Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DO \T DERDAG 26 NOVEMBER 1926 HAARtEM'S DAGBLAD „Middenstanders pakt aan!" Middenstandsweek 1937. Mobilisatie-vergadering in het Concertgebouw. Ter voorbereiding van de Middenstandsweek, in Mei 1937 te houden, had Woensdagavond in de Tuin zaal van het Gem. Concertgebouw een „mobilisatievergadering" plaats voor alle handeldrijvende en industrieele middenstan ders van Haarlem. Deze bijeenkomst was bijeengeroepen door de Hoofdcommissie van Uitvoering van de Middenstandsweek. Als spreker trad op de heer H. E. van den Brul e, lid der Tweede Kamer, die het on derwerp: „Middenstanders, pakt aan!" be handelde. De voorzitter van genoemde Hoofdcommissie, de heer Th. S. J. Ho oy. sprak zijn vreugde uit over de vrij bevredigende opkomst (al had deze grooter kunnen zijn) en drong er op aan. dat de middenstanders niet verspreid, maar vereenigd zullen strijden voor hun bestaan. De middenstand zal aanvallen in het vóorjaar van 1937; door deze demonstratie zal het nut van organisatie worden aangetoond. De crisis, aldus spr., loopt nu ten einde; op de puinen van den ouden toestand zal een nieuw maatschappij-gebouw worden opgebouwd en daarin zal ruimte moeten zijn voor den mid denstand. De middenstand heeft dit in eigen hand. Spr. heette verder den heer P. J. M. van Tetering, gedelegeerde van Haarlem's Bloei in de Hoofdcommissie, welkom en bracht hem hulde als dengene, die het initiatief heeft genomen voor het instellen van een Vertiers commissie, die zich nu ontwikkeld heeft tot het Comité ..Haarlem's Bloei". De heer H o o y zette hierna zeer in 't kort de bekende doelstellingen van de Hoofdcom missie voor de Middenstandsweek uiteen en deed een beroep op de medewerking van mid denstanders en publiek. De heer H. C. Sprenger, secretaris der Hoofdcommissie, deed vervolgens uitvoeriger mededeelingen over de plannen voor de Mid denstandsweek en wat daarmede beoogd wordt: propaganda van Haarlem als koopstad tegenover Amsterdam; de Haarlemmers er toe te brengen, te koopen bij den Haarlemschen middenstand; den vakpatroons gelegenheid te bieden, te laten zien, wat zij op hun gebied prestoeren en ten slotte: het publiek uit de omgeving naar Haarlem te lokken. Spr. bracht hulde aan de Kleine Houtstraatvereeniging, die dezer dagen getoond heeft, wat door sa menwerking kan worden bereikt. Een groote bloemententoonstelling wordt, behalve vele andere exposities, voorbereid, maar tevens wordt gehoopt, dat gehéél Haar lem in de Middenstandsweek „in de bloemen zal gezet worden". Voor de uitvoering van een cantate wordt onderhandeld met het bestuur van den „Nieuwen Haarlemschen Kunstkring". Voorts zal een krachtige verkoopactie ingezet worden, die 12 weken zal duren. Verder bestaan er plannen voor een groote loterij met belangrijke prijzen, natuurlijk be houdens goedkeuring der autoriteiten. Spr. deed tenslotte een beroep op aller steun en medewerking; ieder zij propagandist op zijn eigen terrein, opdat Haarlem in 1937 op waardige en opgewekte wijze het Feest van de Lente zal kunnen vieren! (applaus). De heer H. E. van den Brule aan het woord. Na een korte pauze was het woord aan den heer Van den Brule. Spr stelde zich voor als een „rasechte Rot terdammer" en uitte den wensch, dat in zijn vaderstad de middenstand zóó was als te Haarlem. De winkelbedrijven te Haarlem zijn degelijke zaken en van den middenstand gaat iets uit. De Haarlemsche winkelstand slaat op een hoog peil. De Middenstandsweek za1 dan ook slagen, als de Haarlemsche mid denstand maar eendrachtig wil! Wij zijn niet aan het eind van de crisis in dien zin, dat wij nu in eens een