WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 7, Het Sint-Nicolaasfeest. Afwijkingen van den arbeidstijd in winkels en bakkerijen. Van den hoofdinspecteur der Arbeidsinspectie ontvangen we de volgende mede deelingen over afwijkingen van den werktijd in verband met het St. Nicolaasfeest: De arbeid in winkels, in het tijdvak 25 November tot en met 5 December is als volgt: Werktijd voor mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder: 11 uur per dag, 66 uur per week, 172 uur in drie weken (te rekenen van 22 November af. Het einde van den werktijd is een half uur na de wettelijke winkel sluiting. De vrije halve dag mag éénmaal worden ingehouden. De nachtrust moet ten minste 9 uren bedragen. De werktijd voor personen van 16 en 17 jaar is: 10 uur per dag, 60 uur per week, 166 uren in drie weken (te rekenen van 22 No vember af. De werktijd moet liggen tusschen 8 uur v.m. en 8 uur n.m. De vrije halve dag mag éénmaal worden ingehouden. Naast de arbeidslijst moet een papier wor den opgehangen, waarop de werk- en rust tijdregeling voor het tijdvak 25 November tot en met 5 December is vermeld. Personen van 14 en 15 jaar mogen slechts de normale werktijdregeling volgen. De werktijd voor mannen van 18 jaar en ouder in banketbakkerijen niet tevens broodbakkerijen van 18 tot en met 28 No vember is als volgt: 11 uur per dag en 60 uur per week. De werktijd moet liggen op Maandag tot en met Vrijdag tusschen v.m. 7 en n.m. 8 uur; op Zaterdag tusschen v.m. 7 en n.m. 10 uur. De vrije halve dag moet worden gegeven (na 1 uur of op Maandag vóór 12.30 uur). De werktijd voor mannen van 18 jaar en ouder gedurende 29 November tot en met 5 December is als volgt: 11 uur per dag, ook op Zondag 29 November; De werktijd moet lig gen tusschen v.m. 7 en n.m. 10 uur. (Indien op Zondag meer dan vier uren arbeid wordt verricht, moet binnen drie etmalen vóór of na dien dag een onafgebroken rusttijd van min stens 36 uren worden gegeven). Óp één dag in dit tijdvak mag arbeid worden verricht ge durende 16 uren; op alle uren van dien dag mag worden gewerkt, doch tusschen begin en einde van dezen arbeid mogen hoogstens 19 uren liggen. Zoowel voor als na dezen langen arbeidsdag moet een rust van minstens 7 uren worden genoten. De totale werktijd mag in 7 achtereenvolgende dagen hoogstens 81 uren bedragen. Voor jongens van 16 en 17 jaar: gedurende 18 November tot en met 5 December: 10 uur per dag tusschen v.m. 7 en n.m. 7 uur; 55 uren per week en met behoud van den vrijen halven dag. Naast de arbeidslijst moet een papier worden opgehangen, waarop de werk- en rusttijd regeling voor het tijdvak 18 November tot en met 5 December is vermeld. Personen van 14 en 15 jaar mogen slechts de normale werktijdregeling volgen. Op Zondag 6 December mogen tusschen v.m, 9 uur en n.m. 5 uur banketbakkerswaren wor den vervoerd door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. De werktijd voor bakkersgezellen (mannen van 18 jaar en ouder) in broodbakkerijen texens bankebakkerij, is als volgt: 23 Novem ber tot en met 5 December: werktijd per dag 10 uur, Zaterdag 13 uur en per week 60 uur. De werktijd voor jongens van 16 en 17 jaar is: 10 uur per dag, liggende tusschen v.m. 7 en n.m. 7 uur. Per week 55 uur, dus met be houd van den vrijen halven dag (vrije mid dag van 1 uur n.m. af of vrije Maandagmorgen tot n.m. 12.30 uur. Ook hier moet naast de arbeidslijst een papier worden opgehangen, waarop de werk en rusttijdregeling voor het tijdvak 23 Novem ber tot en met 5 