F;,- Rubriek voor Vragen Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 H A A R E E M'S D A G B E A' D VOOR DEN POLITIERECHTER- Het schietspel. Zijn we eigenlijk niet allen geboren hazard spelers? Wees eerlijk en zeg of ge indertijd niet verzot waart op het ganzenbord, het draaibord, het lottospel en dat in hoofdzaak om den pot van pepernoten of dergelijke lek kernij te bemachtigen. Dat waren alle zuivere hazardspelen. We hadden ook nog andere, waarbij het doel evenzeer was eenige lekker nij in de wacht te sleepen, doch dan moest je eenige verrichting doen, namelijk een knik ker met een stokje of een veerend apparaatje een zet geven en dan scharrelde die knikker langs kuiltjes en spijkertjes om tenslotte óf in een kuiltje óf in een hokje te belanden en daarbij stonden nummers; wie het hoogste nummer bereikte, won den pot. Zoover bekend is er nooit een medespeler geweest, die zoo knap was, dat hij vooruit kon zeggen op welk nummer zijn knikker zou komen en we volg den dan ook met gespannen aandacht het rollend speeltuig, hopend en vreezend, want waar het kwam was voor ons een even groote verrassing als het aantal oogen, dat we met de dominosteenen gooiden. Ja, we weten al len, er waren listigaards, die de steenen be hoedzaam wilden neerleggen of die een stootje aan het bord wilden geven, waarop de knik ker rolde, om zoodoende het geluk in hun richting te leiden; die wilden er dus een be hendigheidsspel van maken, maar wij noem den dat valsch spelen en zoodoende was het knikkerspel voor ons een even groot hazard spel als het ganzenbord. 't Was met begrijpelijke belangstelling en verrassing, dat we heden een geperfection- neerd knikkerspel voor den politierechter za gen plaatsen, een knikkerspel voor groote menschen, die er voor een dubbeltje mee mo gen spelen en er allerlei schoons: handtasch- jes, reukwerk en dergelijke mee kunnen win nen. 't Was ons oude gokspel, maar de exploi tanten ervan beweerden, dat het geen gok spel was, juist door de perfectie. Onze knik kers met kuiltjes e^ bobbeltjes waren ver vangen door zuiver bolvormige gepolijste ko geltjes; onze plank met naden en andere on effenheden had plaats gemaakt voor een keu rig waterpas bord, glad als een spiegel en ons onhandig schietapparaat, dat dikwijls miste, was ook al weer een mechanisch wonder, ter wijl er geen kromme spijkertjes met scheeve koppen op de plank stonden, zooals bij ons, maar zuiver loodrecht gestelde, gelijk en ge lijkvormige gladde pennen. Dan was er iets, dat ons als groote kinde ren geweldig bekoorde. Kwamen de knikkers op een bepaald punt, dan werd er electrisch contact gemaakt, waardoor een stootwerk- tuigje in beweging werd gesteld, dat de knik kers naar een bocht dirigeerde, waarlangs zij vrijwel onfeilbaar in een drietal kuiltjes te recht kwamen. Helaas miste ons bord vroeger een dergelijk ingenieus bedacht machien. Ge ziet het reeds: de perfectie sloot toeval voor een goed deel uit, want de eerste drie knikkers kwamen heel netjes in de drie kuil tjes. Maar nu kwam het; een van de volgende zes moest in een kuiltje boven in het bord terecht komen en mocht het electrisch schiet apparaat niet bereiken. Dat was „des Pudels Kern" en nu was het de vraag of men door oefening precies den druk kon vinden, welke men aan den knikker moest geven, want door de perfectie van het bord: het gepolijste en zuiver gestelde, waren toevallige hindernissen, meende men, uitgesloten. De exploitant beweerde, dat oefening kunst kweekte, waarop de politierechter hem tot schieten uitnoodigde: hij verschoot zijn negen knikkers, zonder er een in het boven ste gat, waarbij het getal 5000 was geplaatst, te krijgen. Nu probeerde