Maatschappelijk Hulpbetoon wordt niet gereorganiseerd. NATUlJjRLIJK: Gemeentebegrooting aangenomen. V R IJ D A G 4 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Raad van Heemstede. Voorstel-Disselkoen dienaangaande verworpen. Breedvoerige discussies. Gisteravond vergaderde de Raad der ge meente Heemstede, onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. J. P. W van Doorn. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken was een adres van den Haarlemschen Bestuurders- bond. houdende verzoek een betere regeling te treffen inzake den brandstoffentoeslag aan werkloozen. B. en W. hebben zich bereid verklaard een wijziging in de regeling aan te brengen in den zin, als in het advies der Commissie voor Werkloozenzorg is vermeld. De Raad kan zich met het standpunt van B en W. vereenigen en stelt dez-e zaak in handen van dit college. Herstemming school geldverordening. Het voorstel van B, en W. inzake de school geldverordeningen, waarover in de vorige raadsvergadering de stemipen staakten, haalde bij herstemming een meerderheid van 8 tegen 7 stemmen. Dr. Droog, destijds afwezig, stemde vóór, waarmee het voorstel was aangenomen. De vergoeding inzake art. 101 van de L O. wet-1920 over 1934 en de drieiaarlijksche af rekening over 1932, 1933 en 1934 wordt zon der discussie en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dan is aan de orde de benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys. Mej. J. H. Lageweg, aftre dend lid wordt herkozen met 14 stemmen. Op den heer D. J. van der Stam werd 1 stem uitgebracht. Commissie van Toezicht op de Arbeidsbemiddeling. Door dat de heer H. Klaassen niet meer in aanmerking wenscht te komen als plaats vervangend lidwerkgever van de Commissie van Toezicht op het agentschaD der Arbeids bemiddeling, moet in de ontstane vacature voorzien worden, B. en W. hebben voorge steld te benoemen: den heer L. Lam. direc teur van de N.V. Nachtveiligheidsdienst, wo nende te Heemstede. De heer Rij k es (VB.) maakt bezwaar te gen het feit, dat slechts één persoon op de aanbeveling van B. en W. voorkomt. Dit acht hij in 't algemeen verkeerd. Bij de stemming worden 14 stem men uitgebracht op den heer Lam en 1 blanco. De heer Lam is dus be noemd. Hamerstukken. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie worden dan achtereenvolgens goed gekeurd: de wijziging van de prijzen van gas. duinwater en eiectriciteit. een alge- meer e herziening van de strafverordeningen, de niet-aanvaarding van een stukje grond aan den Binnenweg, het aangaan van een geldleening en de credietaanvrage voor wij ziging in de bevolkingsadministratie. Dooi de aanneming van dit laatste voorstel wordt te Heemstede het nieuwe systeem van de persoonskaarten bij de bevolkingsboekhou ding, waarover in ons blad reeds eerder ge schreven is, ingevoerd. Aan de orde is dan het voorstel-Dissel koen tot uitvoering van de Armenwet on der rechtstreeksche verantwoordelijkheid van B. en W. De strekking van dit voorstel is, het Maat schappelijk Hulpbetoon te Heemstede, dat thans beheerd wordt door een particulier, van de gemeente practisch onafhankelijk be stuur, onder rechtstreeksch beheer van B. en W. te brengen. De meerderheid van B. en W.. gevormd door den burgemeester en wethouder Jhr. v. d. Poll adviseert bij prae-advies het voorstel te aanvaarden, terwijl wethouder Dr Droog zich er tegen verzet. De heer D i s s e 1 k o en (SJD.A.P.) brengt eerst dank aan B. en W. voor den spoed, bij het uitbrengen van het prae-advies betracht De minderheid van het college ontraadt het voorstel slechts uit utiliteits- en niet uit prin- cipieele overwegingen. Ook van katholieke zijde wodt