Blijft Fit! Napoleon's H.D.« Het rotsgebergte van den Canadian Pacific Spoorweg continentale stelsel. ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 H A A R L E M'S DAGBCAD Wat een groote reclame campagne vermocht. Ik heb den lezer mogen rondvoeren langs Banff en Lake-Louise, Moraine Lake en O'Hara, langs wat wij de mooiste gebergte hoekjes der aarde lijken. Al deze zijn ontdekt, onderzocht en de gehuchten gemaakt door den grooten spoorweg, die het Canada van het Oosten met den Pacific, den grooten Oceaan van het Westen verbindt. In 1857 al was de exploitatie begonnen, drongen moedi ge mannen als Capt. Palliver en Dr. Hector in de wildernissen van het rotsgebergte door met de speciale bedoeling een traject te zoe ken, waarlangs een spoorlijn zou kunnen wor den aangelegd. In 1885 kon de lijn worden geopend. Van de 2600 mijl, die de Canadian Pacific heeft aangelegd, zijn de 200 mijl, dus 320 Kilometer door het rotsgebergte wel de kostbaarste en. moeilijkste geweest. Telkens weer slingert de trein omhoog door rivierda len en kloven naar bergpassen, zoo om de 2500 meter hoog, om dan weer neer te dalen meteen langs de bruisende bergstroomen om een overgang over den volgenden bergrug te zoeken. 200 mijl ingenieurswerk wordt dit stuk genoemd. Het kostte 12 millioen dollars toen die nog 2.50 kostten en daarvan werd 2 mil lioen aan dynamiet en andere explosiestoffen uitgegeven. Tijdens die onderzoekingen en gedurende het werk werden enkele plaatsen gevonden, die zoowel door hun ligging als door de bijzondere schoonheid der omringen de natuur aangewezen leken om later toeris ten te trekken. De Natuur maakteden speel tuin voor den mensch, de Canadian Pacific stelt ons in staat hem te bereiken en er van te genieten. Door de spoorlijn, door luxueuse hotels, door chalets en Bungalow-camps, door Zwitsersche gidsen en paarden beschikbaar te houden. Het Gouvernement hielp, nam de oorspronkelijk door de C. P. R. aangelegde wegen over, stempelde de mooiste plekjes tot nationale parken of wel natuurmonumenten, beschermde bosschen en wilde dieren en leg de de kampeerparken aan, waarvan wij zoo graag profiteeren. De spoorweg kwam er, dank zij vele offers en het persoonlijk inzicht van Koningin Vic toria, maar de menschen ontbraken in het nieuw omsloten land. Een groote reclame campagne werd op touw gezet. Uit alle dee- len der wereld stroomden de kolonisten toe. Steeds grooter werden de zaken en de belang rijkste uitvoer naar de door haar in het le ven geroepen havens aan de Noordelijke kus ten der Stille Zuidzee deden de Maatschappij besluiten zelf ook dezen Oceaan te gaan be varen en eigen verbindingen te openen met China en Japan. Personen en vrachtvervoer namen steeds grooter afmetingen aan. Toen het land goed produceerde, bouwde de Cana dian Pacific schepen om het graan over den Atlantischen Oceaan te brengen en zelf de nieuwe kolonisten en hun benoodigdlieden te gaan halen. Zoo ontstond het reuzenlichaam, dat thans Canadian Pacific heet en driekwart der aarde met haar geregelde diensten om spant. Haar schepen behoor en tot de mooiste, grootste en rijkste, waarmede onze nationale scheepvaart concurreert.en samenwerkt bijv. voor de nieuwe route naar de Oost met de Java-China-Japan lijn. En dat is een prachtige reis. Per Holland-Amerika lijn naar New York, Canadian Pacific door het mooiste gebergte der wereld, een kijkje in Japan, een idee van China en dan weer op een Nederlandsch schip in Nederlandsch-Indië aankomen. Ge kunt natuurlijk ook met de Canadian Pacific uit Liverpool of Southampton vertrekken. De maatschappij zorgt uitstekend voor u van den Coolsingel in Rotterdam af tot Tokio of Sjanghai of waar ge haar verlaat. Dat weet ik bij ondervinding! Natuurlijk zal iedereen, die de reis van of naar Indië over Canada maakt, trachten iets meer van dit mooie land te zien te krijgen, dan de treinreis alleen geeft. En ook hierin helpt de Canadian Pacific. Niet alleen heeft ze haar eigen telegraaflijn, dwars over het continent, en bezit ze de meeste stoomboot diensten