land van melk en honing zullen betreden, maar de periode van depressie kan voorbij zijn, als de Nederlanders volledig weten gebruik te ma ken van de nieuwe toestanden, die langza merhand ontstaan zijn. Aanpassing heeft achteruitgang gebracht: er ontstond een gebrek aan koopzin en men bepaalde zich bij koopen en laten werken tot het aller-aller- noodzakelijkste. Men is in verschillende plaatsen bezig, hierin verandering te bren gen en kooplust en lust tot laten werken te stimuleeren. De kooplust van wie nog koopkracht heeft moet worden gestimuleerd. Daarvoor is een Middenstandsweek een uitmuntend mid del. Er zijn reeds symptomen van opleving; de mogelijkheden op allerlei gebied nemen toe: de prijzen trekken aan; kapitaalbezit ters zullen op den duur meer animo krijgen om hun geld' te beleggen in goederen. Er zal misschien eenige loonsverhooging komen, al thans tegenhouding van verdere loonsverla ging. Van dit alles kan een stimulans voor den middenstander uitgaan om zijn kans te Het X. IJ. Z. der muziek. Een handboek der muziek van Caspar Höweler. Casper Höweler heeft bij de uitgeversfirma De Haan te Utrecht een handboek der muziek laten verschijnen, dat afwijkt van de gebrui kelijke werken op dat gebied. De schrijver noemt dit boek het „X.Y.Z. der muziek" en in het voorwoord verklaart hij dezen titel. Het is niet zijn bedoeling geweest een volledig ..A. tot Z" te schrijven. Het technisch A.B.C. is weggelaten, voor zooveel het gemist kon worden. Höweler heeft zich ook verder nog beperkt in de keuze van zijn stof. De meeste com ponisten van den tweeden en derden rang zijn weggelaten, waardoor meer ruimte is overge laten voor de voornaamste figuren uit de toon kunst, Ook voor wat de verdere bestanddeelen der muziekontwilckeling betreft, beperkt de schrijver zich tot de hoofdzaken. De voor naamste instrumenten zijn met hun solisti sche functies behandeld en toegelicht. Het „X.Y.Z. der Muziek" is geen encyclopae dic in den gangbaren zin. Het is daarvoor te beknopt, men zou kunnen zeggen te kieskeurig. Het is echter een boek, dat zijn waarde ont leent juist aan deze eenzijdigheid. Groote, goede muziekencyclopaedieën zijn er genoeg. Populaire geschriften zijn er te over en mo nografieën over groote kunstenaars vindt men in iedere winkelkast. Maar dit boek heeft voor zoover ons bekend geen voorganger, die niet verouderd is. Voor hen, die een belangstelling- hebben, die verder gaat dan het in dit boek behandelde, blijven de'groote encyclopaedieën een onmisbare bron. Doch ook voor hen blijft Höweler's boek om de persoonlijke opvatting van den schrijver belangwekkend. Daaren boven is het voor velen, die in de muziek niet voldoende geverseerd zijn, om met vrucht een groote encyclopaedie te bestudeeren, een waardevol bezit, dat de muzikale belangstel ling kan verbreeden en de waardeering kan verdiepen. Vrouwen Electriciteits Vereeniging. Propaganda-vergadering. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. (Adv Ingez Med.) VERTELLING Luchtbescherming. door BERT LOVEN Joe. C. Brentley, de directeur van de Natio nal Filmcompany, beet zenuwachtig op zijn stompje sigaar en trommelde een marsch op het blad van zijn schrijfbureau. In een luien stoel zat glimlachend zijn regisseur Tom Black. Geef jij eens een middel, Tom, zei Brent ley geeuwend. Ik heb al van alles gepro beerd om een tastbaar resultaat te krijgen, maar alles is te onechtte onwezenlijk de figuranten hebben niet het minste besef, waar het om gaat. Ze staan te lachen als zij huilen moeten en Black kwam naast hem staan en legde zijn I iaat wegsturen? Woensdagmiddag half drie hield bovenge noemde vereeniging