1 ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 H A A R E E M'S DAGBCAD Ned. Hervormde Kerk te Haarlem. De predikantsvacature. Wij lezen in het verslag van een vergade ring van den bij zonderen kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk te Haarlem: Ingekomen is een schrijven van het Class. Bestuur, waarin verzocht wordt te willen mel den wat gedaan is inzake de bestaande pre dikantsvacature. Uit de bespreking hierover blijkt, dat de Kerkeraad eenstemmig het nog voortduren dezer vacature betreurt. Intusschen kan men niet tot handelen in dezen over gaan voor en aleer Kerkvoogden het op den Ligger vereischte bedrag garandeeren. En juist tot dit 'laatste hebben Kerkvoogden voorals nog geen vrijmoedigheid, gezien de toenemen de tekorten der laatste jaren welke ondanks de groote offervaardigheid der gemeente zich blijven voortbewegen in stijgende lijn. Intus schen zitten Kerkvoogden niet stil en worden nieuwe wegen en middelen beraamd. Vandaar hun voorstel om nadere bespreking over de vervulling der vacature een half jaar uit te stellen. In dien geest zal door den Kerkeraad geantwoord worden aan het Classicaal Be stuur. VOOR DEN- -POLITIERECHTER UIT 'S LEVENS CRICKETSPEL De batsman had den bal uit 't wicket ge slagen en kreeg niettemin straf punten in den vorm van f 12 boete. Zoo gaat het soms in 's levens cricketspel. In dit geval was de bal 't hoofd van den eenen speler en het wicket de schuit, waar de tegenpartij woonde. Toen de een zijn bol binnenboord stak nam de ander zijn bat, in dit geval een loopplank en sloeg den bol uit het wicket. Zoo'n cricketspel is echter in strijd met de maatschappelijke spelregels en daarom had de batsman zich voor den politierechter te verantwoorden. Hij deed dat met veel over tuiging en vertelde, dat hij er bij de politie over geklaagd had, dat paling uit zijn fui ken was gestolen en dat hij toen eenigszins in de richting van een naamgenoot, schoon geen familielid, had gewezen. Die naamge noot had daaruit afgeleid, dat hij van dief stal was beschuldigd en dat kon hij niet op zich laten zitten. Hij stapte in een roeiboot en roeide naar de schuit, waar de man woon de, die de paling vermist had. B'oord aan boord liggende, zei verdachte, was zijn naam genoot begonnen met een stok te slaan, zóo, dat een eternietplaat van een centimeter dikte was gebroken en daarna was de be zoeker met klompen gaan gooien. Toen eerst was de plank erbij te pas gekomen en had verdachte zijn naamgenoot daarmee een klap op het hoofd gegeven. Zelfverdediging dus. „Ik kan er 25 getuigen bij halen," zei de man, waarop de politierechter verbaasd vroeg, waar midden in de Haarlemmermeer langs een eenzame vaart zoo gauw die 25 menschen vandaan waren gekomen. „Van hun werk." zei verdachte, wat de zaak niet bepaald verduidelijkte. De man uit de roeiboot sprak het tegen van den stok, de eternietplaat en de klom pen. schoon hij toegaf zich naar de schuit te hebben begeven om over de palingkwestie te spreken en hieruit is terstond af te leiden, dat hij den ander niet zoetsappig en met vlei taal aan boord is gekomen. „Je had daar niet naar toe moeten gaan," ïei de rechter. „Dat zou ik ook niet gedaan hebben, als ik had geweten, dat hij me met een plank op mijn kop zou slaan," was het antwoord. Dat was echter gebeurd en als gezegd, de maatschappelijke spelregels laten 't niet toe. De batsman meende echter, dat hij in zijn recht stond en zou niet in het vonnis berus ten, zoo hij verklaarde. Ja maar, zei de rechter, die in het straf blad keek, weet je wel in 1920? De man zei, dat hij het wist, maar dat was heel wat anders geweest. Laten we dus af wachten of een hoogere instantie zich nog met de zaak krijgt te bemoeien. HET ONNOOZELE DIENSTMEISJE. Ze was bij een hoofd der school in Aals meer in betrekking geweest