H.D.« voor den- I -politierechterJ AKKERTJES CACHETS) -fHE voor den- -kanton rechter J Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT DINSDAG 8 DECEMBER 1936 HAARLEM'S DAGBLAD Hij was de knecht niet. Tot de vele centralen, welke de crisis ons heeft gebracht, behoort ook de Nederland- sche Vischcentrale, welke ordenend optreedt inzake vischuitvoer, in verband met de crisis uitvoerwet. Men weet, dat uitvoer aan contin- genteering is gebonden en er zijn ambtena ren, die er op moeten toezien, dat de voor schriften daaromtrent worden nageleefd. De controleur van de Vischcentrale te IJmuiden meende, dat een vischexporteur, die een uit voervergunning voor schol had, tong wilde uitvoeren, waarvoor hij nog geen vergunning had en toen er een auto met kisten visch van dezen exporteur arriveerde, bestemd voor uit voer, verzocht de controleur aan personeel van -den exporteur een kist te openen. Dit ge schiedde en er was schol in. Een tweede kist werd geopend en bevatte ook schol, maar toen de controleur een der onderste kisten afgela den en geopend wilde hebben, verdween het personeel om instructies aan den baas te vra gen. Die kwam zelf en de controleur gelastte hem de kist open te maken, hetgeen de baas weigerde en omdat de baas het niet wilde doen, weigerden de knechts het ook. De con troleur beschouwde dit als niet voldoen aan een verordening door een opsporingsambte naar gedaan, wat ook juist was, maar de wet eischt voor strafbaarheid, dat de vordering geschiedt krachtens wettelijk voorschrift en toen de officier van justitie het proces verbaal kreeg, zocht hij tevergeefs naar het wettelijk voorschrift, dat moest zeggen, dat ieder ver plicht was op vordering van den betrokken ambtenaar kisten en dergelijke te openen. Niettemin bracht de officier de zaak voor den politierechter in de meening, dat de last geving tot openen viel binnen het raam der opsporingsbevoegdheid De politierechter vroeg den controleur op welk wettelijk voorschrift zijn vordering steun de en de controleur wist dit niet; hij handel de op last van de centrale. Gevraagd waarom de exporteur de kist niet had geopend, antwoordde deze: „Ik ben zijn knecht niet", waarmee hij te kennen wilde geven, dat als de controleur tegen hem^ ge zegd had: Laat de kist door uw knecht open maken, het dan wellicht wel gebeurd zou zijn. Het gebod om zelf te openen kwam zijn eer als patroon te na. De officier vond dit een uitvlucht en meen de, dat het niet openen verband hield met den inhoud van de kist. De officier eischte een geldboete van 25, maar de politierechter sprak verdachte vrij op grond van het ontbreken van een wettelijk voorschrift. De officier zei in hooger beroep te zullen gaan en er eventueel op te zullen aandringen dat er een wettelijk voorschrift zou komen. In afwachting daarvan zal de po litie echter bij weigering de visch in beslag nemen en dan zelf de kisten openen, wat voor de exporteurs zeker geen voordeel is. Op roof uit. Twee Haarlemsche vrouwen stonden te recht, omdat zij te Amsterdam in de Bijenkorf een groot aantal goederen hadden gestolen, terwijl bij huiszoeking nog een heele partij werd gevonden uit een Haarlemsch magazijn afkomstig, en bovendien ook nog goederen, waarvan de herkomst niet was vast te stellen. Een controleur van de Bijenkorf had de ge dragingen der vrouwen in de Bijenkorf, van controleursstandpunt bezien, vreemd gevon den en was daarom de dames gevolgd. Hij zag toen, dat zij, langs een paraplu-uitstalling