Indies tekort voor 1937 24.4 millioen GARANDEERT U DE BESTE BRANDSTOF V. BREEMEN Minder verkeersongevallen in 1935. In 1937 geen porto- rlaging? ver G 17 NOVEMBER 1936 H A A R r E M'S D A G B E A D Zuivere raming niet te maken. Dienst 1936 zal vermoedelijk 32.2 millioen tekort opleveren. Bij de Tweede Kamer is ingediend de grooting van Ned. Indie voor 1937, aan welker toelichting .het volgende is ontleend: Voor de uitkomsten van het dienst jaar 1936 moet voorloopig nog met een zeer globale schatting worden vol staan. Naar deze schatting, waarbij uiteraard nog geen rekening is gehou den met de recente gebeurtenissen op monetair gebied, zal dit dienstjaar een tekort opleveren van f 32.224.000 op den geheelen dienst. Bij de nota's van wijzigingen werden in de oorspronkelijke ontwerpen der begrooting 1937 eenige veranderingen aangebracht, ten gevolge waarvan de gewone uitgaven en ont vangsten onder scheid e-nl ijk met f 83.373 f 6273 werden verhoogd. Hierdoor werd het te kort op den gewonen dienst gebracht op f 25.026.159. Zoodat het tekort op den geheelen dienst f 24.438.801 kwam te -bedragen. Vergeleken met de raming voor 1936 vertoont het tekort op den gewonen dienst over 1937 een vermindering met -rond f 25,3 millioen. Deze niet onbelangrijke verbetering van de budge- taire positie is voornamelijk te danken aan de betere verwachtingen, die ten aanzien van de opbrengst van sommige middelen kunnen worden gekoesterd. Imtusschen is aan de ramingen voor de be- grooting haar basis goeddeels ontvallen dooi de op 27 September j.l. ingetreden wijziging in de monetaire politiek. H-et zou op zijn minst genomen voorbarig zijn, zich thans in bespie gelingen te verdiepen omtrent den invloed van deze gebeurtenis op de ontwikkeling der In dische financiën. Dat zoowel -de inkomsten als de uitgaven omhoog zullen gaan is wel waar schijnlijk, maar omtrent de mate, waarin dit het geval zal zijn en den invloed daarvan op het saldo der. begrooting valt nog niets te voorspellen. Voor verdubbeling van het aantal arbeids inspecteurs op Java is f23.670 uitgetrokken, ter tegemoetkoming in de financieele moei lijkheden van die minst draagkrachtige cate gorieën der ouders van leerlingen van. verschil lend onderwijsinrichtingen f 900.000. Bij militaire oefening overleden. Milicien door den schrik gestorven. Bij de oefeningen van het 18e regiment in fanterie te Amersfoort heeft Maandagmid dag een noodlottig ongeval plaats gehad. Toen de dienstplichtige soldaat Van Vliet uit Amsterdam zich uit een boom liet glijden, kwam hij in aanraking met de punt van een bajonet. Hij -kreeg een betrekkelijk onbetee- kenende verwonding, doch overleed spoedig, hoogstwaarschijnlijk tengevolge van den schrik, JONGEMAN VERDRONKEN. Gisternacht keerde de ongeveer 23-jarige brandstoffenhandelaar J. Sch. die bij zijn ouders aan den Riegshoogtendijk te Hooge- veen inwoont, van het Achterom langs het (Schoolpad naar Noord huiswaarts. Vermoe delijk tengevolge van het ruwe weer is Sch. aan het eind van dit pad in de Hoogeveen- schevaart gereden en verdronken. Alle Dieseltreinen op de baan, Moeilijkheden zijn overwonnen. De directie van de Nederlandsche Spoorwe gen heeft volgens „Het Volk" besloten dat van 30 November a.s. af de Dieseltreinen op maximum capaciteit zullen rijden. Per trein stel zal van dien -datum af ruim 330.000 treinkilometer worden afgelegd. Door dezen maatregel mag men zeggen, dat de Neder landsche Spoorwegen de moeilijkheden, die aanvankelijk met de Dieseltreinen gerezen zijn, volledig hebben overwonnen. Het volle dige Dieselmaterieel met uitzondering