December is vermeld. Wat uitsluitend broodbakkerijen betreft het volgende: Op Zaterdag 5 December mag te 12 uur middernacht met den bakkersarbeid worden begonnen. In broodbakkerijen, in het bezit van een voorarbeid-vergunning, mag reeds op Vrij dag 4 December te 10 uur n.m. worden be gonnen met het deegmaken en ovens token. De maximum werkduur van 11 uur blijft ge handhaafd. Aan de betreffende bakkersgezel len moet vóór het begin van hun arbeid een onafgebroken rusttijd van 10 uren worden ge geven. En ook hier moet naast de arbeidslijst een papier worden opgehangen, waarop de werk- en rusttijdregeling voor dien dag is vermeld. Op 5 December mag versch brood van v.m. 7.30 uur af worden vervoerd en van 8 uur v.m. af worden verkocht en afgeleverd. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging houdt ter gelegenheid van haar vierjarig bestaan Zaterdag 28 November een feestavond in Café-Restaurant „Dreefzicht Dit feest zal o.a. worden opgeluisterd met voordrachten en liedjes door den humorist Jack Funny. Na afloop is er bal. BOND VAN ABSTINENT STUDEERENDEN. Hedenavond houdt de Haarlemsche afdee ling van bovengenoemden bond haar jaarlijk- schen propaganda-avond in het gebouw „Rosehage" aan de Hoof manstraat. De heer Jo Veeninga, lid van het hoofdbestuur, zal als spreker optreden. Op het programma staan o.a. zang, volksdansen en declamatie. UITVOERING IN DE PROVINCIE VAN HET CAPÏTULANTENREGLEMENT. Ten einde uitvoering te geven aan art. 13 van het Capltulantenreglement 1935, waarbij is bepaald dat de Staten der onderscheiden provinciën, zoowel in de bestaande als in nieuw door hen vast te stellen inrichtingen en reglementen, voor de onder hun toezicht staande waterschappen, veenschappen en veenpolders bepalingen zullen opnemen, krachtens welke de besturen dier water schappen enz verplicht zullen zijn, de on der hen ressorteeren de ambten en betrek kingen aan te wijzen, welke met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door capitulanten, hebben Ged. Staten een ontwerp-besluit opgemaakt, dat zij aan de Prov. Staten ter vaststelling aanbieden. Zij zijn er daarbij van uitgegaan, dat de in het genoemde wetsartikel bedoelde ver plichting niet aan die waterschappen behoort te worden opgelegd, welke naar aan Ged.Sta- ten bij onderzoek is gebleken, niet beschik ken over ambten en betrekkingen, die voor vervulling dooro capitulanten in aanmerking komen. Naar de meening van Ged. Staten kan de boven omschreven verplichting aan de overige waterschappen het best worden opgelegd bij een op die waterschappen van toepassing te verklaren verordening, die dan tevens de wiize regelt, waa'-on de aanwijzing van de betreffende functies dient te geschieden. Punt 1 van het ontwerp-besluit strekt tot vast stelling van een zoodanige verordening. Prins Bernhard-Vereeniging opgericht. In de Leidsche Buurt. Dinsdagavond had in de restaurantzaal van het Krelagehuis een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het Hoofdbestuur der Vereeniging „Koninginnedag" tot vorming van een afdeeling in het Leidsche kwartier. Aanwezig waren 60 personen in dat kwar tier wonend. Voorzitter was Mr. Th. A. Wesstra. In zijn openingswoord zette de voorzitter het doel der vergadering uiteen: eenheid te krij gen, waar nu twee vereenigingen n.l. de Óranj evereen. Haarlem West en de Kinder vereen. Prins Bernhard werken. De te vormen afdeeling der Ver. „Koningin nedag" moet beperkt blijven tot de wijk be grensd door de Leidschevaart, Westergracht, Houtvaart en