Begrooting van Justitie aangenomen. Rubriek voor Vragen WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBESD T2 TWEEDE KAMERA Minister Van Schaik verdedigt zijn beleid. DEN HAAG Dinsdag. De vergadering begon hedenmiddag met de behandeling van een aantal kleine wetsont werpen, die vrijwel alle zonder debat en hoof delijke stemming werden aangenomen. Daarna waren de replieken over Justitie aan de orde. Mr. Donker (s.d.a.p.) verklaart, dat hij in eerste instantie bij de behandeling van de z.g. Haagsche zedenzaak den nadruk heeft willen leggen op het algemeen karakter: de persoonlijke vrijheid van den verdachte. Het ging spr. om het optreden van politie en justi tie in deze zaak, Openlijke afkeuring van eeni- ge gemaakte fouten ware op haar plaats ge weest. De hoofdvraag is of politie en justitie in deze zaak lichtvaardig zijn opgetreden. Ook hadden de particuliere brieven tijdig moeten zijn terug gegeven. Spr. zeide het te betreuren, dat de minister de Kamer het volledige mate riaal onthield. De heer van der Heide (s.d.a.p.) zeide, dat de inhoud van 's ministers rede hem niet heeft bevredigd. Spr. herinnerde aan allerlei geruchten, die door de stilzwijgendheid van den minister niet uit de wereld worden ge holpen. Spr. achtte de rede van den minister onvol doende. Welk recht had de minister van finan cien voor zijn optreden? Door het antwoord van de regeering kan de zaak niet ten einde zijn. De heer Boon (lib.) besprak de quaestie der uitzetting van vreemdelingen. Wat de mi nister dienaangaande zeide, heeft spr. bevre digd. Het stuitte spr. tegen de borst, als een communist hier aandringt op strenger optre den tegen extremisten. Ook deze spr. was, wat de Haagsche zeden zaak betreft, door de medeelingen van den minister niet bevredigd. Spr. keurde het op treden van de justitie af. Ook was z.i. de po litie er veel te vroeg bij geweest om in te grij pen. Spr. vroeg den minister een commissie van hoogstaande menschen in testellen om te controleeren, of de betrokkene als ambtenaar is te handhaven. Ongetwijfeld zou de Kamer zich bij haai' uitspraak neerleggen. De heer Coops (lib.) zeide dat ons straf recht aangetast werd als bleek dat zaken, niet in het dossier aanwezig, waren in aanmerking genomen. Gelukkig heeft de minister verklaard dat alle stukken in het dossier zijn geweest. Maar waarom weigert de minister dan verdere inlichtingen en blijft de zaak in nevel gehuld? De heer Schalk-er (comm.) handhaaft zijn ln eersten aanleg genoemde bezwaren in zake de houding van de overheid jegens vreemde lingen hier te lande. De heer Rutgersvan Rozenburg (c.h.) bepleit nogmaals strenger optreden tegen ver spreiding van onzedelijke lectuur. Het ant woord van den minister in de z.g.n. zedenzaak had spr. geheel bevredigd Tot hen, die niet door het antwoord van mi nister van Schaik bevredigd waren, behoord ook Mr. Duys (zonder partij). Hierna kwam d.e minister aan het woord, die allereerst het woord voerde over de brieven, die van mr. R. waren achtergehouden. Terwijl die stukken bij spr. waren, zijn de stukken'teruggevraagd, bij dagvaarding, en op korten termijn teruggegeven. Zonder dagvaarding zouden ze ook spoedig teruggegeven zijn. Maar spr. moest er kennis van nemen, ook zonder het dossier in al zijn onderdeelen te doorgronden, wat uit den aard der zaak niet koii. Van den aanvang af konden spr. en zijn ambtgenoot niet anders doen dan de politie en justitie haar gang te laten gaan. Als het O.M. in een belangrijke zaak als deze moet in grijpen, dan snel en krachtig. Er bestond gevaar voor vlucht. Er is door politie en justitie op preciese wijze