de politierechter het, die eerst netjes de drie knikkers in de drie kuiltjes bracht en toen een der volgende in het gat bij de 5000 deponeerde. Was Mr. Pit, de politie rechter, nu zoo buitengewoon handig en was hij vroeger misschien een matador -op de pri mitieve schietplank geweest? Hij liet zich daarover niet uit, maar de officier geloofde niet in de handigheid van den politierechter en meende, dat het toeval was, dat deze de 5000 had bereikt. De officier sloeg het geper- fectionneerde instrument niet hooger aan dan de schietplank uit zijn jeugd wij noemden het een biljartje en achtte het spel hazard spel, waarvoor hij f 6 boete eischte. De politie rechter zei, dat hij er niet in wilde beslissen, maar de zaak voor de meervoudige rechtbank wil brengen, zoodat ons een herhaling van het spel te wachten staat. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 4 DEC. Progr. 3: 8.— Keulen. Concert door het Fassbender Trio. 9.05 Tijdsein, Berichten, Wa- terstandberichten 9.20 Programma van den Deutschlandsender 10.10 Deutschl. sender „Spielturnen im Kindergarten" 11.20 Dan- marks Radio. Uurslag en klokkenspel van den Raadhuistoren. Harld Andersen's ensem ble uit Bellevue Strand Hotel 12.05 Parijs Ra dio. Causerie voor Israëlieten 12.35 Gramo- foonmuziek. 1.05 Vlaamsch Brussel. Populair concert. 1.20 Gesproken dagblad T'an het NIR 1.30 Salbnorkest olv. Walter Feron, 1.50 Gra- mofoonmuziek 2.20 Diversen 2.55 Parijs Radio Gramofoonmuziek. 3.50 Diversen 4.20 Parijs Radio. Gramofoonmuziek. 5.20 Keulen. Popu lair concert olv. Leo Eysoldt 6.50 Weenen. Operettemuziek van Johann Strauss en Franz Lehar 8.20 Nat. Program. „The White Coons" 9.20 Diversen 9.40 Weenen. Weensche avond Concert mmv. het Lenz-kwartet 10.45 Fransch Brussel. Accordeonspel door M. Deridoux 11.20 Parijs Radio. Concert d. h. omroeporkest olv. M. Rhené-Baton Progr. 4: 8.— Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek 8.30 Kroniek van den dag. 8.40 Gramofoonplaat 8.45 Gesproken dagblad van het NIR 9. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen 10.35 Lon don Regional. Korte Godsdienstoefening. 10 50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht 11.05 Orgelconcert door Sydney Gustard. 11.50 Het Rutland Square en New' Victoria orkest olv. Norman Austin. 12.10 Nat. Program. Orgel recital door Alan Stephenson 12.50 Het BBC- orkest olv. Henry Hall 1 20 Van Brisbane oog- getuigeverslag v. d. test-match Australië— Engeland. 1.40 Birminghamsch Strijkorkest olv. Harold Rwalinson 2.20 London Regional BBC Northern orkest olv. T. H. Morrison 3.05 Piano recital door Eclmond Rubbra 3.35 BBC Variété orkest olv. Charles Shadwell 4 20 Nat. Program. BBC Midland orkest olv. Leslie He- ward 5.35 Het Cedric Sharpe Sextet 6.20 Di versen 6.45 Nat. Program. Orgelconcert door H. Robinson Cleaver 7.20 Ernest Newman: Music and the ordinary lestener. 7.40 Solist en concert. Arthur Cranmer, bariton en Sa muel Bushkin, viool 7.50 London Regional BBC dansorkest olv. Henry Hall 8.20 Diversen 10.45 London Regional. Harry Roy en zijn or kest met Bill Currie en Abe Romaine. Progr. 5: 3.007.Diversen. 7.Eigen gramofoonplaten concert: Verzoekprogramma I. Leve het Regiment! Groot orkest 2. Groot Rotterdam, Groot orkest. 3. Serenata. Fr Canaro. 4. Diez Anos. Fr Canaro. 5. Graf Zen- pelins Weltreise, Symph. orkest 6. Daddy, Joe Peterson, 7. Just a little grey haired Lady, Joe Peterson. 