na tuurlijk van de noodzakelijke reserve be vindt zich thans weer op den weg. Auto met twee beschonkenen te water. Beiden nog gered. Maandagavond laat hebben te Amsterdam twee mannen, beiden ongeveer vijftig jaar o-ud, den verregaanden staat van dronken schap, waarin zij verkeerden, bijna met hun leven betaald. Het tweetal, uit Utrecht af komstig, had op het Thorbeckeplein en omge ving de bloemetjes danig buitengezet, waarna zij zich tegen kwart over elf, zoo goed en zoo kwaad als hun beenen hen nog dragen kon den naar de Heerengracht tusschen Utrecht- sche straat en de Reguliersgracht begaven, waar aan den walkant hun auto geparkeerd stond. Toen zij in den wagen zaten, reed de gene van hen, die aan het stuur zat, op aan wijzing van den autobewaker de auto achter uit om vrij van de boomen te komen. Terwijl echter de voorkant nog naar den walkant ge keerd was, schoot de-wagen plotseling vooruit een reed pardoes de gracht in, waarin hij met een hevigen plons geheel onder water ver dween. Onmiddellijk schoot een burger te hulp, die aan de leuning van de brug han gende reddinghaak greep, ten einde te trach ten de drenkelingen daarmede te redden. Een van hen had zich inmiddels zelf half door het portierraampje gewrongen, zoodat de haak onder zijn armen kon worden geschoven, waarna hij door den burger, die daarbij door den autobewaker werd geassisteerd op het droge werd gebracht. Ook de man, die naast hem had gezeten kon met behulp van den haak uit de auto worden bevrijd en verder door handreiking op den wal worden getrokken. Douglas D C 3 trekt te Parijs, Belangstelling op de luchtvaart-salon. Ideaal verkeersvliegtuig. Een der voor onzen tijd helaas maar al te karakteristieke verschijnselen op de Parijsche Luchtvaartsalon is op het overgroote accent op de militaire luchtvaart. Tegenover het zeer groote aantal militaire vliegtuigen, dat hier geëxposeerd wordt, neemt de burgerluchtvaart slechts een zeer bescheiden plaats in en vin den we er slechts enkele verkeersvliegtuigen. Waar op het gebied der oorlogsmachines de namen der Nederlandsche constructeurs Fokker en Koolhoven ditmaal in de eerste plaats genoemd worden, verheugt het ons dubbel, dat ook op het gebied voor de burger luchtvaart het eenige gebied, waarop de werkelijke roeping voor de luchtvaart ligt en waar zij een vredes- en beschavingstaak heeft te vervullen de naam van Nederland met eere genoemd wordt. Niet dat in de salon zelf iets van het Neder landsche luchtverkeer is te zien, maar de ingewijden en vakmenschen weten waar zij wezen moeten en hebben er gaarne een mid- dagtocht voor over om naar Le Bourget te gaan, om daar kennis te maken met de tal rijke internationale verzameling van vlieg- menschen, die een luchthaven als Le Bourget dagelijks ziet. Het neusje van de zalm op het gebied van verkeersvliegtuigen roemt. Het is de Douglas D C 3, de nieuwe aanwinst der K1.M., die met het oog op de Parijsche salon, Vr-dag j.l. den openingsdag, haar eerste buitenlandsche reis ondernam en tot het einde der salon is aangewezen voor den dage- lijkschen dienst op Parijs en terug. Des mid dags te 12.05 uur vertrekt de P. H.A. L. I. de Ibis, van Schiphol naar Parijs, waar hij te ruim twee uur arriveert en -dan door be langhebbenden en genoodigden bekeken kan worden. In de middaguren heeft Fokker die voor Europa en andere continenten de verkoop licentie der Douglas-vliegtuigen heeft, de be schikking over het toestel en de K.L.M.