port dim 't Kort DONDERDAG 26 NOVEMBER 1936 H A 'A R E E M'S D A G B E 'A D 9 Het Engelsche voetbalelftal stelt teleurOver het spelen miet den „stopper-spil" Onvoldoende voorbereiding voor internationale matches De verantwoordelijkheid van den club-managerGrimsby, Manchester United en Tranmere Arsenal herstelt zich De amateurs maken een slechte kans in de F. A. Cup De twee duikers. De Engelsche voetb aldesikundigen zijn, on danks de 31 overwinning door het vertegen woordigend elftal op Ierland behaald, niet te- weden over de geleverde prestaties. Men gaat zelfs zoo.ver te beweren, dat. als de Iersche keuze-commissie niet de fout begaan had om den uitstekenden middenvoor Boy Martin uit het elftal te laten, de Ieren gemakkelijk in de meerderheid zonden zijn gebleven. De Engel sche center-halfback Gee van Everton, even als Barker een spil van het aanvallende type, maakte zoovele tactische fouten, waardoor er telkens zoo groote gapingen in de verdediging ontstonden, dat een Boy Martin daarvan onge twijfeld meermalen zou hebben geprofiteerd, vooral met den steun van ervaren bianenvoor- waartsen als Stevenson en Doherty. Het bestuur van de Football Association heeft aan het begin van het seizoen te kennen gegeven, een aanvallende speitactiek voor den spil te willen piropageeren, doch de practijk heeft in ongeveer negentig procent van het aanbal matches uitgewezen, dat men het in professional voetbal met den vereenvoudigden buitenspelregel niet zonder stopper-spil, zij het dan ook in ietwat gematigder vorm, stellen kan. De omstandigheid, dat een voorwaarts thans slechts twee tegenstanders in plaats van drie tusschen zich en de vijandelijke doel lijn behoeft te hebben, om niet buitenspel te staan, veroorlooft hem en in het bijzonder den middenvoor, zich in een sterk vooruitgescho ven positie op te stellen, van wélk punt uit hij de goal onmiddellijk kan bedreigen, mits hij de goede passes krijgt. Arsenal nu heeft getracht, deze bedreiging op te heffen, althans te verminderen, door haar backs achter de middenspelers ver te la ten opdringen, waardoor de voorhoede der tegenpartij vanzelfsprekend gedwongen werd, eveneens op geruimen afstand van het Arse- nal-doel te blijven. Doch tegenover snelle vleugelspelers, die het leder vliegensvlug kun nen opbrengen, bleek deze tactiek te afmat tend, omdat de achterspelers voortdurend op en neer moesten rennen, wilden zij de doorbra ken der voorwaartsen- achterhalen en ver ijdelen. Het spelen met een stopper-spil heeft wel een indirect voordeel gebracht; immers de voorhoede is thans genoodzaakt, open spel toe te passen, wil zij door de verdediging heen breken. Door het midden toch is de weg ge blokkeerd en inderdaad worden in het League- voetbal thans meer dan ooit de vleugelspelers in den aanval betrokken, wat ook wel blijkt uit het steeds groeiende aantal doelpunten, door de buiten voorwaartsen gescoord. In 'ons land schijnt men van de noodzaak van een open aanvalstactiek nog altijd niet voldoende doordrongen te zijn, in de enkele gevallen, waar dit'wel zoo is (b.v. de combinatie Smit Polanen bij Haarlem en Van ReenenStam bij Ajax) levert zij meermalen succes op. Zoolang men over het algemeen blijft'volharden' in het „short-passing" der binnen voorwaartsen behoeft de tegenpartij haar centre-half niet terug te trekken; dit Is derhalve min of meer een maatregel, waartoe men door de voor hoede der tegenpartij kan worden gedwongen. Is het zoover gekomen, dan zijn de kanthalfs verplicht, onderling contact te bewaren en dus verder van de zijlijnen te opereeren, teneinde hun voornaamste taak, het steunen van den aanval, te kunnen volbrengen. Door den ietwat kor te ren afstand wordt het voor hen dan ge makkelijker, met een „cross-pass" de eigen buitenspelers aan het werk te zetten, d.w.z. van linkshalf naar rechtsbuiten