Uit de Internation. Arbeidsorganisatie. Duitschland en Japan vormen een anti-Communistisch front. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken. JRALI®j PKDBRAMMA DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Verdrag gisteren te Berlijn onderteekend. Accoord voor den tijd van vijf jaar. De Japansche ambassadeur te Berlijn graaf Moesjakoji en de Duit- sche ambassadeur Von Ribbentrop hebben gisteren te Berlijn resp. een opdracht van de Japansche regeering en rijkskanselier Adolf Hitler 'n over eenkomst tegen de communistische internationale onderteekend. De overeenkomst heeft den volgenden tekst: „De regeering van het Duitsche rijk en de keizerlijk-Japansche regeering, inziende, dat het doel der communistische internationale, Komintern genaamd, de vernietiging en over weldiging der bestaande staten met alle be schikbare middelen is, in de overtuiging, dat het dulden van een inmenging der com munistische internationale in de biixnen- landsche vrede en de sociale welvaart dier staten in gevaar brengt, maar ook den wereld vrede in het algemeen bedreigt, zijn, in den wensch gemeenschappelijk op te treden ter verdediging tegen de communistische onder mijning, het volgende overeengekomen: Artikel 1: de verdragspartijen komen overeen, elkaar op de hoogte te houden van de actie der communis tische internationale, te overleggen over de noodzakelijke afweermaatre- gelen en die maatregelen in nauwe samenwerking ten uitvoer te leggen. Artikel 2: De partijen zullen derde staten, welker binnenlandsche vrede bedreigd wordt door den ondermij- ningsarbeid der communistische in ternationale, gemeenschappelijk uit- noodigen, afweermaatregelen in den geest van deze overeenkomst te tref fen of aan deze overeenkomst deel te nemen. Artikel 3: Voor dit accoord gelden zoowel de Duitsche als de Japansche tekst als oorspronkelijk. Het treedt in werking op den dag van onderteeke ning en geld voor vijf jaar. De par- tiien zulien een redelijken tijd voor verloop van dezen termijn overleg plegen over de verdere organisatie harer samenwerking. De gevolmachtigden van beide staten heb ben nog het volgende aanvullende protocol gesloten: a. De bevoegde autoriteiten van bede staten zulien ten aanzien van de uitwisseling van informaties over de actie der interna tionale, alsmede ten aanzien van de onder zoekingen en afweermaatregelen, nauw sa menwerken. b. De bevoegde autoriteiten der beide staten zullen in het kader der bestaande wetgevin gen strenge maatregelen nemen tegen de genen, die in binnen- en buitenland direct of - indirect arbeiden in dienst der commu nistische internationale of den ondermijnings- arbeïd dier internationale begunstigen. c. Ter vergémakkelijking van de onder a. genoemde samenwerking der bevoegde auto riteiten zal een permanente commissie be noemd worden. In deze commissie zullen de verdere noodzakelijke afweermaatregelen ter bestrijding van den ondermij ningsarbeid der communistische internationale overwogen worden". De mededeeling van de totstandkoming van het Japansch-Duitsc'ne accoord werd giste ren op de conferentie voor de buitenlandsche pers gedaan door Boetticher, de chef van den persdienst van Von Ribbentrop, nadat cle buitenlandsche ambassadeurs met het besluit op de hoogte warei gesteld. Na het voorlezen van het betreffende do cument zeide Boetticher: „De tekst is duide lijk genoea, zoodat ik geen lange uiteenzetting behcef te "geven. De strijd van het nationaal- socialisme tegen het bolsjewisme is niet nieuw en gij weet, met hoeveel energie wij dien strijd gevoerd hebben, maar de verschrikkelijke ge beurtenissen in Spanje laten niet toe, dat wij wachten, tot onze pogingen om de pu blieke opinie der wereld voor te lichten vrucht dragen. Het heden geteekende