todMkeim Onderwijskwesties aan de orde Irr' H et staat nu reeds vast, dat Haarlem's Dagblad in 1936 weer veel meer advertenties van Vraag en Aanbod (Groentjes) zal ge plaatst hebben dan in 1935. Het zijn er nu al meer dan 42800. In 1935 in totaal 43326. De strijd om het behoefte-element. Disconto-verlaging. DONDERDAG 3 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Tevens debat over de spelling DEN HAAG Woensdag. Als voorspijs een debatje naar aanleiding van het wetsontwerp tot naasting van de spoorlijnen NeedeHellendoorn en Deventer Ommen. De heer Lockefeer (r.k.) vond, dat den spoorweg NeedeHel lendoorn een veel te laag naastingsbedrag is opgedrongen (f 600.000), wat de heei v.Braambeek (s.d.) die op grond der on gunstige exploitatie de stopzetting van alge meen belang be schouwde, beslist ont kende. In zijn oogen was de Minister dit keer bij de onderhan delingen in elk geval vrij u ,_-aagd. De Minister van Waterstaat zette nog uiteen, dat het naastingsbedrag heusch r.iet te laag was, gezien de slechte bedrijfsuitkom- sten van den spoorweg in kwestie. Aan den heer van Braambeek wilde ir. v. Lidt de Jeude wel toezeggen nog eens te zullen nagaan of er niet een vast stelsel met betrekking tot de bepaling van naastingsbedragen in te voeren valt. Voorloopig zal dit echter weinig prac- tisch belang hebben, omdat we nu zoo zoetjes aan uït-genaast zijn. Minister Slote maker de B ruïne had, terwijl men zijn beleid algemeen gunstig had beoordeeld, in een opzicht wat minder vroo- lijke klanken opgevangen, n.l. t.a.v. de schrijf wijze der Nederiandsche taal. Dat er in dit opzicht geen volledige bevrediging is, vindt de Minister niet al te tragisch. Hoofdzaak is, als er maar lijn in het beleid op dit gebied te erkennen valt. De aandrang naar wettelijke regeling van de spelling moge begrijpelijk zijn, er aan voldoen kan de Minister niet. Bedoelt men niet wat zeer bezwaarlijk zal zijn dat de wet zelf de regeling omtrent geslach ten enz. moet bevatten, maar alleen, dat de wet zal aangeven wie tenslotte de voorschrif ten zal vaststellen enz., dan bedenke men wel, dat de Kamer in de uitwerking toch niet ge kend zal kunnen worden. Men spreekt van spelling-chaos. Die is er niet. Er bestaat alleen De Vries en Te Winkel, aangevuld met de wijzigingen zooals die dooi en sinds 't besluit van Juli '36 zijn vastge steld. De Minister hoopt, dat ook in België ten slotte een door hem gelukkig te achten rege ling tot stand zal komen. In zijn verdere be toog wist Prof. Slotemaker de Bruine van twee, overigens met elkaar in spellingstrijd levende afgevaardigden (Dr. Moller en de heer Ter Laan) bij interruptie uit te lokken, dat ook zij volkomen verwarring tengevolge van gebrek aan leiding op taai-gebied bv. kwes tie van de geslachten verkeerd vinden. Lei ding is noodig, aldus de Minister, die nu op zijn bezuinigingspolitiek komende, tegenover de socialisten opmerkte, dat indien men al minder aan defensie zou kunnen uitgeven, een daardoor uitgespaard bedrag nog geenszins vanzelf aan Onderwijs ten goede zou komen, maar bv. aan Sociale Zaken. Terwijl deze ge achte bewindsman staat te spreken, bespringt ons plots de vraag, waarom geen der Kamer leden er op heeft aangedrongen „voordragen" tot een verplicht leervak te maken. Dan zou den we in de toekomst tenminste geen Mi nister van Onderwijs meer krijgen, die op weinig welluidende wijze lettergrepen uit stoot! Tenslotte kwam de Minister op het karakter van de openbare school in verband met de vraag betreffende daar te onderwijzen Bij- belsche geschiedenis. Sinds vele jaren is in de L. O. wet reeds bepaald, dat godsdienstonderwijzers van de schoollokalen enz. voor godsdienstonderwijs kunnen gebruik maken; dit mochten sommige afgevaardigden