Een waschlijst van verlangens. Defensie-wenschen der Kamer PUROL Kweekschoolwet van de baan. POND ERDAG 26 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER. Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan de orde. DEN HAAG Woensdag. Meer dan 20 pet. van de Kamer voelt zich geroepen bij dit begrootingshoofdstuk een woordje mee te praten. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Vandaar de bespreking van een reeks verschillende kwesties. Daar was dan allereerst de heer v. d. H e u- vel (a-r.), die het had over het belang voor onzen tuinbouw van een krachtige bevorde ring van den export, waarna zijn partijge noot Duymaer v. Mp-gII Twist weer eens 1 voor de binnenschiP- f-'I pers opkwam, te wier behoeve hij o.m. een betere regeling van de evenredige vrachtver- deeling vroeg. Mr. Kor ten horst (r.-k.) drong nog eens met kracht er op aan, op te houden met het stelsel van afwachten wat het spel der vrij krachten zal opleve ren. De economische politiek van de Regeering dient z.i. thans meer dar» ooit gericht te zijn op doelbewuste bevordering van een geordende productie en distributie. Daardoor alleen zal een stelsel matige wederopbouw mogelijk zijn. Voorts dient ook de industrialisatie, waarvan ten gevolge der gewijzigde munt-politiek de kan sen verbeterd zijn, actief bevorderd. Ter ver ruiming van den uitvoer acht spr. handha ving van de contingenteeringen, als onder- handelings-objeet, gewenscht. En natuurlijk liet deze afgevaar digde ook niet ach terwege opnieuw een actieve handelspoli tiek te bepleiten, door middel van hoogere Invoerrechten tot be scherming van het bedrijfsleven. De winst, op de goud voorraden te behalen in verband met de devaluatie, moet al lereerst gebruikt wei den voor verlaging o». I». G. Kortonhorat van woninghurem, <R K- staatao.» mede door vermindering der vaste lasten, die op 't woningbezit drukken. De heer Stump el (R.-K.) nam het voor den middenstand op, waarvoor de Regeering, ondanks vele schoone beloften, te weinig doet. Deze afgevaardigde las een heel zon den-register van het Kabinet op, dat moest dienen om duidelijk te maken, dat allerlei wetten, die met 't oog op middenstandsbe- langen noodig zijn, te lang uitblijven. Evenals de heer Duymaer-v. Twist dron gen o.m. Mr. Donker (soc.) en de heer Schil thuis (v.-d.) op een verbeterde re geling der evenredige vrachtverdeeling voor binnenschippers aan, terwijl Mr. Wende- laar (lib.) 't liefst de heele regeling zou zien verdwijnen. Dit gold ook voor de con tingenteeringen. Voor onderhandelingsob jecten aldus boven dien het oordeel van den heer Schilt- huis leenden zij zich minder. Afschaffing van de elders geheven Rijn vaartpremie, zou den liberalen woordvoer der ook ten zeerste toelachen. Als hij er op aandringt, nog iets Drop (S.D.A.P.) te doen voor het personeel van den Konink lijken Hollandschen Lloyd interrumpeert de Minister „U zult zien, dat deze menschen een betere Sinterklaas zullen krijgen dan u denkt!" De heer Drop (s.-d.) vroeg later naar de voorwaarden waarop de nieuwe combinatie het bedrijf van den K.H.L. zal voortzetten en bepleitte insgelijks- de personeels-belan- gen. Nadat Mr. Wester man (nationaal) o.m. betoogd had, dat we tot „Planwirt- schaft" moeten overgaan en hij ter aanbe veling van Regeerings-hulp voor het tot stand komen eener Amsterdamsche wereld tentoonstelling 1940 met den communist W ij n k o o p een eenheidsfront had gevormd, sloot Dr. Vos (lib.) zich hierbij aan, waarna ook deze afgevaardigde o.a. voor den Mid- Ligging Hembrug kwetsbaar? Verschillende zienswijzen in de Tweede Kamer ■-ersehenen is het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het staats bedrijf dei- artillerie-inrichtingen voor het dienstjaar 1937. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat dit bedrijf dat op een plaats gevestigd is, uiterst kwetsbaar is. Zij vroegen, of het niet gewenscht zou zijn, de artillerie-inrichtingen te decentraliseeren, voor zoover de aard van dit bedrijf dat toe laat. Andere leden meenden, dat dit bedrijf beter kan worden verdedigd juist omdat het op een plaats gevestigd is. BESLAG GELEGD OP SPAANSCH STOOMSCHIP. Op het Spaansche stoomschip „Christina", welk schip van Duinkerken te Vlissingen is aangekomen om te bunkeren, is door een deurwaarder uit Middelburg beslag gelegd in verband met een aanvaring voor Ostende, waarbij het Spaansche schip een visschers- boot uit Ostende in den grond heeft geva ren en waarbij drie menschen zijn verdron ken. Nog geen verplichte vaccinatie Thans opschorting voor een jaar voorgesteld. Ingediend is een wetsontwerp tot verlen ging van den geldigheidsduur van tijdelijke benalingen betreffende de vaccinatie. In tegenstelling met de vorige voorstellen van deze strekking wenscht de minister thans de opschorting voor niet langer dan één jaar voor te stellen, opdat in den loop van het volgend jaar een princioieele be handeling van het vaccinatie-probleem aan de orde kan komen. denstand opkwam: behandeling van het vraagstuk der kosten van de vaste lasten voor 't middenstandsbedrijf (electriciteits- tarieven enz.) verdiende in belangrijke mate aanbeveling. Var» de overige ter sprake ge komen punten, zij alleen nog aangestipt, dat de heer v. d. Put (R.-K.) ordeningsklanken liet hooren en dat het heele sprekerslijstje tenslotte afgewerkt werd. E. v. R. Ruwe Huid Ruwe Handen D r Doos 30 cent Kuwe Lippen Rij Apo>h. en Drogist (Adv. Ingez. Medj Maatregelen der spoorwegen op 7 Januari. Vele extra-treinen naar Den Haag. Naar ons wordt medegedeeld hebben de Nederlandsche Spoorwegen de volgende maat regelen genomen inzake het te verwachten drukke reizigersvervoer op 7 Januari a.s. naar en van Den Haag. Gewone gezelschapsbiljetten en uitstapjes biljetten voor kinderen worden naar Den Haag of naar een station gelegen binnen een afstand van 65 K.M. van den Haag voor reizen richting Den Haag beginnende 7 Januari niet afgegeven Van stations gelegen op een afstand van 65 K.M. of minder van Den Haag, zullen groote groepen personen gezamenlijk willende reizen naar Den Haag goed doen hun ver langen daartoe uiterlijk op 22 December a.s. aan het station van vertrek kenbaar te maken, onder opgave van het aantal reizigers en ge- wenschte uren van vertrek en aankomst in Den Haag, opdat de N.S. zooveel mogelijk deze vervoeren kunnen regelen. Van stations gelegen op een afstand van meer dan 65 K.M. van Den Haag, zullen, voor reizen richting Den Haag beginnende op 7 Januari speciale gezelschapsbiljetten 2e en 3e klasse verkrijgbaar worden gesteld, voor ten minste 15 personen. Deze gezelschappen moeten eveneens alle uiterlijk 22 December a.s. hun vervoer aan vragen met opgave van gewenscht uur van j aankomst in en vertrek uit Den Haag, waarna N.S. ook deze vervoeren zullen regelen en zoo noodig bepaalde treinen hiervoor zullen aan wijzen. Voor zooveel noodig zal op sommige baan vakken de gewone dienstregeling niet gelden, doch wordt in plaats daarvan een uitgebreide of gewijzigde treinenloop ontworpen. Op behandeling van het ontwerp geen prijs gesteld. Spelling-1936 voorloopig nog niet in officieele stukken. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de onderwijsbegrooting. Hieraan wordt het volgende ontleend: Op behandeling van het ontwerp- kweekschoolwet stelt de minister geen prijs. Daargelaten, hoe hij oordeelt over de grondgedachten van het ont werp, het staat voor hem vast, dat de uitvoering van deze wet in de naaste of in een verdere toekomst, nieuwe en belangrijke lasten zou leg gen op de overheidskas. Naar zijn overtuiging kan daarvan voorshands geen sprake zijn. Ten aanzien van de overgang van het Lager tot het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs wint de minister thans het oordeel in van den Onderwijsraad en hij ver trouwt, dat reeds bij de toelating in 1937 een regeling zal kunnen gelden, die meer be vredigend geacht wordt dan de tegenwoor dige. Ten aanzien van de vaststelling van den duur der vacanties zijn de lagere scholen binnen het raam der wettelijke bepalingen vrij. Ook met de vacanties der middelbare scholen heeft de regeering geen bemoeienis dan voor zooveel de rijks hoogere burger scholen aangaat, naar het den minister voor komt, geen aanleiding. Benoeming van een commissie om na te gaan, of de leerprogramma's bij het lager, middelbaar, en voorbe reidend hooger onderwijs overladen zijn, lacht den minister niet toe. On getwijfeld echter is deze zaak van genoeg belang om ze niet uit het oog te verliezen. De aandacht van den minister blijft er dan ook op geves tigd. De minister is niet voornemens een wets ontwerp tot bescherming van den titel en het beroep van architect bij de Staten- Generaal aanhangig te maken. Schrijfwijze der Nederlandsche taal. Volgens vele leden zou door het Konink lijk Besluit van 18 Juli 1936 opnieuw de chaos dreigen te ontstaan, die voor de besluiten van 1934 ontstond. Voorts zou volgens dit besluit een spelling moeten worden onderwezen, waarvan de regels niet vaststaan. Noch de eerste noch de tweede bewering heeft, naai de overtuiging van den minister, reden van bestaan. Voor invoering der spelling-1936 in de officieele stukken zal hij het voor stel doen. zoodra hij het oogenblik daartoe gekomen acht. Dit is thans nog niet het geval. Voorts deelt de minister mede, dat hij zich overeenkomstig zijn voornemen onlangs ge wend heeft tot de Koninklijke Akademie van Wetenschappen met het verzoek een voorstel te mogen ontvangen omtrent de beste wijze, waarop het vraagstuk van de geslachten en hetgeen daarmede samenhangt, zou kunnen behandeld worden, en omtrent samenstelling en taak-oinschrijving eener commissie ad hoe. Het verzoek is bij de Akademie in behande ling. Naast den aandrang in het Voorloopig Ver slag om tot de spelling-1934 terug te keeren, staat die om terug te keeren tot de spelling de Vries en te Winkel, zooals deze thans in gebruik is. Noch aan het een noch aan het ander kan de minister voldoen. Een halve eeuw geleden Het Duitsch-Japansch verdrag. Belangensferen in Ned. Indië? Bericht van een Londensch blad. LONDEN, 25 November (Havas). De diplo matieke redacteur van de „Evening Standard" beweert uit goede bron bijzonder heden te hebben vernomen over een geheim protocol, dat als annex zou zijn toegevoegd aan het nieuwe Japansch-Duitsche verdrag. Dit protocol, zoo schrijft hij, verdeelt Ne- derlandsch Oost-Indië in Japansche en Duit- sche belangensferen en regelt de kwestie van de eilanden in den Stillen Oceaan, die heb ben toebehoord aan Duitschland en geplaatst zijn onder Japansch Mandaat. Duitschland zou afzien van alle rechten op de Marian- nen, de Carolinen en de Marshal-eilanden, d.w.z. op alle gebieden in den Stillen Oceaan, die gelegen zijn ten noord-westen van een lijn, die loopt door de Java, de Soenda, de Banda-, en de Arafoera-zee. Deze lijn moet dan ook de respectieve economische belan gensferen van Japan en Duitschland in Ne- derlandsch Oost-Indië aangeven, waarbij Borneo en Celebes door het protocol als on der Japanschen invloed liggende erkend wor den en Sumatra en Java onder Duitschland's invloed worden verklaard. In hetzelfde artikel wordt er de nadruk op gelegd, dat de door Nederland gevoerde open-deur-politiek in Nederlandsch Oost- Indië alle vrijheid laat voor buitenlandsche