Brouwersvaart. Het doel zal uitsluitend zijn het vieren der Nationale feest dagen. De voorzitter der Oranje Vereen. Haarlem West zeide dadelijk namens zijn leden alle medewerking toe. Van de zijde van „Prins Bernhard" werden bedenkingen gemaakt. Deze vereen, heeft van Prins Bernhard bericht ont vangen, dat deze accoord gaat met den ge kozen naam. Na eenige discussie werd men het eens, dat allen zullen overgaan in één vereeniging welke zal heeten Oranje Vereen. „Prins Bern hard" (met de aangeduide beperking van doel en rayon) en afdeeling der Vereen. „Konin ginnedag" zal zijn. Bij het voorstel om tot verkiezing van een bestuur over te gaan bestaande uit 5 leden, te kiezen uit 3 bestuursleden van elk der beide oude vereenigingen en een neutrale candidaat, dreigde de vergadering te mis lukken. Na eenig onderliandsch overleg met de beide voorzitters der vereenigingen kwam de ver gadering tot de overeenstemming dat door het hoofdbestuur der Vereen. „Koninginne dag" de leden van het bestuur der afdeeling zullen, worden aangewezen zonder stemming door de aanwezigen. Van de gelegenheid ge boden aan degenen, die zich hiermede niet zouden kunnen vereenigen, om heen te gaan maakte niemand gebruik. De voorzitter deelde daarop mede, dat als bestuur zijn aangewezen de heeren F. J. Lub bers, H. Dorrepaal, C. v. Gellekom, P. v. d. Kroft en H. A. Maurits waarna de vergadering kon worden gesloten. HAARL. AMATEURFOTO GR AFEN- VEREENIGIN G. Donderdagavond 26 November zal voor de Haarlemsche Amateur-Fotografen Vereeni ging de heer A. P. W. van Dalsum, voorzitter der Nederlandsche Amateur- Fotografen Ver eeniging, een lezing met projectie houden over „Dierenfotografie", over welk onderwerp hij het boek „Met lens en vulpen in den die rentuin" schreef. Deze lezing heeft plaats in het vereenigingslokaal der vereeniging aan de Gedempte Oude Gracht 104. MIDDELEEUWSCHE KOORWERKEN. Door plotselinge verhindering kon de oprich tingsvergadering van het'op te richten koor ter beoefening der middeleeuwsche koorwer ken, Woensdag 1.1. niet doorgaan. Deze ver gadering heeft nu plaats a.s. Donderdag 26 Nov. in de zaal van hotel »Hof van Holland, Jansstraat. Het koor komt onder leiding te staan van den heer Joh. van 't Vlie. Op deze vergade ring zal in overleg met de toe te treden le den de repetitieavond bepaald worden. REVAARBAARMAKING NOORDZEE KANAAL. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor, te besluiten, aan de Vereeniging voor Alg. Scheepvaartbelangen te Amsterdam, zoolang deze, ten genoege van Ged. Staten, de noo- dige middelen aanwendt om het Noordzee kanaal in den winter bevaarbaar te houden, voor den tijd van 5 jaar met ingang van 1 Mei 1936, jaarlijks een vast subsidie van f 4500 te verleenen, benevens een bijdrage, tot een maximum van f 4500 's jaars, gelijk aan een derde gedeelte der exploitatiekos ten gedurende den winter, zooals deze kosten telken jare bij een door Ged. Staten goed te keuren rekening worden vastgesteld, een en ander onder voorbehoud: le. dat de bijdragen over eenig jaar slechts zullen worden uitbetaald, indien blijkt, dat het Rijk en de Gemeente Amsterdam over dat jaar ten minets gelijke bedragen uitkee- 2e. dat de rekening en verantwoording, vergezeld van de door Ged. Staten noodig ge oordeelde bescheiden, jaarlijks aan dit Col lege worden toegezonden. Wachtgeld en pensioen voor oud-Gedeputeerden. Weduwen- en weezenpensioen van leden en oud-leden van Ged. Staten. Voorts stellen Ged Staten voor, aan de Stichting voor