W2Ï 1000 gld. uitgeloofd X/ICKS De begrooting van 1937 goedgekeurd V R IJ D A G 4 DECEMBER 1936 RA'AREE M'S DAGBEAD LN/T IN IHIIREN^jj De Bergensche beeldhouwer Tjipke Visser zestig jaar. In het Gemeentemuseum der hoofdstad wordt thans, de zestigste verjaardag van den beeldhouwer Tjipke Visser met een keuze-ten- toonstelling van zijn werk gevierd, en toen wij daar dezer dagen een kijkje namen, was he er vol bezoek en vol waardeering. Wat helaas niet het geval is, wanneer enkel beeldhouw werk geëxposeerd wordt. Nu is deze kunstenaar er niet een die er van houdt in zijn werk problematisch of diep zinnig te zijn of te doen. Integendeel, hij meent met nauw verholen vreugde te kunnen vaststellen dat de tijd weer aan het voorbij gaan is, waarin „copie naar negerplastiek, platgedrukte neuzen, opzettelijke deformaties opgeld doen". (Ik citeer uit zijn voorwoord bij zijn feestcatalogus) Waar ieder artist het recht heeft, eenzijdig te zijn, zal geen criticus Visser's vreugde wil len vergallen doch zijn opmerkingen met het beroemde korreltje zout bestrooien. En dat te eer, waar hij in datzelfde voorwoord er op laat volgen: ..Men kan slechts werken volgens z'n aard. Mijn weg kon niet anders zijn dan die van 'n geleidelijke evolutie". Masker visschersmeid. Zoo is het inderdaad, en die paar zinnen uit dat aardige en sympathieke korte voorwoord teekenen den geheelen kunstenaar. Tjipke Visser is altijd recht door zee blijven gaan en heeft zich ook in den tijd der platgedrukte neuzen niet laten beinvloeden door inzichten die hem niet „lagen" hij heeft onverdroten aan zich zelf gearbeid, zijn technisch kunnen in die veertig jaar zoo hoog mogelijk opge voerd en daarin zijn heil gezocht en gevon den. Eerlijk en zeker van zichzelf is hij zijn gang gegaan vasthoudend aan wat de natuur alleen van vormschoonheid hem openbaarde. Zoodat zijn werk weinig kopy opleverde voor zwaar redeneerende en bespiegelende uitleg gers, maar door een zeer groot publiek hoo- gelijk gewaardeerd is. Dat begon al met zijn eerste kleine hout plastieken van hurkende of harmonicaspelen- de visschers, visschersvrouwen en meisjes. Het werd voortgezet toen hij de reeks ibissen, maraboe's etc. in hout of brons de wereld in stuurde. In de wijze waarop de kunstenaar mensch en dier beschouwde stak iets van den drogen humor, den rasechten Hollander en Fries zoo eigen, maar tegelijk den wil, in het wezen zijner modellen door te dringen zonder hun uiterlijke verschijning geweld aan te doen. Zoo leek het werk steeds „gewoon" maar den aandachtigen beschouwer bleef de kundigheid ervan niet verborgen. Eenzelfde gaafheid van den natuurlijken vorm bleef hem aantrekken in de mensch-figuur; zijn kleine en groote naakten, badende. duikende, springende vrouwtjes hebben allen het ranke, elastische van het jonge lijf, door den kunstenaar ver heerlijkt, en nergens dwingt deze den be schouwer zich bezig te houden met de vergane schoonheid, door leed, ontbering of ouderdom ontstaan. Zoo hield Visser's arbeid iets jeug digs, iets aantrekkelijks en dwong zelden tot geestelijk gepeuzel. Al was hij vaak geestig als in het masker van de Urker visschersmeid, met den haartooi als een helm, in 1920 ge maakt. Eenzelfde onopzichtige schoonheid als wij in zijn meisjesfiguren vonden treft men aan in Visser's graf versieringen in die voor Adama van Seheltema bij voorbeeld en in zijn albasten reliefs met figurale voorstellin gen. en zijn nuchter-zekere kracht toont hij in de portretbusten van Wibaut en Prof. Bouman. Is het door dat alles tezaam dat wij zijn „demonen" uit de laatste oorlogsjaren maar matig