penetratie. De .Evening Standard" maakt verder be kend, dat Schacht een plan zou hebben op gesteld, waarin voorzien wordt in de econo mische penetratie door middel van Duitsche firma's, die te Amsterdam werken in over eenstemming met het Nederlandsche recht en die rubberplantages exploiteeren voor Duitschland, terwijl in dit plan ook voorzien zou worden in het instellen van Duitsche ko lonisatiecentra. Het blad schrijft tenslotte, dat de nationaal-socialistische propaganda zeer actief is onder de Nederlandsche bevol king in Indië, teneinde haar voor te berei den op een eventueele Duitsche overheer- sching. (Wij laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van dit Londensche blad, doch vestigen er wel de aandacht op, dat men het met zeer veel reserve dient te beschouwen) Voor en tegen vermeerdering van materiaal. Verschenen is het voorloopig verslag no pens het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk 8 (Defensie) der Rijksbegrooting voor 1937. Bij vele leden had de beperkte strekking van het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het 13de hoofdstuk voor 1936, ernstige teleurstelling gewekt. Zij meenden te weten, dat van dit ontwerp in Neder- landsch-Indië zelfs met ontsteltenis en ont stemming was kennis genomen. Den toestand in den Stillen Oceaan achtten zij van dien aard, dat op dit oogenblik voorstellen van veel verdergaande strekking hadden mogen worden verwacht. Deze leden waren van mee ning, dat het nieuwe plan stellig geen „ver sterking", doch ten hoogste een remming van de stage verzwakking van de vloot beteekent. Dit bekrompen plan voor de Indische marine achtten zij beschamend voor ons land, vooral ';n dezen ernstigen tijd, die ernstige voor zieningen vordert ter handhaving van onze neutraliteit en ons volksbestaan. Ook betreurden zij, dat de regeering blijkbaar slechts oog heeft voor de maritieme defensie in Indië en geen maatregelen voorstelt ter voorziening in het groeiende tekort van de maritieme defensie in Europa Niet minder bedenkelijk achtten de hier aan het woord zijnde leden 's ministers plannen ten opzichte van de luchtmacht. Gaarne zouden deze leden vernemen, waar om de minister een zoo vergaande verzwak king van de voorstellen der commissie-Kan verantwoord acht. Omtrent het gebruik van landvliegtuigen ter ondersteuning van de vloot merkten zij op, dat hun dit onnoodig duur en weinig doelmatig voorkwam. Verscheidene andere leden, die het begin sel van de collectieve veiligheid en de daaruit voortvloeiende verplichtingen jegens den Vol kenbond aanvaardden en erkenden, dat de internationale verhoudingen voor de defen sie van Nederlandsch-Indië bijzondere aan dacht vragen, waardeerden, dat de regee ring zich bij de indiening van dit wetsont werp heeft laten leiden door het financieel mogelijke. Weer andere leden, die het beginsel van de collectieve veiligheid volgens het verdrag van den Volkenbond vooropstelden, erkenden, dat de internationale toestand versterking van de maritieme defensie van Nederlandsch- Indië noodig maakt. Hoewel ook zij het op prijs zouden stellen, omtrent de verdere plan nen der regeering nader te vernemen, ver klaarden zij, zich met de onderhavige voor stellen van de regeering te kunnen vereeni gen. Nu er eenmaal achterstand is in den aanbouw volgens het vlootplan Deckers een achterstand waarvoor de Kamer mede verantwoordelijk is, daar zij zich op grond van financieele overwegingen gedurende eenige jaren heeft vereenigd met een meer beperkten aanbouwen konden ook deze leden het niet onverstandig achten, dat de regeering zich voorloopig wil beperken tot het aanbouwen van dat materiaal, hetwelk beide partijen in de commissie-Kan in elk geval noodzakelijk bleken te achten. Eenige leden vroegen, of de zeer