8.0012.Diversen. Zachtjes gaan de paarde- voetjes Sinterklaas op bezoek. Zachtjes gaan de paardevoetjesHelder klonken de frissche kinderstemmen, maar toen de bel luid klinkend overging, werden de stemmetjes zachter en op menig blozend kindergezichtje kwam een angstige spanning. Maar Sint Nicolaas lachte vriendelijk en op het gelaat van zijn zwarte knechtje was een breede grijns. Luid juichten de kleuters, maar menig hartje bonsde luid en angstig. Zoo werd Sint binnengehaald op school 17 en de Goedheilig man wist de kleuters al spoe dig op hun gemak te stellen. Er waren dan ook weinig ondeugende bengels bij, en de ver vaarlijke roede van Piet bleef werkeloos. Er werd gezongen en gejuicht en de enkele traantjes werden spoedig gedroogd. Maar Sint heeft het druk in deze dagen, zoodat hij al spoedig verdween luid nagejuicht door de vroolijke schare. Toen kwam de poppenkast. Zoo'n echte ge zellige. oud-Hollandsche poppenkast, met een Jan Klaassen en zijn Katrijn en natuurlijk ook den dood van Pierlala. De kleuters lachten en jubelden, als Pierlala klop kreeg en waren muisstil, toen de kinderen van Jan Klaassen verdwaalden in het bosch. Gelukkig was Piet er die het zaakje in het reine bracht, en de verdwaalde schaapjes weer veilig hij moeder Katrijn terugbracht. Een aardige en beschaafde vertooning, die door de kleuters met veel aandacht gevolgd werd. 's Avonds was er feest voor de grooteren De goochelaar Lare-tte wist hen op prettige wijze bezig te houden, en steeds de juiste toon te vinden die voor de kindervoorstelling noodig is. Met Argus-oogen volgden de kinderen elk zijner bewegin-en, maar steeds weer, wist hij hen op verbluffende wijze om den tuin te leiden. Hij tooverde ballen, sigaretten en guldens uit de lucht, veranderde roode in blauwe en blauwe in groene doekjes, tot het hen groen en geel voor de oogen werd. Tenslotte was er een vroolijke film ,met een alle? zonder voonjtfbefah'iK) SITTERS Q> To KAR SCHOTERWEG 1 TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) niiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medeioerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons blad, met duidelijke vermelding van naam en woonplaats. De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antivoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN VRAAG: Hoe kan ik een inktvlek uit een ge spijkerd kleed verwijderen? Azijn, nocli citroen sap. noch water en zeep helpen. ANTWOORD: Als u reeds alles geprobeerd hebt en ook citroensap niet heeft geholpen, kunt u het met een kristalletje zuringzout probeeren waarop u heet water laat druppelen. Het is raadzaam, dit eerst op een klein stukje te probeeren, om te zien of de kleur het houdt. Is dit het geval, dan legt u op de vlek het kristalletje zuringzout, laat daar heet water op druppelen en laat dit rustig een poosje inwerken. Zoo noodig een paar maal her halen. Tenslotte met heet water goed afsponsen. VRAAG: 1. Hoe maakt men een loden regen mantel waterdicht? 2. Kan men zoo'n regenmatei verven? ANTWOORD: 1. Den mantel wasschen in neu traal zeepsop. Daarin een poosje behandelen. Dan uitslaan en glad over een kleerhanger hangen on 10 min. laten uitdruipen. Vervolgens in een op lossing van 1 pond fijne aluin in 10 1. water tien minuten behandelen. Tenslotte goed uitknijpen en glad over een kleerhanger te drogen hangen. Echter niet bij de kachel. 2. Ja. doch slechts door een bekwaam vakman. VRAAG: 1. Hoe bereidt men dikke speculaas in een gasfornuis? 2. Hoe boterkoek? 3. Hoe zandkoek? ANTWOORD: 1. Speculaas. Benoodigd: 300 gram bloem. 150 gr. boter. 150 gr. donkerbruine suiker. 