dus geen principieel bezwaar ge maakt. Dit is begrijpelijk, want in tal van andere gemeenten is, in samenwerking met de katholieken een rechtstreeksche verantwoor delijkheid van het gemeentebestuur voor Maatsch. Hulpbetoon tot stand gekomen. Dooi de minderheid van B. en W. is de aandacht nog eens gevestgd op het conflict met Maatsch, Hulpbetoon. Er is geen conflict tusschen dit instituut en het raadslid Disselkoen, aldus spr. De raadsleden en het M. H. hebben niets met elkander te maken, dus conflicten zijn on mogelijk. Wèl is er een conflict geweest tusschen Maatsch. Hulpbetoon en het gemeentebestuur, speciaal den burgemeester als hoofd van Ar menzorg. Hierin moet de Raad stelling nemen. Kiest men de zijde van het bestuur van M. H„ dan keert men zich tegen den burgemees ter. Dat wil dus de minderheid van B. en W. Men oppert het denkbeeld een gedelegeerde van het gemeentebestuur te benoemen in het bestuur van M. H. Dit zal echter in den be- staanden toestand geen wijziging brengen. E is gezegd, dat M. H. het rapport van de commissie- ad hoe niet kende, maar dat is niet van beteekenis. Het bestuur van M.H. kende de opvattingen van B. en W. en heeft daar niet naar gehandeld. Die opvattingen mogen alleen door den Raad beoordeeld worden en niet door M,H. Reglementair is M.H, niet buiten zijn boekje gegaan, maar het reglement deugt niet, aldus de heer Disselkoen. Over de practische zijde van de reorgani satie merkt de minderheid op. dat de zuinig heid, de onpartijdigheid en de ijver, die het bestuur van M. H. aan den dag heeft ge legd, in het gedrang zullen komen. Dit be- teekent. dat de minderheid den burgemeester als hoofd van Armenzorg niet in staat acht diezelfde zuinigheid, onpartijdigheid en ijver te betrachten. De minderheid heeft in haar nota gezegd, dat „menschen de woestijn worden inge stuurd".. Maar wèl heeft men in dezen Raad meermalen gemeentepersoneel willen ont slaan uit economische overwegingen. Toen had men niet deze menschlievende bezwaren. De Raad is niet verantwoord meer dan f 100.000 aan Armenzorg uit te geven, wanneer het gemeentebestuur niet volkomen controle hierop heeft. Dit kan alleen geschieden, wan neer de voorgestelde reorganisatie wordt aan genomen. De heer Jonckbloedt (R.K.) achtte de bejegening van het bestuur van M.H. door dit voorstel zéér krenkend. Spr. vond het beter, dat de armenzorg in handen blijft van een burgerlijke instelling. Spr. zal dan ook tegen het voorstel stemmen. Mr. von Mayenfeldt (AH.) kan zich om drie redenen niet met het voorstel ver eenigen. In de eerste plaats is de onjuist heid gebleken van de beschuldiging, die den grondslag vormde voor dit voorstel. Er is geen sprake geweest van opzettelijk negeeren van de opvattingen van B. en W. In de tweede plaats had spr. bezwaar tegen publieke uitoefening van den armenzorg. Ten slotte vestigde Mr. von Mayenfeldt de aan dacht op de meening van de minderheid, dat de ambtenarenlasten hooger zullen worden. De heer R ij k e s (V.B.) wilde de kwestie met M.H. niet meer bespreken. M.H. heeft een fout begaan, maar daarmede de gemeente financieel niet benadeeld. Spr. drong op ver draagzaamheid aan. Jarenlang heeft M. H. in het belang van werkloozen en armenzorg, geheel belangeloos veel nuttig werk gedaan Het voorstel-Disselkoen is het tegendeel van een belooning van dat goede werk. M.H. zal naar de overtuiging van den spreker, zich in 't vervolg zeker houden aan de opvattingen van het gemeentebestuur. Mocht het nóg niet goed gaan. dan is het altijd nog tijd andere maatregelen te nemen. De heer Kromhout (Chr. Dem.) achtte de meening van de minderheid van het college van B. en W. niet democratisch. Spr. ver