in Café-Restaurani Brinkmann aan de Groote Markt een propa ganda-vergadering, in de hoop, dat van deze vereeniging. die op het oogenblik 1600 leden telt. binnenkort een afdeeling in Haarlem zal worden opgericht. De bijeenkomst, waarvoor veel belangstel ling bestond, werd gepresideerd door mevrouw Dr. T. Polak—Van der Goot uit Arnhem, die een woord van welkom sprak. Zij zette het doel van de vergadering uiteen, namelijk om propaganda voor steeds meer gebruik van de electriciteit te maken. Wanneer er een afdee ling in Haarlem wordt opgericht, dan moet die de geheele provincie Noord-Holland om vatten, uitgezonderd Amsterdam en 't Gooi. De Presidente gaf daarop het woord aai mej. C. van der Schalk uit Arnhem, die een causerie hield over het onderwerp „De beteekenis van d'e Vrouwen Electriciteits Vereeniging in onzen modernen tijd". Mej. van der Schalk herinnerde aan stichting van de vereeniging op 7 September 1932. Er kwamen dames in het bestuur, die verstand hadden van een goede huishoudinL en die begrepen dat de electriciteit voor haar een onmisbare energie-bron is. De vereeniging telt reeds vier afdeelingen, namelijk Utrecht, Arnhem, Groningen en Rotterdam. De bedoe ling van de vereeniging is: de vrouw opmerk zaam te maken op de onschatbare diensten, die de electriciteit haar kan bewijzen; haar aandacht te vestigen op de tallooze toepas singsmogelijkheden van de electriciteit. De meeste vrouwen gebruiken in huis den electri- schen stofzuiger, het strijkijzer, theelichtje en electrisch licht. In de meeste huisgezinnen blijft het daarbij. Er zijn echter nog veel meer voorwerpen, die er toe kunnen bijdragen, dat in een huishouding zoo practisch en doelma tig mogelijk gewerkt kan worden: waar de huisvrouw zoekt naar de doelmatigste werk methode met de minste kosten en met de min ste krachtsinspanning. De leus van de veree niging is daarom: rationalisatie door electri- ficatie. De vereeniging geeft inlichtingen bij de aanschaffing van electrische toestellen en voorlichting omtrent het juiste en meest doel matige gebruik er van. De vereeniging wil een instelling zijn, die door eendrachtig streven tracht, de electriciteit onder ieders bereik te brengen en haar leden op de hoogte te hou den over wat er in de groote electriciteitswe- reld gebeurt. Door deze vereeniging worden voor de pro- sluiten en ik zag de hoopvolle gezichten van de schare sollicitanten. Toen ik in een spie gel keek, zag ik, dat er op mijn gezicht ook een hoopvolle uitdrukking lag en ik maakte mijzelf wijs, dat ik evenveel rechten had als de anderen. Met een uitgestreken gelaat, als of ik hier te beslissen had,, opende ik de gla zen deuren en vertelde met een schijnheilig gezicht aan de sollicitanten, dat het baantje al bezet was en dat zij wel konden gaan. Een oogenblik had ik medelijden met de te- leurgestelden, maar het hemd is nader dan de rok, nietwaar? Ze lieten zich beetnemen en ik bleef alleen over. Johnny Staunton zweeg en de anderen moesten een oogenblik nadenken over de eigenaardige methode om sollicitanten te ver jagen. Toen wendde Brentley zich lachend tot den jongeman. Hmhmjongmenschmijnheer Black en ik moeten zeggen, dat uw handelwij ze op z'n zachtst uitgedrukt heel erg vrijmoe dig is, om niet te spreken van brutaal. Excuseer, antwoordde Johnny. Wat hebt u aan een operateur, die verlegen is! Brutali teit is toch een eerste vereischte om in het leven te slagen? Vooral op het terrein van de film. Wat hebt u aan iemand, die zich overal Zoo komt deze Lente-actie te Haarlem op het juiste oogenblik! Laat dan Haarlem nu de kans grijpen, opdat anderen haar niet vóór zijn. opdat de voordeelen