7% gr. speculaaskruiden, zoo noodig een weinig melk om het deeg soepel te maken, een snuifje bakpoeder. Kneed voor dit deeg alle ingrediënten door el kaar tot een soepelen bal. Poeder de speculaas plank met rijstebloem goed in, opdat het deeg. ook uit de fijnste figuurtjes, goed loslaat. Druk het deeg in het figuur, dat in de plank is uitge sneden. Neem met een scherp mes alle deeg, dat op de plank en buiten de uithollingen uitsteekt, weg. Klop het gevormde deegfiguur door een kor ten slag met een plank op de tafel, uit de plank; leg het op een met boter besmeerd bakblik en bak het mooi lichtbruin en gaar. 2. Gevulde boterkoek. Benoodigd: 250 gram bloem (tarwe), 150 gr. boter. 150 gr. suiker, 100 :r. amandelen, 80 gr. sukade, 20 gr. oranjesnip pers, een ei. Kneed bloem, boter en suiker tot een stevigen, soepelen bal; verdeel dien in twee gelijke stukken en rol beide uit ojj de wijze als hieronder bij Gcholsche zandkoek beschre\en Maal de gepelde amandelen en meng ze dooreen met de gehakte snippers en sucade. Leg op een met boter ingesmeerd bakblik (of in een ondiepen taartvorm) den eenen deegcir kel, spreid er het vulsel gelijkmatig over uit. echter zoo, dat het een paar e.m. van den rand af blijft; leg er den tweeden cirkel op. druk de beide randen van het deeg stevig op eikaar en k et. zooals bij Sehot-sché zandkoek hieron der wordt beschreven, een randje langs. Bestrijk de geheele oppervlakte met wat ge klopt ei en plak er (desverkiezend) in het mid- ST.NICOLAASGESCHENKEN BEUN'S LOEMEN MAGAZIJN GIERSTRAAT75-Tel. 14858 (Adv. Ingez. Med.) leutige aap een koddige beer en een wonder lijk wijze olifant. Is het een wonder, dat dit trio den booswicht, die hun baasje belaagde, glansrijk overwon? Dat dit alles in de smaak viel van het jeug dige publiek, bewezen de luide lachsalvo's. De organisatoren van het feest zullen dan ook met genoegen op de door hen geschapen kin dervreugd kunnen terugzien. JOODSCHE SOCIËTEIT. Maandagavond 7 December zal de heer Ph. Flank uit Hilversum voor de leden der Joodsche Sociëteit „Haarlem" in de bovenzaal van café Brinkman, Plein, een lezing houden met als onderwerp „Het Gebed". NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over November 1936—1935. Aantal behandelde posten 15123, v.j. 13343. Aantal inlagen 10284, v.j. 8591. Aantal terugbetalingen 4839, v.j. 4752. Ingelegd f 543,703,16, v.j. f 508.452,87. Terugbet. f 419,360,57, v.j. f 405,877,95. Meer ingelegd f 124,342,59, v.j. meer f 102,574.92 Aantal nieuwe boekjes: 223, v.j. 187. Aantal afbetaalde boekjes: 120, v.j. 144. Spaarbusjes op 30 November in omloop: 3370.. Geledigd in November 1936: 197 busjes met totaal inhoud van f 3,292,08. Aantal ver huurde kluisloketten op 30 November 1936: 596. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het derde concert heeft plaats op Dinsdag 8 December in de Gemeentelijke Concertzaal Het orkest van het Concertgebouw te Amster dam treedt op onder prof. dr. Willem Mengel berg. Solist is Adrian Aeschbacher, piano. SLUITING VAN DE TUIN TE HEEMSTEDE? Het bestuur van de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor Schooi en Werktuïnen schrijft ons: De bron van inkomsten bij onze vereeni ging wordt steeds kleiner. Vooral de vermin dering der subsidie maakt het werk steeds moeilijker. Bij het bestuur bestaat dan ook het ernstige voornemen, de exploitatie van den tuin te Heemstede stp te zetten. Deze tuin toch vraagt steeds de grootste financieele «offers en al beschikt de vereeniging op het oogenblik nog over een klein reservefonds, gevormd in dertijd tot het aanleggen van een tuin in Haarlem-Oost, het zou onjuist zijn dit reserve fonds geheel op te offeren aan de exploitatie van den tuin te Heemstede. den nog een versiering op. van gehalveerde aman delen en (of) plakjes sukade. Bak de koek in een matig warmen oven licht bruin en gaar (ongeveer 3/4 uur), neem haar na afkoeling van het bakblik of uit den vorm en dien haar, in punten gesneden, op. Schotsche zandkoek: benoodigd 300 gram tar webloem. 