gaande, en passant een paraplu meenamen en ze verder volgende, zag hij, hoe ze ook van andere uitstallingen meenamen wat van haar gading was en in haar tasschen lieten ver dwijnen, waarop hij de dames aanhield. Als gezegd vond de politie te haren huize nog een groot aantal goederen, een karrevracht. E; was van alles: schoenen, japonstoffen, tafel lakens, etensborden, theemutsen, sjaals, te veel om op te noemen. De vrouwen bekenden, maar wierpen de schuld op elkaar; beiden zeiden ze: „Als ik haar niet had ontmoet, was het niet gebeurd" en ze hadden allebei groot berouw, naar ze onder tranen verklaarden. Het berouw kwam te laat. De officier van justitie was van oordeel, dat hier geen sprake kon zijn van een geheel voorwaardelijke straf of van een geldboete. Het betrof hier niet een op zich zelf staand geval, maar de vrouwen waren gedurende eenige maanden op roof uitgegaan; 't was hier zucht om zich te ver rijken en niet bevrediging van een bestaande behoefte, al is dat evenmin toelaatbaar. Ge- eischt werd 6 maanden gevangenisstraf, waar van 4 voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 2 onvoorwaardelijk. Geen tranen waren bij machte haar te red den; de politierechter veroordeelde conform den eisch. Een oude schuld. Een bakker In Noordwijk meende, dat hij van een Haarlemschen collega nog 18.65 had te vorderen voor een partijtje zakken. De Haarlemmer zei, dat het wel mogelijk was, maar dat hij 't niet meer wist: dat zou dan een schuld van drie jaar geleden moeten zijn en wie komt er nu na drie jaar om zijn geld? .,Dat is geen zaken doen", zei de bakker. „Ik vind het anders nogal vriendelijk", merk te de politierechter op, om zoolang crediet te geven, maar zeg eens, heeft u nu al nageke ken of u dat geld schuldig is? U heeft daar toch allen tijd voor gehad". De bakker zei, dat hij het nog steeds niet had nagekeken en zijn vrouw zei, dat zij er niet over kon oordeelen, want als de schuld er was, was 't er een uit haar mans vrijgezel- lentijd. 't Is waar, dat de mannen niet altijd even openhartig zijn betreffende hun financieel be heer voor het huwelijk. We weten dus zoomin als de bakkersvroaw of de schuld bestaat, maar de Noordwijker zei, dat dit wel zoo was en daarom kwam hij in gezelschap van twee collega's om zijn geld vragen. De bakker bleef in de bakkerij en zijn vrouw zei, dat ze geen tijd had, zoodat de man nen maar eens terug moesten komen. Die hadden daar geen trek in, omdat ze datzelfde antwoord al eerder hadden gehad. Ze bleven in den winkel en hielden er onderling een be schouwing over, wanneer er klanten kwamen, dat dezen wel direct moesten betalen, terwijl de bakker niet betaalde en toen maakte de bakkerin, die met die vóórhuwelijksche schuld niets te maken had. zich zóó boos, dat ze den schuldeischer een klap op zijn wang gaf. Deed 't pijn? vroeg de rechter. De schuldeischer zei, dat het pijn had ge daan en dat hij met zijn paladijnen toen was vertrokken. Evenwel waren ze even later weer teruggkomen en toen hadden ze de rekening weer gepresenteerd. De bakkerin vond dat de drie heeren ook overbodig waren en goot een emmer zeepsop over den vloer uit, wat tenge volge had, dat de schuldeischer uitgleed en door een ruit viel. Kwistig verspreide slagroom, welke zich aan de kleeren der bezoekers had tie van het verhaal over den klap, want daar over ging het alleen en de bakkerin moet daar 8 boete voor betalen, nadat 10 geëischt was en ze verklaard had, dat het met de