Uuihuotaos De Super-raffelaar. SCH. 68 geborgen. KAAN Het Betohoeièksie 54e 'Jaargang No. 16387 Verschijnt tiageliilcs, hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 23 November 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. VV. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS CUSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72Va. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10132,12713 Administratie: 10724, 14825 o Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer ƒ0.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog T 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400 -, Verlies Duim 75.- Verlies Wijsvinger f 75.- Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 November. Onze Fietsen. Het is merkwaardig zoo diep als buitenland sche bezoekers van ons land altijd weer ge troffen worden, door de veelheid van onze fietsen en door de behendigheid waarmee het Nederlandsche volk zich in massa op dit ver voermiddel voortbeweegt. Tallooze vreemde lingen zijn al deswege „in hun pen geklom men" en hebben de fietsende Hollanders in vele talen en in vele toonaarden bezongen. Waren in vroeger tijden onze Markers en Vo- Jendammers, onze kazen en onze bloembollen de leidende objecten van de buitenlandsche belangstelling in de Nederlandsche natie, tharfs heeft onze massale verknochtheid aan de Fiets die interesse geëvenaard, wellicht zelfs overtroffen. De laatste buitenlandsche scribent op dit chapiter is een philosoof en historicus van in ternationale vermaardheid, de Spanjaard José Ortega y Gasset, en hij heeft zijn uitvoerige studie over het onderwerp gepubliceerd in het te Buenos Aires verschijnende grootste dag blad van Argentinië: La Nacion. Het is inder daad een studie; nimmer zouden wij zelf, die de fiets als een nuttig dagelij ksch gebruiksar tikel beschouwen en er verder nooit over na denken behalve dan uit even-nuchtere over wegingen van verkeers-organisatie, ooit ver moed hebben dat er zooveel loodzware diep zinnigheid over bij elkaar te schrijven was, Ortega's artikel is gedagteekend uit Madrid, maar in September, toen het nog niet belegerd werd en hij in de ongestoorde rust van zijn studeerkamer dat vreemde tweewielige wezen, den Hollander, nog vrij rustig bepeinzen kon. Maar al te helder kan hij zich toch niet gevoeld hebben toen hij schreef dat de ande re volken de fiets beschouwen als „een appa raat voor spel en sport" en dat het eigenlijk niet te pas komt dat de Hollander het ding overbrengt naar het gebied van de nuttigheid. Waarom mag dat niet, o Ortega? Het ant woord is: de Spaansehe wijsgeer vindt het leelijk en gevaarlijk. Het heeft hem geïrri teerd. Dat bejaarde en gezette personen zich vooitdurend per fiets in het verkeer van een groote stad bewegen noemt hij „botweg ge vaarlijk", ongemotiveerd vermoeiend en be treurenswaardig, onaesthetisch, zonder een oogenblik te vermoeden dat wij deze laatste qualifieatie in versterkte mate kunnen toe passen op zijn. nationale stierengevechten. Hij vindt dat „de ranke lijn van de fiets niet zon der dat de aesthetica er onder lijdt het ge wicht en den last verdraagt van een vijftig- jaiige dikke dame of van een bïerbuikig ma gistraat". Hij vindt ons fietsen een misbruik, iets dat niet behoorlijk is, iets tegennatuur lijks. De vlakheid des lands excuseert den Hollander niet en zijn eenig excuus isde goedkoopte. Dat is een' onvoldoende veront schuldiging, want wij hoorden „uit ons zelf een beetje feest voor de oogen van den mede- mensch" te maken. Is dit ook geen humane plicht? vraagt Ortega. En hier wordt het mij te machtig. Ik weet heel goed dat