op meren en rivieren, maar ze bouw de ook de bekende prachtige hotels. Haar voormannen verzorgen elk jaar ritten te paard van vier of vijf dagen door telkens andere, nog weinig bekende streken. Op alle denkbare manieren wordt den reiziger er het leven aan genaam gemaakt en daarin helpt het gou vernement vooral mee door den wegenaanleg. Door de nationale parken ligt een wegennet, dat buitengewoon goed verzorgd genoemd moet worden. Bijna steeds geteerd en dus stofvrij en ik heb, zoo juist de rondreis door de drie groote parken Banff, Yoho en Kootenay ach ter den rug, een reisje van 400 K.M. over wegen, vrijwel uitsluitend aangelegd om den toerist in staat te stellen dit prachtige land op zijn gemak te leeren kennen. Een gedeelte is provinciale of rijksweg en dat zouden we gauw merken toen we Field verlieten in Wes telijke richting om de rondreis te gaan ma ken. Bij het verlaten van Yoho-park veranderde de asphaltweg plotseling in een stoffige steen woestenij, aangelegd langs de berghellingen in de vallei van de Kicking Horse rivier. Ik heb zelden gevaarlijker weg met mooier en inte ressanter uitzichten bereden dan van Field tot Golden. Meest hoog boven de rivier, die diep onder ons zijn weg zocht tusschen steile rotswanden en steeds afschuivende puinhel- lingen en toch voortdurend begeleid door het spoor der Canadian Pacific. De weg stijgt en daalt, nu eens smaller, dan wat breeder, vol steenen, zóó, dat op een breeder gedeelte een wagen staat met een gat in het benzinereser voir van een door de wielen opgeworpen steen. Dat was een mooi sleepje voor ons en maakte den weg alweer interessanter. In plaats van foto's maken, wat door rook toch moeilijk ging, had ik al mijn krachten noodig voor het troosten van twee in doodsnood in den defecten wagen meezwierende dames. Golden was eens een belangrijke mijnstad, maar dat duurde niet lang. Nu liggen er wat houtzagerijen en is er het wegen- en spoor wegkruispunt. Het ligt in de vallei van de Columbia rivier, die wij nu verder Zuidwaarts yolgen. Een reuzerivier in een geweldige val lei, die het rotsgebergte van het Serkerkge- bergte scheidt. Overal liggen boerderijen, wordt klaver gemaaid of staat het koren in schoven. De rivier slingert in breede banen door een lage vlakte, vol populieren, onwillekeurig denk je aan het Rijndal in de buurt van Heidelberg, maar dat is breeder en hier zijn de omringen de bergen hooger, telkens met gletsehers ge kroond. Een 100 kilometer snellen we zoo voort langs den grooten weg naar het Cana- deesche Kimberley, waar bijzonder rijke lood- en zinkmijnen liggen, die den spoorweg heel wat werk geven. Dan zwaaien we linksaf uit de breede vallei een nauwe kloof in en staan even later voor de toegangspoort van Koote nay park, dat al een heel merkwaardige ge schiedenis heeft. De provincie British-Colum bia wilde een verbindingsweg met het touris- tencentrum Banff en begon met den aanleg. De oorlog bracht geldgebrek en de Staat ver klaarde zich bereid den weg over te nemen en af te maken als de provincie aan weers kanten van den weg een 5 mijl breede strook afstond om als National-Park bewaard te blijven. De ingang is al mei-kwaardig. Een die pe kloof, waar de weg even boven de rivier doorheen slingert, mondt uit op een ronde open plek, waar heete bronnen radiumhou- dend water omhoog brengen. Daar is een keu rig zwembad gebouwd, waar iedereen inkruipt als het 's avonds koud wordt. Er staan een paar hotelletjes en er is een camping-ground, een flinke winkel, al wat er noodig is. Niets meei'. Behalve een tweede rotspoort, de ijze ren Poort genaamd om zijn bloedroode ijzer- roeskleur. Daardoor slingert een weg steil om hoog naar een prachtig begroeide vallei. Over een bergpas omlaag in een dal. Telkens ver gezichten op rotspieken en gletschers, maar ook intieme meertjes in dennebosch, of eilandjes in snelstroomende rivieren. Een paar maal springt een hinde over den weg. Midden in een klein meertje staat een wijfjeseland wa terleliebladeren te kauwen. Haar twee kalfjes liggen aan den oever te