bakkerij in verband met verhoogde meelprijzen niet te best ging. Dat kwam door den zwevenden gul den. Als gezegd gingen van den eisch twee zwevende guldens af. ROBINSON-JAMBOREEKALENDER. De speciale Jongenskalenders, welke de be kende Robinson fabrieken te Nijmegen in de achter ons liggende jaren het licht hebben doen zien, hebben van den beginne af de sympathie en waardeering van Hollandsch jongeren mogen ondervinden. Dat de Robinsonfabrieken met hun Jam boreekalender 1937 wel een heel gelukkige keus hebben gedaan, daaraan behoef stellig niet te worden getwijfeld. Welke gebeurtenis zal het komende jaar namelijk een grootere belan; stelling genieten dan de Wereldjamboree der Padvinders, die in Augustus 1937 onder Voge lenzang zal worden gehouden en waarnaar thans reeds zeer veler gedachten uitgaan. Goed gekozen illustraties van Elco Leegslra op de voorzijde der kalenderbladen brengen op duidelijke en aantrekkelijke wijze de be levenissen der padvinders in beeld. Op de achterzijde ervan vinden wij een boeiend pad- vindersverhaal onder den titel „Een nieuwe Ridderschap" van den bekenden schrijver Kees Spierings. Als bijzondere attractie is aan den kalender een groote prijsvraag verbonden, waarbij voor 500 gelukkigen een een gratis reis naar de Wereldjamboree als hoofdprijs te verdienen valt. Een kalender, die ongetwijfeld zij de jon geren in den smaak zal vallen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Nieuwe aan id in sten. Wijsbegeerte Dietzgen. Samtliche Schriften. 3 dln. Rechtswetenschappen Bergh, van den. Democratie: beginsel en doel; rede. Haas van Dorsser, De. De rijkssteunregeling voor werkloozen. Heering en Buskes Jr. ItaliëAbessinië; kerk en vrede. Stokvis. Contracten: modellen en formulie ren voor de praktijk. HuishoudkundeHandwerken Jager Meezenbroekvan Beverwijk. Modern kantklossen. Zwehl, von en von Weizenbeck. Gezond heidsserie dieetkookgoeken 4. Dieet bij zwaarlijvigheid. 5. Dieet bij rheumatiek, migraine en enkele andere ziekten. 6. Dieet voor zieke en gezonde zuigelingen en kleine kinderen. Letterkunde Fauchois. La dame aux ganfcs verte Géraldy. Do, mi, sol, do! Goll. Stervend Europa - Sarment. Le discours des prix. Aardrijks-, Land- en Volkenkunde. Broek van den. De kaart van Nederland en tndië. Dam, van. Marrakech. Veeneklaas. Doktoren op marsch. Winckel en Colaco Belmonte. Het Neder- landsche Roode kruis in Ethiopië. Duitsche romans: Brod. Die Frau die nicht enttauscht. Fallada. Bauern, Bonzen und Bomben. Haller. Ein Mann sucht seine Heimat. Seidel. Krüsemann; ein Roman aus Zeit nach dem Kriege. der Tliet^i^djertxijcfLetU'ri "OMeri CadieÉ/ Iets goeds, wordt nagebootst. Voor de "AKKERTJES" ls dat nu wel vleiend, maar voor U is dat gevaar lijk, let daarom goed op, dat Ge werkelijk "AKKERTJES" krijgt. Dan weet Ge, dat Ge het bijzondere poeder inneemt, dat Uw pijn, koorts, griep en Uw onbehaaglijkheid verdrijft. Dit merk ls Uw waarborg van echtheid! Nederlandsch Product Recept van Apotheker Dumont Koker met stuks 52 ct, Za' doosje, 3 stuks 20 ct (Adv. ingez. Med.) Aanzoek door GUUS BETLEM Jr. Van top tot teen had ze het kleine, ouder- wetsch gemeubelde kamertje nog eens schoon gemaakt, en tevreden dribbelde de zeven en veertig-jarige juffrouw Pieters thans heen en weer, in huiselijke bedrijvigheid. Nerveus keek ze naar de klok. Nog twee uur, dan kwamhij! Hij! Nog nooit, neen, werkelijk nog nóóit was er een „hij" geweest, die de drempel van het kleine, maar aardige