en dat betee- kent eigenlijk al, dat het meisje er betrouw baar uitzag, want een onderwijzer, die al tijd met jonge menschen omgaat, krijgt kijk op hen. Doch dwalen Is menschelijk en de onder wijzer had zich schromelijk in het karakter van zijn jeugdige dienstbode vergist, die, zooals nu bleek, een geraffineerde dievegge was. Al eenige keeren was er in het huis geld gemist: een paar keer tien gulden, eens zelfs veertig gulden, maar het meisje durfde men niet verdenken, kalm en onschuldig als zij zich voordeed. Maar nu kwam er eens een jonge dame op visite, die haar handtaschje, waarin een portemonnaie met enkele guldens op een stoel neerlei en even later was het taschje zoek. Zooals het in zulke gevallen gaat, zocht men op de onmogelijkste plaat sen, of de bezoekster het daar neergelegd kon hebben, en het dienstmeisje was degene, die het ijverigst zocht, maar ze keek niet in den vuilnisbak, waar ze het in gestopt had, in de verwachting, dat de vuilnisman, die elk oogen blik kon komen, het dan ongemerkt buitens huis zou brengen. Maar 't was toch te gek, dat- het taschje verdwenen zou zijn en men berustte niet in het geval, zoolas men in de verdwijning van het geld had berust en zoodoende kwam het "uit. dat het meisje de tasch had gestolen. Ze had gebruik gemaakt van de omstan digheid, dat allen uit de kamer waren, waar het taschje lag. en het toen meegenomen naar haar slaapkamer. Daar had ze het geld eruit gehaald, waarna ze. als gezegd, de tasch in den vuilnisbak had weggestopt. Als van zelf kwamen toen ook de andere vermissin gen ter sprake en het meisje bekende, dat zij indertijd er in geslaagd was, het in de linnenkast staande geldkistje met een haar speld open te peuteren. Ze stond thans terecht en erkende de fei ten. maar bleef onbewogen; ze hield het zelfde onnoozele, nietszeggende gezicht. De officier van justitie was van oordeel, dat dit meisje niet voor een voorwaardelijke ver oordeeling in aanmerking kon komen, want dat haar karakter zich niet voor reclasseering leende, waarom hij 5 maanden gevangenis straf eischte. „Heeft U wat te zeggen naar aanleiding van den eisch?" vroeg de rechter. Zij gaf geen antwoord. Heeft U daar niets op te zeggen, als er 5 maanden gevangenisstraf geëischt wordt? was de vraag. Ze had niets te zeggen. De rechter vond de houding van het meisje onsympathiek en was ook niet voor een voor waardelijke straf te vinden, doch legde in plaats van vijf, drie maanden gevangenis straf op. Voor het Kerstfeest. Een vraag van Padvinders. In de maand December zal men de Padvin ders uit het District Haarlem opvallend druk bezig zien. Keurig in uniform gekleed zal men hen dikwijls te ontmoeten beladen met groote en kleine pakken. Wat is toch het geval? Aangemoedigd door het prachtige resultaat van vorige jaren hebben zij in tallooze winkels tonnen geplaatst met het opschrift (door de Welpen geteekend) „KOOPT EEN, KOOPT TWEE, één in de ton." En het resultaat? Gaat U des avonds maar eens kijken. Hun troepwagens (meestal zelf vervaardigd) moe ten er aan te pas komen om alles te verzame len en naar één der Troephuizen te brengen. Maar dan het hoogtepunt. Door allen, die één in de ton gedaan hebben, daardoor in staat gesteld, gaan zij de avond vóór Kerstmis naar de, voor hen met zorg ge kozen, adressen en brengen daar een Kerstver rassing, meestal bestaande uit levensmid delen. Wie zou niet gaarne medewerken aan deze Goede Daad in het belang van behoeftige plaatsgenooten? De kindervriend uit Spanje. Bij de fabrieksarbeiderskinderen. Vrijdagavond kwam de kindervriend uit Spanje, ondanks alle moeite die het hem door den toestand in zijn vaderland kostte, op bezoek bij de kinderen van de werklooze leden van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders. Het was dit jaar voor de tweede maal, aldus de voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer Van der Zee, dat men een dergelijk feest had georganiseerd. Beide malen had men met ernstige financieele moeilijkheden te kampen. Doch dank zij de hulp van alle zijden, was ook ditmaal weer het feest tot stand gekomen. Dit was misschien de eenige ernstige noot van dezen avond, want verder was het één en al blijheid en vroolijkheid, en kindervreugd. Daartoe droegen de vroolijke muziek van de Lagatina-band en de grappige goocheltoeren van mr. Lawoe het hunne bij. Maar de feest vreugde steeg toch ten top. toen St. Nicolaas, op den voet gevolgd door zijn oolijken knecht, met veel gejuich werd binnengehaald. Daarna was het woord weer aan mr. Lawoe, als jongleur, aan de band, en tenslotte aan Jan KLaassen en Katrijn, die de kinderen met hun koddige streken en grappen best wisten te vermaken. Een geslaagde avond, met veel kin dervreugd en glunderende gezichtjes. En dat was toch de bedoeling! NIEUWE TITEL VOOR IR. W. J. C. GELINCK. Aan onzen stadgenoot den heer W. J. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, is bij Kon. besluit de persoonlijke titel van „inspecteur-gene raal" toegekend. Een zaal vol zingende vogel$. Onderlinge wedstrijd van kanariekweekers. Uit honderden keeltjes klinkt een vroolijk, helder gezang, dat ineensmelt tot een zacht en welluidend geheel. Dat is de eerste indruk, dien we krijgen van de tentoonstelling,welke de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Bond voor kanarieteelt en Vogelbescherming deze dagen in café Spoorzicht heeft georgani seerd. En het is een prettige indtruk. In minimaal kleine kooitjes zitten de kleine gevleugelde zangers luid en onbekommerd te zingen. Deskundigen verzekeren ons zelfs, dat de diertjes het best groeien, in die kleine kooitjes. Doch er is ook een groote volière, met een fraaie collectie z.g.n. kleurvogels. Vogels, met een warmgele, bijna oranje kleur. Hier zit de crème de la crème van de Haar- lemsche kanaries, waterslagers en Harzer- vogels, die fluiten en slaan, rollen en knorren, en hoe die vaktermen al meer mogen heeten. De opening. De voorzitter, de heer P. J. de Boer, memo reerde in zijn openingsrede, dat de afdeelin; in twee jaar tijds was uitgegroeid van een groepje van acht leden, tot een flinke afdee ling met ruim veertig leden. Doch niet alleen dit ledenaantal gaat in stijgende lijn, ook de kwaliteit van de gekweekte vogels wordt steeds beter. Dit deed spr. vooral een genoe gen, omdat de vereeniging naast de kanarie teelt, ook de bescherming van de wildvogels propageert. Haar streven is, alle kooivogels als lijsters, vinken en leeuweriken te vervangen door kanaries. Deze vogels toch, zijn huisdie ren geworden, die zonder den mensch niet kunnen bestaan. De wildvogels daareentegen, hooren niet thuis in de kooi, maar in de vrije natuur. Na een hartelijk woord van dank aan de dames en heeren, die het hunne tot het tot standkomen van de tentoonstelling hebben bijgedragen, verklaarde de voorzitter de ten toonstelling voor geopend. De wedstrijd. Tenslotte werd de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt. Deze luidde als volgt: Harzer kanaries: Klasse I (vier vogels eigen kweek) 1. A. Jan sen, 2. J. v. Gasteren. 3. J. Tichelaar, 4. H. Engelhart. Klasse n (twee vogels eigen kweek). 1. B. J. Dikkers, 2. H. Engelhart, 3. J. v. Gasteren, 4. S. Piek. Klasse II (een vogel eigen kweek). 1. A. Jansen, 2. J. v. Gasteren. Klasse VI (een vogel vrije inzending). 