SM anegang - Haarlem Behandeling der begrooting. .WEERBERICHT Provinciale Staten. st. kicaêaas $estUenkea! peignoirs pullovers overhemden zelfbinders feeft 'ti fcelt DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 HAAREEM'S DAGBEAD 2 De Vulpeodokter. Vakkundige reparatiën aan alle merken. Vlug, goed en billijk. Q.'tfi-Stantuïiïa ZIJLSTRAAT 90 - HAARLEM TEL. 11161 (Adv. lngez. Med.) Algemeene beschouwingen over het Wegenfonds. (Zitting van Donderdagmorgen) (Zie eerst pagina 6) Hedenmorgen half elf werd de behandeling der Provinciale begrootingen voortgezet. We gens verhindering van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, werd de zit ting gepresideerd door het lid der Ged. Sta ten, Mr. j. B. Bomans. De President deelt mede dat ingekomen is een voorstel van de heeren Saai c.s. (N.S.B.), waarin aan de Staten in overweging wordt gegeven, het werk van het kanaal Hoorn-Medemblik te laten rusten en daarvoor in de plaats andere werkzaamheden, bijv. aan leg van wegen, te ontwerpen. De heer VanderWal (S.D.A.P.) vindt dit zulk een ingrijpend voorstel, dat daar nu geen beslissing over genomen kan worden. Daar om stelt hij voor. dit voorstel om prae-advies in handen van Ged. Staten te stellen. De Presiden antwoordt, dat Ged. Staten ditzelfde hadden willen voorstellen, maar dat zij toch de voorstellers in de gelegenheid wil len stellen, een mondelinge toelichting te ge ven. Het Wegenfonds De heer V a 1 k e r I n g (S.D.A.P.) bepleit het aanleggen van meer rijwielpaden en aanleg van tertiaire wegen als werkverschaffings object De heer L u d e n (Chr.-Hist.) brengt hulde aan den scheidenden directeur-hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat Jhr. Reigersman en vraagt o.a. voltooiing van den weg van het Gooi naar Amsterdam, die thans eindigt in een nauw straatje te Diemen, wat hij onge- wenscht acht. Tevens bepleit hij verbetering van de wegen in Naarden. Blaricum en Huizen. Mevrouw Bolssevain (V.B.) sluit zich aan bij de hulde aan Jhr. Reigersman. Spreek ster merkt op, dat sinds 1931 niets is gedaan aan den weg tusschen Huizen en Blaricum. Zij vraagt of er eerst ongelukken moeten gebeu ren, alvorens daarin verbetering komt. Telkens worden uitvluchten gezocht om met de werk zaamheden te beginnen. Daarom vraagt zij, of Ged. Staten daar wat meer toezicht willen uitoefenen. Wegens het snelverkeer moeten de wegen in 't Gooi zoo goed mogelijk zijn. De heer Saai (N.S.B.) verdedigt het voor stel, door zijn fractie ingediend. Hij merkt op. dat de N. S. B„ als zij aan de macht komt, een einde aan de werkloosheid zal maken. De be strijding van de werkloosheid is bij de tegen woordige autoriteiten volgens hem niet in goede handen. Het kanaal Hoorn-Medemblik acht spreker niet in het algemeen belang, om dat het autoverkeer steeds toeneemt. De N. S. B. vindt het dus beter, daarvoor in de plaats een weg te maken, die aan alle elschen vol doet. Hij beveelt daarom zijn voorstel in de belangstelling der Staten aan. De heer Van der Wal (S.D.A.P.) keurt het af, dat de aannemer van de verbetering der Geinbrug nog een groot bedrag in reke ning heeft gebracht boven het aannemings bedrag, omdat het noodig was gebleken, ook nog de fundeering te verbeteren. Spreker is van oordeel, dat dit van te voren geconsta teerd had moeten worden en vraagt een on derzoek, of de raming van 10.000 goed is ge weest. De heer Van deVall (S.D.A.P.) merkt op, dat de werkloozen wel blij zullen zijn, als zij lezen, dat de N. S. B. zulke gunstige perspec tieven voor hen heeft geopend, als zij aan de macht komt. Spreker twijfelt daar echter ten zeerste aan en verwijst daarvoor naar de rede, die de heer Kuiper (R.