zonnen in het warme zand. En zoo wisselen de vergezichten steeds weer. Om de 30 of 40 mijl is een kampeerter rein met kookkachels, afdakjes om onder te eten, meest stroomend water en anders een beek en steeds een groote haard in een half open zaaltje om 's avonds bij het houtvuur te zitten. Nu eens stoppen wij bij een bordje met vergezicht op berg zoo en zoo, dan bij een ver wijzing naar een mooien waterval of diepe rotskloof, die hier of daar in de bosschen ver scholen ligt. Wij loopen een uur om de plek te zien waar de Indianen vroeger hun roode oker haalden, om zich met oorlogskleuren te beschilderen, vinden er een rijke ijzersulfaat- bron, en drie elanden die van het zoute water staan te smullen. Daar komt ons weer eexx wagen uit Banff tegemoet en rijden we langs de bekende route over Castle en langs de Bow-rivier naar Banff. Niet voor lang. Den volgenden dag al brengt de trein ons nu laag door de vallei van de Kicking Horse rivier. Donderend weerklinkt het gestamp van de zware locomotief door de diepe kloof, steeds nieuwe bochten, steeds andere rotsen, brug gen, viaducten, een zeldzaam afwisselende reis. In Field bereiken we weer de Columbia- rivier en volgen die Noordwaarts, telkens weer met mooie vergezichten in het dal. Dan Glacier-park en Craigellachie, de plek waar Oost en West elkaar ontmoetten bij den aan leg vaxx den spoorweg en in 1885 door den Directeur der Maatschappij de laatste klink nagel in de rails werd geslagen. Zoo gaat het door tot de avond valt, de bergtoppen, afste kend tegen een felgekleurde avondlucht weer spiegelen in de meertjes langs de lijn. Mid den in den; nacht overstappen bij Kamloops. En daar begint een heel ander verhaal, al is het er weer een vaix bergschoonheid en zonneschijn. Wij gaan naar Jasper National Park aan de Canadian National Railwaj's. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN Het Novembernummer van het Maandblad ,Ons Zeewezen" herinnert eraan, dat het den 21sten November 130 jaar geleden was, dat Napoleon zijn continentaal stelsel invoerde; bij decreet van 21 November 1806 werd te Berlijn het Britsche Rijk geblokkeerd. Alle briefwisseling en alle verkeer met Engeland werd verboden, alle Engelsche onderdanen, die zich binnen het machtgebied van den Keizer bevonden, werden tot krijgsgevangenen verklaard, alle Engelsche eigendommen werden in beslag genomen, alle haixdel in Engelsche goederen verboden en aan alle schepen, van Engeland en zijn koloniën komend, werd de toegang tot de continentale havens ontzegd. Het continentale stelsel is een brok mari tieme geschiedenis en wel de culminatie van een lange worsteling om de macht ter zee tusschen de twee rijken; tevens is het ook het grootste bewijs van de stelling, dat wie de zee beheerscht, de sterkste is, ook te land. Deze economische maatregel was er een van groo ten omvang en draagwijdte en werd, naar het voorafgegane „geweldpolitiek" van Engeland, want de invoering van de blokkade was geen alleenstaande maatregel, het was een gevolg van vele voorafgaande gebeurtenissen. In de afgeloopen eeuwen had Engeland in zijn streven naar de onbeperkte macht ter zee, welke voor het land weer een noodzake lijkheid was volgens Engelsche opvatting, af gerekend met Spanje en daarna met Holland, dat zelf reeds de Portugeezen uit him kolo niaal bezit verdreven had en ten slotte was Frankrijk aan de beurt gekomen. Deze wor steling met het sterkere Frankrijk kenmerkte zich door een taaie, constant volgehouden po litiek, terwijl Frankrijk daarentegen niet zoo krachtdadig en vooral niet zoo volhardend optrad. Het spreekt, dat Frankrijk in den loop der tijden verscheidene pogingen deed om den toestand zijner marine te verbeteren, doch het slaagde er niet in een zeemacht op te bou wen, die zich met die van Engeland op den duur kon meten. Hoezeer de Franschen met him onpractische beginselen op handelsgebied zichzelf bena deelden, kan blijken uit het in 1786 gesloten Engelsch-Fransche handelstractaat; hierbij werden slechts de Fransche grootgrondbezit ters eenzijdig