Huisshoudelijke Voorlichting ten plattelande, welke hetzij in 1936 in Noord- Holland zijn aangevangen en in 1937 worden voortgezet, hetzij in laatstgenoemd jaar wor den gehouden, een bijdrage te verleenen van ten hoogste f 700 onder dezelfde voorwaarden als boven genoemd. Bij haar besluiten van 14 Juli 1936 hebben Prov. Staten verordeningen vastgesteld op het verleenen van wachtgeld en ouderdoms pensioen aan oud-leden van Ged. Staten en op het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van leden en oud-leden van Ged. Staten. Tegen deze verordeningen is bli den Minis ter van Binnenlandsche Zaken bezwaar ge rezen. De in eerstgemelde verordening in art. 2, 4e lid, voorkomende bepaling, dat het wacht geld vervalt, indien het gewezen lid van Ged. Staten opnieuw als lid van het College op treedt, acht de Minister in strijd met het 3de lid van artikel 62 a der Provinciale Wet. Ten aanzien van laatstgemelde verordening verlangt de Minister een aanvulling in dier voege, dat het weduwepensioen bij het aan gaan van een nieuwe huwelijk zal vervallen Ged. Staten meenen daarom in overweging te moeten geven in de eerstgenoemde veror dening in artikel 2, 4e lid, de woorden „of op nieuw als lid van het College optreedt" te schrappen en in de laatstgenoemde vero1" dening artikel 10. 1ste lid. te lezen als volg' „Het pensioen vervalt door huwelijk of over lijden van den gepensionneerde". Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantxooordelijk. Van ingezonden stukkenoeplaatst o] niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Kleuter verkeer Veilig verkeer. Geachte redactie, Een dezer middagen was ik er getuige van hoe een knaapje op zijn autoped, iracntende het drukke verkeer op het Houtplein te kruisen, met een fiets in aanraking kwam en onderste boven gereden werd. Hoewel een huilbui en eenige schrammen het gelukkig niet al te ernstige resultaat van dit „verkeersongeluk" waren, kan ik niet nalaten te wijzen op het mijns inziens groote gevaar, dat gelegen is, in het rijden met autopeds van nog jonge kinderen temidden van het drukke stads verkeer. Niet zelden ziet men een paar van die kleuters voor en tusschen auto's heenzwieren, om verderop parmantig en nèt als het echte verkeer voor verkeersagent of verkeerslicht te staan wachten. Heel aardig nietwaar, maar is dit nu ook Veilig Verkeer? Als straks zoo'n kind met zijn stuk speelgoed ernstig in de knel komt, wie heeft dan schuld? Niet het slachtoffertje, want dat is nog te jong om de gevaren te beseffen, die hem bedreigen. Wel echter de groote mensch, in de eerste plaats de ouders, met hun blijkbaar tekort aan verantwoordelijkheidsgevoel en ten tweede zij, die voor de vrijheid en veiligheid van het verkeer moeten waken. Moge dit stukje ertoe bijdragen ons nog niet al te veilige verkeer onder de leuze „Geen kleuters op den weg" weer een heel klein beetje veiliger te maken. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, N. BOOM. Het Brokkenhuis. Donkere Spaarne 34, Telefoon 12676. Geachte Redactie, Dank zij de vele goederen, die de laatste weken werden ontvangen, was het Bestuur van het Brokkenhuis wederom in staat een groot aantal gezinnen, dat in zéér armelijke omstandigheden verkeert, te helpen aan het alernoodzakelijkste wat kleeding, beddegoed en schoeisel betreft. Verder werden er ver scheidene gezinnen aan een kachel geholpen, die gedeeltelijk werden ontvangen en voor dit doel werden aangekocht. Het aantal aan vragen, dat dagelijks binnenkomt, is ech ter zoo