en omgekeerd. De backs daarentegen spelen nu verder uit elkaar en bepalen hun aandacht in de eerste plaats op de vijandelijke vleugelspelers, nu de spil verantwoordelijk is voor de bewaking van den middenvoor. Een dergelijk systeem kan echter slechts vruchten afwerpen, indien een elftal over snelle kanthalfs met goede balcon trole beschikt en bovendien over binnenspe- lers, die begrip hebben van het opzetten van een open attaque. Om nu op het Engelsche elftal terug te ko men, ook over ,de voorhoede was men niet te spreken. Het feit, dat Bastin, een der beste „all-rounders" van de wereld, in den wedstrijd tegen Ierland vrijwel niet opviel, evenmin als Carter van Sunderland, komt hoofdzakelijk' op rekening van het onvoldoende combineeren en het gebrék aan samenhang in de ploeg, waarvan speciaal de Arsenal-speler op den vleugel de duipe werd. Het is dus wel zeker, dat ook deze linie voor de match tegen Hon garije belangrijk gewijzigd zal worden. Als spil wordt intusschen James van Brentford genoemd, die den laatsten tijd groote vorde ringen heeft gemaakt. Een bij uitstek tot oordeelen bevoegd spel- kenner heeft zich dezer dagen als volgt uitge laten: „Het moet mogelijk zijn, drie Engelsche vertegenwoordigende ploegen samen te stel len, die stuk voor stuk sterk genoeg' zijn om alle landen ter wereld te verslaan, doch zoo lang de voorbereiding van het gekozen team niet beter verzorgd wordt, zullen de resulta ten, in internationale ontmoetingen behaald, steeds te wenschen overlaten." Inderdaad is van voorbereiding feitelijk geen sprake, want. de gelegenheid om de geko zen spelers tezamen te laten trainen, ont breekt ten eenenmale. In de eerste plaats zijn zij over het geheele land verspreid en ten tweede hechten de clubs uit den aard der zaak meer waarde aan. de competitiewedstrijden, zoodat de spelers verplicht zijn, met hun club- genooten geregeld te oefenen. Zoo kon het ge beuren, dat voor de match te S-toke tegen Ier land enkele spelers van de Engelsche ploeg den avond te voren in die stad arriveerden en vrijwel aan hun lot werden overgelaten, ter wijl de anderen eerst kort voor den wedstrijd kwamen opdagen. Trouwens, het feit, dat deze internationale ontmoeting midden in de week werd gespeeld is ook al een uitvloeisel van de onwillige hou ding der clubs om hun spelers op Zaterdagen, als de competitie-wedstrijden op het pro gramma staan, voor het. uitkomen in een in terlandmatch vrij te geven. De Engelsche Bond heeft dit thans verplichtend gesteld; de. Bonden van Ierland', Wales en in zekere mate ook Schotland kunnen dat niet doen, omdat zij, vooral beide eerstgenoemde, hun spelers betrekken uit Engelsche League-clubs, d.w.z. geboren Ieren en Welsmen, die in Engelsch competitie-verband spelen. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, stelt men de internationale matches zooveel mogelijk in het midden van de week vast, ook al is de recette dan meestal veel lager. De taak van een beroepsclub-manager is wel zeer verantwoordelijk en moeilijk. Verkoopt hij de beste spelers om de financieele positie yan zijn club te verbeteren, dan worden de wedstrijdresultaten slechter; de supporters mopperen en blijven meer en meer weg, zoo dat men van kwaad tot erger komt. Doch er zijn ook gevallen, waarin een sterk en goed spelend elftal toch niet voldoende belangstel ling,trekt, waardoor de club tenslotte op groo te lasten, komt te zitten. Ondanks dat weet de manager weerstand te bieden aan de meest verleidelijke aanbiedingen van andere clubs om enkele „sterren" over te nemen, want, zoo redeneert hij, verkoop ik deze, dan worden de recettes nog kleiner. Het is een vicieuse cirkel, waaruit bezwaarlijk een uitweg is te vinden. Grimsby Town, dat momenteel de achtste plaats in de eerste divisie inneemt en vorig jaar den hal ven eindstrijd van den