1. H. Engelhart, 2. P. A. Meuring, 3. A. P. Meuring, 4. S. Piek, 5. P. A. Meuring. Waterslagers. Klasse IX. 1. P Lodder. De eereprijzen werden als volgt toegekend: 1. A. Jansen, 2. J. van Gasteren, 3. J. Tiche laar. 4. B. J. Dikkers, 5. H. Engelhart, 6. J. van Gasteren, 7. A. Jansen, 8. J. van Gasteren, 9. J. van Gasteren, 10. P. A. Meuring, 11. H. Engelhart, 12. P. A. Meuring, 13. A. P. Meuring, 14. S. Piek, 15. P. A. Meuring, 16. P. Kuijpers, 17. F. Slooten, 18. P. Lodder, 19. H. Engelhart. De meesterzanger van de Harzer-vogels is eigendom van den heer B. J. Dikkers, en die van de waterslagers van den heer P. Lodder. De tentoonstelling, welke twee dagen duurt is geopend: Zaterdag van 510 uur en Zondag van 106 uur. Liefhebbers van kanariesport verzuimen niet hier eens een kijkje te gaan nemen. j Deutsche Evangelische Gemeinde in Haarlem. Een nieuwe leeraar. Als opvolger van Pfarrer Kaetzke, die een beroep naar Den Haag heeft aangenomen, is door het „Kirchliche Aussenamt" van de „Deutsche Evangelische Kirche" benoemd Pfar rer Hugo Kirchner van Derenburg (Harz) Pf. Kirchner hoopt zijn intrede in Haarlem te doen Zondag 6 December te 10.30 uur in de kerk Parklaan 34. Pfarrer Henn uit Rotter dam zal Pf. Kirchner in zijn nieuw ambt bevestigen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 6 DEC. Pragr. I Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. III. 8.30 Keulen Concert door het Westduitsche kamerorkest olv. Hermann Hage- stedt. 9.05 Fransch Brussel Gramofoonmuziek. 9.20 Keulen ..Tragt Eure Herzen in den Mor gen". 9.50 ld. Gramofoonmuziek. 10.20 Fransch Brussel Door de luisteraars gevraagde gram platen. 10.50 ld. Gramofoonmuziek. 11.20 Parijs Radio Gevarieerd concert door leden van het „Orchestre symphonique de Paris" olv. Marcel Labey. 12.20 ld. Orgelconcert door Marthe Bracquemond. 12.50 Vlaamsch Het omroep orkest olv. Paul Douliez. 1.20 ld. Gesproken dagblad van het NIR. 1.30 ld. Salonorkest olv. Walter Feron. 1.50 ld. Gramofoonmuziek. 2.20 Diversen. 3.20 Keulen „Nette Sachen aus Köln". 5.20 Deutschlandsender „Die berühm- testen Fanfarenmarsche". 6.20 Weenen Tijd sein. Programmanieuws. 6.30 ld. Populair con cert olv. Josef Holzer. 7.25 Keulen „Ein Abend bei Paul Lincke". 9.20 Boedapest. Concert door een ouden zigeunerprimas. 10.05 Berlijn Pro gramma van München (Münchener dans- orkest). 11.20 Id. Anton Goronzy en zijn orkest. Progr. IV Vlaamsch Brussel: 8.30 Kroniek van den dag, 8.40 Gramofoonplaat. 8.45 Ge sproken dagblad van het NIR. 9.00 Gramo foonmuziek, 10.20 Populair concert olv. Karei Walpot, 11.05 Gramofoonmuziek. 11.50 Piano recital door Renée Beeghs, 12.20 Gramofoon muziek. Droitwich: 12.50 Het London Palla dium orkest olv. Jack. Frere, 1.50 Mantovani met zijn Tipica orkest. 2.20 Tuinbouwpraatje, 2.40 BBC Harmonie orkest olv. B. Walton O'Donnell. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.00 Diver sen. 4.20 Droitwich BBC orkest olv. Gideon Fagan Afd. C. 5.20 Diversen. Droitwich: 5.40 Het Pro Arte Strijkkwartet, 6.35 Alistair Cooke „The Cinema", 6.50 „The Table under the Tree", 7.35 Programma van Danmarks Radio. Concert door Louis Preil met zijn orkest 8.20 Kerkdienst van het Leger des Heils in „The Clapton Congress Hall". 9.05 Diversen. 9.25 London Regional Albert Sandler en het Park Lane Hotel orkest. 10.05 Droitwich BBC Thea ter orkest olv. Harold Lowe, 10.50 Id. Epiloog 11.00 Danmarks Radio (of diversen) Kai Ewans' dansorkest uit Rest. Nimb. 11.20 Id. Uurslag en klokkenspel van den Raadhuis toren. Progr. V. 8.0024.00 Diversen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 7 December 1936. Progr. I Hilversum I (Huizen). Progr. n Hilversum II. Progr. Ill 8.00 Keulen. Concert door het Hans Bund-orkest: 8.20 Parijs Radio. Gramo foonmuziek; 9.05 Keulen. Tijdsein. Nieuws berichten. Waterstandberichten 9.20 .Rau- pelzchen", sprookjesspel van Ludwig Hof meier; 9.50 Richard Heinemever: Was brach- te der Sportsonntag? 11.20 Danmarks Radio Uurslag en klokkenspel van den Raadhuis toren; A. Bendix' ensemble uit Rest. „Wivex". 