Gemeentebegrooting van Bloemendaa De Haagsche St. Jacobskerk en haar toren. WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 HAARDE M'S DAGBLAD 10 Wat de financieele commissie zegt. Nader voorstel van B. en W. om f40.000 aan de reserve te ontleenen Naar aanleiding van de ingediende ont- werp-begrooting 1937 heeft de financieele commissie o.a. de volgende opmerkingen ge maakt. Eén der leden merkte op, dat ook hij zich, evenals B. en W. verheugde, dat een slui tende begrooting is verkregen, door slechts f 34,000 uit het reservefonds te nemen. Die vreugde werd echter getemperd doordat vol gens hem gemeld resultaat mede een gevolg was van het belasten van den kapitaaldienst met een bedrag van f 100.000, voor verbete ring van den Zeeweg, Tegen dit uitgetrok ken bedrag heeft hij wel geen bezwaar, maar volgende begrootingen zullen, zoodra voor bedoeld bedrag een geldlening is gesloten, de rente en aflossing daarvan hebben te dra gen. Voorts wordt door hem opgemerkt, dat, ondanks een grooter bedrag aan rente aflossing, het nadeelig saldo van hoofdstuk VHC ..Onderwijs" ten opzichte van het vo rige jaar is verminderd, terwijl daartegen over het nadeelig slot van hoofdstuk VI „Openbare Werken" is gestegen. Dit laatste bevestigt zijn indruk, dat er bij Openbare Werken nog steeds wordt geleefd op een te grooten voet, niettegenstaande de tegen woordige Wethouder van bedoelden tak van dienst reeds veel in de richting van bezui niging heeft bereikt, waarvoor hij zeer er kentelijk is. Naar aanleiding van bovenbedoelde alge- meene beschouwingen, merken B. en W. op. dat in het ramen van een bedrag voor ver betering van den Zeeweg ten laste van den Kapitaaldienst niet, in tegenstelling tot vo rige jaren, een bijzondeer maatregel moet worden gezien om den gewonen dienst te doen sluiten. Deze verbetering komt neer op een alge- heele verandering van het profiel van den weg, zoodat het gelijk is te stellen imet aan leg van een geheel nieuwen weg. Het is der halve een zuivere Kapitaalsuitgaaf, welke geheel los staat van den gewonen dienst. De reserve. De begrooting is sluitend gemaakt door een bedrag van f 34.000 aan de reserve te ont trekken. B. en W. stellen nader voor gemeld bedrag te brengen op f 40.000, en met het meerdere, zijnde f 6000, den post „Onvoorzie ne uitgaven" te verhoogen, aangezien deze post feitelijk op een te laag bedrag is uit getrokken. De Commissie zou gaarne vernemen of het onder den post onderhouden en schoonhou den van het raadhuis uitgetrokken bedrag van f 625, voor tuinonderhoud niet te hoog is gesteld. B. en W. antwoorden: Het uitgetrokken bedrag wordt noodig geacht" en geven een specificatie Verhaal van pensioens bijdragen. Het heeft de aandacht getrokken, dat de raming van thans a f 7.995 en die van het vorig jaar, zijnde f 10.016. verhoudingsge wijze een grooter verschil geeft dan dit het geval is bij dezelfde posten op andere hoofd stukken voorkomende. Nadere toelichting wordt daarom ge- wenseht geacht. B. en W. antwoorden: Voor het politieper soneel worden de pensioensgrondslagen dus de bedragen waarvoor het personeel voor pensioen heeft bij te dragen, met ingang van 1 Januari 1937, verlaagd voor de hoofdagen ten van f 2.935 tot f 2.400 en voor de agen ten van f 2.635. tot f 2.050 fde pensioens grondslag is gelijk aan de wedde plus vaste toelagen,- zoodat de tijdelijke toelagen als garantietoelage en kinderbijslag hieronder niet zijn begrepen) of in procenten uitge drukt "een verlaging van respectievelijk 17.9 pet. en 22.2 pet. Hierdoor zal post 69 Juist 20 pet. minder opbrengen dan in 1936 was ge raamd. De verlaging der jaarwedden voor het ge