van de ver meerderde koopkracht niet in de zakken van anderen terecht komen! De mentaliteit ten opzichte van den mid denstand is den laatsten tijd gewijzigd: de overheid begint in te zien. dat zij in bepaal de gevallen'met den middenstand heeft re kening te houden en hem moet steunen. Dat komt, doordat de middenstand getoond heeft dal hij zijn plaats in de maatschappij wil behouden en dat hij wil en durft te vechten voor zijn beslaan. Middenstanders, aldus spr., weest paraat;" versfevigt uw positie. Daarvoor is de te Haarlem te voeren actie van groot belang. Maar gaat bij uw actie niet van het stand punt uit: Haarlemmers koopt niet in Am sterdam zoo zeide de heer v. d. Brule. Geen plaatselijk chauvinisme! Men zie den mid denstand als één geheel en make uitsluitend propaganda voor eigen stad. De middenstand heeft in deze dagen samen te werken. Maar hij heeft nog een anderen plicht: uit te dragen dat elke middenstan- dor georganiseerd moet zijn in stands- en vakverbond. De middenstand is de stand, dien men wel eens kan neerdrukken, maar hij is als een stalen veer, die telkens weer opspringt, na neergedrukt te zijn. Toont, middenstanders, durf en onderne mingsgeest! zoo besloot spr. zijn geestdrif tige rede. De voorzitter dankte den heer Van den Brule voor zijn enthousiaste inleiding en zei- do toe, dat de opwekking: koopt niet te Am sterdam verder buiten de actie zal blijven. Nadat nog eenige vragen waren gesteld en opmerkingen gemaakt, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een opwekkend woord. VRIJE KATHOLIEKE KERK. Op Zondag 29 November zal Monseigneur D A G. Vreede de gemeente der Vrije Katho lieke kerk bezoeken, ter gelegenheid van het 10-jarig herdenkingsfeest van de wijding der St Raphaëlskerk. Popellaan—Kinheimpark te Bloemendaal. Dc.s ochtends om half elf zal Z H Eerw. een Hoogmis opdragen, ook zal de wijding van de jborenklok plaats vinden. hand op zijn schouder. Plaats een advertentie, Joe, zei hij. Wie weet, is er onder de sollicitanten een heldere geest, die ons uit de misère kan helpen. Een uur later lag op het bureau van de London News de copie van een advertentie, van den volgenden inhoud: Wij vragen een jongmensch met veel fantasie, doorzettingsvermogen, vinding rijkheid enz. De sollicitant moet op de hoogte zijn met de fotografie voor de film om als operateur in dienst te treden. Bij gebleken geschiktheid hoog salaris en perspectieven. Aanmelden bij de National Filmcompany. Dienzelfden middag zat Joe. C. Brentley met zijn regisseur wederom het voor en tegen van de komende film te overwegen, toen de pic colo kwam vragen of de sollicitant binnenge laten kon worden. Brentley keek hem verbaasd aan. De sollicitant?Toen ik zooeven bin nenkwam. stond de vestibule al voL De kleine filmemployé haalde de schouders op. Dat is ook zoo. mijnheer. Er stonden ze ker veertig menschen te wachten op de be trekking van operateur en nu zit er maar één in de wachtkamer. De anderen zijn wegge gaan. Ik vind het vreemd. De directeur keek Black even aan en deze meende, toch In ieder geval dien man binnen te laten, Wellicht kon hij opheldering geven. Laat maar binnenkomen, zei Brentley tot den bediende en vijf minuten later kwam een jongeman met een eigenaardiger, glimlach op het frissche gelaat binnen. Hij nam plaats op den stoel, die hem werd aangewezen. Beleefd wachtte hij, tot het woord tot hem zou wor den gericht. De beide anderen keken hem uit- vorschend aan. maar de bezoeker weerstond steeds glimlachend dien blik. Uw naam? vroeg Brentley kortaf-. Johnny Staunton, was het antwoord. Drie en twintig jaar Fotograaf van beroep. Ik woon Parkerstreet 