amsTLEVEn Hef Noord-Hoiiandsche landschap". LAA et\ms»t jMvi DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Er is reeds veel gespaard. Aparte en bizondere sèhoonheid Met de oprichting van de stichting „Het Noord-Hollandsche Landschap" is een lang gekoesterde wensch van veel natuurminnaren in onze provincie in vervulling gegaan. Het was eigenlijk ook wel vreemd dat juis.t onze provincie, die zoo rijk is aan velerlei natuur schoon dat maar al te vaak bedreigd wordt, op dit punt bij andere provincies was achtergebleven. Het Natuurschoon in Noord-Holland is van een vaak zeer bijzonder en apart karak ter. Ik denk hierbij minder aan het uitge strekte duinterrein, dan wel meer aan het pol derland en het wondermooie plassengebied. Maar al te vaak kwamen allerlei terreinen in onze drukbevolkte omgeving in het ge^ drang, en vaak ging er natuurschoon verloren dat niet verloren had hoeven te gaan. Want, en dit vergeten natuurbeschermers wel eens in hun al te groot enthousiasme, niet altijd kan het natuurschoon van een bepaalde streek gespaard blijven. Van hoe groot belang het ook moge zijn, dat we het natuurschoon zoo ongeschonden mogelijk voor het nage slacht bewaren, er staan vaak nog grooter belangen op het spel. Ze mogen niet te een zijdig zijn en alles bekijken van het vaak een zijdige standpunt van den natuurminnaar, doch moeten ook rekening houden met de vaak zeer urgente belangen van de volks huisvesting, drinkwatervoorziening en vuilloo- zing, om maar eens een paar onderwerpen te noemen, die het natuurschoon nogal eens in gevaar hebben gebracht. Daarnaast staat echter, dat er vaak onnoodig' veel natuur schoon wordt vernield, waar gemakkelijk een andere oplossing verkregen had kunnen wor den. De balans valt mee. Als we eens de balans opmaken van wat de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumen ten in Nederland reeds in onze provincie in veiligheid wist te brengen, valt het eerlijk ge zegd hard mee. We komen dan tot een totaal van meer dan 1000 H.A. wat op een totaal van pl.m. 10.000 H.A. voor geheel Nederland, zeker niet onbevredigend mag worden ge noemd. Daar moeten we dan echter nog een oppervlakte van 3141 H.A. bijtellen aan rijksnatuurmonumenten, in Noord-Holland, ressorteerende onder het StaatsboSchbeheer. En dat zijn zeker niet de minste! Natuurlijk is het nog niet zoo bijzonder veel als we het gaan vergelijken met de totale op pervlakte van onze provincie, en eerlijk ge zegd, hebben we heel wat terreinen op ons verlanglijstje staan. Maar daar zal nu „Het Noord-Hollandsche Landschap" er misschien eens een paar van kunnen vervullen. En we zouden het er heel dankbaar voor zijn. Een van die wenschen, is een groot stuk duinterrein in Noord-Holland. Weliswaar bezit de provincie hier al een paar groote stukken, maar die zijn toch niet volko men zuiver als natuurmonument te beschou wen. In dien zin dat ze niet geheel aan hun lot zijn overgelaten, doch de mensch er nog steeds zijn invloed doet gelden. Een belangrijk vraagstuk Hier komen we echter aan een heel moeilijk vraagstuk. In hoeverre moeten wij de natuur monumenten geheel aan hun lot overlaten? Dr. J. Hofker behandelt deze vraag in een zeer interessant artikel in de November-aflevering van het. tijdschrift „De Levende Natuur". Daarin zegt hij ergens: „Gaan we (daartoe) na, wat eigenlijk de bedoeling van het beslag leggen op een gedeelte van de natuur is. De eenige bedoeling, die er achter zitten kan en mag, is, voor het