meente-personeel, voorkomende op de andere hoofdstukken der begrooting varieert van 5 pet. tot pl.m. 10 pet. Voor de hierbedoelde ambtenaren ging de pensioengrondslag dus eveneens van 5 pet. tot 10 pet. naar bene den. De verminderde opbrengst -van te verhalen pensioensbijdragen zal zich hier dus niet zoo sterk doen gevoelen als op post 69. Belooning agenten van politie. Gaarne zou worden vernomen of hier met de nieuwe salarisregeling is rekening gehou den en zoo ja of de post dan niet aan den hoogen kant is geraamd. Bij het ramen der salarissen voor het po litiepersoneel, zoo antwoorden B. en W„ is inderdaad met de nieuwe salarisregeling, zooals die op 1 Januari 1937 in werking zal treden, rekening gehouden. Hierdoor zullen deze salarissen teruggebracht worden van f 2.800 tot f 2.300. voor de hoofdagenten en van f 2,500 tot f 1.950 voor de agenten. In bedoelde verordening is echter een over gangsbepaling opgenomen, krachtens welke het salaris van het politie-personeel voor gehuwden niet meer dan 10 pet. en voor on gehuwd en niet meer dan 15 pet. op 1 Januari a.s, in eens zal achteruitgaan. Op 1 Januari 1938 zal dan, zoo noodig opnieuw respectie velijk 10 of 15 pet. gekort worden en op 1 Januari 1939 zoo noodig het restant. Aan gezien het meerendeel van het personeel ge huwd is kan aangenomen worden, dat de salarissen ruim 10 pet. lager geraamd zijn dan voor 1936. Daar naast moest de post met rond f 800 worden verhoogd voor toe te kennen kinder bijslagen, terwijl voorts rekening is gehou den met uitbreiding van het korps met 1 hoofdagent. (f 2.300). Kosten van de bouw- politie. Voor autogebruik is op dezen post uitge trokken een bedarg van f 1.000, terwijl het vorige jaar hiervoor een bedrag van f 800 werd geraamd. Aangezien de commissie het bedrag van f 1.000, nogal hoog voorkomt, verzoekt zij een nadere toelichting te willen verstrekken. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede dat de kosten voor autogebruik hooger zijn geraamd, mede wegens hoogere onder houdskosten. daar de wagens reeds vier jaar in gebruik zijn en samen meer dan 200.000 K.M. gereden hebben. Het benzineverbruik, alsmede de verhoo- gin°- van den benzineprijs, is echter hoofd zakelijk oorzaak van de hoogere raming van den post. Jaarwedden personeel Openbare Werken. Verzocht wordt te willen mededeelen of het voor den hoofdambtenaar J. W. van den Elshout uitgetrokken bedrag ad f 3.800 juist is. B. en W. antwoorden: Het hierbedoelde salaris is inderdaad juist. Het salaris toch van een hoofdambtenaar bedraagt f 3.800. In de wedde van den Directeur is echter een drukfout geslopen. In de toelichting tot de begrooting staat vermeld een wedde van f 5.500, terwijl het moet zijn f 5.550. Gebouw voor Openbare Werken. Het hiervoor uitgetrokken bedrag van f 2.540 komt de commissie vrij hoog voor te meer daar het nog een nieuw gebouw be treft. Nadere toelichting wordt daarom ge- wenscht geacht. B. en W. geven een specificatie, waaruit blijkt, dat voornamelijk de kosten voor schoonhouden, stroomverbruik en lampen, alsmede verwarming verhoogd zijn. Dit is te verklaren o.m. door het feit, dat de oppervlakte van het oude gebouw 203 M2. bedroeg en die van het nieuwe gebouw 864 M2. bedraagt. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen. Voor materiaal, gereedschap, stroom-, wa ter- en brandstoffenverbruik, ten behoeve der kweekerij is uitgetrokken een bedrag van f 1.750. Gaarne zou worden vernomen of dit bedrag niet zou kunnen worden verminderd. Tevens wordt verzocht de reorganisatie wan het Bloemendaalsche Bosch nader te willen omschrijven. B. en W. merken op, dat uit het bedrag van f 1.750 moeten worden bestreden de uit gaven voor: brandstof kassen waterverbruik voor sproeien, electrischen stroom gereed schappen, bloempotten, mest, zaden, scherm matten enz. B. en W. antwoorden: Op grond van de cijfers van vorige jaren wordt het niet mogelijk geacht het bedrag te verlagen. Onder reorganisatie van het Bloemen daalsche Bosch wordt verstaan het zoo noo dig hakken van boomen welke ter instand houding van het bosch noodig zijn, zoomede het aanbrengen van onderbeplanting, een en ander overeenkomstig het destijds uitge brachte rapport over den toestand van het Bloemendaalsche Bosch (voorstellen ter ver betering en maatregelen tot instandhouding). De post is f 200 lager geraamd dan het vorige jaar. Onderhoud van parken. Deze post, geraamd op f 5.200, komt de commissie nog al hoog voor. Een nadere toe lichting wordt daarom verzocht. B. en W. antwoorden: Uit dezen post wordt zoowel het onderhoud als de afrastering en de bewaking bestreden. Bovendien vereischen de hooger gelegen terreinen altijd veel on derhoud, ten einde de beplanting intact te houden, zooals voor aanvulling beplanting, bestrijding grof onkruid, stuifvrij houden enz. Er is nog geen ervaring verkregen hoe veel de onderhoudskosten zullen bedragen, maar de Raad zij overtuigd dat de kosten zooveel mogelijk beperkt worden. Subsidiën aan ver- eenigingen. i. en W. Stellen voor dezen post met f 100 te verhoogen, wegens een toe te kennen sub sidie aan het Kerkbestuur van de parochie der H. Drieëenheid te Bloemendaal, ten be hoeve van het Roomsch Katholiek Jeugd huis aldaar. Voorts kan de post met f 250 worden ver minderd. wegens het vervallen van het sub sidie aan de Vereeniging voor Jeugdwerk te Bloemendaal. ten behoeve der jeugdtuinen. Voor deze tuinen bestaat geen voldoende be langstelling meer. Subsidiën aan ver- eenigingen voor armenzorg. De Commissie zou gaarne vernemen, waar om voor de Vereeniging voor Kraamvrou wen te Bloemendaal een subsidie van f 500 is uitgetrokken, terwijl het vorige jaar maar f 300 werd geraamd, te meer daar onder post 460 ook reeds kosten van verloskundige hulp zijn uitgetrokken. Naar aanleiding hiervan merken B. en W. op, dat weliswaar voor 1936 een subsidie van f 300 werd uitgetrokken, doch deze raming was het gevolg van een misverstand, Daar om is bij raadsbesluit van 23 Juli 1936 de subsidie voor 1936 alsnog verhoogd met f 200 en gebracht op f 500, welk bedrag ook over 1935 door de vereeniging werd genoten. De vereeniging draagt ten behoeve van de daar voor in aanmerking komende kraamvrou wen bij in de kosten van verpleging, terwijl de kosten bedoeld bij post 460 betrekking hebben op verloskundige hulp. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 2 December 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 194 vette kalveren: le kwaliteit 5869 c.. 2e kwaliteit 50—56 c., 3e kwaliteit 41 -48 c. per K.G. levend gewicht. 36 Nuchtere kalveren per stuk f 7—10. 241 Varkens: Vleeschvarkens, wegende 90 110 K.G. 49—50 c., zware varkens 4849 c., vette varkens 47—48 ct. per K.G. slachtge- wicht. Aangevoerd 2 wagons. Marktoverzicht: Vette kalveren: matig, aanvoer, handel stug en hooge prijzen. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, vlotte handel en prijshoudend. Varkens: behoorlijke aanvoer, handel sle pend en prijzen lager. Storm langs de kust. Golven beuken de duinen bij Zandvoort. ZANDVOORT Woensdag. Hoewel de kracht van den wind niet bui- 1 tengewoon groot was, werd het water toch he vig in beroering gebracht. Zoover het oog reik te was de zee een kokende massa. Toen tegen half zes, Dinsdagavond, de vloed op zijn hoogst was schoten machtige golven over het vlakke strand en bedreigden alles wat zich niet op de duinen bevond met den ondergang. Bij den Strandweg stonden nog de tenten van de strandpaehters T. en S. Met zeven man was de heer T. den geheelen dag druk bezig geweest om een schoeiing van zwaar hout voor zijn tent aan te brengen. Hierdoor meende hij het wegvloeien van het zand te kunnen voorkomen. Eenige golven waren echter vol doende om al het kostbare werk te vernielen. De tent en het overdekte terras, dat aan de zijde op palen rust, bleven evenwel intact. De tent van den heer S. had het zwaarder te ver antwoorden. Deze werd gedeeltelijk uit elkaar gerukt. Toen het water wat gezakt was, werd onmid dellijk met het afbreken begonnen, waarmede men tegen, één uur in den nacht gereed was. In onze vorige editie werd gemeld, dat de tent van W. Driehuizen vernield werd. Dit moest zijn: L. Driehuizen. De geheele inven taris, al het glas en aardewerk en bovendien een vijf tig-tal ligstoelen, die in de tent ge borgen waren, gingen verloren. De ijzeren damwand van het Zuiderbad is door den druk van het zand voorover gezakt. Het weerstandsvermogen tegen de aanrollen de golven, is daardoor waarschijnlijk nog grooter geworden en gevaar voor het bad be staat dan ook niet in 't minst. Anders is het met het Noorderbad. Voor het groote zwembassin zijn de zware schoeiïng van spoorbiels, de zware stuikken muur, de beton nen afdekking, in een woord alle bescher mingsmiddelen weggeslagen, zoodat de buiten- want van het bad zichtbaar is gekomen. Om te voorkomen dat het bad door de waterdruk van binnen zou scheuren, heeft men het leeg laten loopen. Ook het motorboot bassin heeft het zwaar te verduren gehad, doch ook dit is geheel in tact gebleven. Het bootenhuis rust alleen aan voorzijde nog op het zand. Om wegzakken te voorkomen heeft men het thans aan de zee zijde met eenige zware balken gestut. Hoe groot de schade aan het geheele com plex is, kan thans nog moeilijk berekend wor den, doch zij bedraagt naar ruwe schatting zeker twee a drie duizend gulden. Van de spoorbiels, die van de sc'hoeiïng waren wegge slagen, is in den loop van den dag een wagen vracht terug gevonden. Tot voorbij het Zuiderbad had de zee ■zi meegenomen. Een van de consumptietenten aan het strand te Zandvoort na den storm. Van de -tenten op het Noorderstrand is er een in allerijl afgebroken, voor zoover de zee dit nog niet gedaan had. De overige tenten zijn allen -blijven staan, al hebben ze zonder uit zondering belangrijke schade opgeloopen. Daar deze tenten een waarde vertegenwoordigen van f 500 tot f 2000 per st-u-k, behoeft het niet te verwonderen, dat de eigenaars alles in het werk stellen om hun eigendom tegen verdere vernieling te beschermen. 't Is op het oogenblik vrij moeilijk om van het strand naar boven te komen, daar de duinvoet overal loodrecht is afgebrokkeld. Te genover het Kurhaus waar het strand betrek kelijk smal is, zijn zelfs duinen tot een hoogte van vijf a zes meter aan het verzakken ge gaan. Bij hoog water volgen velen in spanning het ontzagwekkende spel der golven. Zoodra het water zakt en er weer een smal strookje strand begaanbaar wordt, trekken velen er op uit om brandhout te zoeken. Enkelen hadden het geluk een of meer Schotsche punten of -blazen drijvers voor de haringnetten te vinden. Daar de vinder voor iedere punt 50 cent ontvangt, heeft men er wel een paar nat te voeten voor over, om ze desnoods, voor ze nog aangespoeld zijn uit -het water te halen. HAARLEMSCHE AMATEUR-FOTOGAFEN VEREENIGING. Op den werkavond van Donderdag 3 Decem ber a.s. zal de commissie voor de werkavon- den beginnen met een nieuwe