snelle ont wikkeling van de techniek, strategie en tac tiek van de marine niet het overwegen van andere mogelijkheden gewenscht maakt dan aan de commissie-Kan voor oogen hebben gestaan. Hierbij dachten zij aan het toene mend gebruik van uiterst snel varende tor pedo-motorbooten in bijna alle marines. Eenige andere leden meenden, dat de voor uitgang der techniek sinds 1930 van dien aard is geweest, dat het geen zin meer heeft, nog immer van het plan-Deckers uit te gaan. Naar hun meening is de verdediging van een geweldige uitgestrektheid als Nederlandsch- Indië voor een vloot slechts mogelijk, indien deze zeer veel sterker is dan de vloot die thans te onzer beschikking staat. Een zoo danige vloot is voor Nederland te kostbaar, bovendien zou het tal van jaren duren, eer zij gebouwd zou zijn en het daarvoor be- noodigde personeel voldoende zou zijn opge leid. Het eenige wapen, dat, gezien de beperkte middelen waarover Nederland en Indië be schikken, in aanmerking komt, is, naar het oordeel van de hier aan het woord zijnde le den, de luchtmacht, waarvan de beteekenis met den dag toeneemt. De bestelling van vliegtuigen. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bestellen van een belangrijk aantal vlieg tuigen zonder voorafgaande goedkeuring van het parlement niet kan worden gerechtvaar digd door een beroep op de ontwikkeling van de internationale omstandigheden. Verschei dene leden beschouwden de bestelling van de 6 Glenn Martin-bommenwerpers als een mis greep. Vele leden achtten het dringend gewenscht, dat de regering bij haar bestellingen meer rekening zal houden met de belangen van de Nederlandsche vliegtuigindustrie, zij is zon der twijfel in staat, oorlogsvliegtuigen te le veren, welke voor die van geen ander land behoeven onder te doen. Ook in Indië zou de vestiging van een vlieg tuigindustrie mogelijk worden, indien de na tionale ondernemingen, welke daarvoor in aanmerking komen, met zekerheid zouden kunnen rekenen op bestellingen voor de Ne derlandsche en Indische defensie. Opgemerkt werd, dat in verschillende lan den bij het bouwen van koopvaardijschepen bepaalde voorschriften in acht moeten wor den genomen, die ten doel hebben, dat deze schepen gemakkelijk als hulpkruisers kunnen worden ingericht. Dergelijke voorschriften achtte men ook voor ons land gewenscht. Vele leden verklaarden met het beleid van den minister te kunnen instemmen. Het z.g. „omfloersen" der begrooting had verschei dene leden onaangenaam getroffen, terwijl eveneens verscheidene leden bezwaar hadden tegen een door Nederlapd meedoen aan den bewapeningswedloop. Het had verscheidene leden groote voldoening gegeven, dat bij de groote manoeuvres van dit jaar de geest bij de weermacht zoo goed was. Gevraagd werd of, zoo noodig maatregelen getroffen zullen worden om het nationaal socialisme buiten de weermacht te houden, en, zoo beweringen omtrent nationaal socialistische officieren in de weermacht onjuist zijn wat gedaan zal wor den om de weermacht te beschermen tegen onware beschuldigingen. Luchtverdediging. Vele leden betoogden de noodzakelijkheid van een goed georganiseerden en snel wer kenden alarmdienst in verband met aanval len uit de lucht. Sommige leden gaven in overweging, de luchtmacht met het oog op de kwetsbaarheid over een aantal vliegvelden te verdeelen. Aan gezien de inrichting van vliegvelden veel tijd en geld kost, dient hiermede onverwijld een aanvang te worden gemaakt. Eenige leden achtten het noodzakelijk, vliegtuigbergplaat sen onder den grond in te richten. Eenige leden meenden redenen te hebben om aan te nemen, dat aan de bekwaamheid en paraatheid van den militairen vlie°'- dienst zeer veel ontbreekt. Ook over het materieel had men ernstige klachten vernomen. Economische en