F.Wisbfufl Liffmcuii Japonnen Regenkleeding ^WEERBERICHT berichten- Middag- en Avond- Het adres voor Regenkleeding Tegen Regen... Anegang Haarlem Cemeente-financiën van Zandvoort. DINSDAG 17 NOVEMBER 1936 HASREEM'S DAGBESD 2 Een VULPEN koopen is 'n vertrouwenuaak. KOOPT daarom bij ons oud vertrouwd adres Qfö-daitfunSa ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TEL. 11K1 (Adv. Ingez. Med.) Secretaris Limburgsche Landstormcommissie fraudeerde. In Tiooger beroep twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëischt. Voor het Bossche Gerechtshof heeft Maan dagmiddag terecht gestaan de voormalige secretaris van de Gewestelijke Landstorm commissie Limburg verdacht van wederrech telijke toeëigening van geld en geldswaardige papieren tot een bedrag van f 24.672 en het zetten van valsche handteekeningen. Verd. bekende het hem ten laste gelegd vol mondig. De procureur-generaal vond de straf, welke de rechtbank had opgelegd, niet in overeenstemming met de ernst van de feiten. Spr. eischte een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. Gebrek aan controle achtte de procureur-generaal geen excuus. De verdediger vroeg het vonnis van de Maastritsche rechtbank, een jaar en vier maanden, niet te verzwaren. OUD-GOUVERNEUR OVERLEDEN. Te 's Gravenhage is op 66-jarigen leeftijd overleden, de heer G. J. Staal oud-gouverneur van Suriname. De heer Staal werd 5 September 1870 in Den Haag geboren. Bij K.B. van 24 Augustus 1916 werd de heer Staal, als opvolger van baron van Asbeck tot Gouverneur van Suriname benoemd, welke functie hij ruim 4 jaar heeft vervuld. In October 1920 werd hem op zijn verzoek eer vol ontslag toegekend. De overledene was ridder in de Nederland- sche Leeuw en officier in de orde van Oranje- Nassau. DRIE JONGENS VAN GROOT AANTAL DIEFSTALLEN VERDACHT. De gemeentepolitie van Schijndel heeft naar het A.N.P. bericht, aangehouden den 16- jarigei- den 16-jarigen B. en den eveneens 16-jai n Van W. Het drietal wordt verdacht van niet minder dan twintig diefstallen, ge pleegd in Schijndel en omgeving. Zij zouden o.a. hebben ingebroken bij een juwelier te Uden in September j.l. Bij onderzoek ds ge bleken, dat de jeugdige dieven een organisatie hadden met verschillende vertakkingen in de omliggende dorpen. Er worden nog meer ar restaties verwacht. Voorbeurs te Amsterdam. I POSITIE VAN DEN GULDEN VRIJWEL ONGEWIJZIGD. Het wisselverkeer van hedenmorgen ken merkte zich door een vastere houding van den dollar tegenover het Britsche pond. Hoewel men aan deeene zijde meent, dat de lichte hervatting van buitenlandsehe aankoo- pen van Amerikaansche fondsen, welke uiter aard weer tot vraag naar dollars leidt, hier van de oorzaak zou kunnen zijn, acht men het aan den anderen kant waarschijnlijker, dat- deze beweging van het Amerikaansche devies tot een strijd tusschen de wisselkoersregu- leeringsfondsen der beide landen moet worden teruggebracht. Het pond sterling bewoog zich om 9.05, dus vrijwel onveranderd ten opzichte van giste ren en ook de andere deviezen behielden mee- rendeels het vorige niveau, zoodat in de hou ding van den gulden feitelijk geen wijziging is gekomen en het depreciatiepercentage van het Nederlandsche devies op circa 20.6 ge handhaafd bleef. Fransche francs noteerden 8.60 tot 8.61, belga's 31.28 tot 31.30. Fluctua ties deden zich slechts zs-er zelden voor en de affaire had een normaal verloop. Het voorbeurs-effectenverkeer vertoonde een voortzetting van de vaste stemming, welke gisteren de markt beheerschte en welke anti cipeerde op een willige opening van Wallstreet, zooals ook inderdaad het geval is geweest. De handel concentreerde zich in hoofdzaak om Koninklijke Olie, die weer ver boven de 400 kwamen en waarvoor mede belangstelling be- stond in verband met de vergadering welke heden gehoudn wordt. Ook Amt9erdam Rub ber waren weer gevraagd en ondergingen een behoorlijke koersstijging. Echter bewogen ook Philips, Unilever, H.V.A. e.a. zich in opwaart- sche richting. De omzetten in Amerikaansche shares bleven nog beperkt, hoewel de koersen op hooger peil kwamen. Hallo, PERQÖIN? Och, moet U hooren, De laatste kolenkit staat klaar. 