gehandeld. Het gaat erom of de justitie, toen ze bewijzen moest bijbrengen, zoo goed mogelijk gehan deld heeft, men moet zich goed voor oogen stellen, hoe toen de zaak stond. Indien spr. mededeelingen ten nadeele van den verdachte moet doen, zou dit zijn, door omstandigheden geboden. De rollen schijnen omgekeerd: politie en justitie op de beklaag denbank. Het gaat er om of het recht voldoen de gehandhaafd wordt. De minister deed hierna verschillende mede deelingen uit de stukken over deze zaak en las een proces-verbaal voor over een bijeenkomst van homosexueeien van 24 Mei 1936. den dag voor de aanhouding. Spr. gaf eenige bijzonder heden, die moeten bewijzen, dat in dit gezel schap homosexueele handelingen werden ge pleegd en waarbij ook mr. R. aanwezig zou zijn geweest. Ook memoreerde de minister een proces-verbaal van 1923, waarin de naam van mr. R. in verband met dien van een korporaal der artillerie werd benoemd. De minister betuigde zijn spijt, dat hij op deze zaak is moeten ingaan, doch hij was van oordeel niet de meening te mogen laten be staan. dat hier lichtvaardig is gehandeld. Hierna werd de begrooting van Justitie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wijziging leerplichtwet. Voortgezet werd vervolgens de behandeling van het voorstel van wet van den heer K. ter Laan c.s,, tot wijziging van de leerplicht wet (afgebroken in de vergadering van 30 October jl.) De heer Ter Laan (soc -dem. beant woordde de sprekers en verdedigde het voor stel nader. I-Iet is z.i. in het belang van de arbeidersklasse, dat het achtste leerjaar wordt ingevoerd, dat schoolvoeding en -klee ding verplicht worden gesteld en dat de landbouwverloven worden afgeschaft. Het voorstel maakt ons volk beter en houdt de opgeschoten jongens van de straat. Er zijn ook economische belangen bij betrokken, thans krijgen 20.000 dertienjarigen en 74 duizend veertienjarigen geen of nagenoeg geen onderwijs meer. Spr. was van oordeel dat men niet met hef kosten-argument mocht aankomen. Het geldt hier een nationaal belang en inzon derheid een arbeidersbelang. Bij de artikelsgewijze behandeling van het wetsvoorstel verdedigde spr. in het bijzonder dc afschaffing der landbouw-verloven. De verdediging' van den heer ter Laan mocht echter niet baten, het voorstel van wet werd verworpen met 58 tegen 25 stemmen (voor de soc. dem.. communisten, Duys (partijloos), Van Houten (chr. dem.) Aan de orde w&s vervolgens hoofdstuk 10 (handel) nijverheid en scheepvaart) van de rijksbegrooting voor 1937. De heer v. d. Te m pel (soc. dem.) noemde de werkloosheid het sociale en economische kernprobleem hier te lande. Spr. betoogde dat onze handelspolitiek, ook al laat verbetering van den internationalen toe 'and op zich wachten, niet moet ontaarden in actieve han delspolitiek, met hooge beschermende rech ten. De industrialisatie moet worden bevorderd. Van de bank voor industrie-financiering ver wachtte spr. niet veel. De houding van de re geering in zake de in 1940 te Amsterdam te houden wereldtentoonstelling had spr. zeer teleurgesteld. Spr. hoopte, dat. deze houding der regeering het komende kabinet niet zou binden. Spr. overweegt een uitspraak van de Kamer ten deze te vragen. De heer Bakker (c.h.) betoogde dat ons volk ongeschikt is voor een gesloten volkshuis houding en vestigde de aandacht op den bui tengewonen nood in den tuinbouw. In Dene marken heeft men door een stelsel van ruil- producten den tuinbouw geholpen. Verbete ring is hier wellicht mogelijk, nu de achterstal lige vorderingen op Duitschland grootendeels zijn ingehaald De heer Kampschöer (r.k.) was ingeno