accoord heeft ten doel, de Europeesche cultuur en bescha ving te redden. Op het zevende congres der derde internationale te Moskou zijn omlijnde plannen besproken, die van Spanje een sovjet-republiek moesten maken en in andere staten een volksfrontregeering moesten tot stand brengen. De derde internationale heeft allen staten den oorlog verklaard". Toen een der journalisten vroeg, waarom Juist Von Ribbentrop. het accoord had ge- teekend, antwoordde Boetticher: Von Rib bentrop strijdt als alle Duitschers tefen het bolsjewisme en hij heeft namens den Fuehrei de onderhandelingen met Japan gevoerd „Bijdrage tot den wereldvrede". De Duitsche rijksminister van propaganda, dr. Goebbels. heeft gisteravond voor alle Duitsche radiozenders den tekst van het Duitsch-Japansche verdrag voorgelezen. Hieraan voegde hij o.a. nog het volgende toe- Met dit verdrag wordt thans eindelijk klaarheid gebracht in den duisteren nevel, dien de communistische internationale over Europa en de geheele wereld heeft willen leggen. Twee groote mogendheden hebben zich aaneengesloten en krachtig en vast- vastberaden besloten voor de dreigementen van de roode anarchie noch te willen wijken, noch capituleeren. In dit verdrag wordt dui delijk tot uiting gebracht, dat daarbij sprake zal zijn van een defensief optreden. Met nadruk wordt er in de overeenkomst op gewezen, dat het moet dienen tot waarborging van den binnenlandschen vrede en het so ciale welzijn, doch ook van den wereldvrede. Wanneer in artikel 2 de verdragsluitende sta ten derde staten, waarvan de binnenlandsche vrede door het vernielingswerk van de com munistische internationale bedreigd wordt, gemeenschappelijk uitnoodigen tot het ne men van afweermaatregelen of tot deelne ming aan dit verdrag, dan wordt daarmede volkomen duidelijk tot uiting gebracht, dat deze overeenkomst zich tegen niemand richt, doch slechts één zin en doel heeft, namelijk aan het revolutionnaire streven van de in ternationale van Moskou een duidelijk en niet mis te verstaan „halt" toe te roepen. Het thans tusschen Duitschland en Japan gesloten verdrag is bestemd om een waarde volle bijdrage te leveren voor den wereld vrede, die door de gewetenlooze communis- tisch-internationale actie ernstig bedreigd is. Goebbels hoopte dat andere volkeren uit dit gemeenschappelijk verdrag hun leering mochten trekken, opdat het verdrag ook werkelijk een begin zou kunnen zijn „in den strijd tegen de bedreiging der menschheid in hun hoogste cultuurgoederen en daarmede voor den waren wereldvrede." Von Ribbentrop: „Japan duldt geen uitbreiding van het bols jewisme in Oost-Azië". De Duitsche ambassadeur in buitengewonen dienst, von Ribbentrop, heeft naar aanleiding van de totstandkoming van het Duitsch- Japansche verdrag aan een vertegenwoor diger van het Duitsche Nieuwsbureau ver klaard, dat Duitschland en Japan, niet van zins het stoken van de communistische op hitsers langer te dulden, thans tot daden zijn overgegaan. Japan zal een uitbreiding van het Bolsje wisme in Oost-Azië nooit dulden. Duitsch land vormt het bolwerk tegen deze „pest in het hart van Europa". Tenslotte zal Italië, naar de duce aan de wereld heeft verklaard, de anti-bolsjewistische banier in het zuiden hoog houden. De Japansche ambassadeur verklaarde tegenover den vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau, dat tegen de com munistische internationale slechts één en kele doeltreffende afweermogelijkheid bestaat namelijk de samenwex-king der staten. Ik ben ervan overtuigd, aldus graaf Moesjakoji, dat Japan en het nieuwe Duitschland als garan ten voor den wereldvrede in het oosten en in het westen hun deel tot waarborging van den wereldvrede zullen bijdi-agen. Het Japansche ministerie van buitenland sche