ASTORIA ECHTE WALES ANTHRACIET Weill Zoon DE NIEUWE FEESTZALEN KERSTDINERS ^WEERBERICHT fcaGte iéjwêmdrdam^ De Landverrader MAANDAG 7 DECEMBER 1936 HAARDE M'S DAG B Tl A D 2 AMSTERDAM, ingang Heerengr. worden schitterend ingericht voor de RESERVEERT TIJDIG UW TAFEL (Adv Ingez Med.) Vreugdevolle middag voor onze ,,Rubriekertjes". Feest in den Stadsschouwburg. Onze „Jeugdrubriekertjes" hebben ook dit jaar tegen den tijd van het St. Nicolaasfeest getoond, dat zij wat over hebben voor andere kinderen, die in minder prettige omstandig heden verkeeren dan zij zelf: de zieke kinde ren in de Haarlemsche ziekenhuizen. Onze Tij dingzaal was dit jaar haast te klein om al het speelgoed: poppenkamers, boeken, spelletjes en nog zoo veel meer. dat de „rubriekertjes" af gestaan hadden, te bevatten. Een groot aantal zieke kinderen kon met St. Nicolaas dan ook verblijd worden met welkome geschenken. „De „rubriekertjes", die zoo opoffe rend en vrijgevig zijn geweest, hebben Zaterdagmiddag hun belooning gekre gen. In den Stadsschouwburg zijn zij onthaald op een middag van pret en vreugde. Het was een volle zaal met een voor het grootste gedeelte jeugdig publiek, waar voor de administrateur van Haarlem's Dagblad, de heer W. van Ommen, namens de directie een welkomstwoord sprak, waarin hij de kinderen en ook de ouders dankte voor hun geschenken voor het goede doel en hun een genoeglijken middag toewenschte. Meneer William was de man, die de jeugdige lezertjes van ons blad den heelen middag door gezellig bezighield. En hij verstond die kunst Hoe intens leefden allen mee met de avon turen van het reizende circus, die Meneer Wil_ liam met zijn poppentheater vertoonde. Vooral wanneer de medewerking van de zaal noodïg was bij het zingen van liedjes, het klappen in de handen of het verstrekken van inlchtingen aan de optredenden in de poppenkast, stee; het enthousiasme ten top. Mevr. W. Blomberg-Zeeman, de leidster van onze Kinderrubriek, wist ondanks deze uit bundige stemming dadelijk aller aandacht te boeien, toen zij den kinderen vertelde, hoe St. Nicoiaas een potje met lelietjes-van-dalen schonk aan het kind, dat dit het meeste ver diende. Een leerzaam en door de kinderen ge spannen aangehoord verhaal. De stemming van kinderen verandert ge makkelijk en toen na dit ernstge verhaal Meneer William weer op het tooneel verscheen, klaterde al spoedig de vroolijke lach weer op. Meneer William had zijn poppenkast aan den kant gezet en vertoonde nu wonderbaar lijke goocheltoeren, waar de „rubriekertjes" geweldig schik in hadden. Meneer William kon dan ook buitengewoon goed met zijn jeugdig publiek en met de kinderen, wier hulp hij op het tooneel noodig had, omspringen. Vóór de kinderen het wisten, was de middag voorbij en was het tijd om de geschenken uit te deelen, die voor alle „rubriekertjes" be schikbaar waren. Weer een nieuwe vreugde na al het plezier van dezen middag! Met een voldaan gevoel, met stralende ge zichtjes en met het vaste voornemen, om ook 't volgende jaar weer zieke kinderen gelukkig te maken, gingen tenslotte de „rubriekertjes" van Haarlem's Dagblad door den stormachti- gen en buiïgen St. Nicolaasavond naar huis. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE Het bestuur der Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen deelt mede, dat in verband met het overlijden van dokter M. Mauritz de zuurstofkoffer voorloopig gesta tioneerd is bij den heer D. N. H. Haase, Zoete- straat 2, telefoon 14321. AGENDA MAANDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinAmster- damsche Tooneelvereeniging met „Happy", 8.15 uur. Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereld nieuws. Frans Hals Theater: „Mayerling", met Charles Boyer en Daniella Darrieux. 2 30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Meisjeslyceum" met Simone Simon. 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ..De Engel der Duisternis" met Frederic March en Merle Oberon, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nacht in New York" met Franchot Tone. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen Tan 113 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 8 DECEMBER Prov. Staten van Noord-Holland. Tweede gewone zitting, 11.30 uur. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereld nieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Zandvoort. Raadsvergadering 7.30 u. St. Nicolaas in het Rembrandt-Theater. In het Rembrandt-theater is Zaterdag middag St. Nicolaas ook op bezoek geweest, tot groote vreugde van de vele jeugdige be zoekers, die zich kostelijk hebben geamu seerd. Het Haarlemsch kinderkoor onder leiding van Jacob Hamel was aanwezig en zong, op verzoek van Sint Nicolaas, het Klepperliedje. Groot was de uitgelatenheid van de jonge gasten, toen Sint Nicolaas zijn surprises, heerlijke chocoladeletters, uitdeelde en groot was ook de schrik van enkele deugnieten, toen Piet er aan te pas moest komen. Het poppentheater van mevrouw Janssen- Klenke gaf een voorstelling van ..De zwarte raaf" en de rest van den middag werd ge vuld met de vertooning van eenige korte films. De onsterfelijke Charlie Chaplin viel na tuurlijk erg in den smaak, maar ook om Buster Keaton werd veel gelachen, zóó, als alleen een zaal vol kinderen kan joelen en gieren. En dan niet te vergeten de teekenfilms. Alles bij alles kan worden gezegd, dat het be zoek van den goeden heilige aan het Rem- brant-theater allerbest is geslaagd. De uitgelatenheid, de klaterende lach uit al die jonge kelen, klaterde helder door de zaal, klaterde nog lang na op straat, op weg naar huis. VERLOTING „MEERLEBOSCH" De verloting van de speeltuinvereenigins ..Meerlebosch" is uitgesteld tot 30 Dec. a.s. DE HAARLEMSCHE POLITIE. B. en W. stellen den raad v-oor op verlan gen van den minister eenige wijzigingen te brengen in de destijds vastgestelde verorde ning regelende de rangen, het aantal, de sa menstelling. de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der politie. Het betreffen hier veranderingen van technischen aard. met de hoofdzaken (bezoldiging en sterkte 1 had de minister zich al eerder accoord verklaard. PROGRAMMA VOOR DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 8 DECEMBER 1936. Progr. I. Hilversum I (Huizen). Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.Keulen, „Ohne Sorgen jeder Morgen". 9.05 idem Tijdsein. Nieuwsberichten Waterstandberichten. 9.20 idem Programma van Hamburg (Volksliederenprogramma) 9.50 idem „Kindergarten". 11.20 Danmarks Radio Uurslag en klokkenspel van de Raad huistoren. Kai Julian's orkest uit „Kilden" te Aalborg. 12.20 Vlaamsch Brussel Gramo- foonmuziek. 12.50 idem Populair concert. 