men met de samenwerking van het departe ment van den minister met dat van landbouw t.a.v. den land- en tuinbouw. Moge er volko men harmonie blijven bestaan ter behartiging van agrarische en industrieele belangen. Avondvergadering. Vergadering van 24 November 1936. Ge opend 8 uur. Voorzitter de heer W. H. Vliegen. In de avondvergadering werd de postbe- grooting behandeld. De heer F a b e r (soc. dem.) bracht hulde aan de leiding en vroeg toepassing van ge organiseerd overleg. Wat de uitzendvergunning van den vrij- denkers-radio-omroep betreft, waarschuwde deze spreker voor eigengerechtigdheid. De mi nister geve een laatste waarschuwing, opdat dp uitzending in overeenstemming zij met de algemeene eischen. Is ze daartoe niet in staat, dan worde de vergunning ingetrokken. De heer Cohen (vrïjz. dem.) sluit zich aan bij de hulde aan de leiding evenals de heer Bakker (C.H.) De heer Van Houten (Chr. Dem.) achtte de positie van het personeel in schrille tegen- steï'ing met den bloei van het bedrijf. De heer IJss el muiden (r.-k.) merkte op dat van de groote overschotten een deel ten goede moet komen aan het personeel. De heer Amelink (a.-r.) zeide. dat met in achtneming eener goede bedrijfspolitiek, bedrijfsoverschot ten goede moet komen aan tariefsverlaging. Evenals de vorige sprekers pleitte de heer Ameling voor de arbeidscon tractanten. De heer Van Braambeek (soc-dem.) sprak over het voornemen, het zone-tele foontarief te verlagen. Spr. wilde echter eer der het gewone briefposttarief op vijf cent terug zien gebracht. De heer Van Braam beek meende, dat op het personeel te sterk wordt bezuinigd. Bevordering wordt ver traagd, arbeid naar lager rangen verscho ven, bestellers bestaan er ten plattelande bij na niet meer. De heer Louwes (lib.) beval verdere auto matiseering der telefoon sterk aan, terwijl de heer Zandt (Staatk. Geref.) aandrong op verdere beperking van den Zondagsdienst. De heer K r ij g e r (C.H.) verheugde zich tenslotte over de oplossing gevonden t. a. v. de radio-distributie. De heer Boon (lib.) vroeg of het niet ge- wenscht is dat postzegels van een tarief steeds eenzelfde kleur hebben. De heer van der Zaal (a.r.) wenschte, dat de Nederlandsche industrie niet bij de P. T. T. zou worden achtergesteld. Spr. vroeg zich af, of het werk der omroepvereenigingen niet belemmerd wordt door de preventieve censuur. Aan groote omroepvereenigingen kan gerust hetzelfde vertrouwen worden gegeven als aan de pers. heeft mr. v. d. Deure geschreven. Vol gens spr. terecht. Wellicht kan door een toe lichting van programma's veel worden bereikt Een bezwaar is ook, dat de reden der niet- toelating niet gemotiveerd wordt gegeven. De goede verstandhouding kan worden ver beterd door dergelijke misstanden weg te nemen De heer Teulings (r.k.) constateerde, dat deze bewindsman met genoegen op zijn radio-beleid mag terugzien. Wat de verhou ding tusschen radio en pers beti'eft, hoopte spreker dat de overeenstemming veie jaren moge bestaan, in vriendschappelijke samen werking. Het voornemen van den minister tot in trekking der zendvergunning aan de vrij denkers-radio omroep vereeniging juichte spreker toe. De minister van Binnenlandsche Zaken de heer De Wilde dankte voor de hulde aan het bedrijf gebracht, temeer daar het een be drijf geldt, dat zoo aan den weg timmert. In de allereerste plaats dient het P.T.T.