nageslacht een bepaalde ve getatie, een bepaald landschap of een bepaal de vorming van den bodem ongerept te be waren, zoodat het nageslacht met hetzelfde genoegen het natuurreservaat kan aanschou wen, als waarmede wij het bezien". En even verder zegt hij dan: „Het kan zijn, dat een gebied zoodanig in een voortdurend zich wijzigend proces verkeert, dat telkens het aspect zich grondig vervormt. Op zichzelf kan zulk een proces voor de ingewijden van belang zijn, zeker is, dat in sommige gevallen na eenigen tijd de eigenlijke oorzaak van re servaatvorming door de verandering kan ko men te vervallen". Schr. komt dan tot de conclusie dat „de aankoop van een natuurreservaat eerst dan gewettigd is, indien -het reservaat op de een of andere wijze kan worden beschermd tegen al te groote verandering door de natuur zelf, zooals men het ook wilde beschermen tegen al te groote verandering door den mensch". Nu is het voorbeeld dat dr. Hofker aan haalt, wel een beetje kras, maar er schuilt toch een kern van waarheid in zijn artikel. We gaan ons nu echter afvragen, of het re servaat dan op den duur nog wel „natuur monument blijft, en niet al te veel in een door den mensch op kunstmatige wijze in een bepaalden ontwikkelingstoestand gehouden terrein wordt? Terecht zegt dr. Jac. P. Thijsse dan ook, naar aanleiding van dit artikel van dr. Hof ker: „Met echt natuurmonument bedoelen wij nu de landschappen, groot of klein, die om hun geologische gesteldheid, hun vegetatie en de daaraan gepaarde fauna een dusdanige wetenschappelijke (en doorgaans ook aesthe- tische) waarde hebben, dat hun ongestoord voortbestaan, vrij van menschelijke in menging, beschouwd moet worden als een groote schat voor heden en toekomst. Wij krijgen dan daar het zeldzame verschijnsel te aanschouwen, dat de Natuur vrijelijk haar loop gaat. De plantengroei ontwikkelt zich in vollen rijkdom, verlevendigd door een veel soortige dierenwereld. De ontwikkelingsgang van dat landschap geeft ons vaak onverwach te dingen te'aanschouwen, zij brengt ons tot beter begrip van het verleden, zij geeft onuit puttelijke stof voor wetenschappelijk onder zoek". Twee opvattingen mogelijk Tot zoover de heeren Thijsse en Hofker, bei den hartstochtelijke natuurminnaars en be schermers, doch beiden de zaak beschouwend van een geheel verschillend standpunt. Per soonlijk voel ik het meest voor de zienswijze van dr. Thijsse, vooral ook, omdat de argu menten van dr. Hofker mij een beetje te ma terialistisch lijken. Het kan inderdaad voor komen, dat een natuurmonument op den duur zijn bizonder karakter verliest en verandert in een betrekkelijk oninteressant stukje cul tuurgrond. Maar in de eerste plaats hebben we dan al zooveel genoten van de steeds wisselen de schoonheden van het reservaat, dat dit ruimschoots opweegt tegen het waardever lies, dat dit heeft ondergaan. Maar bovendien zal zelfs een verveende plas, die in een weide is veranderd, als hij geheel aan zijn lot wordt overgelaten, nog zooveel te genieten geven voor den natuurminnaar en geleerde, dat dit argument toch wel erg zwak wordt. Bovendien, waar moeten we de grens trekken? Waar moeten we ingrijpen en waar moeten we de natuur haar gang laten gaan? Is het maar niet al te vaak gebleken, dat door ingrijpen van den mensch onherstelbare fouten gemaakt werden en onvervangbare waarden verloren gingen? Het apparaat van de levende natuur is veel te fijn en ingewik keld, dan dat wij er met onze ruwe, domme menschenhanden