer, handel sleepend. Prijzen hetzelfde als vorige week Woensdag. Nuchtere kalveren gewonen aan voer, handel stug, hoogere prijzen. Schapen matige, i aanvoer, handel stil, iets lagere prij zen. Varkens vrij grootev aanvoer, handel eenigszins traag, prijzen voor slachtvarkens ietst lager. Rotterdam, 16 November 1936. Aardappelen Brielsche Eigenheimers f 1.50—f 1. per H.L. Zeeuwsche Eigenheimers f 1.40f 1.60 p. H.L. Zeeuwsche Bonte f 1.90f 2.20 per H.L. Zeeuwsche Blauwe f 1.90—f 2.20 per H.L. Eigenheimers Blauwe f 1.50f 1.60 per H.L. Eigenheimers Poters f 1f 1.30 per H.L. Westlandsche ronde zand 34 ct. per K.G. Westlandsche kleine 23 ct. per K.G. met gewonen aanvoer, kalmen handel. VI as-Aanvoer: 1990 K.G. blauw, schoon f 0.65—f 0.75Vz per K.G. 3000 KG Groningsch f 0.60—f 0.70 per K.G. 500 K.G. Hollandsch Geel f 0.65f 0.72 >/2 per K.G. 1300 K.G. Dauwroot f 0.55—f 0.62*/2 per K.G. 1 HAARLEMSCHE MIDDENSTANDS OPERETTE VEREENIGING. Na de succesvolle opvoering van de ope rette „Es war einmal ein Musikus" van Leo Fall, is besloten de door Franz Schubert ge componeerde operette Dreimadlerhaus, op te voeren. De regie berust weer bij den heer Ely Huy- boom terwijl de muzikale leiding wordt ver zorgd door den heer Joh. van 't Vlie. De op voering zal plaats hebben in Maart, in den Stadsschouwburg. (LN/T IN lITIMIf MUZIEK KERKCONCERT in de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek, Met Bach's Praeludium en Fuga in c-klein opende de organist J. Doorneveld een pro gramma, dat met zorg en smaak was samenge steld. Over Bach, Brahms, Reger en Hugo Wolf tot César Franck is een muzikale weg dien men gaarne aflegt. De baritonzanger K Hulsbos had óók zijn deel in de samenstelling van dit programma: hij zong, na no. 1 twee liederen van Bach en twee Mörike-llederen van Hugo Wolf. In dezen zang toonde de zanger goeden smaak, al had men de Bachliederen liever ge hoord in een nog méér afgedwongen klank volume. De heer Hulsbos is daartoe zeer zeker in staat, immers Hugo Wolf's „Gebet" (Herr, scihicke was nu wilst), en méér nog „Schlafen- des Jesukind" hadden dien vergeestelijkten klank, die Wolf's muziek zoo sterk doet aan spreken. Weliswaar ontbrak ook bij Bach, vooral in het. niet zoo dikwijls gehoorde „Las set uns mit Jesu ziehn" de adel van geest niet, maai' een sterker beheerscht toonvolume laat de fijnere nuances in de dictie beter naar voren komen. Een kleine geheugenfout in den voor-voorlaatsten regel der tweede strofe ba-acht ons heel even uit de sfeer, maar, zoo- als gezegd: met Hugo Wolf heeft de zanger ons zeer aan zich verplicht. Ook had zich hier de stem volledig aangepast aan de acoustiek, die in de kerk van Bennebroek ook verwende ooren bevredigt. De begeleiding dezer liederen (als men bij Wolf mag spreken van „begeleidin gen") was met zorg geregistreerd en harmo- niëerde goed met den zang. De voordracht van Bach's orgelwerk boven genoemd muntte uit door klaarheid: het tempo der fuga was ook niet, zooals men in dit werk te dikwijls hoort, overijld. Men moet lezen In Mozart's brieven, hoe hij dat te snelle tempo in de fuga .waarbij zelfs muzikaal geschoolden de intrede van Dux en Comes bezwaarlijk we ten te onderkennen, gispt. Een toch was het voor Mozart zelf een klein kunstje, zoo'n fuga af te spelen in een tempo allegro, zooals hij zelf dit in sonate en symphonie wil. Eén ding beviel mij niet geheel, en wel het gebruik van de zwelkast, die bij een Karg Elert uitsteken de diensten bewijst, maar bij Bach een franje is, die 't geheel niet siert. Sober waren gehouden de beide Koraalvoor spelen van Brahms („Schmiicke dicih, o liebe Seele" en „Herzlich tut mich verlangen"). Het laatste had zelfs wel een kleurtje extra kun nen lijden, maar 't. is moeilijk: voor het audi torium klinkt veel aan den orgelklank zoo ge heel anders dan voor dear bespeler. Zoo kwam bij Reger Itroduction en Passacaglia) voor ons niet alles even duidelijk. De organist moet voor dit werk ruimeren tijd hebben om zich in te spelen. Of zit bij Reger alles te dik in de verf? Immers César Franck's Choral I was uit stekend te verstaan. Een heerlijk werk: eerst dat schoone lied in zijn zeven perioden, dan als tweede deel de doorwerking van de perio den 1, 3, 5 en 7 met dien exatischen opbouw vooral van de 7e, die in 't slotdeel het geheel gaat overheerschen en het koraal komt bren gen in machtige klanken. In deel n ook dat prachtig procédé der Bachsche variations, die wij heiwinden bij den laten Beethoven en bij Franck! Procédé amplifictateur, zegtVincent d'Indy. Wie onlangs bij de