Kansen der afgestudeerde M.T.S.-ers. Slapeloosheid. Rijnvaartacte van 1868 ook vervallen? De contractactie in 't Visscherijbedrijf. Geld beschikbaar Het Bdammksiê 54e Jaargang No. 16383 Verschijnt JagelijKs, Kehalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 18 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR Hnefrtredactcur- ROBERT PEEREBOOM. en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGA VEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hooioreuacieu ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTlëN 15 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Vei het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, lies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. orwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het Noord-Hollandsche Landschap. Slechts 11 percent van hen werkloos. Het woord is aan.... Fliegende Blaffer Menigeen verbeeldt zich zen litteratuurkenner te zijn en toch is hij niet meer dan een boekenwurm. Vereeniging te Haarlem opgericht. Gisteren werd te Haarlem een drukbezochte vergadering gehouden, welke tot doel had te geraken tot oprichting van een stichting tot bescherming van natuurmonumenten en natuurschoon in Noord-Holland. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, die benoemd werd tot eerevoorzitter der nieuwe vereeniging. Mr. P. G. van Tienhoven uit Amsterdam, voorzitter van het dagelijksch bestuur van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland, gaf een uiteenzetting van het doel van de op te richten stichting en de wenschelijkheid er van. Vervolgens hield Dr. Jac. P. Thijsse uit Bloe- meridaal een causerie over de verschillende belangrijke natuurmonumenten in Noord- Holland. Spr. legde vooral den nadruk op het bizondere karakter en de aparte schoonheid, welke aan het Noord-Hollandsche landschap eigen is. Een reden te meer, om dit alles zoo gaaf mogelijk voor het nageslacht te behou den. Vervolgens werd overgegaan tot het oprich ten van een stichting „Het Noord-Holland sche Landschap". De statuten daarvan zijn gelijk aan die, van de andere provinciale na- tuurbeschermingsvereenigingen. Alle aanwe zigen ongeveer vijftig werden benoemd tot bestuurslid van de stichting. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd dooi de heeren: H. de Bordes, burgemeester van Bussum, voorzitter; Mr. H. Westerman, Am sterdam, secretaris; Dr. J. Peelen, Hilversum, penningmeester en Ir. J. H. Telders, Bever wijk en Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, burge- meéster van Alkmaar als leden zonder functie. De commissaris van H.M. de Koningin in Noord-Holland, Jhi\ Mr. Dr. A. Röell werd benoemd tot" eere-voorzitter. Nader vernemen wij nog, dat de nieuwe ver eeniging geenszins als concurrente van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland beschouwd moet worden. Er heerscht integendeel een geest /an vriend schappelijke samenwerking tusschen beide vereenigingen. Het ligt echter in de bedoeling, dat „Het" Noord-Hollandsche Landschap" zich meer met de kleinere, regionale belangen zal bezighouden. Daarnaast behoudt de groote vereeniging nog steeds haar bestaansrecht, daar het soms noodig is, voor groote objecten van algemeen belang een krachtige, landelijke actie te voe ren, welke boven de krachten van-de provin ciale vereenigingen zou gaan, en dan ook op het terrein van de groote vereeniging zal liggen. De Fransche minister Salengro overleden. PARIJS, 18 Nov. (Havas-A.N.P.) De minister van binnenlandsche zaken Roger Salengro, is overleden. Salengro is om 9 uur hedenochtend in zijn woning overleden. Hij leed aan een ontste king van de aorta (groote lichaamsslagader). Minister-president Blum zal vanmiddag naar Rijssel