beker be reikte, kan bij haar thuiswedstrijden slechts op ongeveer 12 tot 15.000 toeschouwers reke nen, wat voor een clulb van dit formaat veel te weinig is, om zonder bedrijfsverlies te kunnen werken. Het pas gepromoveerde Manchester United, dat uit een dichter bevolkt district putten kan en er derhalve financieel veel be ter voorstaat, fungeert als hakkesluiter. Wat was natuurlijker dan dat Scott Duncan, de gewiekste manager van deze club zijn collega te Grimsby een bod vantusschen de 10 en 15.000 pond sterling deed voor de twee uit stekende voorwaartsen Glover en Lewis. Het moet heel moeilijk geweest zijn aan de verlei ding weerstand te bieden en dit bod te weige ren, maar dat was toch het resultaat van de onderhandelingen en Grimsby Town is, al thans dit seizoen, verzekerd van een goede plaats op de ranglijst. De keerzijde van de medaille ziet men bij Tranmere Rovers, een club in de onmiddel lijke omgeving van Liverpool. Eenige seizoe nen achtereen stond dit elftal tot enkele we ken vóór het einde der competitie aan het hoofd van de ranglijst met prachtige promo tiekansen. Doch telkens kwam er op het be slissende moment een inzinking en een andere vereeniging ging met de eer strijken. Het be stuur verkocht toen in snelle opvolging de .beste spelers, zooals ze in vroeger jaren Dixie Dean en Waring hadden verkocht. Thans wer den Bell, de middenvoor, die met negen doel punten in één wedstrijd recordhouder van de •hoogste score is, en de bovengenoemde vleu gelspeler Lewis van de hand gedaan met het gevolg, dat Tranmere nu met 9 punten uit 16 matches op één na de onderste plaats van de ranglijst inneemt en haar laatsten wedstrijd, tegen Stockport County, met 50 verloor, waarbij twee spelers in eigen doel trapten. We willen nog even aandacht aan de En gelsche League wijden: Interessant is de strijd in III Zuid om de eerste plaats, waar Cardiff City, de oud-eerste klasser, tot veler voldoe ning zulk een goeden gooi scheen te zullen doen. Doch de blauw-witten leden een 51 nederlaag tegen Bristol Rovers (15) en daarvan profiteerden Luton Town en Brighton om hen voorbij té streven. 'Luton, dat vorig jaar op het nippertje door Coventry voor promotie werd uitgeschakeld (laatst genoemde club staat in de tweede divisie thans nummer drie en maakt een mooie kans om, evenals Charlton, in twee jaar de hoogste afdeeling te bereiken) omzeilde een lastige klip, door te Londen den ernstigen concurrent Millyall, met 20 te overwinnen, waardoor de Londenaars naar de vijfde plaats zijn afgezakt. Brighton, Cardiff en Gillingham hebben alle 20 punten, Luton heeft er drie meer. Southend United, dat vorig seizoen te Haar lem tegen het Bondselftal speelde, brengt het er tamelijk góed af, want zij staat nummer acht met 18 punten uit 16 matches. Doncaster Rovers daarentegen, welke club kortgeleden te Rotterdam een 7—1 nederlaag leed, fungeert in de tweede divisie als hekkesluiter en zal zoo goed ais zeker degradeeren. Tenslotte dient nog gewezen te worden op de hernieuwde suc cessen van Arsenal, dat alweer op de vierde plaats is aangeland en Zaterdag jJ. met 53 van Middlesbrough (10) won. Dit was een zeer merkwaardige wedstrijd, want voor de pauze brachten de Londenaars er weinig van te recht en tot ver in de tweede helft stonden zij met 13 achter. Bastin moest gewond het veld verlaten, doch ondanks de numerieke minderheid ging de ploeg plotseling veel beter spelen en Drake en Bowden maakten den stand gelijk, Middlesbrough scoorde toen twee doelpunten, die eerst werden toegekend, maar na overleg met den grensrechter werden ge annuleerd, zoodat het bezoekende team wel pech had. Bastin kwam terug, hinkte op de rechtsbuitenplaats maar wat mee, doch wist toch zijn club de leiding te geven, waarna Milne, die langen tijd niet in het eerste elftal- gespeeld had, voor den