serie cursus avonden met als onderwerp „Het maken van Stillevens bij kunstlicht". Den leden wordt verzocht camera's en ver dere toebehooren mede te brengen. Belangstellende amateur-fotografen te Haarlem en omsterken, welke dezen avond wenschen bij te wonen, zullen hiertoe in de gelegenheid worden gesteld. De avond wordt gehouden in het Vereengingsgebouw der H.A.F.V. Ged. Oude Gracht 104, Begin te 8.15 uur. Waar het huwelijk van de Prinses ingezegend wordt. De vischbank te 's-Gravenhage. Op den achtergrond de Haagsche toren, zooals hij vroeger was. Straks, in Januari van het volgend jaar, zal de Oude St. Jacob of Groote Kerk te 's Gravenhage weer in het middelpunt der belangstelling staan, wanneer daar het huwelijk van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zal worden ingezegend. Wij hebben het over „Oude" St. Jacob, om dat Den Haag ook een .Nieuwe" St. Jacob heeft, namelijk de R.K. hoofdkerk in de Parkstraat. De verschillende meeningen over den tijd van stichten van de eerste parochiekerk van „Die Haghe" zullen we hier buiten beschou wing laten. De meeste oude schrijvers, die echter maar al te vaak naschrijvers waren, nemen aan, dat Graaf Afbreekt van Beieren haar in 1399 heeft gesticht. Maar in oudere oorkonden (1326) is reeds sprake van een „parochi'kercke van der Haeghe". In elk geval was de Oude St. Jacob, even als de Oude St. Bavo te Haarlem, vóór de Hervorming een katholiek bedehuis en ihaar glanstijd als zoodanig valt vermoedelijk tus- schen 1550 en 1574, toen de kerk, na door een brand in 1539 grootendeels te zijn verwoest, in haar tegenwoordigen vorm was herbouwd. In 1574 werd ze ingericht en i-n gebruik ge nomen voor den protestantschen eeredienst. Wie -het Haagsche stadsbeeld kent, weet dat men op verschillende punten telkens de toren van de Groote Kerk ziet oprijzen met zijn bekenden kop van ijzeren kantwerk. Menigeen zal zich misschien wel eens hebben afgevraagd, hoe men zoo iets leelijks- heeft tkunnen bouwen, maar weinige niet- Hagenaars zullen weten, dat onder dit ijzeren omhulsel de oorspronkelijke, werkelijk niet- onaardige, torenspits nog verborgen zit. Waarom men den toren verbouwd heeft. Na deze onthulling zijn we natuurlijk ver plicht te vertellen, hoe men er toe gekomen is, oden ouden toren zoo te „mishandelen". Hoe hij oorspronkelijk afgedekt was, met een leispits of óp een andere manier, kan uit geen teekening of prent worden opgemaakt. De oude afbeeldingen laten hem alleen zien, zooals hij in laat-Renaissance tijd werd ver bouwd. Een omgang met balustrade en pina kels dekte toen de gemetselde bovenverdieping en uit dien omgang verhief zich een zeshoe kige leispits, die, afgeknot, tot steun diende voor een a jour koepel. Toen nu in de jaren 18571862 het ge goten ijzer door eenige Haagsche bouwmees ters werd verheven tot een soort toovermid- del om te komen tot een nieuwe en betere bouwperiode, moest ook de trouwe St. Jacob dit geneesmiddel slikken. Men was in die dagen juist bezig met het verrichten van de noodige herstellingen en voordat de steigers werden weggenomen, zon men tevens de spits kunnen vernieuwen, die teekenen van bouwvalligheid heette te ver- toonen. B. en W. voelden er veel voor de ijzeren overkapping op den toren toe te passen, een „Commissie van bijstand" had het ontwerp al goedgekeurd en de kosten begroot op f 16000 en de nieuwe spits zou grootendeels over de oude worden geplaatst. Zonder nader onderzoek en bijna zonde* tegenwerpingen keurde de Gemeenteraad het voorstel goed, want volgens den voorzitter „zou deze vernieuwing stellig tot verfraaiing leiden, omdat zij het geheel van de St. Ja cobskerk in één stijl brengt en dus de som?