benedenhuisje, dat juffrouw Pieters al sedert acht jaar bewoon de, had overschreden, en nu Straks zou hij komen, straksnog een uur, drie kwartier! Ernstig had juffrouw Pieters er over nage dacht, welk antwoord ze hem zou geven op de vraag, die onvermijdelijk gesteld zou worden, voor het eerst in haar leven! En haar antwoord zou„ja" zijn, ze wist het zéker! en zacht bloosde ze als ze dacht aan het geluk, dat Zóó! praatte het menschje, terwijl ze met den doek een laatste streek gaf over de kooi van den kanarievogel zoo Piet, een gróóte dag vandaag, Piet.... zal je lief zingen, m'n hartje? De poes, in plotselinge jaloezie, kwam lui- rekkend uit haar mand, en streek behagelijk spinnend langs de beenen van juffrouw Pie ters. Deze bukte zich. Ja, jij ben' ook lief, hoor poessie, jij ben' ook lief! Jullie zijn allebei liefen stree- lend aaide ze de kat over haar kopje. Te vreden gesteld sprong poes op een stoel en begon zich te wasschen. Ja....! vervolgde de juffrouw Ja, wasch jij je maar, hoor Miepie, we krijgen visite, hè! maak jij je maar mooi, hoor! Net als de vrouw strakkiesen stil lachend ging ze naar de 1 de beste Heeren hoed (Adv. Ingez. Med.) Lezing voor de Joodsche Sociëteit. Over het gebed. Gisteravond hield de eerwaarde heer Moré Ph. Frank uit Hilversum een lezing voor de de Joodsche sociëteit ..Haerlem" met als on derwerp „Het gebed" We leven, aldus de heer Frank, in een zeer gecompliceerden tijd, en de problemen, waar mee de menschen zich bezig houden, zijn ook zeer gecompliceerd. Daarom is het met eeni- gen schroom, dat spr. er in heeft toegestemd een zoo eenvoudig en oeroud onderwerp als „Het gebed" hier te behandelen. Zoolang er menschen op aarde zijn, die zich bewust waren van het bestaan van een hooger Wezen, hebben zij ook gebeden tot hun God. Doch het gebed van de primitieve volken was slechts een vraag om een gunst. Tegen deze gebedsopvattingen hebben reeds de Grieksche philosophen zich sterk verzet Socrates zei: „Ik bid de goden slechte om hen het goede af te smeeken". Het Joodsche geBèd spruit voort uit de historie van het volk en hangt daar ten nauwste mee samen. Dit gebed moet op vast gestelde tijden gehouden worden en heeft een vasten tekst. Juist als het hoofd het minst naar het gebed staat, aldus spr.. is dit het meest noo- dig. En de vastgestelde tekst hoeft niet tot een „droog lippen gebed" te worden. Doch behalve dit vaste gebed, bestaat er ook nog het begrip „Kawonok" dat men wel met „aandacht" vertaalt. Hierin kan de Jood wel degelijk zijn eigen meest innige gedachten tot zijn God opzenden. Bij het gebed mogen we ons niet op een egocentrisch standpunt plaatsen en voor ons eigen welzijn bidden. Doch wij moeten bid den voor het heil van de gemeenschap. Al leen dat gebed kan verhoord worden. Het persoonlijke gebed kan niet verhoord wor den, omdat de persoonlijke gebeden naar al te vaak met elkaar in strijd zijn. De Hebreeuwsche naam voor gebed is „te- fillot", wat beteekent een vragen aan God. om over hem, die het gebed tot hem opzendt, te richten. Geen vraag dus. maar een verootmoedi ging, een smeeken, om te richten over de zonden en gebreken van den mensch. Tenslotte was er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan door enkele perso nen gebruik werd gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. (Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur). Terug te krijgen bij: Handschoenen en ceinturen, portemonnaie met inhoud, Politiebureau