in elk geval wel eens even be denken. Overigens heeft in 1923 de toenmalige Minister van Onderwijs er reeds de aandacht op gevestigd, dat de leerkrachten bij lees- en taallessen voorbeelden aan den bijbel kunnen ontleenen. De kerken moeten van het zooeven ver melde artikel der L. O. wet gebruik maken en aankweeking van bijbelsehe kennis op de openbare school overal waar 't kan (nl. waar ouders en leerkrachten het in dit op zicht eens zijn), in de hand werken, hetgeen ik van harte zal toejuichen, verklaarde de Minister. Bij de afdeeling „Departement" be toogden Mr. Coops 'lib.) en de heer Ti- la n u s (c.-h.), dat er thans geen be hoefte meer bestond aan een Directeur- Generaal, die in 1933 met het oog op de voorbereiding van groote bezuinigings plannen was aange steld. De heer Su- ring (r.-k.) daaren tegen vond wat eveneens de meening van den heer Z ij 1- s t r a (a.-r.) was dat het niet aanging om, gelijk Mr. Coops scheen te overwegen, met behulp van een amendement tot schrap ping van de gelden voor den Directeur-Ge neraal. op korten termijn (met ingang van 1 Januari a.s.) aan deze functie een einde te maken. De Minister meende eveneens, dat het verkeerd ware dezen weg te betre den. Overigens zal een nieuw Kabinet moeten overwegen wat het in dezen wil. Na deze op merkingen had Mr. Coops er vrede mee, dat de afdeeling er ongeamendeerd doorging. Mevr. d e V r i e s-B ruins (s.-d.) besprak bij de afdeeling Hooger Onderwijs de moei lijkheden bij de tandheelkundige opleiding te Utrecht, waarover ook Dr. V o-s (lib.) het zijne zeide, mede in verband met het groot aanal „zakkers" bij de examina. Deze spre ker had verder wenschen met betrekking tot de opleiding van de geneeskundige^. De op leiding van den arts moet gericht zijn op het worden van huisarts. Voorts dient meer aan dacht aan de eischen voor de praktijk ge wijd en de propaedeutische vakken moeten de jongelui eigenlijk al krijgen op de mid delbare scholen. Scholing in philosophie en psychologie is verder aanbevelenswaardig. Od het reeds van jaren her dateerende ver langlijstje van den heer Duymaer van Twist (a.-r.) komt nog steeds de instelling van een leerstoel in de homoeopathie aan de universiteit te Utrecht voor. Nadat Dr. Mol ler o.m. betoogd had dat het met betrek king tot de overbevolking onzer universitei ten niet zoozeer gezocht moet worden in op- voerina van de examen-eischen als veel in het nagaan of de gegadigden deugen voor een universitaire opleiding. In dat verband komt 't dikwijs niet op vakkennis en cijfers H. W. Tilnnno (Chr.H.) aan, doch op algemeenen aanleg. De leer krachten zouden hieromtrent adviezen moe ten uitbrengen. Minister Slotemaker de Bruine vraagt den heer Duymaer v. Twist, waarom men. als er zoo'n sterk verlangen naar een leerstoel in homoeopathie bestaat, niet een bijzondere leerstoel opricht, waarop de a.-r. spreker interrumpeert, dat het dan een mislukking zou worden. Zoodra de kwestie van het Tandheelkun dig Instituut te Utrecht in de pers kwam. is de Minister op kondschap uitgegaan. Een onderzoek is in vollen gang en vandaag een voorloopig rapport op het Departement binnengekomen. Aan eiken kant der zaak, dien men naar voren brengt, wordt aan dacht gegeven. Met de vraag of en hoe er veranderingen aangebracht moeten worden in de opleiding tot arts, houdt de Minister zich met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken bezig. Het hierover loopende rapport van de Mij van Geneeskunst is thans bij de medische faculteiten. Met Dr. Moller is de Minister eens, dat men het probleem van de toelating tot de universiteit in de eerste plaats moet zien in het licht van paedagogische en niet eerst van economische overwegingen. Het is on getwijfeld een moeilijke