-K.) Woensdag heeft gehouden. Komende tot de behandeling van het Wegenfonds zegt spreker, dat het voor Jhr. Reigersman wel heel aangenaam moet zijn. weg te kunnen gaan op het oogenblik, dat hij de voltooiing van het schitterende we genplan in Noord-Holland nog heeft kunnen bijwonen. Spreker bestrijdt tenslotte het voor stel van de N. S. B. De President verzoekt aan de Staten, niet te veel meer te praten over dit voorstel, omdat Ged. Staten er eerst hun prae-advies over moeten uitbrengen. De heer Heilker (R.-K.) sluit zich na mens zijn fractie eveneens aan bij de hulde aan Jhr. Reigersman. Hij meent echter, dat het personeel en ook Ged. Staten in die hulde moeten deelen. Ook brengt hij hulde aan dit college voor wat het ten bate van de werk loozen heeft gedaan. Daarom vindt hij het heel arrogant van de heeren Saai c.s. om te durven zeggen, dat zij onmiddellijk de werk loosheid zullen laten verdwijnen, als zij aan de macht komen. Zij hebben volgens spreker niet het recht, aldus te spreken, omdat zij heel goed weten, dat de werkloosheid in ons land een gevolg is van de dictatuur en terreur in de landen, waar de nat-ionaal-soclalisten aan het bewind zijn. (Geroep: „Zeer juist!"). De Presiden verzoekt aan den heer Heilker, weer tot de wegen terug te komen. De heer Heilker merkt op, dat dit maar een klein déraillement was. Hij is nu echter weer in het rechte spoor. Hij uit eenige wen- schen ten aanzien van de wegen en bepleit het plaatsen van witte paaltjes op de hoofd wegen, om het verkeer bij avond en bij mistig weer te beveiligen. Tenslotte verklaart spre ker het eens te zijn met de N. S. B., dat de tijd voor het kanaal Hoorn-Medemblik voor bij is. (Te 11.50 uur neemt de Commissaris der Koningin weer den voorzitters zetel in). De heer Pothuis (S.D.A.P.) dringt er op aan, over te gaan tot conversie van de lee ningen, die tegen meer dan 3V2 pCt. zijn afge sloten, omdat hij den tegenwoordigen toestand van de geldmarkt daarvoor het gunstigst acht. De heer Bomans (R.-K.) (Ged. Staten) deelt mede dat Ged. Staten over het voorstel van de N. S. B.-fractie, die volgens hem meer het karakter van een motie heeft, prae- advies zullen uitbrengen. Wat de rijwielpaden betreft, zegt spreker, dat de provincie doet wat ze kan. De meeningen over de rijwielpa den zijn verdeeld. De één zegt: „hoe is het mogelijk, dat zooveel rijwielpaden in zulk een korten tijd konden worden aangelegd". Een ander meent, dat er nog te weinig zijn. Spre ker is er echter van overtuigd, dat Noord- Holland, wat den aanleg van rijwielpaden be treft, voor geen enkele andere provincie be hoeft onder te doen. Wat den uitweg in het nauwe straatje te Diemen betreft zegt spreker, dat men einde lijk zoover gekomen is, dat met de werk zaamheden kan worden begonnen. Ten aan zien van de Geinbrug zegt spreker, dat er vóór de aanneming van het herstellingswerk eerst een put moest worden gegraven om te onderzoeken, waar de fout zat. Dat kostte 2000. Spreker is bevreesd, maar hij hoopt niet dat het werk 12.000 inplaats van 10.000 zal kosten. Jhr. Reigersman heeft echter verzekerd, dat die brug niet voor den tweeden keer zal scheuren. Verder betwist spreker, dat de bruggen in Noord-Holland te laag gebouwd zouden zijn. Wat het tolgeld voor de Zaanbrug te Wormerveer betreft kan de heer Bomans mededeelen, dat het gemeentebestuur van Wormerveer dit geld niet kan prijs geven. Het aanbrengen van witte paaltjes op de hoofdwegen kan nog niet aan de orde komen Wat de geldleeningen betreft, zegt hij, dat twee jaar geleden leeningen tot een bedrag van 63 mill, tot 3\/2 pCt. geconverteerd zijn: bij na geen enkele andere provincie heeft zulk een massaal bedrag tegen zulk een laag rente type kunnen converteeren. De rekening en begrooting van het Wegen fonds worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De zitting wordt te kwart voor één ge schorst tot half twee. vertroccjensnaain voor dames waarin ge u echt behaaglijk gevoelt en daarbij toch flat- teuse kleedingstukken zooals de Faam er honderden in voorraad heef1 voor heeren in werkelijk aparte dessins zooals u ze tevergeefs elders zult vinden, zóó smaakvol in zoo'n groote verscheidenheid. (Adv. lngez. Med.) verkwikt zich na alie drukte van deze dagen met 'n fijn glas van HOOI3. Ook heeft hij veel bij HOOIJ gekocht. Aardig verpakte Kruikjes en Flesschen, leuke gevulde Kistjes en Mandjes en Doosjes. „En de prijzen vallen zoo mee", zei hij. Wanneer er voor U zoo'n cadeautje niet bij is, zorg dan zelf, dat ge op Sinterklaasavond een flesch wijn, of 'n borrel, in huis hebt. Want dèt zal sma ken na al die zoetigheid. WINKELS: KI. Houtstraat 57, Rijksstraat weg 8 en 289, Amsterdam- str. 64, Voorzorgstraat en Kleverparkweg (Adv. lngez. Med.) Raad Bloemendaal. AANVARING IN DE HAVEN VAN IJMÜIDEN. IJMUIDEN 3 December Het Duitsche s.s. Qortia, op weg van Amsterdam naar Ham burg, is in het binnentoeleidingskanaal nabij de middensluis met de sleepboot Johanna II in botsing gekomen. De sleepboot kreeg lichte schade. Beide schepen hebben de reis voortgezet. TENTOONSTELLING IN ONZE TIJDINGZAAL. De tentoonstelling van de door de kinderen van onze kinderrubriek vervaardigde voorwer pen in onze tijdingzaal heeft aan entrees f 25,10 opgebracht. Dit bedrag is door ons af gedragen aan de Haarlemsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. De geruchten om koning Edward. Britsche pers geeft haar oordeel. AGENDA Heden: DONDERDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: „Het Masker" met „Schip in nood", van J. B. Priestley, 8.15 uur. Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De witte Engel" met Kay Francis. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ellendigen" met Char les Laughton en Frederic March. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „De Zwarte Kamer" mot Boris Karloff. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Der Bettelstudent", met o.a. Johan Heesters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: Raadsvergadering. 8 uur. VRIJDAG 4 DECEMBER Palace Filmac 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscopen, nieuw programma. (Men zie ook pag. 4). LONDEN, 3 December (Havas-A. N. P.) Het voornaamste onderwerp in de Britsche >ers is heden 't verband tusschen het particu- iere leven van den koning en zijn verplichtin gen als constitutioneel vorst. De Times schrijft, dat sommige Amerikaan- sche bladen reeds zoover gingen om een hu welijk te voorspellen, dat niet overeenkomstig de verplichtingen van den troon zou zijn. Ko ningin Mary zou reeds toestemming hebben gegeven. Dergelijke berichten kunnen in de Vereenigde Staten en in de dominions veel kwaad doen. Indien de Britsche pers zich tot nu toe van commentaar onthield, is dit niet te wijten aan angstvalligheid, noch aan druk van officieele zijde. Het was geheel vrijwillig in de hoop. dat een officieele daad of verklaring een einde zou maken aan de geruchten. De Daily Telegraph verklaart, dat er geval len zijn, waarin de particuliere kwesties van den constitutioneelen vorst van publiek be lang zijn. Dit is een van de lasten van het ko ningschap, doch ook een van de voorrechten, want het maakt onmogelijk, dat hij een daad kan verrichten, waardoor hij op fatale wijze zijn verheven waardigheid zou omlaag halen. Het blad is overtuigd, dat de koning overeen komstig zijn plicht zal kiezen. Ook de Morning Post vraagt een officieele ontkenning van de geruchten en praatjes, welke in het buitenland en in Engeland zelf de ronde doen. Het blad verwerpt deze praat jes