kunnen waardeeren? Had hij hier niet een veld betreden dat het zijne niet was? En zelf geloenscht naar de negerplastiek, die toch immers zooveel kwaad gebrouwen heeft? Doch, hoe dan ook, het totaal-oeuvre van Tjipke Visser dwingt waardeering af om de eerlijkheid, de kundigheid en den geschool den smaak van den maker. Een ensemble als thans te zijner eere is bijeengebracht beves tigt dat. De eere-tentoonstelling, naar aanleiding waarvan wij bovenstaand schreven, blijft tot 16 December geopend. J. H. DE BOIS. mej. Titi Fermin, die Donderdagavond in de tuinzaal voor ons debuteerde. Gaven die in den aanvang van den avond nog eenige re den tot twijfel: toen de nervositeit van het begin eenmaal overwonnen was en toen bo vendien de zuiver vocale schoonheid niet meer een zóó belangrijken factor vormde als b.v. bij Handel het geval was, kwam er een stijgende lijn in haar vertolkingen, die in „Kaddisch" van Ravel wel haar hoogtepunt bereikte, maar zich daarna in de liederen van Debussy en Roussel op nagenoeg gelijke hoogte vermocht te handhaven. Haar voordracht van Ravel's werk was voortreffelijk, neen, meer dan dat: aangrjj pend, enorm .En bovendien imponeerde haar uitstekende zangkunst daar, bij de uitvoering der melisma's, meer dan in eenig ander der door haar gezongen liederen. Maar verder welk een verscheidenheid in het karakter har er uitbeeldingen, welk een juiste door peiling van den inhoud van elk lied! Daar wa ren Brahms en Alban Berg, in wiens „lm Zim- mer" en „Die Nachtigall" men meer Brahms dan den componist van „Der Wozzek" her kent; daar was Hugo Wolf met twee liederen uit het Ital. Liederbuch, waarvan het tweede, „Ich hab' in Penna einen Liebsten wohnen' even guitig als virtuoos voorgedragen werd daar was Debussy met „La Grotte" en „Tan- toches", het eene in gedempte somberheid, het andere in spookachtige vluchtigheid: daar waren het smartelijk heftige „Réponse d'une épouse sage" en het spottende ,Le Bachelier de Salamanque" van Roussel. Dit alles werd door Titi Fermin gegeven op een wijze die ons voortdurend interesseerde en boeide, nadat Haydn en Purcell al een hoop vol ■verschiet geopend hadden. Het stemge luid is van nature niet bijzonder mooi of be koorlijk, maar wat daaraan mocht ontbreken wordt door de intelligente voordracht ruim schoots opgewogen. De prachtige uitspraak van het Fransch verdient een bijzondere ver melding: het was daarbij alsof we een Fran chise hoorden. Zoowel daarin als in de ge schoolde expressie deed zij haar leermeesteres Berthe Seroen, alle eer aan. De jonge violist Wim Noske speelde ter af wisseling van de zangnummers, het Viool concert in a kl. t. van Bach, in afwijking met het oorspronkelijk programma, dat „La Folia" van Corelli en drie kleinere stukken van Henr. Bosmans, Dvorak en De Falla ver meldde. De wijziging deed ons leed. want we hadden den jongen en zeker begaafden speler gaarne in werk van meer verschillenden aard gehoord. Zijn Bachvertolking was dege lijk flink en zuiver, maar openbaarde nog geen dieper inzicht en was wat de toongeving betreft vermoedelijk op een groote concert zaal ingesteld, zoodat ze in de sterkklinkende Tuinzaal wat te sterk klonk. Vóór de pauze waren ook de begeleidingen van Mevr. Leny NoskeFriedlander te sterk en te rijkelijk gepedaliseerd. Na de pauze werd dit alles beter en deed de pianiste in de verschillende liederen, vooral in die der Fransehen, zeer mooie dingen, die de zangpartijen goed il lustreerden. Het niet groote aantal belangstellenden toonde zich dankbaar voor het vele schoone dat hun geboden was: de zangeres schonk .Manner suchen