zaken publiceerde, gelijk.met den tekst van het verdrag een communiqué, waarin er de nadruk op gelegd wordt dat het ac coord niet gericht is tegen de U.R.S.S., maar uitsluitend tegen de Komintern, „welke slechts internationale maatregelen doelmatig kun nen bestrijden". Het communiqué voegt hier aan toe. dat Duitschland en Japan thans in een gelijke positie verkeeren ten aanzien van de komintern, welker bedrijvigheid verdub- beld is in de beide landen na het zevende congres van de komintern in Moskou in 1935. Het communiqué beschuldigd; de komintern vervolgens den wereldvrede te bedreigen in welk verband melding gemaakt wordt van de gebeurtenissen in Spanje en van de inmenging- der Komintern in de binnenlandsche aange legenheden van alle landen, terwijl tevens nadruk gelegd wordt op de voi'deringen van het communisme in China. Tenslotte zegt het communiqué, dat Japan met een zoo groot mogelijk aantal mogendheden wil samenwer ken tegen de communistische bedreiging. Verbazing en critiek te Londen. De plotselinge ondei-teekening van het Duitsch-Japansche verdi-ag heeft te Londen vciTassing gebaard en hoewel men het te Lon den ernstig critiseert, schijnen Britsche di plomatieke ki-ingen niet geneigd te zijn er groote beteskenis aan te hechten. Inderdaad heeft men gevreesd dat de ovei'- eenkomst militaire clausules bevatte. Welis waar wijst niets er op dat het pact geen ge heim protocol bevat, doch deze interpretator bestaat niet algemeen en Britsche kringen zijn over het algemeen van opvatting dat men er veeleer een psychologische dan praetische maxxoeuvre in moet zien. Zelfs indien het d el van het pact slechts zou zijn een ideolo gisch anti-communistisch blok te scheppen zonder Rusland als staat te bedreigen, zou dit pact niet als minder schadelijk moeten worden beschouwd. De deelneming van Von Ribbentrop heeft een slechten indruk gemaakt, daar hij am bassadeur is bij een regeering, welke zich te gen ideologische kruistochten verzet. Men betoont zich verrast, dat Von Ribben trop niemand kennis heeft gegeven van de reden voor zijn reis naar Bei-lijn. Verontrusting in China. Uit Sjanghai, 25 Ncvember. De onder- teekening van het Duitsch-Japansche ac coord heeft nog geen officieele reacties ge wekt tengevolge van het late uur, waarop het feit hier bekend werd. Politieke kringen zijn echter van mee ning, dat dit accooi*d een meer gevaar-lijken toestand in het leven roept voor China, aan gezien het Japan in staat zal stellen snel zijn bewapening te moderniseeren. Zij leggen er den nadruk op dat China zal weigeren in te gaan op een Chineesch-Japansche samenwer king tegen het communisme, ondanks den aandrang van Japan, aangezien China van meening is, dat aanvaarding daarvan een vijandige houding jegens Rusland zou inslui ten en zou kunnen leiden tot een gebruik van het Clxineesche gebied door het Japansche le ger in een eventueele samenwerking tegen de Sovjets. Engeland Lagerhuiszetel blijft conserva tief bij tusschentijdsche Verkiezing. De tusschentijdsche verkiezing voor het La gerhuisdistrict Preston (Lancashire) heeft tot resultaat gehad, dat de nationale conservatief Cobb met 32575 stemmen werd gekozen. De La- bour-candidaat Bowles behaalde 30.970 stem men en de candidate der onafhanke 1 ijken Florence White 3221 stemmen. Deze uitslag brengt geen verandering daar het district reeds conservatief vertegenwoor digd was. Engeland9s legersterkte. In het Lagerhuis heeft de minister voor de coördinatie van de defensie, Sir Thomas Ins- kip. medegedeeld, dat het totaal der troepen voor de defensie met inbegrip van de hulp diensten en de reserve eind October 1936 be droeg 698.598 manschappen vergeleken met 660.828 in October 1935. Fraro krijk Recordbegrooting voor defensie. Blijkens