1.20 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 1.30 idem Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 1.50 idem Gramofoonmuziek. 2.20 idem Schooluitzen- ding. 3.05 Duitschlandsender Beiersche Volks muziek gr.pl. 3.20 Keulen, Kamermuziek. 4.20 Parijs Radio, Gramofoonmuziek. 5.20 Vlaamsch Brussel Het omroeporkest o.l.v. Paul Doulies 6.05 idem Kinderuur. 6.50 Parijs Radio,Concert 7.50 Keulen Programma van Berlijn, concert. 8.20 Rome „Nerone", opera van Pietro Mascag- ni. Uitvoering o.l.v. den componist. Progr. IV. 8.Vlaamsch Brussel, Gymna stiekles. 8.20 idem Tijdsein Gramofoonmuziek. 8.30 idem Kroniek van den dag. 8.40 Gramo- foonplaat. 8.45 idem Gesproken dagblad van het N.I.R. 9.— idem Gramofoonmuziek. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. Korte Gods dienstoefening. 10.50 idem Tijdsein van Green wich. Weerbe. .cht. 11,05 idem Het New Victoria Cinema orkest o.l.v. Sydney Phas. 11.5u idem Het BBC Wels orkest o.l.v. Idris Lew. 12.10 Droitwich Birmingham Theater orkest o.l.v. Sheridan Gordon. 12.50 idem Het Amington orkest o.l.v. Roland Davis. 1.20 idem Oogge tuige verslag v. d. test-match Australië Engeland. 1.40 idem Jack Wilson met zijn .Versatile Five" 2.25 Londen Regional Capt. Wakelam geeft een ooggetuige-verslag v. d. rugby wedstrijd OxfordCambridge. 4.10 idem Dansmuziek gr.pl, 4.50 Droitwich Het Forum Theater orkest. 5.05 idem Gramofoonmuziek 5.35 Het Carl Caylus ensemble met Herbert Thorpe. 6.20 Diversen 6.45 Droitwich B. B. C. Northeim-orkest o. 1. v. T. H. Morrison. 7.50 Diversen. 8.20 Droitwich „American Stars in London". 8.50 idem Matthew Locke. B.B.C.- koor o.l.v. Anthony Lewis. 9.20 idem Tijdsein van Greenwich. Weer- en nieuwsbex-ichten, 9.40 Boedapest Zigeunermuziek door Jozsef Racz. 10.Droitwich Orgelconcert door Regi nald Foort. 10.30 idem Het Londons Kwintet. 11.50 idem Dansmuziek, (gr.pl.) Progr. V. 8.00700 Diversen. 7.Eeigen _ramofoonplaten-concert. Mannenkoor Zang. 1. Russisches Potpourri Kozakkenkoor. 2. Le gende von 12 Raubern idem; 3. Avondklokken idem. 4. Song of the Wolga Boatsman idem; 5. Gipsy Song idem; 6. Cassack Marching Song idem; 7. Schlafe, mein Prinzchen Wiener San- gerknaben. 8. Es woll ein Jagei-lein jagen, idem; 9. Wer hat dich du schoner Wald, Berl. Lehrer Gesang Verein. 10. Der Lindenbaum idem. 11. Standchen, Wiener Sangerknaben 12. Solveigs Lied. idem. 8.00—12.00 Diversen De Bilt voorspelt Aanvankelijk matigen tot zwakken Noor- delijkeix wind. opklarend met weinig of geen neerslag, lichte vorst. Later: waar schijnlijk weer toenemenden. krimpen- den wind. zwaar bewolkt tot betrokken, met kans op neerslag, zachter. BAROMETERSTAND Hoogste 775.1 m.M. te Scilly. Laagste 741.0 m.M. te Isafjord Weer toenemende wind? De depressiekernen, welke Zaterdagmorgen over de Britsche eilanden en Scandinavië v/aren gelegen, zijn naar het Oosten getrok ken. Eén er van licht nog over Denemarken, doch vult thans snel op. Sterke drukstijgingen traden in het Westen op en veroorzaakten gisteren een ki-achtigen Noordwester tot Noor der storm over Groot- Brit-tannië en de Noord zee. Thans is de wind in dit gebied sterk afge. nomen. De achterstand van de depressie heeft over de Britsche eilanden een flinke afkoeling gebracht. Ten onzent zijn in de bovenlucht de tem peraturen sinds Zaterdag ook flink gedaald. Tengevolge van de