12 20 Vlaamsch Brussel Gramofoonmuziek; 12.50 Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason: 1.20 Gesproken dagblad van het N.I.R.: 1.30 Dansmuziek oi.v. Stan Brenders: 1.50 Gra mofoonmuziek; 2 20 Diversen; 3.20 Deutschl. sender Populair concert door het omroepor kest oi.v. Otto Dobrindt; 4.20 Parijs Radio. Programma van Straatsburg „concert"; 5.20 Fransch Brussel Dansmuziek door Fud Can- drix-orkest; 6.20 London Regional. Het Serge Krish Septet; 7.20 Berlijn Bferichten. „Wir teilen mit7.30 Hans Bund en zijn or kest; 8.20 Fransch Brussel. Populair concert; 9.20 Actualiteiten; 9.35 Beromünster Was u al eens in den winter in Zwitserland? Skiloo- pen nu. en voor 40 jaar; 10.05 Fransch Brus sel. Vervolg populair concert; 10.20 Vlaamsch Brussel Gesproken dagblad van het N.I.R.; 10.30 Fransch Brussel Concert door het om roeporkest O.I.V. Stan Brenders: 11.20 Parijs Radio. Dansmuziek door het Argéo Andolfi- orkest. Progr. IV 8.00 Vlaamsch Brussel. Gymnas tiekles. 8.20 Tijdsein. Gramofoonmuziek: 8.30 Kroniek van den dag; 8.40 Gramofoonplaat: 8.45 Gesproken dagblad van het N.IR.; 9 00 Gramofoonmuziek: 9.20 Diversen: 10.35 Droitwich Godsdienstoefening: 10.50 Tijdsein van Greenwich. Weerbericht: 11.05 Orgelcon cert door Horace Finch; 11.35 London Re gional BBC Sehotsch orkest o.l.v. Guv War- rack: 12.05 Haydn Heard en zijn orkest: 12.45 Droitwich BBC-orkest van N. Ierland o.l.v Peter Montgomery: 1.20 Ooggetuigeverslag v. d. test-match AustraliëEngeland: 1.40 Orgel-recital door O. H. Peasgood; 2.25 Lon don Regional Arthur Salisbury en zijn or- Het Nationaal Huwelijks geschenk. Plannen voor het jacht. Verbouwing van een gedeelte van het paleis Soestdijk. Het uitvoerend comité voor het nationaal huwelijksgeschenk heeft op 4 dezer een ver gadering gehouden, waarin definitieve be sluiten konden worden genomen, nadat vol ledige goedkeuring van en instemming met de voorloopige plannen was verkregen van de Koningin en van Prinses Juliana en Prins Bernhard. In de eerste plaats werd besloten zoo spoe dig mogelijk te beginnen met den bouw van het prinselijk jacht voor de binnenwateren. Plannen, die geheel zullen voldoen aan de wenschen van prinses en prins, en kosten raming zullen binnen eenige dagen ter be schikking zijn. Het ligt in het voornemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5' '2 meter breedte en een diepgang van 1.70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroo men. het IJselmeer, de Friesche meren en de andere grootere wateren van Nederland kun nen bevaren. Het zal een motorjacht zijn en aan alle moderne, te stellen eischen van bouw en in richting voldoen. Het zal in het aanstaande voorjaar voor gebruik gereed zijn. Daarnaast is het definitieve plan voor mo derniseering, verbouwing en inrichting van den door het Prinselijk paar te bewonen vleugel van het paleis Soestdijk goedgekeurd. Met den meesten spoed wordt thans aan het bestek gearbeid, waarna de aanbesteding zal plaats vinden. Het betreft hier een omvang rijk werk, dat, naar verwachting, uiterlijk te gen het eind van den volgenden zomer gereed zal zijn. Aan de achterzijde van het paleis zal een groot terras worden aangebouwd, waarop de aan die zijde gelegen zitkamers en andere vertrekken, die gedeeltelijk ver groot zullen worden, uitkomen. Het geheel zal worden voorzien van cen trale verwarming, terwijl voorts tennisbanen in het park zullen worden aangelegd. Dit is een korte weergave van de besluiten van het uitvoerend comité. Hoewel reeds be langrijke bedragen bij den algemeenen penningmeester zijn binnengekomen, is dit totaal nog niet voldoende om die besluiten in hun vollen omvang ten uitvoer te leggen. Dit kan geen verwondering wekken, daar in de provincie het doelmatige bieden van de ge legenheid tot bijdragen tijdroovend is. Het comité wenscht intusschen wel met al len aandrang te verzoeken dat zij. die nog niet