een Havasbericht bedraagt het totaal dea- credieten voor de na tional e verdediging 11.046 millioen francs. Het is voor dit doel de hoogste begrooting, die nog is ingediend. Ossietzky's onderscheiding. Geen démarche te Oslo. OSLO, 25 Nov. De Duitsche gezant heeft nog geen stap gedaan bij den Noorschen mi nister van buitenlandsche zaken, zooals in zekere uit Berlijn afkomstige berichten werd gemeld, in verband met de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede aan Carl von Ossietzky. Aubert. de staatssecretaris heeft verklaard, dat het Nobel-comité geen enkele instructie van de Nooi-sche regeering ont vangt en dat deze dus niet de verantwoorde lijkheid kan aanvaarden voor door het comité genomen beslissingen. Volgens Stefani gelooft men in po litieke kringen te Berlijn, dat Hitier zal besluiten, dat in het vervolg geen Duitscher meer den Nobelprijs voor den vrede mag aannemen. Alaska's bevblking op rantsoen Als gevolg van de stakingen. Schepen met levensmiddelen binnenkort naar Alaska en Hawai. Lx de stedexx van Alaska worden thans de levensmiddelen gerantsoeneerd in verband met de staking der Amerikaansche zeelieden. De stakers hebben toestemming gekregen de schepen te bemannen, welke door den Alaska spoorweg worden gecharterd voor het ver voer van levensmiddelen. Den stakers zal ook worden verzocht de schepen, welke naar Hawai levensmiddelen brengen te bemannen. De minister van Binnenlandsche Zaken. Harold Ickes, heeft voorts als zijn meening te kennen gegeven, dat binnen tien dagen door de regeex-ing gecharterde particuliere schepen met voedingsmiddelen naar Alaska onderweg zullen zijn. Hoewel de leiders van de staking mede- deelen, dat in de afgeloopen vier dagen ze ven scheepvaartmaatschappijen voorstellen hebben gedaan is nog geen overeenkomst tot stand gekomen. Toen het mailschip „President Roosevelt" de haven van Philadelphia binnenvoer, gin gen 226 man. waaronder de officieren, ma chinekamer-personeel en radio-telegrafisten in staking. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. De herfstzitting van den raad van beheer van het Internationale Arbeidsbureau. Een Spaansche presi- dentscandidaat en een Tsjechische voorzitter. De uit- noodiging van president Roosevelt. Een initiatief van het Eerste-Kameriid Serrarens. Wat de Internatio nale Arbeidsconferentie van 1938 wellicht te bespreken zal krijgen. De toovenaar vond het ook heel vreemd en streek peinzend over zijn kalen schedel. Dat doen toovenaars altijd. Dan kuxxnen ze veel beter nadenken. Toen zei hij: „Hier heb je een lang touw- Nu ga je naar de plek, waar Dickie verdwenen is. Daar gooi je het touw in de hoogte. Dan blijft het vanzelf hangen, en je kunt het met geen zeven man meer omlaag sjorren. Je klimt er dus maar rustig in, en je komt vanzelf op de plek, waar Dickie moet zijn! Nu, wat denk je daar van?" GENèVE, November 1936. (Vaxx onzen correspondent). De herfstzitting van den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau, de 77ste zitting vaxx dit lichaaixx, dat met de leiding vaxx de Internationale Arbeidsorganisatie be last is, is vanavoxxd geëindigd. De tegenwoor dig uit 32 leden bestaande Raad (16 vertegen woordigers der regeeringen. 