BOTERLETTERS FRANKEN Weerbericht. 'N BAROMETER? Catet van Huizen Het Bei&uatiikste 54e Jaargang No. 16397 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 4 DecemUer 1936 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij>10132,12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Bijkantoor: Soendaplein 37, Haarlem-Noord, Telefoon 12230. ADVERTENTIëN 15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Tarieven regelabonnementen op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60. elke regel meer 10.15. Onze Groentjes zie hoofd rubriek. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende aboixnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk 30.-, ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Baldwin opnieuw door het Lagerhuis ondervraagd. De premier kan nog: niets zoggen. (Zie ook pag. 4). LONDEN, 4 December (Reuter/A.N.P.) Hedenochtend elf uur is het Lagerhuis bijeen gekomen. De leider van de Labour-party vroeg den minister-president of het hem mogelijk was een verklaring af te leg gen omtrent den constitutioneelen toestand. Baldwin antwoordde: „Attlee is zoo goed geweest mij tijdens de zitting van het kabinet een mededeeling te zen den, dat hij dit zou vragen. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat ik op het oogenblik niets heb toe te voegen aan hetgeen ik gisteren zeide. Churchill vroeg of hij zijn vraag van gis teren mocht herhalen, of de minister-presi dent kon verzekeren, dat geen onherstelbare stappen gedaan zouden worden voor een ver klaring was afgelegd in het lagerhuis. Ook hierop antwoordde Baldwin dat hij niets had toe te voegen aan hetgeen hij gisteren zeide. Sir William Davison vroeg vervolgens den minister-president of hij in staat zou zijn iets mede te deelen aan het Huis, aangezien het zeer wenschelijk is, dat zoo spoedig mo gelijk een verklaring wordt afgelegd. Baldwin antwoordde: „Ik vrees niets te kunnen toevoegen aan mijn verklaring". LONDEN, 4 December (Havas'A.N.P.) Hedenochtend tien uur is Sir John Simon op Downingstreet gekomen en 25 minuten later is hij met Baldwin naar het Lagerhuis gegaan, waar te half elf een kabinetszitting werd ge houden. Vannacht te half twee is de koning van Buckingham-Palace naar Fort Belvedere te ruggekeerd, waar hij omstreeks twee uur aan kwam. Samuel Hoare en Neville Chamberlain ver lieten Downingstreeet te 10.20 uur. De hertog van York verliet zijn paleis even voor tien uur om naar Buckingham Palace te gaan. Te 10.25 keerde hij naar zijn paleis terug. De leden der koninklijke familie hebben voor het oogenblik alle openbare afspraken af gezegd. Mrs. Simpson ongesteld? LONDEN. 4 Dec. (D.N.B./A.N.P.) Naar verluidt is Mrs. Simpson tengevolge van de op winding van gisteren ongesteld geworden. Havas deelt mede, dat zij Londen heeft ver laten en op het oogenblik vermoedelijk bij vrienden in Surrey vertoeft. „Nog vele wegen staan open". NEW YORK, 4 Dec, (Reuter). De New York Times schrijft, dat nog vele andere wegen open staan dan abdiceeren. De Britsche gave om een compromis te vinden schijnt dikwijls onuitputtelijk en kan misschien ook in de huidige crisis een oplossing vinden. Belangrijke mededeelingen in het Hoogerhuïs? LONDEN 4 December (D. N. B. -A. N. P.) Het Hoogerhuis is hedenoch tend voor een buitengewone zitting bijeengeroepen. Men vermoedt, dat in deze zitting een verklaring zal worden afgelegd omtrent het besluit van den koning. De Bloemendaalsche gemeente- begrooting aangenomen. ƒ100.000 voor verbetering van den Zeeweg. De Gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich Donderdag vereenigd met de door B. en W. aangeboden gemeentebegrooting 1937. Daarin is dus begrepen het belasten van den kapitaalsdienst met een bedrag van f 100.000 voor verbetering van den Zeeweg (verandering van het profiel van dien weg) en het onttrekken van f 40.000 aan de reserve. (Oorspronkelijk hadden B. en W. f 34.000 voor gesteld: later stelden zij voor, dat bedrag op f 40.000 te brengen en met het meerdere, f 6000, den post „Onvoorziene Uitgaven" te verhoogen, daar deze post feitelijk op een te laag bedrag was uitgetrokken.) De Raad vereenigde zich ook met het aan gaan van een kasgeldleening van f 300.000. Bloemendaal's raad bezorgd over de Jamboree. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bloemendaal, waarin de gemeentebegrooting werd behandeld, kwam ernstige bezorgdheid tot uiting over de Jam boree 1937, in verband met de oneenigheid in de leiding der Nederlandsche Padvinders. Gevraagd werd, of de Jamboree zou kunnen doorgaan en of de door de gemeente gegeven garantie gevaar liep. De burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, zeide de zaak als zeer ernstig te beschouwen, ook voor de gemeente en zegde toe, te bevoeg- der plaatse in Den Haag naar een en ander Èe zullen informeeren. Wanneer je in de vroege morgenuren, Met tegenzin je warme bed verlaat En door de spleet van het gordijn gaat gluren Naar de voorloopig nog verlaten straat, Dan tracht je voor jezelve uit te vinden, Wat het voor weer op dezen dag zal zijn, Veel lauwe nattigheid of gure winden. Of blauwe lucht met bleeken zonneschijn. Heb je vandaag een winterjas van noode, Of kun je met een regenjas volstaan, Voorzichtigheid 's in elk geval geboden, Je kunt in dezen tijd er nooit op aan. Vaak valt een droevig druilerige regen Op het moment, waarop je dag begon. Dan. als je uitgaat, glinstert op de wegen In elke plas een schuchter straaltje zon. Voor je weer thuiskomt is de storm gekomen, Of slaat een ijzig hagelbuitje neer, Of plenst de kille regen neer in stroomen, Of is het droog, maar koud Decemberweer. 't Klimaat heeft hier een slechte reputatie, 't Is iets waar altijd op gemopperd wordt, Maar één ding dient erkend, aan variatie Vooral in dezen tijd, is geen tekort. P. GASUS. 200 MODERNE MODELLEN KLEINE HOUTSTRAAT 13 - TELEFOON 14112 (Adv. Ingez. Med.) Ook te Haarlem worden feesten voorbereid. Binnenkort definitieve plannen voor den 7den Januari. De Vereeniging Koninginnedag is druk be zig met de voorbereiding van de feestelijk heden, die natuurlijk ook hier in Haarlem bij het huwelijk van Prinses Juliana zullen plaats vinden. Het programma is nog niet vastge steld, maar men is thans toch i'eeds zoover gevorderd, dat dezer dagen, waarschijnlijk reeds hedenavond, in een vergadering van de vereeniging definitiever plannen gevormd zullen worden. Binnenkort hopen wij nadere bijzonderhe den over het programma, dat men zich voor stelt uit te voeren, te kunnen mededeelen. In ieder geval werkt „Koninginnedag" hard, om het feest in Haarlem grandioos te doen worden. Maatsch. Hulpbetoon van Heemstede niet gereorganiseerd. Voorstel-Disselkoen door den Raad verworpen. De gemeenteraad van Heemstede heeft gis teravond het voorstel van den heer Disselkoen (S.D.A.P.), strekkende tot reorganisatie van Maatschappelijk Hulpbetoon, na uitvoerige riscussie met 9 tegen 6 stemmen verworpen. De dienst van Maatschappelijk Hulp betoon komt dus niet onder recht- streeksche verantwoordelijkheid van het college van B. en W. De meerderheid van B. en W. had geadvi seerd het voorstel aan te nemen, terwijl de minderheid (wethouder Dr. Droog) zich er te gen verzette. Voor een verslag der besprekingen zie men elders in dit 'blad. De bloembollenhandel. Opheffing der contingenteering in Zwitserland. Men schrijft ons uit Hillegom: Uit betrouwbare brond vernemen wij, dat door den Zwitserschen Bondsraad is besloten de bestaande contingenteering van bloem bollen en zaden met ingang van 1 December 11op te heffen. Deze contingenteering werd einde 1933 ingesteld en haïl ten doel den par ticulieren handel den kop in te drukken. De Zwitsersehe zaadhandelaren en broeiers kon den op hun verzoek toestemming krijgen om de benoodigde hoeveelheden in te voeren. De hier ter plaatse vrij belangrijke handel met directe levering aan particulieren was echter met één slag onmogelijk gemaakt. In dezen tijd van uit-voerbelemmerlng is deze opheffing dus voor de bonafide particu liere handelaars zeer zeker een prettig St.