234, zesde verdieping, achter. Goed!goed!weerde Brentley lachend af. Dat komt later wel in orde. Begin eerst maar eens te vertellen, hoe het komt, dat u als eenige sollicitant bent overgebleven. Ik meen, dat ér toch veel meer waren? Is dat van invloed op mijn meerdere of mindere geschiktheid als filmoperateur, mijn heer? vroeg Johnny vrijmoedig, maar toch niet onbeleefd. Als u het beslist weten wilt ben ik natuurlijk bereid, u de toedracht te vertellen, maar het zal u een droevigen kijk geven op het doorzettingsvermogen van de Londensche aspirant filmoperateurs. Toen ik uw advertentie las, was het eigen lijk voor mij al te laat. want toen ik hier kwam stond de vestibule al vol en het was een lot uit de loterij, uit al die menschen uitverko ren te worden. Daarom bedacht ik eer. truc en ik wilde daarmede tevens voor mijzelf te we ten komen, of ik fantasie, doorzettingsvermo gen en vindingrijkheid bezit Hoe zou ik u anders van mijn kwaliteiten kunnen overtui gen? Ik zag, dat er aan de voorzijde van het ge bouw nog een ingang n' pn v" maakte ik gebruik om bi. Weder keken Brentley en Black elkaar aan en toen stond de directeur op en legde zijn hand op Johnny's arm. Je hebt gelijkIk geeft toe, dat u aan onze eischen beantwoordt. In de eerste plaats bezit u brutaliteit. En fantasie, doorzetting vermogen en vindingrijkheid schijnen u niet te ontbreken, maarof u de opdracht kunt uitvoeren, waarvoor wij u noodig hebben, is een andere vraag. Als u mij zegt, wat u van mij verlangt, dan kan ik het toch probeeren? zei Staunton beslist. Luister dan. U weet, dat over een maand in Londen groote luchtbeschermingsoefeningen gehouden zullen worden. De militaire autori teiten hebben mij verzocht, teneinde de be volking voor te bereiden, een propagandafilm te maken, die op suggestieve wijze een vreemden luchtaanval van een denkbeeldigen vijand weergeeft. De geheele film is al gereed, maar er komt een passage in voor, waarin een eskader bommenwerpers boven de stad vliegt. De bevolking schoolt bijeen, maarwat mij nu ontbreekt, is de echte, de natuurlijke ang stige uitdrukking op de gezichten van de menschen, die in bange afwachting van het bombardement naar de vliegtuigen kijken. Ik heb er al een kapitaal voor uitgegeven aan figuranten, maar altijd was het effect hope loos. Er wren figuranten bij, die het als een grap beschouwden. Op het meest critieke oogenblik begonnen ze te lachen, als ze eigen lij klijk huilen moesten en dan trokken ze grimassen voor de lens. Ik erken, dat het mij als directeur en mijnheer Black als regisseur tot nu toe niet gelukt is de ware expressie op de gezichten van de figuranten te krijgen en dat is een eerste vereischte, om suggestie in de film te leggen. Nu is mijn opdracht, dat u binnen een week een filmband maakt, waar op alles van A tot Z weergegeven wordt, zooals het zich in werkelijkheid zou afspelen. Ik zal u een opnametoestel geven en bovendien kunt u bij den kassier over geld beschikken tot een bedrag van vijftig pond sterling. Maar ik moet erop aandringen, dat de film binnen een week in mijn bezit is. Let wel.ik geef u deze op dracht. als proefwerk. Moch u erin slagen te bereiken, wat ik mij ervan voorstel, dan kunt u rekenen op een vaste aanstellin met een behoorlijk salaris. Gaat u ermee acccord? Staunton aarzelde geen oogenblik. Aangenomen! zei hij vastberaden. Binnen een week hebt u de film. Allright!. Zoo kon het gebeuren, dat in den namiddag van den derden dag na het bovenverhaalde gesprek. Johnny Staunton met den eeuwigen glimlach op zijn gelaat en een pakje in zijn hand, het kantoor van de National Filmcom pany betrad. Hij reikte Brenley