VOOR DE VROUW DE VROUW IN DE XXe EEUW PONDER DAG 26 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 12 Zooals we reeds eerder vermeld hebben, voert de casaque op vrijwel alle gebieden van de damesmode den hoofdtoon. Zelfs bij avond- kleeding zagen wij reeds vele casaq'ues. Wij geven hier een tweetal afbeeldingen. Als eerste ziet u een zwart avondtoilet met mouwen, die van boven open zijn. Men lette vooral op de mooie lijn, die het voorstuk hier door krijgt. De casaque sluit aan den voorkant met knoopen en valt zeer klokkend. Als tweede model ziet u een casaque van zilverkleurig brocaat,, zeer getailleerd, gedra gen op een rok van velours chiffon. De gar neering bestaat'uit kleine knoopjes aan de voorzijde en een corsage aan den hals. De tweede illustratie laat een ander avond jurkje zien. Deze elegante japon is vervaar digd van crêpe satin. De ceintuur is van zil- verbestikte georgette: een alleraardigst effect. Bijzonder aardig zijn ook de pofmouwtjes. GEBREIDE JAPON Eindelijk het patroon van de gebreide ja pon, v.aarnaar mij al sedert eenigen tijd ge vraagd is. De jurk is in één stuk gebreid en volgens de mode van heden met los sjaaltje en 3/4 mouw. Het voorbeeld is gebreid van blauw met wit gemengde frotté wol en voor een jurk maat 42 a 44. is noodig 600 gram. Pennen no. 3 Vz. De rok is gebreid in 4 panden, nl. 2 gegeerde zijpahden 1 recht voorpand en 1 recht achter pand; die alle 4 van boven iets nauw toeloopen. Beginnende met het linkerzijpand onderaan zetten we 90 steken op en minderen om de 8 pennen (le 2 en laatste 2 st. te samen tot 36 st. We breien gewoon 1 pen r. 1 pen aver, en als het pand de vereischte lengte (tot de tail le) bereikt heeft rijgen we de steken op een draadje. (De zoom moet er bij gerekend wor den.) 2e zijpand evenzoo. Voor het voorpand zetten we 50 steken op.. We breien tot boven de heup en minderen om de 4 pennen tot 34 st. Op een draadje rijgen en achterpand even zoo breien. Nu beginnen we met het boven stuk. We leggen hiervoor het voorpand in het midden, aan weerszijden de dubbelbeslagen zijpanden, zooals de jurk in werkelijkheid komt te zitten en nemen op de pen: 18 st. van het linkerzijpand, de 34 st. van het voorpand en 18 st. van het rechterzijpand. Op deze 70 st. beginnen we het bovenstuk (voor) en meerderen om de 4 pennen (van de le en laat ste st. 2 maken) tot 86 st. We breien tot het armsgat (meten van uit de taille!) en minde ren aan weerszijden 15 st. voor armsgat (eerst 5 st. dan 4. dan nog 3x2 st.) Om een mooie halsuitsnijding te krijgen met split voor een dasje, breien we nu in het midden een pasje van „ribbels". Wanneer we de armsgaten afge- minderd hebben, breien we aan de aver, kant de le pen 14 st. aver. 28 st. recht, 14 st. aver. Recht overbreien. Deze 2 pennen 2 x herha len. Het pasje boven het split, waar de sjaal uitkomt, is in tweeën, slaat eenigszins over elkaar en sluit onder de knoopen met druk- knoopen. Eerst breien we daarom 14 st. aver. 9 st. recht, 10 st, afkanten, 9 st. recht, 14 st. aver, en de volgende pen (aan de rechte kant dus) een heele pen recht en er dan 9 st. bij opzetten. Terug 13 st. recht, 14 st. aver. Deze 32 st. telkens op dezelfde manier breien tot boven het split.je 9 ribbels zijn. Nu kanten we de hals als volgt af: Eerst 8 st. afkanten, te- rugbreien dan achtereenvolgens 3 keer 2 st. en de overgebleven 18 st. van de schouder breien we op tot het armsgat 15 c.M. hoog is. Afkanten. (We hebben er natuurlijk steeds voor gezorgd dat van af het armsgat de le 14 st. recht zijn, de rest „ribbels"). Andere kant spiegelbeeldig. Op dezelfde manier als boven zetten we de st. voor den rug op de pen én meerderen om de 4 pennen bij tot 80 st. Breien tot armsgat en hiervoor aan weerszijden 12 st. (4 x 3) af kanten, daarna op dezelfde manier in het midden ribbels breien nl. 14 averr., 28 recht, 14 aver. We breien zoo door (recht terugbreien) tot we 16 ribbels hebben, kanten in het