industrieele voor bereiding der verdediging. Verscheidene leden vroegen weder naar den stand van zaken met betrekking tot de eco nomische en industrieele voorbereiding der verdediging. Zij achtten het noodzakelijg, dat een breed plan wordt ontworpen om de industrie voor te bereiden op de aanmaak van oorlogsmateriaal. Wijziging van de dienstplichtwet. Algemeen had men met bijzondere be langstelling kennis genomen van de mede- deeling in de troonrede, dat aan de Sta ten- Generaal zal worden voorgelegd een ontwerp van wet tot wijziging van de dienstplichtwet. Gaanie zou men omtrent de strekking van dat ontwerp worden ingelicht. Vele leden gaven als hun meening te ken nen, dat uitbreiding van het contingent van de schatkist te groote offers zou vergen, indien daarmede niet gepaard zou gaan een verkorting van den eersten oefeningstijd bij sommige wapens. Andere leden zouden zich tegen verkorting van den diensttijd in elk geval verzetten. Zij drongen integendeel aan op verlenging van den eersten oefeningstijd bij de onbereden wapens. Deze leden erkennen, dat ingrijpende maat regelen als verlenging van den diensttijd en uitbreiding van het contingent zeer zware eischen aan de schatkist stellen. Zij meenden echter, dat de handhaving van onze zelfstan digheid van zoo overwegend belang is. dat voor dit doel zoo noodig op ander ge bied zal moeten worden bezuinigd. Sommige leden waren van oordeel, dat meer aandacht dient te worden besteed aan de vrijwillige weerbaarmaking van ons volk. Personeel zeemacht. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het bemanningsvraagstuk op het oogenblik voor de marine het meest belangrijke vraag stuk is. Naar deze leden opmerkten, kan het ontbrekende materiaal spoedig worden afge bouwd, doch met de opleiding en oefening van het benoodigde personeel zijn jaren ge moeid. De regeering dient daarom met het bemanningsvraagstuk grooten spoed te maken. Uit Haarlem's Dagblad van 1866 26 November: De Staatscourant bevat de goedge- keurde statuten der nieuw opgerichte vennootschap Haarlemsche Ijzergieterij alhier met een maatschappelijk kapitaal van ƒ60.000, verdeeld in 60 aandeelen van 1000.Hiervan is f 15.000 ge rekend geheel door inbreng gestort te zijn, terwijl op het restant 60 pCt. is gestort. Directeur is de heer C. M. B. Reigers en commissaris de heeren H. Figeé Jr., Jan Cool en Willem Stolp. Jamboree-propagandadienst in een spoorwagen. Men begint reeds toeristen te trekken. Aanvragen voor logies te Haarlem. De commissie voor pers- propaganda- en verkeer van de Wereldjamboree 1937 heeft thans haar kantoor in gebruik genomen. Dank zij de inschikkelijkheid van de directie der Nederl. Spoorwegen is ten behoeve van deze commissie een spoorwagon beschikbaar ge steld, die is omgebouwd tot kantoor van den propagandadienst in de centrale werkplaatsen van de spoorwegen te Haarlem. De wagon is in vroolijke oranje en groene kleuren geschil derd (de Jamboree-kleuren) en is op doel treffende wijze voor het bovengenoemde doel ingericht. Vroeger waren in deze wagon eerste en tweede-klasse compartimenten en een bagageruimte. Thans is het rijtuig zoo inge deeld, dat er een afdeeling voor expeditie en een ruimte voor vergaderingen en kantoor bezigheden aanwezig zijn. De commissie is dan ook zeer ingenomen met deze aanwinst en meent, dat haar werk voor de Wereld-jamboree in deze omgeving aan vruchtbaarheid zal winnen. Reizigers (landgenooten en vreemdelingen), die aan het staatsspoorstation zullen aanko men (want daar staat dit kantoor op de rails) loopen langs den wagon en worden aan de Jamboree herinnerd. Als zij iets van ons land en van de pad- vinders-reunie willen weten verstrekt het aanwezige personeel hun gaarne mondelinge inlichtingen of materiaal zooals