't Komt in orde. Vijf mud BESTE? Binnen 'n uur is 't voor mekaar! (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 17 NOVEMBER Gemeentelijke Concertzaal: tweede Bach- concert. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Dollarprinsessen" met Bette Davis en George Brent, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „The King steps out" met Grace Moore in de hoofdrol. Op het too- neel: Linga-Singh, Oostersche mysteriën 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Werner Baxter in „Vogelvrij" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Onschuldige Meisjes", naar het tooneelwerk van Lilian Hellman, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. WOENSDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Concert door het man nenkoor „Die Spaerne-Sanghers". 8.15 uur. Stadsschouwburg: Kamermuziekavond door Ethel Bartlett en Ray Robertson voor de Maatsch. tot bevordering der Toonkunst. 8 uur. Stadsschouwburg: Kindervoorstelling Hans en Grietje. 2.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond: Baza-r ten bate van de Lichthoeve 2—10 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's midcfcgs en des avonds. De Bilt voorspelt: Meest matigen wind uit Zuidelijke rich tingen. Betrokken tot zwaar bewolkt, met kans op regen. Aanvankelijk zach ter in het Noorden. BAROMETERSTAND Hoogste 768.4 m.M. te Rochefort. Laagste 753.6 m.M. te Wisby. STORMWAARSCHUWINGSDIENST: Geseind van de Bilt 17 November te 10.15 uur aan de posten van Delfzijl tot IJmuiden; „Attentiesein neer". Zacht met regenkans. De gisteren ten Westen van Ierland ver schenen depressie heeft zich naar de Britsche eilanden verplaatst, maar nam in beteekenis af, evenals de hooge drukking in het Zuiden, terwijl de hooge druk in Scandinavië zich handhaafde en nu weer toeneemt. Ook op IJsland is de barometer blijven stijgen, zoodat thans een rug van hoogen druk van de Azo- ren tot IJsland de Oceaandepressie van onze omgeving scheidt. Op de Britsche eilanden valt bijna overal regen bij krachtigen Zuid westelijken wind aan het Kanaal en matigen Noordelijken wind aan de Westkust. Frankrijk heeft zacht weer met regen in het Westen en zonnig weer, na een kouden nacht, in het Zuiden. In Duitschland valt nog regen in het Noordoosten en begint regen te vallen in het Zuidwesten. In Scandinavië hield de matige vorst stand en valt hier en daar sneeuw. De Groenland-hooge drukking in het Noorden en Noordoosten en de barometerdalingen in het Zuidwesten wijzen op de mogelijkheid van Oostelijkeri wind en toenemende koude in Scandinavië. Wegens den grooten toevoer van voch tige, warme lucht zal hier te lande het weer vrij zacht blijven met kans op regen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 756 m.M. Stand van gisteren 756 m.M. Neiging: Achteruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 4.58 uur; n.m. 17.12 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.15 uur. 7s 't koud of nat Kolen van. ,,ï)t Spaacneotad'' Fr. VARKENMARKT 6—10 Telefoon 14164 (Adv. Ingez. Med.) De Haagsche „zedenzaak". Aan de leden van Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is toegezonden een „Nota van mr. H. J. Bouman betreffende de vervolging van den thesaurier-generaal mr. L. A. Rïes", zijnde een brochure van 91 bladzij den. Mr. Bouman was een der rechtsgeleerde raadslieden van mr. Ries in diens bekende zaak. Twee feiten noemt hij volkomen onvergeef lijk: „Het eerste is, dat politie, parket en twee ministers zijn