200 gr. boter. 100 gr. basterd suiker, iets zout, ongeveer 50 gr. sukade. Kneed de bestanddeelen vlug tot een samen- hangenden hal, die vooral soepel moet zijn. Leg den deegbal op een met bloem bestoven deeg plank (of voor dit doel geschikte tafel), rol hem tot een lap van 11/4 cM. dikte en steek of snijd daarvan regelmatige kleine koeken, of geef aan het geheel een symmetrlschen vorm (cirkel, ruit, ovaal of iets dergelijks). Vorm, hij elke koek. randje, door er met de tanden van een vork een in druksel in te maken, of door met vinger en duim telkens kneepjes in te geven; versier het midden door er plakjes sukade oppervlakkig in te drukken; breng de koek (of de koekjes) over een schaal of met boter besmeerd bakblik en laat ze in een matig warmen oven ongeveer een half uur bakken, tot ze gaar en lichtbruin zijn. VRAAG: Hoe kan ik een vetvlek uit een groen wollen japon verwijderen? Liefst niet door strij ken met grauw papier, daar dan de stof gaat glimmen. Heet water helpt niet. ANTWOORD: Met een dotje watten en per- chlooraethyleen de vlek stevig afwrij%*en. Daarna de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uurtje weer verwijderd kan worden. VRAAG: 1. Wanneer is de beste tijd om rozen boompjes te verplanten, zoowel stam- als klim rozen? En wanneer kan ik mijn heg het best knip pen? 3. Wanneer kan ik mijn zgn. sneeuwballen het best verplanten? ANTWOORD: 1. Zoo spoedig mogelijk en dan na het planten met wat blad of turfstrooisel be dekken. Anders moet u wachten tot half Maart. Ook nu, doch het was beter geweest, dit be gin October te doen. Dan hadden de ontstane wonden zich nog voor den winter kunnen her stellen. 3. Ook nu. of ln Maart. VRAAG: Waarmee kan ik het beste groen bil jartlaken op multiplex hout plakken? ANTWOORD: Met houtlijm. VRAAG: Hoe kan ik een donkerblauwe gabar dine regenjas waterdicht maken? ANTWOORD: De jas in een lauw-warm zeep- bad wasschen, daarna zonder te spoelen over kleerhanger 10 minuten laten uitdruipen. Dan in een oplossing van 1 pond fijne aluin op liter warm water 10 minuten behandelen en goed op en neer halen. Tenslotte goed uitknijpen en glad over een kleerhanger te drogen hangen, in den wind of op den tocht, doch niet bij de kachel. VRAAG: 1. Hoe kan zwart fluweel gewasschen orden? 2. Hoe maakt men wit bont schoon? ANTWOORD: 1. In zeephoutoplosslng. Daar- a tweemaal in lauw water spoelen, in het laat- :e water een klein scheutje ammonia. 2. In zuivere waschbenzlne, waarin een hand- ol magnesia is gedaan, de bont goed wasschen en kneden. Vervolgens tusschen doeken zoo droog mogelijk kloppen, goed uitslaan en buiten te drogen hangen. Geen vuur of vlam in de na bijheid. Als de bont niet meer naar benzine ruiki dan met een rietje flink kloppen en in de warm te hangen. VRAAG: Hoe moet ik een bramensap-ylek uit een donkergrijs colbertpnk verwijderen? Wasch- benzine en ammonia maakten de vlek slechts grooter. ANTWOORD: Met heet water stevig afsponsen en daarna met zachten doek zoo droog mogelijk vrijven. VRAAG: 1. Kunt u mij een recept geven voor het bakken van poffertjes? 2. Kan dat met zelfrijzend bakmeel? 3. Welke pan Is «lanrvooi beter, een ijzeren cf een plaatijzeren? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 250 gr. bloem. Uitspraken van de Rechtbank. De Haarlemsche Rechtbank deed hedenmor gen uitspraak in de zaak tegen de betrokke nen bij de diefstallen bij de N.Z.H.T.M. De 31-jarige monteur werd veroordeeld tot 5 maanden onvoorwaardelijk, waarbij de pre ventieve hechtenis in mindering wordt ge bracht en tot vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Een 32-j. Zandvoorter, verdacht van heling, werd veroordeeld tot acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. De beide andere verdachten werden vrijge sproken. Diefstal te IJmuiden. De 22-jarige los-werkman uit IJmuiden. die bij een inbraak te IJmuiden betrokken was geweest, werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. INBRAAK IN EEN KANTOOR AAN DEN HARMENJANSWEG. Onfortuinlijke inbrekers. Een handelaar in bouwmaterialen aan den Harmenjansweg ontdekte hedenmorgen, toen hij- op zijn kantoor kwam. dat onbekenden in den afgeloopen nacht zijn zaak met een ongewenscht bezoek hadden vereerd. Door verbreking van een glas-in-lood ruitje had men zich toegang tot het kant-oor verschaft. De brandkast werd doorzocht, wat al heel ge makkelijk was, omdat de sleutel hiervan in een mandje op de kast lag. Er was echter geen geld aanwezig, zoodat de inbrekers hier mede geen succes hadden. Wel werd een ijzeren geldkistje vermist, waarin zich evenwel niets anders bevond dan eenige betaalde kwontanties. De dieven zijn met deze inbraag dus niet zeer fortuinlijk ge weest. De recherche tracht thans hen op te sporen. DE RIJTIJDENWET. Dinsdagavond 15 December houdt de Cen trale Transport Arbeidersbond een bijeenkomst waarop de voorzitter van de Nederl. Unie, de heer C. Sormani, zal spreken over: De Rij tij - denwet en welke belangen daarbij betrokken zijn. RIJKSSTRAATWEG HAARLEM. N. tELEF e 3 16 vanaf oc met garantie, pijn- j oo.' l0QS treden mbegr. BESLIST P1JNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 9—12 en 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) üiiirü'i !i 150 gr. boter, wat zout, 2 eieren. 50 gram gist, 1/2 1. melk. Maak een glad beslag van de bloem, het zout, de eieren en pl.m. 1 1/2 dl. lauwe melk, Voeg er daarna de gist bij. die met wat lauwe melk is aangeroerd en verdun het beslag met de rest van de melk. Zet het deeg op een lauwwar me plaats pl.m. 11/2 uur te rijzen. Laat in ieder holletje van de poffertjespan wat boter smelten, doe er een klein schepje slag in en bak de poffertjes vlug bruin. Wip ze als de eene kant bruin is, met een vork om. Dien de poffertjes in een kransje op een bordje gelegd, dik bestrooid met poedersuiker en met een stuk boter in het midden, heet op. 2. Ja. maar dan natuurlijk zonder gist. 3. Een ijzeren pan is het beste. PLANTEN VRAAG: Hoe moet ik de volgende planten in den winter behandelen? 1. Hortensia. 2. Geranium 3. Azalea. 4. Kamer-begonia. ANTWOORD: 1. Wilt u haar vroeg in bloei hebben, dan de plant ln den kelder zetten tot het laatst van Januari, daarna in een verwarmd vertrek. 2. de oude planten betrekkelijk droog en vol komen vorstvrij bewaren. Half Maart versche aarde geven en meer water. 3. Dicht voor het raam. zoodat ze veel licht krijgen. Vooral den eersten tijd niet te warm, ongeveer 2 x per week ongeveer 5 min. in een bakje met lauw water zetten. 4. Deze kan en moet meer warmte hebben dan de vorige. Veel licht is voor haar een eisch. A.s. voorjaar kunt u haar zoo noodig wat inkorten. Is het een bladbegonia, dan niet. VRAAG: Hoe en wanneer moet een hortensia gesnoeid worden? ANTWOORD: Indien u groote bloemen wilt hebben, dan moet u do plant kort insnoeien. Wilt u veel bloemen, maar minder groot, dan neemt u alleen maar de zwakste takken weg, opdat ieder takje voldoende licht heeft. RECHTZAKEN VRAAG: 1. Is het wettelijk voorgeschreven, een slagersbediende op Maandagmiddag vrij te geven 2. Of mag dit ook op een anderen dag geschie den? De arbeidslijst wordt natuurlijk overeen komstig dien tijd ingevuld. ANTWOORD: l. In Haarlem wel. 2. Neen. DIVERSEN VRAAG: Op welke uren Is het kleedjes klop pen in Haarlem volgens de politieverordening verboden? ANTWOORD: Het is