ontzettend groot, dat de voorraad kleeding etc. lang niet toereikend is om een ieder te helpen, zoodat velen helaas noodge dwongen moesten worden afgewezen. Gehoopt wordt op het toezenden van een groote hoeveelheid kleeding e.d., hetgeen rnodig is als men bedenkt, dat er zelfs ge zinnen zijn, die wegens gebrek aan kleeding de kinderen van school thuis moeten hou den. Met het oog op de St. Nicolaas, welk feest ook zoo gaarne in de armste gezinnen gevierd wordt, houden wij ons ten zeerste aanbevolen voor het in ontvangst nemen van gebruikt en natuurlijk ook nieuw speelgoed, Het ligt in de bedoeling, dit voor genoemden feestdag aan de gezinnen uit te reiken. Met vriendelijken dank werd de laatste vier weken ontvangen van: Mevr. D. een wintermantel, een regenman tel, 2 paar kinderschoentjes, 3 borstrokken en eenig speelgoed; Mevr, R. eenige ldeeding: Mevr B. een pakket kleeren; Mevr. K. een karpet, traploopers; Mevr. R. Bloemendaal, kleeding; Mevr. B. Heemstede, een kachel met pijpen; Mevr. V. Bloemendaal 2 dekens, 1 pakje kleeren; Mevr. T. Heemstede een kin derwagen; Mevr. v. W, Bloemendaal, 1 doos goed;. Mevr. V. Aerdenhout, kinder kleeding; Mevr.'p, G Bloemendaal, een pak kleeding; Hotel D. en D. Bloemendaal, eenige kleeding; Mevr. van R. Aerdenhout eenige kleeding; Mevr. de B. Overveen, kleeren en speelgoed; Mevr. F. Overveen, schoenen; Mevr. H. hee- renpakken; Mevr. S. een costuum; Mevr, J. kleeding; Mevr. H. damesschoenen; Mevr. V. kleeding; Mevr. S. doos kleeren; Mevr. C. 1 deken en 50 cent; den heer v. d W. 1 heeren- costuum; Mevr. P Aerdenhout. 1 ledikant met matrassen; Mevr. S. G. vele goederen; Mevr. B een kinderwagen; Mevr. S. goede- ren;Mevr. T, Aerdenhout, kousen e. d.; Mevr. M. Bloemendaal vitpapier en matten; Mevr. N. Overveen. diversen; Mevr. M. Overveen, 'iverse goederen: Mevr. L. Bloemendaal. de- :ns en kleeding; Mevr. T Heemstede, di- erse goederen; Mevr. S. 1 pr. nieuwe en een paar gebruikte schoenen; Mevr. v. T. Aer denhout, goederen; Mevr R. kleeamg. schoe nen en 2 hoeden; Mevr. B. goederen; Mevr. S. Heemstede, stoelen e. d.; Mevr. A. 1 karpet, 2 lampen, 1 lampekap; Mevr. W doos met kleeren; den heer J. 2 doozen kleeding en schoenen; Mevr. T. 1 doos kleeren; Mevr. B. R., kachel en divan; Mevr. D. kleeding; Mevr. R. strooma trassen en kleeding; Mevr. D. kleeding; Mevr. T. kleeding; den heer W. 2 pakken kleeren; Mevr. B. V. een bed; Mevr. v. G. goederen; Mevr. de C. 2 doozen met kleeren; Mevr. T. goederen; Mevr. v. d. B eenige kleeding; Mevr. L. kleeding; den heer R, motorpak; Mevr. S. divan; Mevr. L, wieg e.d., Mevr. de Wed. H. divan; Mevr. K. klee ding; den heer van L. kleeding; den heer v. G. veeren bed; Dr. J. kleeding; den heer V. 1 divan; Mevr. M. kleeding; Jhr. R. speelgoed; den heer L. 1 kachel met plaat en kleeding; den heer B. kinderledikant, stoel e.d.; den heer F. doos nvet speelgoed; Mevr. v. d. W. Aerdenhout, heeren- en dameskleeding. Mevr. S. Spaarndam, pakje kleeren, den heer S kleeding; den heer G. 2 pakjes kleeren; den heer v. d. H. kachel, pijp en tuinstoel. De adressen voor het afhalen van goede ren kunnen schriftelijk worden opgegeven aan het adres Donkere Spaame 34, of Telef. onder No. 23676. Gironummer van de Vereeni ging is 147245. Het Bestuur van het Brokkenhuis. A. VAN MARSELIS HARTSENCK, Presidente. P. J. MULDER, Secr.