bovengenoemde drukstij gingen, heeft de Azoren-hoogedruk zich over het Zuidwesten van ons waarnemingsgebied uitgebreid, doch hij wordt aan zijn Noordzijde reeds weer aangetast door een ferme depressie over IJsland. Deze depressie heeft in IJsland en op Jan Mayen een sterke temperatuur stijging gegeven en voert ook reeds over het Westen van Ierland warme lucht aan. Het weersverloop ten onzent zal van de beweging van de depressie afhangen. Er bestaat groote kans dat zij haar invloed naar onze omgeving zal uitbreiden, waarbij dan krimpende en later weer toenemende wind met regen of sneeuw zal optreden. Over Scandinavië vriest het nog matig, al is sinds gisteren de temperatuur er wat ge stegen. In het overige gebied veranderde de temperatuur weinig. Het blijft in Duitsch- laxid en Zwitserland nog buiig. STORMWAARSCHUWINGS DIENST Geseind 7 December 9.30 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 763 m.M. Stand van gisteren 754 m.M. Neiging: Vooruitgang. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112. HOOG WATER TE ZANDVOORT Dinsdag v.m. 10.47 uur; n.m. 23.20 uur. Strand berijdbaar van 15.4521.15 uur. o.a. a 2.25 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEC 67a. TELEF. 16100 (Adv. Ingez. Med.) Inzameling gelden voor Nationaal Huldeblijk. Comité te Heemstede gevormd. HEEMSTEDE Uit breede kringen van het Neder landsche volk is het verlangen opgekomen, om bij gele genheid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard aan het vorstelijk paar een nationaal geschenk aan te bieden. Ook in Heemstede heeft zich een comité ge vormd van personen uit alle standen, waarvan de burgemeester, Jhr. J. P. W. v. Doorn het eerelidmaatschap heeft aanvaard. Per circulaire zal dit comité zich dezer da gen tot de ingezetenen wenden, om door het schenken van een bijdrage hun verknochtheid aan het huis van Oranje te toonen. Bovengenoemd comité is als volgt samenge steld: Eere-voorzitter: Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester, voorzitter, E. Lefebre, voorzit ter "van „Koninginnedag", penningmeester, J Vrijer. Postrekening 110001 van de Twentsche Bank. Leden in alfabetische volgordeDs. G. Barger, A. v. d. Berg, Th. W. Blikslager, mr. J. B. Bomans, Ir. W. J. Burgersdijk, Philip Cohen, Dr. M. Colenbrander, mej. A. C. Dolleman, Ds. E. Dondorp, Dr. E. A, M. Droog, H. M. Fokkens. Mr. J. A. de la Haijze, mevr. E. Jonkheid-Pee reboom, P. H. Kaars Sypesteijn, Mr. F. W. A. de Koek v. Leeuwen, J. Koster, mevr. A. C. v. Lennep, Pastoor C. W. v. Mierlo. C. Nelis, Pastoor A. F. C. van Noort, D. O. Norel, P. H. M. Peeperkorn, Jhr. A. v. d. Poll, F. R. H. Rho- dius, J. B. H. M. Roozen, Prof. Dr. E. van Slog- teren, Prof. Dr. A. M. A. A. Steger, W. A. de Tello en de bestuursleden van „Koninginne- de heeren Ir. W. J. A. Duynstee, Carl R. v. Empelen, J. de Jong, C. L, Kwak, Jb. Kijne, D. Kikkert, N. J. v. d. Linden, P. C. Oosterhoorn, D. Pronk, J. H. H. v. d. Putten, J. Roest Jr.. J. Schelling, D. v. d. Stam, A. C. Thürkow, H. Verheul, J. Wiegman en N. Wildschut. Barteljorissfraat 26 28 Ziet onze Etalages (Adv. Ingez. Med.) VERGADERING VAN DEELNEMERS AAN DEN LICHTSTOET OP 7 JANUARI. Aan de besturen van 120 diverse vereeni- gingen is door het Centrum-comité de vol gende oproeping gericht, die tevens voor alle vereenigingen geldt, die deze circulaire niet