geoorloofd: 's morgens tusschen 6 en 8 en van half 10half 11 en des avonds tusschen 10 en 11 uur. Op alle andere uren is het verboden. VRAAG: Op welke uren is des Zondags het Oudheidkundig museum van Leiden geopend, en wat is de toegangsprijs? ANTWOORD: Van .1 uur af. Van 1 Nov, tot 16 Febr. tot 3 uur van 16 Fehr. tot 1 April tot 4 uur, van 1 April tot 1 October lot 5 uur en van 1 Ocl, tot 1 Nov. tot 4 uur, Niouwsjaaradag en 3 Octo ber gesloten Waarschijnlijk gratis te bezichti gen. DIVERSEN VRAAG: Hoe moet ik een wit konijnenvel pre pareeren ANTWOORD: De huid strak op een plank spannen met de vleeschzijde naar boven. Met de breukzijde van een stuk glas de vleeschzijde goed afschrapen, vervolgens stevig inwrijven met een sterke oplossing van gelijke deelen aluin en zout. Rustig zoo laten liggen in koel vertrek, zoo mo gelijk op den tocht of bulten. Als de huid goed droog is. kan deze van de plank genomen wor den. Tenslotte goed kneden en rekken en de haar zijde goed kloppen met dun sprietje. Nieuwe Britsch-Fransche militaire entente. Onze Londensche correspondent schrijft: Er is weinig ophef gemaakt van de jongste verklaring van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. Delbas. ..Indien Groot Brittannië wordt- aangevallen" heeft hij ge zegd. „zal Frankrijk het te hulp komen". De uitspraak wordt beschouwd als het comple ment van hetgeen minister Eden de vorige week Vrijdag heeft medegedeeld in zijn rede aan de lunch ter eere van den Belgischen eerste-minister Van Zeeland. Onder de be palingen van het vergane Locarnopact. die niet aan alle onderteekenaren gelijke voor- deelen verschaften, waarborde Engeland de veiligheid en de onaantastbaarheid van Frankrijk, België en Duitschland tegen onuit gelokte aanvallen die deze landen op elkaar mochten ondernemen. Engeland kreeg zulke waarborgen niet. Delbos heeft-thans aan de gansche wereld duidelijk gemaakt dat Enge land in deze zaak niet alleen waarborg, maar ook gewaarborgde is. Deze toestand wordt uiteraard in officieele kringen in Londen op zeer hoogen prijs gesteld en het belang dat er aan wordt gehecht in de kanselarijen is hoog. De gewapende macht van Frankrijk is groot. Militaire deskundigen hier zijn de meening toegedaan dat het Duitsche leger op het oogenblik nog geenszins opgewassen is tegen het Fransche. De Fransche luchtmacht kan het opnemen tegen elke andere nationale luchtmacht, hoe goedgeoefend en hoe sterk ook. En de Fransche vloot Is thans een veel formidabeler oorlogsinstrument dan ze was in 1914. De Franschen schrijven dit laatste feit vooral toe aan één minister van Marine, wijlen Leygues. Hier dan heeft men een waarlijk ontzag wekkende strijdmacht die klaar staat om Groot Brittannië te verdedigen indien het wordt aangevallen, zooals de strijdmacht van Groot-Brittannië gereed staat om Frankrijk bij te staan. Dat deze positie in het Westen van ons werelddeel zou kunnen ontstaan werd voor zien in de correspondentie, die de voorstellen aan Duitschland voor een algemeene vredes regeling, ln Maart van dit jaar gedaan na het voldongen feit van de militaire bezettin gen van 't Rijnland, vergezelden. Het waren de Èngelsche brieven aan België en Frankrijk. De inhoud er van zou van kracht worden indien onderhandelingen voor 'n nieuw Locarno zou den mislukken. Zulke onderhandelingen zijn nog niet begonnen. Ze zijn tot heden niet aan het stadium der voorbereiding ontgroeid. Men kan dus niet bepaald verklaren dat ze zijn mislukt. Maar het vooruitzicht dat ze gehou den zullen worden is erg slecht en inmiddels is de politieke toestand ln Europa zoozeer ver ergerd. dat voorzorgsmaatregelen niet langer kunnen worden opgehouden. Dit