-Ni- colaasgeschenk. Daar in Franrijk de zaad handelaren reeds geruimen tijd aan de re geering van hun land klemmende betoogen hebben ingezonden tot invoering van een der- gelijken maatregel, waarbij zij wezen op het Zwitsersehe voorbeeld, is deze opheffing van groote beteekenis omdat nu aan deze groep een belangrijk wapen uit de hand geslagen is. Moge het Zwitsersehe voorbeeld spoedig meer navolging vinden. DE BEROEMDE verkrijgbaar bij den bezorger of in onze filialen FRANKEN's Broodfabrieken HAAKLEM, HEEMSTEDE, BLOEMENDAAL. (Adv. Ingez. Med.) De werken aan de Ramplaan. Adres van ontevreden eigenaren van perceelen aan den Raad. Acht bewoners van de Ramplaan, eigenaren van de aan de Westzijde van de laan gelegen perceelen, nos. 6 tot en met 20, hebben zich tot den gemeenteraad van Haarlem gewend met een adres, waarin zij het volgende onder de aandacht van den Raad brengen: Vóór de verbetering en verbreeding van de Ramplaan waren de tusschen den weg en hun perceelen bestaande tuinafscheidingen met de zich daarin bevindende draaihekjes zoodanig geplaatst, dat zij een aan den weg aangepast geheel vormden, zoowel wat het landelijk uiterlijk als het hoogtepeil betreft. Tengevolge van de door de gemeente aan de Ramplaan uitgevoerde werken is voor bij de genoemde woningen schade van verschillen den aard aangebracht (indeukingen en be morsingen met verf van rasterwerk, slechts provisorisch dicht maken van opengebroken toegangspaden enz.). Doch vooral is hinderlijk het hoogere niveau waarop het nieuwe trottoir is geprojecteerd en waardoor zoowel de afscheidingen tusschen den openbaren weg en hun perceelen als de toegangspaden tot hun woningen niet meer volledig aan hun doel beanwtoorden. Bij onderhandelingen door Openbare Wer ken met hen geopend, verklaarden adressan ten te willen medewerken, om het nieuwe gemeentewerk zoo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen. Zij zegden f 50 per perceel dus totaal f 400 toe, indien van gemeentewege een terreinafscheiding zou worden gemaakt, gelijk aan de afscheiding, die bij de perceelen 53 en 57 aan de oost zijde van de Ramplaan geheel op kosten van de gemeente was gemaakt. De directeur van O. W., zoo zeggen adres santen. bleek evenwel niet bereid, uitvoering te geven aan hetgeen bij vorenbedoelde on derhandelingen was overeengekomen, doch wenschte een vergoeding te verleenen van f 2.50 per strekkenden Meter, indien door adressanten een tuinafscheiding op steenen of betonnen fundeering zou worden ge maakt-, overeenkomstig een aan zijn goedkeu ring onderworpen teekening. Die vergoeding gelijk staande met het bedrag, dat door de gemeente zou worden uitgespaard aan af- werkingskosten van het trottoir, indien de door adressanten te maken fundeering tot steun daarvan zou kunnen dienen, werd niet geaccepteerd. B. en W. deelen blijkbaar het standpunt van den directeur en hebben adressanten medegedeeld, dat h.i. het verhoogen van de Ramplaan geenerlei verplichting oplegt ten aanzien van de toegangspaden en tuinen van de aanliggende perceelen. Adressanten meenen daarentegen dat, zoo al geen wettelijke, toch zeker in dezen een moreele verplichting op de gemeente rust. Zij achten het rationeel, dat de gemeente tenminste de bestaande tuinafscheidingen omhoog brengt en de toegangspaden tot de woningen ophoogt tot de kruin van het nieuw te maken trottoir en vragen de mede werking van den Raad. Verduisteringen bij den B. V. L. te Alkmaar. Bedrag zou in de duizenden loopen. Sedert geruimen tijd liepen te Alk maar geruchten, dat er geknoeid zou zijn met de kas van het verband Alkmaar van den Bijzon deren Vrij- willigen Landstorm. Eenige maanden geleden werd den vijf tig-jarigen pro pagandist en secretaris-penning- meester P. J. O. ontslag verleend en is de Justitie in de zaak gemengd. Deze stelde een uitvoerig onderzoek in. Verdacht van verduistering, op lichting en valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, is thans de voormalige secretaris-penningmees- ster gearresteerd. Hij zal dezer dagen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Het verduisterde bedrag, waar naar het onderzoek nog in vollen gang is, schijnt in de duizenden te loopen. Bijzonderheden omtrent de huwelijksplechtigheid. (Van onzen correspondent). DEN HAAG 4 