met afschuw. De Daily Mail is van oordeel, dat hier sprake is van een constitutioneele crisis van de eerste grootte. Het betreft de betrekkingen tusschen den koning en het kabinet en dit is een van de meest kwetsbare punten in de Britsche grondwet. Deze kwestie is te delicater, omdat sprake is van een huwelijk van den koning. Een oplossing moet worden gevonden, aftre den zou het hart van millioenen getrouwe on derdanen met groote droefheid vervullen. De News Chronicle schrijft: „Het probleem, dat eenigen tijd aanleiding gaf tot praatjes kan eenvoudig als volgt worden samengevat: een van de intieme vriendinnen van den ko ning is mevrouw Ernest Simpson, Amerikaan- sche van geboorte en twee keer gehuwd ge weest. Men gelooft, dat het de wensch is van den koning met haar te trouwen, wanneer hij dat wil. De vraag is of zij over de kwaliteiten beschikt, welke noodig zijn voor een koningin van Engeland en of de koning dan wel het kabinet als woordvoerder van de openbare meening hierover moet beslissen. De koning, zoo goed als ieder man, kan beslissen met wie hij een verbintenis voor het leven wil aan gaan. Hij hacl overeenkomstig het verlangen in het huwelijk kunnen treden zoolang hij nog prins van Wales was. Zijn vrouw zou geen ko ningin, doch prinses-gemalin geweest zijn. De koning zou zonder twijfel bereid zijn toe te stemmen, indien het parlement een wet zou aannemen, waarbij aan de kinderen, welke uit deze verbintenis kunnen voortspruiten, het recht van opvolging wordt ontzegd." De koning en mrs. Simpson naar Parijs? PARIJS, 3 December (Havas-A. N. P.) Ook de Fransche pers bespreekt uitvoerig de geruchten, welke omtrent de trouwplannen van den koning van Engeland in omloop zijn. In verband hiermede schrijft, de Excelsior, dat van nacht in geloofwaardige Britsche kringen werd vernomen, dat mrs. Simpson Donderdag' a.s. Engeland zou verlaten om naar Frankrijk! te komen. Tevens verluidde, dat de koning haar zou vergezellen. Algemeene beschouwingen. BLOEMENDAAL Donderdag. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmorgen, onder leiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex. Behandeld wordt de begrooting 1937. De heer Noorman (S.D.AP.) opent de algemeene beschouwingen. Spr. betreurt het dat door de verlaging der loonen f 23000 is afgenomen van voorziening in de dagelïjksche behoeften van hen, die in de minst gunstige omstandigheden verkee- ren. Dat f 34000 aan de reserve zal worden onttrokken heeft de instemming van spre kers fractie. De financieele toestand van Bloemendaal is nog bevredigend, vergeleken met andere gemeenten. Kunnen eenige lee- ningen der gemeente niet geconverteerd wor den in 3V2 pet. leeningen. Dan kan ook aan bouwvereenigingen een lager bedrag in re kening worden gebracht. Voorts beveelt spr. aan de inrichting van een grondbedrijf. Een overzicht van de ex ploitatie ontbreekt. De bouw van kleine mid denstands- en van arbeiderswoningen be antwoordt te Bloemendaal niet aan de be hoefte. Spoed is gewenscht met den bouw van ar beiderswoningen op de terreinen van Gehrels. Er is een achterstand in te halen. Heemstede heeft in dit opzicht een meer vooruitzien- den blik gehad. Wat het onderwijs betreft: alleen aan de O. L. school te Overveen is een 7e leerjaar. Er moeten méér 7e leerjaren aan de verschillende scholen komen, En dan zijn er te weinig speelterreinen in de gemeente. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) heeft den indruk dat aan Publieke Werken op te royalen voet geleefd wordt. De concen tratie aan den Zeeweg heeft van bezuiniging niets doen bemerken. De depreciatie van den gulden zal van gunstigen invloed zijn op de werkloosheid en op de opbrengst der belastingen. Spr. heeft dan ook geen bezwaar tegen onttrekking van het voorgestelde bedrag aan de reserves. De opcenten voor het werkloosheidsfonds zullen in de toekomst zeker verminderen. Maar men vergete niet dat de opleving in het bedrijfleven eerst in 1939 in de belastin gen merkbaar zullen zijn. Men kan dus niet maar royaler gaan leven en de noodige be zuiniging moet betracht blijven. De heer Enschedé (V. B.) vestigt de aandacht op de jeugdwerkloosheid en advi seert voor de bestrijding daarvan gebruik te maken van de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen te Haarlem. Voorts vraagt spr. of het juist is, dat een belofte is gedaan aan een bepaade school, dat voor 1937 het subsidie niet zal veran derd worden. Spr. vraagt zich verder af, of uit de ver betering van den Zeeweg het geld wel ooit zal terugkomen Kunnen ook andere lichamen niet aan die verbeteringen medewerken? In de quaestie betreffende de ambtswoning van den burgemeester geheel van de baan? De heer Van Riessen (A.R.) zegt dat het den middenstand bitter stemt, dat zijn verzoeken steeds geen gunstig gehoor vinden. Voorts vraagt spr. verlaging van meterhuur. Invoering van presentiegeld voor commissie vergaderingen zal noodig zijn. De heer Rohling (R.K.) meent dat de zuinigheid de wijsheid heeft bedrogen ten op zichte van de loonen der tewerkgestelden. De politieke samenstelling van den Raad bad een ander besluit doen verwachten. Spr. was ver wonderd dat de heer Casséé (V.D). vóór de loonsverlaging had gestemd. De Voorzitter vraagt den heer Rholing niet „na te kaarten" en zich bij de begrooting te bepalen. De heer Rohling (R.K.) vraagt dan dat in 1937 op het besluit inzake de loonsverlaging der tewerkgestelden zal worden teruggeko men. De heer Lu den (C.H.) kan zich grooten- deels aansluiten bij de opmerkingen van den heer Noorman. Alleen waarschuwt spr. tegen te groot optimisme der gemeente in de toe komst. De toestand in het bloembollenbedrijf is nog verre van gunstig. De huren in de ge meente zijn nog altijd te veel aan den hoogen kant! De heer Cassée (V.D.' merkt op dat de gemeente aantrekkelijk moet gehouden wor den en tevens de belasting niet mag worden verhoogd. Bezuiniging op Publieke Werken kan misschien noodig zijn, maar men wijze dan aan op wélke wijze die bezuiniging moet plaats hebben. Dat B. en W. de belangen van den middenstand zou vex-waarloozen, kan spr. niet toegeven. Sport- en speelterreinen zijn inderdaad voor de gemeente dringend nood zakelijk. Moge er binnenkort een goede oplos sing hiervoor komen. De Voorzitter zegt dat ook B. en W. pijnlijk zijn getroffen door de groote sommen noodig voor Publieke Werken, maar zij hebben die sommen overgenomen in vol vertrouwen op den wethouder van P.W., die zeker bezuinigen waar dit kan. Over de verlaging der loonen van den tewerkgestelden zegt spr dat voor sommigen toch wel een prikkel noodig is om werk te zoeken. Converteeringen zullen worden toegepast, zoodra dat mogelijk is. Ook spr. is van oordeel, dat een overzichteljike boekhouding voor het grondbedrijf noodig is. Spr. zal deze zaak in B. en W. ter sprake brengen. Het in eigendom krijgen van gronden voor speelterreinen gaat niet zoo gemakkelijk. De jeugdwerkloosheid zal de aandacht van B. en W. hebben. Spr. acht het ook niet billijk, dat de lasten van den Zeeweg geheel blijven rus ten op Bloemendaal, terwijl het geheele ach terland er van profiteert. Wanneer iets te doen is inzake een ambtswoning voor den burge meester, zal een voorstel op de raadsagenda verschijnen. Wethouder Prinsen berg (R.K.) deelt mede dat juist een mededeeling van den mi nister is gekomen, dat wordt toegestaan een huurverlaging van 50 ct. per week voor met re- geeringssteun gebouwden woningen. Dit be treft 136 woningen