mid den 8 st. af, daarna aan weerszijden 3x2 st. De overige 18 st. van den schouder nog 3 pennen breien. Afkanten en schouders dicht naaien. Mouw. Voor de 3/4 pofmouw zetten we 40 st. op. Om de pen maken we van de le en laatste steek 2 tot 64 st. Dan aan weerszijden in 1 x 10 st. bijmaken, en deze 84 st. 4 x breien. Daarna snel afminderen nl. om de pen de 2 eerste en laatste steken tesamen breien tot 54 st. Nu om de 4 pennen deze min dering tot 40 st. Bij de elleboog gekomen breien we nog 8 pennen recht en kanten af. Bij het inzetten van de mouw rimpelen we het. rechte stuk stijf in en zetten dat op den kop van den schouder. De zakken worden tn ribbels gebreid. Op zetten 8 st. om de pen van le en laatste st. 2 maken tot 18 st. Dan 18 ribbels breien en op dezelfde manier minderen tot 8 st. afkanten. De bovenstukken worden omgeslagen en met een knoop versierd. Deze knoopen (ook op het pasje) breien we, nl. ronde lapjes waarvan we op de manier van stoffen knoopen, knoo pen maken. Het dasje is rood (evenals de knoopen) en van ribbels gebreid. Van onde ren versierd met korte franje. De rok op de machine dichtnaaien, zoom met de hand, en strijk alles met een vochtige doek uit. We dra gen er een leeren ceintuur bij in de kleur van japon of sjaal. Sp. Th. Voedingseischen in verband met lichamelijke ontwikkeling en lichaamsprestaties. (Rapport van den Volkenbond III) door MARTINE WITTOP KONING. Niettegenstaande de belangrijke verbete ringen op medisch en hygiënisch gebied, die de tweede helft van de 19e eeuw heeft ge bracht, valt het toch niet te ontkennen, dat de lichamelijke toestand van een overgroot deel der menschheid nog bij lange na het gewenschte gezondheidspeil niet heeft be reikt; en de nieuwste vorderingen in de me dische wetenschap hebben aangetoond, dat deze „minderwaardigheid" in veel gevallen op rekening moet worden gesteld van een gebrekkige voeding. Het geneeskundig schooltoezicht wijst op een hoog percentage aan ziekelijke kinderen, die bij het normale peil van ontwikkeling voor hun leeftijd achterblijven en die helaas veelal de slachtoffers worden van epidemi sche ziekten, omdat het hun aan het noo- dige weerstandsvermogen ontbreekt. Sedert de laatste dertig jaar is met steeds grooter wordende zekerheid aangetoond, dat een verkeerd begrepen voeding een belang rijke rol speelt bij de kindersterfte en dat zij verder de verklaring geeft voor de gebrek kige ontwikkeling van een zeer groot aan tal schoolkinderen en jonge menschen, de wankele gezondheid en het gebrek aan werk kracht van talrijke volwassenen. Gebrekkige voeding en ziekten tengevolge van voedingsfouten worden waargenomen niet enkel in de steden, maar ook op het platteland niet alleen in arme. weinig ont wikkelde streken, maar ook bij welvarende volken, die in 't bezit zijn van een oude be schaving en een hooge ontwikkeling. 't Is daarom, dat men thans over de ge- heele wereld het voedingsvraagstuk als on derdeel van de volksgezondheid in studie heeft genomen en het resultaat daarvan is de overtuiging, dat een groot deel. misschien wel het grootste deel der menschheid slecht gevoed of ondervoed is. Het rapport verdeelt zooals we het in ons eerste overzicht reeds opmerkten de voedingsmiddelen in: le. beschermende, die vooral waarde heb ben door hun gehalte aan minerale bestand- deelen, vitaminen en volwaardige eiwitten; 2e. energieleverende, die door hun gehalte aan vetten, koolhydraten en eiwitten (in dit geval tellen ook de niet-volwaardige soorten mee) het lichaam van de noodige calorieën voorzien. Gebrek aan energieleverende stoffen leidt tot verslapping; gebrek aan beschermende voedingsmiddelen is ooi-zaak van verschillen de „gebrekszielcten", ook bij een ruimen toe voer van calorieën. Ter nadere voorlichting van het publiek volgen dan in het rapport eenige voorbeel den van levensmiddelen, die de zoo zeer ge wenschte bescherming geven. Bovenaan staat de melk, met de zuivelproducten; dan