mm »cov/fo/ Vrouw te Amsterdam vermoord. MXANDAG 7 DECEMBER 1936 TT A A R E E M'S DAGBC'AD 3 Misdaad pas na eenige dagen ontdekt. Politie tast no? in het duister. In een benedenhuis in de Groote Bicker- straat te Amsterdam woonde sedert een zes tal maanden de 61-jarige Juffrouw van Tee- seling. Ze woonde daar alleen ontving wei nig bezoek. Woensdagmiddag hadden de bu ren haar voor het laatst gezien, zoodat zij zich, toen zij zich niet meer liet zien, ongerust begonnen te maken of haar wellicht iets overkomen was. Zaterdagmorgen waarschuw den zij de politie. Deze ging de woning aan de ach terzijde binnen en vond daar een chaos. In de kamers was alles over hoop gehaald en in de alcoof lag de vrouw dood op haar bed, verborgen onder allerlei voorwerpen. Bij een nader onderzoek bleek al spoedig dat de vrouw op gewelddadige wijze van het leven was beroofd. Vermoedelijk met een hamer zijn haar de hersens ingeslagen en daarna is het ontzielde lichaam op het bed gelegd. Zij had haar gewone dagelijksche kleeren aan. De dader of daders hebben na dat de vrouw om het leven is ge bracht vermoedelijk gezocht naar geld. Of zij dat gevonden hebben kon nog niet worden vastgesteld. Wel heeft de politie eenig gereedschap ge vonden als een hamer en een zaag. Deze voor werpen zijn in beslag genomen ter nader on derzoek. De politie heeft o.a. enkele familieleden ge hoord, die bijzonderheden hebben verteld over de levenswijze van de vermoorde. Allen schet sten haar als een zonderlinge vrouw, die vrij wel met niemand omging en alleen genegen heid had voor haar huisdieren, een hond en een kat, die zij op bijna ziekelijke wijze ver troetelde. Ofschoon uit het feit, dat de vrouw, behalve haar verdiensten van twee werkhuizen, waar zij enkele keeren per week halve dagen werkte, nog zes gulden steun per week ge noot, afgeleid zou kunnen worden, dat er geen geld in huis was, wint het vermoeden veld, dat er een klein spaarpotje is geweest Er bestaat hiervoor te meer reden, omdat zij zich nog wel eens tegenover anderen heeft uitgelaten, dat zij niet geheel onbemiddeld was. Het kan deze uitlating zijn geweest, die de nog onbekende dader of daders tot hun misdrijf hebben gebracht. Enkele personen, tegen wie vage vermoe dens bestonden, zijn reeds gehoord, doch het alibi, dat zij konden opgeven, was van dien aard dat aangenomen mag worden, dat zij niet bij dezen roofmoord op eenigerlei wijze zijn betrokken. DE HEER G. J. J. BOTH TREEDT AF ALS DIRECTEUR DER NEDERLANDSCHE FORD De heer G. J. J. Both, directeur der N.V Nederlandsche Ford automobielfabriek te Am sterdam heeft Vrijdag in hotel l'Europe te Amsterdam een lunch aangeboden aan de voornaamste leden van zijn staf, alsook aan een twintigtal der voornaamste Ford-dealers in Nederland, om mededeeling te doen van hei plan, dat hij reeds lang koesterde, n.l. zich als directeur uit de Nederlandsche Ford-fabriek terug te trekken. Begin vorige maand, zeide de heer Both in zijn tafelrede, is dit plan werkelijkheid ge worden. Toen is door mij aan den raad van beheer mededeeling gedaan, dat ik per 31 Maart 1937 wenschte af te treden. Voor velen uwer zal dit besluit niet onverwacht zijn, im mers het is u bekend, dat mijn ambities in de eerste plaats uitgaan naar de techniek hoewel ik ook met veel plezier organisatorisch werk heb verricht. Heymans en Sluyter naderen Europa. BENGHASI, 6 December (A.N.P.) De sportvliegers Heymans en Sluyter zijn thans Europa genaderd. Vanochtend om 6.40 uur pl.t. verlieten zij de Egyptische hoofdstad, om koers te zetten naar Solum, waar de eerste tusschenlanding werd uitgevoerd. Om 10.50 