de vreedzame studeerkamer geleerde Ortega y Gasset allerminst verant woordelijk is voor den burgeroorlog in zijn land en er zich ongetwijfeld diep over bedroeft, maar als een ander volk een zoo droevige voorstelling van humaniteit ten beste geeft als het Spaansehe thans, moeten zijn knap ste en geleerdste vertegenwoordigers, moet een man van wereldreputatie als deze toch een beetje voorzichtig zijn met te gaan zaniken over ons goedige gefiets als een tekort aan humaan plichtsbesef. Wij zullen er maar onbekommerd op blijven rijden. R. P. Anti-semitische onlusten te Wilna. WARSCHAU, 23 November (Havas/A.N.P.) Bij de anti-semitische onlusten onder de stu denten werden gisteren een persoon gedood en zeven gewond. De politie moest krachtig ingrijpen om de orde te herstellen. Verschei dene Joodsche winkels werden geplunderd. Een aantal anti-esmit-ische studenten heeft zich verschanst in de universiteit en is in hongerstaking gegaan. De Poolsch-nationalis- tische studenten eischen, dat speciale banken voor Joodsche studenten in alle universitei ten worden gereserveerd. Kindervoeding. Nu in vijf lokalen. Maandag 16 November heeft de vereeniging „Kindervoeding" een lokaal in de Kamper straat in gebruik genomen, zoodiait nu in Vijf verschillende zalen warm eten verstrekt wordt aan schoolgaande kinderen. Voor de leerlingen der drie scholen voor Buitengew. L. O. wordt het voedsel aan de school bezorgd. In de afgedoopen week reikte „Kindervoe- iding" dagelijks ongeveer 1140 porties e,ten uit, (De Amerikaan Henry Scott is uitgeroepen tot wereldkampioen in het snel piano spelen.) Ik presenteer u nu een man, Die 't snelst muziek kan maken, Die 't snelste toetsen beuken kan, Het snelste noten kraken. Als Mengelberg een symphonie In drie kwartier laat spelen, Brengt hij in een minuut of drie Het kunstwerk ten tooneele. Hij is een zeer merkwaardig mensch, Eén van die mateloozen, Zijn vingervlugheid kent geen grens, Hij weet van geen verpoozen. Een stuk muziek bestaat voor hem, Slechts uit een kwantum noten, Dat hij ten snelste zonder rem, Uit 't instrument moet stooten. Probeer niet, het hem na te doen, Het zou u toch niet lukken, De man is wereldkampioen, Hij slaat u vast met stukken. Hij 's verder, schijnt het, wel normaal, Zelfs naar ik heb gelezen, Acht men hem wel vrij muzikaal, Dat moet een grapje wezen. Hij is, dat spreekt, Amerikaan, Hij woont daar in 't Oosten, Hij 's dus een heel eind hier vandaan, En dat moet ons maar troosten. Twee bokken trokken het wrak uit den bodem. Aan boord vond men het lijk van een opvarende van de SCH. 179. Het is lang geen gemakkelijk kar wei geweest, het bergen van den in de buitenhaven van IJmuiden gezon ken logger SCH 68. Dat het zoolang heeft geduurd is echter voor een groot deel het gevolg van de slechte weersomstandigheden. De deining- was op de plaats waar de logger ge zonken was vooral bij Z. W. wind meestal te sterk om wat te kunnen uitrichten. Zaterdag is men er echter in geslaagd den logger uit den bo dem, waarin hij diep was weggezakt te scheuren, waarna hij naar de bunker haven werd gevoerd, hangende in de takels van twee reusachtige bokken. Reeds eerder was men er in geslaagd, twee stroppen onder het schip door te brengen, een onder het voorschip en een onder het achterschip. Het eerste ging gemakkelijk, maar voordat men een strop onder het ach terschip nabij de schroef kon aanbrengen, moest een groote hoeveelheid grond worden weggespoten, daar het achterschip zeker 4 M. in den havenbodem was weggezakt. Deze beide stroppen waren bevestigd aan de takels van den 70 tons bok Meeuw. Maar de 70 ton van de Meeuw waren bij