ontvangen mochten hebben. Gezien de vele toezeggingen van medewer king tot het welslagen van den Lichtstoet door besturen van Corporatiën, Clubs, Vereenigin gen en Bonden en de vele inlichtingen, welke gevraagd worden heeft het bestuur besloten een algemeene vergadering uit te schrijven om daar kort en zakelijk de plannen uiteen te zetten om de saamhoorigheid en het ent housiasme zoo hoog mogelijk op te voeren, opdat de Lichtstoet een succes woi'dt. Redenen waarom wij u vriendelijk verzoe ken om met uw bestuur op deze vergadering aanwezig te zijn en deel te nemen aan deze besprekingen. De vergadering wordt gehouden op Don derdag 19 December, des avonds om 8.30 uur in een der zalen van café-restaurant Brink- rnarm op de Groote Markt. ST. NICOLAAS BIJ DE KLEINSTEN. Zaterdagmiddag waren het de laagste klas sen der Haarlemsche scholen, die in het Ge meentelijk Concertgebouw bezoek kregen van Sint Nicolaas en zijn zwarten knecht. Smake lijk werd er gelachen om de grappen van Piet. en uit volle borst zongen de kleuters mee. toen Piet op zijn mondharmonica een paar Sinterklaasliedjes speelde. Tenslotte werden eenige aardige kinder films vertoond, die blijkens het enthousiaste meeleven wel in de smaak van het jeugdige publiek schenen te vallen. NACHTELIJK BRANDALARM AAN DEN SCHOTERSINGEL. Om tien minuten voor half vier in den afgeloopen nacht werd brand gemeld in een huis aan den Schotersingel, dat juist langs den spoordijk staat. Twee spoorbeambten, die langs de lijn liepen, zagen rook opstijgen. Zij waai-schuwden de bewoners van het huis. die tei-stond een onderzoek instelden. Het bleek, dat er een begin van brand was ont staan in een houten hok. dat tegen de achter gevel van het huis stond. Waarschijnlijk is heete as.ch in een vuilnisbak geworpen, waar door papier vlam heeft gevat. Tot overmaat van ramp stonden in het hok eenige bussen met petroleum, zoodat toen men de deur opende een groote vlam opsteeg. De bewoners en de spoorwegemployé's bluschten het vuur en de brandweer, die inmiddels gealarmeerd was, behoefde nog slechts na te blusschen. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen: Handschoenen en cein turen: Politiebureau Smedestraat. Bewijs van lidmaatschap R. V. S.: Politiebureau Smede straat. Honden: Reiskan, Archipelstraat 71, Keizer, Hagelingerweg 182 te Santpoort: Lui ten, Beelslaan 9. Mulder, Drappenierstraat 6: Oudolf, Waldeck Pyrmontstraat 24. Heeren- hoed, v. Wort. Bantamstraat 63. Handbescher mers: v. d. Linde, Bantamstraat 44 en Brüne, Leidschevaart 28J. Ketting met slot en sleutel politiebureau Smedestraat. Vleeschmand: v.d. Wal, Bentveldscheweg 116 te Aerdenhout. Por- temonnaie met inhoud: Dam, Korte Houtstr. 13. Parapluiebewaarder: Rijwielbewaarder Postkantoor, Ged Oude Gracht, Gouden ring, Vermeeren, Koolsteeg 14. Rozenkrans: Eckhart, Raamvest 31. Actentasch met inhoud Verton, Van Keulenstraat 43. Vulpotlood: Po- litiebureau Smedestraat. Kïndertwantje: Men- sing, Amsterdamstraat 3 A rd. Bril, v. Schie, v. Baarlesti'aat 10. Broche, Po litiebureau Smedestraat. Bril, wachtkamer Electrisch Bedrijf Harmenjansweg. Beursje m. inhoud, Reigersman. Oranjeplein 5. Gewich ten, Politiebureau Smedestraat. Hond, Asyl, Ridderstraat 11. Dameshoed, Dreijer, Lange Vlamingstraat 7 rd. Heerenhoed, Politiebui-eau Smedestraat. Kaart N. S. v. d. Pol, Kamper