stets zum Naschen" van Mozart als toegift. De kennismaking met het talent van Titi Fermin is een zeer aangename geweest. We hopen haar vaker op het Haarlemsche podium te zien. K. DE JONG. HET TOONEEL. HET MASKER. SCHIP IN NOOD. MUZIEK LIEDEREN-AVOND. TITI FERMIN. Ik heb concertseizoenen meegemaakt, waarin de liederenavonden om zoo te zeggen niet van de lucht waren; waarin de lyriek als een malsche regen in onze zielen drupte en de daar sluimerende dichterlijke gevoelens deed ontkiemen. Er volgden jaren van nage noeg volkomen steriliteit op dit gebied. Deze droogteperiode schijnt thans voorbij te zijn: Donderdagavond werd de derde liederenavond binnen een spanne tijds van ruim drie weken in onze stad gegeven, en het was een ver heugend verschijnsel dat alle drie uitgingen van nieuwelingen op ons podium. Het zou voorbarig zijn, hieruit een algemeene op leving op concertgebied te willen concludee- ren. Maar in elk geval kan men er uit beslui ten. dat de werklust niet verdwenen is: dat. de ondernemingslust terugkeert en dat er ook onder de jongeren talenten zijn, wier prestaties gehoord mogen worden. DM. was voorzeker het geval met die van Schip in Noodde titel doet een drama verwachten met S.O.S. seinen, sensatie en film- effecten. zoo iets als indertijd het door Het Schouwtooneel gespeelde „De IJsberg". Maai de Engelsche titel ,3ees on the Deck" stelde ons al eenigszins gerust en deed ons vermoeden, dat het niet zoo erg zou worden. En toen het doek opging en wij Sam van Kerckhoven en Van Praag op het dek van een boot, die rustig aan wal lag. een werp-spelletje zagen spelen, begrepen wij dadelijk, dat wij met dit stuk van J. B. Priestley geen storm op zee zouden krijgen. Het s.s. Glorianna is een „opgelegd" schip, een crisis-slachtoffer zouden wij dus kunnen zeggen, en Sam Gridley, de hoofdmachinist en Robert Patch, de 2de stuurman vormen sa men de heele bemanning. Zij zijn zoo veel als bewakers en omdat er in de kreek, waarin de Glorianna ligt, niets te beleven is, spel~n ze spelletjes of verveelt Sam Gridley zijn ka meraad met Schopenhauer. Tot er op een dag leven in de brouwerij komt. Wat er dan zoo al aan boord van de Glorianna gebeurt, is genoeg om Sam en Patch uit hun evenwicht te brengen. Het be- ?int met het bezoek van een nichtje van Sam, Hilda Jackson, de „voortvluchtige getuige" uit een geruchtmakend proces van kinderroof. Als die éénmaal aan boord is, volgen de avon turen eikaar met sneltreinvaart op. Daar is al dadelijk Slivers, de kruidenier, die Hilda herkend heeft en daarom door Sam en Patch in een hut opgeborgen wordt. Maar dat is nog maar een kleinigheid, vergeleken bij de komst van Fletheringborn, een uitvinder van explo- sief-stoffen, die in zijn vuur bijna het heele schip in de lucht had laten springen en niet rusten zal, voordat hij zijn nieuwste uitvin ding op de Glorianna heeft geprobeerd. Sam en Patch springen als kakkerlakken op en neer, wanneer zij hooren wat voor gevaar lijk goedje de zonderlinge uitvinder in zijn valiesje heeft en met hun rust is het voor goed gedaan. Volgen Lord Cottingley en zijn hyper-mo derne dochter Ursula, die leven aan boord brengen. Lord Cottingley ziet in den uitvinder den geschikten man om door zijn springstof fen een paar millioen van een verzekering te verdienen. Een ongeluk zit immers in een klein hoekje en als de Glorianna de lucht ingaat en hij eigenaar van het schip is, zul len de millioenen zijn adellijk huis binnen - ïollen. Later komen dan nog een commu nist en een fascist aan boord en de herrie is compleethet schip is werkelijk in nood. Hoe het verder