-be- manning om voor belanghebbenden en ge noodigden er mee te demonstreeren. Met de „Ibis'" naar Parijs. Wij maakten den tocht naar Parijs bij niet al te fraai weer, vliegende door wolkenforma ties, die men gewoonlijk niet doorkruist zon der flinke remous-stooten. Reeds daarbij bleek de buitengewone stabiliteit der groote machine, die bij vrijwel elke manoeuvre vol maakt rustig en vast in de lucht ligt. De voornaamste factor echter, die de rust der passagiers waarborgt, is de uitmuntende jeluidsdichtheid der cabine, die liet geluid der motoren reduceert tot een vaag gedreun, dat in sterkte verre overtroffen wordt door het ratelen van de wielen van vele spoor wegrijtuigen en tal van andere openbare mid delen van vervoer op den beganen grond. Toen de „Ibis" op Le Bourget landde trok hij direct de aandacht van alle vakmenschen en vooral de wijze van landen oogstte groote bewondering. Auto, paard en wagen van een heuvel gerold. Voerman aan verwondingen overleden. Maandagmiddag omstreeks vijf uur reed op den weg Zeddam's-Heerenberg een boeren wagen, met paard bespannen, Achter den wa gen reed een auto, bestuurd door den heer H. Op het moment, dat H. den boerenwagen wil de inhalen, kwam van de andere zijde met groote vaart een auto aanrijden, die na een botsing met H.'s auto zoowel het paard met den boerenwagen als de auto van den heer H. van den heuvel, die ter plaatse vijf meter hoog is. deed rollen. De heer H.. kwam er zonder eenige verwonding af. De voerman uit Wijnbergen was echter zoo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis te 's-Heerenberg is overleden. OVERTREDING LUCHTBESCHERMINGSWET DOOR EEN PREDIKANT. De predikant der Ned. Herv. Gemeente te Renesse, W. J. K., is in hooger beroep gekomen van een vonnis van de Middelburgsche recht bank, waarbij hij wegens overtreding van de Luchtbeschermingswet is veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen. Verdachte had nadat van wege den burgemeester van Renesse was aangezegd, dat de ingezeteryen tijdens de oefeningen ter bescherming van aanvallen uit de lucht alle lichten moesten dooven gedurende die oefeningen licht op zijn studeerkamer laten branden, hetwelk hij eerst doofde, nadat hem door den veldwachter en vervolgens door den burgemeester was aan- ;d gevolg te geven aan de wettelijke voor schriften. Verdachte heeft evenwel kort daarop weder om licht ontstoken, waarop proces-verbaal volgde. Verdachte hield een verweer, waarin hij ver klaarde zich ten deze slechts door de religieuse wet gebonden te achten, doch de president merkte op dat op verdachte evenzeer de legale wetgeving van toepassing is. De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof eischte bevestiging van het vonnis. BALEN AMANDELEN IN BESLAG GENOMEN. Importeurs trachtten clearing te omzeilen. Dezer dagen zijn te Rotterdam door de douanen, honderden 'balen amandelen in be slag genomen, die via Frankrijk naar ons land waren verscheept. Bij onderzoek was nl, gebleken, dat de amandelen feitelijk uit Italië afkomstig waren, doch dat de hande laren door verscheping via Frankrijk hun waar buiten de clearing wisten te houden. Zooals men zal weten, wordt hier te lande geen invoer uit Italië toegestaan, tenzij de betaling hiervoor over de Nederlandsch-ïta- liaansche clearing loopt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat zooveel Fransche amandelen in ons land zijn ingevoerd, dat de Fransche oogst minstens viermaal alleen aan Neder land zou zijn verkocht. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN HET WITTE KRUIS TE HEILOO. Tegen den heer van D. te Heiloo is door de afdeeling Heiloo van het Witte Kruis een aan klacht ingediend wegens verduistering. De heer van D.. die een bekende persoonlijkheid iter plaatse is, is ter beschikking van de jus titie gesteld en in het huis van bewaring te Alkmaar ingesloten. HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE VLIEGER IN BELGIë GEARRESTEERD. De Nederlandsche vlieger, die, op geringe hoogte vliegend, nabij Nieuwpoort eenige maanden geleden een meisje heeft geraakt, tengevolge waarvan zij werd gedood, zal zich in België, waar hij thans te Quievrain is ge arresteerd, wegens dit feit voor de rechtbank te verantwoorden hebben. De zaak zal door de rechtbank te Brugge behandeld worden. SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Studenten - Volkseenheid- conferentie. In de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort is de derde z.g. Volkseenheid- conferentie voor studenten gehouden. Het aantal deelnemers bedraagt ongeveer 90. Het programma van dit jaar heeft als hoofdthe ma „Ordening", welk actueele probleem van verschillende levensbeschouwingen uit wordt belicht. In zijn algemeene inleiding zette de voor zitter van de volkseenheid-commlssie, de heer A. G. M. v. Melsen, het doel van .Volkseen heid' uiteen. Zij bedoelt, den jongen Neder- landschen academici van alle richtingen levensbeschouwingen minstens eenige dagen per jaar bijeen te brengen, teneinde samen belangrijke actueele algemeene vragen te be handelen. Zij bewerkstelligt daardoor de op ruiming van vooroordeelen en misverstanden, geeft een beter begrip van de verschillende stroomingen in het Nederlandsche volk draagt zoo zeer veel bij tot een waarachtige eenheid. De conferentie werd na deze inleiding offi cieel geopend met het zingen van twee cou pletten van het .Wilhelmus' Redevoeringen zijn gehouden door dr. H. van der Wielen, ir. H. Vos, dr. C. Beekenkamp en prof. mr. A. C. Josephus Jitta Prof. Josephus Jitta herinnerde er aller eerst aan, dat het aantal werkloozen in ons land c.a. 400.000 bedraagt en dat dus plus minus 5 pc.t. van de Nederlandsche bevol king zonder werk is. Dit cijfer toont aan, dat men hier met een buitengewoon ernstig vraagstuk te doen heeft. Toch is er wel een lichtpunt: sedert het tijdstip, waarop de gouden standaard werd losgelaten, is op het punt der werkloosheid eenige verbetering waar te nemen. Spreker heeft vernomen, dat in Tilburg 60 procent van het aantal werk loozen door het prijsgeven van den gouden standaard weer aan het werk kon gaan. Het is onjuist, om, zooals herhaaldelijk ge schiedt, in dezen, onze toestanden te ver gelijken met die in het buitenland, omdat deze vaak verschillend zijn. Spr. gaf in dit verband enkele cijfers omtrent Frankrijk, Duitschland en de Vereenigde Staten, De twee voornaamste oorzaken van werkloosheid zijn, volgens prof. Josephus Jitta, de belemmering van het vrije handels verkeer en de diverse structureele verande ringen in het bedrijfsleven. De conferentie werd besloten met een rede van mr. H. Scheffer over „Welke wegen en middelen voor internationale samenwerking zijn ons practisch nog mogelijk?" De Volkenbond, zoo zeide spreker, heeft gefaald in het oplossen van brandende vraa; stukken, hetgeen wel het allermeest blijkt uit het feit. dat alle landen zich voorberei den op een komenden oorlog. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de Volkenbond een mislukking beteekent. De Volkenbond im mers is slechts een vorm, een methode. Zijn inhoud wordt bepaald door de regeeringen van zijn leden. De tot dusver gevolgde volkenbondspoli- tiek is te grond gegaan aan haar innerlijke tegenstrijdigheden: men kan nu eenmaal geen machts- en rechtspolitiek tegelijkertijd voeren. Deze mislukking is het gevolg van de on macht en den onwil, de groote wereldpro blemen te beheerschen en van 't gebrek aan feitelijke macht bij den Volkenbond. Wil men een werkelijke constructieve poli tiek voeren, dan zal men er mede moeten beginnen, de oorzaken van den oorlog weg te nemen. Daarvoor is in de allereerste plaats noodig, dat men deze oorzaken kent. Wat de statistiek ons leert. Gunstige cijfers voor Haarlem. Eén dzer dagen is gepubliceerd het Stati stisch Overzicht Verkeersongevallen 1935, on derdeel van de Statistiek der Gemeenten., samengesteld en uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij willen de daarin voorkomende cijfers eens aan een onderzoek onderwerpen en door vergelijking met de cijfers van vorige stati stieken trachten vast te stellen hoe het thans staat met het vraagstuk der verkeersveiligheid. De statistiek 1935 geeft aan, dat in 1935 in Nederland 43043 verkeersongevallen plaats hadden. In 1934 bedroeg dit cijfer 44705, ir 1933 41816, waarbij echter moet worden opge merkt dat in de statistiek 1933 niet alle on-ge- valleai zijn opgenomen. Over het jaar 1935 kunnen wij dus een kleine verbetering consta- teeren. Al is de vermindering van het aantal ongevallen procentsgewijs zeer klein, toch is deze vermindering uitermate belangrijk. Im mers vast staat, dat gedurende dezelfde perio de de intensiteit van het verkeer is toegeno men, zóó zelfs dat velen aan de verbetering ten aanzien van de verkeersonveiligheid wanhoopten. Dat desondanks de cijfers thans leeren. dat het aantal ongevallen toch niet toegenomen, maar zelfs is verminderd, is een feit, dat ons hoopvol moet stemmen. Klaar blijkelijk zijn wij op den goeden weg. De strijd tegen de verkeersgevaren is moeilijk en men zoekt nog naar de juiste methode. Dit neemt echter niet weg, dat klaarblijkelijk deze strijd, die van velen zijden is ontketend, succes heeft. Dit is zeker een zeer mooi resultaat. De statistiek leert ons verder, dat ha 1935 op de plaats van het ongeval 385 personen wer den gedood. In 1934 bedroeg dit cijfer 398 In totaal werden gedood in 1935: 763 en in 1934: 750 personen. Het aantal gewonden bedroeg in 1935: 14516, in 1934: 14538. Door fo-uten van bestuurders van vervoermiddelen werden in 1935 in totaal 33209 ongevallen veroorzaakt, in 1934: 44705. Voetgangers veroorzaakten in 1935 in totaal 3333 ongelukken, in 1934: 3515. In 1935 ontstonden 926 ongevallen door gebre ken aan het vervoermiddel, in 1934: 1056. De toestand van den weg was in 1935 oorzaak van 2796 ongevallen, in 1934 was dit cijfer 2493. (Opvallend is de vrij groote vermeerdering van dit aantal). Over het geheel genomen zien wij dus in dlle richtingen een afneming van het aantal ongevallen. In de ge volgen waren de ongevallen in 1935 echter ernstiger dan in 1934: 23 per sonen werden er meer gedood. Dit feit zal waarschijnlijk aldus moeten wor den verklaard, dat door den techni- sehen vooruitgang de snelheden toe nemen. hetgeen een ongunstigen in vloed op de afloop van ongevallen moet hebben. Belangrijk achten wij, dat het aantal ongevallen, veroorzaakt door fouten van bestuurders van vervoer middelen, met 1,4 pet. is gedaald. Hier uit blijkt dat de weggebruikers meer en meer in -het verkeer worden opgevoed. Fouten van voetgangers zijn in 1935 relatief meer de oorzaak geweest van ongevallen dan in 1934, al is het ab solute cijfer afgenomen. Bezien wij het aantal ongevallen in de ver schillende gemeenten, dan blijkt, dat in de grootere plaatsen in 30 gevallen dit aantal afnam, in 19 gemeenten nam het toe en in 2 gemeenten bleef het stationair. Voor Haar lem vinden wij de