uur vertrokken zij naar Anceab. Hier stegen zij na een kort oponthoud om 11.15 uur weer op naar het eindpunt van de etappe, de in het N.W. van Lybie gelegen havenplaats Benghasi, waar onze landgenooten des middags om half drie vlot zijn geland. De vliegers hadden van daag mooi weer. Morgen wordt de tocht voort gezet. Brutale poging tot oplichting. Juwelier was echter op zijn hoede. Zaterdagmorgen heeft een, naar schatting, dertig- tot vijfendertigjarige vrouw die zeide tot de particuliere kennissen van Prinses Juliana te behooren, een brutale poging ge daan een juwelierszaak, het Huis van St. Eloy, op de Blaak te Rotterdam, op te lichten. Omstreeks elf uur vervoegde zich een dame in den winkel, die zich jvr. L. van Harden- broek noemde. Zij wilde, zoo zeide zij, een ring met briljanten hebben, welke zij aan Prinses Juliana ten geschenke walde geven. De directeur van de zaak, die haar persoon lijk te woord stond, zeide wel bereid te zijn het sieraad, ter waarde van f 400 gulden mede te geven, mits de dame zich wilde legitimee- ren. De dame kon dit echter niet, doch deelde mede tijdelijk te verblijven ten huize van douairière Valk aan den 's Gravendijkwal. Zij verliet den winkel, doch keerde na ongeveer tien minuten terug met een brief, ondertee kend door den burgemeester van Rotterdam, waarin werd medegedeeld, dat aan de houd ster van dezen brief zonder bezwaar het kleinood kon worden medegegeven. De juwelier vertrouwde de zaak echter nog niet geheel, waarop de dame zeide, dat de koop dan niet. doorging en zij den winkel ver liet. Een door de politie ingesteld onderzoek heelt uitgewezen, dat de dame aan den 's Graven dijkwal niet bekend is. De militaire functie van Prins Bernhard. Op den huwelijksdag zal de Prins de blauwe huzarenuniform dragen. Teneinde tegenstrijdige berichten over de benoeming van Prins Bern hard bij de diverse onderdeelen van de Kon. Weermacht recht te zetten, kan worden medegedeeld, dat de Prins bij geen enkel wapen, troep of ander le- gerdeel in het bijzonder is ingedeeld, doch dat hem vermoedelijk door de Koningin de bevoegdheid gegeven zal worden tot het dragen van die uniformen en aan zijn rang verbon den onderscheidingsteekenen, waar toe aanleiding zal zijn. In dit verband kan worden ge meld, dat het thans wel vast staat, dat de Prins op den huwelijksdag de blauwe huzarenuniform zal dragen, waarbij de bijzonderheid van belang is, dat ook wijlen de Prins van Lip- peBiesterfeld, zijn vader, cavallerie- officier geweest is. De beëediging van Prins Bernhard. Zal te 's-Gravenhage geschieden. Naar vernomen wordt ligt het in de bedoeling de beëediging van Prins Bernhard in zijn rang bij de Koninklij ke weermacht op nader te bepalen datum te doen geschieden bij een garnizoensparade onder leiding van den gouverneur der residentie. Wandelsabel voor den Prins. Naar wij vernemen heeft de com mandant van het veldleger namens het veldleger aan Prins Bernhard een speciaal bij de firma van Wielik te vervaardigen wandelsabel aange boden. Dit geschenk is door den Prins aanvaard. EERVOL ONTSLAG AAN HOOFD AMBTENAREN TE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam dragen aan den raad voor voor eervol ontslag de heeren: L. Heyermans, directeur van den Gemeente lijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst- met ingang van 1 Januari 1937; ir. A. Keppler, directeur van den Gemeentelijken Woning- dienst, met ingang van 1 Juli 1937; dr. J. F. van Oss, gemeentelijk inspecteur met ingani_ van 1 Mei 1937; R. P. van Royen. directeur van de gemeentewaterleidingen met ingang van 1 Mei 1937; J. P. van der