van vier vereenigingen. Een afzonderlijke boekhouding voor het grondbedrijf zou wel eens kunnen aantoonen,, dat de gronden die de gemeente heeft (aan den Zeeweg het terrein van Gehrels) een niet zoo groot bezit vormen. Het zou niet sprekers instemming hebben, als men maar onbeperkt doorging met het bouwen van arbeiderswoningen. Èr moet reke ning worden gehouden met de behoefte. Speel- en sportterrein vragen groote bedragen; toch doet de gemeente wat zij kan. Wat O.W. aan gaat; groote bedragen zitten in den aanleg van nieuwe parken. Overigens hebbe men wat geduld ten opzichte van de bezuiniging bij Publieke Werken. Spr.'s aandacht is op de concentratie gevestigd. Dat P.W. duur is, komt overigens hoofdzakelijk door de werkloosheid. Wethouder Hogenbirk (C.H.) zegt dat over de uitbreiding van het le leerjaar een onderzoek zal plaats hebben. Van een belofte aan eenige scholen is spr. niets bekend. Ten aanzien van de loonen der tewerkgestelden adviseert spr., 1937 af te wacht. Artikelsgewljze behandeling der begrooting. Overgegaan wordt tot de artikelsgewijze be handeling der begrooting. De heer Bouvy (R.K.) vraagt, of de raad verslagen niet voortaan gestenceld kunnen worden. Dit geeft aanzienlijke bezuiniging. Dit denkbeeld vindt bestrijding bij den voorzitter en wethouder Prinsen- berg, die er o.a. op wijzen, dat de raads- verslagen duurzaam moeten zijn. De heer Van Riessen (A.R.) stelt voor, dat 4 per avond zal worden uitgekeerd als presentiegeld aan hen, die commissievergade ringen bijwonen. De heer Schulz (S.D.AP.) ofschoon in principe voor dit voorstel, acht het in dezen tijd niet aanvaardbaar. De heer E s c h e d (V.B.) voelt voor het principe van presentiegeld. De heer Posthumus Meyjes (V.B.) wil in deze tijden, en ook in het algemeen, geen nieuwe presentiegelden invoeren. De heer Van Riessen trekt zijn voorstel in. De heer Enschedé (V.B.) voelt voor het gemeentewege een telefoon te geven aan die raadsleden die er prijs op stellen. Jhr. Quarles (V.B.) zou het dan willen beperken tot de raadsleden die nog geen tele foon hebben. Met 8 tegen 7 stemmen wordt het voorstel- Enschedé verworpen. Bij den post onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting zegt de heer Boekhandel VAN CITTERT heeft de nieuwste boeken voorhanden. SPEKSTRAAT 14 TELEF. 10839 (Adv. lngez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen, later wellicht toe- nemenden Westelijken tot Zuidweste lijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later wellicht weer regen en iets zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 768.6 m.M. te Biarritz. Laagste 742.8 m.M. te Vardö. STORMWAARSCHUWINGSD1ENST Geseind 3 Dec. te 9.25 uur aan alle posten „Attentiesein neer". Toenemende wind en regen verwacht. De depressie nam over de Oostzee snel in diepte af. een nieuwe verscheen ten Zuiden van IJsland, die in Schotland de barometer doet dalen. De hooge drukking herstelt zich op het vasteland. Op de Britsche eilanden bleef het weer somber en regenachtig, in Noord-Schotland kwam lichte vorst voor en valt sneeuw. In Scandinavië klaarde de lucht plaatselijk op en is de vorst tot het Zuiden doorgedrongen en in het midden en Noord- Oosten streng geworden. Duitschland heeft bij temperatuur even boven het vriespunt nog regen en sneeuw bij matigen wind. In Zwit serland valt nog regen, in Frankrijk is de lucht nog grootendeels betrokken en werd het zachter. Ofschoon eenige opklaring te wachten is, zal vermoedelijk in den nacht mist voorkomen. Daarna is toenemende wind met stijging van temperatuur tewach- ten, waarna waarschijnlijk weer regen zal vallen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 757 m.M. Stand van gisteren 752 m.M. Neiging: vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Vrijdag v.m. 6.48 uur; n.m. 19.14 uur. Strand berijdbaar van 11.4517.15 uur. Voor Centrale Verwarming BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80, WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER „DE SP AARNEST AD" FRIESCHE VARKENSMARKT 6—10, TELEFOON 14164. (Adv. lngez. Med.) Bouvy (R.K.) dat de kosten te hoog zijn; het P. E. N. kan wel voor minder kosten stroom ten behoeve der verlichting leveren. Jhr. Quarles (V.D.) merkt op, dat het P. E. N. niet te duur is; er is door het P. E. N. in groote mate bezuinigd. De heer Noorman (S. D. A. P.) zegt dat in de commissie bezuiniging is overwogen; hij voorbeeld door de verlichting na 12 uur te doen eindigen. De heer Cramer (S. D. A. P.) zegt, dat de verlichting in Bloemendaal volkomen on voldoende is. Is het niet mogelijk na te gaan, waar de verlichting in 't bijzonder onvol doende is en daar dan verbetering aan te brengen. Uitdraaien van de verlichting na 12 urn: zou waarschijnlijk niet raadzaam zijn in verband met de veiligheid. Misschien zou het op enkele plaatsen kunnen. Er is geen reden om te klagen, dat het P. E. N. te duur is. De voorzitter zou vermindering 'd!er verlichting vóór 2 uur niet raadzaam achten. Het P. E. N. heeft medegedeeld, dat het ver lichten tot 2 uur en daarna niet meer slechts een geringe bezuiniging zou geven. Wethouder Prinsenberg (R.K.) geeft toe, dat de verlichting in Aerdenhout en Kin- heimpark te wenschen overlaat. Spr. zou het 't beste vinden, de geheele zaak der straatver lichting eens onder de oogen te zien. Er kan dan begroot worden, wat verbetering zal kosten. Bij „Openbare Werken" zegt de heer Pos- thumusMeyjes (V.B.) dat de kassen voor exotische planten hem een doorn in het oog zijn. Spr. zou deze gewassen willen afschaffen in de Bloemendaalsche kweekerij. De heer Cramer (S.D.A.P.) vindt die ge wassen geen luxe. Zij maken de gemeente aan trekkelijk. Voorts vraagt spr. verbetering van de voetpaden in de gemeente, die over 't algemeen te wenschen overlaten. Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt, dat verbetering der voetpaden veel geld zal kosten; bovendien: verbetert men de paden dan wordt geklaagd: u neemt het landelijk karakter der gemeente weg. Opheffing der kassen voor exotische gewassen zou slechts een zeer geringe bezuiniging geven: slechts enkele honderden guldens. Jhr. Quarles (V.B.) vraagt of niet bezui nigd kan worden op den aankoop van mate- 'ialen voor P.W. Is er een bepaalde centrale controle op die aankoopen? Wie beslist over die aankoopen? Hoe groot zijn de tegenwoor dige magazijnvoorraden? Zijn er bij die voor raden ook artikelen die oud zijn en verwijderd kunnen worden? De heer Cassée (V.D.) vraagt of er vrede gesloten is tusschen Zandvoort en Bloemen daal, ten opzichte van het kampeeren? Wordt er een volledige kampeergelegenheid ge maakt? Wethouder Prinsenberg (R.K.) zegt, dat die leverancier de voorkeur heeft, die het goedkoopst is. Alle aankoopen worden met den wethouder besproken. De gemeenteauto's wor den oud en gaan méér aan onderhoud kosten. Bij aankoop van nieuwe wagens zal met de met de oude wagens opgedane ervaring rekening worden gehouden. De voorzitter zegt dat er vertrouwelij ke besprekingen zijn geweest tusschen Zand voort en Bloemendaal, onder leiding van den Commissaris der Koningin. Maar verdere me- dedeelingen kan spr. niet doen, daar alles nog .zwevende" is. Hierna schorsing der zitting tot 2 uur. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 9.01 7/16. Berlijn 73,92>/2. Parijs 8.57V2. Brussel 31.08. Zwitserland 42.25. Kopenhagen 40.25. Stockholm 46.45. Oslo 45.30. New-York 1,83 7/8. Praag 6.50%.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2