8 der werkgevers en 8 der arbeiders) heeft ditmaal vrijwel geen strijd in zijn boezem te aanschouwen gegeven. Vrijwel alle beslissiixgen werden eexxstemmig genomen. De stemonthoudixxg der werkgevers- groep deed echter in menig geval weder ziexx, dat de vertegenwoordigers der werkgevers niet zoo overtuigd waren als die der regeerixxgen en der arbeiders, dat het genomen besluit in derdaad van practisch nut voor het streven naar verbetering der sociale toestanden in de wereld zal zijn. Om het voorzitterschap. De voornaamste strijd, waartoe deze raads zitting aanleiding heeft gegevexx, heeft reeds vóór de officieele opening plaats gevonden, toen de groepen met elkander in overleg tra den, wie de opvolger van den aftredenden en niet herkiesbaren Canadeeschen voorzitter dr. Riddell zou moeten worden. Men was reeds in Juni, bij de laatste raadsbijeenkomst, het erover eens geworden, dat de vertegen woordiger der Spaansche regeering cle Buen ditmaal aaix de beurt zou komen. Intusschen is echter de burgeroox'log in Spanje uitgebro ken. Thaixs blekeix verschillende regeeringen bezwaar te hebben tegen de verkiezing van den linksstaanden Spanjaard, daar zulk een verkiezing als eexx manifestatie ten gunste van de regeering-Caballero zou kunnen wordexx op gevat. Ook bij de leiding van het Internatio nale Arbeidsbureau bestond weinig geestdrift voor de benoemiixg van een vertegenwoordi ger der regeering-Caballero tot Raadsvoorzit ter. Dit zou wellicht in den loop van het jaar tot groote moeilijkheden met een te Madrid zetelende regeering-Franco aanleiding kun nen geven! Daar verschillende regeeringsver- tegenwoordigers, o.a. de Fransche en de ar beidersgroep echter de candidat-uur-de Buen handhaafden, dreigde de voorzittersvex'kiezing tot strijd ook in de raadszaal aanleiding te geven. Gelukkig maakte toen plotseling een telegram van de Buen. dat hij niet zelf ko men zou, daar hij het zijn plicht achtte bij de verdediging van Madrid zelf mede te werken, een einde aan de tweedracht. De weg was nu open voor een anderen candidaat en eenstem mig werd de Tsjechische minister van sociale zaken Necas tot voorzitter gekozen. Het is maar goed, dat deze eerste raadszit ting verder zoo harmonisch verliep. Want als er zich heftige incidenten zouden hebben voor gedaan, zou de Tsjechische voorzitter, die een heel bekwaaxn man is, doch veel moeite heeft zich in de Fransche of Engelsche taal uit te drukken, geen krachtige leiding hebbexx kun nen gevexiDeze week kon hij ermede volstaan telkens, wanneer de voorzitter iets zeggexx moest, ïxxet. een aarzelende stem braaf ixx het Fransch voor te lezen, wat de naast hem zit tende ambtenaar op een papiertje voor hem had geschreven! Het is echter te hopen, dat Mixxister Necas tusschen xiu en de volgende Raadszittixxg in Februari tijd vixiden zal', om nog wat Fransche lessen te nemen. Want an ders zou de Raadsvoorzitter bij een eventueel scherp debat, zooals hier herhaaldelijk ge voerd worden, waarlijk xxxet den mond vol tan den blijven staan! Textielconferentie iix Washing ton bijeen. De groote gebeurtenis van deze herfstzittixxg van den raad vaxx beheer was de uitnoodiging vaxx president Roosevelt, dat de Iixterixationale Arbeidsorganisatie haar voorgenomen voor bereidende textiel-conferexxtie, die een verbe tering der sociale toestanden ixx dezen belaxxg- rijken tak van nijverheid door internationaal overleg ten doel heeft, te Washington zal hou den. Nadat de Eerste Internationale Arbeids conferentie vaxx 1919 te Washingtoxx had piaats gevonden, buiten tegenwoordigheid van Ame rikaansche gedelegeerden, omdat president- Wilson intusschen door den Senaat was ge dwongen zich geheel en al van Genève los te makexx. had de Internationale Arbeidsorgani satie nimmer meer in de Vereenigde Staten van Amerika vergaderd. Nadat president Roo sevelt echter ixx 1934 de toetreding der Veree nigde Staten tot de Internationale Arbeids organisatie had verkondigd, waren de betrek kingen tusschen de Amerikaansche regeering en deze Geneefsche instelling steeds hartelijker geworden. .Eieix der eerste daden van president Roose velt na diens schitterende herkiezixxg als president was thans de uitxxoodiging deze be langrijke textielconferentie ixx de Amerikaan sche hoofdstad te houden. Mexx begrijpt de vreugde, die