lange na niet voldoende om den logger drij vende te krijgen. Daarom werd de Pelikaan, een 140 tons bok gerequixeerd, die Vrijdag nacht arriveerde en Zaterdagmorgen naast de Meeuw werd gelegd. Het eerste werk was het aanbrengen van een derde strop, hetgeen ook niet vanzelf ging, omdat ook deze door den havenbodem getrokken moest worden, maar de ervaren mannetjes van Van der Tak onder leiding van den heer Jan Nieman, die zijn sporen in het bergingswerk al lang verdiend heeft, speelden ook dit klaar. Toen kon men Zaterdag tegen den middag beginnen te hijschen. Zou men met de meer dan 200 ton hijsch- capaciteit er in slagen, d'en logger los te krij gen? Want daarop kwam het aan. Als men hem eenmaal uit den grond had, was het „zwaarste" werk achter den rug. Inderdaad, het lukte; en nog al vrij voor spoedig. Reeds ongeveer te twee uur Zaterdag middag had men het wrak zoover omhoog, dat het in de takels van de bokken naar de plaats van bestemming gebracht kon worden. Er bevond zich een lijk aan boord. Nadat men den logger zoover omhoog had, dat een deel van het dek droog kwam, deed men een lugubere vondst. Onder een warboel van netten vond men het lijk van een mans persoon. De families van d'e beide opvarenden van de SCH 68, wier stoffelijke resten nog niet ge vonden zijn, werden gewaarschuwd en spoe dig kwamen eenige familieleden in IJmuiden om te trachten het lijk te inderitificeeren. Zij slaagden hierin niet. Ten slotte heeft men aan de hand van initialen in een verlovings ring kunnen vaststellen, dat het gevonden lijk toebehoorde aan Leendert Spaans, een op varende van de SCH 179. Welk een speling van het noodlot. De vader van het slachtoffer heeft later eveneens het lijk herkend, Het zal naar Sche- veningen worden overgebracht. is niet alleen de ycoo-te vstend van u-we Uindeten, maat hij. Uan Uzelf een ^yenblik uit den z&ty van allen day. bevrijden. Wacht U voor het dagslot. Een looper van een dubbeltje of een gewone huissleutel geven toegang. Een bewoner van de Jan Huygen- straat heeft Zondagavond onder vonden, hoe gevaarlijk het is, het huis alleen met het „dagslot" af te slui ten. Om zeven uur vijf-en-twintig verliet hij zijn woning en trok de deur achter zich dicht. Om acht uur vijftig keerde hij terug en ontdekte, dat zijn huis bezoek had gehad. Een spaarpotje, dat ongeveer dertig stui vertjes bevatte, werd vermist, ook een oud gouden horloge was gestolen. Het buffet was opengebroken. De insluiper had het huis aan de achterzijde verlaten. Van de zijde der politie wordt er nogmaals opgewezen, hoe gevaarlijk het is, de deur al leen met het dagslot te sluiten. Iedereen kan zonder moeite binnen komen. Politie vraagt ooggetuigen. Automobilist verdween na aanrijding met gedoofde lichten. Centrum Comité der Vereenig. „Koninginnedag". De lichtstoet op 7 Januari. Het Centrum-Comité der vereeniging Ko ninginnedag is voornemens, op Donderdag 7 Januari a.s. ter gelegenheid van het huwe lijk van Prinses Juliana met Prins Bern- hard een lichtstoet te formeeren. De bedoe ling is, dezen lichtstoet zoo grootsch moge lijk op te zetten Fabrikanten, winkeliers, corporaties, vereenigingen enz. die hier aan wenschen deel te nemen, gelieven zich voor nadere inlichtingen te wenden tot den heer F. Duijn (leider van den stoet) Jansstraat 16, telefoon 11658, die zeer gaarne alle ge- wenschte inlichtingen wil verstrekken. De stoet zal een historisch gedeelte hebben, gewijd aan het heden en verleden van het Vorstelijk Huis. Hieraan is zeer veel zijdige deelneming mogelijk, b.v. door too- neel-, muziek- .en zangvereenigingen, jonge lui van middelbare scholen, allerlei