-bedrijf voor de verbruikers. Daaromtrent is geen en kele klacht gehoord. Er kan verschil bestaan over meer of minder van den Zondagsdienst, klachten over verkeerde bediening waren er niet. Daarnaast zijn er de belangen van het personeel, dat goed moet worden behandeld, die van de schatkist en die van het bedrijf zelf. Spr, verdedigde de ten aanzien van de afschrijving gevolgde methode. De belangen der schatkist zijn ten deze in het oog gehou den. Rekening wordt gehouden met aanschaf fing van Nederlandsch materiaal. De locale tariefsverlaging heeft de normale stijging dei- verzending over October van 2 a 3 procent verhoogd tot 26 procent. Met verdere tariefs verlaging moet voorzichtigheid worden be tracht. Men mag niet van interlocale tariefs verlaging een dergelijk resultaat verwachten. Spr. herhaalde de toezegging van verleden jaar: spr. zal de opmerkingen over allerlei personeelsbelangen a tête reposée nagaan. Ook verleden jaar is dat gebeurd. Over het algemeen is de behandeling van het perso neel rechtvaardig. Dat er overbelasting is van het personeel is onjuist. Zooveel mogelijk wordt de Zondagsrust van het personeel be vorderd. Reeds maanden geleden heeft spr. de zaak van den radioomroep der Vrijdenkers Radio Omroepvereeniging onderzocht. Voor de pers is er vrijheid, niet voor het uiten zijner ge dachten door de radio. De V. R. O. kan niet aan de gestelde eischen voldoen. Verwij ten kan spr. dienaangaande niet maken. De statuten van de Dageraad wijzen af en bestrijden elk geloofsdogma of bindend gezag van kerk en persoon, schrift of overlevering. Het cultu reel leven zal door het zendverbod niet lijden. Men blijft ook volkomen vrij om te schrijven, In alle andere landen is de radio in handen van de regeering. Alleen hier bestaat de vrij heid die we hier kennen, maar dan is strenge controle ook noodzakelijk en is preventieve censuur noodig. Zonder hoofdelijke stemming werd na deze verdediging de begrooting van P. T. T. aan genomen. Bezwaren tegen pompstation te Bennebroek. Aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland werd bij Kon. Besluit van 17 Juli 1933 tijdelijk vergunning verleend voor de oprichting van een pompstation in het binnenduin van Bennebroek. In den proeftijd werd door een Commissie voor Wateronttrek- kïng aan den bodem uitgebreide metingen en peidingen verricht, teneinde vast te stellen in hoeverre de wateronttrekking aan den bo dem van Bennebroek schadelijk moet wor den geacht voor de tuinbouwresultaten. Thans is door het bedrijf aan de Kroon de finitieve vergunning gevraagd. Hedenmorgen werd ten raadhuize van Bennebroek door het bemeente- bestuur een openbare zitting gehou den, waar ingevolge artikel 7 van de Hinderwet belanghebbenden hun be zwaren tegen de definitieve verleening van de vergunning kenbaar konden maken. Deze zitting werd geleid door den burgemeester van Bennebroek, Baron K. J. G. van Hardenbroek. Namens alle belanghebbenden, nl. de bloembcllenkweekers en de eigenaren van gebouwde eigendommen, waaronder het R.K. kerkbestuur, de St. Luciastichting en het gemeentebestuur, werden deze bezwaren uiteengezet door den gemachtigde Mr. Th. C. Dorner uit Den Haag. De bezwaren zijn van collectieven aard, aldus deze spreker. Zij be stonden reeds in 1933 toen de voorloopige vergunning werd verleend. In den proeftijd, die thans achter den rug is, is de vrees, die reeds in 1933 bestond, dat door wateront trekking ernstige schade zou worden toege bracht, gegrond gebleken. In dien tijd. dat het pompstation in werking is, is de grond waterstand met 30 c.M. gedaald. In het bloembollenbedrijf moesten verschillende maatregelen worden genomen in verband met deze lagere grondwaterstand. Zoo moesten o.a. de greppe.ls op de bloembollenvelden 20 a 30 c.M. dieper gemaakt worden. Deze maatrege len zijn zeer nadeelig voor de cultuur en men vreest dat