en Black de hand en zei: Het is gebeurd, heeren. Ik hoop, dat u over mijn werk tevreden zult zijn. Ze keken hem ongeloovig aan. Je bent nog binnen den afgesproken tijd, mijn waarde, zei Brentley goedkeurend. En ...succes gehad? Overtuig u zelf. was het antwoord. Ik :eb mijn best gedaan en het witte doek in d RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. TELEF 6 7 2 6 vanaf f - met Sarantle. P«n- ^loos trekken inbegr BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Een prul van een ding. paganda lezingen en excursies georganiseerd, alsmede cursussen in electrisch koken, bak ken en braden. In een goede huishoudinj moet niet alleen rekening worden gehouden met technische, maar ook met aesthetische eischen. Daarom zijn ook de vrouwen op het platteland jegens de vereeniging dankbaar gestemd voor de adviezen, die haar dooi" deze organisatie verstrekt werden. De zegeningen van de electriciteit moeten binnen het bereik van alle Nederlandsche vrouwen gebracht worden. Na de causerie van mej. Van der Schalk, die met veel aandacht gevolgd werd, mochten de aanwezigen deelnemen aan een prijsraad sel over het onderwerp: „Hoeveel wandcon- tactdoozen behooren in een huis aanwezig te zijn?" Men spreekt namelijk in de technische kringen niet meer van stopcontacten, maar van wandcontactdoozen. Op het podium stond de maquette van een modern ingericht huis, waarvan alle kamers en gangen electrisch verlicht waren. Voor de dames die het dichtst bij het vereischte aan tal wandcontactdoozen in dat huis kwamen, waren drie fraaie prijzen beschikbaar gesteld, namelijk een electrisch broodrooster, een electrisch verwarmingskussen en een apparaat om electrisch eieren te koken. Met veel animo werd door de dames aan dit prijsraadsel mee gewerkt. Tenslotte hield mejuffrouw v. d. Broek uit Arnhem een lezing met lichtbeelden over het onderwerp: „De vrouw en de electriciteit'. waarbij aanschouwelijk werd voorgesteld, wel ke electrische voorwerpen in de huishoudin; gebruikt kunnen worden. Dertig dames gaven zich als lid der vereeni ging op. toeval bracht mij precies aan de andere zijde studio zal u het antwoord geven. Laten we de van de glazen deuren, die de vestibule af-film projecteeren, dan kunt u er zelf over oordeelen. of de gelaatsexpressies natuurge trouw zijn. Laat ik u even zeggen dat ik uw kassier niet noodig heb gehad. Ik heb twee pond uit mijn eigen zak voorgeschoten voor enkele noodzakelijke onkosten. Dat is sterk, mompelde Brenley. Als dan de kwaliteit maar niet evenredig Is aan de onkosten. Een half uur later flitsten de eerste licht stralen over het witte doek en de gezichten van Brentley en Black drukten de uiterste nieuwsgierigheid uit. Daar verschenen de eer ste beelden. Over de tallooze, naar boven kijkende ge zichten giet de ochtendzon haar heldere stra len uit. Al die grijsbleeke, in uiterste angst en In spanning verstarde gezichten vertoonen de meest uiteenloopende uitdrukkingen van machteloosheid, hulpeloosheid, bange vrees en ontzetting. Op elk gelaat staat duidelijk een adembeklemmende gedachte te lezen. Plotseling' schijnt een zucht van verlichting door de menigte te gaan. De angstige trekken ontplooien zich. Dan weder strekken duizen den armen zich smeekend uit. De massa, vaal grijs en verwrongen door afschuw over de ko mende losbarstingen van de dood en verderf aanbrengende kommen van den vijand, kijkt in starre houding ofhoog en weder ontplooien zich de uit intense spanning verwrongen ge laatstrekken. Dan nadert de politie, die de menschen sommeert om door te loopen. Met een uit drukking van machtelooze woede en met drei gend gebalde vuisten, voldoen