afloopt? Ja dat is niet zoo gemakkelijk te vertellen. Het zou een aardige examen-puzzle wezen voor de adspirant- critici om een beknopt résumé te geven van den inhoud van dit stuk van Priestley. Je raakt als toeschouwer totaal in de war bij alle gebeurtenissen die elkaar aan boord van den Gloriannu bliksemsnel opvolgen. Het eene oogenblik zitten Sam en Patch opgesloten in een victualie-hok en even daarna zitten de bezoekers weer veilig opgeborgen in de be schikbare hutten van het vrachtschip. De communist predikt het heil van de revolutie, de kapitein van de blauwhemden verdedigt het volgens hem zalig makende fascisme en i het kost Sam en Patch heei wat moeite al die onruststokers en Hilda, de ongelukkige voort- I vluchtige getuige weer van boord te krij gen, zonder dat er ongelukken gebeuren. De fabrikanten der vermaarde VICKS VAPORUB zalf z(jn verlangend te weten, hoe en voor welke soort verkoudheden Vicks hoofdzakelijk wordt gebruikt. Geef Uw meening in maximum 30 woorden. Voor de over tuigendste antwoorden zijn uitgeloofd: 1 bedrag van fL 250.- 1 fl. 100.- 1 fl. 50.- 4 bedragen fL 25.. fl. 100.- 15 fL 10.- fl. 150.- 30 fl. 5.- fl. 150.- 80 fL 2.50 fl. 200.- 132 geldprijzen van totaal fl. 1000.- benevens 500 troostprijzen. Inschrijfformulieren voor gebruikers van Vicks VapoRub en Vicks Hoest- bonbons (tijdelijk 25 c. p. doosje) gratis bij Uw Apotheker of Drogist verkrijgb. w VapoRub Groote Pot (dubbele hoeveelheid) tijdelijk 90 cents (inplaats 1.25) (Adv. lngez. Medj Wanneer zij eindelijk zoo ver zijn en zij meenen, dat de rust terug is gekeerd, komt Tooke, een afgevaardigde van de directie hun vertellen, dat de Glorianna voorgoed uit de vaart is genomen en op hun vraag, wat er dan met hun schip zal gebeuren, is het antwoord: ,,'k Weet niet, Opgeblazen denk ik!" Dus toch de lucht in, hun goeie Glorianna! Men ziet, het is alles nog al verward en als geheel is het 'n vrij rommelig stuk gewor den, dit „Schip in Nood" van Priestley. Het eene oogenblik bijv. met al die verstop- perij en de angst voor de explosiestoffen zitten wij midden in de klucht, een ander mo ment zooals in het gesprek tusschen den communist en Sam krijgen wij weer het vermoeden, dat Priestley met zijn comedie toch meer wou geven dan louter een grap. Zoo nu en dan traineert de handeling ge vaarlijk en kost het ons moeite de aandacht er bij te houden. Een groote aanwinst voor de Engelsche tooneellitteratuur kan men deze komedie van Priestley moeilijk noemen. Daarvoor is alles te schetsmatig en te kluch tig. Maar het stuk amuseerde toch wel in de voorstelling, welke Het Masker er gisteren Haarlem had weer de eer van een première in een goed bezette zaal van gegeven heeft Het décor, dat ons op het dek van het op gelegde schip verplaatste, was aardig ge vonden en ook suggestief en er liepen op dat dek eenige kostelijke types rond, die voor treffelijk werden gespeeld. Daar was aller eerst die malle uitvinder door Ko Arnoldi verrukkelijk geestig getypeerd. Om Arnoldi te zien als Fletheringborn, den chemicus, die diep teleurgesteld is, wamieer zijn explosie- stoffen niet ontploffen en het heele gezel schap met hemzelf erbij niet in de lucht vliegt, als het valies op den grond valt, zou men Schip in Nood moeten gaan zien. Arnoldi maakt er iets prachtigs van. Zooals hij daar rondloopt met zijn verschillende tics, geheel buiten de wereld staande met zijn a-sociale opvattingen is hij een hoogst vermakelijke, kluchtige en toch levende figuur, John Gobau maakt van lord Cottingley met zijn weinig scrupuleuze opvattingen, 'n forsch personage, Henk Schaer is een