op den duur diverse perceelen bloembollengrond ongeschikt zullen worden. Bovendien veroorzaakt de lagere grondwater stand gevaar voor verzakking van gebouwen, vooral van die, welke op veengrond zijn gebouwd, zooals b.v. de R.K. kerk. De belanghebbenden verzoeken dan ook met aandrang de definitieve ver gunning aan het Provinciaal Water leidingbedrijf niet te verleenen. De heer J. F van Lierop, bloembollenkwee- ker te Bennebroek. zette vervolgens uiteen, wat het resultaat is geweest van de onderzoe kingen, dit op zijn bedrijf naar de gevolgen van de inwerkingstelling van het pompstation zijn ingesteld. In den loop van 3 1/4 jaar. gedu rende welke door de Provinciale Waterleiding gepompt wordt in de duinen bij Bennebroek, is de stand van het grondwater steeds meer gedaald. In totaal zeker met 40 c.M. Volgens de uitkomst der experimenten, verricht door prof. A. H. Blauw te Wageningen, is een grondwaterstand van circa 60 c.M. beneden het maaiveld vereischt voor een goede bloem bollencultuur. Door de wateronttrekking is het grondwater veel te laag komen te staan. Ook deze belanghebbende drong er op aan, lat de vergunning niet wordt verleend, temeer waar hij van meening was, dat het pomp station nog niet op volle kracht gewerkt heeft. Van de zijde der Provinciale Waterleiding werd in deze zitting niet op de ontwikkelde bezwaren van de belanghebbenden ingegaan. TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De bijeenkomst van de afdeeling Bloe- mendaal van .Tuinbouw- en Plantkunde" Dinsdagavond in café Rusthoek gehouden, stond in het teeken der propaganda voor het fonds voor buitenlandsche excursies. De bij eenkomst was druk bezocht, ook door vele niet-leden. De voorzitter, Mr. D. van der Plaats, maakte van de gelegenheid gebruik, een korte en krachtige opwekking' te plaatsen om lid van de afdeeling te worden. Verder wekte hij de leden op, deel te nemen aan de tentoonstel ling van Kerstartikelen, welke op 15 Decem ber in Rusthoek gehouden zal worden en welke ook voor het publiek opengesteld zal zijn. Hierna kwam de heer W. Beunder, voor zitter der commissie voor buitenlandsche excursies aan het woord, voor het geven van een verslag over de, dezen zomer gehouden excursie, naar de Rijnstreek (van 715 Augus tus). Hij liet deze causerie vooraf gaan door een korte opwekking, het fonds te steunen en een korte uiteenzetting van de wordingsge schiedenis van het fonds en de wijze van werken. Aan de hand van een fraaie serie licht beelden voerde spr. zijn gehoor mee naar de Rijnoevers in Duitschland, waar gedurende de excursie verschillende bekende plaatsen wer den bezocht. Daar hebben de reizigers genoten van steden- en natuurschoon, van parken en kweekerijen. van planten, bloemen en vruch ten. De Drachenfels, Königswinter. Keulen. Wiesbaden, Bad Ems, enz., werden achter eenvolgens bezocht. Met T oog op den tijd moest een deel van 't verslag vervallen. Dit zal. zoo mogelijk, op een volgende bijeenkomst, nog gegeven wor den. Hierna werd nog een verloting gehouden van planten en andere voorwerpen, waarvoor de prijzen door de leden voor dit doel beschik baar waren gesteld en waarvan de opbrengst ten goede komt aan het fonds voor de buiten landsche excursies. Voor de onderlinge wedstrijd was slechts één inzending, n.l. een groep cascade-chrysan then van den heer J, Barnhoorn, waaraan 9 punten werden toegekend. 