overgegaan tot de zoo gerucht makende arrestatie, c.q. die hebben toege laten. „En het tweede is, dat. toen de zaak on houdbaar bleek en niet verder werd vervolgd, de verantwoordelijke instantie met een ont stellend gebrek aan ridderlijkheid mr. Ries een trap achterna heeft gegeven door de re habilitatie. waarop mijn cliënt, bij het- wegzin ken van den grond der schorsing en na al hetgeen hem is aangedaan, recht had, op de lange baan te schuiven." De heer Bouman geeft dan een omstandig relaas van het verloop der zaak. waaraan ver scheidene bijlagen worden toegevoegd. Lang staat schr. stil bij de onbetrouwbaarheid van den getuige V., den eenigen getuige, een jong- mensch van 17 jaar, die zijn verklaringen beurtelings herroepen en bevestigd heeft. Doorloopend maakt schrijver gewag van ernstig beklag van den verdachte tegenover den rechter-commissaris, dat deze geen on derzoek wenschte in te stellen naar de be trouwbaarheid van ggtuige V., ondanks de tal rijke door de verdediging overgelegde rappor ten over de onbetrouwbaarheid van dien ge- Vuige. Verslag wordt gedaan van zonderlinge uitlatingen van den rechter-commissaris te genover verdachte in verband met de in structie-van 't Sant, verlagingen van het sa laris van den rechter-commissaris, zijn vrees voor rancune van de zijde van verdachte na ontslag van rechtsvervolging enz. Den 19den September is het eigenlijke ver hoor van mr. R. pas begonnen. Het verhoor op 26 Mei kon men niet als zoodanig betite len. Op 16 October ontving mr. R. bericht, dat de officier van justitie van de vervolging afzag 142 dagen na 25 Mei. gedurende wel ke het eigenlijk vooronderzoek alles bij elkaar slechts enkele uren geduurd had. In een nabeschouwing wijst mr. Bouman er op, dat er in Den Haag nimmer een „ze- denschandaal" in verband met deze zaak heeft bestaan. Hij wijst o.m. op de houding van minister Oud, welke hij onwelwillend noemt, ook nadat door onderzoekingen was komen vast te staan, dat tegen het levensgedrag van mr. Ries geen bezwaren van eenige beteekenis konden worden gemaakt. NOG EEN OPDRACHT VAN DE KONINKLIJKE SHELL. ROTTERDAM, 17 November. De Konink lijke Shell heeft aan de- Rotterdamsche Droogdok Maatschappij den bouw opgedragen van een dubbelschroeftankstoomschip van 3300 ton draagvermogen, met een machinever mogen van 2500 PJÏ. Het schip is bestemd om dienst te doen in Nederlandsch West-Indië. GOUVERNEUR VAN CELEBES GAAT HEEN. BUITENZORG, 17 November (Aneta). Met ingang van 19 December 1936 is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den heer J. L. M. Swaab, gouverneur van Celebes en onderhoorigbeden, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diiensten den lande bewezen. MARKT BODEGRAVEN (Dinsdag) Aangevoerd 238 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk. totaal 10.710 stuk wegende 53.550 K.G. Prijs met R.M.. Ie osort f21—f23; 2e soort f io20. Handel matig. de ontvangst van 'n nieuwe collectie Avondblouses en Rokken Bridgecoats en Bontmantels (Adv. Ingez. Med.) Bazar voor „De Lichthoeve". Ontheffing winkelsluiting. B. en W. maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den op 18, 19 en 20 Novem ber in het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond te houden bazar ten bate van het Kindertehuis ,.De lichthoeve" te Santpoort ongevolge de winkelsluitingswet 1930 Stbl. no. 460 ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die wet in dier voegee, dat die winkels op bovengenoemde data na des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. AERDENHOUT DE SPION VAN DEN PRINS, door Aerdenhout's Tooneel Ensemble. Onder auspiciën van de Vereeniging Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld, zal het Aerden hout's Tooneel Ensemble op Donderdagavond 17 Nov. in het gebouw Monopole te Zandvoort een opvoering geven van De spion van den Prins van Van Randwijck. „Het bolwerk van den blinden pionier". Bij de N.V. Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilversum is een geschrift verschenen, ge titeld „Het bolwerk van den blinden pio nier", waarin de schrijver M. van Meerder- voort een historisch overzicht geeft van het ontstaan en den ontwikkelingsgang van de katholieke pers in Nederland. De auteur heeft zijn gegevens met groote nauwkeurig heid verzameld en verwerkt. Titus Brandsma O. Carm. uit Nijmegen schreef een inleiding. Paddestoelenboek, door Cath. Cool en Van der Lek; deel I, derde druk. Na de bewerking van deel II van het be kende Paddestoelenboek van Cool en v. d. Lek is thans bij den uitgever W. Versluys de derde druk van het eerste deeltje versche nen, omgewerkt en uitgebreid door Dr. H. A. A. van der Lek. Vermeerderde kennis noopte tot uitbreiding en omwerking; een geheel nieuw hoofdstuk over paddestoelen en hoo rnen is toegevoegd. Een aantal recepten van paddestoelengerechten inbegrepen, telt het boekje thans niet minder dan 259 bladzij den. Het bevat vele ongekleurde en gekleur de platen, welke laatste het herkennen van vergiftige paddestoelen moeten vergemakke lijken. Maar dan solide regenkleeding. Regenkleeding die er tegen kan. Regenkleeding gegarandeerd voor 100 zooals de FAMA regen mantels en regenjassen, zooals de FAAM'S jongens- en meisjes capes, zooals de FALCON'S, gekocht in de FAAM. (Adv. Ingez. Med.) Zware tijden moeten door de dorpelingen doorworsteld worden. Maar de zomergasten zullen daaronder niet lijden. In ons nummer van Zaterdag namen wij reeds bijzonderheden op over de Zandvoort- sche gemeentebegrooting voor 1937. Heden morgen hadden wij nog een onderhoud met Zandvoort's burgemeester, den heer H. van Alphen. Deze zei ons: Wij weten uit de be grooting dat de toestand van onze gemeente- financiën niet rooskleurig is. De veranderin gen in de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten, die in den loop der jaren zijn ingevoerd zijn, hoewel we ons aanvankelijk vleiden met de verwachtingen dat wij er wel bij zouden varen, voor Zandvoort niet gunstig geweest. Bovendien gaan wij gebukt onder veel lasten van de werkloosheid. Op dit oogenblik heeft Zandvoort ruim 600 werkloozen, zoodat elk begrijpt, dat daar ook veel uitgaven mee gepaard gaan, die het gemeentelijk budget drukken. Tenslotte hebben wij ook nog te worstelen met de slechte uitkomsten van de laatste sei zoenen, die een gevolg waren van de ongun stige weersomstandigheden. Als de badplaats Zandvoort minder goede zaken maakt, heeft dit natuurlijk terugslag op de gemeente- financiën. Het jaar 1937 begint de Gemeente met een tekort van vorige jaren van niet minder dan f 60.00C. Het was daardoor absoluut onmogelijk een sluitende begrooting te maken. Op de begrooting is dan ook een ontvangst- post geraamd van f 90.000 gulden als extra- uitkeering van het Rijk Gaat dit zoo vroegen wij gepaard met een extra-controle van het Rijk op de ge meente? Daarop antwoordde de burgemeester: Het is nog niet te zeggen of het rijk ons die extra bijdrage geeft. En ook niet welke voorwaarden het rijk even tueel zal stellen. Het is voor het eerst dat Zandvoort om die bijdrage aan het rijk zal vragen. Onderhandelingen zijn daarover nog niet met het Rijk gevoerd. Maar zoo vervolgde de burgemeester wij hopen van harte, dat het Rijk onzen toe stand juist begrijpen zal. Wij kunnen als bad plaats zeer moeilijk in een keurslijf geplaatst worden, want dit zou onze positie natuurlijk benadeelen. Maar ik ben er van overtuigd, dat als het Rijk voorwaarden stelt, die voor Zand voort niet onredelijk zullen zijn. Als de be grooting de volgende maand in den Raad be handeld zal zijn zullen wij natuurlijk naar den Haag gaan, om de positie van onze gemeente nader toe te lichten. Behalve de