zouden mogen ingrijpen. Wat gespaard bleef. Het belangrijkste van de reeds in veilig heid gebrachte terreinen in onze provincie, is wel het Naardermeer. Weliswaar bezitten we ook op de Waddeneilanden reservaten van groote waarde trouwens, mogen we bij een dergelijk onderwerp de waarde op een goud schaaltje gaan afwegen? maar het Naar dermeer is daarom zoo belangrijk, omdat het zoo specifiek Hollandsch is. Het ruim 720 H.A. groote terrein, met zijn grote watervlakten, zijn uitgestrekte rietvelden en z'n talrijke vogelbevolking en zeldzame plantengroei is een uniek voorbeeld van een Hollandsche plas. als die aan zijn lot wordt overgelaten. Zoo is liet ook gesteld met de veel kleinere, slechts 6 H.A. grootte Oosteinderpoel. Een plasje, aan den rand van den Haarlemmer meer, in den zomer druk bezocht door tal rijke Amsterdamsche watersportminnaars, die er wel geen flauw vermoeden van zullen heb ben, dat er achter die breede, blauwgroene rietmuur een terreintje bevindt, met een onge woon boeiende plantengroei. Het geheele ver loop van de veenvorming, van het open water tot de met calluna begroeide hooge stukjes, speelt zich daar voor onze oogen af en dat op een zeer klein, dus bizonder overzichte lijk oppervlak. Texel, het vogeleiland, De andere terreintjes op het vasteland van Noord-Holland zijn op de kapmeeuwenkolonie in den polder IJdoorn na, van veel minder bekendheid. Maar een kostbaar bezit vormt het eiland Texel, met een oppervlakte van 103 H.A. aan natuurmonument, waar dan nog ruim 2600 H.A. aan rijksnatuurmonument bij komt. Het zijn bekende, en vertrouwd klin kende namen, die tot ver over de lands grenzen, bekendheid verwierven: de Staart, het Ooster- en Wester Kooistuk, de Lam- merenweid. het Jan Koornsland, het Vogel reservaat in Waalenburg, de Petten, het Molenstuk in de Prins Hendrikpolder (met de beroemde klutenkolonie)Het Molenmie- land, Büttikoffer's Mieland, en Thijsse's Fien- weid. Duizenden genieten jaarlijks van de vogel rijkdom van deze terreinen, en de bekendheid van Texel is wel voor een grot deel daaraan te danken. Trouwens, niet alleen de bezit tingen van „Natuurmonumenten" hebben hier toe bijgedragen, ook onder de terreinen van het Staatsboschbeheer, treffen we terreinen aan, die meer zijn voor ons, dan een klank alleen. Daar zijn de Geul, de Westerduinen met de uitgestrekte zilvermeeuwenkolonie, de Muyen, met de beroemde lepelaarkolonie en de Slufter, die alleen als landschapsbeeld al van onschatbare waarde is. Verloren en vergeten in de Waddenzee. En dan ligt er nog, ergens verloren en ver geten in de Waddenzee, een smal streepje tus- schen lucht en water, het eilandje Griend. Eigenlijk is het niet veel meer dan een groote zandplaat, die in den winter en ook nog wel eens in den zomer onderloopt, maar die de broedplaats is van duizenden blanke en krijschende zeevogels. Daar is de grootste nederzetting van de groote stern, van ons geheele land. Maar ook vischdiefjes, dwerg sterns, strandplevieren, bontplevieren, schol eksters, en hoe die kleine rakkers meer mogen heeten, hebben er een vrijplaats gevonden, en voelen er zich opperbest thuis. Dit is misschien wel een van de meest ..echte" natuurmonumenten,, want de mensch wordt er,maar zelden toegelaten, kan er zeker zijn invloed niet doen gelden, en de vogels hebben er geen ander gezelschap, dan de be waker, die er drie maanden lang in alle een zaamheid tusschen de krijschende benden woont. Een benijdenswaardig man. Er