75-jarig bestaan van „Concordia". Een geslaagde feestavond. HAARLEMMERMEER, Woensdag. De vereeniging „Concordia" te Haarlem mermeer, gevestigd te Hoofddorp die ter her denking van haar 75-jarig bestaan gedurende het winterseizoen 19361937 een concours houdt van tooneelvereenigingen en rederijkers kamers, hield Dinsdagavond in de Beurs aldaar haar eersten feestavond. Vóór den aanvang van het concours hield het bestuur van deze populaire vereeniging wier doel het is nuttige kennis, beschaving en gezellig verkeer te bevorderen een druk bezochte receptie, waarbij de vertegenwoordi gers van verschillende plaatselijke vereeni- gingen (H.O.V.; Fanfaregezelschap „Excel sior"; IJsclub; Gymnastiek; Gem. Zangver- eeniging Hoofddorp; Gezellig Samenzijn) on der aanbieding van prachtige bloemstukken namens de onderscheidene besturen de geluk- wenschen kwamen overbrengen. Ook de voor zitter van de tooneeeivereeniging „Jacob van Lennep" uit Haarlem was aanwezig om „Con cordia" met dit heuglijke feest te complimen- Verder kwamen feliciteeren vele vooraan staande personen uit deze gemeente met hun dames, w.o. de burgemeester van Haarlemmer meer Mi-, A. Slob, die met een hartelijke toe spraak een fraaie medaille als geschenk na mens het gemeentebestuur ovérhandigde. De voorzitter, de heer de Zeeuw, dankte allen voor de betoonde blijken van belangstel ling en de vriendelijke en waardeerende woor den. Het officieele gedeelte van den avond was hiermede beëindigd. In de keurig met groen en bloemen versierde- groote beurszaal waren de leden met hun dames trouw opgekomen, terwijl ook vele ge- introduceerden aanwezig waren, zoodat de zaal flink bezet was. De jury-leden voor het concours, mej. Cor Selle uit Haarlem en de heer Mr. J. F. Jan- sonius, gemeente-secretaris van Haarlemmer meer. alsmede de plaatsvervangende leden Mevr. D. Rezelman—Kooiman en de heer A. de Nijs, beiden te Hoofddorp, waren allen tegenwoordig. De voorzitter riep de talrijke aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe en bracht dank aan allen, die hun groote belangstelling in het streven van het bestuur hebben ge toond en hebben medegewerkt om de viering van het 75-jarig bestaan der vereeniging mo- geiijk te maken en goed te doen slagen. Hierna nam het concours, waarvoor gouden en zilveren medailles worden uitgeloofd, een aanvang en trad op de mededingende vereeni- jing ..De Maskerspelers" uit Bergen (N.H.) met het stuk „De Rechte Lijn", tooneelspel in 3 bedrijven door J. Fabricius. De aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt en door her haald applaus blijk gegeven, dat het stuk wel in den smaak viel. De spelersdoch laten we 't over hen liever nog niet hebben en nog geen verslag geven van de voorstelling, want hiermede zouden we op de beoordeeling van de jury vooruit loopen. Het was een genotvolle avond, die met een geanimeerd ba] besloten werd en als uitste kend geslaagd beschouwd kan worden. Er heerschte den geheelen avond een gezellige en feestelijke stemming en allen waren hoogst tevreden over de schitterende voorbereidinr van het feest. PURMERENDER MARKTBERICHT PURMEREND 24 November 1936. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 18 par tijen, wegende 40.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 17. Kleine Boeren aanvoer 4 17,50. Per 100 kilo met Rijksmerk. Volvette aanv. 2 19,50. Per 100 kilo met Rijksmerk. Boter aanv. 571 1,451<19 per kilo. Runderen, totaal 472 stuks. Vette koeien aanv. 310 38—62 per kilo, matig. Gelde koeien aanv. 91 80—160 per stuk. matig. Melk koeien aanv. 45 110—225 per stuk, matig. Stie ren aanv. 26 0,70—1,50 per kilo, matig. Paarden aanv. 7 60—130 per stuk, stug. Vette kalveren aanv. 62 3550 per kilo, matig. Nuchtere kal veren voor de slacht aanv. 287 512 per stuk, vlug. Nuchtere kalveren voor de fok aanv. 287 1015 per stuk, vlug. Vette