December. Naar wij vex-ne- men zal de gang van den dienst in de Groote Kerk bij het huwelijk van H. K. H. prinses Juliana en Z. D. H. prins Bernhard waar schijnlijk als volgt geregeld zijn: Om ongeveer 11 uur 40 zal het prinselijk paar bij den ingang der kerk aan de zijde der Riviervischmarkt worden ontvangen. Van het oogenblik af dat de prins en de prinses het stadhuis zullen hebben verlaten zullen de klok ken van de kerk beginnen te luiden. Terwijl het orgel speelt zullen de prins en de prinses gevolgd door bruidsjonkers en bruidsmeisjes en de vorstelijke personen het bedehuis bin nengaan. De gemeente zal zich van zijn zetel verheffen nadat het paar en de officieele per sonen de voor hen bestemde zetels zullen heb ben ingenomen. Daax-na zal prof. Obbink die de leiding heeft, den zegen uitspreken. De Motet- en Madrigaalvereeniging, onder leiding van Sem Dresden, zal hierna zixxgen, gevolgd door gemeenschappelijken zang. De zaxxg der gemeente zal worden gesteund door de koniixklijke vereeniging Excelsior. Dan zal prof. Obbink voorgaan ixi gebed en een ge deelte voorlezen uit de Heilige Schrift. Wan neer de gemeente heeft gezongen, volgt een preek. Wanxxeer deze ten einde is, zal de voor ganger het huwelijksformulier voorlezen. Ter wijl het paar zich van zijn zetels zal verheffen zal aan den Prins de volgende vraag worden gesteld: Bekent gij voor God en deze Zijne heilige gemeente dat gij genomen hebt en neemt tot Uw wettige huisvrouw Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina. hier tegen woordig, haar belovende dat gij haar nimmer zult veria te ïx, haar lief te hebben en trouw te onderhouden als eeix vroom en godvruch tig man aaxx zijn wettige vrouw schuldig is, dat gij ook heilig met haar leven wilt. haar trouw te zij ix en geloovende in alle dingen overeenkomstig het Heilig evangelie. Aan de prinses zal de volgende vraag ge steld wordeix: Bekexxt gij hier voor God en deze Zijne hei lige gemeeixte, dat gij genomen hebt en neemt tot Uw wettigen maix Bernhard, Leopold. Friedrich, Eberhard, Julius, Kurt, Karl, Gott fried, Peter, hier tegeixwoordig eix belooft gij hem gehoorzaam te zijn, hem te dienen en te helpen en nimmer te verlaten, heilig met hem te leven, hem trouw en geloof in alle dingen te houden, gelijkerwijs eeix getrouwe en vrome vrouw haar wettigen man schuldig is, over eenkomstig het heilig evangelie. Wanneer deze vragen bevestigend zijn be antwoord zal het paar neerknielen, dominee W. E. Weiter zal dan den zegen uitspreken. Terwijl het paar irx geknielde houdiixg ligt. ziixgt de gemeente psalm 134, vers 3 „Dat 's Heeren zegexx op U daal". Uit handeix vaix ds. Weiter ontvangt het paai den bijbel. Hierna volgt koorzang van de madrigaal- en motetvereeniging en een dankgebed, waar na met het uitspreken van de apostolische zegenbede de dienst zal worden besloten. De beëediging van Prins Bernhard. Uit den Haag vernemen wij uit goede bron. dat de beëedigüig van Z. D. H. prins Bernhard tot officier van het Nederlandsche leger, vrij wel zeker zal plaats vinden te Amersfoort, op Maandag 7 December a.s. De Spaansche broederstrijd. Een Havasbericht uit Madrid meldt, dat de felle strijd in de sectoren van het Madrileen- sche front gisteren na 48 uur kalmer is ge worden. Nei-gens is volgens dit telegram, wij ziging in de stellingen getreden. De militie- ti-oepen hebben in den sector van Moncloa een vijftigtal lijken van Marokanen geborgen. Een krachtige rechtsche verkennings-afdee- ling, die op den linkex*vleugel van de loyale troepen in den sector Villa Verde trachtte door te glippen, is door de regeeringstroepen aaxxgevallen en heeft zware verliezen geleden. In het Noordwesteix vaxx de hoofdstad heb ben de loyalen een poging van de rechtschen om iix de'richting van den weg naar La Co- runa op te trekkexx, verijdeld. Het groote hoofdkwartier der opstande lingen te Salamaxxca meldde hedexxmorgen, dat de i-egeex-ingstroepen nog steeds druk blij ven uitoefeixen op Villa Real, doch tot nu toe leden zij hier zware verliezen. In Asturië zijn een aantal regeerings-miliciens krijgsgevan genen gemaakt, zij