volgende cijfers: Totaal aantal ongevallen 1935: 1342 (1934: 1474), veroorzaakt door fouten van bestuurders 999 en 1136; fouten van voetgangers: 133 en 115, gebreken aan vervoermiddelen; 25 en 37; toe stand van den weg: 108 en 144; andere oor zaken: 53 en 55; onbekende oorzaken: 24 en 17. Gedood werden in 1935 en in 1934: 10 per sonen. gewond 469 en 411. Voor Haarlem leiden deze cijfers tot deze belangrijke conclusie, dat het totaal aantal ongevallen met on geveer 8.9 pet. is gedaald, terwijl de daling over het geheele land 4 pet. bedraagt. De daling is te Haarlem dus meer dan tweemaal het gemid delde. Op dit resultaat zal Haarlem zeker trotsch mogen zijn. Zien wij naar enkele andere steden, dan be draagt de vermindering te Amster dam: 7,1 pet., Den Haag: 6,8 pet. Haarlem maakt in deze dus wel een zeer goed figuur! Thans nog enkele andere cijfers. De onbe waakte overwegen veroorzaakten in 1935: 83 ongevallen tegen 86 in 1934. Het aantal doo- den bleef stationair n.l. 30, Merkwaardig is voorts dat de betere we gen een grooter aantal ongevallen noteeren dan de minder goede wegen. Waarschijnlijk beinvloeden de groote autowegen de aan dacht van den weggebruiker in ongunsti gen zin. Kruispunten bleken veelal de plaats van een ongeval te zijn n.l. in 17352 van de 43043 gevallen De meeste ongevallen gebeuren op Zater dag en Maandag. De Zondag vermeldt onge veer de helft van het aantal op andere da gen. Slachtoffers van het verkeer waren in 10498 gevallen mannen en in 4280 vrouwen. Kenmerkend is nog het feit dat verreweg het grootste aantal ongevallen werden ver oorzaakt door verkeerd uitwijken of geen voorrang verleenen (8524) daarop volgt het verkeerd om hoek of door bocht rijden (940). Ik meen met deze cijfers een beeld te heb ben gegeven van de nieuwe statistiek. Na tuurlijk bevat deze nog vele gedetailleerde gegevens, waarop ik nog eens nader hoop te rug te komen. Mr. J. H. VAN GELDEREN. I Voor 'n goede Vulpenhouder Boekhandel v. Cittert Zn. Spekstr. 14 Tel. 10839 (Adv. ingez. Med.) Misschien wel verlaging telefoontarieven. Minister beantwoordt opmerkingen over P. T. T.-begrooting. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de P. T. T.-begrooting: exploitatie-uit komsten, taxieven. Voor het komende begrootingsjaar moe ten. naar de minister blijkens de Memorie van Toelichting meent, de oogenblikkelijke belangen van 's Rijks schatkist zoo zwaar wegen, dat het bedrijf daarvoor een bedrag van rond 8>/2 millioen gulden ter beschik king stelt. De minister meent, ook na kennis neming van de desbetreffende passages van het Voorloopig verslag, dit standpunt te moeten handhaven. Hij wil daaraan evenwel aanstonds toevoegen, dat de hoogte van deze uitkeering een volgend jaar opnieuw in ver band met de andere genoemde belangen moeten worden bezien en hij acht deze uitkee ring voor het jaar 1937 zoo hoog, dat het niet te verwachten is, dat zij een volgend jaar op dat niveau zal kunnen worden gehandhaafd. De minister betwijfelt ten zeerste of het binnen de betrekkelijk enge grenzen, die voor 1937 voor tariefs verlaging bestaan, mogelijk zal zijn aan den wensch tot verlaging van het interlocale briefport van 6 op 5 cent en dat der interlocale briefkaarten van 5 op 214 cent te voldoen. Als de exploitatie-uitkomsten van het bedrijf een gunstig verloop blij ven houden, is de minister bereid ver laging van de telefoontarieven in het korte-afstandsverkeer in het komende begrootingsjaar te bevorderen. Het feit, d-at de financieele uitkomsten van het bedrijf gunstig zijn. kan zonder meer naar de meening van den minister geen aan