communist van zijn voetzolen tot zijn haarwortels en Willem de Vries voldoet geheel aan de voor stelling die wij ons van een kapitein der „blauwhemden" maken. Jan Rethel, de jonge acteur, die in Liefde in 1906 den jeugdigen idealist speelde, ver raste met zijn zeer geestige typeering van Slivers, den kruidenier en kreeg volkomen ver diend een open doekje voor het tooneeltje, toen hij onder den invloed van de whiskey ver scheen. Dat was komisch spel van de boven ste plank. En een kostelijken „bobby" kregen wij van Leo de Kartogh te zien. Ank van dei- Moei- was Ursula, de hyper-moderne doch ter van lord Cottingley. Zij maakte van deze vooruitstrevende dame 'n soort gargonne iets heei persoonlijks en had succes met dit overigens niet belangrijke rolletje. En Georgette Reyewsky voldeed als de voortvluch tige getuige Hilda Jackson, een rol, die er ook zoo'n beetje bijhangt. Sam van Kerkckhoven en Elias van Praat waren de twee zeelui op het schip, dat geen schip meer is en zij vulden het tooneel Van Kerckhoven vooral met hun uitbundit levendig spel. Van Kerckhoven blijft zich zelf altijd wel 'n beetje gelijk, maar hij weet vaart aan een vertooning te geven. Het tempo liet dan ook bij deze première niets te wen- schen over. De goed bezette zaal vermaakte zich blijk baar wei met dit nieuwe stuk van Priestley en heeft het aan het slot niet aan applaus laten ontbreken. J. B. SCHUIL. KALENDERS. De Bond van Nederlandsche Volks-Universi- teiten gaf een Bali-kalender uit. samengesteld door W. O. J. Nieuwenkamp. Een 8-daagsehe kalender, die telkens, bij een fraaie teekening of foto van Balineesche kunstvoorwerpen, een interessante beschrijving geeft, van het afge beelde. Van de Algemeene Friesche Levensverzeke ring Maatschappij ontvingen wij een vierbla- dige verjaardagkalender, die bij een aardige gekleurde afbeelding, telkens een practische aanteekenruimte heeft. Dezelfde Maatschappij gaf een keurig ver zorgde weekkalender uit, waarvan het schild werd ontworpen door Jacob Jansma, èn die op de achterzijde der kalenderbladen tabellen omtrent premieberekeningen bevat. De afdeeling Rotterdam van de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren gaf een kalender uit, met fraaie teekeningen van ir. N. Sickenga. Van de Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam ontvingen we een duidelijke maandkalender, die op het kantoor zeer bruik baar zal zijn. Provinciale Staten Geldleening aangegaan van f 3.304.050. (Zitting van Donderdagmiddag) Donderdagmiddag twee uur werden de al gemeene beschouwingen over de provinciale begrootingen voor 1937 voortgezet. Aan de orde waren de algemeene beschou wingen over de Bedrijven. De heer Valkering (S.D.AP.) spreekt er zijn genoegen over uit, dat een bedrag van 20.000 is uitgetrokken voor uitbreiding van de waterwinning uit het IJselmeer. Hij zou het echter betreuren, als de duinen voor de kam peerders geheel gesloten, zouden worden. De heer Thomassen (SD.A.P.) spreekt over de duinen als recreatie-oord. Hij is te vreden over de toezeggingen van Ged. Staten, o.a., om aan jeugdgroepen onder geleide gra tis toegang te geven tot het duingebied te Bergen, Egmond en Bakkum. Hij zou echter gaarne willen, dat dit ook in Heemskerk het geval zal zijn ten bate van hen, die ontspan ning te Wijk aan Zee zoeken. Hij bepleit ver der aanleg van fietspaden door het duinge bied, voorzien van de bekende paddenstoel- wegwijzers. Ook zou hij gaarne willen, dat wandelpaden over de duintoppen geleid zullen worden. Er moet ook goed gewaakt worden te gen vandalisme. Ook is hij er tegen, dat aan ruiters toegang tot het