is nog veel te doen. Nu moet men uit deze opsomming weer niet gaan afleiden, dat het in ons land met de natuur nog zoo kwaad niet gesteld is, en dat die natuurbeschermers eigenlijk ijveren, voor iets wat al lang bestaat. Zeker, we hebben heusch niet te klagen, maar er is toch nog heel wat, dat gedaan moet moet worden. Dit zal nu de taak zijn van „Het Noord-Hollandsche dergelijk veilig dit al voor duizenden voor hen met een ze Natuurlijk... daar rekent ze op. Pappie kan toch alles - weet toch alles - zorgt toch voor alles! Heerlijk, dat vertrouwen in den man, die voor alles zorgt en heerlijk voor hèm dat gevoel, vrouw en kind veilig gesteld te hebben bij Amstleven. Wanneer hem iets mocht over komen, zijn zij verzorgd, dank zij een vaste uitkeering per maand. En wanneer hijzelf blijft leven ontvangt hij op lateren leeftijd een welkom kapitaal! Voor een rustigen, ouden dag, zonder zorg. Ook voor U kunnen wij een schema uitwerken. Amstleven deed duizenden gezinnen. Ook bescheiden inkomen! ^Ook voor U zullen wij gaarne een plan uitwerken, dat geheel is aangepast aan Uw persoonlijke omstandigheden. Natuurlijk zonder eenige verplichting! N.V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING NIEUWE SPIEGELSTRAAT 17 AMSTERDAM (Adv. Ingez. Med.) Landschap", doch het kan dit alleen doen, als allen medewerken. Dan zal het misschien nog eens zoover komen, dat eigenlijk ons heele land één groot natuurmonument is, met hier en daar, in het groen verscholen, een ruime stad of fabrieks- centrum, waarvan de bevolking volop van het omringende natuurschoon kan genieten, en er de kracht kan opdoen, voor den „struggle for life" en het steeds sneller wor dende levenstempo kan ontvluchten, om eens een oogenblikje zichzelf te zijn, en ontspan ning te vinden in de vrije, ongerepte natuur. Zonder prikkeldraad, en bordjes „Verboden Toegang"! Haarlem, Nov. '36. KO ZWEERES. De getallen in dit artikelen, zijn ontleend aan het Jaarboek 1929—1935 van de Vereeni ging tot Behoud van Natuurmonumenten. VEREENIGING VAN MAKELAARS IN HAARLEM EN OMSTREKEN Dinsdag j.l. kwam bovengenoemde vereeni ging, afd. van den Nederl. Bond van Make laars in onroerende goederen, hypotheken en assurantiën, in najaarsvergadering in hotel ,de Leeuwerik" bijeen. Nadat de heer C. Kwak de bijeenkomst had geopend, kwamen eerst enkele punten van huishoudelijken aard aan de orde. De secretaris de heer H. C. Sprenger, had den wensch kenbaar gemaakt, zijn functie neer te leggen in verband met zeer drukke werkzaamheden elders, meer speciaal in ver band met zijn bemoeiingen in de aanstaande middenstandsactie. De voorzitter dankte den heer Sprenger voor het vele werk dat hij voor vereeniging heeft gepresteerd en voor de uitmuntende wijze, waarop hij tal van jaren de functie van secretaris heeft vervuld. Als blijvend aandenken werd hem een gouden vulpotlood aangeboden. Als nieuwe secretaris werd aangewezen de heer P. H. Borghouts. Bij het einde der vergadering deelde de voorzitter mede, dat het lid A. Th. Joosten zijn zilveren zaken-jubileum viert. Op zeer waar- deerende wijze werd de jubilaris toegesproken, waarna de leden gelegenheid kregen den heer Joosten te complimenteeren. Men een opwekking van den voorzitter op den ingeslagen weg voort te gaan, d. w. z. de makelaardij op een steeds hooger peil te brengen, werd deze zeer geanimeerde vergade ring gesloten. MARKT WOERDEN. Aanvoer 338 partijen kaas. Met rijksmerk le kw. f 20.50 a f 22.50, 2e kw. f 18.50 