leiding zijn om de arbeidsvoorwaarden van het personeel te verbeteren. Zij staan boven dien niet los van die van het overige per- soneel luchtpostdienst. Met betrekking tot de door enkele leden gestelde vragen betref fende den nachtluchtpostdienst Amsterdam- Rotterdam-Keulen, moge worden medege deeld. dat de hooge raming voor luchtver voer en vervoer door de spoorwegen voor een deel inderdaad het gevolg is van de uitvoe ring van bedoelden luchtdienst. Een nadeelig saldo van f 69.500 kan wor den verwacht. Personeel. Overeenkomstig de toezegging, gedaan bij de mondelinge behandeling van de begroo ting 1936 in de Tweede Kamer en in over eenstemming met de motie-IJsselmuiden. is reeds aan het eind van het vorig jaar in stu die genomen de mogelijkheid van verminde ring van het maximum van den gemiddelden werktijd per werkdag voor die personeels groepen, voor wie dit maximum thans nog 8y2 uur bedraagt. De verschillende becijfe ringen, waarbij de bedoeling heeft voorge zeten de verbeteringen te doen aanbrengen in die gevallen, waarin de regeling van den dienst voor het personeel het minst gunstig is en waarbij ook rekening is gehouden met het feit, dat de dienstvermindering niet te zware lasten op het bedrijf mag leggen, heb ben geleid tot een plan van uitvoering, dat den ondergeteekende onlangs is voorgelegd en zijn instemming verwierf. Tot invoering van bedoelde maatregelen wordt thans over gegaan. Gevallen van overbelasting van het perso neel zijn bij de bedrijfsleiding niet bekend. Russische radio-uitzendingen. Tegen de uitzendingen in het Nederlandsch door Russische zenders, welke uitzendingen door de regeering evenzeer worden betreurd bestaat voor het tegenwoordige, daar het hier betreft een land, waarmede geen diplo matieke betrekkingen worden onderhouden, geen deugdelijk middel. Geen zendtijd meer voor vrijdenkersomroep. Wat den vrijdenkers radio omroep betreft, zet de minister uiteen, dat, waar blijkt, dat de V. R. O. binnen het kader der wettelijke voorschrif ten, Krachtens aard en doelstelling practisch geen uitzen dingen kan verzorgen, die zij volgens haar statuten beoogt te verzorgen, de minister van meening is, dat het geen zin heeft voor dergelijke uit zendingen aan een afzonderlijke om roep vereeniging een, zij het klein, deel van den in zoo beperkte mate beschikbaren zendtijd ter beschik king te stellen. De minister is dan ook voornemens de aan de V. R O. verleende voorloopige mach tiging omnenkort in te trekken. Nadat tusschen de radio en de pers lang durige onderhandelingen zijn gevoerd, is in een onlangs onder 's ministers leiding gehou den bespreking tusschen vertegenwoordigers van omroep en pers volledige overeenstem ming op alle punten bereikt. In de te dezer zake getroffen regeling is t. a.v. de advertenties in de omroepbladen weliswaar een limiet aangenomen, doch deze liniet is niet van dien aard. dat daardoor de belangen van den handel bij een goedkoope en doeltreffende reclamemogelijkheid zouden worden benadeeld. NEGENTIEN-JA RïGE ONDER ZFRWIELIGE VRACHTAUTO GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks half een reed op den nieuwen weg te Hattem een truck met aanhangwagen van de Veluwsche Expres se die een vrachtdienst onderhoudt tusschen Heerde en Amsterdam. Een bediende van deze firma, de 19-jarige K. uit Heerde. die naast den chauffeur zat. wilde een pakje op de auto zetten, terwijl de warren in beweging was. Hij gleed van de treeplank van de truck en kwam onder de zeswielige auto terecht De jongen was vrijwel op slag dood.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5