gaan om een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van zijn medewerker. De naam van dezen thans zoo plotseling overleden Franschen minister is naai- men weet den laatsten tijd herhaaldelijk ter spra ke gekomen in verband met de campagne, die het rechts georiënteerde blad Gringoire tegen hem had ingezet en waarbij de minister er van beschiuldigd werd zich tijdens den we reldoorlog aan landverraad te hebben schul dig gemaakt. Verleden week heeft minister president Léon Blum den aangevallene in de Fransche Kamer verdedigd. Hij herinnerde er o.m. aan, dat de krijgsraad van Verdun Sa lengro in 1916 van desertie had vrijgesproken. Salengro'zeide Blum, ,is wel voor den tweeden krijgsx-aad verschenen, maar dat was voor den Duitschen krijgsraad, tezamen met 39 andere gevangenen. In deze affaire was Roger Salengro een leider. Hij weigerde met zijn kameraden te werken iïi een Duitsche gieterij. Ondanks alle geoefende pressie zeide hij zich liever te laten fusilleeren dan tegen zijn land te werken' Blum besloot: ,de tegen Roger Salengro op touw gezette campagne in naam van de eer en vaderlandsliefde berust op een dwaling. Dat mag niet voortduren' (Te Birmingham, in Engeland, heeft onlangs een zeer druk be zocht congres plaats gehad van menschen, die aan slapeloosheid lijden.) De slapeloosheid is een kwaal. De moeite waard om te bestrijden, Ze is, al wordt ze niet fataal, Een vloek voor hen, die er aan lijden. Elk mensch behoeft geregeld rust, In stille uren van de nachten, Van strijd een wijle onbewust, Vergaart hij slapend nieuwe krachten. Slaap is de beste medicijn, Om nieuwen moed en hoop te geven, Zij dient ons om bestand te zijn Tegen de zorgen van het leven. De uren lijken eens zoo lang, Als men in 't duister ligt te turen, De nooden lijken eens zoo bang In stille nachtelijke uren. Al rust het lichaam dan wel uit, Wanneer de geest maar door blijft werken Heeft dat verzwakking tot besluit, Voor zelfs de zeer bijzonder sterken. Gij, die geregeld slapen kunt, Moogt dagelijks wel dankbaar wezen, Dat u dit voorrecht is gegund, Slaap is een zegen, onvolprezen. In Birmingham is een congres Van slapeloozen ondernomen, Ik weet nog niet of een succes Als resultaat ervan zal komen. Op dit congres vielen wellicht, Als een onmiddellijke bate. Heel veel vermoeide oogen dicht, Als een gevolg van 't vele praten. P. GASUS Duitschland zou den toestand als verdragloos beschouwen. Een niet waarschijnlijk bericht. De correspondent van de N.R.Ct. te Berlijn meldde Dinsdagavond aan zijn blad: Naar ons uit zeer betrouwbare Duitsche bron wordt bevestigd, is het standpunt van de Duit sche regeering ten opzichte van het verdrag van Mannheim van 17 October 1868 dit, dat door den jongsten stap van Duitschland in de kwestie van de rivieren dit verdrag, waarop, gelijk bekend, artikel 354 van het verdrag van Versailles steunt, geheel is komen te ver vallen. Duitschland erkent dus de Rijnvaartacte van 1868 niet meer. Het beschouwt dén toestand als verdragloos en verwacht eventueel van de staten, die een nieuw verdrag met Duitsch land willen sluiten, dat zij de daartoe noo- dige inleidende stappen zullen doen. Naar aanleiding van. dit bericht, waaruit men zou moeten opmaken dat de Duitsche regeering het standpunt zou innemen, dat zij niet alleen de regeling die het- verdrag van Versailles bevat, met betrekking tot het Rijn vaart regime heeft opgezegd, doch ook de Rijnvaartacte van Mannheim van 1868. zoo als die in elkaar zat zonder de te Versailles tot stand gebi-achte aanvullingen en verande ringen, kan onze Haagsche correspondent mededeelen, dat er o f f i c i e e 1 van dit stand punt der Duitsche regeering ten onzent, tot dusverre nog niets bekend