volgen de eieren en enkele organen van het slachtvee (lever, nier), verder de vette visch- soorten (wij denken vooral aan de haring in al haar vormen), de groene groenten en de versche vruchten; eindelijk no.g bepaalde vetten (boter, levertraan), die vooral van belang zijn voor de verschaffing van de vita minen A en D. Het lijstje van de meest gebruikte energie leverende voedingsmiddelen omvat: de vet ten, de graanproducten en de suiker; hier uit volgt dat b v. boter, room en ook melk als vethoudende producten hun waarde voor ons volk ontleenen aan de beide func ties, zoowel de „Beschermende" als de „calo- rieënaanbrengende". Het ideale kostrantsoen zal dat zijn, waar in de juiste verhouding bestaat tusschen de twee groepen van voedingsmiddelen een mogelijkheid, die overal aanwezig kan zijn, afhankelijk van de beschikbare bodempro ducten, het klimaat en andere plaatselijke omstandigheden. Hoofdzaak daarbij zal zijn het streven naar voldoende afwisseling, zoo dat eenzijdigheid ten opzichte der vereischte voedingsstoffen wordt vermeden. Wanneer gebreksziekten voorkomen zoo gaat het rapport verder vertoonen zich de gevolgen het eerst bij die personen, van wie een bijzondere lichamelijke inspanning wordt gevraagd. Indien de „beschermende" stoffen in vol doende mate aanwezig zijn, dan kan in zoo'n geval gemakkelijk voorzien worden, eenvou dig voor toediening van een vermeerderde hoeveelheid „niet-beschermende" stoffen (vetten en koolhydraten), die in staat zijn tot het leveren van de gewenschte calorieën- vermeerdering. Zijn daarentegen de „beschermende" stof fen niet in toereikende hoeveelheid vertegen woordigd, dan zal de vermeerderde lichame lijke inspanning dikwijls een gebreksziekte veroorzaken. De eerste slachtoffers van scheurbuik (ge brek aan vitamine C) zijn onder de zeevaar ders altijd diegenen geweest, die zwaren li- chamelijken arbeid hadden te verrichten. Evenzoo komen in de tropen de meeste beri- berilijders (gebrek aan vitamine B) voor on der de hardwekende koelies enonder de zwangere of zoogende vrouwen, wier licha melijke prestaties ook het normale te boven gaan. In Z.-China en in bepaalde streken van Britsch-Indië is het vooral de aanstaan de moeder, die te lijden heeft onder het ge brek aan kalk en bepaalde phosphaten, en die daarop reageert met een ontaarding van het beenderenstelsel. En naast die beide groepen den arbei der met een zware dagtaak en de zwangere vrouw of de zoogende moeder, die feitelijk voor twee personen heeft te zorgen moet nog vermeld worden het groeiende individu, dat al naar mate het jonger is, een des te grootere behoefte zal vertoonen aan „be schermend" voedsel, waardoor het in staat wordt gesteld zijn weefsels behoorlijk te vor men en te ontwikkelen. Op den voorgrond staan dus bij het kind de minerale stoffen, de vitaminen en het vol waardige eiwit (melk, groenten, fruit). De gevolgen van een voeding, die in dit opzicht te wenschen overlaat, kunnen gedurende korteren of langeren tijd latent zijn (niet dadelijk tot uiting komen): vroeg of laat zullen ze echter hun invloed doen gelden niet alleen op de lichamelijke gezondheid, maar ook op de geestelijke ontwikkeling. Voor eiken leeftijd zijn natuurlijk gevaren verbonden aan een verkeerde voeding; maar de perioden, waarin deze fout het zwaarste wordt gestraft, zijn die, waarin het orga nisme zich het sterkst aan het ontwikkelen is: het vóórgeboortelij k leven, de kinderja ren en de puberteitsleeftijd. Fouten dan ge maakt zijn vaak in het geheele verdere le ven niet meer te herstellen. November 1936. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK. ZONDAG. Ansjovisbroodjes Gebraden konijn Appelmoes Aardappelen Chocolade-bavaroise. MAANDAG. Wildschoteltje Brusselsch Lof met harde eieren en boter Vruchten. DINSDAG. Gevulde selderieknol met gehakt Aardappelen Deensche vla WOENSDAG Boerenkool met rookworst Aardappelen Rijst met appelen. DONDERDAG. Runderbiefstuk Gebakken aardappelen Andijvie. Flensjes. VRIJDAG Stokvisch met droge rijst, Gebakken uien Aardappelen en mosterdsaus. ZATERDAG. Bruine boonen met spek Aardappelen Vanillevla met appelmoes. Op zoek naar nieuwe wegen. Over de geheele wereld is er een zoeken naar nieuwe wegen en nieuwe idealen om te herstellen, wat door den wereldoorlog is ver nield aan materialen en geestelijke waarden. Het zijn vooral de vrouwen, die steeds weer beproeven, in het besef van de nieuwe ver antwoordelijkheid, welke haar in vele landen met het kiesrecht werd opgelegd, samen te werken voor een betere wereld. Bij de samen werking met het andere geslacht kwam tot nu toe de invloed van de vrouw slechts weinig tot zijn recht; ten deele omdat de mannen, met reeds verkregen routine op de voor de vrouw nieuwe terreinen deze hun zienswijze sugge reerden of hun werkwijze oplegden, ten deele, omdat de worsteling met de vele problemen, welke zijzelf en de wereld had op te lossen zoo groote geestelijke in spanning eischte van de nieuwelingen in het openbare leven, dat bij haar het verstand het gevoel ging overheer- schen en zij bij de onderdrukking van som mige verkeerde vrouwelijke zwakheden de goede eigenschappen verloren. Zeker is het waar, dat naast de vrouwen met meer intel- lectueelen aanleg die begonnen te werken in beroepen welke in het naaste verleden niet door haar geslacht werden beoefend, er velen waren, die uit modezucht, of om meer te schijnen dan zij waren, arbeid zochten bui ten de gezinstaak, arbeid welke haar niet lag en die daardoor niet alleen eigen natuur ge weld aandeden, maar twijfel wekten aan de capaciteiten der vrouw, de arbeidsmarkt be dierven en de gezinstaak indiscrediet brach ten. Want juist dezen begonnen met min achting te spreken over de gezinstaak terwijl daarentegen vele begaafden bij haar huwelijk bewezen, dat. haar samenwerken met den man haar leerde binnenshuis met meer inzicht en overleg haar arbeid te verrichten. De werkloosheid heeft ertoe geleid, dat velen om economische .edeuen, om plaats te maken voor den man, de vrouw geheel willen terug dringen naar de huishoudelijke beroepen. Een dergelijke dwang zal nooit bijdragen tot een verbetering der gezinstaak, omdat deze, alleen als zij met liefde en toewijding wordt vervuld voor de maatschappij beteekenis heeft. Het streven door betere voorbereiding de gezinstaak in aanzien te verheffen, kan daarom meer doen voor vrij willigen terug keer der meisjes tot haar taak als huisvrouw en moeder dan alle ge- of verbod van buiten af. Er zijn, zooals gezegd, naast de economische beweging om de gezinstaak meer in het mid delpunt der belangstelling te plaatsen, meer ideëele stroomingen met hetzelfde doel. Er is de nieuw-feministische beweging, vol inconse quenties en eenzijdigheid, die bezig is veel te vernielen, dat door de voorstandsters der vrouwenbeweging met zorg werd opgebouwd in het belang van vrouw en maatschappij. Toch is ook deze beweging voortgekomen uit den oprechten wensch. de maatschappij te genezen van haar kwalen door een poging haar den echten invloed der moeder terug te geven. Thans is er een andere vrouw. mevr. A. E. TalensEbbens, die evenals de feministen en nieuw-feministen de maatschappij meer wil laten partijtrekken van den echten in vloed der vrouw, en. als Famke meent dat er wegen moeten worden gevonden om te voorkomen, dat de vrouwelijke psyche wordt verminkt door de samenwerking met den man in het openbare leven. Niet als Famke wijt zij de vrouwenbeweging de schuld van het verzwakken der goede eigenschappen van de vrouw, doch als deze wil zij de middelen zoe ken om den echten vrouwen invloed te ver sterken en zij roept daartoe alle vrouwen van goeden wil op tot samenwerking in den vrou wenkruistocht „Om samen in volstrekte trouw aan ons hoogste vrouw-zijn en in onvoorwaar- delijken dienst aan de menschheid den weg te banen naar een waarachtig samenleven in liefde, vrede en