de meesten aan het bevel Hier eindigt de filmband en de nieuwe ope rateur zegt tot de verbaasde kijkers: Tot zoover, heeren. Verder strekte mijn opdracht niet. Heeft het u kunnen bekoren? Brentley kijkt hem een poosje onderzoekend aan. Daar snap ik niets van, mompelt hij ten hoogste verwonderd. Het Is warempel niet te overtreffen. Vertel mij eens, beste Staunton, hoe heb je dat in hemelsnaam zoo vlug en zoo natuurgetrouw weten te bereiken? Wij hebben er al maandenlang vruchteloos aan gewerkt. kapitalen uitgegeven enniets bereikt. Jij doet het met twee pond sterling enslaagt volkomen. Het is afin een woord. Toch is het zoo eenvoudig, mijnheer, lach te Johnny. U had een menschenmassa nocdiï en zoch het in betaalde figuranten. Ik wist, dat figuranten mij van geen enkel nut kon den zijn. En menschelijke angst, spanning, ontzetting en woede kan men voor geld niét koopen. Daar is teveel voor noodig. Maar d:en angst, ontzetting en alles wat noodig is in uw film heb ik bereikt door een volksoploop te veroorzaken, van menschen die niet weten waar het om gaat. Een volksoploop? vroeg Brentley verbaasd. Hoe ging dat dan? Heel eenvoudig, heeren. Mijn zuster is een jeoefend gymnaste. Vroeger hebben we veel in het openbaar gewerkt en dat spelletje hebben we herhaald. Ik liet haar boven op den rand van een dak in de Oxfordstreet op ongeveer vijftig meter hoogte zoogenaamd levensge vaarlijke toeren verrichten, waarbij zij nu en dan schijnbaar het evenwicht verloor én naar beneden dreigde te tuimelen. Spoedig had i! een groote oploop bij elkaar en de menschen vonden het zoo vreeselijk gevaarlijk dat enfinhoe gevaarlijk ze het vonden en hoe bang ze waren, hebt u zelf op de gezichten op het witte doek kunnen zien. Toen de film lang genoeg was, kwam ik met het opnametoestel te voorschijn, juist op het oogenblik, dat de politie een einde aan de vertooning maakte. Ze werden woedend, omdat het tenslotte maar een filmopname was en dat kiekte ik gelijk ook nog even. Natuurlijk filmde ik niet de acrobatische toeren van mijn zuster. Ik nam het van den anderen kant. Zooals u ziet heb ik de opdracht, die u mij gaf, naar ik hoop tot uw tevredenheid, uitgevoerd enhet heeft u geen pennie gekost. Staunton!zei Brentley met nadruk, terwijl hij hem op den schouder klopte, het is geweldig, maar ik mag niet nalaten ook je zuster te complimenteeren. Ik engageer jullie beiden tegen een salaris van honderd pond sterling per maand. Johnny knikte. Ik dank u voor het vertrouwen, mijnheer, maar mag ik nu nog een verzoek doen? Ik zou graag willen, dat u een goed woordje voor mii deed bij den politiecommissaris, want ik heb I Wollen wantenjuffrouw sprak de ge wichtige dame voor de toonbank, degelijke wollen wanten alsjeblieft aan die lorren hebben arme menschen toch niets. De juffrouw haalde doozen met wanten te voorschijn, blauwe wanten en roode en grijze, wanten voor kleine handjes en groote knuis ten. De dame kocht wanten, heerlijke warme wollen wanten, smakeloos en leelijk om te zien. Aandachtig tuurde zij door haar lorgnet op haar boodschappenlijstje. Wat was er nog meer dat zij aan dat jonge vrouwtje kon zen den? Dameskousen juffrouw néé alsjeblieft niet van die gekke dunne rose dingen deze bruine hieren die effen grijze daargeeft u die maar. Ennewat zegt u? Parfum?SnoepgoedCorsages Ik heb u toch gezegd dat ik voor arme gezin nen aan het koopen ben en wat heeft een arm mensch nu aan zoo'n prul juffrouw? De juffrouw haastte zich de goede klant ge lijk te geven. Natuurlijkjazekerhet was zooals mevrouw zei. Arme menschen hadden meer aan een nut tig geschenk. Wat dacht mevrouw van een boodschap- pentasch