Smedestraat; bril, Berkhorst, Ged. Raamgracht 12rd.; boord, Priem, Cremerplein 8; broche, étui, inh. een foto, tompouce's, Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; gewicht, Derks, Tulpenstraat 9rd.; armbandhorloge, Verhagen, Voorhelm straat 50; hond, v. Dijk Ruijgha verstraat 26; lood, van Ruijven, Bakenessergracht 6; stuk van een lamp, Langelaar, Lange Molenstraat 2; portemonnaie met inhoud, v. d. Heijden, Beukenstraat 33; idem, Houtgraaf, Staring straat 9; idem, Gigengack, Sophiastraat 9; idem, Twisterling, Badhuisstraat 24; rijwiel plaatje, Schouten, Kleverlaan 231; idem, Wes- seling, Damstraat 23; idem, Middeldorp, Ruijghaverstr. 5; rijwielplaatje, Knijnenburg, Jan Evert-senstraat 6; rozenkrans, v. Eerden, Nieuw Heiligland 6; regenpijpen, Roemers, Leidscheplein 33 rd.; gymnastiekschoen, Log- mans. H. v. Alphenstraat 45; haarstrik, Bout, Feithstraat 2; actentasch met inhoud, Bos man, Scheeperstraat 57; vulpotlood, v. d. Berg, Kleverparkweg 152; zweep, Walterink, Zocherstraat 64. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll slaapkamer om zich te kleeden voor de groo gehecht en op den vloer was terecht gekomen I te gebeurtenis. zou met het zeepsop oorzaak van de glad- w held geweest zijn. Dat alles diende ter illustra- l Juffrouw Pieters was niet mooi, verre van Gunst man, Je laat me schrikkenl «tot dat. Ze miste zoowel in uiterlijk als manieren juist datgene, wat een vrouw zoo aantrekke lijk maakt voor een man. Het was dan ook heelemaal geen wonder dat ze, zooals reeds gezegd, nog nimmer in heel haar leven, één enkel aanzoek had mogen ontvangen. Trou wens, niemand zou dat ooit hebben verwacht, en zijzelf wel allerminst. Tóch had juffrouw Pieters een goed hart. Had ze nietdat was nu, 's kijken, al weer zeven jaar geleden had ze zich toen niet zoo maar, heelemaal belangeloos het lot aangetrokken van haar eenig nichtje Lize, nadat haar vader was ge storven? De moeder van Lize, een zuster van juffrouw Pieters, was een jaar na de geboorte van haar dochter reeds overleden, zoodat het kind op twaalfjarigen leeftijd al wees was. Zeven jaar lang had ze het nu reeds in huis en Lize was van een spichtig, slungelachti; jong ding een meisje, ja haast een dame ge worden, die haar best deed, het leven van haar tante op alle mogelijke manieren te ver aangenamen, als vergoeding voor den bewe zen, nooit te vergelden dienst. En. tante had plezier beleefd van haar nichtje, zeker, 't Was een lieve meid! Op kan toor maakte ze mooi promotie, terwijl ze des avonds haar tante dikwijls nog het een en an der van de huishoudelijke beslommeringen uit handen nam, teneinde haar taak te verlich ten. Weer keek juffrouw Pieters op de klok. Kwart voor elf! Over een kwartier moest hij komen.tenminste( als hij op tijd kwam natuurlijk! Stel je voor, dat hij te laat kwam om twaalf uur bijvoorbeeld, nèt als Lize van kantoor kwam. O, ze moest er niet aan denkenZe zou niet weten, wat te begin nen Niet dat Lize er „buiten" gehouden moest worden.... weineen. integendeel, maar éérst moest ze rustig, kalm met hem kunnen spre ken, en danals alles in orde was, als ze haar „Ja" gegeven zou hebben, dan zou ze hem vragen, te blijven koffiedrinken, als ver rassing voor Lize. Wat zou ze opkijken, die lieve meid en voor de zooveelste maal haalde juffrouw Pieters den brief te voorschijn, waarin de heer Lamberts haar zéér beleefd om een on derhoud vroeg, voor een levenskwestie. Er werd gescheld. Zenuwachtig sprong ze