oprechte menschelijkheid". Het klinkt wat hoogdravend, evenals sommige zinsneden in de wat vage brochure van mevr. TalensEbbens, terwijl zij in theorie niet zoozeer afwijkt van de beginselen der be slaande vereenigingen voor de behartiging van vrouwenbelangen. Ook zij wil in beginsel vrijheid van arbeid voor de vrouw en deze be vorderen door samenwerking aller vrouwen en haar gemeenschapsgevoel versterken. Als de Vereeniging van Huisvrouwen wil zij ver heffing der gezinstaak, want al schijnen de doeleinden dezer laatste vereeniging meer materieel dan ideëel, door de materieele ge zinstaak te vereenvoudigen, komt meer tijd vrij voor vervulling van ideëele doeleinden. Qui trop embrasse, mal étreint. Laat elke vereeniging op haar eigen terrein zoo nuttig degelijk en doeltreffend mogelijk werken en laten de vrouwen, die tijd en geestdrift heb ben om hieraan bij te dragen, dit in de be staande vereenigingen doen. Laat ons idea lisme practisch zijn en laat ons ons wachten voor de holklinkende zinnen, als onder Ilf*) van de beginselen, welke onze nuchtere jeugd afschrikken. Er zijn zeer vele weldenkende vrouwen in ons land, die naar nieuwe wegen zoeken en voor een concreten optocht voor vrede een paar maal in het jaar is veel medewerking te krijgen, maar we betwijfelen, of er vele hel dinnen zullen zijn, die als er offers moeten worden gebracht of sprake is van dag in dag uit geduldig geven even bereid zullen zijn. We hopen het voor den Vrouwenkruistocht en teekenen nog aan dat 't adres voor adhaesie- betuigingen en inlichtingen is Bureau Vrou wenkruistocht Langendijkstraat 13. Haarlem. EMMY J. B. Het onvoorwaardelijk dienen van het Leven en van den levenden mensch in de maatschappij, opdat deze niet meer aan lief deloos materialisme, levensvreemd intellectua lisme, geestverkrachtend onderwijs, geestdoo- denden arbeid, demoraliseerende werkloos heid. moordende concurrentie menschont- eerende strijd en menschvernietigende oor logen- ten offer zullen vallen. Teleurgestelde Dames Al Uw overtollige en ontsierende haren wor den afdoende en pijnloos verwijderd in het GEZONDH. - SCHOONH. INSTITUUT C. VINK—KRIJGSMAN, Gedipl. verpl. Huid-Schoonh.-Specialiste, WAGENWEG 2 a rood TELEFOON 15694 (Adv. Ingez. Med.) ONZE KNIPPATRONEN Nr. 780: leuke overhemdblouse, te vervaar digen van shantung, flanel of witte waschzijde. De blouse sluit van voren met knoopen. De mouwen zijn met een schouderpas op de blouse gestikt. Benoodigd matreiaal; 3 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 42: bovenwijdte: 96 een timeter;; taillewijdte: 74 centimeter; heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend ma ken voor een eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. Jjf Nr. 770: jeugdige japon van geruite wollen stof. De eenige garneering bestaat uit een breeden kraag van wit Piqué en een opgestikte bies van schuin geknipte stof, midden op de japon. Benoodigd materiaal; 4 meter van 90 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taillewijdte: 74 centimeter; heupwijdte: 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs: 30 ets. per stuk. Deze patronen zijn te verkrijgen bij het bureau van dit blad, plus 6 ct-s. portokosten. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daardoor onnoodige ver traging in de verzending. We verzoeken de lezeressen beleefd haar bestelbrieven voldoen de te frankeeren, daar wij deze anders niet accepteeren. Bovenstaande patronen zijn ook naar maat te verkrijgen. Prijs wordt dan: nr. 780: 40 ets.; nr. 770 70 ets. per stuk. Verder leveren we niet alleen patronen van de hier gepubliceerde modellen, doch van ieder gewenscht model. Toezending van de afbeelding of schetsje met vermelding van maten is voldoende. Prijzen van deze maat- patronen zijn: een mantel: 85 ets.; een japon:' 70 ets.; lingerie en kinderkleeding: 45 cts.Ji blouse; 40 ets. en rok: 35 ets. per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14