bevestigden, dat de re geeringstroepen aaxxzienlijke verliezen heb ben geleden, zij hadden twee treinen en ver scheidene vrachtauto's noodig om hun ge wonden te vervoeren. De radio-club Teneriffe bericht, dat de re geeringstroepen trachtten den spoorweg tus- schexx Madrid en Aranjuez te herstellen, deze poging werd evenwel verijdeld. De veiligheidszone, welke Franco te Madrid heeft aangewezen voor de xxon-combattanten schijnt, ïxaar de opstandelingen mededeelen, door de regeeringstroepen te worden gebruikt voor het aaxxleggen van wapen- en munitie depots. Generaal Queipo de Llano zeide gisteravond ixx zijn gebruikelijke rede voor den radio-zen der van Sevilla dat de Britsche parlementaire enquête-commissie in Spanje valsche berich ten rondstrooit zonder deze te onderzoekexx. Verder deelde hij mede, dat een Fransch ka merlid een enquêtte-commissie organiseert die binnenkort een bezoek zal brengen aan die strekexx van Spanje, welke te lijden heb ben gehad van de barbaarschheid van de re geeringstroepen Ten aanzien van de geruchten om trent het ontschepeix van Duitschers te Cadix, vroeg de Llano waarom de Het woord is aan.... Gilpin: Ik houd er niet van din gen half gedaan te zien. Is het goed, doe het dan flink is het slecht laat het dan ongedaan. Europeesche landen niet aan de zijde der opstandelingen koxxden strij den, „waar duizenden bandieten uit de Sovjet-Unie aaix de zijde der re geering streden." Ook deelde hij nxede, dat de anarchisten-leider Durutti is omgekomen niet op het slagveld, doch vermoord door een communist, die handelde op bevel van Rosenberg, den Sovjetgezant te Madrid. Texxslotte zeide de Llano, dat sedert het be gin van de vijandelijkheden 128 vliegtuigen van de regeeriixg omlaag zijn geschoten en 40 tanks zijn buitgemaakt. Gisteren werd Madrid opixieuw gebombardeerd, vooral de wijken Catro Caminos, Tetoean en Chaxxxberi. Burgos waarschuwt Britsche regeering voor de bombardementen. De Britsche regeering is door de autoriteiteix te Burgos gewaarschuwd dat zonder twijfel voor 15 dezer over dag en des nachts aanvallen zullen plaats vinden op de Spaansche kust tusschexx San Axxtonio en Marbella, ten westen van Malaga. De bombar dementen zxxllen gex-icht zijn tegen schepen, die verondersteld worden tot den vijand te behooren. In de Spaansche territoriale wateren in dit gebied zijn mijnen gelegd AMERIKAANSCHE BRILLEN BIJ KEIP GROOTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Firma C. J. GUDE, 74 JORDENSSTRAAT, TELEFOON 13132, HAARLEM. Het adres voor goed verzorgde maal tijden. DINERS van 1.25, 1.45, 1.65. Kleine diners ƒ0.90, 1.00, 1.10. Dagelijks keuze uit 10 Vlees- en Groentensoor^en. (Adv. Ingez. Med.) Zal koning Edward aftreden? pag. 4 Verwacht wordt, dat de Chineesch-Japansche onderhandelingen zullen worden afge broken. pag. 4 Donderdagmiddag is de sportvlieger M. A. G. van der Leeuw met zijn toestel in de Waal haven gestort en om het leven gekomen. pag 3 Indië's budgetaire positie is nog zwak. pag. 3 De vereeniging „Koninginnedag" te Haarlem is druk bezig feesten voor te bereiden voor 7 Januari. pag. 1 Prins Bernhard zal Maandag tot officier van het Nederlandsche leger beëedigd worden. pag. 1 Bewoners van de Ramplaan adresseeren over de beplanting. pag. 1 Bijzonderheden omtrent de vorstelijke hu welijksplechtigheid op 7 Januari a.s. pag. 1 De Provinciale Staten hebben de provinciale begrooting aangenomen. pag. 6 De Raad van Heemstede wensclit niet over te gaan tot reorganisatie van Maatschap pelijk Hulpbetoon. pag. 7 De Bloemendaalsche Raad heeft de gemeen tebegrooting aangenomen. pag. 7 De stand na de eerste testmatch is: Engeland 263 voor 6. pag. 12 ARTIKELEN ENZ. Augusto Barcia: Storm over de Middelland- sche Zee. pag. 4 Miep Schroder: Het viertal. pag. 3 J. II. de Bois: De Bergensclie beeldhouwer Tjipke Visser zestig jaar. pag 6 I. B. Schuil over Schip in Nood. pag 6 R. de Jong: Liederen-avond pag. 6 II. D. Vertelling: Surprise. pag. 7 Sport in 't Kort De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge- nomen op pag 11.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 1