Tak. directeur van de stads-bank-van-leening, met ingang van 1 October 1937 en D. van Vugt, directeur van de wasch- en schoonmaak-, bad en zwem inrichtingen, met ingang van 1 Januari 1938. Motorrijder bij botsing gedood. Zaterdagavond is op de Boulevard te Zeist een 23-jarige tandtechniker uit Naarden, die op de motor rechts van den weg reed door on bekende oorzaak tegen een voor hem, rechts van den weg rijdenden, wielrijder opgere den, tengevolge waarvan hij over den kop sloeg en de wielrijder met een smak op den weg werd geslingerd. De tandtechniker B. werd in ernstigen toestand per politiezieken- auto naar het ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar hij een uur na aankomst aan de ge volgen is overleden. De wielrijder liep een hoofdwonde op en moest eveneens naar het ziekenhuis worden overgebracht. B. was nog slechts kort ge huwd- De Füglen is verloren. Het schip doorgebroken. Zondagavond is de Deensche driemastschoe ner „Füglen", welke op de Spijkerplaat in de Westerschelde omhoog gevaren was, door den golfslag gebroken. De zeven opvarenden konden zich aan boord van de sleepboot „Goliath" uit .Vlissingen, welke met de berging belast was en steeds in de nabijheid vertoefde in veiligheid stellen. Zij zijn behouden in Vlissingen binnenge bracht. De „Füglen" moet als verloren worden be schouwd. De opening van de nieuwe Moerdijkbrug. De minister van Waterstaat maakt bekend dat in verband met de openstelling van de vaste brug voor gewoon verkeer over het Hol- landseh Diep bij Moerdijk de rijksweg DordrechtBreda op Zaterdag 12 December 1936 van 9 uur des voormiddags tot 3 uur des namiddags gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen, voor zoover het niet dooi de ter plaatse dienstdoende rijkspolitie zal worden toegelaten. Voorts maakt de minister van Waterstaai bekend: 1. Dat de vaste brug voor gewoon verkeer over het Hollandsch diep bij Moerdijk met noordelijken en zuidelijken toegangsweg op Zaterdag 12 December 1936 des namiddags om 3 uur voor het openbaar verkeer zal wor den opengesteld; 2. Dat met ingang van dien dag het rijks- veer over het Hollandsch diep zal worden stilgelegd, met dien verstande, dat de laatste veerpont zal varen dien dag om 9 uur voor middags van zuid naar noord. Tenslotte heeft de minister bepaald, dat het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den weg Rotterdam-Dordrecht- MoerdijkPrincenhage—Zundert-grens rijks wegenplan 1932 no. 16), voor wat betreft het vak. omvattende de vaste brug over het Hol landsch Diep bij Moerdijk, den noordelijken toegangsweg gelegen tusschen K.M. 52.870 van den Rijksweg Dordrechte-Willemsdorp en het noordelijk ïandhoofd van genoemden brug en den zuidelijken toegangsweg gele gen tusschen K.M 16.380 van den rijkswee BredaMoerdijk en het zuidelijk Ïandhoofd van genoemde brug, gesloten zal zijn voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. VAAROM DULDT CE ZE DAN NOCH LANGER IN UW KACHEL? Wil LEVEREN 8 RANST Of DIE NIET SIAKT11 Schouwtjeslaan Tel. 10070 HAARLEM (Adv Inqez. Med.j St. Nicolaas helpt St. Maarten. Prachtige gift van de heeren Philips. ƒ27.000 voor restauratie van de St. Maartens kerk. In de Zaterdagmiddag gehouden spoedvergadering van den gemeente raad van Zaltbommel heeft de burge meester N. F. Cambier van Nooten medegedeeld, dat hij een brief heeft ontvangen van dr. ir. G. L. F. Philips te 's Gravenhage en dr. A. F. Philips te Eindhoven, waarin dezen het nog ontbrekende bedrag voor de algeheele restauratie van de St. Maartenskerk te Zaltbommel, zijn de ongeveer f 27000, ter beschikking van het gemeentebestuur