kwestie, doch er zijn teekenen, dat het probleem zich zelf gaat oplossen. Slechts tengevolge van toeneming van medische studenten te Utrecht en van juridische studenten te Groningen heeft er nog een kleine stijging van eerste jaars plaats gevonden anders zou men een da ling hebben kunnen constateeren. E. v. R. De „Balhash" veilig binnen gebracht. Door de „Oostzee". De „Oostzee" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst is er Woens dagavond in geslaagd het Russische s.s. „Balhash" van de Baltic Spades Steamship Line, welk schip Dinsdag avond omstreeks half acht een radio grafisch verzoek om assistentie ver zond, behouden binnen te brengen. De „Balhash" is thans gemeerd aan boei 14 op de Nieuwe Maas, dwars voor de Lloydkade te Rotterdam. De „Balhash", die in ballast onderweg was van Portishead naar Leningrad, was op 27 November van eerstgenoemde plaats vertrok ken en het was niet de bedoeling hier binnen te vallen. Dinsdag raakte de „Balhash" even wel op ongeveer 15 mijl bewesten den mond van den Waterwag in den Noordwester storm. Aangezien het schip in ballast voer, was de zee, die steeds woeliger werd, voor het schip moeilijk en tenslotte bleek het dan ook vrij wel onmogelijk het stuur te hanteeren, waar om besloten werd beschutting tegen het stormweer te zoeken onder de Nederiandsche kust, eenige mijlen ten N.W. van den Ooster, ter hoogte van Goeree is de „Balhash" toen voor anker gegaan. Aan de „Oostzee" is daar op een bergingscontract gegeven, hoewel, in tegenstelling met de eerste berichten, de stuur inrichting niet defect was, doch het schip al leen onbestuurbaar was. Gedurende den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de „Balhash" in een zeer gevaarlijke positie ge zeten op de Maasvlakte, ongeveer op de plaats, waar indertijd de Salento-ramp heeft plaats gehad. Een oogenblik heeft de rus nog de mogelijkheid overwogen om te trachten zich zelf te redden, doch in verband met de ge vaarlijkheid van den grond is hiervan afge zien. Men is een tijdlang bang geweest, dat de ankertros van de Balhash zou breken, aange zien de storm niet alleen aanhield, doch zelfs een tijd lang in hevigheid scheen toe te ne men. Indien dit gebeurd was. zou het Rus sische schip ongetwijfeld op de kust gewor pen zijn. De „Oostzee", die steeds in de "nabij heid van het schip is gebleven, heeft tenslot te in den morgen van Woensdag bij de Hin- derribben de verbinding tot stand gebracht en het schip, dat inmiddels beide ankers had verloren, op sleeptouw genomen. Het sleepen is vlot verloopen: om tien over half drie is de sleep officieel in den Nieuwen Waterweg als binnengekomen gerapporteerd, waarna de „Oostzee" het schip naar Rotterdam heeft ge bracht, waar eenige havensleepbooten de „Balhash" aan boei 14 hebben gemeerd. Het schip zal te Rotterdam gerepareerd worden. Salarisregeling van leerling- verplegenden. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. besluit inzake de salarisregeling van leerling- verplegenden. Hieraan wordt het volgende ontleend: De jaarlijksche bezoldiging van de leerlmg- verplegenden bij de rijksverplegingsinrichting bedraagt: a. bij de ziekenhuizen: bij aanvang f 700; bij toelating tot het tweede gedeelte van den opleidingscursus f 750; bij toelating tot het laatste gedeelte van den opleidings cursus f 850; b. bij krankzinnigen gestichten bij aanvang f 800; bij toelating tot 't 2de ge deelte van den opleidingscursus f 850: bij toelating tot het laatste gedeelte van den op leidingscursus f 900; de jaarlijksche bezoldi ging van de leerlingverplegenden, die het wet telijk beschermd diploma hetzij voor de ge wone ziekenverpleging (diploma a), hetzij voor de verpleging van zenuwzieken en krank zinnigen (diploma b) hebben