overeind, deed haas tig haar schort af, en spoedde zich naar de voordeur. Slager, juffrouw. Wiens sloot? Het was begonnen in Heemskerk met vis- schen in een sloot, of eigenlijk was het begon nen met een vischvergunning. die geen ver gunning was. Want het papier was verstrekt door iemand, die wel een weiland had gekocht, maar daarmee nog niet de omringende sloot, waarin verdachte had gevischt. Er kwamen heel wat papieren op de groene tafel Een grondige studie daarvan maakte echter slechte uit, dat de uitgever van de vlschvergunnins het weiland had gekocht zonder dat er over de sloot was gesproken. „Nou. dan is die sloot toch ook van hém. Dat is altijd zoo bij de boeren," meende verdachte. Maar de ambtenaar en de kantonrechter ge loofden dat toch niet. Zoodat als vaststaand werd aangenomen, dat verdachte in eens anders vischwater had gevischt zonder ver gunning. „Maar denk er nu aan." zei de ambtenaar nadat hij een boete had gevraagd van f 6. niet hooger. omdat het zoo erg niet was en niet later, om appèl niet uit te sluiten, .dat U er nou mee ophoudt. Want het ging ons nu nos om de zaak zelf. Als U nou weer begint, gaan we hooger". „Maar ik ga zeker weer beginnen", was het onverwachte antwoord. „Ik zou wel graag willen, dat U in het vonnis zei. van wie dit water dan wel is." Maar daarop ging de kantonrechter niet in Het werd drie gulden en verbeurdverkla ring van het vischtuig. zoodat appèl toch nog mogelijk is. Waarop verdachte zich ijlings naar de griffie spoedde om in beroep te gaan. Een fietsenkluwen Het geviel op den betonweg in de gemeente Velsen langs het Noordzeekanaal, dat twee groepjes fietsers elkaar tegenkwamen. Men reed „gezellig", d.w.z twee aan twee. van weerskanten Hoewel het fietspad daar van behoorlijke afmetingen is. is dit toch wel hei maximum. Een tweetal dames reed op dat oogenblik, of misschien wel iets eerder de ééne groep achterop, belde om te passeeren en kreeg „geen gehoor", d.w.z. men ging niet op zij. Toen trok de voorste wielrijdster de stoute schoenen aan en reed de voor haar uitrijden de groep voorbij wel op een ongelukkig oogen blik. want ze raakte nu bekneld tusschen deze en de tegen liggen de groep. De gevolgen bleven niet uit De heele bevolking botste tegen elkaar op en vormde een kluwen fietsen, waaruit naast veel onbeschadigde ook enkele bescha digde rijwielen verschenen Men onderhandel de ongeveer twintig minuten over de schade terwijl intusschen een motorrijder op jacht was naar een veldwachter. Toen begon het de dames, die aanleiding van deze valpartij wa ren geweest, te vervelen en zij vervolgden hun weg. Nauwelijks waren zij echter een vijfhonderc meter weg, of een der leden van het ten va' gebrachte gezelschap snelde ze op de fiets achterna, passeerde en wierp zijn fiets voor haar, zoodat een tweede tuimeloartii volgde De gevaarlijke wielrijdster kreeg, na korten uitleg, vijf gulden. De driftige jongeman die op zoo afdoende maar onhoffelijke wijze de dames tot staan had gebracht, kreeg er echter zes. PERSONALIA. De heer N. G. Waasdorp, te Vogelenzang, is geslaagd voor het machinisten-diploma A. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD, TELEF. 