stellen. De gemeenteraad heeft daarna besloten een motie van dankbetuiging tele grafisch ter kennis van de schenkers te brengen. Toen liet heuglijk feit bekend werd, werden van alle openbare gebouwen te Zaltbommel de vlaggen geheschen en -werden de kerkklokken geluid. Er heerschte in het plaatsje over deze prachtige Sint Nicolaasverrassing groote vreugde. Auto in sloot gereden. Eén der inzittenden verdronken. Zaterdagavond omstreeks half tien reed de 30-jarige landbouwerszoon Tanis uit Som- melsdijk uit de richting Dirksland naar Sommelsdijk. Nabij de Halve Maan is door onbekende ooi-zaak de auto van den dijk gereden en in een sloot terecht gekomen. Toe geschoten hulp wist de inzittenden uit den auto te halen doch de ruim 20-jarige heer Ras uit Den Bommel bleek reeds te zijn over leden. De overige passagiers liepen lichte ver wondingen op. Het huwelijk van Prinses Juliana. Een beker met bruidsuikers voor de Haarlemsche schoolkinderen. HAARLEM Maandag Het hoofdbestuur der Vereeniging „Konin ginnedag" heeft aan B. en W. het verzoek ;edaan om van gemeentewege gelden be schikbaar te stellen bij de viering van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard, ten einde een blijvend aandenken aan deze zoo bijzondere en ver heugende gebeurtenis aan de schoolkinderen te kunnen uitreiken. Het hoofdbestuur heeft daarbij gedacht aan een beker gevuld met bruidsuikers; de verstrekking zou beperkt kunnen blijven tot de leerlingen der openbare- en bijzondere scholen voor gewoon en buitengewoon lager onderwijs tot en met het 8e leerjaar. „Konin ginnedag" verklaart zich bij haar verzoek be reid de zorgen voor den aanmaak en de dis tributie van het aandenken op zich te nemen. De kosten zullen op ongeveer 20 cent per kind komen. Rekening houdende met een aantal kinderen van 16.000 is dus een totaal-bedrag van f 3200 noodig. Het is de Vereeniging „Koninginnedag" echter niet mogelijk om deze kosten te dragen. Im mers zij organiseert gedurende de bruidsweken verschillende feestelijkheden, welke extra uit- ;aven veroorzaken. Het denkbeeld van de Vereeniging „Konin- jinnedag" om een aandenken aan de school jeugd te verstrekken heeft bij het College van B. en W. algemeene instemming gevonden. Ook met den aard van het geschenk kunnen B. en W. zich vereeniggen. Dat genoemde vereeniging de zorgen voor den aanmaak en de distributie op zich wil nemen stellen B. en W. zeer op piijs. Nu het de vereeniging niet mogelijk is de kosten daarvoor te dragen, stel len B. en W. den raad voor het benoodigde bedrag ad f 3200 van gemeentewege beschik baar te stellen. Zij kunnen hieraan toevoegen! dat blijkens de circulaire van Gedeputeerde Staten van Noo Iholland van 18 November 1936 gericht aan Burgemeester en Wethouders der gemeente- in Noordholland er bij den Minister geen bezwaar bestaat dat voor een dergelijk doel ten hoogste f 0.25 per leerling voor lagere scholenzoowel openbare als bij zondere) wordt besteed. Vijftien jaar fototechnische dienst der K. L. M. Van overboord-opname tot moderne luchtkarteering. Dezer dagen was het vijftien jaar geleden dat de K.L.M. haar fototechnischen dienst op Waalhaven installeerde. Men stelle zich de „installatie van den foto technischen dienst" niet te grootsch voor. Een kleine opbergkast met wat schalen en maatglazen, een hand-luchtcamera voor over- boord-opnamen en, vooral niet te vergeten, de heer J. M. Corsten, leider van den zoo beschei den opgezetten dienst, die voornamelijk lucht foto's maakte voor reclamedoeleinden ten be hoeve van groote bedrijven, vreemdelingen verkeer enz. Thans een ruim groot gebouw op Waal haven, met laboratoria en een groot aantal donkere kamers, de nieuwste en modernste instrumenten, een twee-motorige F. 8, die de letters P.H.