verworven be draagt, zoolang zij nog niet tot verpleger (ster) zijn benoemd, in beide soorten inrichtingen f 900. Van vorengenoemde bedragen wordt voor het genot van kost en inwoning een korting toegepast van f 500 per jaar. Aan '.eerling-verplegenden. op 31 December 1936 in dienst wier netto-bezoldiging onder de werking van dit besluit met meer dan 15 ten honderd zou dalen, wordt, zoolang zij onafgebroken als leerling-verplegende in dienst blijven bij wijze van overgangsmaat regel een persoonlijke toelage toegekend tot een zoodanig bedrag, dat de vermindering Ier netto- bezoldiging beperkt blijft tot 15 ten honderd van de netto-bezoldiging, welke zij volgens de op genoemden datum geldende regeling zouden ontvangen. Es er in deze dagen iets heerlijkers/ dan elkaar eens een blijde verrassing bezorgen? is er de gelegenheid voor. Twee Nederlanders in Frankrijk vrijgesproken. Van verboden goud-uitvoer. AVESNES, 2 December (A.N.P.) Twee Nederlanders, die kort geleden te Feignies werden gearresteerd bij een poging een half millioen francs aan goud uit Frankrijk uit te voeren, zijn heden door de rechtbank van Avesnes wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. Zij zijn reeds in vrijheid gesteld en zullen vanavond uit Avesnes vertrekken. Het in be slag genomen goud blijft eigendom van den staat. Elk jaar meer, omdat zij succes brengen. Profiteert U er reeds van? De H. A. L. bestelt een schip. Draagvermogen 9200 ton. De Holland-Amerika Lijn heeft aan de Ma chinefabriek en Scheepswerf van Piet Smit Jr., te Rotterdam den bouw opgedragen van een vracht-passagiersschip Het nieuwe schip zal ingericht worden voor het vervoer van stukgoederen, eetbare olie en beperkte hoe veelheden koellading. Bovendien krijgt het accomodatie voor circa honderd passagiers in één klasse. Het draagvermogen zal circa 9200 ton bedragen Het schip zal een econo mische snelheid van circa 16 mijl kunnen ontwikkelen TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE PENNINGKITNST TE YVEENEN. Binnenkort wordt te Weenen een tentoon stelling geopend van Nederiandsche penning- kust. De tentoonstelling is een zoogenaamde ruil- tentoonstelling. Te zijner tijd zal in het Kon. Penningkabinet een tentoonstelling worden gehouden van Oostenrijksche penningkunst. G. VELTHUYSEN t In den ouderdom van 71 jaar is te Amster dam overleden de heer G. Velthuysen, secre taris van de Nederiandsche Middernachtzen- dingsvereeniging, van het Nationaal comité tot bestrijding van den handel in vrouwen en directeur van het informatie bureau tot be scherming van vrouwen en meisjes. Tevens was de overledene secretaris van verschillende vereenigingen tot bestrijding der zedeloosheid. Met Pa van der Steur heeft hij de Midder nachtzending opgericht. De overledene was ridder in de Orde van Oranje Nassau. HAAGSCHE BEGROOTING AANGENOMEN. De Haagsche gemeenteraad heeft Woens dag zonder stemming de begrooting voor 1937 aangenomen, nadat de heer Westerman had verklaard, dat de fractie van Nationaal Her stel geacht wenschte te worden te hebben te gengestemd. Heymans en Sluyter te Basra. BASRA Woensdag. De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans op hun retourvlucht naar Nederland tot Basra gevorderd. Dinsdagochtend om half zeven plaatselijke tijd taxiede het toestel over het vliegveld van Jodhpoer om in Noordelijke richting te ver dwijnen. Eerst ging het naar Karatsji en na een korte rust steeg het toestel om 11.10 uur weer op, om koers te zetten naai- Gwadar, waar wederom een tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 14.45 uur draaiden de motoren weer, waar na om 16.45 uur het eindpunt van deze etappe, Djask werd bereikt. Gedurende dezen tocht was het mooi, zonnig weer. Heden daarentegen