-Penningm. Zullen feesten helpen? Geachte redactie. Nu ik gelezen heb, wat men hier in Haar lem van plan is, namelijk door het geven van feesten aan onze goede oude stad wat vertier te schenken, terwijl eigenlijk hoofddoel schijnt te zijn, dat een zekere categorie uit onze samenleving, n.l. de middenstand, er vermeer dering van inkomsten door zal krijgen, meen ik te moeten herinneren, (zoo hij van het opgezette doel heil verwacht) aan de oud- Hollandsche spreuk: „De cost gaet voor de baet uit". Het is geenszins mijn bedoeling een zekere categorie mijner medeburgers onaangenaam te zijn, maar zij die altijd zoo hoog opgeven over het particulier initiatief moeten in de allerlaatste plaats gebruik wenschen te ma ken van gemeenschapsgelden. Dat de initiatief nemers niet zoo heel zeker van hun slagen hunner plannen zijn, blijkt wel hieruit, dat zij eerst bij ons stadsbestuur komen, met de vraag: „wat denkt gij bij te dragen?" In gemoede: denkt men nu werkelijk dat zij door het organiseeren van feesten of wat dan ook, de crisis voor Haarlem opgeheven en dc- koopkracht grooter zal worden? Maar gesteld dat er do rohet organiseeren van feesten en zekere zuigkracht zou ontstaan, die veel men schen uit de omliggende gemeenten naar Haarlem zou lokken, (wat ik sterk betwij fel) en die menschen hier hun inkoopen zou den doen, bedenk dan wel, Haarlemsche mid denstand, dat gij daardoor den middenstand uit andere plaatsen een strop bezorgt, door de weinige koopkracht die er is, speciaal naar u te trekken. Wat op zijn minst genomen een onsociale daad is, want de middenstand bui ten Haarlem is er minstens zoo slecht aan toe als gij. De werkelijkheid is dat de crisis niet „weg tet feesten" is. Feestelijke verlichtingen kun nen hier geen baat brengen. Het eenige mid del is, dat allen die werken kunnen een plaats in de samenleving krijgen met een daaraan verbonden behoorlijke belooning; dan komt de koopkracht weer en behoeft men niet goed geld naar kwaad geld te gooien. Dan kan de gemeente zijn f 5000 in den zak houden of er een paar flinke kerels voor aanstellen om de straatkolken op tijd te ledigen, opdat de hoofdriolen niet zoo snel vervuilen; dan brengt dat geld zijn rente wel op. Want uit den ar beid is alles wat bestaat geboren, maar door dat men alles te lang aan het winstsysteem heeft overgelaten, staan wij nu voor het feit dat geen winst meer te maken is en het gevolg is geweest het werkloos worden van duizenden onzer medeburgers. De koopkracht is daardoor grootendeels verdwenen. En nu denkt gij het met een beetje jolijt goed te maken! Ik vraag u in gemoede: Hoe is zoo iets mogelijk? J. C. DE Z. (De heer G. Wolzak merkte bij de dis cussie in den Haarlemschen Raad op, dat hij verwacht dat de omliggende gemeenten juist zullen profiteeren van de actie van Haarlem's Bloei, hoewel alleen de gemeente Haarlem daarvoor financieele offers zal brengen. Dat is dus juist 't tegenovergestelde van de mee ning van dezen inzender. Ook wij gelooven dat de buitengemeenten zullen profiteeren van de actie van Haarlem's Bloei. Als het op de stad gaat regenen, drup pelt het op de omstreken. Redactie) Signalen in de avonduren. Geachte Redactie, Nu alles wat met motorische kracht langs onze wegen gaat door de aanstaande motor- wet aan nieuwe banden zal worden gelegd, vragen met mij velen zich af of de trams daar geheel buitenvallen. Alle bewoners van de terreinen langs de tramrails der N.Z. Hol- landsche zouden er toch ten zeerste bij ge baat zijn, als ook aan de tramwagens verbo den was verblindende lichten te voeren, als ook zij aan kilometer-taxen gehouden wer den, zoodat niet de minder solide huizen weer loos zijn overgeleverd