-O.T.O. draagt en de nieuwste luchtcamera's en voorts nog altijd de heer Corsten, die in vijftien jaar tijds zijn dienst heeft zien uitbreiden tot een onderneming met een reputatie ver buiten onze grenzen. De groote beteekenis van den foto-techni- schen dienst der K.L.M. voor de luchtkartee ring is de belangrijkste factor voor zijn ont wikkeling geweest. Vijftien jaar geleden ge loofden nog slechts weinigen aan de mogelijk heid van toepassing van luchtfotografie voor landmeetkundige doeleinden. Dat was vooral een gevolg van de luchtfotografie tijdens den oorlog, die slechts gebruikt werd om objec ten te onderkennen doch niet voor het teeke nen van kaarten. Tot de weinige optimisten, die daarin echter geloofden, behoorde de heer Plesman. Verwezenlijkt konden deze denkbeelden ech ter pas worden, toen men in contact kwam met prof. ir. W. Schermerhom, leider van het laboratorium voor geodesie aan de Technische Hoogeschool te Delft, die de problemen van de toepassing der luchtfotografie voor de kar- teering wist op te lossen en de fotogramme- trische karteering practisch mogelijk maakte. De vruchtbare samenwerking tusschen het laboratorium van prof. Schermerhorn en den fototechnischen dienst der K.L.M. heeft tot schitterende resultaten geleid. Door allerlei opdrachten is de fototechnische dienst der K.L.M. een bloeiende bedrijfstak geworden, want naast de karteering wordt de „gewone" luichtfotografie niet verwaarloosd. De heer Corsten, die meestal nog zelf de camera hanteert, kan iedereen die daaraan twijfelt een prachtige collectie luchtfoto's, natuurschoon, stedenschoon, bedrijven en ac tualiteiten laten zien, die behalve technisch af, ook dikwijls van een verrassende artisticiteit zijn. Trouwens de camera's zelf zijn ook veran derd. Naast de oude oorlogsluchtcamera van het formaat 9 x 12 c.M. die alleen geschikt is voor overboord-opnamen, zien wij toevallig in het gebouw op Waalhaven de nieuwste luchtcamera van Zeiss, een gevaarte dat in het vliegtuig is ingebouwd en gericht wordt door een luik in den bodem van het toestel, met behulp van een zware, lange handle. Het heeft een formaat van 30 x 30 c.M. en een brandpuntsafstand van 20 c.M.. is uitgerust met een z.g. groothoek-objectief waardoor het op een hoogte van 5000 meter een gebied van 50 K.M.2 in één opname kan fotografeeren. Muntstabilisatie kan pas volgen op douane-demobilisatie. Dr. Colijn door de Temps geïnterviewd. De Amsterdamsche correspondent van de Temps heeft een onderhoud gehad met onzen minister-president dr. H. Colijn. Aan het ver slag van dit onderhoud in het Fransche blad ontleenen we de volgende zinsneden: Sinds de mislukking van de conferentie te Londen in 1933. gelooft dr. Colijn nauwelijks meer aan het succes van wereldconferenties en over de algemeene muntstablisatie maakt hij zich nauwelijks een illusie. Nederland is in de monetaire overeenkomst van Septem ber getreden omdat hij daarin een technische samenwerking tusschen nationale banken en stabilisatiefondsen in de verschillende lan den ziet. Deze overeenkomst is in elk geval beter dan niets, het is een stap naar vrucht baarder samenwerking Naar de meening van dr. Colijn is geen eigenlijke muntstabilisatie mogelijk zoolang de internationale handel zich niet hersteld, heeft. Een ware douane-demobilisatie moet er, met andere woorden, aan voorafgaan. De handelsbeletselen behooren eerst terzijde te worden gesteld. De economische politiek van Duitschland stemt voor