varkens voor de zouterij aanv. 215 41—44 per kilo, vlug. Vette vargens voor de slacht aanv. 215, vlug. Magere varkens voor de slacht aanv. 215, vlug. Magere gen aanv. 405 711 per stuk, matig. Schapen aanv. 1450 1025 per stuk, matig. Bokken aanv. 62 35 per stuk, matig. Kipeieren 4,75 5,25 per 100 st. Eendeieren 2,75 per 100 st. Piepkuikens 0,60—0,675 per kilo. Oude kippen en hanen 0,300,40 per kilo. Konijnen 0,40 1.70 per stuk. Eenden 0,200,45 per stuk. Dui ven 0,40 per paar. Ganzen aanv. 532 2,50 2,80 per stuk. Zwanen aanv. 42 3.503.70 per stuk. 945 Kippeneieren A f 3,20f 5,50. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Afdeeling eieren. Aanvoer 12.000 Eendeieren prijs 2,802,90. 80.000 Kippeneieren 70/80 K.G. f5,50f5,95 65/66 K.G. f5.40—f5.50; 63/64 K.G. f5,30 f5.45; 60/62 K.G. f4,85—f5,35; 58/59 K.G. f4,80—f5,10; 56/57 K.G. f4,50—f4,70; 53/55 K.G. f3,80—f4,40: 50/52 K.G. f3,50—f3,80; 45/49 K.G. f3,30—f3,50. ..RADIOPRIESTER" TREKT ZICH TERUG OP DE BURMUDA-EILANDEN. Pater Coughlin. de bekende Amerikaansche ..Radiopriester" heeft zich vrijwillig op de Bermuda-eilanden teruggetrokken. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men WeespermoppenT 2. Hoe maakt men zoete krakelingen? 3. Hoe maakt men boterallerhande? 4. Hoe maakt men zandkoekjes? ANTWOORD: Weespermoppcn: Benoodigd 330 gram amandelen, 300 gram suiker, de geraspte schil van een citroen, 2 kleine eieren. Zet de amandelen met water op, breng ze tot aan de kook, laat ze niet doorkoken. Pel de amandelen, wasch ze en laat ze op een luchtige" plaats goefl drogen. Maal ze door den amandelmolen, ver meng ze met de suiker, het citroensap en de eieren. Houd veiligheidshalve nog een beetje *f| achter, voor het geval, dat de deegmassa te voch tig mocht worden. Maal dit mengsel nogmaals door den amandelmolen en werk het, zoo noodig, luchtig door elkaar. Het verkregen deeg ma* niet droog en stug zijn, doch evenmin zoo vochtig dat het niet tot een rol is te kneden. Vorm van het deeg een rol als voor banketletters. maar wat dikker, anders worden de koekjes te klein. Rol het amandelpers door wat gewone suiker, die men daartoe op de werktafel of op een stukje vetvrij papier strooit. Snijd nu schuine plakken van het amandeldeeg. Leg deze plakken op een bakblik, dat met wat boter is besmeerd en daar na met bloem zeer dun is bestoven. Laat het ge vulde bakblik eenige uren staan, zoodat het deeg wat uitdroogt, zet het daarna boven in een matig warmen oven. Is het gebak goed uitge- droogt buiten den oven, dan kan de oven wat warmer zijn. De Weesper moppen worden na melijk hard en bros als de ovenwarmte te lang inwerkt en daarom is uitdrogen en daarna vlug bakken verkieselijk. Boterkrakelingen: Benoodigd: 100 gr. boter,- 200 gr. bloem. 100 gr. suiker, 1 groot ei, 7 gr. bakpoeder, iets zout, de geraspte schil van een halve citroen. Zeef de bloem in een kom met het bakpoeder, verdeel hierin de boter in kleine stuk jes. voeg de suiker, het zout. de geraspte citroen schil en het geklopte ei toe. Roer dit met eert houten lepel dooreen en kneed er vervolgens met een koele hand een deeg van, dat van de kom los laat. Bestrooi een tafel met bloem. Maak van het deeg eerst een bal en dan een overal even dikka rol, snijd deze in gelijke stukjes, zoo dat van elk een dun rolletje gedraaid kan worden van pl.m. 10 cM. lengte. Wrijf hiervoor ook de handen met bloem in. Leg de rolletjes in den vorm van een krakeling op een beboterd bakblik, niet te dicht naast elkaar, omdat ze gedurende het bakken uitvloeien en bak ze dadelijk in een matig war men oven (pl.m. 1/4 uur) lichtbruin. Boterallerhande. Hiervan