duin gegeven wordt, want de paarden kunnen den plantengroei benadeelen. Spreker brengt hulde aan Ged. Staten voor de wijze, waarop zij de bedrijven financieren. De moties Van Engelen De heer Van Engelen (K.D.P.) is niet tevreden over het. antwoord van Ged. Staten op zijn vraag om jeugdige werkloozen bij de werkverschaffingsobjecten aan het werk te zetten. Dat laatste was de bedoeling van zijn vraag echter niet. Hij vraagt, jeugdige werk loozen practisch werk te laten doen, om daarmee een voorbeeld aan de particulie ren te geven. De heer Van Engelen bespreekt de moties, die hij het vorig jaar heeft inge diend, waarbij hij Ged. Staten uitnoodigt een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot het ontwerpen van een tariefsregeling, welke rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften van de verbruikers. Naar aan leiding van het afwijzend prae-advies trekt hij die moties in, maar dient nu twee gewij zigde moties in. De eene luidt: ,De Staten, van oordeel, dat de huidige ta rieven voor levering van electriciteit direct aan huis, geen rekening houden met gezins grootte van den verbruiker, achten het dringend noodzakelijk, dat juist in deze zorg volle tijden de sociale functie van het door de Provincie geëxploiteerde Electriciteitsbe- drijf ten opzichte van de groote gezinnen ten volle tot haar recht komt; noodigen mitsdien Ged. Staten uit een ta riefregeling te ontwerpen, die rekening houdt met gezinsgrootte van de verbruikers" De andere motie heeft denzelfden inhoud, maar die heeft betrekking op de tarieven voui levering van water direct aan huis. Deze moties worden voldoende ondersteuner De heer R o m m e (R.-K.) verklaart zich te gen deze moties. De groote gezinnen moeten weliswaar behoorlijk kunnen leven, maar zij mogen niet op deze wijzen door de provincie gesubsidieerd worden. De heer Saai (N.S.B.' vraagt aan Ged. Sta ten te trachten, zooveel mogelijk water uit het IJselmeer te betrekken, omdat het grondwa ter in de cultuurgronden steeds minder wordt. Dat is o.a. in Bennebroek gebleken. De heer Seegers (Comm.) kan de moties- Van Engelen, hoezeer de inhoud hem overi gens ook sympathiek is, niet steunen, omdat ze in reactionaire richting gaan. Volgens spreker moet de druk van den waterprijs door de huiseigenaren gevoeld worden en niet door de huurders. De heer Pothuis (S.D.A.P.) acht de ta rieven der provincie voor electrischen stroom voor grootverbruikers te hoog, vergeleken met dezelfde tarieven van gemeentebesturen. De heer Bruch (A.-R.) (Ged. Staten) zegt, dat hij op het standpunt blijft staan, dat de heer Saai en anderen te weinig rekening hou den met den overheerschenden invloed van neerslag op de waterwinningsgebleden. Met genoegen hebben Ged. Staten geconstateerd, dat men algemeen heeft ingestemd met het feit, dat het college voor de waterwinning ook den blik naar het IJselmeer heeft gesla gen. Wat het duingebied betreft, merkt spre ker op, dat de onderhoudskosten heel hoog zijn. Elke 20 bunder bosch kost 2000 per jaar aan onderhoud. Een billijke vergoeding mag dus gevraagd worden, om aan deze hoo- ge kosten een weinig tegemoet te komen. Het is niet alleen het vandalisme, dat aan de dui nen kwaad doet, maar ook onkunde en slor digheid. Spreker acht het onjuist, aan de le den der Vereeeniging tot behoud van Natuur monumenten vrijen toegang tot de duinen te geven. Dit aantal is te groot. Het zou onbillijk zijn tegenover hen, die betalen moeten. Spre ker is het, wat de moties-Van Engelen betreft, eens met de meening van den heer Romme. De heer Bruch kan ook deze moties niet aan vaarden. Het