straat 72. Portemonnaies m. inhoud, v. Tonge ren, Sterreboschstraat 71, v.d. Meulen, Marnix- straat 47, Tijtsma, v. Heijthuizenweg 20. Pot lood, Prins, Assendelverstraat 39. Lederen étui Prins, Assendelverstraat 39. Rijwielplaatjes: Koenen, Roemer Visscherstraat 207, Wisbrun en Liffmann, Gr. Houtstraat 29. Endenburg, K. v. Manderstraat 77, Bultje, Clovisstraat 26 Wandelstok: v. d. Meij. van 't. Hoffstraat 36. Inbeslagneming van boeken en tijdschriften. Beleediging van een bevolkingsgroep? Naar aanleiding van art. 137 d W. v. S. heeft de Officier van Justitie alhier 4000 K.G. boeken en 4000 exemplaren van het tijdschrift „De Gouden Eeuw", orgaan van het gelijk namig genootschap te Heemstede, in beslag genomen, omdat in genoemd tijdschrift een verslag voorkomt van een rechtzitting waarbij een getuige, de heer Rutherford, algemeen leider van het Genootschap, uit Amerika, ver klaringen aflegde, die beleedigend konden zijn voor de R.K. bevolking. Ook de in beslag genomen boeken bevatten zulke uitingen. Deze zaak dient morgen. Dinsdag, voor de Haai-lemsche Rechtbank. Mr. K. A. F. J. Plies- ter zal den verdachten, den heer A. W., al gemeen secretaris van „Wachttoren", Bijbel- en tractaatgenootschap te Heemstede, ver dedigen. De Rechtbank zal dan dadelijk vonnis wijzen. Naar wij vernemen zal het in deze zaak in hoofdzaak gaan over de vraag, of bovenge noemd artikel van het W. v. S. van toepassing is op den onderlingen strijd tusschen gods dienstige overtuigingen. (Zooals bekend stelt dat artikel het beleedigen van groepen der bevolking strafbaar). DOODELIJK ONGEVAL. Vrijdagavond overkwam te Zeist den 23-ja rigen tandtechniker D. Bosman, alhier, een noodlottig ongeluk. De heer Bosman botste met zijn motor tegen een wielrijder en overleed aan de ge volgen van den val. 'De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 8 December te 10.15 uur op het R.K. Kerkhof St.-Baxbara. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 9 December 1936 des namiddags ten V/2 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure in de Staten zaal (Prinsenhof) Aan de oi-de zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift van Th. A. van Westerho ven om ontslag als leeraar gemeentelijke avondschool voor Handelsonderwijs. 2. Kohier Straatbelasting, enz. dienst 1936 (6e gedeelte). 3. Verordening aanwijzing stemlokalen. 4. Opneming kasgeld in 1937. 5. Rekening der gemeente dienst 1934. 6. Verleenen medewerking aanschaffing leermiddelen „Instituut Oranje Nassau". 7. Vergoeding art. 100 L.O. Wet 1920 twee bijzondere scholen. 8. Verkaop grond; a. Frins Mauritslaan (W. J. Peereboom). b. Const. Huijgensstraat (N.V. Vondel kwartier) c. Bisschop Callierstraat (C. M. v. d. Beek). d. Saturnusstraat (R. Mulder). e. Stalp. v. d. Wielenstraat (N.V. Haarl. Grond- en Huizenexpl.) 9. Aankoop perceelen Oranjeboomstraat. 10. Onbewoonbaarverklaring perceelen Hee rensingel nrs. 163 a—d en 165 ad. 11. Verpachting aanplakzuilen. 12. Wijziging wachtgeldregeling en wijziging Ambtenarenreglement. 13 Nadere vaststelling verordeningen rege lende de rechtspositie politiepersoneel. 14. Vaststelling Capitulantenverordening. 15. Beschikbaarstelling gelden uitreiking aandenken schoolkinderen ter gelegenheid huwelijk Prinselijk Paar. 16. Ontheffing bepalingen Winkelsluitings wet ten aanzien van bepaalde winkels. 