begunstigd, terwijl de industrie zoo goed als geen voordeelen verkreeg. Dit verdrag, dat de zwakke talentlooze Bourbon- sche regeering sloot, heeft niet weinig bijge dragen tot de ontevredenheid in Frankrijk, die tenslotte leidde tot de revolutie. De Nationale Conventie nam dan ook ter stond stelling tegen de Engelsche suprematie op handelsgebied en bracht ingrijpende ver anderingen tot stand. De oorlogen met Enge land tijdens de revolutie en Consulaat en Kei zerrijk zijn dan ook in den grond genomen handelsoorlogen geweest; Engeland was zeker niet in de eerste plaats bezorgd voor het lot der zwakke Bourbons, maar het camoufleerde zijn economische oogmerken met politieke kwesties. Hoofdzaak was. dat Europa Enge- land's afzetgebied moest blijven en dat ver hoed moest worden, dat Frankrijk een ver standiger politiek zou voeren en als concur rent zou opgroeien. De Franschen waren in hun streven oprechter en duidelijker: hun doel was los van Engeland te worden en die ..natie van kruideniers" aan te grijpen in haar rijkdommen en handel. In Maart 1796 wordt reeds alle invoer uit Engeland in Frankrijk stopgezet en in Januari 1798 wordt als maatregel ter beteugeling van den ontstanen smokkelhandel bepaald, dat alle Engelsche goederen zullen worden gecon- fiskeerd en dat elk neutraal schip met En gelsche manufacturen tot goeden prijs zal worden verklaard. Maar Engeland trok aan het langste einde, want het had de middelen om vijandelijke schepen te vernietigen, vijan delijke koloniën te blokkeeren en te nemen, in het kort, Engeland kon den Franschen meer nadeel toebrengen, dan de Franschen hun. Toen Holland zich dan nog aan de Fransche zijde schaarde, werd het den Engelschen nog gemakkelijker; de Hollandsche schepen en de Hollandsche koloniën gingen denzelfden weg op als de Fransche, zoodat Pitt in 1801 met trots kon verklaren, dat de Fransche. Hol landsche en Spaansche handel ter zee ver nietigd waren en de handel van Engeland daarentegen in tien jaar tijds verdubbeld was! Napoleon zette den strijd tegen Engeland voort, doch hij maakte hetgeen tot nu toe bij de Fransche regeering „een" kwesie was ge weest tot „de" kwestie, de hoofdzaak, ja het heeft er zelfs allen schijn van, dat Napoleon zoo ver ging om aan te nemen, dat de strijd tegen Engeland de eenige noodzakelijke voor het belang van Frankrijk was en dat alle an dere oorlogen, welke hjj te voeren had. voort kwamen uit den onvermijdelijken strijd tegen den onderdrukker van den continentalen han del en industrie. In 1779 schrijft hij al na den vrede van Campo Formio aan Talleyrand, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat Engeland de ware vijand van Frankrijk is! Maar wat Napoleon in zijn worsteling met Engeland ontbrak was een goede vloot. Typeerend zijn de woorden, welke Napoleon kort na den slag bij Ulm tot eenige gevangen genomen generaals van Mack's leger richtte: „Ik wil niets op het continent, ik wil schepen, koloniën en handel en dat is voor U evenveel waard als voor mij!" Men voelt het: Engeland is de vijand van Frankrijk in de oogen van den Keizer, het is ook de deus ex machina van alle oorlogen en veldtochten, waai"toe Napoleon wordt genoodzaakt, mede door zijn pogingen om de geheele Europeesche kustlijn te beheerschen. Na den val van Pruisen trekt Napoleon op 27 October 1806 Berlijn binnen, waar hij het oogenblik gekomen acht om Engeland den genadestoot toe te brengen; den 21sten No vember vaardigt hij het decreet uit. waarbij het zoogenaamde continentale stelsel wordt ingevoerd voor het geheele door hem be- heerschte gebied; de maatregel welke Enge land van geheel zijn Europeesch afzetgebied zal berooven. Wat zijn legers niet kunnen doen, waarvoor geen vloot beschikbaar is, dat zullen zijn douaniers voor hem verrichten: Engeland's handel zal worden lamgelegd, zij zullen Engeland blokkeeren een blokkade in omgekeerden zin! Dat is het antwoord op Engeland's Britannia rules the Waves! Sluit de kusten! Engeland wordt daardoor wel geschaad, maar niet op de knieën gebracht; zijn handel werd