a 20. Handel matig. De Sint in de hoofdstad. Het „Open Havenfront" bij het Centraal Station te Amsterdam, was Woensdag tegen eeneiT omzoomd door een haag van popelen de kinderen, die onder de hoede van hun moeders de komst afwachtten van Sint Ni- colaas. Toen de gepavoiseerde boot langzaam naderbij stoomde, werd de Sint, die in zijn rooden mantel van verre op den voorsteven zichtbaar was, verwelkomd met het bekende „Zie ginds komt de stoomboot". De klokken van de Sint Nicolaaskerk luidden en de staf van de brandweer blies een toepasselijk lied. Toen de Sint aan de oude Teertuinen aan wal stapte, verwelkomde het initiatief comité Amsterdam hem plechtig en boden twee schildknapen hem bloemen aan. De schim mel van den Sint stond reeds te wachten en vergezeld van den grooten stoet van herau ten vertrok de Sint, die, afgezien van zijn baard, bedriegelijk veel op Eduard Verkade leek, naar den Dam, waar hem de gebruike lijk geworden hulde werd gebracht Na een tocht door de stad deelde hij daarna in pa viljoen Vondelpark zijn goede gaven uit. St. Nicolaas bracht Woensdag een Dezoek aan de Generaal Cronjéstraat. Dat hij in deze drukke winkelstraat welkom was, kan men op bovenstaande afbeelding wel zien. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 27 NOVEMBER. Progr. I: Hilversum I (Huizen). Progr, II: Hilversum II. Progr. ni: 8.05 Parijs Radio: Gymnastiek, 8.20 Diversen. 9.05 Keulen. Tijdsein. Berich ten. Waterstandberichten. 11.20 Danmark Radio: Uurslag en Klokkenspel van den Raad- hulstoren. Jens Warny's ensemble uit Hotel d'Angleterre. 12.05 Parijs Radio. Causerie voor Israëlieten; 12.35 Gramofoonmuziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Populair concert. 1.20 Ge sproken dagblad van het NIR. 1.30 Dans muziek olv. Stan Brenders; 1.50 Gramofoon muziek. 2.20 Diversen: 2.55 Parijs Radio. Gra mofoonmuziek. 3.20 Zangrecital door Made leine Loys. 3.50 Diversen. 4.20 Parijs Radio Kamermuziek door het trio Fleury Montcha- blon. 5.20 Keulen. Concert. Het groote om roeporkest olv. Leo Eysoldt; 7.05 Londen Re- gionlaBBC Dansorkest olv. Henry Hall. 7.20 Weenen. Militair concert. 7.50 Symph. concert door de Wiener Symphoniker olv. Bruno Wal ter. 9.30 Orgelconcex-t door Ferrucio Vigna- nellï. 10.00 Weenen. Fragm. uit de Operette: Axel an der Himmeltür van Ralph Benatsky. 10.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het NIR. 10.30 Fransch Brussel. Door de luisteraars' gevraagde gram. pl. 10.45 Dans muziek van Kalliope-platen. 10.10 Jetzt wird's fidel. Progr. TV: 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 2.20 Tijdsein. Gramofoonmuzi'ek 8.30 Kroniek van den dag. Gram. pl. 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramo foonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 London Re gional. Korte Godsdienstoefening. 10.50 Tijd sein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Or gelconcert door Reginald Dixon. 11.50 Het Rutland Square en New Victoria orkest olv. Norman Austin. 12.10 Droitwich. Orgelconcert in de Armagh Cathedraal door Reginald West. 12.50 Het BBC dansorkest olv. Henry Hall. 1.35 Londen Regional Gramofoonmuziek. 2.05 Het BBC Welsh orkest olv. Mansel Thomas. 3.05 Piano recital door Roberts Edwards 3.35 Gra mofoonmuziek. 4.20 Droitwich. Het BBC Mid- landorkest olv. Leslie Heward. 5.35 Het BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell. 6.20 Diversen. 6.45 Droitwich. Cello recital door Max Rostal. 7.20 Ernest Newman: Music and the ordinary listener. 