17. Verzoekschrift inzake sluiting café's enz. op Oudejaarsavond. 18. Overplaatsing twee hoofden van Open bare Lagere Scholen. Benoeming: a. curator Gymnasium. b. vier leden Commissie Lichamelijke Op voeding. c. tijd. leeraar gem. avondschool Handels onderwijs. d. tijd. leeraar gem. avondschool Nijver heidsonderwijs. e. Onderwijzeres Dr. Huetschool. FEUILLETON Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. iNadruk verboden). J9) En ik had nog wel gedacht, dat het een prettig mensch zou zijn na zijn royale toe stemming om alles te koopen wat ik noodig had De notaris glimlachte fijntjes en toen hij bleef zwijgen, vroeg Gladys: Hebt u iets bepaalds tegen hem, mijn heer Branton? Nee. dat heb ik niet. maar ik voel me verplicht u te zeggen, dat hij toch heel erg den indruk vestigde een avonturier te zijn. Nogmaals, ik kan me vergissen Maar u moet niet vergeten, dat het gemakkelijk is. vrijgevig te zijn van eens anders geld. Ik hoop, dat u zich vergist, want het zou me werkelijk hoogst onaangenaam zijn. indien ik met mijn voogd op gespannen voet zou komen te staan. O, maakt u daarover geen zorgen. Hij !s ook maar een eeDensionneerd majoor en dus veel te blij met zijn jaarlijksche toelage. Hij heeft er belang bij u te vriend te hou den. vergeet u dat niet. Daarna liep het gesprek weer over de ex ploitatie van een landgoed en hoe dit het voordeeligste kon geschieden. De notaris was telkens uitermate verrast te bemerken, dat Gladys over een gezond stel hersens en een echt zakeninzicht beschikte. Hij vertelde haar dat op weinige kilome ters afstand van het landgoed een nieuwe spoorlijn werd aangelegd, welke een der be zittingen van Markies Hamilton doorsneed. Hij heeft er heel wat voor betaald gekregen van de maatschappij, die oude Hamilton. Ik betwijfel of uw grootvader ooit zou hebben toegestemd in den verkoop van ook maar een halve hectare van zijn familiegrond. Maar Hamilton had het noodig. De land adel is over het algemeen niet rijk meer Mis schien komt de maatschappij ook nog wel met u onderhandelen, er is tenminste sprake van den aanleg van een zijlijn en den bouw van een goederenstation. Nu, als het noodig is, kunt u mijn af wijzend antwoord alvast overbrengen, zeide Gladys beslist. Tot zooiets zal ik nooit over gaan. Daarin kan ik u niet anders dan gelijk geven. Nauwelijks stonden zij op het perron of een lange, groote heer, kennelijk een gewe zen militair, met een .meeuwwitten baard trad op hen toe. Ah. daar is dë heor reeds om u te verwelkomen, merkte de notaris op. Gladys kreeg van den man, die haar als haar voogd was aangewezen, zij het dan ook voor niet langer dan een jaar, dan immers zou ze een-en-twintig worden, een gemeng de indruk. Zijn gelaat was rood en "met tal van groeven doorsneden Een tweetal harde grijze oogen bleven een oogenblik op haar rusten, maar namen tegenover den onbe vangen blik van het meisje aanstonds een mildere uitdrukking aan. De neus was groot en deed vermoeden, dat de eigenaar geen vijand van de whiskey was. De heer Peacock, die omstreeks zestig jaar scheen te zijn, was gekleed in een lange zwarte jas, droeg een zwarten flambard hoed en hield in de hand een wandelstok, lichtgeel van kleur en met zilver beslagen. Hij sloeg de hakken tegen eikaar, maakte een vervaarlijke buiging en drukte de hem toegestoken, fijne dameshand