niet gefnuikt, er bleef nog genoeg vrij gebied over; maar zonder gevolgen is het continentaal stelsel, ondanks de in de onder worpen landen veelal gebrekkige uitvoering, voor Engeland niet geweest. Het beteekende het begin van de ontplooiing van de Europee sche industrie en heeft tenslotte geleid tot een betere en gezonder verhouding tusschen de handelsposities van Engeland eenerzijds en het continentale Europa anderzijds. Maar ongedacht heeft het continentaal stel sel voor nog iets anders gezorgd het betee kende de opkomst van een enormen smokkel handel. De smokkelhandel maakte echter de blokkade niet illusoir, daarvoor waren de kwantiteiten te gering, maar de kustbewoners verdienden een goed loon. hoewel niet ge makkelijk verkregen. Speciaal de smokkel handel over de Hollandsche en Duitsche wad deneilanden was zeer levendig, waarbij Hel goland voor de Duitsche eilanden als basis dienst deed en men kan zich levendig inden ken, hoe gevaarlijk het werk was in deze ver raderlijke wateren. Aan dezen sluikhandel, die zeker niet de schoonste ethische eigenschappen van de volken aan den Noordzeekust naar voren deed treden, danken wij echter in niet geringen mate het behoud van flink zeevolk, want de vernietiging van onze zeevaart had er gemak kelijk toe kunnen leiden, dat er langzamer hand gebrek was gekomen aan goede zeelui. Hier echter was werk te doen, moeilijk en ge vaarlijk werk, dat moed. doortastendheid, ge hardheid en veelal groote zeemanschap ver- eischte. Sinterklaas. „Wat wilt u hebben voor uw Sinterklaas, moeder?". „Ik? Dat durf ik niet allemaal op te noemen jongen, dat is zóóveel!" „Wat dan allemaal?" „Nouhier op den hoek in dat winkeltje, weet je wel, daar heb ik zoo'n schattig zak doekje gezienmet een kantje eraan maar het kost wel negen en twintig cent. En dan had ik eigenlijk zoo graag een marsepein varkentje gehad. Zoo'n lekker rose beestje. Die smaken zo fijn zeg! Vroeger kreeg ik er altijd een van Sinterklaas en dan zoog ik dagen later nog op de stokjes uit de pooten. Die blijven nog wat lang zoet! Nou en dan heb ik een nieuwe stofzuiger noodig en een warme bontjas zou ook niet gek zijn. want ze zeggen dat het zoo'n koude winter wordt en- gunst, dat zou ik haast vergeten ik moet noodig een nieuwe blocnote hebben, je weet wel zoo'n dikke van een kwartje. En wat een gulzigaard hè dan zou ik nog zoo dolgraag een vulpotlood hebben. Niet zoo'n duur natuurlijk! Zoo eentje van twintig cent. Die zijn zoo leuk zeg! Ik zag ze liggen in dien winkel tegenover tante Annie, weet je wel? Heelemaal zwart met zoo'n smal gouden ringetje". „Echt goud?" „Dat denk ik niet. Goud is nogal duur, zie je. Maar het lijkt er sprekend op je kunt er heelemaal geen verschil in zien Wat een lijst hè?" „U bent een echte schrokkebrok! Sinter klaas zal wel zeeggen dat u heelemaal niets krijgt, om het af te leeren". Ik trek een jammerlijk gezicht en zeg be teuterd: „zou je denken?" Maar hij troost me gauw. „Nee hoor, hij brengt vast wel wat!" Daarna is hij in moeilijke berekeningen ver diept met het gevolg, dat hij even later met een diplomatiek gezicht bij me komt. „Zeg mams, als ik u iedere week m'n zak geld geef, dan heeft u over twintig weken een gulden hè?" „Ja". „Maar als u me dien gulden dan nu geeft, dan heeft u hem over twintig weken weer terug hè?" Heel aarzelend zeg ik: ehja „Mag ik hem dan nu?" „Jij? Een gulden? Maar een gulden is heel veel geld, weet je dat wel?" „Nou ja" „En wat wil je daar dan mee doen?" „Nou gewoon. Niks". „Nee hoor, dan geef ik hem niet. Dat kun je begrijpen zoo'n kleine jongen met een gul den op stap!" „Ik bén geen kleine jongen! Ik weet best wat ik er mee doen moet!" ..Zou je denken?" En krijg ik hem eerlijk terug? Goed dan, dan krijg je hem de volgen de week" „Hè wat valsch!" „Vaisch? Zeg eens even, jongetje!" „Nou ja, u plaagt ook net zoo. Wat heb ik nou de volgende week aan een gulden?" ..Dus je moet hem nu meteen hebben? Aha je gaat hem zeker versmeren?" ,Ik zeg het toch lekker niet!" ..Hè toe nou! Vertel het nu! Ik ben zoo nieuwsgierig!" „Ik