klap op de vuurpijl zorgde door nummer vijf in de touwen te ja gen. Dat het enthousiasme geweldig was. be hoeft geen betoog. In het bekertournooi begint het thans ernst te worden, want de „first round proper" (de eerste werkelijke ronde) is thans bereikt en wordt komenden Zaterdag verspeeld. Daar aan enmen alle derde klassers deel .benevens de uit de voorronden overgebleven clubs en voorts de Corinthians. De amateurs hebben een thuis wedstrijd geloot tegen Bristol Rovers (15, ni Zuid), maar het is zeer de vraag, of zij deze match kunnen winnen. South Liverpool, waar over wij de vorige week het een en ander schreven, heeft het beter getroffen, want deze club ontvangt Morecambe en zal het daarmede wel klaar spelen. Den drie nog aangeblevean amateurclubs uit de Isthmian League kan men weinig hoop op succes geven, want Dulwich Hamlet moet naar Swindon Town (10, III Zuid). Worthing naar het sterk fabrieksteam van Yeovil Petters, terwijl Ilford het sterke Reading (9, III Zuid) ontvangt. In totaal worden er 34 wedstrijden „Tich" Freeman, de Kent-„googly"- en leg- break-bowler, die nog onlangs tegen het Ne- derlandsche cricket-elftal in Den Haag speel de, zal het volgend seizoen niet meer voor het county-team uitkomen. De reden, waarom het bestuur van de Kent. C. C. C. deze maatregel genomen heeft, wordt niet bekend gemaakt; slechts wordt medegedeeld, dat men jongere bowlers een kans wil geven. Freeman, die thans 47 jaar our is, nam in 1928 het wereld- record-aantal van 304 wickets in een seizoen, zes meer dan Tom Richardson in 1895. Van 1920 tot 1936 veroverde hij steeds meer dan 100 wickets per seizoen, zes maal zelfs meer dan 200. Drie keer nam hij alle tien wickets in één innings, n.l. in 1929 en 1931 tegen Lan cashire en in 1930 tegen Essex, terwijl hij twee maal een tour van de M. C. C. naar Australië meemaakte. Twee Schotten gingen zwemmen en ze be sloten een weddenschap, aan te gaan wie van hen beiden het langste, onder water kon' blij ven. De inzet werd in handen van den bad meester gesteld en toen doken beiden onder. De erfgenamen hebben het gbld gelijkelijk verdeeld. IJSHOCKEY. Blauwe Zes-KIagenfurt (2-2) Op de kunstijsbaan te Amsterdam speelde de Blauwe Zes Woensdagavond tegen die kam- pioensploeg van Oostenrijk, Klagenfurt. De Blauwe Zes was ditmaal versterkt met twee zeer goede Canadeezen,n.l. Mac. Williams en Cliase. De opstelling van de Blauwe Zes was als volgt: Doel: J. Gerritsen. Achterhoede: v. d. Stok en H. Gerritsen. Eerste voorhoede: Mac Williams. Chase en Felix de Jong. Tweede voorhoede: Suurbeek. Cohen Ter- vaert en Rhodius. Reeds direct ging het in snel tempo. Onze eerste voorhoede met de beide Canadeezen ging steeds aanvallend te werk. Ster tin maakte het eerste doelpunt voor de Oosten rijkers. Dezen speelden zeer forsch; Nusser werd dan ook wegens free kick voor eenige minuten van het ijs verwijderd. Als onze eer ste voorhoede weer een keurigen aanval opzet, is het Chase, die gelijk maakt. De Oostenrij kers gingen steeds forscher spelen; weer werd Nusser er-uit gestuurd. Het'einde vaar het eerste speelkwartier kwam met 1—1 gelijken stand. In het tweede speelgedeelte was het weer Chase, die tijdens een goed opgezetten aan val aan de Blauwe Zes opnieuw de leiding be zorgt (21). De Oostenrijkers zetten menigen aanval op, doch Gerritsen verrichtte goed werk in doel. Er werden weer vele overtredin gen begaan. Toen een waarschuwing niet hielp moest Egger er uit. Het laatste speelgedeelte werd zeer span nend. De Blauwe Zes heeft de opstelling ge wijzigd. In beide voorhoeden speelt nu een Canadees. Mac Williams en Felix de Jong zetten eenige goede aanvallen op, doch de Oostenrijkers zorgen er voor, dat zij geen succes hebben. Zij gingen er nu alles op zetten.Gerritsen kreeg het zwaar te verantwoorden. De laatste V/2 minuut wijzigde