de toekomst nauwe lijks tot optimisme. Nederland is bereid met alle landen, die het wereldverkeer voordeelen kunnen toestaan, over opheffing van de con- tingenteeringen te onderhandelen. Dr. Colijn is nooit voor depreciatie van de munt geweest, die zijns inziens vermeden had kunnen worden. Tevoren hadden eenige Ne derlandsche ondernemingen teekenen van herleving gegeven en dt bedrijvigheid in de havens, Rotterdam bijvoorbeeld, was toege nomen. Dr. Colijn ontkent de voordeelen van depreciatie voor sommige takken van uitvoer niet, maar in den handel met clearinglanden vermeerdert zij de moeilijkheden. Het voor deel voor Indië wordt genoemd, maar er blijven begrootingsmoeilijkheden. In Neder land is de gouden standaard in gunstige om standigheden losgelaten, de prijzen zijn nauwelijks gestegen, wat een goed teeken voor de toekomst is. In deze omstandigheden is geen algemeene stijging van -de loonen te verwachten. Voor het overige heeft de deva luatie zeker een gunstig psychologisch effect op de hervatting van het zakenleven gehad, waarbij ook aan de kapitaalsbewegingen te denken is. Dr. Colijn wil niets weten van een cre- dïet-inflatie, die voor de opvolgers de taak onmogelijk maakt. De gulden blijft dus een onafhankelijke vlottende munt. die zelf haar peil moet vinden. Zij vertegenwoordigt een zekere, feitelijke vastheid en schommelt ten opzichte van den dollar minder dan vóór de devaluatie. Het vraagstuk der werkloosheid kan z.i. voorloopig niet worden opgelost. Dr. Colijn is voor een gematigde industriali satie,, die met de mogelijkheden van afzet rekening houdt. Ten slotte sprak dr. Colijn zijn overtuiging uit. dat zoomin het communisme als natio- naal-socialisme zich ten onzent kan ontwik kelen en kwam hij op voor een samenwerking 1 van alle politieke partijen van goeden wille, die Nederland als een christelijke natie er kennen. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 7 December: Gisterenavond werd te dezer stede een eigenaardig kinderfeest gevierd. Even als ten vorigen jare waren vanwege de vereeniging „Door Vermaak tot Nut tot bevordering van getrouw schoolbe zoek, van de openbare scholen en gods huizen ruim 500 kinderen van 8 tot 10 jaren uitgenoodigd in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging". De heer Martin organiseerde een optocht met vlaggen, waaraan de kleinen natuurlijk met opgewektheid deelnamen. Daarna wist de hof mechanicus Bamberg de jeugd op aangename wijze met zijn goochel toeren te boeien. Dat chocolade en St. Nicolaasgebak voor de jeugdige feest vierenden niet ontbraken, dat spreekt wel van zelf. Een veertigtal der trouwste school- bezoekers ontving per hoofd een spaar bankboekje met een inleg van ƒ2.50. Dat de feestvreugde een bijzonder hoo- gen trap bereikte, laat zich wel verkla ren en de vereeniging „Door Vermaak tot Nut" heeft alle eer van haar werk. Het bestuur bestaat uit de heeren: P. Dyserinck. J. H. Koolhoven. Prinsen Geerligs, G. C. Merens. Mr. A. W. Thöne, W. H. Smit en Jan Smits Cz. SLIPPENDE AUTO TE WATER GERAAKT. Geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur kwam een tramwagen van lijn 14 uit de Groen van Prinstererst-raat te Amsterdam den Haarlem merweg oprijden, toen uit de richting Haar lem een personenauto, afkomstig uit Den Haag en bestuurd door den eigenaar, naderde. De autorijder was op het plotseling verschij nen van de tram niet bedacht en remde sterk, met het gevolg, dat de wagen slipte en par does in de Haarlemmervaart terecht kwam. Van de vier inzittenden konden drie zich zelf redden; de vierde, een kind werd uit den wagen gehaald door