is. Het schijnt bijkans onmogelijk, dat Berlijn inderdaad ook aan de acte van Mannheim en misschien dan mede aan de scheepvaart- bepalingen van de Weeiner-slotacte (1815), waarvan indirect de acte van Mannheim weer een uitvloeisel is een einde gemaakt wil hebben. Niet alleen, omdat nooit of te nimmer het Duitsche rijk, wanneer dan ook, kenbaar heeft gemaakt eigenlijk tegen die regeling, van 1868 zelfs maar eenig ernstig bezwaar te koesteren, doch ook, aangezien het Rijk juist alleszins aanleiding had en heeft om over zijn positie onder dat verdrag teix volle tevreden te zijn. Duitschland heeft zelf, dat is wel zoo dui delijk is iets, er groot belang bij, dat er met en tusschen de verschillende landen die Rijnoverstaten zijn, een goede regeling om trent het voor die internationale rivier te gelden regime bestaat. En dan brengen niet in de laatste plaats de Duitsche belangen met- zich mee, dat een enkele multi-laterale (veel zijdige) uniforme overeenkomst de voorkeur verdient boven de noodzaak, die zich anders zou voordoen om dit alles fragmentarisch te regelen en te gaan vastleggen in een reeks van tenslotte op zichzelf staande tweezijdige niet-uniforme verdragen. Van dat laatste zou het uit den aard der zaak. ook in de practijk. veel en veel meer moeilijkheden ondervind - - Vandaar, dat het voorloopig toch wel bijkans uitgesloten geacht moet worden, dat Bei-lijn tenslotte ook met de voor Duitschland zeer voordeelige acte van Mannheim niets meer te maken zou willen heb ben. Wij kunnen ons tenminste moeilijk voorstellen, dat de Duitsche regee ring aldus lijnrecht in strijd met haar eigen belangen zou willen handelen. De toekomst wordt beter. „De Middelaar Technische Scholen be oogen de opleiding van degenen, die in de industrie, in bedrijven of bij de uitvoering van allerlei technische werken de schakel vormen tusschen de hoofdleiding en de uit voering, of wel als hoofden van kleine be drijven kunnen optreden", zoo luidt de zin snede aangaande de doelstelling dezer on derwijsinrichtingen in het rapport in 1933 door een daartoe ingestelde commissie uit gebracht. Ook de Middelbare Technische School te Haarlem streeft er dus naar, jonge technici af te leveren, theoretisch en practisch goed onderlegd en dadelijk bruikbaar in de prac tijk. Inderdaad, de afgestudeerden zijn dade lijk bruikbaar in de practijk, maar kan het practische leven hen in dezen crisistijd ge bruiken en hun een bestaan verschaffen? Of moeten zij, nadat zij hun studiën voltooid hebben, jarenlang werkloos rondloopen? Deze vragen hebben wij voorgelegd aan den directeur van onze Haai*lemsche M. T. S. Dr. Ir. G. de Gelder. En gelukkig kon deze con- stateeren, dat de afgestudeerde jongelui, ook in dezen tijd, voor het overgroote deel in de practijk geplaatst kunen worden. Van allen, die in den loop der jaren het einddiploma der M.T.S. hier ter stede hebben verworven, is slechts 11 percent werkloos. Sinds den zomer verbetert de toekomst. Het vorige jaar leek de toestand minder rooskleurig voor de middelbare trechnici, maar reeds in den voorzomer trad een kentering Vrachtauto tegen boomen gereden. Inzittende gedood. Omstreeks zeven uur reed Dinsdagavond op den rijksweg VeniloNijmegen, ter hoogte van Wall, een vrachtauto, bestuurd door zekeren O., uit Leeuwarden, die in Echt dakpannen en steenen in zijn wagen had geladen teneinde ze naar Leeuwarden te vervoeren, door onop gehelderde oorzaak tegen twee boomen, waarna hij vervolgens tegen een derde tot stilstand kwam. De naast den chauffeur zittende 40- jarige D. uit Leeuwarden werd op slag ge dood, O. liep verwondingen aan gelaat en ar men op. SPAANSCHE BANKBILJETTEN. Van de zijde van de nationalistische Spaan- sche