16726 varia f - met garantie, pijn- V I J iqqs trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING. Spreekuren alle werkdagen van 912 en 1—4 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.) terde de juffrouw, terwijl ze nerveus naar het boekje greep, dat de knecht haar voor hield. Nauwelijk was ze weer terug in haar zit kamertje, toen er opnieuw werd gebeld. Voorzichtig keek ze door het gangraampje. Er stond een heer op den stoep, een heer met een hoed op. Hij stond met z'n rug naar de dein: toe, zoodat juffrouw Pieters z'n gezicht niet kon zien, maar Vlug trok ze de deur open. Mijnheer Lamberts! begon ze, dan draai de de ander zich om. Het was een vreemde. Pardon, sprak hij ik ben agent van de levensverzekering-maatschappij Nederland, ik wou u eens vragen Juffrouw Pieters liet hem niet uitspreken, doch deed met een heftig „nee" schudden van haar hoofd de deur haastig dicht. Dat gebé del....! mopperde ze in stilte, en wilde zich juist omdraaien, toen er vlug op de deur werd geklopt. Ja, klop maar! dacht ze, ik doe toch niet open. Er werd opnieuw gebeld. Juffrouw Pieters bleef roerloos staan, in de gang Voor de derde maal nu belde de man, dan, met een ruk, trok ze de deur open en snauw de hem toe.Ik bèn al verzekerd, ik moet geen De rest slikte ze in. Op den stoep stond, mijnheer Lamberts. Juffrouw Pieters verbleekte. O, pardon! stamelde ze pardon. Komt u binnen, meneer Lamberts, ik dacht, ziet u, ik meende.... enfin Lamberts kwam binnen, hing hoed en Jas aan den kapstok alsof hij hier al heelemaal thuis is, dacht juffrouw Pieters snel en volgde haar naar ce zitkamer. U begrijpt waarschijnlijk al, waarvoor ik kom0 begon hij, na plaats genomen te hebben. Juffrouw Pieters knikte Ik weet er alles van! zei ze zacht Des te beter! vond hij met z'n aangename, warme stem dan rest me niet anders, dan u alleen officieel nog te vragen of u als éénig familielid van Lize, uw toestemming wilt geven tot ons huwelijk? Enjuffrouw Pieters zei „ja", terwijl ze zacht bloosde PrachtigDan zal ik ook maar meteen be ginnen, met u tante te noemen, vindt u niet? lachte Lamberts, en stond op. om haar harte lijk de hand te drukken. Ik dank u, tante! En willen we nu samen op Lize wachten, om haar hpt goede nieuws te vertellen? iftamsclttiift. Niets om voor te zorgen. Toen de deur achter haar dichtgevallen was heerschte er een oogenblik stilte. Toen kwa men de meeningen los en zij waren alles behalve vriendelijk. Wat is ze druk en lawaaiig zei de een af keurend. Zooopgeschroefd. Zulke onevenwichtige naturen bren gen gewoonlijk niets tot standgispte weer iemand anders En wat een bespottelijke ideeën voor iemand van rijperen leeftijd! vond een ander smalend. Zij is altijd reusachtig enthousiast voor het een of andere plan en dan vervolgt ze er iedereen mee en dan opeens hoort men er niets meer van sprak de gastvrouw pein zend het is een eigenaardig type. Ik geloof dat het komt dat ze niet gelukkig is. En toen zei de lieve oude vrouw met zachte levenswijze oogen: zij heeft niets om voor te zorgen daardoor komt het dat zij een beetje vreemd isdaar kunnen wij vrou wen nu eenmaal niet tegen. Niets om voor te zorgen Geeft gij u er rekenschap van wat dat be teekent? Niemand die ons noodig heeft niemand woens geluk en wiens welzijn afhankelijk is van onze zorg. Geen welkom als wij thuiskomennie- manj die achterblijft als wij uitgaan Geen levend wezen dat vraagt om onze liefde. Geen levend wezen om iets aan weg te schenken van de rijkdom die bewust of onbewust rust op den bodem van ieder vrouwenhart. En dat zie dat is het ergste niet mo gen schenken niet kunnen schenken omdat er niemand of niets is dat je noodig heeft. Laten wij medelijden hebben met de arme leege vrouwenharten waarin de bloeiende