de Blauwe Zes de opstelling opnieuw; in de eerste voorhoede spelen de beide Canadeezen weer. Het spel werd hoe langer hoe forscher; Eggenberger moest we gen op zij duwen bij een uitworp van den puck het veld uit. Met een mooi schot maak te Egger er 22 van, De Blauw Zes trachtte er nog een puntje bij te halen, doch ondanks het goede spel van Williams, Chase en Felix de Jong met een 22 niet. Zoo kwam dus het einde met een 22 ;elij!k spel. (1—1, 1—0, 0—1). HANDBAL. STEDENWEDSTRIJD HAARLEM—UTRECHT. Zondag 29 November wordt te Haarlem de steden wedstrijd HaarlemUtrecht gespeeld Het is de eerste ontmoeting tusschen deze beide vertegenwoordigende stedelijke elftallen, zoodat de wedstrijd met spanning wordt tege moet gezien. Deze wedstrijd heeft plaats te half drie op het gemeentelijk speelterrein aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Als voorwedstrijd speelt het dameselftal van Rapiditas tegen Zubing uit Amsterdam, kam pioen van Nederland dames 1935. Cricket in Australië. HET AUSTRALISCHE TEST-TEAM GEKOZEN. Woensdag is het Australische cricketteam gekozen, dat te Brisbane de op 4 December be ginnende eerste testmatch tegen Engeland zal spelen. De samenstelling is als volgt T D. G. Bradman (captain), W. A. Brown, J. H. Fing- leton. S. J. Mc Gabe, C. L. Badcock, A. G. Chipperfïeld, R. H. Robinson, W. A. Oldfield, W. J, O' Reilly, F. Ward, E. L. Mc Cormlck en M. Sievers. Dit jonge team is buitengewoon sterk; de En gelschie aanval zal in een bij zonderen vorm moeten spelen om de wickets van de 7 eerst genoemde Australiërs voor een laag totaal te nemen. 7 1 0 15 6 2 0 14 3 4 1 10 4 1 3 9 4 1 3 9 4 0 4 8 1 1 6 3 1 0 7 2 0 0 8 0 DAMMEN. DAMCLUB „OOSTERKWARTIER" De uitslagen van de gespeelde partijen lui den VerdamSallanit 11 RadsmaNe le 02 VerdamCallant 1-1 RadsmaCallant 11 Lange veldVerdaan 02 LuitenBerkhout 20 Hiermede is de wedstrijd voor de thuisdam- mers ten einde. Tal van deelnemers moesten worden uitge schakeld, zoodat de ranglijst als volgt wordt; gesp. gew. rem. verl. pnt. Luiten Borgmeier De Jong Berkhout Wals Nele Verdam v. d. Berg Gallant CLUBKAMPIOENSCHAP. J. P. v. EijkA. de Jong 11 DAMCLUB „HET NOORDEN" Bovengenoemde vereeniging ontving in haar clublokaal aan de Berkenstraat de damclub „Het Oosterkwartier", voor het spelen van een massakamp. De uitslag luidt: „Het Noorden" „Het Oosterkwartier": 1. J. KroonA. de Jong 1—1, 2. J. Dienske Jr.—J. P. v. Eijk 2—0, 3. A. F. v. LeuffenIJ. de Jong 2—0, 4. J. v. HeuvenW. de Jong 11, 5. J. Brouwerv. Pelt 02, 6. W. ReinhardtJ. Balk 02, 7. A. G. Hoekstra—v. d. Kodde 2—0, 8. K. Boekei— R. Bell 2—0, 9. M. v. d. Mee—J. H. Beek 0—2, 10. A. Blom—v. d. Putten 0—2, 11 C. Reiber— 11. v. Duijn 0—2, 12. P, Ottolini—Wals 2—0, 13. H. Stooterv. Rammen 02, 14. D. Smit— Broersma 02, 15. S. G. Hoekstrav. Veelen 0—2, 16. H. Brave—Kaland 2—0, 17. J. A. Bak ker—v. Kampen 2—0, 18. Poots—Radsma 0—2. Totaal 1620. Uitslagen Wintercompetitie: 2e klas: H, Stooter—C. Reiber 0—2. H. Bra ve—J. de Graaf 1—1, P. Ottolini—S. G. Hoek stra 2—0, C. Reiber—J. de Graaf 2—0, Smit— A. Olvers 11. Nederlandsch IJshockey. Iedereen besefte natuurlijk sinds lang, dat het Neder la ndsche ijshockey in Internationaal gezelschap nog weinig te beteekenen heeft. Er zijn tal van uitslagen om van dit feit te ge tuigen. En het is trouwens niet te verwonde ren ook. Maar wie het ten overvloede nog eens duidelijk gedemonstreerd wenschte te zien, kon gisteravond daarvoor op de Sportfondsen- baan te Amsterdam terecht. Onze ploeg heeft, gelukkig, weer twee Canadeezen, Chase en Mc William geheeten. Hun aanwezigheid te Amsterdam kan ongetwijfeld weer veel tot verdere verbetering van het spelpeil der onzen bijdragen. De Canadeezen zijn en blijven in deze sport nog steeds de superklasse, hoogstens op den voet gevolgd door de Amerikanen. Dan komt