klaarde zich vóór het voorstel-Disselkoen. De heer Audretsch (Vrijz.) verklaarde zich tegen het voorstel. De heer Van U n e n (V.B.) bestreed, in aansluiting op het betoog van zijn fractie genoot, de argumenten van den heer Dissel koen. Het zou van gebrek aan waardeering je gens het bestuur van M. H. getuigen, wan neer het voorstel werd aangenomen. De heer Voors (C.H.) was van meening, dat de Raad, waar het college van B. en W. in meerderheid de reorganisatie noodzakelijk acht, dit collége moet steunen. Dez-e pijnlijke maatregel is nu eenmaal onvermijdelijk, al dus spreker Wordt het voorstel niet aange nomen, dan komt het gemeente bestuur in een ongewenscht scheeve verhouding tegenover M. H. te staan. Met teleurstelling heeft spr. kennis geno men van de argumentatie van de minder heid van B. en W. Meer wil spr. hier niet van zeggen. Op de vergrooting der financieele lasten door dit voorstel vestigde de heer Meuwen- oord 'R.K.) nogmaals de aandacht. De heer Van der Erff (R.K.) is van llllllllllllllllllllllllllllillllllllilllllllMllllllllllllllllllW Surprise. door H. S. KEULS. De bijeenkomst had een dubbel doel: de inwijding van het nieuwe atelier en boven dien was het de avond vóór den zesden De cember. De drie vrienden had men gemak kelijk kunnen verwarren. Alle drie droegen een sport-colbert, waaronder een donkergrij ze pantalon, gapende bruine schoenen, een zwarte vlinder-das. Het strak naar achteren gekamde haar eindigde bij de ooren, op zichtbare kaken, in een soort Spaansche tie relantijn, terwijl de oogen een gepast dédain verrieden voor het burgerlijke en alledaag- sche. In het algemeen, spraken zij over den mensch met benamingen ontleend aan de fruit- en groentewereld. Het atelier was nog brandschoon, alsof er een feillooze stofzuiger gewerkt had. Op den glanzend gebeitsten vloer vertoonde zich in bewonderenswaardige symmetrie het vier kant van een spiksplinternieuwe mat. Op een gebeitst tafeltje, waaromheen drie oud-Hollandsche stoelen, bevond zich een ge batikt kleedje, door geen sigarettenasch of wijnglaskringen verontreinigd. Kaarsrecht aan de wanden hingen schilderijen, schetsen en teekeningen, terwijl ook een blauw-groe- ne gemberpot met zilverige Judaspenningen niet ontbrak. ,Zit ik hier weer niet piekfijn in de bulle tjes? deed trotsch, de gastheer Kees Ba- •endse precies op het Noorden en nog vijf gulden goedkooper". ,,'t Lijkt anders wel, of je in een étalage ge kropen ben" meenden de vrienden „die ouwe kast van je, was toch óók wel knus ,Maar hoe ben je van die pisang afgekomen, want je zat er toch leelijk tusschen met je drie maanden huurschuld?" „Ja, dat was een bak" gnuifde Barendse ..knus, zei je zooeven. nu dat hok daar was langzamer hand onbewoonbaar geworden. „Als ik me wilde wasschen, greep ik in de stopverf, ta fel en stoelen zaten er zóó met allerlei smur rie, dat je niet meer zitten kon, de kopjesboel in geen weken gewasschen, de messen zwart en groen uitgebeten en een lucht, waar die van een bunzing niets bij was. In het be gin kwam Ans nog weieens om de boel schoon te maken, maar toen die d'r genoeg van had, liet ik alles maar zóó; ik kroop mijn bed weer net zóó in, als ik er uitgekomen was en het waschwater kieperde ik in de goot." ..En de eterij. hoe deed je daar mee?" „O, alles blik natuurlijk, haring in to maat, sardientjes, de zalm is nu zóó luizig goedkoopen dat was daar zóó verduiveld gemakkelijk; bij mooi weer vloog het leege blik de straat op; regende het. dan hoefde ik het raam niet eens open te doen. dan keilde ;k alles op de vliering, een reuze-uitvinding!" ..En zei die pisang dan niks?" „De pisang had niks in de gaten, wel maan