is ons geen recept bekend. Zandkoekjes: Benoodigd: 130 gr. bloem, 120 gr. boter, 50 gr. poedersuiker. Doe de bloem en de boter in een kom, verdeel met een mes de boter in kleine stukjes door dé bloem, voeg dan de gezeefde poedersuiker toe en kned de massa zoo vlug mogelijk (de koekjes mogen niet luchtig worden) met een koele hand tot een samenhangend deeg. Rol dit vrij dik uit op een met bloem bestrooide tafel. Steek er ron de koekjes van met een ring of glas en bak dezé op een met bloem bestrooid bakblik in een matig warmen oven gaar (pl.min. 20 minuten). Dé kleur moet heel lichtbruin zijn. VRAAG: 1. Hoe moet ik wit wollen kindergoed wasschen, zoo, dat het niet geel wordt? 2. Hoe kan ik geel geworden goed weer wit krijgen ANTWOORD: 1. In zachte, neutrale zeep was schen, daarna tweemaal ln schoon, warm water spoelen en eenmaal in koud water, waarin eert tikje blauwsel is gedaan. 2. Wasschen zooals boven omschreven. Daarna een nacht in een bad van zwavelig zuur zetten, in een goed gesloten emaille of houten emmer. PLANTEN VRAAG: 1. Van mijn varens vallen de bladeren geleidelijk af. Wat is hiervan de oorzaak? Voor mijn huis staan boomen, dus het is er niet licht. 2. Hoe verwijdert men ketelsteen uit een fluit ketel? ANTWOORD: 1. Het aan ons gezonden stukje blad zal wel van een varen zijn, die den naam draagt van Nephrolepis. Deze plant eïscht wel niet veel warmte, doch zeker volop licht. Volop zon in den zomer verdraagt zij niet, doch daar is nu geen gevaar voor. Probeert u, haar zoo licht mogelijk te plaatsen. De boomen zullen daar in den winter geen beletsel voor vormen. De hoe veelheid water Is niet op te geven. Dit hangt af van de grootte van de plant en de warmte. Voor zichtigheidshalve zet u haar zoo nu en dan eeni ge minuten in een bakje met lauw water. 2. Eenige losse steentjes in den ketel leggen of op een langzame verwarming zetten, zonder wa ter er in. De ketelsteen laat dan los. VRAAG: 1. Mijn hortensia staat in den tuin, met bloem. Moet ik die voor den winter afsnij den, of gewoon laten afsterven? 2. Ik heb mijn geraniums binnen gehaald en in de serre gezet. Moeten ze nu dagelijks water hebben? ANTWOORD: 1. U kunt ze laten afsterven en a.s. voorjaar kort Insnijden. Aan de jonge scheuten krijgt u dan de bloemen. Laat u de planten ongestoord, dan geven ze kleine bloe men. 2. Bijna geen water. Indien de plaats vorst- vrij ls en niet te warm, dan kunnen ze bijna ge heel zonder water tot half Maart, VRAAG: 1. Hoe moet een bloeiende cyclame behandeld worden, opdat zij mooi blijft en de knoppen uitkomen? ANTWOORD: Veel licht geven en niet te warm zetten. Zoo weinig mogelijk op den knol gieten. Water op het schoteltje is wel goed. doch het is beter, wanneer de plant zoo nu en dan te droog wordt, deze ln een halfje met lauw water te zetten. DIEREN De tooneelvereeniging „Concordia" in Hoofddorp vierde Dinsdag haar 75-jarig bestaan. Tijdens de receptie reikte burgemeester Slob (rechts) de medaille van de gemeente Hoofddorp uit aan den voorzitter, den heer P. C. de Zeeuw. VRAAG: Wat moet men doen tegen het door loopend verharen van een hond ANTWOORD: Op het verharingsproces hebben invloed: 1. de voeding. 2. de beweging. 3. het rei nigen. De voeding dient in hoofdzaak uit veel vleesch te bestaan, vooral geen wittebrood, noch rijst, noch aardappels. Veel beweging ln de buitenlucht is gewenscht, terwijl dagelijks horstelen met een grove wortel- haar-borstel veel z.g. dood haar weghaalt. Houdt het verharen toch aan, laat u den hond dan eens door een dierenarts onderzoeken.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14