er een tijd niets en vervolgens een klasse, waarin de Duitschers voorop gaan, dan de Engelsohen (die echter veel genaturaliseerde Canadeezen hebben) en de groep dei' Oosten rijkers, Franschen, Belgen enz. Een klasse daaronder staan dan weer de onzen. Wij her halen, het is geen wonder en het feit hoeft stellig geen aanleiding te zijn tot moedeloos heid. In de paar jaar, dat hier te lande dit vlugge en fascineerende spel geregeld beoe fend kon worden, hebben de enthousiaste be oefenaars, die een nog al te beperkten kring vormen, zich onmogelijk kunnen bekwamen tot de hoogte van zelfs de Franschen of Oos tenrijkers. Men leert nu eenmaal de fijne puntjes van een sport niet in een paar jaar, dat moet langzaam groeien. In Canada is ijs hockey de nationale sport bij uitnemendheid met beroeps- en amateurscompetities, bij ons ko£t het voorloopig nog moeite twee behoor lijke vol-Nederlandsche ploegen van zes tegen elkaar op de baan te brengen. Met de achterhoede gaat het nog wel, bij ijshockey is het vooral het voorhoedespel, dat bijzondere eigenschappen van routine, aanleg en anticipatie-vermogen vergt. En Woensdag avond was het verschil tusschen de Nederland- sche voorhoede en de Canadeesch-Oosten- rijksche aanval Chase, Mc. William en Klang der onzen weer bijzonder frappant. In alle opzichten is het spel dezer vreemdelingen be ter; geacheveeraer, vloeiender, tactisch en technisch op hooger plan. Het is hetzelfde ver schil dat wij dezer dagen konden constatee- ren in de Apollo Tennisbal in het spel van Borotra en van Swol. Nederland zal op de eerstvolgende wereldkampioenschappen ijs hockey in Engeland uitkomen en dat is ver standig, want ook daar valt weer veel te lee- ren. De zaak wordt energiek aangepakt, mede door het geregeld uitnoodigen van buitenland- sche ploegen naar Amsterdam en er is geen enkele reden waarom onze ijshockeyers niet op den duur op eenzelfde peil zouden komen als andere Europeesche ploegen. De natuur lijke aanleg van onze jongens is zeker niet geringer. Maar men mag niet verwachten dat dit in een of twee seizoenen bereikt zal wor den. Eerder zullen er 'nog wel tien seizoenen voor noodig zijn, zooveel valt er nog te leeren, Het is van harte te hopen, dat het publiek in dien tijd door zijn belangstelling de animo zal blijven steunen, hetgeen alleszins gemoti veerd zal zijn, want met de Canadeesche leer meesters in de ploeg is een ijshockey wedstrijd te Amsterdam een aangename avondpassee- ring, tenminste wanneer de weersomstandig heden, zooals reeds al te vaak gebeurd is, de zaak niet in de war sturen. Gisterenavond werkte het weer mee, moge ons ijshockey dit seizoen verder ook wat gelukkiger in dit op zicht zijn. dam tegen een Hongaarsch elftal op het Sparta-tenein zal spelen, is als volgt samen gesteld; Doel: Van Male (Feijenoord). Achter; Cuyten (N.E.C.) en Van Stok ken (D.W.S.) N TITJ1J Midden: Pellikaan (Longa), Wildeis (Blauw Wit) en v. Heel (Feijenoord). Vóór: Vrauwdeunt (Feijenoord), de Bock (Bloemendaal), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haarlem) en Van Nellen (D.H.C.) VOETBAL. Zwaluwenwedstrijd in Den Haag. Op het V. U. C.-terrein had Woensdagavond een wedstrijd plaats tusschen twee Zwaluwen- elftallen voor de samenstelling van het Zwa luwen-elftal, dat op 9 December te Brussel te gen de Roode Duivels zal spelen. De wedstrijd heeft al zeer weinig nieuwe ge zichtspunten opgeleverd De deelnemende spelers, die tot dusverre in hun club in goeden vorm waren, bevestigden dezen vorm en uit blinkers waren er over het algemeen niet, be houdens enkele uitzonderingen. Het A-elftal vormde over het algemeen een beter sluitend geheel, waar tegenover de B- ploeg een tikje meer enthousiasme stelde Uitblinkers in de A-ploeg waren Heetjans, Van Gooi en Dij les tra. Bergman was door zijn snelheid dikwijls tot goede