de hij me iedere week om geld. Overigens, een fijne jongen hoor, die daar beneden dag- en ye^e/z/ NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) meening, dat de zaak opgeblazen is. Men moet hier uitsluitend in het oog houden het belang van de werkloozen en van het finan cieel beheer der gemeente. Spr. wilde nog de verdediging door B. en W. afwachten, alvo rens zijn stem te bepalen, Wet houder Dr.Droog (R.K.)die de min derheid in het college van B. en W. vertegen woordigt, uitte zijn vreugde over de eerbied voor het gezag, die uit de woorden van den heer Disselkoen is gebleken. Overigens verdedigde hij de stellingen, die hij reeds in zijn minderheidsnota had ont wikkeld. De burgemeester aan het woord. De burgemeester Jhr. J.P. W. vanDoorn zette vervolgens de meening van B. en W. over het voorstel-Disselkoen uiteen. De meerder heid van het college acht het beter, dat ME onder rechtstreeksch beheer van de gemeente llilllllllllllllllillllllllllllllllll.'llillllllllllillillll nacht kantoor hield en mijn geld niet noodig had. Enfin, ik zei iedere keer maar: de post wissel is onderweg en toen hij me over den deurwaarder begon, ging ik er net op tijd van door. Naar z'n driemaal vijfentwintig piek, kon-ie fluiten. .,Pas maar op, dat je beeltenis nog niet eens in het politieblad komt," waarschuwden de vrienden. „En wat deed die snijboon daarna?" „Nu, de burger werd nog brutaal ook". „Maar eerst nog een groc, hoewel we voor- loopig toch zuinig moeten drinken, want ik heb maar één flesch rum en twee citroenen. Straks echter verandert dat wel! Mijn ouwe tjes in Zwolle, zijn altijd op tijd met hun pak; dat doen ze al jaren; worsten, blikjesgedoe, jaling en spie natuurlijk! Dat pak had er fei- elijk al moeten zijn, maar het komt abso. luut en dan halen we er direct een paar flesschen bij." „Paling óók?" deden de vrienden wat on- :eloovig. Ze staken een versche sigaret op, Barendse schoof aschbakjes bij en spoedig roerden drie nieuwe lepeltjes in de geurige groc van rum. „Hoe werd die snijboon dan zóó brutaal?" Barendse haalde een getypt briefje te voor schijn. „Zeldzaam brutaal!" ..WelEd. Gestrenge Heer, Maakt u zich s.v.p. niet al te ongerust, dat ik niet aan mijn geld kom. U treft het niet, want ik behoor tot die lieden die bij welke transacties ook, er nimmer geld bij inschie ten. Ik zie dus uw antwoord betreffende de betaling tegemoet. Met de meeste achting, J. SPAAK." ,Dat. beteekent de deurwaarder, opperden de vrienden. Maar Barendse constateerde lak te hebben aan alle deurwaarders ter wereld en prees zichzelf er in het Oosten des lands een beschermvrouwe op na te houden, die hem geregeld van contanten voorzag en waar door hij zich opnieuw had kunnen installee- ren. Naarmate de inhoud van de rumflesch min derde, steeg de belangstelling voor het Zwol- sche pakket. Twee keer werden zij door een bel misleid; eerst de hospita, die haar huis sleutel vergeten had en toen het „Leger des Heils". Precies tien uur was de rumflesch tot den bodem leeggeschonken en deed Barendse het voorstel botje bij botje te leggen voor den huurkoop van een tweede flesch. Helaas, droevig'staarden de drie artisten in hun le dige beurzen en haalden hun zakken uit, waarbij slechts stof pluizen en tabaksrestjes te voorschijn kwamen. Maar dan opeens hoor den ze alle drie tegelijk het gebolder over de keien, het stil-staan en de felle nik aan de bel en direct daarop Barendse, die uit het dakraam keek: ,,Het is 'm hoor, de echte bel.het pak, 't is voor mekaar.toch verrekt geschikt van de ouwetjes", deed hij verteederd. ..Meneer" riep de witkiel naar boven: „Heeft u een takel?" ,,'t Is een flink pak.... een kist en