extra bijdrage van het Rijk, is de gewone Rijksuitkeering ge raamd op 126.000 gulden. De belastingen zijn 'oij de nieuwe begrooting, niet verzwaard. Zandvoort staat trouwens, wat de belastingen aangaat, absoluut aan den top van hetgeen de mensehen kunnen betalen. Zooals Uw lezers weten geldt voor 1937 nog de zesde klasse van de personeele belasting. Voor 1938 is de plaatsing in de vijfde klasse door het Rijk toegezegd. Dat zal voor de ge meentenaren eenige verlichting van den be lastingdruk beteekenen. Ook voor het loo- pende jaar (1936) betalen de Zandvoorters personeele belasting volgens de zesde klasse. Uit het feit, dat de belastinggelden moeilijk en traag binnenkomen, blijkt wel, dat de Zandvoorters absoluut niet meer kunnen opbrengen. Vandaar ook dat nu een beroep op het Rijk gedaan moet worden, om bij te springen. Zandvoort heeft bovendien bezui nigd, waar het slechts eenigszins mogelijk was. Er is hier nooit met geld gesmeten, in tegendeel, elk dubbeltje is geregeld omge keerd, voor het werd uitgegeven. Er waren evenwel uitgaven noodig, die niet te voor komen waren zonder het belang van Zand voort als badplaats te schaden. Wij hebben b.v. het vorige jaar den weg Zandvoort Haarlem onderhanden genomen; dit was noodig. want als de automobilisten op een hobbelweg hierheen moeten komen, gaan ze gauw naar een andere plaats van ontspan ning. Zandvoort heeft niet minder dan 23 K.M. weg te onderhouden. Die straten en wegen moeten steeds in een behoorlijken toestand zijn. Want anders gaan de bad gasten klagen en regent het ingezonden stukken in de couranten. Ook op uitgaven voor politie, reiniging enz. is niet meer te bezuinigen. Maar zoo vervolgde de burgemeester al zit het gemeentebestuur voor financieele zor gen. de badgasten zullen daaronder niet lijden. Wij zullen hen met een vroolijk gezicht ontvangen, en alles doen om het hun hier aangenaam te maken. Het is te verwachten, dat de Raad in de volgende zitting het voor stel van B. en W. zal aannemen, om het par keeren van auto's te vergemakkelijken. B. en W. willen op enkele punten vrij parkeeren toestaan en verder op de parkeerterreinen slechts een dubbeltje voor een geheelen dag vragen. Onze overtuiging is dat Zandvoort den automobilisten zooveel mogelijk tegemoed dient te komen, zoodat ze graag naar Zand- Getrouwd: J. M. A. HEGLAND D. BAKKER 17 November 1935 Oosterbeek Adres: Schouwtjeslaan 43 rood Haai'lem voort gaan. Want eerst dan wordt het goed voor de badplaats. Alles wat uit de burgerij ondernomen wordt, om Zandvoort aantrekkelijker te maken, heeft de sympathie van ons dagelij ksch bestuur. Over den invloed van den val van den gulden voor de badplaats is nog niet veel te zeggen. Wij hopen dat de gewijzigde monetaire toe standen ten gevolge zullen hebben dat meer Duitschers naar Zandvoort komen. En ten slotte spreek ik den wensch uit zoo be sloot de burgemeester dat de seizoenen.die nu komen, veel zonnige dagen zullen brengen. Als er veel zon is, gaat het onze badplaats goed. Dan komen er gasten, wordt er door de burgerij geld verdiend en daarvan profiteert ook de gemeentekas. BLOEMENDAAL Inbraak aan den Heuvelweg. Een flinke slag is in den avond van den den 12en November geslagen door een of meer inbrekers, die zich toegang hebben ver schaft tot het perceel no. 9 aan den Heuvel- weg, bewoond door de familie K. Ongeveer f 1000 aan sieraden is daar buit gemaakt. Omstreeks kwart over negen verliet de heer K. die op dat oogenblik alleen thuis was, zijn woning. Om elf uur keerde hij terug in gezelschap van zijn echtgenoote. Toen be merkte hij, dat tijdens zijn afwezigheid zijn huis grondig „gedaan" was. alles was over hoop gehaald en een aantal sieraden, in het geheel ter waarde van ongeveer f 1000 was verdwenen. Ook was nog wat huishoudgeld gestolen, terwijl de onbekenden zich tegoed hadden gedaan aan sigaren en fruit. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: M. C. van BaarleFranken, d. Getrouwd: S. H. Brongersma en P. N. A. C. Dresch; W. K. Hirschfeld en A. H. Royaards. Overleden: M. A. van Haaster, 4 j.; J. de Vries 70 j.; J. Reijnvaan 84 j„ overleden te Haarlem; C. van Zijverden 74 j„ overleden te Haarlem; W. J. van der Meer 85 j., wonende te Haarlem; B. ten Cate, 73 j. BEVERWIJK Een wonder van techniek in de" Breestraat. Nieuwe telefoon-centrale in bedrijf gesteld. Een nimmer falende apparatuur. Het nieuwe telefoongebouw, dat in den tuin van het postkantoor is verrezen, her bergt de wonderbaarlijke toestellen, machi nes, apparaten enz., die de aangeslotenen op het Rijkstelefoonnet te .Beverwijk van he den af in de gelegenheid zullen stellen, zon der tusschenkomst van de telefoonjuffrouw, telefonische verbindingen tot stand te bren gen. Door middel van slechts enkele handgre pen is de automatische centrale in gebruik gesteld. Op hetzelfde oogenblik kwam de oude handcentrale buiten gebruik en was de automatiseering van de telefoonnetten Be verwijk en Wijk aan Zee, waarnaar de aan geslotenen al zoo verlangend hadden, uitgezien, een feit geworden. Zeer zeker is de automatiseering van den telefoondienst voor een gemeente als Beverwijk met een vlottende bevolking, met een belangrijke groenten- en fruitmarkt en met een zich nog steeds uitbreidende industrie, een groot plaatselijk belang. Evenzeer is zij dat voor de badplaats Wijk aan Zee. Een bezoek aan de centrale. Maandagmiddag zijn wij in de gelegenheid geweest het technische wonder in de nieuwe centrale aan het werk te zien. Wanneer de leek ziet, op welke wijze de gevraagde ver binding tot stand komt, hoe de gesprekken geteld worden en op welke geniale wijze een storing en zelfs de aard van een storing aan den storingsdienst kenbaar wordt gemaakt, dan vraagt men zich af, of men hier niet mag spreken van een mechanischen mensch, die zijn arbeid feilloos verricht. In tegenwoordigheid van het Hoofd van den Telefoondienst in het district Haarlem en van eenige technische ambtenaren, heeft ir. Brandsma ons eerst ingelicht omtrent de indeeling van de districten, waarin het ge- heele land is ingedeeld. In de toekomst zal het steeds minder voorkomen, dat men een telefoniste noodig heeft voor 't totstand bren gen van interlocale verbindingen. Geleidelijk zullen de automaten haar taak overnemen. Er is een groot, landelijk automatiseerings- plan in uitvoering, dat het mogelijk zal ma ken in cte toekomst zeventig procent van alle abonnés in Nederland automatisch van het district Haarlem uit te bereiken. Daartoe be- hooren o.a. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Alkmaar, Arnhem, Den Bosch, Zwolle met hun omgeving. Alleen voor het uiterste Noorden, Oosten en Zuiden des lands zal tusschenkomst van een telefoniste noodig blijven. Natuurlijk zijn voor de voltooiing van een dergelijk plan eenige jaren noodig. In het district Haarlem, waartoe ook Beverwijk en Wijk aan Zee behooren, is de automatisee ring echter al vrij ver gevorderd. In den loop van het volgende jaar zullen in de naaste omgeving nog geautomatiseerd worden de telefoonnetten Castrïcum met Bakkum, Heemskerk en Uitgeest met Akersloot, bene vens de Haarlemmermeerpolder. Bovendien zal het dan'mogelijk zijn van nagenoeg alle plaatsen in het district Haar lem uit, zich uitstrekkende van Castrïcum tot Sassenheim, zonder tusschenkomst van een telefoniste de aangeslotenen van een groot deel van het district Amsterdam te be reiken. omvattende de stad Amsterdam, het Gooi. de Zaanstreek, de omgeving van Aals meer en Amstelveen enz. Ook zal in 1937 waarschijnlijk automatisch verkeer in beide richtingen mogelijk worden met de stad Alk maar.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2