Budapesters het machtig strijkkwartet van César Franck hoor de, zal erkennen dat hier de voortzetting is van Beethoven. Met de middelen die hem ten dienste ston den heer de heer J. Doorneveld een werk ver richt waaraan wij gaarne blijven terugden ken. Mogelijkheden, zooals in 't middendeel het zeer zacht pedaal 32 voet. tegen het Posi- tif, of het zeer vlotte afwisselen van Ga-and orgue, positif en récit bleven weliswaar vroime wenschen, maar de echte Francksche sfeer was er, en wat baat ons de volledige techniek, zon der de sfeer? G. J. KALT. gon met een soort „Marche solennelle, die een tijdlang! ook weer door de bovengenoemde sjilpende kurkgeluiden vergezeld werd. In het verdere verloop gaven vex-schillende register- combinaties verscheidenheid van kleur, maar tot eenige ontwikkeling kwam het themati sche materiaal niet. In deze improvisatie ont brak het aan fantasie en ook aan vormend vermogen. Het was alsof de speler haast niet uit zijn begintoonsoort e k. t. weg kon ko men; behalve even een uitwijking naar g kl. t. en het slot in E gr. t. draalden we steeds maar in een klein kringetje rond. B'ach's geest openbaarde zich terstond in het heerlijke Koraalvoorspel „Schmiicke dich o liebe Seele"; zijn schitterende kracht in de onrustig- trippelende figuurtjes van „Wo soil ich fllehen hin". De groote Toccata in F ma jeur diende tot besluit. De vertolking van dit monumentale werk was lang niet vol maakt. De fermates bij het omslaan der blad zijden waren aesthetisch niet gemotiveerd; de pedaalsoli waren zeer oneffen. We hebben dit werk wel eens veel mooier hooren ver tolken. De bijval der hoorders werd beantwoordt met een toegiftje. K. DE JONG. ,,EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSCHEN" MIJN BOEK De trilogie voltooid I (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring en het DilettantenTooneel. CHARLOTTE. ORCELRECITAL. EDWARD RECHLIN. Wat de organist Edward Rechlin Maan dagavond op het orgel in onze gemeentelijke concertzaal voordroeg groepeerde zich om de alle andere werken beheerschende en over schaduwende figuur van Joh. Seb. Bach. Over zichtelijk noch chronologisch was de volg orde in die groepeering: eerst Bach's zoon Philipp Emanuel (1714—88), dan de pl.m. 1650 geborene Christian Ritter, die dus ruim een menschenleeftijd ouder dan Bach was, dan Bach's leerling Joh. Ludwig Krebs (1713 80), wiens vader reeds in Weimar les van Bach gehad had, dan de beroemdste orgel meester vóór Bach Dietrich Buxtehude (1637 1707), vervolgens de concertgevel' als im provisator, en eindelijk, na de pauze, de groote Johann Sebastian zelf, De meeste verwantschap met den geest van Bach toonde het Preludium en Fuga in c, kl. t. van Ph. Em„ wat niet verwonderlijk is. In een deel van diens werken vindt men de ma nier van een lateren tijd, den eleganten stijl van het roccoco, maar andere zouden den grooten vader waardig geweest zijn. De orga nist speelde dit werk in grooten stijl; de re gistratie was voor onze concertzaal nogal aan den zwaren kant. Van de Sonatine van Rit ter maakte hij in hoofdzaak een effectstuk door een veelvuldig wisselende registreering, zoodat men er onwillekeurig toe kwam meer hierop dan op den inhoud van het werkje te letten. De gezellige, vroolijke bewerking van het koraal „Wachet auf, uns ruft die Stim- me" van Krebs gaf een denkbeeld van den afstand tusschen den leerling en den meester, tenminste voor hem die in gedachte Bach's subliem Koraalspel over dezelfde melodie daarmee vergeleek. Het koraalvoorspel „Ach Gott vom Him- mel" van Buxtehude is eenigszins droog. De organist maakte hier een ruim gebruik van het eenvoetsregister. Ik voor mij houd in 't geheel niet van die hooge schrille piepklan- ken, die me soms doen denken aan de gelui den. die door het wrijven van een natte kurk langs een flesch ontstaan, 't Is een kwestie van smaak. Verderop, toen trompetten en bazuinen ingeschakeld werden, werd het klankbeeld grootscher. De Improvisatie van Edward Rechlin be Het aantal leden van den Nieuwen Haar- lemschen Kunstkring heeft reeds de 1200 overschreden, een getal, zoo groot, als geen andere vereeniging, die zich op kunstgebied in onze stad beweegt, heeft kunnen bereiken. In sommige dilettanten-kringen begint de bloei van den Nieuwen Haarlemschen Kunst kring blijkbaar zorg te baren, althans wij lazen deze week in het maandblad van de tooneelver. „Jacob van Lennep" o.a. het vol gende: „Hier ter stede is een vereeniging opge richt die niet zelf het tooneelspel be oefent maar voorstellingen laat geven door het