aan hun wensch tot het geven van een bij drage hebben voldaan, zulks alsnog ten spoe digste doen, opdat de prinselijke woning bin nen den korst mogelijken tijd ter beschik king kan worden gesteld. De blijde huwe lijksdag nadert snel en dus tevens het, oogen- blik, waarop het Nederlandsche volk zijn ;eschenk zal aanbieden. Tenslotte wenscht het comité te constatee ren, dat de indruk als zou. in tegenstelling met den uitdrukkelijken wensch van prinses en prins, een ernstige versnippering van ge schenken te vreezen staan, niet juist is. Wel zijn of worden afzonderlijke inzamelingen ge houden, doch de daarmede verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met onder leiding van het nationaal comité voor een onderdeel van een der beide boven om schreven geschenken bestemd. Nadere bijzonderheden over het te bouwen jacht en de veranderingen, die aan het palels Soestdijk zullen worden aangebracht, volgen binnen enkele dagen. Stort uw bijdrage bij den penningmeester van uw plaatselijk comité, of bij de dagbla den, of op rekening van den algemeen pen ningmeester te Amsterdam, Giro 285285. kest; 2.55 BBC Midland orkest oi.v. Reginald Burston; 3.55 Gwladus Naish, sopraan en Campell Murdoch, bariton; 4.20 Orgelconcert door Harry Farmer; 4.50 Het Victoria Hotel orkest o.l.v Emilio Colombo; 5.35 Droitwich Piano-recital door Stanislas de Niedzielski; 7.40 „The Music Shop", met het Geraldo or kest; 8.20 Rome Concert o.l.v. Ferrucclo Ca- loslo m.m.v. Giannini Arangi Lombardi, so praan en Enzo de Muro Lomanto, tenor. 9.00 Droitwich. Alfredo Campoli en zijn orkest; 9.20 Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsberichten; 9.40 Weenen Concert door het Tautenhaynkwartet: 10.35 Droitwich B BC-orkest o.l.v Warwich Braïthwaite; 11.35 Dansmuziek gr.platen. Progr. V 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: zang. 1 Joseph Schmidt. Ein Lied geht um die Welt; Tiritomba; Ein Stem fallt vom Him- mel; Frag'nicht; Lizetta; Mandulinata di Napoll. 2. Lucienne Boyer. Parlez mol; J'ai latssé mon coeur; Ne dis pas toujours; L'étoile d'amour; Prenez mes roses; Parle moid'autre chose; Quand tu seras dans mes bras; J'ai rêvé de t'aimer. 8.0012.00 Diversen, Vol verwachting klopt ons hart. Twee stijf ingepakte dreumesen staan in den kouden Decemberwind voor het verlichte winkelraam. Een ouderwetsche snoepwinkel ergens In een stille zijstraat Achter de ruit glanzend gelakte chocolade wonderen en hevig gekleurde suikeren ge drochtelij kheden, veel geel, veel hardrose met daartusschen chocoladebruin en wit. Vlak vooraan een rijtje chocolade muizen, in zilver gepakt met lange dunne staarten van ineengedraaid zilverpapierzilveren waren er ook en gouden Prachtig waren die muizeneen choco lade poppetje met rood suikeren pantoffeltjes aan en een gestreept clownshoedje op was ook wel heel mooi maar die muizen waren toch het begeerlijkste van alles. Opgewonden schreeuwden de dunne stem metjes in de koude vriesluchtditte.... gommenikkie enne datteenne gossie hierojö Zij hooren en zien niets van hetgeen er om hen heen gebeurt. Zij zijn weg in een droom van Sinterklaas-heerlijkheid. Willen jullie wel zoo'n zilveren muis? klonk het plots achter hen. Een vriendelijke oude dame met een boodschappermet aan den arm boog zich voorover. Ja hè Twee paar oogen werden achterdochtig op geslagen. Tusschen „willen" en „krijgen" en „heb ben" liggen voor sommigen onoverbrugbare afstanden. Even later staat het gezelschap voor de smalle met wit zeildoek bespannen toonbank. Zoo'n muis moet het zijn nietwaar jon gens? dringt de vriendelijke dame aan. Stijf tegen elkaar gedrongen staan de klei ne hummels. Zij kijken en zwijgen Hun felle taxeerende oogen gaan van den suikeren Sinterklaas naar de groote chocolade poes met het koperen belletje en vandaar zwerft hun