zeg het toch lekker niet!" En met z'n muts op één oor holt hij weg, z'n schooltasch onder z'n arm geklemd. Daarna is het een geheimzinnigheid van je welste in huis. Nergens mag ik binnengaan. Overal liggen klieders houtwol; kranten snip pers en eindjes touw kom je op de gekste plaatsen tegen; het ruikt verdacht branderig als hij onhandig aan het lakken is en het schuurtje in den tuin is op slot. De kool, die we 's middags zouden eten, blijkt ontvoerd te zijn en ook m'n turven minderen. Met zwarte vingers woelt hij door z'n met hout wol versierde haar en peinst heftig over in gewikkelde rijmen. Soms kan het woordenboek hem heipen. maar vaak word ik erbij gehaald en moet dan een rijmwoord leveren op .papier" of. wat nog veel moeilijker is, op „varken". Gelukkig kwam ik op het idee om van het varken een zwijn te maken en daarmee was het vraagstuk opgelost. Het gedicht zal wel iets worden in den geest van: Voor moeder heeft de Sint een zwijn, Oh wat zal dat lekker zijn! Hoe hij zich uit de blocnote zal redden weet ik nog niet, want op „papier" kon ik hem alleen helpen met vier, vlier, en alhier wat nu niet zoo erg toepasselijk is. De zakdoek met kant en het potlood heeft hij ook gekocht, want hij heeft me nadrukke lijk verzekerd, dat ik die niet kreeg, dat ik me die exhorbitante wenschen uit het hoofd moest zetten, wat altijd het bewijs is. dat ze hun schuilplaats al in een tuf of „bloemendaler" hebben gekregen. En nu wachten we maar vol spanning, tot op Zaterdagavond de bel met abnormaal lawaai wordt getrokken en het eerste pak mysterieus naar binnen komt ge vallen. HELEN. Oefening 25. Deze week wordt het dagelijksche kwartier tje ochtendgymnas tiek begonnen met een solo voor het „Hoofd des gezins", die door een feillooze uitvoering van oefening 25 het misschien geschokte vertrouwen in zijn kracht kan herstellen. Het volkomen gestrek te lichaam steunt alleen op handen en voe ten, zooals de teekening aangeeft. Doorzakken in de armen tot u languit voorover op den grond ligt. Een heel kort oogenblikje ontspan nen blijven liggen, daarna weer snel opduwen met de armen. Deze oefening, die voor dames en kinderen minder geschikt is, voorloopig vijf maal her halen en tusschen iedere beweging even blij ven liggen. Er kan niet genoeg op gewezen worden dat u bij al deze oefeningen diep en regelmatig blijft ademhalen. De verleiding om bij deze zwaardere oefeningen de adem haling een tijd lang in te houden is groot, maar het is absoluut verkeerd. Het is waar schijnlijk ook niet noodig, dat u de taak van den stofzuiger overneemt, dus doet u deze oefening, waarbij vlak boven den grond adem ehaald moet worden, op een stofvrijen odemJ Oefening 26. Een eenvoudige zwaai oefening, is weer voor iedereen geschikt. De teekening geeft de bedoeling al duidelijk weer, We staan met de beenen iets ge spreid, goed rechtop en beide armen los jes zijwaarts. Nu de armen laten vallen en door laten zwaaien naar rechts. Zoo regelmatig dertig maal, maar vooral niet stijf. Ook de schouders ontspannen. Een slank makende oefening is nummer 27. Op den rug lig- gend met de armen langs het hoofd of zij x waarts en de beenen zoo hoog mogelijk op getrokken, maar de voeten plat op den grond. Daarna beide beenen naar boven strek ken en dan weer gebogen neerzetten. Twintig maal herhalen. Oefening 28. Huppen met krui sen van de beenen. Beurtelings zijn lin ker- en rechter been voor. Bij eiken sprong even doorvee- ren in de knieën en enkels, zoodat alles veerkrachtig verloopt De beste proef op de som is er naar te luisteren: het moet zoo goed als onhoor baar gaan. dan is het zeker goed. Wij vestigen er nog even de aandacht op dat het de bedoeling is lederen morgen een minuut of tien, vijftien te oefenen Neemt u dan telkens de vier oefeningen die Zaterdags in Haarlem's Dagblad versche nen zijn en neemt er aan ook nog een stuk of vier andere uit vorige series bij. Die extra oefeningen kunt u dan steeds varieeren. JULES' KAMMEIJER, Lich. Opv. M.O,

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 9