ik krijg het ding zoo niet die drie steile trappen op. Maar met z'n drieën holden ze naar beneden, waar ze, zwoegende en zweetende, de enorme kist de trappen óp werkten. ,Een knaap hè, die kist" prees Barend se. ..Uit Zwolle" .,'t staat er met flinke let ters op. „Voorzichtig nu" hij zocht naar beitel en hamer, maar één der vrienden was den gastheer reeds vóór en gaf met den pook op een schijnbaar los zittende plank van het I wordt gesteld. In de discussies is te veel van het principieele der kwestie afgeweken, aldus spr. Er is met het prae-advies van B. en W. geen strafmaatregel bedoeld. De reorganisatie is geen gevolg van het recente conflict. De overheveling van M. H. naar het gemeentebestuur is in vele plaatsen aan de orde van den dag. Ongeveer f 100.000 wordt aan M. H. gegeven zonder dat B. en W. en de Raad controle kunnen uitoefenen. Dit achtte de burgemeester in dezen tijd verkeerd, hoe goed de samenwerking tusschen M. H. en gemeentebestuur ook moge zijn. De autonomie van een instelling als M. H. is ten eenenmale verkeerd. Zelfs wanneer er een gedelegeerde van de gemeente in het be stuur van M. H. wordt benoemd, is volkomen controle van B. en W. onmogelijk. De burgemeester achtte de reorganisatie in het belang van de gemeente en zeker in het belang van den Raad, als het college, dat de touwtjes in handen moet houden. Spr. betoogde dat M. H. geen zuiver particu liere instelling is en als zoodanig ongewenscht. Wethouder" Jhr. Van der Poll (C.H.) deelde mede. dat hij als wethouder van finan ciën wel degelijk de geldelijke zijde van het vraagstuk heeft bezien. De kosten voor M. H. zullen bij overname door de gemeente ongeveer dezelfde blijven, aldus spr. Bij de replieken motiveerde de heer v. d. Linde (R.K.) nog zijn stem tegen het voor stel. De burgemeester verdedigde nogmaals het praeadvies van B. en W. Stemming Hierna werd overgegaan tot de stemming. Het voorstel-Disselkoen werd verworpen met 96 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten, wethouder Jhr. v. d. Poll, de heer Voors (beiden C.H.), de heer Krom hout (C.D.U.) en de heer Van der Erff (R.K.) Bij de rondvraag stelde de heer Kromhout (C.D.U.) aan B. en W. de vraag, of de school- voeding. waarmee thans od enkele bijzondere scholen een aanvang is gemaakt, niet tot alle scholen uitgebreid kan worden. Namens B. en W. deelde wethouder Dr. Droog mede. dat het college eerst wil afwachten, hoe de belangstelling voor deze schoolvoeding zich ontwikkelt. Hierna sloot de voorzitter der vergadering. PERSONALIA. Voor het examen wiskunde L.O is ge slaagd mej. S. Veldman te Heemstede. HALFWEC ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau mej. A. F. Kleiren (Mère Xavier), oud-overste, thans assistent-overste van het Xaveriusklooster te Halfweg. BLOEMENDAAL SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Bloemendaal Jhr. Mr. C. J. A. den Tex is verhinderd Vrijdag as. spreekuur te houden. deksel, zulk een geduchten slag dat er binnen in iets scheen te breken; ergens uit een reet siepelde een gelige vloeistof „Me nieuwe mat" wond Barendse zich op „d'r zit wijn in, Rijnwijn of Bergerac, 't is zonde!" Zelf zou hij het deksel er wel af halen, maar dat scheen er hermetisch op vast te zitten, Natuurlijk zou het aan de zij planken gemakkelijker gaan, maar dan moest dekist op zijn kant gezet. „Als ik één, twee, huup zeg, dan tactisch kan telen!" De vrienden namen eenigszoins ceremonieel plaats, ieder aan een hoek van de weerbar stige kist. Barendse sprak „een. twee, huup" en juist toen de kist een hoek van 45 gra den maakte, liet één der vrienden zijn hand los van wege een splintertje, sloeg de kist terug, terwijl