besef heeft geleld tot de vervorming van wat eens het Locarno was tot een verdedigend en gewapend verbond tusschen Engeland en Frankrijk. Hier is ook een voldongen feit niet minder ontzagwekkend omdat het zich zoo beschei den in de rij van voldongen feiten is komen scharen. Men beschouwt het hier overigens niet als regeling die in den weg behoeft te staan van een algemeene vredesregeling voor Europa A. K. van R. Joodsche musici uit. Duitsche catalogi. Ook Saint-Saëns geschrapt. De Joodsche componisten, wier werken nog in de müziekcatalogi werden vermeld, zijn thans naar Die Stunde (Weenen) van 26 Nov. j.l. bericht in de nieuw verschenen ca talogi niet meer opgenomen. Dit geldt even zeer voor hun composities als de werken, voor het onderricht bestemd. Zoo ontbreken thans voor het eerst in de catalogus van een groote uitgeverij, die zich vooral toelegt op de ver zorging der moderne muziek, o.m, de werken van E. W. Korngold, Milhaud, Bernard Sekles, Ernst Toch, A. Tansman, Alexander Jemnitz, voorts composities en bewerkingen van Mo- ritz Rosenthal en alles wat van Gold mark in voorraad was. Merkwaardigerwijze ontbreken thans zelfs composities van Joachim Raff en Saint-Saëns. Zouden ook deze beide com ponisten zoo vraagt de Stunde niet de zoo gewenschte grootmoeder gehad hebben? Tot nu toe heeft men dit niet geweten; Ruff en Saint-Saëns behoorden tot de meest uit gevoerde componisten op vele Duitsche mu ziekfeesten in de tweede helft van de vorige eeuw, en tot voor korten tijd was ei^nauwe- lijks in Duitschland een concertpr^ramma denkbaar, dat niet de werken van een dezer beide kunstenaars bevatte. Het nieuwste rasonderzoek ls echter onver biddelijk, niets kan ervoor verborgen blijven, maar men heeft zich ook wel eens ver gist. Natuurlijk is het voor andere, nog leven de kunstenaars een groote schadepost, dat hun werken niet meer zijn opgenomen in de catalogi van hun uitgevers. Deze catalogi zijn immers niet uitsluitend bestemd voor Duitsch land, doch eveneens voor een groot aantal andere landen. Slechts hij. die van de aan wezigheid dezer werken op de hoogte is. kan ze thans nog ongeacht de onvolledigheid der catalogi bestellen. Ook voor de uitgevers, die deze werken in voorraad hebben, beteekent deze maatregel, die blijkbaar onder drang der partij tot stand is gekomen, een schadepost, daar zij veelal een min of meer belangrijken voorraad dezer uitgaven bezitten. Voor componist en uitgever kan tegen deze schade geen enkel rechtsmid del worden aangevoerd.^ PERSONALIA. Onze stadgenoot H. v. d. Zee is geslagad voor het examen automobiel-instructeur, dat door de K.N.A.C. wordt afgenomen. GALA-CONCERTEN DER H. O. V. Het succes van het eerste Gala-concert der H. O. V. onder leiding van den Hollandschen dirigent Ed. Flipse, is een goede propaganda geweest voor deze interessante concerten-serie. Het is dan ook merkbaar dat er veel belang stelling bestaat voor het eerstvolgend Gala concert op 15 Dec., waarop Karl Dammer, di rigent van het ..Deutsches Opernhaus" te Ber lijn, de H. O. V. zal dirigeeren. In verband hiermee kunnen wij mededeelen dat voor de nog resteerende 4 Gala-concerten diploma's tegen gereduceerden prijs worden beschikbaar gesteld. EEN TECHNISCHE AVOND. Door den Centralen Transportarbeidersbond wordt in samenwerking met den Nederl Bond van Particuliere Chauffeurs en de Ned Ver een. van Spoor- en Tramwegpersoneel een technische-avond georganiseerd op Donderdag 3 December in het gebouw het ..Blauwe Kruis". Spreker is den heer D. Biad. leeraar Am bachtschool. met als onderwerp: De Diesel motor, haar algemeene samenstelling en werking.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11