was de lucht bewolkt en regende het voortdurend. Om 5.50 uur gingen de aviateurs op weg. Zij deden eerst Lingeh aan, vanwaar zij om 9.25 uur naar Boesjir startten. Na een kort oponthoud aldaar koos het tweetal om 12.43 uur weer het luchtruim om vervolgens om 14.25 uur te Basra neer te strijken. UITBREIDING DER ENGELSCHE PHILIPS FABRIEKEN. Wij vefnemen dat de radio-apparatenfa-- brieken van Philips te Mitcham bij Londen, belangrijk zullen worden uitgebreid. Een nieuwe groote hoogbouw is reeds aanbesteed. In de fabriek, welke tot de grootste Engel- sche radiofabrieken behoort, zijn thans ruim 3500 arbeiders werkzaam. Door de uitbreiding zullenhier binnenkort 4500 arbeiders werk vinden. Pro en Contra. De Memorie van Antwoord op het wetsont werp op de Vestiging van winkelbedrijven eenvoudigheidshalve worde deze benaming ge bruikt spreekt ten opzichte van het bekende behoefte-element, zeer duidelijke taal. Van re- geeringszijde voelt men niets voor de inscha keling van dit element men acht het van die zijde zelfs niet gewenscht, dat zulks wel ge beuren zou. Dat beteekent natuurlijk aller minst, dat nu de pogingen gestaakt zullen worden om deze aanvulling langs anderen weg toch tot stand te brengen. Als zeker mag wel worden aangenomen, dat óf van de zijde der S.D.A.P.. óf van de zijde van den R.K. middenstand, de noodige maatregelen zullen worden getroffen om het behoefte-element alsnog te doen inlasschen. Juist daarom is het van belang het pro en contra nog eens kort te formuleeren. De voorstanders. Ziet eens aldus de voorstanders van in voering van het behoefte-element het wetsontwerp op de Vestiging van winkelbe drijven stelt een drietal eischen. nml. om trent vakbekwaamheid, credietwaardigheid en handelskennis en wie aan deze eischen vol doet, mag een bedrijf beginnen. Maar daar mede is allerminst bereikt, dat die nieuwe, gevoegd bij de reeds bestaande bedrijven, zoo meteen levensvatbaar zullen blijken te zijn. Wil men succes bereiken, dan zal men het aan tal winkels moeten aanpassen aan de bestaan de behoefte. Men zal daartoe nauwkeurig moeten nagaan hoe groot die behoefte is, men zal daarnaast hebben vast te stellen, hoeveel bedrijven de voorziening dezer behoefte kun nen verzorgen en meer dan dat aantal bedrij ven behoort men niet- toe te staan. Alleen dan zal het mogelijk zijn de bedrijfsgroep te sa- neeren. Wel zal de voorgestelde Vestigings wet op den duur saneerend kunnen werken, maar het kwaad van het te-veel wordt er on voldoende door aangepakt. Inschakeling van het behoefte-element is noodzakelijk. Daarbij komt nog en de voorstanders van de invoering van het behoefte-element zijn hier nog altijd aan het woord dat dit be hoefte-element op dit oogenblik zonder dat er van een wettelijke regeling sprake is reeds gehanteerd wordt. Daarbij worde bijv. >edacht aan het gebruik der gemeentelijke souwverordeningen om invloed uit te oefe nen op het aantal winkelhuizen, ligging en grootte. De overheid remt de inrichting van particuliere Banken van Leening. De Drank wet limiteert het aantal verlof- en vergun- ningszaken. Via de crisisinstellingen wordt door de Overheid invloed uitgeoefend op het aantal vestigingen in den melkhandel en in den aardappelenhandel. De Overheid remt de vrijheid van jagen en visschen. Het behoefte element is door den Nederlandschen Bioscoop Bond door de handelaren in pbarmaeeutisehe artikelen en door de drcvr'-ten. zoomede door den boekhandel in de praktijk gebracht. In het particuliere bedrijf gaat het er om een machts middel te vinden om hetgeen men nuttig en noodig acht door te voeren. Indien de Vesti gingswet het behoefte-element niet opneemt, zullen de betrokkenen zelf tot invoering over gaan, doch dan heeft dat plaats zonder