rijkdom, waar niemand naar vroeg, ineen schrompelde en al schrompelend zooveel an dere mooie teere zachte gevoelens deed ver welken. Er zijn moedige, krachtige naturen, die zich een levensdoel scheppen. Er zijn vrouwen, die haar liefde en zorgen aan onwaardigen verkwisten en er zijn vrouwen, die zich in dienst hebben gesteld van de barmhartigheid. Maar er zijn er ook die niets van dit alles doen en die innerlijk verkillen en veronge lijkt haar dagen slijten met een armzalig vertoon van overdreven vroolijkheid, waar door niemand misleid wordt. Laten wij niet smalend spreken van de vrouwen, die met haar opgeschroefde luid ruchtigheid haar armoede trachten te bedek ken. Maai laten wij liever trachten haar te hel pen door haar in contact te brengen met een of ander levend wezen dat haar zorgen be hoeft. Het kan een huisdier zijn. een hond, een poes, een vogel, misschien slechte een simpele plant, het doet er niet toe wat het is. Als het maar iets is dat ademt en leeft, iets dat zorg behoeft en liefde want niettegenstaande zelfstandigheid en alle kranig vertoon ten spijt: een vrouwenhart hunkert naar iets om voor te zorgen! AMY GROSKAMP—TEN HAVE. Het a.s. Vorstelijk Huwelijk. De rijmprent voor de schooljeugd. Do tekst van de rijmprent welke bij ge legenheid van het a.s. vorstelijk huwelijk door de regeering aan de Nederlandsche school jeugd zal worden uitgereikt, is vervaardigd door den dichter dr. P. C. Boutens, terwijl de illustratie en ride verdere aesthetische verzor ging in handen van den grafischen kunste naar André van der Vossen, is gelegd. De uitvoering is toevertrouwd aan de al- gemeene landsdrukkerij. NED. BOND VAN JONGELINGSVER. OP GEREF. GRONDSLAG. De afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. grondslag zal haar algemeene vergadering houden op den Tweeden Kerstdag dit maal in de Klop persingelkerk alhier. In de morgenvergade ring zal de voorzitter, dr. B. A. Knoppers. Ge ref. predikant te Amsterdam, de openings rede houden en de penningmeester van den Bond, de heer A. van Rijn Dzn. van Rotter dam. een referaat houden. In de middag vergadering zal dr. S. O. Los, em. predikant te 's-Gravenhage, refereeren over „Het cri- tisch sentiment bij jeudigen", waarna Ds. E. Teunis. Geref. predikant te Oostzaan, een op wekkend slotwoord spreken zal, getiteld: „In deze uwe kracht". ST.-NICOLAASFEEST VAN „DE OOSTHOEK" Zondagmiddag had de Overijselscne-Gel- dersche-Drentsche Vereeniging De Oosthoek" voor de kinderen van haar leden een St.-Nico- laasfeest belegd in de zaal van Dreefzicht. In de zaal waren 62 kinderen bijeen. St.- Nicolaas. die met zijn knecht per auto aan kwam werd door allen met een hartelijk ap plaus ontvangen. De film die werd vertoond viel zeer in den smaak. Nadat aan de kinderen nog eenige versna peringen waren aangeboden werden door St.-Nicolaas de verschillende cadeaux uitge reikt. De kinderen vertrokken om zes uur huiswaarts. VOOR HULBEHOEVrXDK KRAAMVROUWEN Zaterdag 19 December ar. zal Dr. W. G. N. van der Sleen. in de Gem. Concertzaal een lezing met lichtbeelden houden en 'n smalfilm vertoonen over het onderwerp „Bij de India nen in de wildernissen van Canada." De baten komen het ..Fonds tot behartiging der belangen van hulpbehoevende kraamvrou wen". dat dringend financieelen steun be hoeft. ten goede. PERSONALIA. Bij K.B. is benoemd tot reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde ds. L. Smilde, te Nieuw Vennep.

Haarlem's Dagblad | 1936 | | pagina 7