sport- vereenigingen en vakvereenigingen en groe pen, het een of ander ambacht voorstellen de. Voorts zal er zijn een actueel en humoris tisch gedeelte, dat zeer geschikt is voor Jeugdvereenigingen, Padvinders, Meisjes-ver- eenigingen en de Haarlemsche Brandweer. Tenslotte een reclame-afdeeling: versierde bestelauto's, bakfietsen, auto's van wasch- industrieelen, vruchten- en groentewagens, verlichte biervrachtwagens enz. Natuurlijk is alles onderworpen aan de goedkeuring van het bestuur. DE IJSBAAN. De IJsbaan aan de Kleverlaan is onder wa ter gezet, nadat het bestuur in verband met de indeeling van het terrein de noodige voor zieningen heeft getroffen. Nu maar wachten tot de winter komt. Zorg voor werkloozen. De politie zoekt den bestuurder van een driewielige auto, die in de aan rijding, die Zaterdagavond om 10.10 uur op de Wilhelminastraat bij de Alexanderstraat plaats vond, betrok ken was. Een zestienjarige fietser werd bij dat on geval aangereden. Hij viel en werd aan beide beenen gewond; zijn fiets werd vernield. Een dokter heeft het slachtoffer verbon den. De automobilist heeft zijn lichten gedoofd en is met groote snelheid verdwenen. In ver band hiermede verzoekt de Commissaris van Politie hen, die van het ongeluk getuige wa ren, zich te willen melden. Verstrekking van dekens. Door de Minister van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden, waarin hij zegt: In aansluiting op mijn circulaire heb ik de eer uw college te berichten, dat van Rijks wege een extra bedrag ten behoeve van de z.g. steunverleening B (extra hulp aan werk loozen) over het jaar 1936 zal worden be schikbaar gesteld. Bij de verdeeling van dit bedrag over de verschillende gemeenten,'zal als basis worden aangenomen het werkloosheidsgemiddelde over de eerste 10 maanden van het jaar 1935 vermenigvuldigd met f 1.71. In verband met het feit, dat door mijn Departement ten behoeve dezer steunver leening een partij wollen en half wollen dekens is aangekocht, behoud ik mij het recht voor een gedeelte van het aan uw gemeente uit te keeren bedrag, als bovenbedoeld, niet in geld doch in natura, met name in dekens, te ver strekken. Deze dekens worden geleverd in de maten: 150 x 200 cM. (1 persoons 1900 gram), 175 x 210 cM. (2 persoons 2270 gram), en zijn van Ne- dei(3kndsch fabrikaat en prima kwaliteit. De levering aan uw gemeente geschiedt on- gefrankeerd, tegen de prijs van: f 4.09 voor wollen 1 persoons dekens; f 2.45 voor half wollen 1 persoons dekens; f 4.74 voor wollen 2 persoons dekens; f 3 voor half wollen 2 persoons dekens. Alle prijzen zijn exclusief omzetbelasting welke ten laste der gemeente komt. Ik moge uw college verzoeken mij om gaand te berichten, of u: A. voor bovenbedoelde extra steun in aan merking wenscht te komen; B. zoo ja, of en voor welk gedeelte u deze uitkeering in natura (dekens) wenscht te ontvangen. In het laatste geval verzoek ik u alsdan tevens opgave te doen van de aantallen, maten en soorten, die u op de bovenaangegeven wijze zoudtt. wenschen af te nemen". Soroptimistclub Haarlem. Viering- van het eerste lustrum. De Haarlemsche Soroptimistclub vierde Zaterdagavond haar eerste lustrum met een feestelijke bijeenkomst in Restaurant Brink- mann. Veertig dames, vertegenwoordigend even zoovele beroepen, behooren thans tot de club: presidente is de directrice van het St. Elisabeths Gasthuis, mej. M. J. Rebel. Groote belangstelling bleek ook bij de andere Sorop- timistclubs in ons land (er zijn er thans 10) voor dit lustrumfeest te bestaan; zij waren bijna alle vertegenwoordigd en ook de Ant- werpsche club had een afvaardiging van een zestal dames