regeering in Burgos deelt men ons het volgende mede: Op 12 November is door de nationalistische iSpaansehe regeering in Burgos een besluit uitgevaardigd, waarbij alle bankbiljetten en zilverbons, uitgegeven na 18 Juli j .1. ongeldig worden verklaard Biljetten, welke voor dien datum in om loop waren en thans in het buitenland zijn, kunnen ter afstempeling worden aangeboden, mits deze vergezeld zijn van een uitvoer-cer- tificaat. Deze aanbieding ter afstempeling moet plaats hebben binnen 15 dagen na dagteeke- ning van het besluit voor Portugal, Gibraltar. Frankrijk en Noord-Afrika; binnen 20 dagen voor het overige deel van Europa en binnen 30 dagen voor alle andere landen. Bankbiljetten moeten ingeleverd worden via de douane te Dancharinea, Irun, Verin, Fuentes Onoro, Badajoz, Ayamonte, La Linea, Sevilla, Cadiz en Vigo. ten goede in, die, naar het oordeel van den heer De Gelder, thans na de waardevermin dering van den gulden stellig nog krachtiger zal doorzetten. Het verheugende feit doet zich nu reeds voor dat industrieelen eigener be weging den directeur der M.T.S. komen vra gen, of hij menschen voor hun bedrijf be schikbaar heeft, iets wat de laatste jaren niet meer voorkwam. Vooral de vraag naar scheeps bouwkundigen is op het oogenblik zeer groot, zoodat alle afgestudeerden van de Haarlem- sche M.T.S. in dit vak werk hebben. Ook waterbouwkundigen krijgen thans gemakke lijk een betrekking. Weliswaar vragen de pro jecten die in werkverschaffing worden uitge voerd. veel arbeidskrachten, maar dat neemt niet weg, dat ook het normale bedrijfsleven goede technici opneemt. Lager aanvangsalaris. Dit alles klinkt zeer optimistisch. Alen moet echter niet uit het oog verliezen, dat de jonge lui op een veel lager salaris beginnen dan voorheen het geval was. Zij zijn nu reeds blij, wanneer zij met ongeveer f 60 aanvan gen, waar zij vroeger direct f 100 tot f 150 per maand kregen. Ala ar het is reeds zeer veel waard, dat de afgestudeerden aan het werk komen en blijven. Bovendien zullen de werkelijk goede krachten toch wel opvallen en den weg naar de hun toekomende functie vindeix. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat af gestudeerde M.T.S.'ers noodgedwongen een ge heel andere richting inslaan dan waarvoor zij zijn opgeleid. Die zou men eigenlijk nog van het percentage werkende M.T.S.'ers af kun nen trekken, daar zij toch niet de arbeid ver richten, waarvoor de M. T. S. hen klaarge maakt heeft. Maar al neemt men dit in aanmer king, de toekomst voor de afgestu deerde middelbare technici is volgens den heer De Gelder in 't geheel niet afschrikwekkend. Zij hebben een zeer redelijke kans aan den slag, en zeifs goed aan den slag te komen, terwijl het op 't oogenblik steeds i*ooskleux*iger voor hen wordt. De bouwkundigen hebben het moeilijk. De eenige afdeeling, die zorg baart, is de bouwkundige. De jongelui, die deze studie richting gekozen hebben, zijn er het slechtst aan toe, want de slapte in het bouwbedrijf is zoo gi*oot, dat slechts een zeer klein aan tal der afgestudeerden behoorlijk werk kan vinden.Verreweg de meeste werklooze M.T.S'ei*s zijn bouwkundigen. Sommigen van hen zijn daarom reeds weggetrokken naar Zuid-Afrika (27 bouwkundigen der Haarlemse he school zijn hierheen gegaan), waar de toestand van het bouwvak beter schijnt te zijn. Het blijkt wel. dat ook de jongelui zelf en hun ouders vertrouwen hebben in de M.T.S.- opleiding, want de toevloed van nieuwe leer lingen wast gestadig. Eén van de oorzaken hiervan achtte de heer De Gelder het feit, dat men financieel een studietijd aan de Tech nische Hoogeschool te Delft moeilijker kan volhouden.