con trole van hoogerhand. De tegenstanders. Persoonlijk meen ik, dat het behoefte-ele ment niet in het ontwerp-Vestigingswet op genomen moet worden. Daarvoor geldt deze hoofd-overweging, dat de vraag naar de pro ducten maatstaf is voor het aantal winkels en dat deze behoefte niet is vast te stellen, steeds wisselend is en afhankelijk van een reeks van factoren. Ter verduidelijking moge dienen, dat gewijzigde prijspolitiek, verandering van mode, wijzigingen in levensgewoonten, vermeerde ring of vermindering van koopkracht, de min dere of meerdere mate van geoutilleerd zijn der winkelbedrijven enz., alle factoren vormen die invloed hebben op het aantal. Deze fac toren beheerscht men niet, of slechts in be perkte mate. Juist daarom is invoering van het behoefte-element overbodig, ja. zelfs ge vaarlijk, omdat men den indruk wil vestigen, dat men de behoefte voor bepaalden tijd in een concreet cijfer kan vastleggen. Maar zelfs indien men van een zekere groep inwoners dit soort gegevens op een zeker oogenblik wel zou kunnen vaststellen en aan de hand daarvan de behoefte aan winkels zou kunnen bepalen, hoe dient men dan weer de verspreiding dier winkels te regelen? Wenscht men den con sument zoo meteen ook voor te schrijven, waar hij in het vervolg zijn inkoopen moet doen? De een koopt zijn goederen gaarne in een be paalde winkelstraat, de ander heeft in dat op zicht geen straat-, maar wel een buurt- voorkeur. Moet men met die publiek-gewoon- ten, die traditie breken, omdat men volgens een van te voren gereed gemaakt plan het aantal winkels over de verschillende stads wijken moet uitstrooien? Een dergelijken dwang op den consument vind ik ontoelaat baar. Daarbij komt nog een overweging, die in dit verband niet onbesproken mag blijven. De voorstanders van de invoering van het be hoefte-element verwachten daarvan een oogenblikkelijke hulp voor den middenstand. Zij zijn van oordeel, dat de invoering van de Wet op de Vestiging van winkelbedrijven eerst na te langen tijd eenige verlichting zal bren gen. Die gedachte is volkomen onjuist. Aan genomen dat men aan verkregen rechten niet wil tornen, staat vast, dat invoering van het behoefte-element dezen vluggeren steun aan den middenstand niet zal brengen. De strijd om het behoefte-element is nog lang niet ten einde. In ieder geval is het naar mijn meening zeer verblijdend, dat de Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor de invoering niets voelt. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 3 December De commissie alhier, tot het verschaf fen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen, bericht onder dankzeg ging aan de gevers, dat zij door de milde bijdragen evenals het vorige jaar in staat is gesteld, aan 400 schoolkinderen driemaal per week warm voedsel uit te deelen. Zij, die een bijdrage wilden inleveren, doch bij het rondgaan der lijst werden overgeslagen, worden beleefd verzocht hun gift te bezorgen bij de Erven Loosjes alhier, waar tot dat doel een bus is geplaatst. Me) een half procent, ingaande heden. De Nederiandsche Bank heeft met ingang van heden het wisseldisconto verlaagd van ZVi op 2 procent. De an dere tarieven zijn van 3 op 2Vt pro cent verlaagd. De Nederiandsche Bank heeft, vrij onver wacht haar geldtarieven herzien en over de geheele linie met een half procent verlaagd. De laatste maal. dat onze centrale cre- dietinstelling wijziging in haar rentevoor- waarden bracht, was op 19 October jl. toen eveneens een verlaging met een half procent werd toegepast. Dit was de eerste verande ring na de afkondiging van het goudem bargo door de regeering en tevens de eer ste maal, dat deze maatregel niet meer, zoo als voorheen het geval was, als het z.g. klas sieke middel werd