twee toegeschoten per sonen, die zich gekleed te water begaven. Het viertel werd in een nabijgelegen café van droge kleeren voorzien, waarna zij op eigen gelegenheid naar Den Haag zijn teruggekeerd. Jecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers on drogisten af 0.75 p.flacon (Adv Ingez. Med.) De Oudejaarsavond. Voor enkele winkels te Haarlem geen sluitingsplicht? HAARLEM Maandag. B. en W. van Haarlem schrijven aan den raad: „Nadat het hier ter stede enkele jaren de gewoonte was geweest voor den dag van 31 December een iets ruimeren sluitingsrege ling voor winkelzaken af te kondigen, werd in December 1935 een dergelijk voorstel van ons college door den Raad verworpen. De discussie heeft uitgewezen, dat de be teekenis en draagwijdte van ons toen mon deling gedaan voorstel niet van alle zijden geheel juist is ingezien en feitelijk eenigszins werd overschat, in het bijzonder toen men de aandacht meende te mogen vestigen op het winkelpersoneel, waarvoor men dezen bijzon deren avond liever niet door een later slui tingsuur zou bederven. Wat echter zal. zooals de ervaring vroeger heeft geleerd, de practijk zijn bij een alge meene ontheffing voor den winkelstand op dien dag tot des avonds 10 uur? Natuurlijk, dat alleen enkele speciale branches haar win kels langer dan gewoonlijk open houden en dat de groote meerderheid der winkelzaken, die geen bijzondere drukte mogen verwach ten, op het gewone tijdstip sluit, al was het alleen maar ter vermijding van onnoodige onkosten. Voor het overgroote deel der winkels heeft deze aangelegenheid dus geen enkele be teekenis en de belangen van het winkelper soneel in het algemeen komen er dus niet bij in het gedrang. Aan den anderen kant ech ter zijn er ongetwijfeld verschillende speciale zaken, die het voor haar omzet en verdiensten in het bijzonder van dagen als deze moeten hebben, en die in dezen tijd dus reikhalzend uitzien naar iets meer verkoopgelegenheid. Waar practisch de zaak zoo staat en de rijkswetgever zelf reeds uit eigen beweging voor enkele branches (brood- en banketbak kers, suiker-winkels en slijters) faciliteiten heeft verleend, meenen wij, gelet op de be teekenis dezer aangelegenheid voor Haarlem als' centrum-gemeente, dat er alle aanlei ding is den Raad opnieuw een voorstel te doen, om, zij het nu in uitdrukkelijk be perkten omvang, eenige meerdere bedrijfs- vrijheid op dien dag te bieden. De winkels waarvoor B. en W. een uitzon dering willen toestaan zijn zaken waarin uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn visch, fruit, melk en zuivelpro ducten, tabakswaren. bloemen of planten. B. en W. merken nog op. dat deze zaken er in het algemeen niet veel personeel op na houden. B. en W. stellen den raad verder voor van de hand te wijzen een verzoek van de samen werkende organisaties van werknemers in ho tel-, café- en restaurantbedrijf om maatre gelen te nemen welke leiden tot het sluiten van tapperijen en Oudejaarsavond 9 Va uur. B. en W. schrijven daarbij: Het verplicht stellen van een vervroegd slui tingsuur komt ons niet noodzakelijk voor. Gedurende de laaste jaren is vrijwel door alle werkgevers aan hun personeel toegestaan de werkzaamheden eeniae uren vroeger te beëindigen, teneinde een gedeelte van dien avond in den huiselijken kring te kunnen doorbrengen. Bovendien zou een verplichte sluiting aan kleine zaken, die zonder per soneel werken veel schade toebrengen. Het ligt naar onze meening dan ook meer op den weg van degenen die er bij betrokken zijn. deze aangelegenheid onderling te rege len.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 5