aan hun gedaver van 's morgens vroeg tot in den nacht; als ook de trams gehouden zouden zijn aan een maximum gewicht hunner wagens, die de lichtere huizen in gevaar van scheuring bren gen. Is het ook den tramconducteur niet verboden 's avonds laat hun bellen en fluiten te laten klinken? We gunnen den tramconducteur gaarne de hun roegewezen rusttijden, maar wanneer men hoort, hoe met de laatste avondtrams luid gillend de dwarswegen worden gepasseerd bij hun racend gaan naar de remise, dan vra gen we ons af ook daar de rust der omwo nenden niet een woordje mee zou moeten spreken? BUITENWONER. Wij hebben naar aanleiding van deze op merkingen een onderzoek ingesteld waarbij ons het volgende werd medegedeeld: Voorshands moeten de tramsignalen vol gens wettelijke voorschriften gehandhaafd blijven. Het is echter mogelijk, dat de anti- lawaaicampagne ook leiden zal tot wijziging dezer voorschriften. Uiteraard schrijven die voorschriften het geven van onnoodige sig nalen niet voor. Wat zijn echter noodige en wat onnoodige signalen? Een vraag, die meest al slechts achteraf beantwoord kan worden. De praktijk ten aanzien van de schuldvraag bij aanrijdingen werkt overigens niet mede on" het geven van signalen tot het alleruiterste te beperken Centrale Tandheelkundige Kliniek. KENAUPARK 26 A TELEFOON 12614 KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDSTARIEF. SPREEKUREN9—11 en 1—2, Dinsdags- avonds 6.308.30 (Adv. ingez. Medj Poeliers en Omzetbelasting. Nu door de courantenberichten het con flict van de poeliers met den fiscus over de heffing der omzetbelasting in het middel punt der belangstelling is komen te staan, lijkt het mij gewenscht eenige inlichtingen daarover te verstrekken. Wat is nu het geval! Toen voor 3 jaar deze wet in werking trad, bleek door tabel B (vrijgestelde goederen) ons bedrijf buiten de wet te vallen, immers vrijgesteld zijn: „levende en doode dieren". Wij waren en zijn nog van meening dat dit duidelijk genoeg was. Niet alzoo de fiscus, deze baseerde de hef fing op art. 2 der Omzetbelasting, de be faamde „aardverandering". Ieder die een kip, eend, konijn, enz. een bewerking doet onder gaan, waardoor „aardverandering" plaats vind, is fabrikant en moet betalen. Onze reclames werden door de Tai-iefcom- missie verworpen. Een kip wordt door de be werking van aard veranderd; war die kip in veranderd, weet niemand. De onredelijkheid en onhoudbaarheid dezer redeneering springt wel erg naar voren, als wij zien, dat visch, dié ook op tabel B prijkt, vrij is en dat daarbij alle bewerkingen ver oorloofd zijn. Dat alle beunhazen in ons bedrijf thans in. een bevoorrechte positie zijn gekomen, is duidelijk, deze menschen zijn slechts ten deele te achterhalen en vrijwel niet te con troleeren. Nadat wij te vergeefs bij de hoogste in stanties hebben aangeklopt, heeft een Haag- sche poelier de kat de bel aangebonden en de zaak doorgedreven om een uitspraak van den rechter te krijgen. Deze is nu voor ge weest en de uitspraak wordt door de geheel» poelierswereld met spanning tegemoet ge zien. Het ligt voor de hand dat geen der par tijen in dit conflict zich bij een uitspraak neer zal leggen tot de zaak de hoogste in stantie heeft bereikt, tot zoo lang moeten wij de poeliers en de klanten, omzetbelasting be talen. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, P. KOOMEN, Voorzitter der Haarl. Poeliersvereeniging. Werkverruiming. Geachte redactie, Zooals door u in het kort is medegedeeld, heeft, onder voorzitterschap van den wet houder den heer Van Liemt, een vergadering plaats gehad, waarin de vraag werd besproken wat gedaan kon worden om de particulieren op te wekken tot deelneming aan werkver ruiming. Om dit doel te bereiken wil het mij voor komen dat daarvoor het eerst in aanmerking komen Huiseigenaren, want door het for- ceeren van huur verlaging zijn zij verplicht geweest, alleen het hoognoodige aan hun per- ceelen te laten verrichten. Het zal daarom de taak van de commissie zijn, het voorstel hetwelk het vorig jaar aan de regeering is gedaan, te steunen. (Voorstel, waarin de regeering wordt ver zocht een 4 pet. fonds te creëeren ten be hoeve van huiseigenaren wier perceelen met een te hooge Hypotheekrente zijn belast, met de bedoeling om het verschil der rente te besteden tot onderhoud der huizen). Alsdan zullen metselaars, timmerlieden, behangers en schilders volop werk krijgen, Met bij voorbaat dank voor de verleende plaatsruimte, A. M. Vertiercommissie en de bioscoopkwestie. Als rechtgeaard Nederlander, voelt de heer Blankevoort er niets voor om 5000 te voteeren voor iets wat hij niet kent, zeer terecht. De heer Bijvoet heeft ook blijk gegeven het Haar lemsche Publiek beter te kennen dan eenige wethouders, die zich warm maken voor een Vertier-Commissie. Van wie denken de enthousiaste verdedi gers van het vertierplan de gelden uit de burgerij te zullen ontvangen? Zonder twijfel van die menschen, die bij toeneming van ver tier in Haaarlem daarin voor zich zelf profijt zien, en van niemand anders. Denken de ver tierplan-verdedigers nu werkelijk dat de bur gerij zoo kort van geheugen is, dat zij de bioscoop-kwestie reeds vergeten is? De wethouder van financiën heeft gezegd, dat hij meer verwacht van de vermakelijk heidsbelasting. Hij zegt dus weer het zelfde als bij de behandeling van de bioscoopbelasting, en dit zal voor de vertier-commissie nood lottig worden. Het is derhalve te verwachten, dat wanneer een tak van vertier goed schijnt te gaan de belasting daarop zal worden ver hoogd, om verdere exploitatie te bemoeilijken of te verhinderen. Met deze wetenschap zal de burgerij er wel niets voor voelen om goed geld naar kwaad geld te gooien. Gelooft de wethouder, dat de burgerij niet dadelijk hieraan heeft gedacht? Eenige leden van den Raad en eenige wet houders, die zich nu inspannen voor het wel slagen van de Vertier-Commissie, hebben wij eenigen tijd geleden hun medewerking zien verleenen aan het afmaken van een tak van het Haarlemsche vertier (de bisoscopen). Haarlem zal nog voor een verrassing komen te staan, n.l. een modern vertier, een vertier zónder bioscopen, geleid door een commissie, waarvan één der leden het meubilair in een vertier-inrichting „kort en klein wil slaan". A propos, waar haalt de gemeente de 5000 vandaan? Misschien van de verhooging der bioscoopbelasting? Als ze dan maar 'niet be drogen uitkomt. Wij begrijpen niet, hoe de wethouder de bioscoopbelasting wil verhoogen, en tevens be oogen een toeneming van vertier. In een der eerste lessen voor handelswetenschap wordt geleerd: „Elke verzwaring van lasten be ïnvloed den groei en expansie nadeelig". Neen, heeren van den raad, er is maar één middel om in Haarlem meer vertier te krijgen, en dat is: laat die dingen over aan het par ticulier initiatief en werkt mee om het parti culieren gemakkelijker en aanlokkelijker te maken, door de belasting op publieke verma kelijkheden niet te verhoogen, maar te ver lagen. E. P,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11