in de raadskringen over deze versterking van het gezag van Genève heerscht, xxadat ixx deix laatsten tijd Mussolini en Hitier xxxet zulke verachtingo over het wex-k vaix Genève gesproken hadden. Intus- scheix ontveinst men zich bij alle vreugde over de uitnoodiging toch ook de daaraan verbonden gevaren niet. Het zal niet gemak kelijk zijn de textielconferentie tot een suc ces te maken. En een falen, zooals door mexxigeeix gevreesd wordt, zal thans in de oogen van het Amerikaaixsche volk heel wat meer de aandacht trekkeix dan waixxxeer Genève de plaats der besprekingen gebleven zou zijn. In ieder geval zal men in de Voiken- bonclsstad in de maand April heel wat aan dacht voor de gebeurtenissen te Waslxingtoix hebben! De 40-urige arbeidsweek. Behalve over de uitixoodigixxg vaix presidexxt Roosevelt om te Washington de mogelijk- hedeix vaxx een algemeene verbetering vaxx dexx toestand der textielnijverheid, waaiwaxx een verbetering der sociale toestanden afhangt, te komen bespreken, heeft de raad van beheer ook druk gesproken over de toestaxxdexx ixx de steexxkolexxindustx-ie. De arbeidersgroep drong, erop aan, dat eexx xxieuwe pogixxg zou worden jedaan, om tot de invoeriixg der 40-urige ar beidsweek in de mijnen 'te komexx. Vele leden bleken echter heel sceptisch tegenover de succeskansen van een nieuwe poging te staan, zoolang Duitschland met zijix belangrijke steenkolexxnijverheid van Genève wegblijft. Mij kan van de andere sseenkolenvoortbren- geixde landen xxiet vex-wachten, dat zij zich internationaal tot de 40-uix'ige arbeidsweek verbinden, zoolang de groote concurrent Duitschland buiteix de regeling zou blijven! Van eexx nieuwe coxxfereixtie over de ver korting van den arbeidstijd in de steexxkolen- mijixen zal voorloopig dus niets komen. Daaren tegen had ons lid der Eerste Kamer P. J. S. Serrarexxs, die ook lid der arbeidersgroep is, meer succes met zijn initiatiefvoorstel, vol- gexxs hetwelk de Raad het Economische Vol- keixbondscoixxité zou uitxxoodigeix de studies te hervatten over de mogelijklxeid een inter nationaal steenkolenartikel tot stand te brexxgen. Iixdiexx hierdoor de algenxeexxe toe stand der steenkolenixijverlxeid zou verbeterd kunnen wordexx, zouden natuurlijk ook de sociale toestanden meer bevredigerxd voor de mijnwerkers kumx-eix worden. De Raad nam eenstemmig, doch bij stemoxxthoudixxg der werkgeversgroep, het voorstel-Serrarexxs aan. Het spreekt van zelf, dat ook eexx steenkolen- kartel zonder medewerkixxg vaxx Duitschland bezwaarlijk denkbaar is. Doch de Raad, die zelf geen kans zag eexx nieuwe coxxferentie over den arbeidstijd in de steenkoleixmijxxen tot een succes te doexx wordexx, zoolang Duitschland niet mededoet. had blijkbaar minder aarzeling, om het Économische Vol kenbondscomité voor eexx miixstexxs evexx zware taak te plaatsexxl Uitgebreid programma wacht de conferentie. In de herfstzitting wordt ook steeds een eerste discussie gehouden over de agenda van de Internationale Arbeidscoxxferentie van over anderhalf jaar. In de winterzitting volgt dan de definitieve keuze. Het bleek wederom, dat gexxoeg sociale vraagstukken nog op een iix terixationale regeling wachtexx. Er werden wel een stuk of twintig sociale kwesties voor be spreking aanbevolen. Tenslotte vex-eenigde de raad vaxx beheer zich echter nxet het voor stel vaxx directeur Butler, om de volgende acht ondex-wei'pen op de voorloopige lijst te plaat sen: 1. de algemeene beginselen voor de or- gaixisatie der arbeidsinspectie; 2. de ar- beidsvoorwaaxdeix der naar vreemde landen verhuizende ax-beiders: 3. het vakonderwijs en de leertijd in de beroepexx; 4. de rechten van hen, die bij radio-uitzexxdingexx voordragen, zingen, coixcerteei'en exxz.; 5. de reglemen teering der