7.40 Schotsche dansmu ziek door het BBC Schotsch Strijkorkest olv. Ian Whyte. 8.20 The Kentucky Minstrels. 9.20 Diversen. 10.45 London Regional. Billy Thor- burn en zijn orkest met Ken Grossl, Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00—8.00 Eigen gramofoonplaten concert:: verzoekpro- 'gramma. 1. Voorwaartsmarsch, Kees Pruis. 2. Kinderliedjes, Duo Hofmann; 3. Scharesliep, Als 't bruine veld, Die domme kip- r>en, Langbeen en de Groenrokken. W, Hespe's Kinderkoor; 4. Oome Piet en Als je voor 'n dubbeltje geboren bent, Louis Davids; 5. My tango dream en Prisionero, Geraldo and his Gaucho Orchestre: 6. The Apache dance en La Paloma, Scott Wood en zijn orkest; 7. Reine du Muzette en Les Ttriolettes, Emile Vacher; 8. Geschichten aus dem Wienerwald, Berl. Lehrer Gesang Verein. 8—12 Diversen. Mr. L. J. van Dam over de beginselen der vrijzinnig democraten. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie hield gisteravond in het gebouw van den Haarl. Kegelbond een bijeenkomst, waar mr. L. G. van Dam, lid van den gemeenteraad van Haarlem, het woord voerde over het ge wijzigde werkprogram en de beginselverkla ring van den Vrijz. Dem. Bond. Tal van punten uit het oude werkprogram zijn in den loop der jaren verwezenlijkt, zoo ving de spreker aan. Natuurlijk komen vele nieuwe vragen naar voren, die in het werk program opgenomen moesten worden. Zoo is b.v. de elsch gesteld, dat in alle bedrijven vacantie met behoud van loon gegeven wordt. Er is een voortdurende groei in de doelstelling van den Bond. Het voornaamste van de beginselverklaring is wel het democratische principe. De V.D. Bond is voorstander van den rechtsstaat, een staat geregeerd in overeenstemming met het rechtsgevoel der menschen. De wetgeving steunt op de vrije, georgani seerde wilsuiting van het volk, Het is daar toe noodig, dat de staatkundige opvoeding van het volk bevorderd wordt. Het is een eerste taak van de vrijz.-democraten er voor te zorgen, dat het volk goed voorgelicht wordt. Men moet verdraagzaamheid voor anders denkenden aankweeken, want dat is het wezen der democratie. De vrijz.-democraten eischen voorts openbaarheid van het regeeringsbeleid en vrijheid van critiek. Bij de' dictatuur zijn verdraagzaamheid en openbare critiek on mogelijk. In de beginselverklaring is thans tevens opgenomen de eisch, dat de persoonlijke en geestelijke vrijheid gewaarborgd moet blijven. Het is in den tijd noodig gebleken, dat men hierop den nadruk legt. Want deze vrijheid is één van de meest typische Hollandsche cul tuurwaarden. Op economisch terrein staat de V.D. Bond een gelijkmaken van de ontwikkelingsmoge lijkheid van een ieder voor. Ieder moet de plaats, die hem krachtens zijn persoon en karakter toekomt, kunnen verwerven. Het is dringend noodzakelijk, dat de demo cratie ook op sociaal gebied wordt doorge voerd, zoo vervolgde spreker. Er is in dit op zicht, vergeleken bij 50 a 60 jaar geleden, ont zaglijk veel verbeterd. Maar wij zijn er nog lang niet. Op dit terrein moet de democratie uitgebouwd worden. De wanverhouding in de verdeeling der inkomens moet weggenomen worden. De vrijzinnig-democraten wenschen den ongebreldelden concurrentiestrijd sterk te beperken. In het bedrijfsleven wenschen zij samenwerking. Tenslotte besprak mr. Van Dam de idealen der vrijz.