bedrijf is er alleen, om dienst baar te zijn aan den consument. Daarbij kun nen geen uitzonderingen gemaakt worden. De mogelijkheid van het te werk stellen van jeug dige werkloozen bij de bedrijven hebben Ged. Staten onder het oog gezien, maar het is tot dusver niet mogelijk gebleken in verband met den aard der bedrijven en van het werk. Ook wordt er gestreefd naar een juist commercieel beheer: Ged. Staten zijn bereid, eventueele onbillijkheden weg te nemen. Na een korte re- en dupliek werden de al gemeene beschouwingen over de bedrijven ge sloten. De moties-Van Engelen worden verworpen met 47—8 stemmen. De provinciale begrooting wordt goedge keurd tot een eindcijfer van 50.305.100. De communisten en N.S.B.'-leden stemden tegen. Geldleening Goedgekeurd wordt het voorstel tot het aangaan van een geldleening van 3.304.050 voor de bedrijven en ziekenhuizen. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel. ter bestrijding van de uitgaven te heffen 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; 20 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen; 20 opcenten op de inkomsten belasting voor het dienstjaar 1937-'38; 20 op centen op de vermogensbelasting voor het zelfde dienstjaar. Tenslotte wordt goedgekeurd het voorstel inzake het verleenen aan de gemeente Am sterdam van een bijdrage a 250.000 in a. I kosten van den bouw van eën nieuwe schut sluis in het Nieuwe Meer. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 4 December UIT DEN GEMEENTERAAD. In behandeling kwam het rapport om trent het weder dienstbaar maken van de voormalige vleeschhal als zoodanig. De commissie was zeer optimistisch gestemd inzake de toekomst der Vleesch hal, en keurde het af dat B. en W. slechts enkele honderden guldens wilden toestaan tot aanbrenging der noodzake lijkste verbeteringen en boden het na volgende voorstel aan le. de Vleeschhal zal, met uitsluiting van alle andere artikelen, worden be stemd voor den openbaren verkoop van vleesch van runderen, schapen en var kens, alsmede van wild en gevogelte, 2e. De in de Vleeschhal ten verkoop aangeboden artikelen zullen aan een speciale keuring van gemeentewege onderworpen zijn. 3e. Voor bovenstaand doel beschikbaar te stellen het lokaal „De Hal" en een ge deelte kelderruimte, aan de Groote Markt gelegen. De overige kelderruim ten en zolders tijdelijk in huur uit te geven, tot zoolang ze niet voor de exploi tatie der Hal benoodigd zijn. 4e. De Hal zal voor den verkoop van vleesch en de onder no. 1 vermelde artikelen geopend zijn: dagelijks, Zon- en Feestdagen uit gezonderd, van lo. Mei tot lo. November van 's morgens 6 tot 's namiddags 4 uur; van lo. November tot lo. Mei van des morgens 8 tot 's namiddags 3 uur, en ge durende het gansche jaar des Zaterdags van 's namiddags 6 tot 's avonds 10 uur. 5e. Het gebruik van de verkoopban- jjen te verhuren aan gegadigden, tegen de volgende huurprijzen, berekend per bank: voor een geheel jaar ƒ40.voor een maand ƒ5.—, voor een week ƒ3.en voor een dag 1. TIJDSCHRIFTEN. Wij ontvingen de afleveringen 20 en 21 van „Het Landhuis", veertiendaagsch tijdschrift, gewijd aan binnenarchitectuur, tuinverzor- ging etc. Het fraaie, gedeeltelijk in koper diepdruk uitgevoerde blad, maakt een pretti- gen en verzorgden indruk, terwijl het inte ressante artikelen bevat, waarvan de leesbaar heid nog wordt verhoogd door de keurige illustraties. FEESTELIJKHEDEN IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Op Zaterdag 5 December vindt in het Haar- lemsch Tehuis voor Ouden van Dagen de tra- ditioneele Sinterklaasviering van 5 tot 7 uur plaats. Sinterklaas