beroepstooneel tegen een soort afbeta lingssysteem van 12 cent per week. In wer kelijkheid beteekent zulks niet anders dan een amusements-vereeniging, die niets met de beoefening van de dilettanten- tooneelspeelkunst heeft uit te staan en hier schuilt juist het gevaar voor' het dilettanten- tooneel". Naar aanleiding hiervan bepleit de redac tie van dit maandblad samenwerking der verschillende Haarlemsche dilettanten-too- neelvereenigingen, opdat „de beoefening van het dllettanten-tooneel ïn het teeken der belangstelling zal blijven". Dit stukje maakt 'n beetje zonderlingen indruk. Dat de dilettantenvereenigingen in Haarlem worden opgewekt tot meer samen werking, is zeer begrijpelijk, maar het be vreemdt eenigszins in het maandblad van Jacob van Lennep te lezen, dat de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring niet anders dan een amusements-vereeniging is. die niets met de beoefening van de dilettanten-too- neelspeelkunst heeft uit te staan en dat daarin een gevaar zou steken voor het dilet- tantentooneel. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring heeft immers nooit beweerd iets met het dilettan- ten-tooneel uit te staan te hebben en wil niet anders dan beroepstooneel en beroepsartisten voor haar leden laten optreden. Een zeer lof- felijik streven, dat geheel overeenkomt met het doel van de verschillende kunstkringen in andere steden. Of men de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring nu een amusementsvereeniging noemt of niet, hoofdzaak is, dat deze vereeni ging het beroepstooneel een kans geeft en dat zal zeker een ieder, die het met het tooneel goed meent, moeten toejuichen. Wanit ten slot te gaat het beroepstooneel toch boven het düettantentoomeel en het is een voortref felijk streven het publiek weer in den schouw burg te brengen om het beroepstooneel te zien spelen, vooral in dezen tijd, nu de acteurs en actrices het financieel zoo moeilijk hebben. Het verheugt ons daarom zoo zeer, dat het aantal leden van deze vereeniging steeds groeiende is. Wij zien daaruit, dat coöperatie in dezen tijd vooral 't tooneel kan helpen. Dat de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring ook op ander terrein de kunst dient, is bewezen door de uitvoering van de Rubens-Cantate in het afgeloopen jaar, een uitvoering, welke een daad mag worden genoemd. Voor de tweede voorstelling heeft de Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Charlotte in de op voering van Het Nieuw Schouwtooneel geko zen, een keuze, die blijkens het succes door de leden zeer gewaardeerd is. Het is heel ver standig geweest van Zoë Akins, dat zij haar stuk in het tijdperk van 1833 tot 1855 heeft laten spelen, want nu kunnen wij veel aan vaarden, wat wij moeilijk hadden kunnen ac cepteeren, wanneer Charlotte in dezen tijd speelde. Zij heeft de sfeer van het midden der 19de eeuw uitstekend ge troffen en daarom kan ik dit stuk dan ook onmogelijk zooals velen mij ner collega's deden ..ouderwetsch" noemen. In het midden der vorige eeuw dachten en handelden de menschen nu eenmaal anders dan tegenwoordig en wie dus een stuk schrijft, dat in dien tijd speelt, moet daarmee rekening houden. Als tooneelwerk zit Charlotte goed in elkaar, alles is verantwoord en de hande ling is volkomen logisch. En dat het ook een goed speelstuk is, heeft de vertooning door Het Nieuwe Schouwtooneel bewezen. In geen jaren heeft deze troep een zoo fijn afgestemde, prachtige opvoering ge geven. Dogi Rugani heeft in Charlotte een harer mooiste rollen gevonden. Voortreffelijk geeft zij de verandering in deze vrouw, wan neer zij een „oude vrijster" is geworden. Zij is clan werkelijk een tragische figuur. En ook Sophie Stein hebben wij zelden of eigenlijk nooit beter gezien dan in de rol van Delya Lovell. Zij trof mij vooral door haar zuiver, gedistingeerd ingehouden en toch sterk expressief spel. Het :s als geheel dank zij de zeer knappe regie van Cor Hermus een stijlvolle opvoering, waarin allen vooral ook Adolf Rijkens en Ko van Dijk mee werken tot het ver krijgen van dit mooie resultaat. Het is het sterk geserreerde samenspel dat ik in de op voering van Charlotte zoo zeer waardeer. En ook de fraaie, stijlvolle door Jacques Snoek ontworpen decors die zoo volkomen passen bij dit stuk. Vooral het salon in de laatste tafe- reelon was heel fijn en gaf sfeer aan het spel. Als geheel een opvoering, waarmee wij Het Nieuw Schouwtooneel en den Nieuwen Haar- .emschen Kunstkring geluk kunnen wenschen. J. B. SCHUIL,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11