dingen in staat, doch wisselde dit met zwakke momenten af. Van Houtum speelde een nuttige partij met zoo nu en dan zeer goede momenten. In de B-ploeg was Mijling, na een zwak be gin, de beste; goed werk leverden de beide H V. V.'ers Bool en Van der Luur. De rest kwam niet boven het middelmatige. In het veld was het krachtsverschil niet zoo heel groot, maar voor doel was dat van de A-ploeg nuttiger en doortastender, vooral ook door het sublieme werk van Heetjans, dien wij gaarne eens in de plaats van Smit zouden wil len zien, al heeft hij misschien iets minder ausdauer. De blauwen hielden het spel over het alge meen te kort, waardoor verscheidene goed op gezette aanvallen op de verdediging der witten strandden. De witten namen voor rust een 41 voor sprong door Heetjans (2), Van Houtum en Bergman. Van der Luur scoorde een goed doelpunt voor het B-elftal. Na rust vergrootte v. d. Bout, die vootr Van Houtum is ingeval len, den voorsprong tot 5—1. De elftallen waren als volgt samengesteld Wit: Dijkstra (Z.F.C.) doel; Van Asten (Velox) en v. d. Hoven (Longa) achter; De la Mar (Haarlem), Van Kuylen (Hengelo) en Van Gooi (Haarlem) midden; Stam (Ajax), Engelsman (Quick N.), Van Houtum (Longa)' Heetjans (P.E.C.) en Bergman (BI. Wit) voor. Blauw: Mijling (Tubantia) doel: Van Eysden (O.D.S,) en Cuyten (N.E.C.) achter: Boöl (II. V.V.), Faber (Quick N.) en v. d. Burg (Coal) midden; Jaarsma (Heracles), v. d. Luur (H. V.V.), De Bruyne (Meteoor), Verschoor (Em ma) en Van Walsum (R.F.C.) vóór. Zwaluwen-elftallen voor Brussel en Rotterdam. Na den wedstrijd tusschen twee Zwaln- wen-elftallen, die Woensdagavond op het V.U.C.-terrein gespeeld werd. zijn de elftal len, die op 9 December resp. te B ussel en Rotterdam zullen spelen, samengesteld. De samenstelling; van het elftal, dat des avonds tegen de Roode Duivels in het Heys- sel-Stadion te Brussel zal spelen, is als volgt: Doel: Halle (Go ahead). Achter: Weber (A.G.O VV.) en Calden- hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord)Ande- riesen (Ajax). en Breitner (HDV.S.) Vóór: Stam (Ajax). Van Soaendonck (Neptunus), Lungen (A.F.C.), Heetjans (P. E.C.) en Bergman (Blauw Wit). Reserves: Dijkstra (doel), v. d. Hoven (back), Van Gooi (midden) en vóór: Van Walsum en Van Houtum. De Nederlandsciie bondsploeg, welke even eens op 9 December des middags t-e Rotter BILJARTEN. GEHEELS WINT VAN VAN VLIET. Woensdagavond is in de biljartzaal van „Caland" te Rotterdam de wedstrijd gespeeld tusschen Van Vliet en Gehrels om het per soonlijk kampioenschap in de klasse A. van de competitie van den Ned. Biljartbond. Het betrof hier den wedstrijd, die op den biljart-landdag te Rotterdam op 10 Mei j.l. ge speeld zou worden, doch toen, omdat Van Vliet niet aanwezig kon zijn, uitgesteld werd. Gehrels heeft andermaal den kampioenstitel behaald, nadat eerst Van Vliet in het begin van den avond de leiding had genomen. Met een fraaie serie van 97 heeft Gehrels zijn voor sprong zoo vergroot, dat v. Vliet hem niet meer kon inhalen. Het is een langdurige partij geworden, waarbij Gehrels de overwinning be haalde. De eindstand luidde: Gehrels 400 pnt. 28 brt. h.s. 97. moyenne 14.27. Van Vliet 226 pnt., 28 brt., h.s. 56, moyenne 12. LAWNTENNIS. IIET TOURNOOI OM DEN KONING GIJSTAAF-BEKER. Uit Berlijn: Op verlangen van Zweden zal de ontmoeting tusschen Duitschland en Frankrijk (als tenminste Duitschland van Denemarken wint), welke aanvankelijk t,e Bremen was vastgesteld, te Stockholm plaats hebben en wel van 4 tot 6 December. Het winnende land komt dan in de Challenge- round tegen Zweden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, aeplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet 'teruggegeven. Gebouw Ned. Protestanten bond. Haarlem, 21 November 1936. Geachte redactie, Mte vreugde namen wij kennis van uw onderschrift