gezonden, zoodat aan den feest maaltijd zich een 80-tal personen vereenigde. De Haarlemsche Rotary Club, die een bloem stuk gezonden had, werd vertegenwoordigd door haar vice-voorzitter den heer R. W. P. Peereboom en secretaris den heer B. F, En schedé. De tafel werd gepresideerd door mej. Ir. Ch. L. Doppler, presidente van de lus trum-commissie, die een welkomstwoord sprak waarna mej. M. J. Rebel, presidente der feestvierende club, in een korte rede haar voldoening uitte over de in de eerste vijf bestaansjaren van de club tot stand geko men samenwerking en vriendschap, de be langstelling voor eikaars arbeid voor de die nende taak die ook in den maatschappelij- ken werkkring voor den mensch is wegge legd. Tijdens het diner werd verder het woord gevoerd door mej. M. van Dobben. presidente van de Nationale Unie van Soroptimist- clubs, mej. C. Meyers uit Amsterdam, presi dente van de Europ. Federatie van Soropti- mist-clubs, den heer R. W. P. Peereboom namens de Haarlemsche Rotary Club, mej G. de Vos, oud-presidente van de Nationale Unie, die vijf jaar geleden het charter aan de Haarlemsche club uitreikte, Mme. Ver metten namens de Antwerpsche club. die op treffende wijze de Nederlandsch-Belgische vriendschap naar voren bracht, mevr. v. d. Bergh van Eysinga-Elias en tenslotte door de presidente der Haarlemsche club die be dankte voor de vele hartelijke gelukwen- schen, tot de club gericht. Tijdens een voortgezet gezellig samenzijn deed de zangeres mevrouw Marguérite van Hengel-Coupertis, begeleid door de pianiste, mej. Bets Nederkoorn, de aanwezigen van haar prachtige voordrachtskunst genieten en werd een schimmenspel, de Soroptimisten door alle tijden voorstellend, opgevoerd, waarbij *de schilderes mej. Do Struick du Moulin groot succes oogstte met het door haar vervaardigde buitengewoon mooie schimmenspel en de alleraardigste berijmde tekst werd gezegd door mej. dr. A. Roes en mej. ir. E. van den Ban. De avond was een groot succes voor de Haarlemsche club en zeker niet het minst voor haar lustrum-commissie: ook de door de leden zelf vex-zorgde tafelversiering en de voor alle aanwezigen afzonderlijk ontworpen menu's bewezen hoeveel zorg en goeden smaak aan de voorbereiding van dit feest waren gegeven De viering van het lustrum zal zeker voor de Haarlemsche Soroptimist club een aansporing zijn om met enthousias me haar taak voort te zetten. WOLLEN KOUSEN blijven bij ons niet logeeren. Zij moeten zoo gauw mogelijk hun bestemming vinden, van daar ONZE LAGE PRIJZEN. GEN. CRONJéSTRAAT 129. (Adv. Ingez. Med.) IJSBAAN BREDERODE BIJ doorgaande vorst MORGEN GEOPEND. Inlichtingen SPORTHUIS HAARLEM, Gr. Houtstraat 123, Telef. 12215. (Adv. Ingez. Med.) De burgeroorlog in Spanje: de regeerings- vloot zou door onderzeeëers van buiten landsche nationaliteit zijn aangevallen. pag. 4 De negen verdachten uit het jongste Russi sche proces zijn ter dood veroordeeld; Duit- sche démarche te Moskou. pag. 4 Moskou neemt represailles tegen Japan. pag. 4 Te Merkelbeek zijn Zondag twee bejaarde i menschen verdronken. pag. 3 Vlist is oorzaak van ongelukken. Dag 3 -Ugemeene vergadering van den Vrijz. Dem. Bond. pag. 3 Het wrak van de SCH 68 is geborgen. pag. 1 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Onze fietsen. J. B. Schuil: Trudi Schoop. J. B. Schuil: H. A. S. V. J. B. Schuil: Nieuw Leven. pag. 1 pag- 2 pag. 2 Men is thans te Heemstede begonnen met de verbreeding bij de IJzeren Brug. pag. 2 K. de Jong: Ochtendconcert der II. O. V. pag. 2 Oe Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- i nomen op pag. 10.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1