brochures van de Algemeene Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Als de Jamboree in ..vergevorderden staat van voorbereiding" verkeert, zal het altijd mogelijk zijn dit kantoor per rail naar Voge lenzang te verplaatsen. Ook dit is een voordeel van een rijdend kantoor. Tenslotte nog eenige mededeelingen over de wijze, waarop tot nu toe propaganda voor de Wereldjamboree is gemaakt. Verspreid zijn o.a. 10.000 affiches, 100.000 folders, 2 millioen sluitzegels, 5000 kofferetiketten, 1000 land kaarten en 10.000 briefkaarten. Het is de commissie gebleken, dat een en ander al suc ces heeft gehad. In verschillende buitenland sche bladen verschenen affiches en artikelen over de Wereld-jamboree, die van 31 Juli t/m 9 Augustus te Vogelenzang gehouden wordt. Ook kwamen er al aanvragen binnen (bijv. uit Hongarije) voor logies te Haarlem tijdens de Jamboree-dagen. De eerste indruk in het buitenland is er. Het ligt in de bedoeling, het groote publiek thans op uitvoeriger wijze (door geïllustreerde boekjes) op de Jamboree te wijzen, ten einde ook vreemdelingen op te wekken gedurende den zomer 1937 een bezoek aan ons land te brengen. Psychotechnische tentoonstel ling in Den Haag. Door minister Slingenberg geopend. In het gebouw der voormalige H. B. S. aan het Bleijenburg te 's Gravenhage is van heden tot en met 1 December door het de partement 's Gravenhage van de Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del een psychotechnische tentoonstelling ge organiseerd, waarbij op duidelijke wijze een overzicht wordt gegeven van de toepassing en van de resultaten van wetenschappelijk psychotechnisch onderzoek voor practische doeleinden op velerlei gebied. Naast overzicht van bereikte resultaten wordt aan de bezoekers ook getoond, op welke wijze deze resultaten worden verkre gen, zoodat behalve grafieken en statistieken betreffende het onderzoek van personeel voor kantoren en technische bedrijven, chauffeurs, leerlingen van scholen enz. een groot aantal bij het psychotechnisch onder zoek in gebruik zijnde instrumenten en hulp middelen zijn tentoongesteld. Woensdagmiddag om 2 uur is deze tentoon stelling door den minister van Sociale Za ken, mr. M. Slingenberg geopend met de vol gende rede: Onder de sociale prestaties is de psycho techniek een van de meest recente, maar ook een van de meest belangwekkende, aldus spreker. Een methode, een techniek, om m korten tijd psychische en andere eigenschappen van een mensch te onderkennen, zóó dat voor hem of haar met meer zekerheid dan zonder die methode mogelijk zou zijn, de meest juiste plaats in het bedrijfsleven kan worden aangewezen, moet wanneer die methode tot volle ontwikkeling zal zijn gekomen cn door juiste organisatie van de maatschappij daarin de haar toekomende plaats zal heb ben verkregen de waarde van de men schen tot betere ontplooiing ten bate van zich zeiven en van de maatschappij brengen. De psycho-techniek als hulpmiddel bij de voorlichting bij beroepskeuze en arbeidsbe middeling wordt middel tot bestrijding van wat in wijden zin werkloosheid is: het niet tot zoo groot mogelijk nuttig effect voor ge meenschap en individuen brengen van de eigenschappen van de individuen. in de practijk is de waarde van het hulp middel reeds gebleken: meermalen hebben psychotechnisch waardebepalingen er toe bij gedragen dat zoogenaamde onvolwaardige ar beidskrachten een behoorlijken werk>"i-'g kregen. Maar ook meerwaardigen worde holpen tot een juiste plaats en het be'! c - leven kan efficientere bezetting van open plaatsen verkrijgen. Na dank gebracht te hebben aan allen, die zich voor deze tentoonstelling verdienstelijk hebben gemaakt, verklaarde de minister de tentoonstelling geopend.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5