heel voordeelig van zeildoek in bruin en zwart en in de levensmiddelen- afdeeling zou mevrouw ook nog wel iets vin den. Mevrouw kocht de boodschappentaseh en in de levensmiddelen-afdeeling klonk even later haar terechtwijzende stem: néé juffrouw, dat is niets voor "-me menschen. Ik bedoel: boo- nen en erwt en rijst en koffie en zulke dingen. De weldadige dame ging volgens vaste prin cipes te werk. Arme menschen hadden behoefte aan ge wone dingen des dagelijkschen levens, want anders waren ze immers niet arm! Dus die gewone dingen moest men hun geven, clan waren ze geholpen. Het was doodeenvoudig! Prompt op tijd werd het groote pak afge leverd en met gepaste 'dankbaarheid ont vangen. Bijna tegelijkertijd zette een oude, grijze buurvrouw een klein doosje op de stoep. Even bleef zij in de schaduw van de hooge heg turen of het werd binnengehaald. De deur ging open. Weg was het pakje! Haastig maakte de jonge vrouw het pakje open. Toch nog een verrassing? Een paar zij den kousen en een bouquet viooltjes. De tranen schoten in haar in de oogen. Hoe kan jij nu zoo blij zijn met zulke prul len schamperde haar man. Het is een cadeautjeeen echt cadeau tjefluisterde zij iets om blij mee te zijniets wat je zelf niet kan koopen Een echt cadeautje om blij mee te zijn dat is voor zoo menige vrouw het kleine waar- delooze dingsigheidje, dat een glimp van luxe brengt in een dor en grauw bestaan vol zorgen. Lorren? Prullen? Zonde van het geld? Neen neen het is anders! Het hart van iedere vrouw hangt nu een maal heimelijk aan de meest onwaarschijn lijke en de meest nuttelooze dingen. In een leven van louter grauwe erwten, wol len wanten en dagelijksch terugkeerende ze- nuw-sloopende tobberijen kan zoo'n klein fleurigheid je zoo heerlijk stimuleerend wer ken. Ook een prul-van-een-ding kan zijn be stemming hebben en als die bestemming is het opbeuren van een terneergeslagen vrou wenhart, dan weegt een zak borstplaatjes ruimschoots op tegen een zak grauwe erwten en een paar zijden kousen winnen het glad van de degelijke wollen wanten. En daarom lieve degelijke zielen, gij die nuttige en practische geschenken koopt of maakt voor uw minder bedeelde broeders en zusters och toe, laat er óók iets aardigs en fleurigs bij zijn, want heusch, ook daaraan, vooral daaraan hebben zij zoo'n groote be hoefte. AMY GROSKAMP—TEN HAVE SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) KONINKLIJKE VEREENIGING OOST EN WEST. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van bovengenoemde vereeniging wordt een lezing met lichtbeelden en muzikale demonstratie over Zang en dans in den Indischen Archipel gehouden door den heer Dr. J. Kunst, musico loog, op Maandagavond 30 November 1936. in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestraat. CONCERT VAN „ZANG EN VRIEND SCHAP". Het eerste seizoenconcert der Kon Lieder tafel „Zang en Vriendschap" zal plaats heb ben op Vrijdag 18 December a.s. „Zang en Vriendschap" zal dan eenige nieuwe werkjes uitvoeren. Behalve de geestelijke liederen Ave verum Corpus van Th. Ludov a Viadano en Pueri Hebraeorum van J. P. Praenestinus zuilen gezongen worden „Round around about a wood" en „Ladv why grieve vou still me'" van Thomas Morley Na de pauze komt. Bruckner's mooie „Um Mitternacht" met tenor-solo en de prach tige „Bede" van Roeske, wel een van diens beste werken. Als solisten ziin ditmaal een mar '-'ppren eëngageerd. nl. de bekende Willem Noske, een proces-verbaal wegens het veroorzakenl éen onzer beste violisten" en"de heer Wi'te'^i van een volksoploop wiens heldere tenorstem geroemd wordt.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10