arbeidscontracten in de koloniën; 6. de veiligheid der mijnwerkei-s; 7. de weke- lïjksehe rustdag ixx de ïxiet-industrieele be roepexx; 8. de regleixxenteerixxg van den ar beidstijd exx vaix den rusttijd bij het vervoer over den weg. Het zal wel niet mogelijk zijn al deze onder werpen op de Internationale Arbeidsconfe rentie van 1938 te plaatsen Dit is des te min der waarschijnlijk, omdat deze in tweede lezing ook al die vraagstukken te behandelen zal hebben, die de klip der eerste lezing van de Internationale Arbeidsconferentie van 1937 hebben weten te passeeren, terwijl bovendien ook de Washingtonsche textielconferentie nog wel het een en ander te doen zal Overlaten. In Februari zal dus nog heel wat geschrapt moeten worden. B. de JONG VAN BEEK EN DONK. VRIJDAG 27 NOVEMBER HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.— Gram.pl. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.15 KRO-Orkest en gram.pl. 2. Granx.pl. 2.30 De KRO-Melodisten, en zang. 2.05 Orgelconcert. 4.15 Gram.pl. 5.15 Vervolg KRO-Melodisten. 6.— Land- en tuinbouw- causerie 6.20 De KRO-Boys en zang. 7.— Berichten 7-15 Causerie over papierfabricage. 7.35 Musica catholica 8.— Berichten ANP. g.10 Reportage uit een weverij 8.50 Gram.pl. 9.— Opera-uitzexxdiixg (Gr.pl.) 10.15 KRO- Kamerorkest en het Haarlemsch Bachkoor. ll._ Berichten ANP. 11.05 Concert door de „Golden Band" 11.45—12.— Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. 8— VARA. 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO. 9.— VARA. 8.— Gram.pl. 10.— Morgenwijding VPRO. 10.20 Voordracht. 10.40 Gram.pl. 11.15 Vervolg voordracht 11.30 Gram.pl. 12.— De Palladians 1.Gram.pl. 1.30 Omroepoi'kest exx solist. 3. Voor tuinliefhebbers. 3.20 Het AVRO-Daxxs- orkest. 4.— Graxn.pl. 5.— Kinderuur 5 30 „Me lody Circle" en gram.pl 6.35 Politiek radio journaal. 6.55 Gram.pl. 7.— „Opvoeding tot gemeenschapszin" 720 Gram.pl. 7.30 Berich ten VGP 7.35 „De xxxoed ten leven exx tot den dood", causerie 8.Viool en piano. 8 30 Lite raire causerie 9.„De Flierefluiters", VARA- Tooixeel, exx solisten 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avoxxdwijding 11.Jazzmuziek (Gr. pi.) 11.30 —12.Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.40—11.50 Piaxxorecital 12 10 Orgelconcert 12.50 BBC-Dansorkest 1.35—2.20 Het Mac- Naghten Strijkkwartet 4.20 BBC-Midland- orkest, mmv. solisten. 5.35 Het BBC-Hax'monie orkest 6.20 Berichten 6.45 Vioolrecital 7.20 Muzikale causerie 7.40 Schotsche dansmuziek 8.20 „The Kentucky Minstrels", revue-pro gramma 9.20 Berichten 9.40 „International Communications", causerie 10.BBC-Mid- land-orkest. 10.30 Declamatie 10.50 Het Par- kington Kwintet 11.35 Billy Thorburxx en zijn Baixd 11.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20, 11.20 en 12 35 Gram.pl 1.35 Zaxxg. 1.50 en 2.50 Granx.pl. 3.20 Zang 4.20 Trioconcert 5.50 Pasdeloup-kamerorkest 8.20 Literair-muzikaal programma. 10.05 Gevar. concert 11.351.05 Orkestconcert KEULEN, 456 M. 5.50 Militair orkest 6.30 Gram.pl. 7.50 West- duitsch Kamerorkest 11.20 Omroepkleinorkest 1.35 Gevar. concert 3.20 Literair-muzikaal programma. 5.20 Omroeporkest, -koor en so listen. 7.30 Voor soldaten. 9.50 Omroepkwin- tet 10.2511 20 Landesorkest Gouw Würtem- ber a-Hohen zollexm BRUSSEL, 322 M. 12.20 Granx.pl. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.30 Omroepdansorkest 1 50—2.20 Gram.pl. 5 20 Omroeporkest 6.20 Omroepdansorkest 7.20 Salonorkest 8.20 Kleinorkest 8.50 Radiotoo- neel 9.50 Omroepkleinorkest 10.30—11.20 Gra mofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M 7.30 Operaconcert (Gr pl.) 8.30 Radiotoo- neel. 9.20 Berichten 9.50 Fluit en piano 10.05 Weerbericht 10.20—11.20 Omroepkleinorkest.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 6