met zooveel geweld, dat Gladys een lichten kreet van pijn niet kon onderdrukken Zij herstelde zich echter spoedig en zeide op innemenden toon: Ik verheug mij met u kennis te ma ken, majoor. Ik ben er van overtuigd dat mijn grootvader een goede keus deed toen hij u als mijn voogd benoemde. En Ik gevoel mij vereerd u te ontmoe ten. gravin Het zal mil een aangename taak zijn u tot steun te wezen. Hij sprak deze woorden op een harden eenigszins ruzie-achtigen toon. Neen, er was '"f" twiifël aan of hii had vroeger solda ten gecommandeerd. De begroeting tusschen de heeren was uiterst vormelijk. Zij reikten elkander net de hand, alsof de een bij den ander een stille vijandschap vermoedde. Buiten het station wachtte een prachtige Cadillac-wagen op zijn nieuwe eigenares. Een chauffeur in een groene livrei hield het portier open en hielp Gladys instappen. Na een korte rit door de straten van het stadje zwenkte de wagen naar rechts en nu begon een wonderschoone tocht door de bloeiende boomgaarden, die aan weerszijden den weg begrensden. Gladys genoot. Ze was altijd een echt stadskind geweest en had weinig vermoeden hoe heerlijk het buiten leven in alle jaargetijden kan zijn. Ver schillende malen werd zij eerbiedig door de bewoners der boerderijen begroet. Het groote nieuws had niet geheel verborgen gehouden kunnen worden en zoo kwam het. dat velen naar buiten kwamen geloopen om de nieuwe kasteelvrouwe te zien voorbii riiden. Een half uur duurde deze rit Zwijgend za ten de drie menschen in de luxueuze auto Gladys was te veel in beslag genomen door den Indruk dien het landschap op haar maakte, zoodat zij geen opmex-kingen dan nu en dan een half onderdrukt: O, wat prachtig, maakte. De beide heeren zaten te genover elkander en hielden zich. of ze eveneens veel belang stelden in hetgeen zoo de bewondering van Gladys gaande maakte Nu zijn we er aanstonds, zeide majoor Peacock met een stem, alsof hij bang was, dat iemand nem zou tegenspreken Plotseling deed de chauffeur met een han- digen draai zijn wagen een zijweg, die door het geboomte verborgen was gebleven, in stuiven. Tegelijkertijd werd het hooge hek van het landgoed aan het einde van den weg zichtbaar. Zoo snel schoot de wagen de oprij laan ln. dat Gladys nauwelijks de twee kin deren opmerkte, die er in hun beste jurken aan weerszijden van het hek stonden om toch maar de eersten te zijn, die de gravin zouden zien. De kleinen zagen elkander reeds teleurgesteld aan, toen Gladys zich in de auto even omkeerde en de kinderen vrien delijk toewuifde. Aan het einde maakte de oprijlaan nog maals een bocht, de chauffeur verminderde de vaart en langzaam reed de auto het bree de voorplein op. de slotbrug tegemoet. Daar lag het aloude Boroughbridge. het stamslot harer vaderen, nu voor de oogen van Gladys Het. stak zijn beide grijze to rens uitdagend in den blauwen voorjaars hemel en scheen haar te willen toeroeoen: Welkom, wij zijn nog even sterk en recht als in de dagen van onzen stichter en eersten burchtheer Helder weerspie?^ de het kanteel in de slotgracht, waarin blanke waterlelies zachtjes wiegelden De grijze, geweldige stee- nen. waaruit de eigenlijke burcht was ot»£re- Tokken getuigden van kracht en sterkte en leken nog eeuwen bestand te zijn tegen den sloopenden tijd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 2