- Hoe het ook zij, de Haarlemsche M.T.S. heeft dit jaar een record-aantal leer lingen. De nieuwe afdeeling. sinds het begin van dezen cursus ingesteld, de vliegtuigbouw- kundige, verheugt zich in een groote animo der studeerenden. Hoe de vooruitzichten voor de straks in dit onderdeel afgestudeerden zul len zijn, is uiteraard nog niet te zeggen. Haar lem is de eerste school, waar dit beproefd wordt en ervaring heeft men in dit opzicht nog niet opgedaan. Wel staat vast, dat vlieg- tuigfabrikanten als Fokker en Koolhoven in teresse hebben voor deze nieuwe opleiding. Wanneer wij alles tezamen vatten, dan kunnen wij zeggen, dat ons uit het onderhoud met Dr. de Gelder ge bleken is, dat de toekomst voor onze M.T.S.'ers zeker niet slecht is en dat de vooi*uitzichten sinds eenigen tijd steeds aan het verbeteren zijn. Ook het contract voor de vischlossers opgezegd. Zoóals wij gisteren reeds hebben gemeld, hebben de samenwerkende organisaties, nl. de IJnuiider Fede ratie, de Ned. Bond van Chr. Haven en Transportarbeiders, de O. K. en de R.-K. bonden het zeeliedencon tract opgezegd. Nader vernemen wij, dat ook het contract van de vischlossers is op gezegd. Er wordt thans overleg gepleegd tusschen. de hoofdbesturen en de be sturen van de betrokken vakgroepen over de voorwaarden, waarop even tueel nieuwe overeenkomsten met de Reedersvereeniging zullen worden aangegaan. MUZIEKVEREENIGING „VOORWAARTS". Het bestuur der muziekvéreeniging Voor waarts" alhier deelt ons mede, dat de direc teur, de heer J. Post door overdrukke werk zaamheden daartoe genoodzaakt, zijn func tie zal neerleggen, na zeer langen tijd als di rigent werkzaam te zijn geweest. In zijn plaats zal optreden de heer A. Ver meer, die reeds eenige malen den heer Post verving. RUSSISCH NATIONAAL KOOR „BOYAR". Het optreden van het Russisch Nationaal Koor „Boyar" in den Stadsschouwburg, aan gekondigd voor Zondagmiddag 22 November a.s., gaat niet dooi*. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Dinsdag herdacht het echtpaar J. Schuur manAandekerk, wonende Oranjeboomstraat 146, den dag, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. Dit feit werd des mor gens kerkelijk in de kathedraal St. Bavo aan de Leidschevaart gevierd. In den loop van den dag mocht het echtpaar nog vele blijken van belangstelling ontvangen. Des avonds 8 uur bracht het muziekkorps Utile Dulci het echt paar een serenade. Lichtwerpers verspreidden een zee van licht en de publieke belangstel ling was zeer groot. Na afloop der serenade werd het feest in huiselijken kring voortgezet. door GEA4EENTELIJK goedgekeurde bank. Bedr. van 50.— tot ƒ500.—. Met en zonder borg (en). Tarieven WETTELIJK vastgesteld. Vraagt prospectus. (Postz. v. antw.). Kantoor: SCHNEEVOOGTSTRAAT 7. Geop. V. 9V=8 U. Zaterd. gesloten. TELEFOON 17081. N.V. Credietbank „AMSTERDAM-HAARLEM". (Adv. lngez. Med.) De Spaansche nationalisten hebben Madrid gisteren op hevige wijze gebombardeerd; het aantal slachtoffers is zeer groot. pag. 4 Voorbereidingen voor een Britsch-Italiaan- sche toenadering, pag. 4 Gevreesd wordt, dat het ïtaliaansche schip „Dignitas" met man en muis in het Kanaal is vergaan. pag. 4 Het algemeene begrootingsdebat in de Tweede Kamer is thans afgeloopen. pag. 3 Prof. Venxng Mexnesz gaat een nieuwen tocht maken. pag. 3 De tuinbouw krijgt f 3.790.000 steun. pag. 3 Ook de vischlossers te IJmuiden hebben het contract opgezegd. Pag. 1 ARTIKELENENZ. K. de Jong: Tweede Bachconcert. pag. 5 J. B. Schuil: Cabaret-avond „Jacob van Lennep". pag. 5 J. H. de Bois: Haarlem's Kunstbezit. pag. 3 H. D. Vertelling: Een huwelijksaanzoek, dat niet doorging. pag. 5 Langs de Straat: Antoon. pag. 5 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op pag. 7.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1