* men aan den toren ten koste gelegd en d# tijd van werkzaamheid daaraan besteed, toch iets schoons zullen opleveren". De uitkomst was anders. De toren is er niet mooier op geworden. Mooi is hij eigenlijk nooit geweest en wan neer men de Oude St. Jacobskehk gaat vergelijken met de Haarlemsché Oude St. Bavo, dan is het heusdh geen chauvinisme, wanneer de Haar lemmers zeggen: Geef mij de St. Bavo maar! Dit artikel zou niet kunnen eindigen zonde? den lezer een indruk te hebben geven van de afmetingen van den Haagschen toren. Wij zouden die kunnen neerschrijven in nuchtere cijfers. De toren zal het u echter zelf vertellen, want op een van zijn binnen muren staat het volgende versje: Rust Vreemdeling. Die My St. Jacöbs-Toorn Betreet; 'k Ben Zes-Hoeks, Binnens-Miuurs. Vier mael Agt Voeten Breet, en Agtmael Dertig Hoog; Hebt gij geteld uw stappen; Ga voort klim tot mijn Top, Drie hondert vijftig Trappen. W. A, P, SMIT. Men vraagt geld voor een huwelijkscadeau. De inzameling van gelden voor het Nationaal geschenk is vandaag gehouden. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10715 uur. Londen 9-02 Berlijn 73.921/2 Parijs 8.58 Brussel 31.07 New York 1.83 3/4 12.— ui Londen 9.02 3/4 Berlijn 73.97 Parijs 8.581/8 Brussel 31.08 Zwitserland 42.27 Kopenhagen 40.27% Stockholm 46.50 Oslo 45.32% New York 1.83 7/8 Praag 6.50 Vz BARON TIP. Naar men ons mededeelt geeft het Gezel schap Jan Musch, directie Jan Musch en Jaa'- van der Poll, Zondag 6 December een Volks voorstelling van het succes-blijspel „Baron Tip" in den Stadsschouwburg te Haarlem, te gen sterk gereduceerde prijzen. Hoe de storm huishield bij het Noorderbad te Zandvoorteen tooneel van verwoesting. Haarlem heeft ingezameld voor het Natio naal Huwelijksgeschenk. Op tal van plaatsen hebben vriendelijke dames de weinig aanlok kelijke taak op zich genomen, een ganschen dag de wacht te hiuden bij de tafeltjes, waar op de lijsten liggen, die de handteekeningen bevatten van hen, die wat „in het busje" heb ben gedaan. Deze inzameling geschiedt met des grootste discretie en zoo zal men begrijpen, dat voors hands niet te zeggen valt, hoeveel de op brengst zijn zal. Tot vijf uur vanavond is er gelegenheid tot het storten van bijdragen. De trams en autobussen hebben het hunne bijgedragen tot de verspreiding van het be richt, dat vandaag deze collecte gehouden wordt. Fleurige vlaggen wapperen van alle wagens en menigeen, die van de datum der in zameling niet op de hoogte was, zal zich, bij het zien van deze vlaggen, afgevraagd hebben, wat er wel gaande was en zoo op het goede spoor, dat leidt naar de lijsten en de busjes, gebracht zijn. Vlaggen waren ook uitgestoken uit de hui zen, waar geduldig gewacht werd op de goede gevers en geefsters. In de Koningstraat vroeg zelfs een versiering met planten de aandacht van de voorbijgangers. En de een na den ander trad binnen om zijn handteekening te zetten en het busje te doen rammelen. Hoog aan de muur glimlachte het vorstelijk paar, tweemaal levensgroot uitgebeeld en omgeven met vlag gen en groen. De oranje biljetten, de borden, die hier en daar waren opgesteld, alles riep en riep om gaven, om geld, om belangstelling. Misschien zijn velen door de plotselinge vervroeging van de collecte wat overvallen. Doch er blijft voor hen toch nog steeds de gelegenheid, hun bij drage te schenken, want de verkoop van de bonnetjes gaat door tot 15 December. Eerst dan zal men een overzicht hebben van wat Nederland, en meer in het bijzonder wat Haarlem aan zijn koningskind geschonken heeft. Dat het véél zij!

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 14