blik naar het kolossale marsepei nen varken dat middenin de étalage op een houten bord staat Binnen kun je alles zooveel beter zien dan buiten door het beslagen raamBinnen is het licht en warm en ruikt het zoet Het is overweldigend van ongewoonheid. Hun kleine zieltjes vinden geen woorden voor al die pracht die hen met stomheid slaatzij zijn bezig een sprookje te be leven zonder dat zij het wetenniets is onmogelijk op dit moment. hun kinder fantasie reikt naar het onbereikbare Zij voelen de chocolade poes al in hun bezit of misschien heel misschien gaat straks de suikeren Sinterklaas mee naar huis of ofbegeerig zoeken zij naar iets nog mooiers, nog ongedroomder. De muizen worden" zwijgend In ontvangst genomen. Wat zeggie nou?, dringt de winkeljuf. Dank u jefauklinkt het benepen. Dan schieten ze als schichtige hazen den winkel uit de straat op. Zij schijnen niet erg blijvindt de dame teleurgesteld Sukke Schapemeewarigt de juffrouw. Maar de dame had het Sprookje niet ge zien. en in het hoofd van de winkeljuf frouw is geen plaats voor sprookjesdaar leeft de vorm der dingen zonder hun geest. Zijn wij per slot van rekening niet allen als deze twee hummels met hun zilveren muizen? Hebben wij niet allen op onze beurt zulke zilveren muizendie o zoo begeerlijk lijken gezien door het glas van onze verbeelding Zijn wij niet allen kinderen, voor wie slechts de begeerte zin heeft en niet het bezit? Is het niet het onbereikbare, dat ons trekten likt met zijn stralende luister van belofte? Verlangen wij niet steeds weer iets anders, zoodra het Lot ons een wensch ingewilligd heeft? Als de kans op vervulling van onzen lleve- lingswensch zich voordoet grijpen wij dan niet aanstonds hooger.... reiken onze begeerten niet dadelijk verder Wat eerst onbe reikbaar scheen, wordt plotseling tot iets heel gewoonsen.... al spoedig verliest het alle bekoring voor ons. Wat gemakkelijk verkregen wordt heeft geen waarde meerwij willen al meer al meeren het eerst zoo vurig begeerde lijkt plotseling vaal en glansloos. Sommigen staan hun gansche leven hunke rend als een kind voor een bewasemde ruit en trachten iets op te vangen van de glanzende luister die altijd voor anderen isen vol verwachting klopt hun hartHoop en ver wachting zijn de gulden voering van de grauwe dekmantel die over hun levens gespreid ligt. En niet zij zijn de beklagenswaardigen. Dat zijn de anderen wien iedere wensch ge gund en ieder verlangen vervuld wordt.... Want oneindig meer dan het bezit is de begeerte, want het is niet het bezit maar de begeerte die ons het Sprookje doet beleven. AMY GROSKAMP—TEN HAVE. De Zending en 'e Kerk. Ned. Herv. Een belangrijke vergadering. Het Classicaal Bestuur van Haarlem der Ned. Herv. Kerk heeft alle Kerkeraden in de Classis Haarlem uitgenoodigd tot een buiten gewone Classicale vergadering op Donderdag 10 December av. 7.30 uur in de Ned. Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan om over de zendings- belangen te spreken. Dr. H. Kraemer zal dien avond als inleider aanwezig zijn. In Haarlem zal een gemeenschappelijke reis van deelnemers aan de vergadering georgani seerd worden. Danielle Darrleux en Charles Boyer in Mayerling. .(Frans Hals), Het huwelijk van Prinses Juliana. Kerkelijke plechtigheid te Haarlem. Naar aanleiding van het as. huwelijk van Prinses Juliana zal op 6 Januari, dus op den dag vóór het huwelijk, een bidstond in de Groote Kerk plaats hebben. Op voorstel van de Evangelische Alliantie zal in verband met dit huwelijk de „Week der Gebeden" niet in de eerste, maar in de tweede week van Januari plaats hebben. Ook de Kerkeraad der Geref. eKrk heet; oe- 1 sloten, naar aanleiding van het huwelijk vaa Prinses Juliana een kerkdienst te houden, waarin Ds. C. Veenhof zal voorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 13