gebruikt om den gulden en den goudvoorraad te beschermen, maar als een zuivere aanpassing van de officieele geldtarieven aan die van de open markt moest worden beschouwd. Als zoodanig dient ook de thans door de Nederiandsche Bank gedane stap welke he den in werking treedt, te worden opgevat. Onze geldmarkt is nog steeds overvloedig van middelen voorzien en in dit verband be hoeft men slechts te letten op de bankstaat van deze week, waarop de rekening courant saldi's van anderen voorkomen met een be drag van bijna 110 millioen gulden. De geldkoersen op de open markt bewegen zich dientengevolge dan ook op zeer laag peil, en de lichte stijging onder invloed van den ul timo is weer vrijwel ongedaan gemaakt. Im mers, het particuliere disconto gold Woens dag lal 1/16 en de koers van daggeld bleef zich op een half procent bewegen, op welken prijs het vrijwel niet te plaatsen is. De no teering voor prolongatie die sinds de vorige week van 1 1/4 tot 1 3/4 was opgeloopen, kwam Woensdagmiddag weer op V/2. Boven dien zijn er aanwijzingen, dat deze ruime po sitie van onze geldmarkt voorshands geen belangrijke wijziging zal ondergaan, aange zien het destijds uit Nederland gevluchte ka pitaal blijkbaar bezig is terug te keeren. In deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat de Nederiandsche Bank besloten heeft haar tarieven aan die van de open markt aan te passen. Koningin bezichtigt de gasten-appartementen. Bezoek aan verschillende hotels. Woensdag heeft H.M. de Koningin in ge zelschap van haar eerste hofdame freule van Tets en den hofmaarschalk mr. F. F. baron de Smeth een bezoek gebracht aan verschil lende hotels, waar de buitenlandsche gasten, die ter eere van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana naar Den Haag komen, zullen verblijf houden, om de appartementen, welke voor hen gereserveerd worden, te bezichtigen. Allereerst viel „Hotel des Indes" de eer ten deel, het hooge gezelschap te mogen ontvan gen, waarna vervolgens hotel „Paulez", „Vieux Doelen" en „Witte Brug" aan de beurt kwamen. De tribunes langs den bruidsweg. Naar wij vernemen hebben B. en W. van 's-Gravenhage besloten de standplaatsen voor den bouw van tribunes langs den bruids weg ter gelegenheid "van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard te gun nen aan de Handelmaatschappij C. de Ruiter te Amsterdam, voor de som van f 82,800. Heffingen krachtens de Warenwet. Het departement van sociale zaken deelt mede: Door het bestuur van den Kon. Ned. Mid denstandsbond is een dezer dagen een pers bericht verstrekt, waarin mededeelingen voor komen, klaarblijkelijk ontleend aan een cor respondentie tusschen het departement van handel- nijverheid en scheepvaart en de ka mers van koophandel en fabrieken. De in dit persbericht vervatte mededeeling dat de administratieve uitvoering der hef fingsregeling voor 1937 wordt opgeschort, totdat deze regeling aan een herzieining zal zijn onderworpen is juist. Dit is evenwel niet anders dan een interne maatregel van administratieven aard, die voor de betrokkenen niet direct van belang is. Over de richting waarin de herziening zich zal bewegen, staat nog niets vast. Daarentegen is niet juist de mededeeling, dat vermoedelijk op korten termijn een rege ling zal worden getroffen, die dus op 1936 betrekking zou hebben, voor de zaken van hen. die wel een heffing ingevolge de waren wet moeten betalen, doch waarvan de Ka mers van Koophandel onder de huidige om standigheden. geen iaarlijkschr V'd-ige vorderen. De heffing der bijdragen gaat voorloopig op de gewone wijze door. Van opschorting van de heffing of van de verplichting tot beta ling van het recht over 1936 is dus geen sprake.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5