met eenparig versnelde beweging de zijplanken losschoten en de inhoud zich ge deeltelijk over de mat verspreidde. Iets als een zwarte wolk omfloerste het atelier, fijn gruis en glimmende zwarte brokken rolden potsier lijk over de vloer, terwijl de vermoedelijke Rijnwijn of Bergerac een schiereiland begon te vormen. „Daar heb je het nou" verweet Barend se „zijn de ouwelui nou heelemaal gek ge worden, om er steenkool in natura in te doen; dan hadden ze me toch beter het ;eld kunnen zenden. Barendse graaide met opgestroopte mouwen in het nog resteerende gruis, verwijderde een dikke laag houtwol, tot eindelijk de lang begeerde pakjes te voor schijn kwamen, correcte pakjes in bruin kaft- papier, rood gelakt touwtje en blauw-gerand etiket, „Worsten, blikjes, banket", jubelde hij. Een ieder nam een pakje voor zijn rekening. ..Dat van dat blik is juist bevonden" con stateerde een der vrienden, „maar. de haring in tomaat is er geweest, dat ruik ik alvast zóó!" Barendse slaakte eensklaps een vloek. Dat, wat hij uit het pak te voorschijn too- verde. verwekte afgrijzen: een zwarte, nog slechts viertandige karn, gestoken in een ko lossale kluit, grijze stopverf. „Schei maar uit" beval hij droef. Maar de vrienden waren al niet meer te houden; als gekken stortten ze zich op de onschuldige paketten, waaruit achtereenvolgens tien tallen verschimmelde blikken, flesschen Ber gerac van terpetijn, verfpotten, tubes, glas scherven. hout van lijsten, gebarsten vaat werk, klonten groene zeep, oude schoenen, schilderskielen. een kapotte snelkoker en ge barsten gipsmodellen te voorschijn kwamen. ,En kijk eens wat ik hier nog opdiepwij len je Zondagsche pantalon!" Maar, Barend se was reeds sprakeloos en reageerde zelfs niet, toen één der vrienden den getypten brief begon voor te lezen, die zich onder in de kist bevond. Amsterdam, 5 Dec. 1936 WelEd. Gestr. Heer, Deze is dienende u te berichten, dat zich onder de door u nagelaten bekentenissen" ook een pak geopende brieven bevond. Ik heb mij tot de afzendster gewend, daar deze blijkbaar uw uitgaven financiert. De drie ter mijnen huurschuld heeft zij mij prompt vol daan. Tot mijn leedwezen, kon ik uw erfenis niet accepteeren. Vracht kist en honorarium stadsreiniging voor mijne rekening. Met de meeste achting, J. SPAAK. Van de tweede flesch rum kwam dien avond niets! Raad Bloemendaal. Bezorgdheid over de Jamboree. Voortzetting van de behandeling der be grooting op Donderdagmiddag. Afwezig de heer Enschede. Bij post 406 van Hoofdstuk VTII (Onder wijs): bijdragen in het schoolgeld voor leer lingen uit de gemeente Bloemendaal, die een inrichting voor bijzonder middelbaar onder wijs bezoeken, geraamd op f 24500, deelen B. en W. mede, dat het in de bedoeling ligt, het maximumbedrag, tot hetwelk bijslag wordt verleend van f 275 terug te brengen tot f 200 per leerling voor die scholen, die subsidie van het Rijk genieten. De heer Rohling (R.K.) zou dezen post slechts voorloopig willen vaststellen, daar één lyceum heeft medegedeeld, niet met f 200 toe te kunnen. Een ander lyceum deelde mede, met f 200 genoegen te kunnen nemen en een derde lyceum heeft in 't. geheel niet geant woord. Neemt de Raad den post voorloopig aan. dan kan de zaak voor het lyceum dat aan f 200 niet genoeg meent te hebben, nog eens nader worden bekeken. Wethouder Hogenbirk (S.H.) zegt, de overtuiging te hebben, dat het lyceum, dat aan f 200 niet geno**; zegt te hebben, royaal door het gemeentebestuur is behandeld. Ont vangt het f 200, dan zal het onderwijs aan die inrichting volstrekt niet geschaad worden. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) spreekt als zijn meening uit, dat aan het Ken- nemer Lyceum verschillende zaken te royaal worden aangepakt. Dit moet voor de leerlin gen, die later niet in luxueuse omstandigheden kunnen leven, op teleurstelling uitloopen. De heer C a s s e V.D.) acht het beter, nu een definitief besluit te nemen. Wethouder Hogenbirk deelt nog mede, dat het lyceum, dat niet geantwoord zou hebben, wèl eenig antwoord gegeven heeft, maar mon deling en in den vorm van verschillende vra gen. Wethouder Hogenbirk (C.H.) zou het er mee eens kunnen zijn. als voor 1936 nog f 275 wordt gegeven en dan nader bekeken wordt, of het voor 1937 f 200 kan worden. De heer Rohling (R.K.) stelt voor, de zaak eerst nog eens in de commissie te behandeeln en haar dan in de eerstvolgende raadszitting aan de orde te stellen. Dit voor-stel wordt verworpen met 5 stem men vóór. De post wordt goedgekeurd. De begrootingen voor het gasbedrijf en het waterbedrijf worden goedgekeurd en de ge- heele begrooting voor 1937 aangenomen. De voorzitter dankt de raadsleden voor hun welwillende opmerkingen. B. en W, zul len voortgaan, de belangen der gemeente zoo goed mogelijk te behartigen. In de daling van het gemeentelijk inkomen komt eenige verbe tering en de gemeente kan met wat meer moed de volgende jaren ingaan. De Jamboree. Bij de rondvraag vraagt de heer Bierens de Haan (Nat. Herstel) of er gevaar bestaat, dat de Jamboree niet zal kunnen doorgaan, in verband met de bekende oneenigheid tusschen de leiders der Nederlandsche padvinders. De voorzitter antwoordt, dat hiervan nog niets positiefs te zeggen is. maar spr. be schouwt de zaak als zeer ernstig, ook voor de gemeente. Het zou goed zijn, dat van hooger hand bemiddelingspogingen werden gedaan. De heer Rohling (R.K.) maakt zich eenigszins bezorgd voor de door de gemeente gegeven garantie. De voorzitter zegt toe, de in den Raad tot uiting gekomen bezorgdheid te bevoegder plaatse in Den Haag te zullen overbrengen. De heer vanRiessen (A.R,) vraag-t betere verlichting van de winkelstraten. Aan deze zaak zullen B. en W. aandacht schenken. Met een woord van dank aan de ambtenaren voor het vele werk aan de begrooting besteed, in 't bijzonder aan den heer Reuring, sluit de voorzitter de vergadering. Bakker kon zijn deeg niet kneden. Stijve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een visch. „Ik had rheumatiek. zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen. en als ik een paar minu ten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mij bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde ver scheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in mijn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch." A. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking worden aange spoord. voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheu matiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwij dering van afvalstoffen, doordat zij Uw af voerorganen. ingewanden, lever en nieren, aansporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheu- matische pijnen verminderen om tenslotte ge heel weg te blijven, Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salt is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat. op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking dc naam Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam voorkomt. (Adv Inaez. Med.) Druk radiotelefoonverkeer met Ned.-Indië. Gedurende November j.I. werden in het radiotelefoonverkeer met Ned.-Indië in totaal 666 gesprekken gevoerd tegen 190 in dezelf de maand van 1935. Dit beteekent een toe name bij verleden jaar met niet minder dan 251 procent.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 11