bij onzen Open Brief aan het bestuur van den Nedeiiandschen Protestan tenbond. Daaruit bleek immers, dat het be stuur onze meening deelt, dat voor commu nisten in een kerkgebouw geen platas is. Eén opmerking moet ons nog van het hart. Uit de mededeeling van het bestuur zou men kunnen opmaken ,dat wat thans gebeurd is, een hooge uitzondering vormt en dat.in het algemeen nauwlettend wordt toegezien, dat geen ongewenschte groepen hun bijeenkom sten in het gebouw van den Protestantenbond houden. Of het bestuur het inderdaad zoo bedoeld heeft, weten wij niet, maar een feit is, dat dergelijke vergaderingen van atheïsten de laatste maanden niet eenmaal, doch zeer veel vuldig om niet te zeggen geregeld, in genoemd gebouw plaats hadden en eer regel dan uit zondering waren. Zoo noteeren wij uit den aileriaatsten tijd enkele vergaderingen der „Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie" (volgens de Regeering een communistische mantelorganisatie!), een vergadering van de Revolutionair-Socialistische Arbeiders Partij op 4 November j.l. en tenslotte een „protest- vergadering" van het z.g. „Comité van Actie tegen Terreur", gehouden Donderdag 19 No vember. Hier traden als sprekers op Mr. Simon de Jong, Albert de Jong', (beiden communist) en de bekende leider der atheïstenvereeniging „De Dageraad", de heer J. Hoving. Deze laat ste voerde het woord over „De rol van Kerk en Priesterschap in Spanje". Dat gelegenheid wordt gegeven om in een kerk tegen de Kerk te betoogen, is toch wel zeer kras. Het gaat er inderdaad op lijken of er in het gebouw van den Protestantenbond meer bijeenkom sten tegen God dan ter eere van Hem plaats vmden. Met klem dringen wij er nogmaals bij het bestuur op aan, nu eindelijk eens aan dezen hoogst onbehoorlijken toestand paal en perk te stellen en een scherpe controle uit te gaan oefenen. Wij hopen van harte, dat de „Pro- testvergadering" van Donderdag j.l. nu inder daad de laatste geweest is van dit soort bij eenkomsten. Hoogachtend, Namens het bestuur van het Nationaal Jongeren Verbond, P. A. J. VAN KESSEL, voozitter. J. VAREKAMP. secretaris. Wij brachten dit stuk onder de aandacht van den voorzitter der afd. Haarlem van den Ned, Protestantenbond, Mr. L. V. Hoog, die er het volgende op antwoordde „:De Nederlandsche Protestantenbond is een vereeniging van vrijzinnig godsdienstigen en heeft geen ander doel dan het met dezen éénen zin uitgedrukte. Daarom kan zijn be stuur het Nationaal Jongeren Verbond, dat met zijn brief de zaak brengt op politiek ter rein, daarin niet volgen. Het standpunt van het bestuur van den Nederlandschen Protestantenbond is reeds voldoende bekend. In de eerste plaats duldt het in zijn gebouw geen bijeenkomsten van anti-godsdienstige strekking. Zoodanige bij eenkomsten hebben dan ook niet plaats ge had; het Nationaal Jongeren Verbond meent ten onrechte, dat dit wèi het geval zou zijn. Voorts heeft het bestuur reeds eenige jaren geleden besloten, dat het gebouw cf eenig onderdeel daarvan niet wordt verhuurd aan een vereeniging of organisatie waarvan de Regeering haar ambtenaren verboden heeft lid te zijn. e;i zulks uitfluitend. omdat het bestuur zich heeft willen richten naar de leiding van de Regcering, niet omdat het over eenige politieke gezindheid een oordcel heeft te geven, Onze concierge verzorgt de verhuringen. Een andere regeling is niet mogelijk, Hu treft de mogelijke voorzorgen om imt b=riuit van het bestuur te doen naleven. Of. nu u t enkeie voorvallen uit dei mit sten tijd mag worden afgeleid, dat de aan vankelijk bevredigend werkende gang van zaken, eerbiediging van het besluit van het bestuur niet meer ten volle verzekert he* ip- ituur nadere voorzieningen zal treffen, an zoo ja welke, kan thans nog niet worden mede gedeeld

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7