-democraten in het internationale leven. De oorlog tot beslechting van geschillen wordt door ons ten eenenmale verworpen, al dus spr., óók uit overwegingen van rechts gevoel. De Volkenbond, hoezeer hij misschien mislukt is. beteekent ongetwijfeld een keer ten goede in het volkenrecht. In de toekomst moet er een orgaan zijn, dat zal hebben te beoordeelen, of er onrecht is geschied. Dit orgaan moet mac'nt bezitten om het recht te handhaven. Naar de instelling van zulk een orgaan streeft de VJD. Bond. Uitspraken van de Rechtbank. Beverwijker wegens verduiste ring veroordeeld. Een inwoner van Beverwijk stond 14 dagen geleden voor de Haarlemsche Rechtbank te recht, verdacht van verduistering van hout bewerkingsmachines. Hij had getracht deze werktuigen, die niet meer zijn eigendom wa ren, te verkoopen. De officier van justitie had 8 maanden ge vangenisstraf geëischt. De verdediger, mr. I. S. de Vries, vroeg vrijspraak, subs, clemen tie. Heden veroordeelde de rechtbank den Be verwijker conform den eisch tot acht maan den gevangenistraf. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Damsterdijk Rott, n. Vancr. 23 v. Guayquil. Lochmonar Vanc. n. Rottm. 24 v. Santiago (Cuba). HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Meerkerk (thuisreis) 23 v. Singapore. Gaaster kerk (thuisr.) p. 25 Ouessent. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 25 (n.m.) te Antwer pen verw. Meliskerk (thuisr.) 25 van Antwerpen. Algorab 25 van Antw. te Hamburg verwacht. Springfontein (uitr.) 24 van Aden. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Jaarstroom 24 van Hamburg, n. Amsterdam. HALCYON LIJN. Rozenburg 25 van Huil te Rotterdam. Stad Zaandam 24 van Vaertan naar Emden. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (uitreis) 24 te Genua. Tajandoen (thuisr.) 25 v. Antw. via Hamb. Alhena (uitr.) 25 te Bombay. HALCYON LIJN. Stad Schiedam Genua n. Londen 24 (9.40 v.m.) 225 mijl ZO. v. Land's End. Stad Zwolle Rott. n. Porto Vesme 24 (4.5 v.m.) 170 mijl ZW. v. Land's End. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (thuisreis) 23 v. Bahia. Waterland (thuisr.) 27 (3 v.m.) te IJmuiden verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Calypso 24 van Genua naar Livorno. Orion 24 van Piraeus naar Amsterdam. Simon Bolivar 23 van Barbados n. Amst. Van Rensselaer 25 v. Paramaribo te Amst. Vulcanus 24 van Rotterdam te Genua. Titus 25 v. Amst. n. Gibraltar v.o. Agamemnon 25 v. Izmir te Amsterdam. Triton 25 v. Amsterdam n. Rotterdam. Costa Rica 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Merope 25 v. Kopenhagen n. Gdynia. Breda Amst. n. Chili 23 te Cristobal. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi 24 van Hamburg naar Rotterdam. Alchiba 24 van Rotterdam te Buenos-Ayres. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Blitar 25 van Rotterdam te Batavia. Tapanoeli (thuisr.) vertr. 25 7 n.m.) v. Londen. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Derby Japan n. Rott. 25 v. Aden. Glenogle Dairen n. Rott. 25 v. Pt. Said. Glenbeg Dairen n. Rott. 23 v. Cebu. Deucalion Japan n. Rott. p. 24 Perim. Antilochus Rotterdam n. Japan 24 v. Penang. Patroclus, Japan n. Rott. 25 v. Singapore. Memnon 20 van Yokohama naar Rotterdam. Antilochus. Rott, n. Japan 24 van Penang. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tabian (thuisreis) 23 v. Singapore. Poelau Roebiah 25 van Batavia n. Amst. Chr. Huygens 25 van Amsterdam te Batavia. Johan van Oldenbarneveldt (uitr.) 25 van Suez. Poelau Tello (thuisr.) 24 te Londen. Tarakan 25 van Amsterdam te Antwerpen,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11