en zijn zwarte knecht Piet komen persoonlijk. Dinsdag 8 December 's avonds om 8 uur worden tooneelstukjes op gevoerd. Zaterdag 19 Dec.: Viering van den onder trouwdag van Prinses Juliana en Prins Bern- hard met feestmaaltijd en des avonds zang uitvoering door Haarlem's Luistervinken- koor o.l.v. Willem Hespe. Vrijdag 25 en Za terdag 26 Dec. Kerstviering in de Zieken- afdeeling met zang door de „Nachtegalen". Donderdag 31 Dec. Jaarlijksche ouderjaars- avondviering. OBLIGATIELEENING PROVINCIE UTRECHT. Naar wij vernemen is bij de inschrij ving op bovengenoemde leening het geheele bedrag geplaatst. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 5 DECEMBER 1936. Progr. I. Hilversum I (Huizen) Pro gr. II. Hilversum II. Progr. m. 8.00 Keulen. Blaasmuziek. Mar- schen. 9.05 Keulen. Tijdsein. Berichten. Wa- terstandberichten, 9.20 Keulen. „Die Sendlinger Bauernschlacht". 9.50 Keulen. Lieselotte Hop je. „Fröhliehes Speil für die Kleinsten". 10.20 Keulen. Richard Heinemeyer: „Was ist los im Sport?" 11.20 Keulen. Uit Stuttgart: Theo Hol- linger en zijn orkest. 12.20 Keulen. Berichten. Gelukwenschen. 12.35 Keulen Vervolg concert. 1.20 Vlaamsch Brussel. Gesproken dagblad van het N. I. R. 1.35 Keulen. Gramofoonmuziek. 2.35 Fransch Brussel. Concert door het Max Alexys-orkest. 3.20 Keulen. Het kamerkwintet m.m.v. Fritz Baur, bas, Michael Agnes, piano. 4.10 Keulen. „Das Reibeisen", vroolijk pro gramma, 5.20 Keulen. Programmanieuws. 5.25 Keulen. Gramofoonmuziek. 5.40 Keulen. Sin terklaas in de Studio, een vroolijk hoorspel van Goswin Gath. 6.20 Beromünster. Klokgelui 6.35 Weenen. „Ein Walzertraum", operette in 3 bedrijven van Oscar Strauss. 9.05 Parijs. P. Pa- risien Maurice Chevalier gr. pl. 9.25 Beromün ster. Dansmuziek. 9.50 Berlijn. „Und morgen ist Sonntag". 11.20 Berlijn. Dansmuziek door het Hans Bund orkest. Progr. IV. 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 9.20 Vlaamsch Brussel. Tijdsein. Gra mofoonmuziek. 8.30 Vlaamsch Brussel. Kro niek van den dag. 8.40 Vlaamsch Brussel. Gramofoonplaat. 8.45 Vlaamsch Brussel. Ge sproken dagblad van het N. I. R. 9.00 Vlaamsch Brussel. Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Godsdienst oefening. 10.50 Londen Regional. Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. 11.05 Londen Regio nal. B.B.C. Orkest van Noord-Ierland. o.l v. Alfred Barke. 11.20 Nat. Programma. Orgel concert door Henry Croudson. 11.50 Nat. Pro gramma. Het Bossie Rawline strijkwartet, 12.50 Nat. Programma. Dansmuziek gr. pl. 1.20 Nat. Programma. Een ooggetuige-verslag v. d. Test Match AustraliëEngeland. 1.40 Nat. Programma. Het Commodore Grand orkest o. l.v. Harry Davidson. 2.20 Londen Regional. Het Birmingham-Hipodroime orkest o. 1. v. Harry Pell, 3.20 Londen Regional. Troise and his Mandoliers met Don Carlos. 3.50 Londen. Regional. Solisten concert. 4.35 Nat. Pro gramma. Eric Giïïèts leest: „The mill en the floss". 4.50 Nat. Programma. Het B.B.C. Schotsch orkest o.l.v. Guy Warrack. 5.35 Nat. Programma. Jan Balfini met zijn dansorkest met Ron Foulkes. 6.20 Diversen. 7.05 Nat Pro gramma. Het B.B.Q. orkest o.l.v. Joseph Le wis. 7.50 Nat. Programma. A. W. Hanson: „In town tonight". 8.20 Nat, Programma. „The strange adventures of Mr. Penn". 8.35 Nat. Programma. Jack Hylton en zijn boys. 9 20 Diversen. 9.40 Nat. Programma. „Music Ha'l". 10.40 Nat. Programma. B.B.C. Theater orkest oJ.vHarold Lowe. 11.35 Nat. Programma B. C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen ?ramofoonplaten concert: St. Nicolaas pro- gramma. 8.00—12.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 10